Veertig jaar lesgeven in de Zeeheldenbuurt LEIDEN REGIO Zonder de Witte Poort zaten tientallen kinderen thuh Nieuwe school in Kenia dankzij geld uit Leiden Leidenaar vrijgesproken van verkrachting logee Scharensliep licht bewoi van Noorderkwartier op Cel geëist tegen inbreki Valkenburgse slagerij HOC 972 woensdag 13 oktober 2oo4 leiden - Een groep van twintig Leidenaars vertrekt vanochtend naar Kenia om daar onder meer een met Leids geld gebouwde gehandicaptenschool te ope nen. De vertegenwoordigers van het Pedologisch Instituut, Mytylschool de Thermiek, de Merenwijkschool en de Anne Frank school reizen mee met een groep van 220 Nederlan ders die zich gaan inzetten voor onderwijsprojecten in Kenia. Woordvoerder Ben Schenk van de Mytylschool de Thermiek, die zelf ook meereist: „In okto ber 2003 heeft onze directeur Annelies Kuiper de eerste steen van de gehandicaptenschool gelegd. Aankomende maandag openen wij de eerste vier loka len, de Merenwijkschool opent nog eens vier lokalen." De bouw van de gehandicap tenschool is een van de zestig onderwijsprojecten die het Verkaart Development Team uit Den Haag de afgelopen twaalf jaar in Kenia van de grond kreeg. De Thermiek 'adopteerde' de school in het Keniase Kwale omdat de twee scholen met vergelijkbare leer lingen werken, geestelijk en soms meervoudig gehandicapte kinderen. Nu telt de school on geveer honderd leerlingen, in de nabije toekomst moeten dat er 250 worden. Schenk: „In de toekomst hopen wij onze ken nis aan de docenten in Kenia te kunnen overdragen, bijvoor beeld door het project teachers for teachers. Het mooiste zou zijn als af en toe docenten van onze school daar naartoe kun nen, met name in de schoolva kanties. Ook willen wij materi aal schenken aan de school. Déze keer nemen we per per soon al tien kilo spullen mee. In onze school stonden nog aan gepaste meubels en rolstoelen die niet meer gebruikt wor den." De bedoeling is dat er jaarlijks mensen naai' Kenia blijven gaan, om de continuïteit van het project te waarborgen. De vertegenwoordigers van de Ne derlandse scholen blijven ne gen dagen in Kenia. den haag/leiden - Een 40-jarige man uit Leiden is door de Haagse rechtbank vrijgespro ken van de verkrachting van de beste vriendin van zijn echtge note. Het openbaar ministerie (OM) eiste twee weken geleden nog een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk tegen de man. De Leidenaar haalde bij het ho ren van de uitspraak opgelucht adem. Tijdens de behandeling van de zaak riep hij wanhopig uit dat hij juist degene was ge weest die onvrijwillige seks had moeten ondergaan. Het veronderstelde slachtoffer logeerde regelmatig bij de Lei denaar en zijn vrouw. Jaren ge leden had de verdachte eens seks met haar. Toen zijn vrouw naar haar werk was, zou ze bij hem in bed zijn gekropen en hem hebben verteld dat zijn echtgenote hem bedroog en misbruikte. Uit jaloezie en frus tratie zou hij toen met haar hebben gevreeën. In april van dit jaar kwam deze vriendin weer een paar dagen op bezoek bij het stel. Volgens de vrouw kwam de man op maandagochtend plotseling naar huis en sleurde hij haar mee naar de slaapkamer. Daar rukte hij de kleding van haar lijf en probeerde hij haar te ver krachten. Een arts constateerde dat ze een paar rode plekken op haar dijbeen had die eventueel konden zijn ontstaan door het hardhandig uittrekken van haar broek. Volgens de man was het op die maandagochtend echter heel anders gegaan. Hij was naar huis gekomen omdat de vrien din hem had opgebeld dat zijn dochter niet naar school was gegaan. Eenmaal thuis bleek zijn dochter gewoon op school te zitten, maar werd hij door de vrouw naar de slaapkamer ge trokken. Zij maakte vervolgens zijn kleding los en wierp zich op hem. De rechtbank was van mening dat er niet voldoende bewijs te gen de man was om hem te vér oordelen voor verkrachting. Het contact met de leerlingen is voor Frenny de Reede altijd de drijfveer geweest tijdens haar veertigjarige carrière in het basisonderwijs. Foto: Hielco Kuipers huis: een tripje naar Engeland. Maar nu ik toch niet meer voor twee weken van gemaakt. „Normaal gingen we altijd één de school terug hoef te zijn, week tijdens de herfstvakantie. hebben we er maar meteen Rody van der Pols door Eric-Jan Berendsen leiden - In het Noorderkwartier tussen de Herensingel en Wil lem de Zwijgerlaan is maandag een 'scharensliep' actief ge weest. Hij maakte in elk geval één slachtoffer: een bejaarde man van 74 die uit angst voor de oplichter niet met-zijn naam in de krant wil en zelfs geen aangifte bij de politie durft te doen. Maandagmiddag belde de scharensliep bij de oude man aan. Of hij nog spullen had die geslepen moesten worden. Die had de man wel: drie botte messen en een schaar. „De man vertelde dat zijn vader verderop met een kar stond waar de spullen zouden wor den geslepen. Toen ik vroeg wat het slijpen zou gaan kosten zij de man dat hij 'een goed woordje' voor mij zou doen bij zijn vader." Toen vertrok hij. De bewoner vertrouwde de scharensliep toch niet helemaal en besloot in de straat kijken waar de slijpkar Op dat moment kwam 'scharensliep' weer teg met hem meeliep naa Daar werden de messer schaar op het aanrecht legd en moest de bi 12,50 euro betalen. Iets na een korte discussii r'. maar deed. Toen de oude man dachl 'scharensliep' zou w vroeg de man plotselii nog eens 22,50 euro vi slijpen van de drie messf dat terwijl er met zoi schaar als de messen nil gebeurd. Want op de sch ten nog steeds roestplel ook de messen waren di niet geslepen. Ik was d Q 'niet van plan om die. naamde scharensliep z te geven." De oplichte dat geld uiteindelijk tocl vrouw van het slachto bang was voor een verde frontatie. den haag/valkenburg - Op 11 juli 's middags om half vijf zag een buurman hoe vier mannen probeerden in te breken in sla gerij Timmers aan de Broekweg in Valkenburg. Hij belde on middellijk zijn stiefvader, die belde de eigenaar en de laatste was - vergezeld van familie en kennissen - binnen twee minu ten ter plekke. Ze reden de vluchtende daders klem. De da ders sprongen uit hun kente- kenloze Mercedes en renden weg. De 120 kilo wegende sla ger wierp zich boven op een 26- jai'ige Nieuwegeiner. Hij en zijn vriend (22) uit Nieuwegein stonden terecht bij de Haagse rechtbank. De ander was door de politie uit de bosjes geplukt. De twee gaven de schuld aan de andere twee daders. Ze waren met hen meegegaan om meis jes te versieren, zeiden ze, maar toen gingen die twee opeens in breken. Het strafblad van de 26- jarige telt echter reeds achttien pagina's, en officier van justitie A. Paulides geloofde niets van de ontkenningen van dachten. De 26-jarige bleek ook band te kunnen word bracht met een andere kelijke inbraak, in Gorii Een man verliet daar zijn woning voor nog g kwartier om ergens eten. Toen hij terugkw zijn huis leeggeroofd. D liet op de binnenkant vensterbank bloedspor ter. Aanvankelijk had dj daar niet veel aan, maar 26-jarige Nieuwegeiner kenburg werd aange bleek hij te voldoen DNA-profiel van hel chemse vensterbankblo De Nieuwegeiner ontk in Gorinchem te zijn j Maar de kans dat het b de vensterbank niet van is 1 op een miljard. De van justitie eiste twee tegen hem. De ander drie maanden cel eisen. De rechtbank doet op ber uitspraak. Directeur Frank de Wit verlaat Leidse school voor spijbelaars na zes jaar door Nienke Ledegang leiden - Het schooltje zit op een onvermoede plek, pal naast de Pieterskerk in de Leidse binnen stad. Het is er gemoedelijk en overzichtelijk. En zo hoort het ook, op een school voor 'spijbe laars', vindt Frank de W't. Zes jaar lang zwaaide hij de scepter op de Witte Poort, een instelling voor leerlingen die dreigen af te haken in het onderwijs. Nu is hij er weg, coördinator geworden van het samenwerkingsverband voor het voortgezet onderwijs van Leiden en omstreken. „De Witte Poort leert leerlingen dat school ook leuk kan zijn, ze krij gen er hun zelfvertrouwen te rug." Opgericht in de jaren tachtig, is de Witte Poort een erfenis uit de tijd dat spijbelen een hot item was. Met overheidsgeld kon in die tijd het ene na het andere spijbelproject uit de grond worden gestampt. Met de tanende belangstelling voor de spijbelproblematiek in de ja ren negentig, gingen de meeste spijbelcentra weer ter ziele, maar de Witte Poort is levend en wel, meegegroeid met de ei sen van de moderne tijd. Daar mag Leiden best trots op zijn. Tegenwoordig spannen onder wijs en politiek zich vooral in om het aantal leerlingen dat voortijdig afhaakt te beperken. De Witte Poort draagt zijn steentje bij, vertelt De Vfit. „Er zijn kinderen die simpelweg verdrinken in grote scholen. Er worden daar dingen van ze ge vraagd die ze niet kunnen waarmaken: huiswerk maken, op tijd komen, meedoen aan de groepsnorm. Sommige leerlin gen kunnen of willen dat niet. Zij zijn welkom op de Witte Poort." De school biedt de leerlingen een kleinschalige en veilige om geving. Er is veel persoonlijke aandacht, de dagen zijn kort. Er wordt gefotografeerd, gekookt, geschilderd en er is een hoop aandacht voor sociale vaardig heden. „Het uitgangspunt is wat deze leerlingen wél kun nen, niet wat ze niet kunnen", aldus De Wit. Jaarlijks gaan vijftig tot zeventig leerlingen, afkomstig uit de hele Scheidend directeur Frank de Wit van de Witte Poort: „De Witte Poort redt het wel, ook zonder mij." Foto: Henk Bouwman regio, naar de Witte Poort. Sommigen blijven er een maand, anderen het hele schooljaar. Uiteindelijk is de bedoeling dat de leerlingen weer teruggaan naar school om daar examen te doen. „Zonder de Witte Poort zat een groot deel van deze jongeren thuis, zeg ik maar even onbeschei den", vertelt De Wit. Nu moe ten we niet verwachten dat de leerlingen na de Witte Poort 'even gezellig examen doen'. „Je praat over een heel moeilij ke groep. Sommige leerlingen haken op gewone scholen af om pietluttige redenen. Er zat hier een jongen die zich altijd versliep en vervolgens maar he lemaal niet meer naar school ging. Maar een groot deel heeft thuis te maken gehad met drugs, prostitutie of geweld. Dan moet je je eisen naar bene den bijstellen. Onze eerste doelstelling is: leerlingen erbij houden, zorgen dat ze elke dag naar school komen. Niets hoog dravends, eigenlijk, maar wel heel belangrijk. Als een vijftien jarige eenmaal thuis zit, is het vreselijk lastig hem of haar weer op school te krijgen." Daarom, benadrukt De Wit, is het belangrijk dat ook de ou ders meewerken en -denken. „Onderzoek in de regio toont aan dat 38 procent van de leer lingen zich maandelijks ziek meldt. Een groot deel daarvan is niet echt ziek. Dat gebeurt dus met toestemming van de ouders. Ik vind dat ouders de verantwoordelijkheid hebben hun kind naar school te sturen. Aan de andere kant: dit verzuim komt overal voor, ook op havo en vwo. Als zich daar verder geen problemen voordoen en een leerling haalt gewoon zijn diploma, zal het mij een zorg zijn of een leerling af en toe thuisblijft. Het gaat mij om de probleemleerlingen, die moe ten we ondersteunen. Ouders, school en begeleiders zoals wij." Gevraagd naar zijn eigen ver dienste, reageert De Wit be scheiden. „Je moet het succes van de Witte Poort vooral kop pelen aan de leerlingen. Die vinden het leuk hier. Als ik iets moet noemen wat de afgelopen zes jaar beter is geworden, dan is dat misschien dat wij heel eerlijk zijn tegen de leerlingen. Ze weten steeds beter wat ze wel kunnen, maar we praten ook over wat niet haalbaar is." Dat hij nu toch weggaat, komt doordat hij alles al een keer heeft meegemaakt op de Witte Poort. „Je moet probleemkin deren met veel affiniteit en met een open geest benaderen. Omdat ik er nu zes jaar zit, be gon de routine er in te sluipen. Gevaarlijk, vond ik. Toen die baan als coördinator van 11 samenwerkingsverband y het voortgezet onderwijs i den en omstreken voorbij kwam, heb ik die kans g pen. In het samenwerkinj band werken scholen sam e om kinderen de zorg en h i derwijs bieden waar ze rei hebben. Die organisatie g i een duw geven." De Witte Poort zal De Wit sen. „Misschien dat ik eri mijn nieuwe baan nog we kom. Maar daar wil ik mei f kijken. Ik heb mijn taken gedragen. Je moet niet ov i graf heen regeren. De Wit Poort redt het wel, ook zo j mij." doors, loodgieters, noem maar op." Vier decennia later kan ze het stratenplan van het buurtje zo onderhand uittekenen. Hoe wel de sfeer er is veranderd, zegt De Reede, heeft de buurt nog steeds een onmiskenbaar eigen karakter. Dankzij haar werk heeft ze me nig buurtkind volwassen zien worden. Inmiddels geeft ze ge regeld les aan 'kinderen van kinderen'. „Ik heb zelfs een oud-leerling die aan de Bos- huizerkade woont, maar haar kind nog helemaal naar De Dolfijn brengt." Oud-leerlin gen loopt ze regelmatig tegen het lijf. „Laatst kwam ik in de Gamma nog een jongen tegen. Die wilde weten of ik nog steeds verhalen voorlas van beer Kummeling. Zo'n grote kerel vraagt dat dan aan je. Blijkbaar hebben die verhalen wel indruk gemaakt", zegt De Reede geamuseerd. Gedurende haar loopbaan heeft ze tal van zaken naast het lesgeven gedaan. Zo was ze nauw betrokken bij het samen gaan van De Kiekeboe en de Koningin Julianaschool in 1983 tot basisschool 't Galjoen. Als directeur had ze een stevige vinger in de pap bij de nieuw bouw voor de school, die in 1991 zijn deuren opende aan de Munnikenstraat Drie jaar later fuseerde 't Galjoen met de Beatrixschool tot De Dolfijn, de naam die de school nog steeds draagt De laatste jaren besteedde De Reede één dag per week aan het 'buurtnetwerk'; een initia tief om in samenwerking met onder meer de wijkagent en maatschappelijk werkers 'pro bleemkinderen' op het goede spoor te helpen. En nu zit het er bijna op. Nog een paar daagjes en dan is het afscheid van De Dolfijn defini tief. „Ik zal de school missen", zegt De Reede. Om er meteen aan toe te voegen dat ze zich ook verheugt op meer tijd voor haar vele hobby's. Zoals quil ten en het maken van verre rei zen. Het eerste ticket is al in De Blauwê Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 band op te bouwen, heeft ze zo haar eigen 'trucje'. „Iedere ochtend houd ik een 'inloop'. Dan zitten zowel de kinderen als hun moeders in de kring. Zo kun je ze eventueel ook aanspreken op bepaalde zaken. Dat de kinderen een bruine bo terham mee moeten krijgen, bijvoorbeeld. Van een wild vreemde wordt dat soort 'be moeienis' met gepikt." Wat betreft het contact tussen ouders en docenten is er veel veranderd de afgelopen decen nia, zegt De Reede. „Het is opener geworden. Er is meer bespreekbaar", vat ze samen. Tegelijkertijd is ook de rol van de leerkracht veranderd, voegt ze eraan toe. „Vroeger was je de juf of de meester, tegen woordig ben je een medeop voeder." Toen De Reede als achttienjari ge met haar stage bij De Kieke boe begon, was de buurt nieuw voor haar. Opgegroeid in de Burgemeesterswijk vond ze de Zeeheldenbuurt van een heel ander kaliber. „Een echte volkswijk", zegt ze. „De vaders van de kinderen waren alle maal hardwerkende vakmen sen. Timmerlieden, stuka- Als achttienjarige liep ze er sta ge, op haar negentiende kon ze als kleuterleidster aan de slag en een jaar later volgde ze het schoolhoofd van De Kiekeboe in de Leidse Zeeheldenbuurt op. Een bliksemstart van een carrière in het basisonderwijs. Frenny de Reede haalt haar schouders op. „Ach, zo ging dat in die tijd. Schoolhoofd was in die tijd wat anders dan nu. Dat deed je er gewoon naast." Vandaag neemt ze na veertig jaaï' afscheid van 'haar' school, die tegenwoordig de naam 'De Dolfijn' draagt. Met haar andere activiteiten op school is ze al gestopt: de laat ste weken wil De Reede fullti me in de klas doorbrengen met de kinderen. Want het contact met de leerlingen, dat vindt ze het mooiste aan haar vak. „Je investeert veel energie in ze, maar je krijgt er ook van alles voor terug. Ze zijn zo enthousi ast. Of je ze nu meeneemt naar het theater of naar de kinder boerderij: alles vinden ze prachtig." Maar ook het contact met de ouders maakt voor De Reede een onlosmakelijk deel uit van het werk. Om een vertrouwens-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14