Aj3| norme run huurauto or staking Jeltje van Nieuwenhoven in provinciebestuur Marechaussee niet blij met scherpe controles £0 WB: Vertrek vroeg of blijf thuis Wapenstilstand in Darfur Trein en streekbus staan donderdag 14 oktober één dag stil met één doel: kabinetsplannen van tafel! dinsdag 12 OKTQ8ER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Cf Lang- Duran Duran is Het Hollandse heden zonn|g kunstje nog en verleden van nBTiTB rrtlM o niet verleerd de Finse voetballers 413/14 5/6 K -JaMHV André van Duin J Waar zijn toch de 9 heeft zijn energie stadspoorten van helemaal hervonden Leiden gebleven? ui Met een run op huurau- 'teft Nederland toe naar de iderdag aangekondigde mistaking in het openbaar De ANWB raadt auto ten aan donderdag heel e vertrekken of thuis te Ondertussen slijpen de 2n'rsbedrijven, die financieel worden van de staking, hen: onder meer NS en «ion dreigen de vakbon- miljoenenclaims. Maar ijst erop dat de staking worden afgeblazen, on- en eerste voorzichtige eringspoging waartoe het t het initiatief heeft geno- WB denkt dat de och- extra vroeg op gang nen en ook langer dan al zal duren. De donder- 3 en van de drukste dagen weg. Gemiddeld staat er ometer aan files. „We ttte liab Hing bonden binet blijft >3 itstelling tussen de inden en het kabinet Het gesprek dat een n het federatiebestuur e vakcentrale FNV m had met 'verken- -yjtaatssecretaris Van j naap (defensie) heeft geen verandering :ht. „De conclusie is fet zorgelijk blijft", al- én FNV-woordvoer- let gesprek had plaats it ministerie van de en duurde ruim een Ifolgens de woord- er was het onder- echt verkennend, der Knaap heeft voor- listerd." Er is voor de /"ilntrale FNV geen en- éden de acties af te en. De vakbonden diekant tegen de kabi- dannen om onder [de fiscale vrijstellin- joor vut en prepensi- if te schaffen. Sinds dit aar hebben zij het pg met het kabinet af- |ken. Het is de bedoe- fatVan der Knaap tag praat met het be- :van vakcentrale CNV. verwachten geen chaos, maar we waarschuwen wel dat het extra druk zal zijn", aldus een woordvoerder. Autoverhuurbedrijven ver wachten een verdubbeling van het aantal klanten in vergelij king met een normale donder dag. Die extra toeloop komt ge heel voor rekening van mensen die donderdag kost wat kost op hun werk willen verschijnen, of reeds gemaakte afspraken wil len nakomen. De autoverhuur bedrijven adverteren intussen met kortingen en reclametek sten als 'Wij staken niet!'. Volgens Hertz nemen nogal wat particulieren bij gebrek aan al ternatieven, hun toevlucht tot een huurauto. Eisen worden niet of nauwelijks gesteld, con stateert directeur Van den Hel der. „We maken mee dat men sen met zijn tweeën een busje huren, of een bestelwagen. Het maakt niet uit, als het maar rijdt." Belangenorganisatie Transport Logistiek Nederland (TLN) neemt de waarschuwing van de ANWB voor overvolle wegen se rieus. Paul Poppink van TLN raadt transportbedrijven aan snel contact op te nemen met opdrachtgevers en klanten. „Kijk of de tijd van aflevering verzet kan worden", suggereert hij. Dat brengt natuurlijk wel extra kosten met zich mee. Poppink: „Want chauffeurs komen dan al snel in de nacht te rijden. En dat betekent extra CAO-ver plichtingen. Wie dat moet beta len? Tja, het is altijd lastig om de veroorzakers van een staking te dagen. Dus ik denk dat trans portbedrijven de extra kosten doorberekenen aan hun op drachtgevers. Die zullen op hun beurt wel weer zeggen dat zij er ook niets aan kunnen doen. En dan moeten ze er met zijn tweeën zien uit te komen." (advertentie) COMMENTAAR HOMOBLAD het voetbalveld, school- f speelplaats zijn oor te in legt hoort jonge kinde aar de ergste verwensin- ïsmijten. Jongeren bezit- s geheel eigen arsenaal heldwoorden. Sommige singen behouden echter Ses lang hun 'zeggings- bijvoorbeeld wanneer iemands seksuele ge- JN gaat. fhvoorden' als nicht en doen het j knulletjes al o'n zes tot ze- ir. Niet dat tegen wie de verwensing is per se homoseksueel ijn. Vaak hebben de jong- .J^Tiikers van deze termen 2" benul waar ze het over Maar het bekt blijkbaar weg en doet pijn. voor de opvoeders op dit dus nog veel werk aan de is ontegenzeggelijk Iers, scholen en over een er alles aan te doen gedrag in de kiem te voordat het op latere echt kwetsend wordt, 'ksuele jongeren hebben lanks de homo-emanci Regio verrast door voordracht van PvdA-kopstuk door Erna Straatsma leiden/den haag - PvdA-Kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven wordt gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. Zij volgt partijgenoot Marnix Norder op, die on langs is voorgedragen als wethouder in Den Haag. Van Nieuwenhoven vindt het een eer om tot het provinciebestuur toe te tre den. „Doordat ik al tijden in Den Haag woon, ken ik de provincie goed en weet ik wat er speelt." Over een paar weken wordt Van Nieuwenhoven in een extra vergadering van provinciale staten als kandidaat-provinciebestuurder voorge dragen, waarna zij de Kamer verlaat. Ze wordt dan naast Lennie Huizer PvdA- gedeputeerde. Van Nieuwenhoven werd in 1981 Ka merlid voor de PvdA. Van 1998 tot 2002 was zij de eerste vrouwelijke voorzitter van de Tweede Kamer. In 2002 was ze na het vertrek van PvdA-leider Melkert Jeltje van Nieuwenhoven Foto: GPD/Harmen de Jong even fractievoorzitter. PvdA-leider en fractievoorzitter Bos betreurt haar ver trek. „Voor de Tweede-Kamerfractie is deze overstap jammer. Ze laat een gat achter. Niet alleen in de PvdA, maar ei genlijk in de hele Kamer." Toch vindt Bos het een juiste beslissing. „Ik vind dat juist zij gezien haar geweldige staat van dienst aan zichzelf mag denken." Bestuurders uit de Leidse regio zijn ver rast door de overstap van Vein Nieuwen hoven naar het provinciebestuur. Ze hadden gerekend op 'iemand uit het provinciale circuit', met kennis van Zuid-Hollandse en vervoerszaken. Haar gebrek aan ervaring op het gebied van mobiliteit zien de Leidse PvdA-wet- houder Ron Hillebrand en de Leider- dorpse WD-burgemeester Michiel Zon- nevylle niet als een belemmering. Een ervaren politicus heeft weer andere kwa liteiten, stellen zij. Hillebrand zegt blij te zijn met zijn par tijgenote. „Dat ze zo'n zwaargewicht kiezen, met een schat aan parlementaire ervaring, daar ben ik blij mee. Zij is ie mand die een gigantisch netwerk in Ne derland heeft en veel politieke ervaring." Hillebrand is ook voor de functie van ge deputeerde gepolst. „Maar ik heb met een gezegd dat ik het in Leiden veel te leuk vind om weg te gaan." Van Nieuwenhoven kiest op haar 61ste voor Zuid-Holland. „Nou ja, misschien dat ze zich wat aantrekt van de kabinets- aansporingen om langer te werken", zegt Hillebrand. Hij vindt dat Van Nieu wenhoven in 2007 meteen een gooi moet doen naar de functie van commis saris van de koningin in Zuid-Holland. „Dat zou ze ook uitstekend kunnen." De Leiderdorpse burgemeester Zonne- vylle (WD) ziet inVan Nieuwenhoven een goede bestuurder. „Ik denk dat zij, na zoveel jaren in Den Haag, weet hoe de hazen lopen. Ze woont in Den Haag, dat vind ik ook al goed." Ook Zonnevyile fronste de wenkbrauwen toen hij haar naam hoorde. „Ik zou er niet op geko men zijn, maar blijkbaar is zij binnen de PvdA de aangewezen persoon voor de functie." Pagina R2: Zwaargewicht met een losse stijl gulo - Strijders van het Sudanese Bevrijdingsleger, een verzetsgroep in de westelijke provincie Darfur, tijdens een inspectie. Hun wapens aan hun zij. Sinds zondag geldt een wapenstilstand in het gebied, waar door het aanhoudende etnische geweld tien duizenden doden zijn gevallen en anderhalf miljoen mensen op de vlucht zijn gesla gen. Nederland trekt 10 miljoen euro extra uit voor noodhulp aan Sudan. Het geld is zowel inzetbaar in het zwaar getroffen zuiden van het land als in de westelijke regio Darfur. De totale Nederlandse hulpbijdrage aan Sudan komt daarmee op 53 miljoen eu ro. Foto: Reuters Onvoldoende voor Euro-commissaris brussel - De commisie van het Europees parlement die de kandidaten voor de nieuwe Eu ropese Commissie aan de tand heeft gevoeld, is tegen de be noeming van de Italiaan Rocco Buttiglione. Zijn afkeer van ho moseksuelen, uitgesproken tij dens de hoorziting vorige week, is voor de parlementscommis sie reden om te advioseren hem niet te benoemen tot Commis saris voor Justitie. Pagina Buitenland Superman Reeve (52) overleden Washington - De Amerikaanse acteur Christopher Reeve is zondag op 52-jarige leeftijd overleden. Reeve werd bekend in zijn rol als Superman, maar evenzeer door het ongeval - een val van zijn paard in 1995 - waardoor hij vrijwel geheel ver lamd raakte, en zijn strijd tegen zijn lichaam daarna. Zijn vurige wens - en overtuiging - om ooit weer te lopen is niet uitgeko men. Reeve speelde tussen 1978 en 1987 in vier Superman films. Pagina Kunst en Cultuur Oproep Wilders te onthoofden den haag - Het Kamerlid Geert Wilders is opnieuw met de dood bedreigd. Op internet was gisteren een filmpje te zien waarin werd opgeroepen Wij ders te onthoofden, omdat hij zou spotten met de islam. Wil ders reageert aangeslagen: „Dit zijn geen grappen meer, het wordt steeds gekker." Wilders heeft aangifte gedaan bij de po litie. Behalve de politie is ook de geheime dienst AIVD een onderzoek begonnen. Wilders heeft geen idee in welke hoek de dader gezocht moet worden. Weer gegevens Tonino op straat amsterdam - Opnieuw liggen persoonlijke gegevens van frau deofficier J. Tonino op straat. Neukia.nl, een zogeheten we- blog, zette gisteren een concept e-mail van Tonino aan de Am sterdamse hoofdofficier L. de Wit, op haar site. De site wist de inloggegevens van Tonino te kraken. Tonino kwam vorige week in het nieuws toen be kend werd dat misdaadverslag gever Peter R. de Vries de com puter van de fraudeofficier in zijn bezit had. Tonino beweert in zijn conceptmail aan De Wit dat Peter R. de Vries vorige week niets heeft onthuld dat niet al eerder in de openbaar heid was gebracht. Pagina Media Ex-premier van Antillen overleden Willemstad - De Antilliaanse ex-premier Ben Komproe is gis teren overleden. Komproe, cfie al lange tijd ziek was, zat vast op verdenking van deelname aan een criminele organisatie. patie nog steeds zwaar op school. Begrip van hun leeftijd genoten ontbreekt veelal. Dat de overheid voor de school leiding een kader wil bieden om homoseksualiteit op school be spreekbaar te maken, valt te prijzen. Maar dan wel in goed overleg. Het onaangekondigd 'droppen' van het homomagazi ne Expreszo op alle middelbare scholen is niet de juis te manier om de ac ceptatie van homo seksuelen te bevorde ren. Voor veel groepen in de samenleving blijft homoseksualiteit een lastig on derwerp. Veel zwarte en christe lijke scholen hebben het blad dan ook bij het oud papier gezet of retour afzender gestuurd. Zij willen homoseksualiteit, reke ning houdend met de gevoelens van ouders en scholieren, op hun eigen wijze aan de orde stellen. Die gevoelens hebben anno 2004 niet zozeer te maken met botte vooroordelen als wel met een oprechte levens- of ge loofsovertuiging en vergen dus een wat fijnzinniger aanpak. Bill Meyer den haag/gpd - Onder mare chaussees op Schiphol groeit de weerstand tegen de extra scherpe controles op cocaïne van alle risicovluchten uit Zuid- Amerika. Het ministerie van justitie vindt de zogeheten 'honderd-procentscontroles' een groot succes, maar mare chaussees vrezen dat crimine len de drugs nu via alternatieve routes Nederland binnenhalen. (advertentie) Meer informatie over deze en andere acties? www.nederlandverdientbeter.nl Dat zegt vice-voorzitter Edward Lugthart van de Marechaussee vereniging. Lugthart bespeurt onder de marechaussees steeds meer frustratie over de politiek. Die dwingt marechaussee en douane om massaal personeel uit het hele land in te zetten op vluchten uit de Antillen, Surina me en andere Zuid-Amerikaan se landen. „Marechaussees zien bij wijze van spreken aan alle kanten de drugs ons land binnenkomen. Maar ze mogen niet aan de slag met informatie daarover, laat staan dat ze analyses mogen maken over waar dan wel het best de opsporingscapaciteit kan worden ingezet. Alles wordt doodgeslagen met de opdracht tot honderd-procentscontro les." Volgens de Marechaussee vereniging twijfelen veel leden op Schiphol of de luchthaven wel is 'drooggelegd'. Lugthart: „De drie of vier gepakte slikkers of sjouwers per risicovlucht zijn om de aandacht af te leiden: vaak hebben ze minder dan drie kilo bij zich. Dan mogen ze na het inleveren van de drugs weer vertrekken. Het ministerie bestrijdt dat de cocaïne ongehinderd kan bin nenstromen via passagiers die niet met risicovluchten reizen. De extra scherpe controles richten zich nu op veertig van dit soort lijnen per week. „Maar op niet-risicovluchten is bij ge wone passagierscontroles ook drieduizend kilo cocaïne ge vonden," zegt een woordvoer der. Niettemin zijn er bij het ministerie wel zorgen dat er koeriers blijven komen. In de 41 weken van de honderd-pro centcontroles waren dat er zo'n 2800. Voorheen waren dat er gemiddeld zo'n tweeduizend per jaar. De Marechausseever eniging begrijpt niet waarom minister Donner van justitie zo hardnekkig vasthoudt aan de honderd-procentscontroles. „Het is echt water naar de zee dragen," zegt Lugthart. Dat wil volgens hem niet zeg gen dat de klagende mare chaussees hun werk niet goed doen. „Ze zijn misschien wel gefrustreerd, maar ze voeren wel hun opdracht uit." De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar €9,75. Dat is nog geen 0.41 per dag! Naam: DM V Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (l-v.m. b— gym m utel Geboortedatum: emailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwnr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 1711 E-mail lezersservice«?>hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1