Hinderlaag Irak nader onderzocht BINNENLAND 1 Noorden tegen Waddengebied op lijst werelderfgoed Sinterklaasrazzia 1944 stiekem herdacht Als u het met een WAO-er wil proberen, krijgt u van ons drie maanden de ruimte. SS Het woord is aan de jeugd Dat kan door effectiever klanto Nog vragen rond dood militair Vraag het gratis ondernemerspakket Kritiek aanpak problemen IND Onverbeterlijke dronkelap van snelweg geplukt Nu extra lage rente bij de grootste hypotheekbank. Wilt u méér kla en m dinsdag 12 oktober 2004 novriendelijke lolstickers dam - Het magazine Ex- voor homojongeren gaat website homovriende- ckers verspreiden. De op de stickers van Mi- isie die ongevraagd uit de brievenbus weren, meldt 'Ja: hete- lomo, deze school is ho- N|ndelijk'. Leerlingen in Idelbaar onderwijs kun- op de voordeur van tooi plakken De actie idat bekend was gewor- tientallen christelijke :e' scholen een specia- liereneditie van Expres - :n geweigerd. e Libië bij ;„l. (tocht Isra I aar I sch rni leeuwarden/anp - Het Wad dengebied mag niet op de we- relderfgoedlijst van Unesco komen, zoals minister Veer man van landbouw overweegt. De plannen van de bewinds man zouden ondernemers af schrikken te investeren in de regio. Dat vinden vertegenwoordi gers van diverse economische sectoren in Noord-Nederland, zo liet directeur E. Jansen van de Kamer van Koophandel Friesland gisteren weten. Andere Kamers van Koophan del, havens, een afdeling van werkgeversorganisatie VNO- NCW, en land- en tuinbouw organisaties denken dat on dernemersinitiatieven door plaatsing op de werelderf- goedlijst onder druk komen te staan. De organisaties hebben Veerman daarom geschreven dat hij het Waddengebied niet moet voordragen. Plaatsing op de lijst betekent niet dat er meer regels voor het Waddengebied komen. Gaswinning zoals het kabinet wil, zal dan ook niet in gevaar komen. „Maar het schept we derom het beeld dat in de Waddenregio economische in vesteringen nauwelijks moge lijk zijn", aldus Jansen. De Waddeneilanden en de kuststrook van het vasteland in Noord-Holland, Friesland en Groningen tellen ongeveer 40.000 arbeidsplaatsen. Of plaatsing op de werelderf- goedlijst direct consequenties voor de werkgelegenheid heeft is volgens Jansen niet te zeg gen. Volgens de directeur is Nederland door de Europese Commissie verplicht minimaal nog een gebied op de Unesco- lijst te zetten. Het ministerie van landbouw peilt de meningen in de regio over het idee. Voor eind dit jaar brengen de gemeentebesturen een advies uit over de steun in hun ge meente. Een beslissing over een nominatie valt over een jaar, als Veerman op Schier monnikoog een Waddencon ferentie voorzit. Duitsland en Denemarken schuiven daarbij aan. Deze twee landen denken ver schillend over de voordracht. In Duitsland is Nedersaksen positief, maar Sleeswijk-Hol- stein is nog meningen aan het peilen. In Denemarken was de regering in 2001, toen plaat sing op de Unesco-lijst van de Wadden ook al speelde, nega tief. Nederland heeft zes werelderf goederen, de eerste was Schokland (1995). Daarnaast staat op de Antillen de histori sche binnenstad van Willem stad op de lijst. ac - Buitenlandse Zaken Libische regering om ivraagd bij de speurtocht ;t in Goor ontvoerde meisje Isra. Het ïar ministerie denkt dat sche vader van Isra haar r op 9 augustus heeft )rd en Isra vervolgens ïeegenomen naar Libië. stand agent zorgwekkend e - De toestand van de ptember neergeschoten lese agent blijft zorg- d. De 30-jarige hoofd- :rd tijdens een achter op een 45-jarige Duitser n kogel in zijn hoofd ge- Kort daarvoor had de ite al een 47-jarige bri- n de binnenstad van le in zijn borst gescho- brigadier overleed kort isdrijf. sr gewonde 1 langer vast iurg - De 30-jarige va- de zwaargewonde baby smeente Borsele blijft en langer vastzitten. De eveneens 30, is zater- :r in vrijheid gesteld, zo het openbaar ministerie elburg gisteren bekend, verdenkt de vader van B kindermishandeling. 5 justitie zijn er geen ingen voor betrokken- de moeder. der G. boos sychiater gen - eugdpsychiater erhoff heeft laakbaar en atbaar gehandeld door billende media te zeg- Volkert van der G. aan d itische stoornis Asperger en. Dat stelde de advo- de moordenaar van 3ofctuyn gisteren tegenover s b disch tuchtcollege in 3r gen dat een klacht van G. behandelt. lal M ger Roeland niet vrij )dJDAM - De 49-jarige man tstf entator Harmen Roe- [elopen zomer aan zijn Dg blind maakte, moet ne< rast blijven zitten. De dl nk in Amsterdam be- nufsteren de hechtenis van voor een periode van wits maximaal negentig verlengen. Ook heeft tbank de zaak terugver- naar de rechter-commis- afwachting van een psy- sch onderzoek naar de voor Tokkies iewolde De Tokkies hebben s gevonden. Een ano- astgoedhandelaar stelt jrijfsruimte plus woning ndustrieterrein in Zee beschikking aan het at koketteert met zijn gedrag. Impresariaat dat sinds kort als mana- van de Tokkies op leeft dat gisteren beves- gaat volgens Vis om staand pand, zonder 'enden. De familie hoeft betalen voor gas, water ra. Als gevolg van een burenruzie werd de fa- januari uit haar huur- Amsterdam gezet. *n verblijven de gezins- fj kennissen, familie en zen. De zoektocht naar uwe woning voerde de eerder naar Haarlem, en Amersfoort. den haag - Getooid met een stropdas en een T-shirt van zijn fractie (De Gele-fractie), staat een deelnemer aan het Nationaal Jeugddebat te wachten aan de interruptiemi crofoon in de Tweede Kamer. Tientallen jongeren gingen gisteren in Den Haag in debat met de ministers Donner en Remkes en staatssecretaris Ross. Een van de onderwerpen die werd besproken, was veiligheid op scholen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Dan maar illegaal: eindelijk gerechtigheid bij perron 1 in Haarlem door John Oomkes haarlem - De actie heeft nog het meest weg van een verzets daad. In aanwezigheid van en kele tientallen, inmiddels hoog bejaarde slachtoffers heeft jour nalist-schrijver Dick Verkijk gis termiddag een houten plaquet te laten aanbrengen ter herden king van de beruchte Sinter klaasrazzia. Het gedenkteken heeft een illegaal plaatsje gekre gen in het trappenhuis van per ron 1 in NS Station Haarlem. Vanaf dit perron werden op 6 december 1944 ongeveer 1300 mannen uit Haarlem en omge ving afgevoerd naar werkkam pen in Rees, Bienen en Praest in Duitsland. In de maanden kort voor de bevrijding stierven zeker 81 van hen door uitput ting en/of onmenselijke behan deling. In een korte speech zei Verkijk dat met de onthulling van de plaquette „eindelijk ge rechtigheid is gedaan aan de razziaslachtoffers, op de plek die daar het meest voor in aan merking komt." Verkijk deed afgelopen week een langver wachte studie het licht zien over de Sinterklaasrazzia. Uit correspondentie van de schrij ver blijkt dat de Nederlandse Spoorwegen bij herhaling haar medewerking heeft onthouden aan een dergelijk gedenkteken. De stiekeme plechtigheid gisteren op het NS station in Haarlem. Dick Verkijk (rechts) filmt de plaatsing van de plaquette. Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer In 2002 schrijft toenmalig hoofd representatie Hugo de Kanter dat zoiets „nadrukkelijk de aan dacht op de Nederlandse Spoorwegen zou vestigen, ter wijl de NS part noch deel had aan de razzia in Haarlem In die periode had bovendien (advertentie) de spoorwegstaking plaats", aldus De Kanter. Ook het Haarlemse gemeentebestuur gaf niet thuis. Geen wonder dat Verkijk gistermiddag bij zijn Nacht und Nebel actie ver telde zenuwachtig te zijn: „Je doet toch een handeling die verboden is. Hangen hier ei genlijk camera's?"Oud razzia slachtoffer Muck Douma, die Verkijk assisteerde bij de ver vaardiging en het ophangen van de maquette, haalde zijn schouders op. „Dit is noodza kelijk. Zonder enige twijfel. Ben ik nou zoveel ouder ge worden dat ik moet zeggen dat ik me van commentaar moet onthouden? Nee! De overtre ding is minimaal in verhou ding tot de relevante feiten. Ik hoop dat de NS ooit de groot heid zullen hebben om hier een mooie plechtigheid te houden die dit gedenkteken consolideert." Vanuit het hele land waren de razziaslachtoffers - soms in de (ijdele) hoop verloren gewaan de lotgenoten aan te treffen - naar de plechtigheid op het Haarlems station gekomen. Omdat alles stiekem moest ge beuren, stond een dozijn raz ziaslachtoffers en hun familie leden per ongeluk bij de ver keerde stationsentree te wach ten. (advertentie) Want we kunnen de uitkering in de proeftijd gewoon laten doorlopen. Zonder gezeur achteraf als het toch niet mocht lukken. En zo zijn er nog veel meer speciale voorzieningen die het aan nemen van een WAO-er aantrekkelijk maken voor elke werkgever. WAO-ers kunnen uw twijfels wegwerken. Ga naar uwv.nl UWV verstrekt tijdelijk inkomen in het kader van wettelijke regelingen als de WW en de WAO Maar koppelt dat altijd aan het onderzoeken van mogelijkheden om terug te keren op de arbeidsmarkt. ■fuwv den haag/anp - Minister Kamp van defensie wil een vervolgon derzoek naar de hinderlaag die Irakezen in de nacht van 14 op 15 augustus hadden opgezet voor Nederlandse militairen. In die hinderlaag kwam wacht meester der eerste klasse Je roen Severs om het leven en raakten vijf andere militairen ernstig gewond. Kamp heeft besloten tot een vervolgonderzoek op basis van een eerste reconstructie van de gebeurtenissen door de Ko ninklijke Marechaussee. Er zijn punten die „nadere ophel dering vergen", schreef Kamp gisteren aan de Tweede Ka mer. De voormalig inspecteur-ge neraal der krijgsmacht, luite nant-generaal b.d. C. de Veer, voert het onderzoek uit. Hij zal de reconstructie beoordelen en zonodig aanvullen. Daar voor zal hij vermoedelijk ook een bezoek brengen aan de Iraakse provincie Al Muthan- na, waar de 1350 Nederlandse militairen zijn gelegerd. Kamp verwacht dat het onder zoek van De Veer enkele we ken zal duren. Daarna beslist Kamp of er extra veiligheids maatregelen voor de Neder landse militairen moeten wor den genomen. Na de aanval beperkte de Nederlandse com mandant in het gebied het aantal verplaatsingen al tot het strikt noodzakelijke. De aanval in Ar Rumaythah op de Nederlandse militairen was de zwaarste en best georgani seerde sinds de Nederlanders vorig jaar augustus in Irak aankwamen. Het gevecht duurde drie tot vier uur. Vijf tien tot twintig Irakezen be- Irakees aangehouden De Iraakse politie heeft gis teren een Irakees aange houden die verdacht wordt van de aanslag op Neder landse militairen vorige week donderdag. Toen raakte een Nederlander lichtgewond toen een bom langs de weg bij Ar Rumaythah ontplofte op het moment dat een Ne derlands konvooi passeer de. Dat heeft een woord voerder van de landmacht gisteren bekendgemaakt. schoten de Nederlanders met geweren, mitrailleurs en anti- tankgranaten. Onlangs doken berichten op dat de Irakezen ook vanaf het dak van het lokale politiebu reau hadden geopereerd. Zeker was dat de lokale autoriteiten de Nederlanders niet hebben gewaarschuwd voor de op han den zijnde aanslag. Minister Kamp nam direct na de aansla gen maatregelen om de 'inlich tingenpositie' van de Nederlan ders in Irak te verbeteren. Severs was op 14 augustus de tweede Nederlandse militair die omkwam in Irak, nadat op 10 mei sergeant der eerste klasse Dave Steensma was gedood bij een granaataanslag in As Sama- wah. Het Britse leger moest af gelopen week acht verdachten van de aanslag op Severs vrijla ten wegens gebrek aan bewijs. (advertenties) den haag/anp - De Tweede Ka mer heeft gisteren, op de WD na, ferme kritiek geleverd op minister Verdonk van vreemde lingenzaken en integratie in verband met de ernstige pro blemen bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst IND. PvdA, SP, Groenlinks, D66, SGP en ChristenUnie vinden onder meer dat ze de chaos eerder had kunnen zien aankomen en had moeten ingrijpen. Verdonk heeft de Algemene Rekenkamer verzocht de problemen te on derzoeken en aan te geven hoe die kunnen worden opgelost. Een deel van de Kamer wil een breder onderzoek. utrecht/gpd - Een 43-jarige au tomobilist uit Rosmalen is gis terochtend rond 7.00 uur op de A2 bij Utrecht aangehouden met zes keer de maximaal toe gestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Hij trok de aandacht omdat hij slingerend over drie stroken reed. Volgens een woordvoerder van het korps landelijke politiedien sten (KLPD) is het een wonder dat de automobilist in de och tendspits geen ongelukken ver oorzaakte. Het alcoholpromilla ge dat de man in zijn bloed had, kan voor sommige men sen zelfs dodelijk zijn. De man was van Schiphol on derweg naar huis. Hij was af komstig van een feestje dat tot 6.00 uur had geduurd. Na een misverstand met zijn vriendin over de plek waar hij naar toe gebracht moest worden, was hij zelf achter het stuur gekropen. De man was in 2000, 2002 en 2003 al veroordeeld wegens rij den onder invloed. Zijn rijbe wijs en zijn auto zijn in beslag genomen. Volgens een woord voerder van de politie bestaat de mogelijkheid dat de man le venslang ongeschikt wordt ver klaard om een auto te besturen. ll/pndememers Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3