brengt geen groei-impuls ECONOMIE Vakbonden lonken weer naar de vut Hoogleraar: Aanpak fraude in zorg schiet tekort ZallïlJ EllTO Bouwbedrijven vrijuit inzake karteloverleg Olie-export Nigeria gaat door ondanks stakingen ij es mag minder aat bevatten Run op Poolse bankaandelen Nobelprijs voor Noor en Amerikaan Munt toch succesvol 'Opbrengst staatsaandelen KPN moet naar internet' O-lonen met gestegen iurg - De CAO-lonen zijn derde kwartaal van 2004 2 procent gestegen ten ite van het derde kwartaal irig jaar. Het vorig kartaal eg de stijging nog 1,6 pro- <o blijkt uit cijfers die het ial Bureau voor de Statis- iteren publiceerde. De tijging lag hiermee bijna tniveau van de inflatie, 1,1 procent uitwam. In '.^flagde stijging nog 0,7 pro even de inflatie. De loon- i n stegen in het derde Taal met 2,5 procent. Afge- maanden zijn er nauwe- ;AO's afgesloten. Onder- dingen gaan moeizaam. I introduceert ts-telefoon haag - Enkele maanden na Vodafone heeft KPN zijn lumts-telefoon voor con- nten geïntroduceerd. Het mconcern begon gisteren everkoop van een ge leerd toestel van Sony ion, waarmee ook videote- mogelijk is. KPN was al- ïog actief met insteekkaar- oor de laptop. Die maken Idels in meer dan vijftig n snelle internetverbin- n mogelijk. Eind 2004 zal hang naar verwachting 40 ntvan Nederland bedra- o belooft KPN. el - Vlees mag minder ni- :n nitriet bevatten, zo de Europese Commissie dinsdag 12 oktober 2004 g'S en voorgesteld aan het o.o? 8.21 al bedrijven 3 !i gedaald urg (ANP) - De hoeveel- j'g ledrijfsafval is vorig jaar 9j5 Dmen met 3 procent tot •ij ïiljoen ton. Het is voor het Ie achtereenvolgende jaar ij7t minder bedrijfsafval vrij- Dat blijkt uit gisteren ge leerde cijfers van het Cen- lureau voor de Statistiek. 85 procent van het be val is bestemd voor her lik. Het overige afval wordt ind of gestort. De voe- en genotmiddelenindu- de grootste producent 2 miljoen ton. J koopt site iaturebank.nl - Informatieconcern koopt Nationale Vacature- nl, de grootste online va- ïbank van Nederland. De etpagina geeft een over- van meer dan 20.000 ba- krijgt maandelijks 1,8 in bezoekers. Grote con- )ten zijn Monsterboard websites van de grote in. Het bedrijf wordt een andig onderdeel van VNU. formatieconcern bezit lntermediair.nl. psite Nibud ir schuldenaren *ag - Het Nationaal Insti- oor Budgetvoorlichting d) werkt aan een website ensen met een grote f moet helpen. Het Nibud gt daarover met krediet- in. Het instituut over een functie in te bouwen nee schuldenaren hun af- gscapaciteit kunnen bere- L Ook denkt het Nibud op te geven hoe en het beste met krediet- 'n kunnen onderhande inleiding is het grote aan- luldenaren. mg animo vrij moslim-feesten Een meerderheid werkgevers in het mid- drijf voelt er weinig voor oslim-werknemers te la- orwerken met kerst in "or een vrije dag op hun (suiker- en offer) feesten, ijkt uit een TrendMeter- *oek onder 400 directeu- n bedrijven met 20 tot frknemers. Van de onder- ten was 63 procent tegen uil'. Schatting van honderden miljoenen geldverspilling geloofwaardig door Hans van Keken en Susanne van Velzen Hilversum - Er moet een gede gen onderzoek komen naar fraude en verspilling in de ge zondheidszorg. Dat zegt onder zoeker professor Van der Veen, in een reactie op de recente onthullingen van deze krant dat er in de zorg naar schatting honderden miljoenen niet goed worden besteed. Romke van der Veen, hoogle raar bestuurssociologie aan de Universiteit Twente, deed vorig jaar in opdracht van minister De Geus (toen ook verantwoor delijk voor volksgezondheid, welzijn en sport) onderzoek naar zorgfraude. Dat gebeurde nadat tv-programma Nova en De Volkskrant een twee jaar oud, intern rapport van Zorg verzekeraars Nederland open baar maakten. Van der Veen noemde in zijn rapport geen bedragen, maar vindt de schatting van deze krant van vele honderden mil joenen aan verspilling en frau de geloofwaardig. „Ik heb vorig jaar al laten blijken dat het wel eens om dit soort bedragen zou kunnen gaan", aldus de onder zoeker. Hij zegt het zeer te be treuren dat de kwestie vervol gens in de vergetelheid lijkt te zijn geraakt. Deze krant baseerde haar schatting op gegevens van zorg verzekeraars. Enkele van hen, met name Agis en Achmea, ma ken sinds kort werk van fraude bestrijding. Agis, met 1,7 miljoen klanten een van de zes grootste zorg verzekeraars van ons land, haalde in enkele maanden tijd al tientallen onterecht uitge keerde miljoenen boven water. Verondersteld wordt dat dit nog maar het topje is van de ijsberg. Het gaat niet alleen om fraude, maar ook om geld waar zieken huizen, instellingen, medici en andere zorgaanbieders geen recht op hebben, maar dat wordt uitbetaald omdat de con trole faalt en de regelgeving te ingewikkeld is. Van der Veen zegt dat de publi catie van deze krant de zwakke plekken blootlegt waar hij in zijn onderzoek al voor waar schuwde. Hij maakt desge vraagd onderscheid tussen fraude - als zelfverrijking of om een groter budget te krijgen - en fouten. „Het systeem van vergoedingen is zo complex, dat er ook heel veel fouten wor den gemaakt." Het ministerie van vws ontkent dat fraude en verspilling in de vergetelheid zijn geraakt. .Al leen al het feit dat zorgverzeke raars er nu zoveel werk van ma ken, is een gevolg van alle com motie vorig jaar. Ook hebben betrokkenen uit de zorgsector sinds enige tijd een gezamenlijk ffaudeoverleg", al dus voorlichtster Ellen Timmer lees Parlement en de EU- ten. Vleesfabrieken ge en nitraat en nitriet om langer goed te houden, het kan er ook schadelijke lamines vormen. 6| ieuvriendelijke sselzaadkweek eider - Mosselkweker Jroot uit Den Helder heeft euwe techniek ontwik- 5.9; im in de Waddenzee op ivriendelijke wijze mos- d te oogsten. De proef begin dit jaar is tot nu toe 4 j uccesvol. Netten worden zijn verankerd pal onder iteroppervlak. Mossellar- ijken zich daar massaal hechten. Het oogsten ;tzaad gebeurt met een al ontworpen ponton ïee de netten worden ingehaald en schoonge- 2A ld. warschau - Voor de kantoren van de Poolse staatsbank PKO BP vormden zich gisteren lange rijen wachtenden die een speciale rekening wilden openen om daarmee aande len van de bank te kunnen kopen. Er waren zelfs mensen zich die al in het weekeinde installeerden en temperaturen onder het vriespunt trotseerden. De kleine beleggers krijgen 4 procent korting op de aandelen en analisten becijferden dat de koers van het bankaandeel in korte tijd kan stijgen met 10 tot 15 procent. Er komt 30 procent van de aandelen beschikbaar. De verkoop levert de schatkist 1,2 tot 1,4 miljard euro op. Foto: Reuters/Katarina Stoltz rotterdam/anp - De vier bouw bedrijven die terechtstaan in de bouwfraudezaak worden niet vervolgd voor het plegen van vooroverleg. Dat geldt ook voor één van de managers van BAM. Wat de rechtbank betreft zijn de beschuldigingen tegen de wegenbouwers Heijmans Infra structuur, BAM, Koop Tjuchem en KWS verjaard, evenals die te gen de manager van BAM. Eer der was dat al het geval met drie directeuren van Heijmans. Dat de bouwbedrijven niet voor vooroverleg worden vervolgd, is volgens de advocaten een „ge voelige nederlaag" voor het OM. „Iedereen denkt bij de bouwfraude aan het illegale vooroverleg. Het feit dat dit nu afvalt, heeft mogelijk een domino-effect op de andere beschuldigingen", aldus één van hen. Tegen de bedrijven gelden nog wel beschuldigingen als oplich ting en valsheid in geschrifte. Het OM wilde niet reageren op het besluit van de rechtbank. Officier van justitie M. Koele- wijn hield elk commentaar voor zich. Het OM heeft verzuimd de ver dachten bijtijds op de goede manier te laten weten dat ze verdacht waren in deze zaak. De verjaringstermijn van de be schuldiging van vooroverleg liep af zes jaar na 29 april 1997, de laatste datum die in de dag vaardingen staat vermeld. stockholm/anp - De Noor Finn Kydland en de Amerikaan Ed ward Prescott zijn dit jaar de winnaars van de Nobelprijs voor de economie. De twee zijn gelauwerd voor hun verdien sten op het gebied van onder zoek naar macro-economie, zo maakte de Zweedse Academie van Wetenschappen gisteren bekend. Kydland en Prescott hebben zich verdienstelijk gemaakt in hun onderzoek naar de be- lagos/rtr/afp/anp - De uitvoer van olie uit Nigeria lijkt nauwe lijks getroffen door een algeme ne staking die gisteren begon, zo heeft een woordvoerder van Shell laten weten. De president van het Afrikaanse land, Oba- sanjo, heeft inmiddels de dia loog met de vakbeweging ge zocht in een poging de staking te breken. Aanleiding voor de staking die vier dagen moet duren, was de prijsverhoging van brandstof met een kwart, ruim twee we ken geleden. De regering van Nigeria heeft de brandstofsub sidies juist opgeheven om de economie van het land te her vormen. De arme bevolking ziet goedkope brandstoffen als een van de weinige voordelen die zij zou moeten genieten van de enorme olievoorraden. De meeste Nigerianen moeten van minder dan een dollar per dag zien rond te komen. Vrijdag wil de vakbeweging de stalang voor twee weken opschorten om met de regering om de tafel te gaan zitten. Lopen die onder handelingen op niets uit dan volgen acties die meer invloed hebben op de economie van het land. President Obasanjo nodigde gisteren vakbondsleiders en vertegenwoordigers uit de sa menleving uit om zitting te ne men in een commissie die moet onderzoeken hoe de gevolgen van de hoge brandstofprijzen beperkt kunnen blijven. Gister middag was nog onduidelijk of de leider Oshiomhole van de Nigeria Labour Congress (NLC), de vakcentrale, met dit voorstel zou instemmen. Miljoenen Nigerianen gaven gehoor aan de oproep van de vakbeweging om niet naar hun werk te gaan. Vooral in de ste den kwam het zakenleven tot stilstand. In de Niger-delta, waar de meeste olie naar boven wordt gepompt, hebben de oliemaatschappijen maatrege len getroffen om vooral maar operationeel te blijven. Sommi ge zetten werknemers in die niet bij een vakbond zijn aange sloten. De grootste dreiging ligt volgens de olie-industrie in massaprotesten waardoor werkwilligen niet meer hun werklokatie kunnen bereiken. Nigeria is lid van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC). Nigeria exporteert da gelijks 2,5 miljoen vaten olie. Het land is de op zes na de grootste olie-exporteur ter we reld. Gisteren brak de olieprijs opnieuw records, door een ver minderde toevoer vanuit de Golf van Mexico en de vrees dat de staking in Nigeria ook hier de toevoer zal raken. Olie uit het Noordzeeveld Brent kostte gisteren precies 50 dollar per vat, terwijl Amerikaanse olie 53,63 dollar noteerde. Finn Kydland. Foto: EPA schrijving van macro-econo mie. Tot in de jaren zeventig gebeurde dat vooral op basis van empirische modellen, waarbij concreet werd gekeken naar wat zich in het verleden precies had afgespeeld. De twee onderzoekers gingen echter aan het werk met een model waarin juist vooruit werd gekeken met behulp van een soort laboratoriummodel. Zij beschreven de macro-econo mie en onderbouwden die met wat zich in de micro-economie (bedrijven en huishoudens) af speelde. Verscheidene landen hebben dit model in de formu lering van hun begrotings- en monetair beleid overgenomen. De Zweedse Koninklijke Acade mie van Wetenschappen noemt het werk van Kydland en Pres cott 'baanbrekend'. Uit de on derzoeken van het tweetal kwam onder meer naar voren dat huishoudens minder gin gen sparen op het moment dat ze hogere belastingen ver wachtten. De 60-jarige Noor en de 63-jari- ge Amerikaan zijn beiden werk zaam in de VS. Kydland is ver bonden aan de Universiteit van Pittsburgh (Pennsylvania) en de Universiteit van Santa Barbara (Californië). Prescott werkt op de onderzoeksafdeling van de centrale bank in de Amerikaan se staat Minneapolis en is hoogleraar aan de Universiteit van Tempe, Arizona. De Nobelprijs voor de econo mie bestaat sinds 1969. Aan de onderscheiding is een bedrag verbonden van omgerekend 1,1 miljoen euro. De twee econo men moeten dat bedrag delen. Ze krijgen de prijs op 10 de cember uitgereikt. amsterdam/anp De komst van de euro heeft een positief plaat je opgeleverd, maar het doel om economische groei te creëren is nog niet bereikt. Dat heeft mi nister Zalm (financiën) gisteren in Amsterdam gezegd op een conferentie over de resultaten van vijfjaar euro. „De stimulans voor structurele hervormingen moet versterkt worden." Om groei te creëren moet de ar beidsmobiliteit binnen de euro landen worden verbeterd. Zalm verwacht dat de stroom men sen die over de grens gaat wer ken, beperkt zal blijven. Een andere 'uitdaging' is volgens de minister het verminderen van de administratieve rompslomp door het opheffen van ineffici ënte wetgeving. „Met minder rompslomp kunnen de prijzen omlaag, ontstaat er meer inno vatie en verbeteren de be drijfsomstandigheden. Daar mee wordt Europa gezonder, concurrerender en rijker, aldus Zalm. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft het wat betreft prijsstabiliteit in de eurolanden 'fantastisch gedaan'. „Daardoor hebben we nu een stabiele in flatie, een sterke euro en histo risch lage rentetarieven; dit zorgt voor gezonde fundamen ten voor de economie", zo zei Zalm. De introductie van de eu ro heeft volgens hem nauwe lijks tot inflatie geleid, behalve een tijdelijke 'supermarktinfla tie' kort na de invoering. Ook oud ECB-voorzitter Dui- senberg was zeer te spreken over de prestaties van de Euro pese munteenheid. „Vanaf de introductie is de euro een suc ces geweest", hoewel de euro landen in de beginperiode te maken kregen met een serie eenmalige prijsopdrijvers. Zo stegen tegen het einde van 2000 de olieprijzen tot niveaus die sinds het begin van de jaren ne gentig niet meer gezien waren. Daarna verzwakte de wissel koers van de euro aanzienlijk waardoor de importprijzen fors omhoog gingen. „Deze effecten lagen buiten de macht van de ECB", aldus Duisenberg. De meeste onzekerheden en twij felzucht rondom de euro zijn geleidelijk aan verdreven. „De euro heeft snel het vertrou wen gewonnen van mensen in Europa, hoewel we ons er be wust van moeten blijven dat het maken van monetair beleid in een brede en nieuwe mone taire unie een uitdagende taak blijft", zo zei Duisenberg. De Europese Commissie wil doorgaan met haar plan om het stabiliteitspact voor de euro te versoepelen. Landen met een hoog begrotingstekort moeten meer armslag krijgen. „De defi nitie van uitzonderlijke om standigheden kan worden aan gepast om meer rekening te houden met langdurige trage groei", aldus directeur-generaal Regling. Edward Prescott. Foto: Reuters den haag/gpd - De staat moet een deel van zijn KPN-aandelen verkopen en met de opbrengst de fikse achterstand van Neder land wegwerken op het gebied van vliegensvlug internet. De vier grote steden moeten hierin het voortouw nemen. Dit stelt een commissie onder leiding van de Haagse burgemeester Deetman in een advies aan de regering. De aanleg van nieuwe, zeer snelle internetverbindin gen is volgens deze Impuls commissie Breedband van 'na tionaal belang'. Het advies is een steun in de rug van gemeenten als Amster dam en Den Haag die werken aan plannen voor snel lokaal internet. Deetman vindt dat de overheid 'geen beperkingen' mag opleggen aan gemeenten, woningcorporaties en lokale bedrijven die glasvezelnetten willen aanleggen. Vorige week pleitte de tv-kabelbranche voor maatregelen tegen gemeenten die overheidsgeld willen inves teren in glasvezelnetten. Deetman constateert dat po gingen van gemeenten om de commerciële aanbieders, zoals kabelbedrijven en KPN, lokaal te laten samenwerken, zijn mis lukt. In Amsterdam weigert bij voorbeeld UPC elk overleg met de gemeente. De commissie stelt vast dat Nederland in Eu ropa voorop loopt met het aan tal aansluitingen op adsl en ka- belintemet. Maar er worden nauwelijks diensten aangebo den via die netwerken. Verder waarschuwt Deetman dat de huidige kabel- en adsl-exploi- tanten door hun felle onderlin ge prijsconcurrentie niet in staat zijn te investeren in nieu we, snellere verbindingen. De centrale overheid moet daarom uit landsbelang 'een belangrijke regierol' spelen bij de aanleg van een nieuw lande lijk web dat voor elke internet aanbieder toegankelijk is. De staat moet twee 'aanjaagfond- sen' oprichten. Een Garantie fonds van 260 miljoen euro moedigt 15 jaar lang de aanleg van snelle netwerken naar huis houdens aan. Het fonds moet private investeerders verlokken 1,3 miljard euro te investeren in een nieuw internet. Een Stimuleringsfonds van 80 miljoen euro moedigt boven dien bedrijven en overheden vier jaar lang aan diensten aan te bieden via dat nieuwe net werk. De staat ziet erop toe dat het geld wordt besteed aan vier doelen: zorg, onderwijs, veilig heid en mobiliteit. Het advies, opgesteld op verzoek van mi nister Brinkhorst (economische zaken) druist op belangrijke punten in tegen de visie van de minister. Hij vindt dat de over heid niets te zoeken heeft bij in vesteringen in nieuwe internet - kabels. Deetman onderschrijft de visie van Brinkhorst dat het 'pri maat' moet liggen bij particu liere financiers. De overheid moet echter als 'buitenboord motor' fungeren om die inves teringen via kredietgaranties op gang te krijgen. door Maurice Wilbrink den haag - De vakbonden willen het verdwijnen van prepensioen opvangen door nieuwe vut-regelingen te in troduceren. Voor mensen met slijtende beroepen blijft zo eerder stoppen met werken ook in de toekomst mo gelijk. Volgens Agnes Jongerius, vice-voorzitter van de FNV vakcentrale, zijn vut-achtige systemen een manier om het kabinetsbeleid straks te repareren. Het kabinet wil juist versneld een eind maken aan de vut. Dergelijke regelingen, die in vrijwel alle bedrijfstakken nog be- staan, worden gefinancierd door werkende collega's, die de uitkering opbrengen voor de vutters. Het antwoord van de vakbeweging om opnieuw vut regelingen te ontwerpen in verschillende sectoren, komt voort uit de vrees dat veel werknemers niet in staat zullen zijn zelf een prepensioen bij elkaar te spa ren, als kabinetsplannen werkelijkheid worden. Het ka binet wordt ook vanuit de Tweede Kamer onder druk gezet meer mogelijkheden te bieden aan mensen met een zwaar en slijtend beroep om na 40 jaar werken te stoppen. De hernieuwde belangstelling van bonden voor de vut bleek gisteren tijdens een hoorzitting in de Tweede Ka mer, waar tientallen pensioendeskundigen commen taar leverden op de kabinetsplannen voor vut en pre pensioen. De kabinetsingrepen werden daarbij op vele punten door de experts aan flarden geschoten. Zo werd door verschillende sprekers, ook uit belangrij ke adviesorganen van het kabinet, ernstig betwijfeld of ouderen langer zullen doorwerken, als de kabinets plannen doorgaan. Ze stelden dat 55-plussers ook in de bestaande regelingen geleidelijk later met pensioen gaan. Daarmee zou vanzelf een antwoord worden ge boden op de toenemende vergrijzing. Ook de nieuwe 'levensloopregeling' (fiscaal vriendelijk sparen voor langer verlof) werd gekraakt door de des kundigen. Vertegenwoordigers uit de bank- en verze keringswereld gaven aan dat ze zeer betwijfelen of de levensloopregeling voor hen een commercieel interes sant produkt zal zijn. Het kabinet wil banken en verze keringsmaatschappijen juist de hoofdrol geven bij het uitvoeren van de levensloop. Maar volgens Herman Kappelle, directeur bij Aegon, zal de levensloop vrijwel uitsluitend worden gebruikt om extra prepensioen te sparen. „Je kunt je afvragen of de levensloopregeling wel het goede vehikel is voor prepensioen." Chef-econoom Boonstra van de Rabobank was nog stelliger: „Wij zouden klanten niet adviseren de levens loopregeling te gebruiken voor tussentijds verlof. Daar voor is het spaarloon veel interessanter." De levens loopregeling wordt het domein van oudere, beter ver dienende mannen, verkondigden meerdere sprekers. Zij met name hebben genoeg geld om hun prepensi oen te financieren en daarvoor biedt de levensloopre geling straks de mogelijkheden. De ene na de andere expert leek zich gisteren af te vra gen waarom het kabinet de huidige praktijk helemaal overboord gooit. Zo wezen bondsbestuurders, maar ook vertegenwoordigers uit werkgeverskringen er op dat sinds midden jaren '90 afspraken gelden, waardoor sectoren flexibel omgaan met het vervroegd pensioen. Indertijd waren vakbonden, werkgevers en het toen malige kabinet van mening dat de vut op termijn moest verdwijnen, omdat hij te duur werd en ouderen te vroeg met pensioen stuurde. Er werden regelingen ontworpen om de vut heel gelei delijk om te bouwen naar een prepensioenstelsel, waarin mensen zelf sparen voor vervroegde uittreding. Als mensen zelf het kapitaal bijeen brengen, zo blijkt, dan hebben ze ook een prikkel om langer door te wer ken: ze verhogen hun prepensioenuitkering als ze een jaar later stoppen met werken. Tegelijkertijd geeft het mensen ook de keuze met weinig inkomen genoegen te nemen, als ze toch op een vroeg moment hun loop baan willen beëindigen. Dat de vakbeweging nu toch terug wil naar een vut- systeem, lijkt opmerkelijk. Maar Jongerius denkt dat jongere werknemers wel bereid zijn vut-premie te be talen, als ze zelf later ook van die vut kunnen profite ren. Directeur Don van het Centraal Planbureau legde gisteren uit dat het belangrijkste nadeel van de vut - dat geen enkele vut-ontvanger wordt gestimuleerd een dag langer door te werken na het bereiken van de vut- leeftijd - ook kan worden ondervangen. Het CPB wil dat mensen hun financiële vut-recht behouden, ook als ze langer doorwerken. „De werkende collega's be talen de vut. Maar daar staat tegenover dat als de ont vanger langer werkt, hij ook langer belastingen en pre mies afdraagt."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9