'Alsnog inspraak over Woutertje Pieterse' luping Op zoek naar oorsprong van ruimtestraling Plan Noordman krijgt zegen politiek Koekoeroe Reedio op handen Bewoners Mors krijgen grond 'opgedrongen' REGIO College door commissie op de vingers getikt over uitbreiding basisschool U kunt ons maar beter niet bellen! TIJBOUT 075-640 1040 (advertentie) t met je e been uit bed. mijn Krant, i Dagblad Directeur weg Leidse school #r spijbelaars 'juvv slachtoffer babbeltruc - Een 88-jarige vrouw uit iis maandagmiddag in roning aan het Rigoletto- ij de Bachstraat, beroofd ar pinpas met bijbeho- pincode. Zij werd in de van haar huis aangespro- l( or een man van tussen «n 45 jaar. Deze stelde de n vragen over bankzaken, ol a hij met haar meeliep de g in. Daar werd het ge- roortgezet. De vrouw ne na het vertrek van de E' at haar pinpas met pin- 1 ras weggenomen. Zij v ilde hierop de politie in. dels was er al geld afge- en van haar rekening. er i op het li, er verwacht "n /regio - De scheepvaart norgen, als het openbaar staakt, rekening hou- e et vertraging. De provin- d-Holland heeft bepaald bruggen op deze don- minder vaak open gaan. ichters hebben de op gekregen om 'schepen te leien en in één keer te la- seren'. Zuid-Holland ht morgen een forse toe an het autoverkeer. Ge- bruggen kunnen dan tel overlast zorgen', et beperken van de be- hoopt de provincie de it enigszins terug te bren- Idus een verklaring van rincie. :-Jan Berendsen -»td De terugkeer in de in Koekoeroe Reedio is medewerkers van de stische vrije radiozèn- chts een kwestie van zender werd maandag door de Rijksdienst Ra- nunicatie en de politie ucht gehaald. Dat ge- Ve 13 een inval in de stu- (51 de Musschenbroek- •aarbij werd een radio- r gearresteerd en een ital spullen in beslag zoals mengtafels, aratuur, boxen, audio- 'ur, een computer, Zo S; een geldbedrag en ikef^e bezittingen van ra- werkers. een woordvoerder van 'e Reedio is de zender e slachtoffer van de 'Operatie Etherflits' ministerie van econo- aken. „Een campagne it is op het uit de lucht n alle vrije radiozen- medewerker David, nsen van Koekoeroe ie allemaal als vrijwilli- deze niet-commerciële 'erken, weigeren zich bij dit beleid. Wij *et uitroken van vrije ders in strijd met de 'an meningsuiting. Wij hoc 971 h| 1 woensdag 13 oktober 2004 LEIDEN door Rody van der Pols leiden - Er moet alsnog een inspraak ronde komen over de uitbreiding van openbare basisschool Woutertje Pie terse in de Leidse Hout. Althans, dat adviseert de inspraakcommissie aan het college van burgemeester en wet houders naar aanleiding van een klacht, ingediend door omwonenden. Zij verwijten het stadsbestuur dat bur gers niet in staat zijn gesteld om zich uit te spreken over de omstreden bouwplannen. De inspraakcommissie heeft de om wonenden nu in het gelijk gesteld. Volgens haar had het college van B en W wel degelijk een inspraakronde moeten houden over de uitbreiding van Woutertje Pieterse omdat het om 'stadsvernieuwing' gaat. In zo'n geval hoort het gemeentebestuur het voor genomen besluit openbaar te maken, waarna burgers zes weken de tijd hebben om hierop een schriftelijke reactie te geven. De inspraakcommissie adviseert het college om alsnog een inspraakronde te houden, ook al heeft onderwijs wethouder Ruud Hessing afgelopen zomer al besloten tot uitbreiding van de school met acht lokalen aan de Houtlaan. Hoewel het slechts om een advies gaat, doet het college er vol gens T. Leenhouts - een van de be zwaarmakers - verstandig aan dit op te volgen. „Anders staat Leiden bij zonder zwak als het ooit tot een rechtszaak komt." Volgens de wethouder is er weliswaar geen formele inspraakronde geweest, maar hebben belanghebbenden wel degelijk alle gelegenheid gehad om bezwaren kenbaar te maken en 'mee te denken' over de nieuwbouw. In een brief aan de inspraakcommissie verwijst hij naar de gesprekken die hij heeft gevoerd met de vereniging Vrienden van de Leidse Hout, de buurtverenigingen Raadsherenbuurt, Houtkwartier en Vogelwijk, omwo nenden en ouders van de schoolkin deren. Toch zijn deze bijeenkomsten niet voldoende om als 'inspraak' te gel den, stelt de commissie. Daartoe moet het college zich niet alleen rich ten tot de direct belanghebbenden, maar een 'brede doelgroep'. Met an dere woorden: iedereen moet in staat worden gesteld om te reageren op de nieuwbouwplannen. Ook het verweer van Hessing dat er een inspraakprocedure komt zodra het definitieve bouwontwerp voor de school er is, kan in de ogen van de commissie geen genade vinden. Door de inspraak in een zo laat stadium te houden, krijgen burgers niet de kans om invloed uit te oefenen op de loca tie van de uitbreiding, schrijft de commissie. Ook kunnen zij geen al ternatieve plannen meer in discussie brengen. Dat laatste is ook Leenhouts een doorn in het oog. Volgens de Leide- naar heeft Hessing de discussie 'ge manipuleerd' door uitbreiding in de Leidse Hout altijd als een gegeven voor te stellen tijdens de bijeenkom sten met betrokkenen. „Voor alterna tieven is nooit ruimte geweest." Door het uitblijven van een inspraakproce dure heeft een grote groep belang hebbenden geen kans gekregen haar mening te geven, zegt hij. „Ik weet bijvoorbeeld dat er veel Oegstgeeste- naren zijn die zich sterk bij deze zaak betrokken voelen." De uitbreiding van de basisschool in de Leidse Hout is omstreden, aange zien de nieuwbouw ten koste gaat van een stuk groen. Ook vinden de bezwaarmakers dat de politiek hier mee haar belofte breekt dat er nooit meer in het park gebouwd zou wor den. Dit werd in 1990 in een motie vastgelegd bij het besluit tot de bouw van de school. Desondanks heeft Hessing, met steun van de meerder heid van de gemeenteraad, deze zo mer besloten om acht extra lokalen aan de Houtlaan neer te zetten. Het college van B en W beraadt zich nog op het advies van de inspraak- commissie, laat een woordvoerder weten. grondverklaring, terwijl dat wel gebruikelijk is. Als blijkt dat de grond zwaar is verontreinigd, wordt de koop ontbonden, zegt de NS. Maar bij lichte vervuiling zijn de kosten voor ons. De bewoners storen zich aan de dwingende en juridische toon van de brief, die bij het koop contract is opgestuurd. De vast goedmanager schrijft aan de bewoners dat ze bij de NS moe ten reageren voor 19 oktober, 12.00 uur. Doen ze dat niet, dan verkopen de spoorwegen de grond aan iemand anders. Het gaat om een verkoopactie die de NS in het hele land voert, laat een woordvoerster weten. „Het zijn stroken grond waar wij niets meer aan hebben. We kijken nu of we ze kunnen aan bieden aan omwonenden of in stanties die er meer baat bij hebben dan wij. Dat kunnen ook gemeentes of natuurver- enigingen zijn." Volgens de woordvoerster moe ten de bewoners niets zoeken achter de haast. „We proberen de vaart erin te houden. Door het hele land verkopen we veel van dit soort grond. Het is niet zo dat er andere partijen staan te trappelen. Als de bewoners langer bedenktijd willen, dan is dat bespreekbaar." De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bi Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelet (en i snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtffrvies! 1 Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56,70) l I Naam:M DV Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum Bank/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -171 I E-mail: Iezersservice@hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan-zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. LeidschC^ Dagblad letselschadespecialisteri Westzijde 326 1506 GK Zaandam www.hulpbijletselschade.nl Als het dan toch nodig is: door Robbert Minkhorst leiden - Noordman mag aan de slag met zijn plannen voor woningbouw, een restaurant en sloop van delen van de houtzagerij. De gemeenteraad gaf gisteravond zijn fiat aan de herinrichting van het terrein aan de Haagweg. Aan bezwa ren van omwonenden en de roeiverenigingen kwam de po litiek voor een klein deel tege moet. Noordman wil het leeuwen deel van zijn bedrijfsactivitei ten verplaatsen. Op het huidi ge terrein, dat ligt ingeklemd tussen de Churchillbrug, de Oude Rijn en de Haagweg, kan de houtzagerij en wijnhandel niet meer uit de voeten. In het Masterplan Noordman is plaats voor drie, en uiteinde lijk mogelijk vijf 'torentjes' van zo'n tien meter hoog met daarin woningen en kantoren, een aantal dijkvilla's, een ko pie van de monumentale villa van de buurman, en is plaats voor enkele woonboten en een restaurant met terras aan het water. Het bouwplan is omstreden. De overburen aan de Morska- de vreesden geluidsoverlast van het terras. Zorgen waren er over het behoud van de mo len d'Heesterboom en aan grenzende monumentale loodsen. De roeiverenigingen verzetten zich tegen de ver smalling van de Rijn - er zou onvoldoende ruimte overblij ven voor de (wedstrijd)roeiers. Vanwege de weerstand heeft Noordman in opdracht van burgemeester en wethouders het plan al moeten aanpassen. Dat aangepaste plan besprak de gemeenteraad gisteravond. „Dit plan heeft in de buurt veel losgemaakt", zei WD'er Frederik Zevenbergen. „Deze plek is de kraamkamer van Leiden. Zonder hout geen bouw in de 17de eeuw. Het terrein is verworden van func tioneel tot deels monumen taal. Bij ons is het plan met ge mengde gevoelens ontvangen. We hebben nog wat zorgen. Zo zijn de roeiverenigingen Die Leythe en Njord de baker mat van de Leidse internatio nale roeisuccessen." Om die reden kwam de WD met het voorstel om een aparte vaarre- gel voor de strook van de Oude Rijn van toepassing te verkla ren. Die biedt de roeiers meer bescherming. Het voorstel werd overgenomen. Pogingen om het terras tegen te houden, te verplaatsen of in te kapselen, strandden. Met de vestiging van een restaurant zat de raad in zijn maag. Dat bleek vooral de ambitie van B en W zelf. Leiden wil met het oog op het watertoerisme 'een restaurant met sterallure', en het liefst letterlijk één met een (Michelin-)ster. Groenlinks wilde het terras van het restau rant verplaatsen naar de straatzijde. De suggestie had geen schijn van kans. Datzelf de lot kreeg het idee van Leef baar Leiden om het terras te overkappen. Meer voelden fracties voor het PvdA-voorstel om geluids schermen aan weerszijden van het terras te plaatsen. De partij trok haar amendement in toen verantwoordelijk wethouder Ron Hillebrand zei dat zaken over geluidsbelasting ook in de nog te maken terrasvergun ning kunnen worden geregeld. Overigens vroeg hij zich af waar mensen zich zo druk om maakten. „Laten we bij de fei ten blijven. De afstand tot de dichtstbijzijnde woning is vijf tig meter. Neem de Zijlpoort, daar is die dertig meter, en over water 47. Bij de Zijlpoort worden drie, vier keer in de week bruiloften gevierd. Is dat ooit een probleem geweest. Is er ooit een klacht ingediend? Een opgevoerde brommer die daar rijdt, geeft meer overlast dan mensen die een kopje kof fie drinken." (advertentie) Dit pand aan de Musschenbroekstraat was tot maandagmiddag de zendplek van de 'anarchistische vrije radiozender' Koekoeroe Reedio. Archieffoto: Hielco Kuipers werken met professionele, sto ringsvrije apparatuur, zenden uit op een vrije frequentie en zijn dus niemand tot last. De terugkeer van Koekoeroe Reedio is een kwestie van tijd." Het radiostation zendt uit op de vrije frequentie 97.4 FM in Lei den en omstreken. Twee keer eerder namen de autoriteiten de zender in beslag: in 1996 en in 1999. Koekoeroe Reedio zendt vier avonden per week uit met een mix van politiek, nieuws en alternatieve muziek. Maandagavond demonstreer den 30 sympathisanten van de radiozender voor het politiebu reau op de Langegracht tegen het uit de lucht halen van de zender. door Silvan Schoonhoven leiden - Bewoners van de Mors- weg en de De la Reijstraat voe len zich onder druk gezet door NS Vastgoed. Dat oefent 'onge hoorde dwang' uit om hen 'op achterlijk korte termijn' stukjes talud langs het spoor te laten kopen, klaagt A. Van der Voet- Wassenaar van de Morsweg. De buurt heeft handtekeningen in gezameld voor een bezwaar schrift om in elk geval langer over het aanbod na te mogen denken. Het gaat om stukken grond van gemiddeld dertig vierkante me ter, die grenzen aan de achter tuinen van de bewoners. De grond mag niet bebouwd wor den. De NS vraagt honderd eu ro per vierkante meter. Dat is 'zwaar onder de prijs', geeft Ed ten Dam uit de De la Reijstraat toe. Hij beaamt dat veel buurt bewoners geïnteresseerd zijn in een stukje grond aan het spoor, maar dat velen bang zijn dat er een addertje onder het gras schuilt. „Het gaat me om de werkwijze, we hebben het ge voel dat we dit koopcontract in de maag gesplitst krijgen. De vraag is ook: hoe vuil is de grond? Er lag daar een open ri ool. Je krijgt geen schoon- door Ben Zwirs leiden - Op het dak van het Leidse Da Vinei College zijh gisteren twee detecto ren geplaatst die kosmische straling moeten meten. Samen met studenten van de Universiteit Leiden zoeken de 6- vwo'ers van het Da Vinei aan de Ka- gerstraat 7 naar de grootte en de oor sprong van de ruimtestraling. Docent Bart Vrijdaghs van het Da Vinei en de universiteit is enthousiast. „Er is weinig bekend over kosmische deeltjes met hoge energie", zegt hij. „Niemand weet waar ze vandaan komen. Als ik mijn leerlingen vertel dat ze voortdu rend dwars door je heen schieten, zijn ze meestal direct geïnteresseerd." Kosmische straling bestaat uit deeltjes die vanuit het heelal onze dampkring binnenkomen. Ze botsen met de atoom kernen van de deeltjes in onze atmos feer. Die komen vervolgens in beweging en botsen tegen andere atomen. Zo ont staat er een lawine van deeltjes die in een groot gebied het aardoppervlak ra ken. Het is de bedoeling dat de detecto ren dit gaan meten. Leerlingen Koen Mostert (17) en Kirsten Boorsma (18) bouwden de meetappara tuur gedeeltelijk zelf. Zij vinden het ge weldig om aan het project deel te ne men. „We zijn bezig met een écht on derzoek, dat motiveert enorm", zegt Koen. Ook voor Kirsten is het de weten schap die haar trekt. „Ik heb helemaal niet het idee dat ik bezig ben met iets voor school", zegt ze. „In de toekomst wil ik verder in de bèta-wetenschap." Het Da Vinei College plaatste de detec toren in verband met het HiSparc-pro- ject. Middelbare scholen vormen samen met wetenschappelijke instellingen een netwerk om kosmische straling te me ten. In onder meer Utrecht en Amster dam startte het experiment al, maar de middelbare school heeft in Leiden de primeur. Binnenkort plaatst ook het Ste delijk Gymnasium detectoren op het dak. Daarnaast is in onder meer Alphen aan den Rijn belangstelling voor HiS- parc. Toch valt het niet mee om scholen te vinden die mee willen doen, zegt Vrij daghs. „Er zijn enthousiaste leraren no dig die zich erop willen storten. Daar naast moeten de onderwijsinstellingen meebetalen aan het project. Dat houdt ze vaak tegen." Eerder dit jaar won het HiSparc project de Altran Foundation Award 2004. De deelnemers krijgen de prijs ter waarde van een miljoen euro in de vorm van ad vies en technische ondersteuning. De jury koos het project uit 126 Europese en Amerikaanse projecten. „Dat is een hoop geld", zegt Vrijdaghs. „Het geeft wel aan dat we met iets bijzonders bezig zijn." De leerlingen bouwden de meetapparatuur op het dak van het Da Vinei gedeeltelijk zelf. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13