t EU-sancties tegen Libië van de baan BUITENLAND Europarlement laat nieuwe commissie zweten Sharon lapt protest generaals aan zijn laars Berlijners niet blij met herrijzenis van de muur itóM Barbecue-houtskool populair voor zelfmoord Brit voor krijgsraad over nepmishandeling Tienduizenden Chilenen systematisch gefolterd opa langer lacedonië dinsdag 12 oktober 2004 keiier gedood I zwaard burg - De Europese Unie nog een jaar langer dan en een groep van twee- el politieofficieren in lonië. Dat op verzoek van :edonische premier Kos- jEU-politiemissie zou onkeüjk december dit ndigen. Onder de politie- inarissen bevinden zich :e ftien Nederlandse offi- die helpen bij de oplei- begeleiding van politie- ren in de voormalige Joe- ische republiek. anse buffer en illegalen - De Spaanse regering 30 miljoen euro investe- illegale immigranten te 9 Het geld is onder meer nd voor de uitbreiding q elektronisch alarmsys- de aanschaf van drie igshelikopters. Met de igen wil Madrid de il- igratie via de zuide- gio Andalusië en de Ca- ie eilanden afremmen. golezen weg tazerne België ji - Opnieuw zijn Congo- ilitairen gedrost van de e in België waar ze wor- igeleid tot legerofficier, eer zijn acht kadetten inen, nadat vorige week 'aspirant-officieren niet ining verschenen. Sinds ïgustus volgen 280 mili- jit Congo een opleiding ië, de voormalige koloni- lij aankomst hebben ze ipoorten moeten inleve- te voorkomen dat ze de iden nemen. is grijpt surfer lust Californië [(iancisco - Voor het eerst 1996 heeft een mensen eer iemand gegrepen kust van de Amerikaan- t Californië. Volgens de aanse zender NBC viel jna twee meter lange haai Jlg een surfer aan. Die gewond aan zijn been. inden aan de kust waar oesloeg, ongeveer 80 ki ft >r ten noorden van San co, zijn de rest van de Besloten. K - Een 22-jarige Duitse leeft gisteren in het Beier- 1 erg de eigenaar van een kei gedood met het aard dat hij even had gekocht in de win- [man verklaarde in een erhoor dat hij in de win naar „de duivel had ge ilet voorval gebeurde op nent dat er toevallig een i een Duits radiosta- |de winkel was. on strandt adiomast Jjeroue - Drie Amerika- fcn man en twee jongens Jen 14 jaar, zijn gisteren 1 schrik vrijgekomen na- n ballon vasthaakte aan (0 meter hoge zendmast 'olgens leegliep. „De jeranderde plotseling van fear west, ik had geen aldus piloot Bill Chapel |en de zender NBC. Het Tem om de gondel aan de ist te maken en met de jongens naar beneden te fen. Op een hoogte van 30 [werden zij gered door pleners. eme armoede |ibanië Albanië heeft 17,72 euro nodig om-in de ko- tien jaar de armoede in uit te roeien. Volgens in Tirana leeft 25,4 van de drie miljoen Al- In op de rand van armoe- lebben per dag minder il euro te besteden. De armen zijn jonger dan en 5 procent leeft in ex- innoede. Vooral op het itige platteland in het !n is armoede troef. telt sancties sgen Birma iurg - De Europese Unie esloten om sancties in te tegen Birma (Myanmar), het land nog steeds te doet aan handhaving mensenrechten. Daar- tnnen Europese bedrij en zaken meer in Birma, ijgen de leiders van de he-junta in Rangoon en nilieleden niet langer vi- de EU. Frankrijk hield tregel lang tegen, omdat f lse oliemaatschappij To rt belangrijke transactie y, angaan met een Birmees Vorige week ging Frank- h akkoord. De EU eist "eer dat de Birmese win- 5VE an de Nobelprijs voor de f 1991, Aung San Suu Tdt vrijgelaten. Negatief oordeel over homofobe Italiaanse kandidaat-commissaris door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De benoeming van de nieuwe Europese Commissie is nog geen vol dongen feit. Rocco Buttiglione, de Itali aanse kandidaat-commissaris voor justi tie en de man die vindt dat homosek sualiteit een zonde is, kreeg gisteren geen steun in de parlementscommissie die hem aan de tand heeft gevoeld. In een geheime stemming werd de for mulering 'Buttiglione is de juiste man op de juiste plek' met 27 tegen 26 stem men verworpen. Een kleine meerderheid van de commis sie wil Buttiglione ook niet op een ande re plek in de Europese Commissie, zo bleek uit een tweede stemming. Buttig lione kwam vorige week tijdens zijn hoorzitting in de problemen, toen hij homoseksualiteit 'immoreel' noemde. Hij vindt dat die opvatting zijn functio neren als Europees Commissaris niet hoeft te belemmeren. Buttiglione is niet de enige kandidaat-commissaris die in het parlement in moeilijkheden kwam; de Deense Fischer-Boel (Landbouw), de Hongaar Kovacs (Energie) en de Tsjech Spidla (Sociale Zaken) moeten nog wachten op een positieve aanbeveling van de parlementaire specialisten. „Ko vacs kwam volledig onvoorbereid naar de hoorzitting. Hij had het te druk met de kabinetsformatie in Hongarije. Dat kan natuurlijk niet", zegt Jan-Marinus Wiersma van de socialistische fractie. Het europarlement heeft niet de be voegdheid om één enkele kandidaat af te wijzen, maar kan wel de benoeming van de hele nieuwe Commissie tegen houden. Het negatieve oordeel over But tiglione van de commissie burgerlijke vrijheden, justitie en binnenlandse za ken is een primeur: het is voor het eerst dat er na een hoorzitting een negatief oordeel over een kandidaat-Commissa ris de deur uit gaat. Op 25 oktober oor deelt het hele europarlement over het volledige nieuwe dagelijkse bestuur van de EU Over de vraag wat er nu gebeurt, lopen in het parlement de meningen uiteen. Het staat niet vast dat het negatieve oor deel van de Commissie burgerlijke vrij heden wordt overgenomen door het vol tallige parlement. Buttiglione heeft de steun van zijn par tijgenoten, de christen-democraten. De nieuwe Commissievoorzitter Barroso kan op basis van het resultaat van de hoorzittingen besluiten om binnen zijn team tot een herschikking van porte feuilles te komen. Hij kan ook gokken op een positieve stemming. „Als Barroso zich van ons oordeel niets van aantrekt, zit er voor het parlement niets anders op dan tegen de hele Commissie te stemmen. Dit is geen vrijblijvende zaak", aldus Groenlinks-parlementslid Kathalijne Buitenweg gisteren. Italianen mogen wapens leveren Rocco Buttiglione. Foto: EPA Offensief in Gazastrook gaat door ondanks bezwaren van het leger jeruzalem/anp - De Israëlische premier Sharon heeft een op roep van legerofficieren om het offensief in de Gazastrook te beëindigen, genegeerd. Dat heeft de krant Haaretz gisteren gemeld op gezag van bronnen binnen het leger. Het Israëlische leger opende eind september de aanval op het noordelijke deel van de Ga zastrook om een einde te ma ken aan de beschietingen met raketten op het zuiden van Isra el. Hoge militairen drongen er bij Sharon op aan een punt achter de actie zetten, omdat de doelstelling bereikt is. Verder lieten de legerofficieren weten dat het niet verstandig is om militairen in het Palestijnse vluchtelingenkamp labalya, het belangrijkste aandachtspunt tij dens het Israëlische offensief, te houden. De militaire bronnen stelden dat Israëlische soldaten in het kamp het gevaar lopen het slachtoffer te worden van gewapende Palestijnse acties. De premier gaf echter geen ge hoor aan de oproep. Volgens Haaretz is Sharon vastbesloten Harnas en andere militante Pa lestijnse groepen in de Gaza strook een definitieve klap toe te dienen voordat Israël vol gend jaar begint het gebied te ontruimen. Premier Sharon heeft gisteren in de Knesset, het Israëlische parlement, aange kondigd dat er op 25 oktober een stemming in het parlement wordt gehouden over zijn om streden plan om de Gazastrook te ontruimen. Sharon werd tij dens zijn toespraak voortdu rend onderbroken door het ge joel van ultra-nationalistische parlementariërs, die fel gekant zijn tegen zijn plan. Sharon wil luxemburg/gpd - De Europese sancties tegen Libië en het ver bod om aan dat land wapens te verkopen zijn verleden tijd. On der druk van Italië hebben de EU-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Luxemburg be sloten om een einde te maken aan de strafmaatregelen. De opheffing van het embargo moet de Libische leider kolonel Gaddafi onder meer in staat stellen om illegalen tegen te houden die via zijn land naar Europa willen. Volgens het Italiaanse ministe rie van binnenlandse zaken hebben dit jaar al meer dan tienduizend Afrikanen de kust van Libië gebruikt als spring plank naar Europa. Vooral Italië heeft er voordeel van als Libië zijn kustwacht beter organiseert en verhindert dat illegalen de Middellandse Zee oversteken. Daarvoor is militair materieel nodig - zoals boten en nachtkij kers - dat Italië tot nu toe niet aan Libië mocht leveren. De sancties tegen Libië werden ingesteld in 1986, nadat de EU en de VS het regime van Gaddafi beschuldigden van banden met terreurorganisaties die verantwoordelijk waren voor de aanslag op een disco theek in Berlijn. In 1988 volgde nog de bomaanslag op een Panam-vliegtuig boven het Schotse Lockerbie, waarbij 270 mensen omkwamen en waar voor Libië ook verantwoordelijk werd gehouden. Sinds de politieke ommezwaai van Gaddafi en zijn bezoek af gelopen voorjaar aan Brussel waar de banden met de EU werden aangehaald, was het stopzetten van de sancties nog slechts een kwestie van tijd. De VS hebben de handelsmaatre gelen vorige maand al opgehe ven. Maar de EU heeft nog wel een probleem met Libië: de Unie eist vrijlating van vijf Bul gaarse verpleegsters en een Pa lestijnse arts, die in Libië vast zitten omdat ze ervan beschul digd worden honderden kinde ren met het aids-virus te heb ben besmet in het ziekenhuis waar zij werkzaam waren. Als ze in Libië veroordeeld worden, dreigt voor hen de doodstraf. „We moeten de Libische autori teiten duidelijk maken dat ze stappen in de goede richting moeten zetten", zei de Spaanse minister van buitenlandse za ken Morationos gisteren in Luxemburg. Gemaskerde aanhangers van de Islamitische Jihad demonstreerden gisteren in de straten van Gaza-Stad. Foto: EPA de Israëlische troepen en de circa 8000 kolonisten op de Ga zastrook volgend jaar terugtrek ken. Het offensief in de Gazastrook heeft tot dusver ongeveer 115 Palestijnse levens geëist. Onder de slachtoffers zijn tientallen burgers. Hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) riep de Israëlische regering gisteren op toestemming te verlenen om patiënten in de Gazastrook te kunen bezoeken. „Ondanks dat we dagelijks meerdere verzoe ken doen aan de Israëlische au toriteiten om de teams toegang te verlenen tot de mensen in nood is er nog steeds geen toe stemming gekregen", aldus de organisatie in een verklaring. Ook aan het verzoek van de zie kenhuizen om psychologische bijstand aan het personeel te verlenen kan AzG niet voldoen, omdat ook de ziekenhuizen midden in de gevechtszones liggen en onbereikbaar zijn. hongkong/anp-dpa - De ver- koop van barbecue-houtskool in supermarkten in Hong Kong leidt ertoe dat het aantal zelf moorden in de miljoenenstad stijgt. Depressieve bewoners gebruiken het goedje steeds va ker om de hand aan zichzelf te slaan, aldus een expert gisteren in de South China Morning Post. Directeur Paul Yip van het cen trum voor onderzoek naar en preventie van zelfmoorden roept supermarkten op houts kool uit de schappen te halen. Zelfmoord plegen door in een afgesloten ruimte houtskool te verbranden, was tot zes jaar ge leden een volstrekt onbekend verschijnsel. Nu is het methode nummer twee, na het springen van hoge gebouwen. Het aantal zelfmoorden in Hongkong is de afgelopen der tig jaar met 70 procent geste gen. De houtskool-methode, die kan leiden tot de dood door de inademing van giftige gassen als koolmonoxide die vrijko men, blijkt vooral populair te zijn bij stellen. Twee jaar gele den besloten de twee grootste supermarktketens de telefoon nummers van zelfhulpgroepen voor potentiële zelfmoordple gers op de houtskoolzakken te zetten. Yip zei vorige maand dat in 2003 zeker 1200 mensen zelf moord hebben gepleegd in Hongkong. Vooral ouderen ple gen vaker zelfmoord, veelal als gevolg van wanhoop door werkloosheid, schulden en de pressies. Volgens gegevens van de wereldgezondheidsorganisa tie WHO plegen jaarlijks 850.000 mensen per jaar zelf moord in de wereld, ongeveer 15 op elke 100.000 mensen. Hongkong zit met 17,6 op 100.000 boven het mondiale ge middelde. door onze correspondent Esther Gotink londen - Een Britse soldaat moest gisteren voor de militaire krijgsraad in Noord Yorkshire verschijnen,, omdat hij foto's verkocht aan een krant waarop een Iraakse gevangene lijkt te worden mishandeld. Nadat de Daily Mirror deze beelden pu bliceerde, brak een ware rel los over de manier waarop Britse troepen omgaan met hun ge vangenen in Irak. Achteraf ble ken de foto's in scène gezet. Stuart Mackenzie (25) diende vijf maanden als vrijwilliger bij het Queen's Lancashire Regi ment (QLR) in de Iraakse stad Basra. In de Daily Mirror be weerde hij - anoniem - dat het QLR gevangenen mishandelde. Hij leverde foto's als bewijs Op 3 mei publiceerde de Mirror foto's, waarop soldaten waren te zien die (ogenschijnlijk) over een geblindeerde Irakees uri neerden, hem schopten en met een geweerloop sloegen. De fo to's verschenen daags na publi catie van de eerste, wel echte, beelden van Amerikaanse mili tairen die zich schuldig hebben gemaakt aan vernedering en mishandeling van Irakezen in de gevangenis Abu Ghraib in Museum bij Checkpoint Charlie heeft er een publiekstrekker bij door onze correspondent Wierd Duk Al snel bleek dat de foto's niet in Irak waren gemaakt. De afge beelde uniformen, uitrusting en legertruck werden niet in Irak gebruikt. De truck op de foto bleek bij een legereenheid in het Britse Preston te staan. De officiële aanklacht tegen de 25- jarige MacKenzie wordt pas voorgelezen in een volgende zitting, waarvan de datum nog onbekend is. santiago/anp-dpa - Tijdens de dictatuur van Augusto Pinochet Ugarte in Chili van 1973 tot 1990 zijn minstens 35.000 men sen het slachtoffer geworden van systematische folteringen. Het ging niet om excessen van individuele militairen of politie mensen maar om van hoger hand bevolen praktijken, meld de de Chileense krant La Na- ción. Het dagblad baseert zich op de bevindingen van een officieel onderzoeksteam. De Commis sie voor Politieke Gevangenen en Folteringen onder voorzit terschap van bisschop Sergio Valech zal haar bevindingen binnenkort aan president Ri- cardo Lagos voorleggen. Het door de president bevolen onderzoek heeft volgens La Na- ción schokkende feiten aan het licht gebracht. Zo zouden zelfs baby's mishandeld zijn om hun moeders onder druk te zetten. In het hele land zouden naar schattingen 1200 foltercentra hebben gestaan. Het systematische karakter staat haaks op beweringen van Pinochet en andere kopstukken van de junta dat individuele on dergeschikten zich schuldig maakten aan het martelen van mensen zonder dat de top het wist. Berlijn - Tegenover het muse um Checkpoint Charlie in Ber lijn herrijst een deel van de muur, die precies vijftien jaar geleden werd gesloopt. Het merkwaardige is: die 200 meter lange muur, die ooit Oost- en West-Berlijn ooit van elkaar scheidde, gaat vooralsnog schuil achter wit folie. Het gaat hier namelijk om een 'kunst werk', dat pas bij de onthulling op 31 oktober aan het publiek mag worden getoond. De 3.6 meter hoge muur wordt gebouwd op initiatief van Alexandra Hildebrandt (43), de omstreden bazin van Museum Am Checkpoint Charlie. Zij wil, zegt Hildebrandt, met haar re plica - bestaande uit originele betonplaten van de afgebroken muur - de 200 slachtoffers eren, die omkwamen tijdens vlucht pogingen van oost naar west. „Het is een monument", aldus Hildebrandt. Checkpoint Charlie is de legen darische grensovergang in de Friedrichstrasse in het centrum van Berlijn. Het controlehokje met het opschrift 'US Army Checkpoint'midden in de straat, en het tegenovergelegen Museum van HUdebrandt be horen tot de grootste toeristi sche trekpleisters van de hoofd stad. Critici wantrouwen Hilde- brandts nobele motieven. Zij verwijten de museumdirectrice een slaatje te willen slaan uit het lijden van de muur-slacht offers. Hildebrandt zou met haar bouwactie enkel meer toe risten naar haar museum willen lokken. Rond Checkpoint Charlie heerst al een levendige straat- Het kunstwerk, delen van de originele muur tussen oost en west, wordt geplaatst tegenover Checkpiont Charlie. De roepende dame op de achtergrond staat op een reclamebord van een handelaar in onroerend goed. Foto: EPA handel in DDR- en Sovjet-para- femalia. Ook laten armlastige acteurs zich, gekleed in unifor men van de geallieerden, bij de witte controlepost voor een eu ro fotograferen. „Het is daar een themapark aan het wor den", klaagt de Berlijnse sena tor voor ruimtelijke ordening Ingeborg Junge-Reyer (SPD). „Die commercialisering is schandalig tegenover de slacht offers." Anderen spreken over een 'Disneyland-achtige verto ning'. „Zonder het prikkeldraad en de wachttorens is de sfeer van die tijd helemaal niet op te roepen", aldus een voormalige DDR-grenswacht. Hildebrandt, die ook de aan grenzende huizen wil huren om die aan haar museum toe te voegen, beweert dat zij juist iets tegen de commercie wil onder nemen. Niet zij. maar de lokale politici hebben de plek tot een 'vuilnisbelt' laten verworden. En daarop wil zij nu de aan dacht vestigen. Zij kreeg inmid dels toestemming van de deel raad Berlin Mitte om de muur gedurende drie maanden neer te zetten. Commentatoren vrezen dat de muur van Hildebrandt er langer zal staan dan de afgesproken drie maanden. De directrice lapt immers wel vaker afspra ken aan haar laars. Zo weigerde Hildebrandt eerder grotHoto s van de opstand in Oost-Berlijn in 1953, die zij in 2003 aan de buitenmuren van het ministerie van financiën had laten ophan gen, weer te verwijderen. En ook de as van haai overleden man Rainer houdt zij al tien maanden in haar bezit. De as moet naar de wens van Rainer worden bijgezet op een begraafplaats, die echter al sinds 1952 is gesloten. Alexan dra zegt de urn net zo lang te zullen bewaren totdat zij aan de wens van haar man kan vol doen. Senator Junge-Reyer heeft al vast de juridische mogelijkhe den laten onderzoeken om de muur van Hildebrandt na drie maanden te laten verwijderen. „Voor alle zekerheid, want met mevrouw Hildebrandt weet je het met maar nooit."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7