REGIO Eén wipkip is nog geen speeltuin Buurthuis moet meer samenhang in Buitenhof brengen Wantrouwen overheerst bij woonwagenbewoners 1 r cel ist voor nap van en zoon R3 Oegstgeest onderzoekt speelplekken Renovatie woonwagenkamp loopt vertraging op door rechtszaken Bezwaarden willen geen post meer van de PKN Rijkswaterstaat start sloop van panden rond de A4 us gezond er worden moten - Het Rode Kruis jioten begint aanstaande »met de cursus 'Gezond worden'. Beweging, me- ebruik, EHBO en de dok- jfoon komen onder an- aan bod. De cursisten ko- jer weken op vrijdag bij van 10.00 tot 12.00 uur in de Kruis Gebouw aan de ïsteinlaan. Aanmelden telefoonnummer 071- enverkoop erenstichting eest - De Stichting Wei deren Oegstgeest orga- wederom een boeken- Dp vrijdag 5 november in het Gemeentecen- n de Lijtweg in Oegst- ssen 10.00 en 15.30 uur lands werken verkocht. 8 oktober kunnen men- overtollige literatuur ïur bij het dienstencen- n de SWOO inleveren. )0 verkoopt graag ro- inderboeken en hobby- Ook boeken in Duits, Engels zijn welkom. »r Ligtvoet ic voorschoten - voor jzeling nemen van haar nd in Voorschoten is tegen een Haagse moe- laar drie handlangers 18 :n gevangenisstraf geëist i 6 maanden voorwaar- Volgens het openbaar tie zijn de vier verdach te nacht van 15 op 16 ja- let grof geweld een wo- n de Raadhuislaan bin- ongen. Het kind ver- ar bij zijn vader, openbreken van het ap- ont met een koevoet, e man door de groep bedreigd en kreeg hij re klappen in het ge- de tussentijd werd zijn door zijn ex én tevens een negentienjarige gekidnapt. Officier van Mos vindt de vier ver even schuldig aan het en ernstige feit'. Ook al ze ieder een aparte rol jzeling. je moeder was die nacht 0 achter de actie, bleek chtszaal. Zij zocht hulp r vriend uit Maashees, biologische vader van en haar voor altijd de tot het kind wilde ont- De vrouw moest en zou ad per se haar zoontje ij haar thuis hebben, aar Voorschotense ex 5 in dat plan. Het een- igmaanden oude jon- ad koorts en was beter 1 eigen bedje bij hem in r en, zo redeneerde hij. haar verzoek daarom van de hand. w kon zich daar niet bij pn. In een bui van woe- onmacht schakelde ze haar toenmalige vriend had aanvankelijk niet in een nachtelijk avon- i Voorschoten. Twee i uit Rotterdam en gen raadden het hem af. „Het was een zaak laar en haar ex", ver- E'én op de zitting. uiteindelijk alle en overstag, [slachtoffer en het kind genaamde bevrijdings- n nachtmerrie gewor- ïld de officier de ver voor. de verdachten was het bedoeling de vader te n en het kind te laten n. De officier weigert jeloven. „Jullie wisten ït kind niet op een ge mier mee kon krijgen, vieren voelden jullie je zou het wel lukken. Op jze dan ook." tbank doet over twee ltspraak. woensdag 13 oktober 2oo4 door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse wijk Buitenhof is een wijk vol forensen en niet-werkende ouderen. Weinig be woners in dezelfde straat kennen el kaar. Daardoor verloopt het contact tussen bewoners niet altijd lekker. „Doordat er te weinig parkeerplekken zijn, krijgen mensen steeds meer on enigheid met elkaar. Logisch, want als je elkaar niet kent kun je elkaar ook niet tolereren. Oudere bewoners willen graag meer contact, maar dat is moeilijk, omdat er overdag weinig mensen thuis zijn." De uitleg komt van een bewoonster die lid is van het buurtoverleg Buiten hof. Het buurtoverleg signaleerde het probleem dit voorjaar en bedacht een oplossing: een buurthuis openen. Ze zijn niet de enigen die daar iets goeds in zien. Na een ronde door de wijk kwamen de vrijwilligers met ruim vierhonderd handtekeningen thuis. Het gemeentebestuur is daarvan on der de indruk, zo bleek vorige week. Voor een zogenoemd burgerinitiatief, een voorstel van inwoners die iets in hun eigen wijk willen, zijn eigenlijk maar vijftig ondertekenaars nodig. Daarom krijgt de wijk vanaf januari een buurthuis in het oude schoolge bouw aan de Buitenhoflaan. Volgens de buurtbewoonster zijn niet alle omwonenden daar blij mee. De tegenstanders zijn mensen die nu veel last hebben van de jongerenont- moetingsplek QOP) bij de vijver. In het buurthuis komt ook een jeugd honk. „Ik heb gesproken met mensen die het zo zat zijn, dat ze nergens meer het positieve van kunnen in zien. Bij hen is de rek eruit. Dat be grijp ik." Daarom wil ze pertinent niet met haar naam in de krant. Ze is bang dat tegenstanders haar boos aanspreken. „Ik heb geen zin om na mens de buurt de schoppaal te zijn." De buurtbewoners hebben vanaf het begin steun gekregen van buurtwerk ster Frederike Magez, die in dienst is van het sociaal-cultureel werk. Met de bewoners verwacht zij veel van het buurthuis, dat een inloopruimte voor kinderen, jongeren, volwassenen en ouderen moet worden. Sociaal-cultu reel werk ondersteunt de bewoners en beheert de sleutel. „Het motto wordt: u vraagt, wij helpen u draai en", zegt Magez. De leden van het buurtoverleg denken aan klaverjas- avonden voor ouderen, knutselclubs voor kinderen en een jeugdhonk. „Dat moet zelfregulerend worden. De jongeren moeten de bardienst draai en, zodat ze elkaar in de gaten hou den", zegt de buurtbewoonster. De plannen zijn nog niet zo concreet. „Het gaat snel. Het plan is dit voor jaar al ingeleverd. Nu geeft de ge meente toestemming en moeten we ineens in januari al open." Behalve het buurthuis vestigen in ja nuari ook het sociaal-cultureel werk, de Kinderkring, de Leiderdorpse Volksuniversiteit en Schaakvereni ging Leiderdorp zich in het pand aan de Buitenhoflaan. De instellingen zit ten nu in gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan, dat volgend jaar ge sloopt wordt. Het maakt plaats voor 28 appartementen. Hoewel Sjelter groter is dan de oude school in de wijk Buitenhof, past het allemaal wel, zegt Henk Blaaubeen, directeur van het sociaal-cultureel werk. „We gaan zoveel mogelijk ruimtes multifunctio neel gebruiken, daar zijn we juist voorstander van." Willem Netten voor de woonwagen van zijn moeder, Johanna Hieltje. De bewoners van het kampje aan de Leidseweg-Noord hebben niet veel fiducie in de renovatieplannen van de gemeente. Foto: Henk Bouwman door Floor Ligtvoet voorschoten - Dikke lagen mos groeien welig op de daken van twee oude woonwagens. Vocht - plekken en houtrot ontsieren de wanden. Door de kieren is de gure buitenwind binnen voelbaar. Wonen op het woon wagenkamp aan de Leidseweg- Noord en de Vijf Meilaan is af zien nu de herfst goed en wel is begonnen. „We stoken ons suf om het hier nog beetje warm te krijgen", klaagt de ernstig zieke woonwagenbewoonster Johan na Hieltjes. Al jaren staat de renovatie van het kampje met drie woonwa gens op de agenda. Alle wagens moeten worden vervangen door gloednieuwe exemplaren en ook het terrein zal onder handen worden genomen. De sloot wordt ontsübt en tal van bomen geplant om het gebied uiteindelijk 'een parkachtige uitstraling' te geven. Maar er zit een flinke kink in de kabel. Tussen de bewoners en gemeenteambtenaar Joost Quispel van woonwagenzaken wil het namelijk al tijden niet vlotten. De werkzaamheden lo pen door rechtszaken over en weer voortdurend vertraging op. Het wantrouwen onder de be woners is groot. „Als Quispel zich nog eenmaal vertoont", verklaart Hieltjes' zoon Willem Netten boos, „dan slaan we hem van het kamp af. Hij is hier al lang niet meer welkom." Vol gens Quispel hebben de bewo ners die de wagens van de ge meente huren het er echter zelf naar gemaakt. „De vertraging hebben ze voor 99 procent in eigen hand gehad. Als zij tel kens illegaal een woonwagen of een caravan betrekken, moet de gemeente weer een rechtszaak aanspannen om ze eruit te zet ten", verklaart hij nuchter. Inmiddels hebben de twee par tijen in de rechtszaal al drie maal tegenover elkaar gestaan. Dat heeft de onderlinge ver houdingen geen goed gedaan. Volgens de laatste stand van za ken moet Ludwig Netten, een andere zoon van Hieltjes, op last van de rechter de door hem illegaal bewoonde wagen bin nen twee weken verlaten. „Ja renlang heeft de gemeente hem gedoogd", zegt Hieltjes veront waardigd. „Nu zetten ze hem ineens op straat." De zoon is onlangs net als dochter Poppy die eerder een illegale stacaravan bewoonde, bij moeder ingetrokken. Het is daardoor erg druk geworden in de slecht onderhouden oude woonwagen van de 63-jarige vrouw. Iedere vierkante meter wordt benut. „Wat moet ik an ders?", zegt Hieltjes terwijl ze via een slangetje extra zuurstof krijgt toegediend. „Ik laat mijn kinderen toch niet op straat sla pen!" De familie voelt zich door de gemeenteambtenaar gediscri mineerd. „Iedere burger krijgt tijdens een renovatie een ver vangende woonruimte aange boden maar wij niet." Quispel reageert lacherig op deze aan tijging. „Tja, sorry hoor, dat is gewoon niet waar." Dina Net ten, de andere dochter van Hieltjes, woont sinds kort als enige op het kamp in een mooie nieuwe wagen. „Een chalet", verbetert Quispel. „Want de woning staat niet op wielen." Voor haar heeft de ge meente Voorschoten tijdens de verhuizing ook een tijdelijke woonwagen gehuurd, legt hij uit. „En een container voor al haar spullen. Kortom, we laten onze huurders heus niet in de kou staan." Dat dit aanbod niet voor zoon Ludwig geldt, is vol gens hem logisch. „Hij is geen huurder van de gemeente." De woonwagenbewoners ver wijten de gemeente Voorscho ten dat zij niet bij de renovatie- plannen worden betrokken. (advertentie) 1 I IS UW INKOMEN VERANDERD DIT JAAR? EN WETEN UW PENSIOEN EN HYPOTHEEK DAAR AL VAN? Lucien v.d. Lisdonk Directeur ING Bank Leiderdorp ingALbank DENKT MET U MEE „We weten niet eens wat en wanneer er iets gaat gebeuren", verklaart Hieltjes. Onzin vindt Quispel wederom. „Er zijn tal van gesprekken gevoerd. Maar als de familieleden het zelf niet eens worden over waar ze bij voorbeeld hun tuintjes willen, dan hakken wij als gemeente op een gegeven moment de knoop door. De inspraak houdt ergens op." Ook de klacht over de houten in plaats van stenen schuurtjes is volgens Quispel ongegrond. „Het gaat hier wel om sociale woningbouw. Een houten exemplaar voldoet prima." Niet al hun wensen kunnen worden gehonoreerd, stelt de ambte naar vast. „Daarover is inder daad veel gezeikstraal geweest." Toch denkt de man nu vaart te kunnen zetten achter de reno vatie. „Dit najaar moet alles klaar zijn. Het wordt echt heel mooi", verzekert hij. De aanne mer begint zo spoedig mogelijk aan de klus. Dat Quispel overhoop ligt met de bewoners van het kamp, doet hem niet zo veel. „Ik heb persoonlijk geen problemen met ze. Ik snap best dat bij zo'n proces wat emoties komen kij ken. Dat is nu eenmaal altijd zo." Hij heeft wel vaker met dit bijltje gehakt, pocht hij: „Ik ben een wedstrijdroeier. Ik kan on der de meest zware omstandig heden maximaal presteren." Ook de familie Netten verwel komt een snelle opknapbeurt. „Laat de aannemer en zijn mannen maar komen. Maar die Quispel", voegen ze er snel aan toe, „die willen we hier abso luut niet zien." oegstgeest - Oegstgeest heeft genoeg speelplekken voor kinde ren, maar niet elke wijk is even goed bedeeld. Kids in de leeftijd van drie tot acht jaar beschikken over meer speelplekken dan de iets oudere jongens en meisjes. Dit blijkt uit het onderzoek dat Nuso Dienstverlening heeft ge daan naar de inrichting van de openbare speelplekken in de ge meente. Één toestel maakt nog geen speeltuin. Nuso plaatst vraagte kens bij de wipkippen die zielig in hun eentje in een hoekje staan. De speelwaarde en de -duur is minimaal en zeer leef tijdsgebonden, stelt het onder zoeksbureau. In combinatie met ander attributen krijgt een wipkip meer functie als onder deel van een geheel. In de De Kempenaerstraat in Oegstgeest wordt zo'n eenzaam speeltoestel nog wel redelijk in tensief gebruikt als korte inter mezzo bij het boodschappen doen. Elders in het dorp doen de soli taire speeltoestellen amper dienst. Wipbeesten die niet po pulair zijn, wil het college dan ook laten verwijderen. Te veel jongeren vallen buiten de boot als het op spelen aan komt. Hoewel de gemeente de laatste jaren maatregelen heeft genomen om ook de oudere kinderen voorzieningen te kun nen aanbieden, komt de oudere doelgroep er nog te bekaaid af. Niet in elke wijk is dat zo, maar aan de verdeling van de speelattributen kan nog wat worden gesleuteld. Tien zandbakken heeft Oegst geest in beheer. Dat kost de ge meenschap geld. B en w stellen nu voor er zes te verwijderen. De meeste huizenbezitters in het dorp genieten van een tuin, is de gedachte. Veel gezinnen plaatsen een zandbak in hun lusthof. De zandbakken blijven staan in wijken waar minder bewoners een eigen tuin heb ben. De zandbakkensloop wordt in overleg met de buurt ingezet. Hoewel Oegstgeest zijn best doet het aantal speelvoorzie- ningen op peil te houden, lukt het niet ieder toestel te vervan gen. Zo is in ruim een jaar tijd voor een bedrag van 20.000 eu ro vernield. Niet elke vandaal werd gesnapt zodat de gemeen te zelf voor de kosten moest op draaien. Binnenkort buigen de volksver tegenwoordigers zich over de wipkippen, de zandbakken en de andere speeltuigen in Oegst geest. door Silvan Schoonhoven katwijk/voorschoten - 'Be zwaarde' hervormden, onder meer uit Katwijk en Voorscho ten, willen geen post meer ont vangen van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Ze willen definitief uit het leden bestand van die gefuseerde kerk worden verwijderd. Om dat voor elkaar te krijgen, ston den ze vorige week voor de rechter in Den Haag. De Katwijkse bezwaarden kla gen erover dat de PKN-leden- administratie 'zwaar vervuild' is. In de Hervormde Nieuwsbrief van deze week beklagen ze zich erover dat ze nog steeds brie ven krijgen van de PKN met verzoeken om geld. Terwijl de bezwaarden 'de toegang tot de kerkgebouwen wordt ontzegd' mag 'het geld van de bezwaar den wél in de PKN", schrijft de redactie van het blad woedend. De bezwaarden weigeren zich echter te laten uitschrijven uit de plaatselijke ledenregisters. Ze beschouwen de 'Hersteld Hervormde Kerk' namelijk als de voortzetting van de Neder landse Hervormde Kerk (NHK). Ze willen alleen niet meegaan in de PKN, waarin de NHK op 1 mei is opgegaan. 'Niet uitschrij- ven' is voor hen een even prin cipiële zaak als 'niet meegaan' in de gefuseerde kerk. Het PKN-kerkbestuur is bereid tot een schikking en gaat nu ak koord met het uitschrijven van de bezwaarde Voorschotenaren uit de PKN-ledenadministratie. Dick de Vos, die de rechtszaak voerde namens de bezwaarden, beschouwt dat als een overwin ning. Geen van de bezwaarden hoeft namelijk te bedanken voor de hervormde kerk om te worden uitgeschreven uit het PKN-register. De schikking in de zaak-Voorschoten schept een precedent voor andere be zwaarden die weigeren zich te laten uitschrijven, denkt De Vos. „Men bedankt niet voor de NHK, maar men treedt niet toe tot de PKN." In Katwijk zijn - buiten de twee bezwaarde wijkgemeenten om - meer dan duizend kerkleden die op met formulier hebben aangegeven dat ze niet meewil- len in de PKN. (advertentie) WEET U ZEKER DAT HET GOED GAAT MET UW GELD? Yvonne Doets Financieel adviseur ING Bank Noordwljk (advertentie) ING Afc BANK DUNKT MET U MEE leiden/leiderdorp - Rijkswater staat begint maandag met de voorbereiding voor de sloop van vier huizen aan de Hoge Rijndijk in Leiden en 29 wonin gen aan de Hoofdstraat en Re sedastraat in Leiderdorp. Ook het uitvaartcentrum aan de Re sedastraat gaat tegen de vlakte. De sloop begint een paar we ken later. Voor de verbreding van de A4 moeten ook 54 appartementen aan de B.G. Cortslaan worden gesloopt. Deze blijven sowieso tot januari staan, omdat onge veer tien van deze flats nog worden bewoond. Woning stichting AWL wil dat deze sloop wordt opgeschoven naar medio 2005, zodat de bewoners tijd hebben om een andere wo ning te betrekken. Rijkswater staat en AWL zijn hierover nog in overleg. Projectbureau A4 houdt van avond een inloopavond over de sloopwerkzaamheden en de planning. Omwonenden krijgen te horen wanneer welke straat aan de beurt is. Het clubge bouw van Watersportvereni ging 'Doeshaven' aan de Mau- ritssingel in Leiderdorp opent van 19.00 tot 21.30 zijn deuren voor de inloopavond. ING BANK INTRODUCEERT: DE ONDERHOUDSSERVICE. Naast de penodieke controle van de tandarts en de APK-keunng van de garage is er voortaan ook de Onderhoudsservice van de ING Bank. Een jaarlijks terugkerend gesprek waaruit precies blijkt hoe uw geld zaken ervoor staan. En uiteraard ook wat er moet gebeuren om uw situatie te verbeteren. Deze check-up omvat uw totale financiële plaatje: inkomen, pensioen. hypotheek, sparen, beleggen en verzekeringen. En de uitkomst van dat gesprek? Helder overzicht over deze complexe materie en financieel voordeel als blijkt dat uw geld beter kan presteren. VOOR EEN AFSPRAAK MET EEN FINANCIEEL ADVISEUR BIJ U IN DE BUURT BELT U 0800 7015. ingAübank denkt met u mee

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15