REGIO 'Leiden is toch geen Staphorst?' 21 'Eén rustdag per week, het liefst op zondag, is een mus 'Ik heb alles nou wel geziei 'De goedkopere zonder eisen auto wi||en met NAVRAAG Autoverhuurbedrijven doen morgen, als de staking van het openbaar vervoer doorgaat, fantastische zaken. Dat is althans de verwachting. Mensen met rijbewijs maar 7 5 een huurwagentje op pad. K&VTCtjCS ZIJYl HuurMijl, de grootste auto uitleenservice van Leiden, heeft nog een paar heilige koeien in de aanbieding, meldt medewer ker MARK KUIPERS vanuit de vestiging in Leiderdorp. U krijgt het druk donderdag, voorspellen uw branchegenoten. Klopt dat? „Waar heb je het over? Ik zag die kop wel op de voorpagina van jullie krant, maar ik heb nog helemaal niks gemerkt. Mijn hele plein hierin Leiderdorp staat nog vol. Niet dat ik te klagen heb, maar het loopt geen storm hoor." Weet u dat wel zeker? „Wacht. Ik kijk even in de computer. Ons bedrijf heeft namelijk twee vestigingen en er wordt intensief samengewerkt. Krijg nou wat! Tja, ik ben nu toch tmsES w - wel verbaasd, hoor. Er staan waanzinnig veel re serveringen voor donder dag in de computer. Alle maal in Leiden. Hier in Leiderdorp loopt het niet zo'n vaart." Hoe komt het dat de vesti ging Leiden het beter doet „Ho, ho. Zo slecht doet Leiderdorp het niet. Nu is er even in Leiden een run. Ie moet je voorstellen dat daar ook onze wortels liggen. Ik geloof dat we in 1957 als Auto Pe ter in Leiden zijn begonnen. Dat was voor mijn tijd, dus pak me niet op een jaartje meer of minder. Leiderdorp en Leiden hebben samen de beschikking over tweehonderd auto's. Eventueel rijden we wat wagens van Leiderdorp naar Leiden." Wat heeft de Leidse vestiging nog staan voor donderdag „De goedkopere karretjes zoals de Ford Ka en de Panda zijn weg. Ja, de goedkoopste worden natuurlijk als eerste besproken. We hebben nog een paar duurdere wagen staan. Kom daarom naar Leiderdorp, zou ik zo zeggen." Wat kost dat nu, voor een dag lang een auto huren „Dat hangt er van af. We hebben zo'n 350 klanten die een abonne ment hebben. Zij maken gebruik van de deeltijdauto. Ze rijden in een perfect onderhouden wagen die nooit ouder dan twee jaar is. Van Fiat Seicento tot een Renault Scenic. Abonnees krijgen bij ons fikse korting. Ze kunnen voor 25 euro al een dag lekker rijden. Als jij donderdag komt, betaal je minimaal 36 euro. En dan heb je het kleinste model uit ons wagenpark. Aangezien dat al weg, is ben je nog duurder uit. Nu ik toch in de computer kijk; het zijn vooral veel abonnees die een auto hebben besproken voor donderdag. Ja, echt. Mensen die normaal in het weekeinde huren en op werkda gen met de trein of de bus reizen. Jullie logen dus niet met dat arti kel." tekst: Nancy Ubert Directie: B.M Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden, Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-915° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut inc.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. foto: ANP/Rick Nederstigt UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 13 October OEGSTGEEST - De modeshows, georganiseerd door de Eerste Oegst- geester Confectiehandel, waar ieder voor- en najaar de nieuwe model len worden getoond, mogen zich in een steeds toenemende belang stelling verheugen. Gisteravond was in de grote zaal van het Witte Huis geen enkele stoel onbezet. De getoonde collectie was ook dit keer met zorg samengesteld. De hoeden, handschoenen en shawls waren af komstig van Messchers Modehuis te Leiden en de sieraden van Maison van der Vlist, eveneens te Leiden. Een viertal mannequins toonde tal van mantels, japonnen, bontjasjes, regenmantels en avondjaponnen. ANNO 1979, zaterdag 13 oktober LEIDEN - Goede zangstemmen, kleurige kostuums en vlotte acteerta lenten zijn te zien in 'In het witte paard', de huidige voorstelling van het Leidse operettegezelschap Crescendo. Dit gezelschap heeft in middels een eigen plaats verworven in de Leidse amateur-muziekwe reld. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Bij de stelling dat 3 okto ber voortaan ook op zon dag moet worden gevierd, sluit een meerderheid van de bezoekers van de LD-si- te zich aan. 57 procent van de stemmers vindt het feest rond Leidens Ontzet simpelweg belangrijker dan de zondagsrust. De rest, 43 procent, propa geert echter toch een rustdag, soms vanwege het eigen geloof, vaak ook om andere mensen die geloven, de kans te bei den het feest mee te vie ren. Anderen vinden de rustdag juist vanwege de feestavond die eraan voorafgaat, wel een uit komst. En dan zijn er ook nog 'strategische tegen stemmers'. Die wijzen er op dat het dit jaar eigen lijk drie dagen feest was, omdat op zondag het pro gramma weliswaar be perkt was, maar de ker mis en de kroegen ge woon open waren. Ruud Leugering, Leiden: „Ik vind dat het juist pri ma is zo, even een rust dag tussen de feestdagen door. Erna verschijn je alleen maar fitter op je werk omdat je immers één dag hebt kunnen bij komen." E.A. Eising, Leiderdorp: „3 Oktober is een feest van alle Leidenaars. Daaronder zijn verschil lende religies vertegen woordigd die op verschil lende dagen hun geloof 'vieren'. Nonsens dus, om de viering öp zondag niet door te laten gaan. Het komt juist goed uit, want niemand hoeft dan een vrije dag op te ne men voor het feest." Floor van Duyn, Valken burg: „Zondag in ere houden. Dus ook geen 3 oktober viering." Xander de Boer, Oude Wetering: „Dat zou ik Ook zeggen als ik nog in Leiden woonde. Het is maar eens in de zoveel jaar, dat moeten de ge waardeerde christelijke broeders maar even slik ken." Frank W. van Vliet, Lei derdorp: „De stelling '3 oktober moet voortaan ook op zondag worden gevierd', daar ben ik het niet mee eens. Zolang er nog steeds mensen zijn die de kerk de rug heb ben toegekeerd en zich storen aan het luiden van de kerkklokken, moet 3 oktober worden gevierd zoals het al jaren wordt gevierd. De kerkmensen van de Marekerk hebben er ook hinder van! Als koster in Hillegom kan ik dein niet meer meelopen als figurant in de op- toeht. Als geboren Leide- naar en als gelovige is de zondagsrust toch al ver te zoeken. Alle lof voor het 3 oktober-bestuur!" Sylvie Vermeulen, Lei den: „Het is onzin om 3 3 oktober moet voortaan ook op zondag worden gevierd oktober te vieren op die rendag. De zondags- openstelling van winkels heeft in Leiden ook niet tot onrust geleid, waar om zou de optocht dan niet ook op zondag door de straten mogen ko men? En: 3 oktober op dierendag leidt tot onge ïnspireerde optochten: heeft iemand begrepen wat die hippies met die ren te maken hadden?" Aafke Tuynder-Melle- ma, Leiden: „Met de stelling dat er voortaan op zondag 3 oktober ge vierd moet worden, ben ik het radicaal oneens. Men hoeft de bijbel er maar voor open te slaan in Deuteronomium 5:12. De wet schrijft ons daar de zondagsheiliging voor. Dit nemen wij, en heel veel met ons, héél serieus. Maar tegenwoor dig doet iedereen maar waar die zin in heeft, de bekende 'brede weg'. Laat ons nu leven en ple zier maken, want morgen kan het te laat zijn. Juist, morgen kan het te laat zijn en heeft uw leven dan echt 'inhoud' gehad? U bent gewaarschuwd. God laat niet met zich spotten, Zijn woorden gelden voor alle eeu wen." Cees Bolster, Katwijk aan Zee: „Ja, natuurlijk moet dat ook op zondag gevierd worden. Ligt de oorlog ook stil op zon dag?. Dit is natuurlijk ook van toepassing op Ko ninginnedag en Bevrij dingsdag." Jaap, Warmond: „Ja het zou wel wenselijk zijn dat 3 oktober gewoon door zal gaan op zondag, daar er overal feest wordt ge vierd." Ria van der Zwet, Sas- senheim: „Ja, natuurlijk moet het ook op zondag worden gevierd. Op 3 ok tober 1574 zeiden ze toch ook niet 'wij komen mor gen wel terug'." Arie van Rooijen, Kat wijk: „Waarom op zon dag? Het ging toch goed zo, viering op maandag. Voor de meeste Leide naars is het een extra vrije dag. En de voorstan ders zijn meestal mensen die altijd schoppen tegen het geloof." P. A. Kuyvenhoven, Lei den: „Waarom niet?! Dan hebben veel mensen toch een vrije dag, en hoeven dan geen vrij te nemen." E.H. Wesselink, Leider dorp: „Met alle respect voor de mensen die hun geloof belijden, dit mag geen belemmering zijn om dit groots spektakel één maal per jaar uit te dragen." Ron Klein, Leiden: „Drie dagen is voor portemon nee, ondergestel en lever gewoon teveel!" René van den Berg, Lei den: „Leiden is toch geen Staphorst? We hebben op zondag al de maande lijkse koopzondag en de marathon, daar kan 3 ok tober best bij. Wat komt er bovendien van de hui dige zondagsrust terecht als de kermis toch ge woon open is en de meeste kroegen een bandje voor de deur heb ben spelen?" Kevin Kanbier, Leiden: „Tuurlijk, ben ik het he lemaal mee eens." R. Bekker, Leiderdorp: „Ik vind dat 3 oktober niet(op zondag gevierd moet worden. We moe- Kermis in Leiden op 3 oktober. Foto: Henk Bouwman ten er wel rekening mee houden dat er toch een bepaalde groep mensen daar niet echt van houdt, want zondag is eigenlijk een rustdag." J. Vavier, Leiderdorp: „Dan zou het voor de kerkgangers erg moeilijk worden om naai- de kerk te gaan. En laten we niet vergeten dat de strijd te gen Spanje een gods dienststrijd was! En na de bevrijding van Leiden stroomden de kerken vol. Het kan dus net zo goed een dag later. En je hebt ook nog eens een extra dag vrij!" J. W. van Homoet, Lei den: „Tradities zijn er om in ere te houdèn. De ze dus ook!" Jan-Jaap de Haan, Lei den: „Gezamenlijk afge sproken rustpunten (in dit geval de zondag) zijn nuttig voor de samenle ving. Naast religieuze ar gumenten, zijn er ook economische en sociale redenen om het één dag rustiger aan te doen. Eén dag die niet in het teken staat, van geld verdienen of geld uitgeven. Het is ook helemaal geen pro bleem om Koninginne dag of 3-oktober op maandag of zaterdag te vieren. Daar wordt het feest niet minder leuk van en tegelijk worden rust en religie gerespec teerd." Vincent, Leiden: „Zeker niet! Niet omdat ik gelo vig ben, maar om het he le simpele feit dat het nu drie dagen feest is!" Emile van Aelst, Leiden: „Nee niet doen, hiermee schakel je een groep Lei denaars uit die vanwege geloofsovertuiging niet op zondag willen of mo gen vieren. Het feest is voor alle Leidenaars dus mogen we deze groep niet passeren." K. Schoonderwoerd, Leiden: „3 Oktober moet nooit op zondag worden gevierd, ook al is er he laas van de zondagsrust weinig te merken. En ook al draaide de kermis op volle kracht, en trok die veel volk. En ook al was er een warenmarkt en ook al speelden er in veel cafés.veel bandjes. Laten we dan gelijk het hele 3 oktobergedoe maar af schaffen. De zondag is als een aparte dag gesteld tussen de zes andere da gen. Mag het alstublieft één dag in de week wat anders gaan. Wees ach teraf blij, de koraalmu- ziek is in jaren nog nooit zo druk bezocht en de re veille 's morgens om ze ven uur niet te vergeten. Dus laat het lekker zo. Onbewust heb je er toch een dag extra mee. En laat die zondag nou eens die zondag. Dat hoeft toch niet al te moeilijk te zijn." Martijn Apeldoorn, Lei- André van der Linden (57) is al zijn hele leven buschauffeur in Leiden. Hij zo met de vut gaan over twee jaar, maar dat plan is op losse schroeven komen li staan. „Ik heb dertig jaar betaald voor collega's en nu ben ik!" De toezeggingen waren gedaan, maar door de bezuinigingen zijn de regels a gescherpt. „Als ik niet met de vut kan, dan ben ik daar echt goed ziek van."I werk begint langzamerhand steeds zwaarder te worden voor Van der Linden „Stress als mijn bus niet op tijd kan rijden, je kan niet plassen als je moet, all met kerst rijden en noem maar op. Daarbij komt dat het werk een automatis aan het worden is." Na dertig jaar hetzelfde werk vindt hij het wel tijd om de chauffeursstöel te verruilen voor de luie stoel. „Ik heb alles nou wel gezien." Van agressie heeft hij weinig last. „Je moet er gewoon niet tegenin gaan alsz moeilijk doen, maar het kost me wel steeds meer moeite." tekst: Katherine Hermans foto: Natalia Ti den: „Ik vind dat 3 okto ber zeker gewoon op zondag moet worden ge vierd. Want wat doe je anders op zondag? Niet iedereen gaat naar de kerk en kinderen worden alleen maar vervelend als de kermis laat open gaat omdat die kinderen ple zier willen hebben." Bianca van Dongen, Lei den: „Dat gebeurt toch allang?! Er was dit jaar gewoon een extra feest- dag!" Lia Rijling, Leiden: „We moeten maar eens af van dat calvinistische gedoe hier in Nederland. Hoe veel mensen zaten er zondag in de kerk en hoeveel waren er toch in de stad om een beetje 3 oktober te vieren? Maar ja als het aan dat gerefor meerde jongetje uit Zee land ligt mag dat natuur lijk nooit gebeuren. Dat past niet in zijn plaatje van normen en waarden. Maar ja, het zijn zin nor men en waarden en niet van de 'normale' men sen. Dus de volgende keer gewoon op zondag." Daan Samson, Rotter dam (oud-Leidenaar): „Ik kom speciaal op 2 ok tober naar Leiden. Om te feesten natuurlijk. Dan blijf ik normaal gespro ken ook op 3 oktober. Dit jaar niet. We zijn weer naar Rotterdam terug ge gaan." Jo Groffie, Veldhoven: „Financieel gezien is het voor de kermis en de ca fés gunstiger de dag te verschuiven naar de maandag. Bovendien is het traditie het op zon dag wat kalmer aan te doen en ook de kerkgan gers gelegenheid te geven rustig naar de kerk te kunnen gaan. Dus voor alle partijen is de ver schuiving naar de maan dag gunstiger!" Frederik Zevenbergen, Leiden: „De zondag! is belangrijk voor eei grote groep medemi sen en dat moet je re pecteren." De nieuwe stelling sli aan bij de verkiezing De Grootste Nederlai Aller Tijden, waaraan KRO de komende wel een tv-programmaw Naast Anthonie vanl wenhoek, Vincent vai Gogh, Erasmus, Anne Frank, Pim Fortuyn.Ji Cruyff, Willem Drees, chiel de Ruyter en W van Oranje zit er één boren Leidenaar oncfc tien finalisten. De ste luidt dan ook: Rembrandt van Rijn i Grootste Nederland# Reageren kan toten maandag, op wwwi schdagblad.nl of per naar postbus 54,230: Leiden. KLANKBORD Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde/ voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „In andere jaren is het grote feest meestal alleen maar op de nacht van 2 op 3 oktober. Dit jaar was het een nog groter feest: het hele weekeinde lang. Ik vond dat zeker de moeite waard en veel leuker dan doorgaans. Als ik dan toch moet kie zen, zou ik zeggen: maak 4 oktober vanaf nu af aan ook vrij, dan kan het nóg leuker worden. De volksfeesten zoals ze die jaarlijks in Gent houden vind ik een goed voorbeeld. Mis schien een beetje meer inspiratie daar opdoen?" MEEDOEN 'Meedoen' is het motto van het kabinet Balkenende II. Zo wordt het voor ouden werknemers steeds lastiger om vervroegd te stoppen met werken. En wordt hel voor ouderen die wél met de vut of met pensioen zijn gegaan, steeds moeilijke! om rond te komen. Uitzendbureaus met namen als '65-Plus'en 'Ervaren Jaren' doen dan ook goede zaken. In de rubriek 'meedoen' zes portretten van mensen rond de 65 die - graag of gedwongen - nog actief zijn. Vandaag deel 2: buschai feur André van der Linden. Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Uiteraard ben ik het als chris ten volstrekt oneens met de stelling. Wij houden de zondag in ere. En wel hierom. Het is voor de gemeente van Christus de dag waarop wij de op standing van Christus vieren en ge denken. En het is naar mijn beschei den, maar wel duidelijke, mening ook de taak van de overheid om het volk naar Boven te leren zien. Bo vendien is naar mijn mening één rustdag per week, liefst op zondag, een must om in de jachtige samenle ving nog iets van regelmaat en een patroon te weven. Anders wordt het leven een onophoudelijk, rusteloos jagen, jachten en rennen. Funest en dodelijk voor ziel en geest en uitein delijk ook li chaam. Dus feesten maar Lei denaars, maar liefst niet op de belang rijkste christelijke feestdag." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'er: „Van mij mag men eerst naar de kerk en daar na naar het spookhuis. Zolang het verschil maar goed duidelijk blijft. Van mij mag trouwens alles. Maar ik ben dan ook geen Leidse dominee. Lang geleden heeft de plaatselijke kerkelijke macht vanuit een gebrek kig inzicht over scheiding tussen kerk en staat de viering van 3 okto ber op zondag verboden. Eerbiedi ging van zondagsrust kan men res pecteren, maai" niet opleggen. Bo vendien hoort de burger dat zelf te bepalen. In onze multiculturele sa menleving dreigt dan immers dat 3 oktober ook niet meer op vrijdag of zaterdag gevierd zou mogen wor den. Het vrijdags gebed en de sab bat zijn namelijk minstens zo res pectabel als de christelijke dagsrust." Marije van den Berg (30) uit Lei den, PvdA-raadslid: „Het maakt mij echt helemaal niets uit op welke dag we 3 oktober vieren. Als mensen grote bezwaren hebben tegen een feestdag op zondag, vind ik het pri ma om 3 oktober een dagje uit te stellen. Dan feest ik wel een dagje langer, hoor. Ook voor basisschool leerlingen is het fijn. En met kerst en nieuwjaar zijn we dit jaar ook al slecht bedeeld, dus ach, waarom geen extra dagje vrij? Maar voor mij hoeft het niet per se, ik heb niet zo veel moeite met een feestje op zon dag. Ik reken erop dat deze discussie over zeven jaar wel weer gevoerd zal worden. En dan denk ik er nog net zo over." Reinier Verbeek (39) uit Leide chitect: „Principieel vind ik dal zondag geen uitzondering hoel zijn. Dat is de zaterdag of vrijdi toch ook niet? Terwijl dat ooksj ale dagen zijn voor andere god sten. Maar ik moet wel zeggen dit jaar een hele prettige 3-oktc viering had. Dus wat dat betref ik wel voor zo'n rustdag. Het zo voor mij zelfs standaard mogen dat de viering drie dagen duur, je op die tweede dag lekker rus! met je kinderen naai" de kennis hutspot eten. Op 3 oktober heb daar nauwelijks tijd voor, omdi zo veel programmaonderdelen waar je naai gaat: revei poppenk optocht- heb je bij geen tijde tussendooi de kermis! gaan."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16