Willempie terug in theatei GESPREK VAN DE DAG Buurtman Oltmans Katja is meest sexy beroemdheid André van Duin (57) heeft zijn energie helemaal hervonden Stralende vrouw mooiste van Nederland DAGELIJKS LEVEN jecxjc- w/AA, pur^Ls JOJW vadek eszhigt WAS GMtCGT HA 0 OL- TWEEPE \At£REU) OOKlVtS NOG e&J PAnAJMR /AAJGER. 6£Dt/C/«D. MENSELIJK Ik was een jaar of zes bijna de buurman van Willem Oltmans. Hemelsbreed woonden wij honderd meter van elkaar. Maar niet in dezelfde wijk. Willem woon de aan de arme kant van de Lijnbaansgracht en viel daarmee strikt genomen buiten de grachtengordel. Voor ik wist waar Oltmans nu precies woonde had ik hem al vaak door de Jordaan zien fietsen, onmiddel lijk herkenbaar als dé Willem Oltmans. Dat op zich is al een kwaliteit: lang niet alle bekende mensen zijn ook herkenbaar. Zo liep ik eens over de Dam en merkte dat mijn vriendin plots aan de grond genageld stond. Met gro te ogen en open mond keek zij twee passanten na. Volgens haar waren dat Oliver Sachs (wereldberoemd neuroloog en schrijver) enAdriaan van Dis (er was net een film uit, 'Awakenings', naar een boek van Oliver Sachs). Mijn vriendin had gelijk, ze waren het. Allebei. Ik kende de film, ik kende het boek, ik kende die twee gezichten. Toch had ik ze niet herkend. Willem Oltmans daarentegen kon je niet missen. Geen rare brillen, geen afweer, schaamteloos en vreugdevol speelde Oltmans de Bekende Journalist en Universeel Deskundige. Bij een ontmoeting aan een televisie-tafel schudde ik Oltmans voor het eerst de hand, en het was best gezellig. Willem had, als be kend, een ijzersterk geheugen. Wat erin zat, ginger nooit meer uit. Dus vanaf die dag groetten wij elkaar, met af en toe een babbeltje. Niks bijzonders, hoor. Het postuum claimen van de vriendschap van beroemde doden is een nare gewoonte waar ik mij niet aan ga bezondi gen. Wel kan ik uit eigen waarneming getuigen dat Willem een aardige vent was. Sommige bekende mensen hebben de neiging leuk te gaan doen in, pak weg, de Albert Heijn. Komt voor, en het is altijd wat gênant Het aanwezige publiek weet wat het te doen staat: welwillend lachen. Ook als de mop niet leuk is en het moment verkeerd gekozen. Oltmans deed zoiets ook een keer, waar ik toevallig bij was. Wij stonden in dezelfde Heijn voor dezelfde kassa en de caissière informeerde hoe het nu zat met zijn schadeclaim tegen de Staat, die op dat moment weer erg in het nieuws was. Oltmans gaf haar ant woord, duidelijk met de bedoeling dat ook de rest van de aanwezigen zou meegenieten. Het werd een alleraardigste miniconference waaraan alle wach tenden beslist plezier beleefden. Toen Oltmans met zijn afgerekende boodschappen de zaak verliet weer klonk een massaal 'Succes, Willem!'. Dat succes kwam, uiteindelijk, en toevallig was ik Johan Derksen, hoofdredacteur van het tijdschrift Voetbal International, heeft vandaag de SIGAAR VAN HET JAAR gekregen. De prijs wordt uitge reikt door de Stichting Rokersbelan gen, Forces Nederland en Sigaren- club.nl in het kader van de Wereld Ro kersdag 2004. Derksen heeft volgens de organisaties 'een belangrijke bij drage geleverd aan de promotie van de rechten van de roker in Nederland'. De stichtingen komen op voor de be langen van de volwassen roker en zet ten zich in voor TOLERANTIE en be grip tussen rokers en n iet-rokers. Foto: United Photos De Boer Prinses PREARANA, de enige dochter van de Nepalese koning Gyanendra, heeft een zoon gebaard. De baby weegt 5,5 pond en kwam zondag ter wereld door een keizersnede. Moederen kind maken het goed. Prinses Prearana trouwde begin 2003 met een burger, Kumar Raj Bahadur Singh. De pasgeborene is het vierde kleinkind van koning Gyanendra en zijn vrouw, koningin Komal. Zij hebben al drie kleinkinderen van hun zoon, kroonprins Paras en zijn echtgenote, prinses Himani. Acteur en schrijver BILLY BOB THORNTON is vereeuwigd met een ster op de WALK OF FAME in Holly wood. De 49-jarige Amerikaan kreeg onder het oog van talrijke toeschou wers de 2265-ste tegel op het be roemde trottoir. Thornton heeft on der meer gespeeld in Primary Colors met John Travolta en Love Actually met Hugh Grant. In 1997 ontving hij een 0s,car voor het script van de film Sling13lade. Foto: Reuters Zo'n twintig jaar geleden speelde de Amerikaanse acteur Michael J. Fox in de komische serie FAMILY TIES een wijsneuzige, ambitieuze aan hanger van Ronald Reagan. In de aanloop naar de presidentsverkie zingen van 2 november heeft Fox openlijk de kant van de Democraat John Kerry gekozen. Fox zal zijn op wachting maken in een tv-spotje waarin hij Kerry prijst, omdat die STAMCELONDERZOEK steunt. Pre sident Bush daarentegen wil paal en perk aan het onderzoek stellen. Fox lijdt aan de ziekte van Parkinson. Hij meent dat stamcelonderzoek kan bijdragen aan het vinden van een remedie tegen de ziekte. De onverwachte bruiloft van het Amerikaanse TIENERIDOOL Britney Spears en de danser Kevin Federli- ne is wettig verklaard. De twee trouwden in september zonder de vergunning die in de staat Californië is vereist. Op dezelfde dag als de of ficiële ECHTVERBINTENIS maakte de manager van Spears, Larry Ru dolph, bekend dat hij en de zange res hebben besloten hun samenwer king van de afgelopen negen jaar niet te verlengen. Rudolph staat be kend als degene die Spears heeft ontdekt en tot ster heeft gemaakt. Mignon McLaughlin De meesten onder ons worden ouders lang voor ze ophouden kinderen te zijn Attractiepark de Efteling in Kaats heuvel heeft haar eigen sprookjes laten verfilmen. De bekende KIN DERVERTELLINGEN worden uitge zonden in een televisieserie op het Belgische KetNet. Het park is ook in onderhandeling voor uitzending via een Nederlandse zender, maar zeker is dat nog niet. Efteling-woordvoer der Groenen wil nog niet veel zeg gen, omdat 22 oktober het initiatief verder wordt toegelicht. De produc tie is gemaakt in samenwerking met KetNet en Cine3. Katja Schuurman is de meest sexy N landse beroemdheid. De actrice krei procent van de stemmen in het Glol Sex Survey 2004 van condoomfabril Durex, waarvan de resultaten vand; worden bekendgemaakt. Acteur Dai Schuurmans is met 12 procent vani stemmen de meest sexy bekende Ne landse man. Wereldwijd staat Angelj Jolie bovenaan de lijst van meest sex roemdheden. Ongeveer 18 procent i 350.000 deelnemers aan het mondia derzoek koos voor de actrice. Opvall genoeg blijkt ze bij vrouwen (24 pr<x populairder dan bij mannen (17 pro Tweede werd Jennifer Lopez, derde ney Spears en filmster Catherine Zei nes. Brad Pitt is de meest sexy mann internationale beroemdheid. Acteur ny Depp (13 procent) staat op de tw plaats. Op drie in de lijst zijn filmstei George Clooney en voetballer David Beckham met allebei 12 procent geë digd. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat Ni landers minder seks hebben dan voi jaar. De Nederlander doet 'het' gemi 103 keer per jaar, tegen 120 keer voii jaar. Dat is overigens precies het wei gemiddelde. De Fransen zijn het act 137 keer per jaar, gevolgd door de G ken. De Japanners hebben het veel I druk voor seks, 46 keer per jaar kom ervan. Nederlandse jiongeren zijn gemiddi 16,4 jaar oud als ze hun maagdelijk! verliezen, anp Ruth Rendell, de zeer productieve Britse MISDAADSCHRIJFSTER, is een van de trekpleisters op het komende Crossing Border Festival in Den Haag. Op 12 november houdt ze een lezing in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Een andere opmerkelijke gast is oud-bisschop Richard Holloway van Edinburgh. Hij schreef diverse boeken en artikelen voor kranten als The Guardian, The Times en The Independent. Ook sprak hij diverse keren voor radio en tv en presenteer de hij zijn eigen Holloway's Road voor de Schotse tak van de BBC-televisie. „Hij is een kruising tussen Johan Buziau, Lou Bandy en Willy Walden Piet Muyselaar", zegt Joop van den Ende over André van Duin, met wie hij na tien jaar weer een thea tershow gaat maken, in een regie van Guus Verstraete. Gisteren was de eerste repetitiedag in Amster dam. Een groter compliment kan een komiek/zanger niet krijgen: Bu ziau, de grote clown die Toon Hermans zo inspireerde, de nasale Bandy, die met zijn lichtge wicht liedjes bij elk publiek de handjes op elkaar bracht en het duo Walden Muyselaar, dat met zijn legèndarische Snip en Snap- revues meer dan drie decennia lang volle zalen trok. Geen wonder dus dat Van den Ende het volste vertrouwen heeft in de nieuwe show van Van Duin (57), ook al heeft die een decenni um niets gedaan en is het publiek natuurlijk deels veranderd. De kaartjes worden ook al grif ge kocht. André is André gebleven. Hij toont de domheid van de massa op een heel sympathieke manier. De gekte op tv bijvoorbeeld zet hij om in volkse humor. Youp van 't Hek, tegen wie ik echt niks heb hoor, die valt het publiek aan. An dré laat het allemaal op een on schuldige manier zien. Hij is tege lijk ook echt zichzelf op het podi um", zegt Van den Ende. De producent weet echter niet goed welk publiek nu te verwach ten: „Ja, dat was best even een vraag. We hebben geen reclame campagne op doelgroepen ge richt, we houden het algemeen." Van den Ende's dochter van vijf tien draait Van Duins nummers in elk geval als cult tussen de muziek door die haar leeftijdsgenootjes en haarzelf aanspreekt. Haar broertje van twaalf kijkt nog naar de oude sketches. Een nog beter signaal is dat een groot aantal voorstellingen zelfs al is uitver kocht, aldus Van den Ende. André van Duin bracht tot tien jaar geleden revue's, maar dat woord wordt niet meer gehan teerd. „De vroegere balletten zijn er ook niet meer. Dit wordt simpeler, geen toeters en peppers", vertelt de komiek. Er zijn wel sketches, typetjes, liedjes en solonummers, 'Een stralende vrouw'. Zo omschreef de jury de 24-jarige Zeeuwse Miranda Slabber, die zondag uit twaalf kandidaten werd gekozen tot de mooiste van Nederland. Naast alle lof was er ook een kritische noot. Enkele juryle den vroegen zich af of de kersverse Miss wel genoeg internationale uitstraling heeft. De 17-jarige Miss Friesland, Anna Marie Hen driks, werd tweede, Sharita Sopucua (21) uit Utrecht veroverde de derde plaats. De finale bestond uit drie rondes waarin de Missen zichzelf konden presenteren. Iedere Miss kon laten weten voor welk goed doel ze zich willen inzetten. De nieuwe Miss Neder land wil zich hard maken voor de Stichting Doe een Wens. „Ik denk dat ik echt iets voor die stichting kan betekenen. Als Miss Neder land gaan er toch een heleboel deuren voor je open", zei Slabber. De finale was een spektakel met veel show en dans. De Missen presenteerden zichzelf in diverse kleding zo als glitterpakjes met een enorme boa, biki ni's en grote kostuums met maskers. De kersverse Miss Nederland ziet voor haarzelf ook een carrière in de showbizz weggelegd. „Ik wil erg graag presenteren of acteren op televisie. Mijn titel kan me daarbij helpen." Slabber wil zich echter eerst volledig richten op de Miss World verkiezing. „Dan moet mijn Engels vlekkeloos gaan", zei ze. De Miss Nederland verkiezingen worden sinds 1989 gehouden. Elke provincie kiest de mooiste en deze winnaars nemen deel aan de uiteindelijke finale. De voorrondes wer den uitgezonden op televisie. Van elke pro vincie vertrokken twee vrouwen naar Tur kije. Daar viel van elke provincie één dame af. Miranda Slabber is een jaar de mooiste van Nederland. Foto: ANP/Mark Prins Met Ron Brandsteder, Joke Bruijs en Jan Rietman blies André van Duin veertig kaarsjes op een grote taart uit. De vier begonnen gisteren voor dl titie van De André van Duin Jubileumshow. Foto: ANP/David van Dam van Van Duin en van zijn vleu- geladjudante Joke Bruijs (die on der meer komt met een persiflage op Nelleke van der Krogt). Ron Brandsteder doet mee als zichzelf, bijvoorbeeld als quizmaster. Alles grijpt plaats tegen de achter grond van een modern decor, dat de hele avond hetzelfde blijft. Er zijn geen dokters wachtkamers of kantoortjes nagebouwd voor de sketches. Het orkest bevindt zich ook niet als vanouds in de bak, maar op het podium, onder lei dingvan Jan Rietman. Negentig procent van de show is nieuw materiaal. Alles is door Van Duin zelf geschreven, al was on der anderen spelregisseur Frans Mulder (ooit van Purper) een goe de steun. Willempie komt wel te rug, met een eigentijdse 'real life soap' over zijn ervaringen in een bushalte op een groot scherm en hijzelf erbij om commentaar te le veren. Ook het liedje 'Mijn allergrootste fan' over zijn overleden vader brengt André opnieuw. Hij komt verder met een geheel eigen inter pretatie van de internationale klassiekers 'One for my baby' en 'Mister Bojangles'. „Om die te brengen, moet je wel heel groot zijn, dus maak ik maar parodieën", schampert Van Duin. Verder zijn er nieuwigheden als een persiflage op Pieter van Vol lenhoven, André Rieu en op Idols. Van Duin brak in 1964 zelf door met de talentennacht nieuwe oogst, maar wat uit Idols voort komt moet nog maar zien of het zo'n lange adem heeft, of mag hebben in de huidige cultuur van door platenmaatschappijen be nutte wegwerpsterren. Verder brengt de grote komiek een eerbetoon aan Toon Her mans, met onder meer een liedjes over de overleden podiumkunste naar. „Ik heb hem altijd bewon derd en je hoort nu niet veel meer over hem." Van Duin vindt dat volslagen onterecht. André van Duin heeft ongelofelijk veel zin in de nieuwe show. In een grijs verleden maakte hij zijn eer ste revue ook met Van den Ende, die zich toen net aan zijn verleden in een feestneuzenwinkel ontwor stelde. Van den Ende vond al heel lang dat Van Duin weer iets op het to neel moest gaan doen, omdat het anders zonde was van diens ta lent: „Als ik al die jaren overzag, dan dacht ik: dat is ook mijn le ven. Ik was destijds ook onder het tv-publiek dat Nieuwe Oq waarin André optrad als l rodist. Wat was dat voor snel en gevat, die energie timing. We hadden op dal alléén maar Bueno de Mi André was de volkskomie! volksproducent, we voni kaar. Wat André mij heeft is humor", vertelt de prodi „Ik gaf André de laatst speldenprikjes om weer slag te gaan, maar die hiel] zo, hij had er geen zin me gaat nu dus heel wat d heen. Zijn energie is m Blijdschap daarom wordt voeld door het publiek, v ders koopt het echt niet een kaartje." barenda grutterink ook daar getuige van. Aan de overkant van de Lijn baansgracht stond een cameraploegen wie daar ge filmd werd was direct duidelijk. Oltmans hdd al een opvallende stem, dit keer droeg het geluid nog enige straten verder dan gewoonlijk. Ik liep het bruggetje over en ging op een afstandje staan kijken. Opeens rende Willem weg van de came ra en trok een man van zijn fiets. Zijn advo caat, zo bleek, die na de toewijzing van de claim direct op weg was gegaan naar Wil- lems woonhokje op de Westerkade. Oltmans heeft het nooit geweten maar ik heb er later voor gezorgd dat zijn eer ste moment van trionif, gefilmd waar ik naast stond, in het jaar overzicht van Netiverk kwam. Toch leuk, ik gunde hem zijn mil joenen namelijk zeer. Nog één keer was ik getuige van een Oltmans- conference in de Albert Heijn. Hoe wel verhuisd, bleef hij daar komen. Blij als een kind vertelde hij van zijn penthouse en Steinway. Hij kreeg net geen applaus. Had gekund.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2