Duran Duran is kunstje nog niet verleerd KUNST CULTUUR Superman met gevoel voor ironie Veel bezoekers voor Manet in het Van Gogh Museum Een echte oprechte fc Voorraad Jelinek-boeken snel verko (advertentie) IS UW INKOMEN VERANDERD DIT JAAR? EN WETEN UW PENSIOEN EN HYPOTHEEK DAAR AL VAN? Will Hoff Financieel adviseur ING Bank Heemstede ING.fti)BANK amsterdam/anp - Bijna 400.000 mensen hebben de zomerten- toonstelling in het Van Gogh Museum bezocht die was ge wijd aan de tientallen zeege zichten van de Franse schilder Edouard Manet. Mede door de ze grote publiekstrekker kon het Amsterdamse museum dit jaar tot begin oktober al ruim één miljoen bezoekers verwel komen. Op 26 november komt het mu seum met een omvangrijke ten toonstelling over het ontstaan van de Franse Art Nouveau, ge zien vanuit het perspectief van de kunsthandelaar en verzame laar Siegfried Bing (1838-1905). Bing opende in 1895 in Parijs de kunsthandel 'L'Art Nou veau'. De naam van de zaak werd later de benaming van een kunststroming rond 1900, die ook bekendstaat als Jugend stil. Het museum presenteert meer dan vierhonderd objecten en kunstwerken die Bing verhan delde of exposeerde. Het is voor het eerst dat een museum in Nederland zo'n uitgebreide tentoonstelling wijdt aan de Franse Art Nouveau. Deze ex positie duurt tot en met 27 fe bruari. IN MEMORIAM Benefietconcert kinderen Beslan scHEVENiNGEN - Op initiatief van de Stichting Help de Kinde ren van Beslan vindt op maan dag 8 november een benefiet concert plaats in het Fortis Cir custheater in Scheveningen. Wibi Soerjadi, Miranda van Kralingen, Christiaan van He- mert en Gregor Bak met het Oeral Kozakkenkoor treden op. Kaarten zijn verkrijgbaar via Top ticketline, 0900-3005000 of www.topticketline.nl Gouden Film voor De Dominee utrecht - 'De Dominee' van Gerrard Verhage is bekroond met de Gouden Film. De film, geïnspireerd op het leven van de in 1991 vermoorde crimineel Klaas Bruinsma, heeft 100.000 bezoekers getrokken sinds de première op 2 september. Genomineerd voor Vormgevingsprijs delft - Voor het eerst is de Zuid-Holland Vormgevingsprijs niet voorbehouden aan eind examenkandidaten van de twee kunstacademies in deze provin cie (Den Haag en Rotterdam). Ook afgestudeerden van zowel middelbaar als hoger beroeps onderwijs en wetenschappelijk onderwijs mochten meedingen. Uit zestig kandidaten heeft een jury er twaalf genomineerd in drie categorieën. Hun werk is van 5 november tot en met 5 december te zien in het Delftse museum Prinsenhof. Op 26 no vember worden de prijswin naars bekendgemaakt. Achttiende-eeuws Leids dansfeest leiden - In het Leidse Volkshuis wordt zaterdag 13 november een achttiende-eeuws dansfeest gehouden. Om te leren dansen in ruisende rokken of klassiek kostuum is er van 14.30 tot 17.00 uur een workshop onder leiding van docente Maria Ang- ad Gaur. Het bal zelf is van 20.00 tot 23.00 uur. Aanmelden kan tot 20 oktober via Bureau Clare Taal, tel. 071-5760332. Lintje voor Klaas Gubbels arnhem - De Arnhemse kunste naar Klaas Gubbels is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde zondag tijdens de opening van een overzichtstentoonstelling van zijn werk in het Museum voor Moderne Kunst Arnhem. Die expositie wordt gehouden ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van Gubbels eerder dit jaar. dinsdag 12 OKTOBER 20C recensie jeugdthes Paulien Koopman Voorstelling: 'Feeksje temmi Burgerzaken, met Han Haze Willem Schouten, Inge Smoli Regie: Frans-Jan Snelders. Gea LAKtheater, Leiden. Het liefst vermoordt Ki 'alle dieren van de kinc derij'. Regelmatig rukt pluk haar uit het hoi haar zusje Bianca. En; een stem als een gillen ne. Kortom: Katharina echte feeks. Bianca, haar absolute pool, houdt van vogels, schikken, borduren en brave bezigheden. En rijk voor mannen: ze is; schoon zodat iederet haar wil trouwen. Ma vader heeft gezworen niet gebeurt voordat de Katharina, zich in het y gehesen. In 'Feeksje temmen' vi gerzaken, gebaseerd op temde feeks' van Shaii wordt volop gelogen, en gemanipuleerd. K zet met haar boosheid iedereen naar haar han haar scherpe taal en afi houding stoot ze iederi lijke huwelijkskandida kundig van zich af. Toe gerekend zij de enige in die echt en oprecht is. Zo werpt de buurman als een zogenaamde o zer voor Bianca. En y ander doet zich voor ziekleraar om maar in I bijheid te kunnen zijn Bianca is niet oprecht, i iedereen om haar vingi haar liefheid. Maar d een mens niet eeuwij kunnen houden. Soms stappen de actei buiten de personages spelen. Zo lichten ze rolwisselingen toe. Of z verwarring door te roe ze 'nu echt niet meer i/y wie is'. En dat geldt c het publiek. Want we schouwer houdt de nai de rij manlijke aanbidi uit elkaar? Hoewel deze verwarrin verhaal functioneel is het de spanning. Dat g voor de a capella lie desondanks afwisseling in het verhaal brengei zijn de omkeringen in haal. Uiteindelijk blijkt na de enige die tot 1 staat is. De feeks is daai temd, maar alleen omd zelf wil. (advertentie) WEET U ZEKER DAT HET GOED GAAT MET UW GELD? Edwin Teensma Financieel adviseur ING Bank IJmuiden ING Ml BA amsterdam/anp - Uitgeverij Querido heeft afge lopen weekeinde een voorraad van ongeveer dui zend boeken van de Oostenrijkse schrijfster Elfriede Jelinek aan de diverse boekhandels ver kocht. Jelinek won donderdag de Nobelprijs voor Literatuur 2004. De prijs van 1,1 miljoen euro wordt op 10 de cember in Stockholm uitgereikt. Door toeken ning van de prijs aan Jelinek is de belangstelling voor haar werk in Nederland sterk toegenomen, aldus een woordvoerster van Querido. Nu het bedrijf door de voorraad heen is, worden twee Je- linek-titels herdrukt. Het betreft 'Hebzucht' en 'Lust'. Van beide titels liggen volgende vi exemplaren in de winkels. Uitgeverij Van Gennep geeft 'De pianiste - ook internationaal - haar bestverkochl is. Afgelopen weekeinde werden er in Ni 2000 boeken van verkocht. „We zijn nu herdrukken", zegt Van Gennep-directei Kate. „Er zijn nu nog exemplaren van 'D te' in de winkels te krijgen en vanaf i week zijn dat er 4000 meer, want dan is< druk beschikbaar. De totale oplage van komt daarmee in Nederland op 30.000 e (advertentie) ING BANK INTRODUCEERT: DE ONDERHOUDSSERViC Naast de periodieke controle van de tandarts en de APK-keuring van de garage is er voortaan ook de Onderhoudsservice van de ING Bank. Een jaarlijks terugkerend gesprek waaruit precies blijkt hoe uw geld zaken ervoor staan. En uiteraard ook wat er moet gebeuren om uw situatie te verbeteren. Deze check-up omvat uw totale financiële plaatje: inkomen, pensioen. hypotheek, sparen, beleggen en verzekeringen. I uitkomst van dat gesprek? Helder overzicht ovtt complexe materie en financieel voordeel als blijl uw geld beter kan presteren. VOOR EEN AFSPRAAK MET EEN FINANCI ADVISEUR BIJ U IN DE BUURT BELT U 0800 70 INGÜtó BA Popidolen ontsteken na twintig jaar een nieuw vuur door Ton de Jong Amsterdam - Duran Duran is te rug van weggeweest. Bijna twin tigjaar na hun laatste grote suc ces, de Bond-hit 'A view to a kill', rukken Simon le Bon, John Tay lor, Roger Taylor, Andy Taylor en Nick Rhodes weer samen uit. Met een nieuw album, 'Astro naut', en vers vuur. Ruimtevaar ders van hun eigen trots, koer send op instinct. Misschien hadden ze elkaar nog eens diep in de ogen moe ten kijken. Misschien hadden Simon le Bon en Nick Rhodes, de overgebleven schatbewaar ders van Duran Duran, dan vastgesteld dat het zo wel mooi was geweest. Maar ze gingen in Los Angeles op de koffie bij hun oude bassist, John Taylor, en daar laaide het vuur weer op. Twee jaar later ligt 'Astronaut' op tafel en zit Nick Rhodes, toetsenist, elke dag weer in an dere hotelkamers, radiostudio's en tv-programma's om zieltjes te winnen. Hij is eerlijk: „Ik zou liegen als ik zei dat er geen momenten zijn geweest waarop Simon en ik niet hebben overwogen om de stekker eruit te trekken. Maar we hebben lol in wat we doen, we zijn goede vrienden, én we delen een muzikale pas sie. En die passie delen we nu weer met z'n vijven." Wat was er nog over van het kwintet dat in de jaren tachtig furore maakte met wereldhits en memorabele clips als 'Girls on film', 'The reflex' en 'Is there something I should know"? De laatste jaren deden Le Bon en Rhodes manhaftige pogingen om samen met gitarist Warren Cuccurullo overeind te blijven, maar het creatieve pad liep dood. Het laatste album, 'Pop trash', uit 2000, was de merk naam Duran Duran eigenlijk onwaardig. Le Bon besloot dat Cuccurullo bedankt moest wor den voor zijn diensten. „Wat we nu met z'n vijfjes weer brengen, lijkt in de verste ver ten niet meer op wat we de af gelopen jaren hebben gedaan. Dit is Duran Duran voor 2004, geen slap aftreksel van de jaren tachtig. Klassieke Duran Du- ran-songs, maar dan wel voor vandaag." Uiteindelijk was het een kwestie van een paar telefoontjes. Van uit Los Angeles belden Le Bon, Rhodes en John Taylor met (gi tarist) Andy Taylor (geen fami- Simon le Bon, leadzanger van Duran Duran, vorige week tijdens een concert in Berlijn: geen slap aftreksel van de jaren tachtig. Foto: EPA/Soeren Stache lie), die bezig was naar Ibiza te verhuizen. Andy, die na drum mer Roger Taylor (ook al geen familie) in 1986 als tweede was opgestapt, reageerde - naar ver luidt - nogal geschrokken op het idee van een reünie, vooral omdat de heren elkaar al jaren niet hadden gesproken. Maar toen de volgende dag ook Roger (die zich had teruggetrokken op het Engelse platteland) wel voor het idee te porren bleek, was de wedergeboorte van Duran Du ran toch een feit. Er viel kennelijk nog iets recht te zetten. Rhodes daarover: „We doen dit om iets te bewij zen, iets te bereiken én iets te beleven. We delen gewoon een speciale chemie, als band, en dat bleek wel toen we in de zo mer van 2001 een villa huurden in Zuid-Frankrijk. Vanaf het moment dat we inplugden en begonnen te spelen, was die magie terug." Aan het eind van die eerste dag hadden de heren al een nieuwe song af. „Het klonk als onszelf, en het voelde goed", zegt Rho des. „De volgende ochtend was iedereen op tijd weer in de stu dio, gretig. Vanaf dat moment wist ik dat het goed zou komen. Want het had natuurlijk ook al lemaal verkeerd af kunnen lo pen. We wilden proberen te heroveren waar Duran Duran voor stond, en als ons dat niet zou lukken, zouden we er ook zo weer van weglopen. Het was een kwestie van alles of niets." De uitkomst lijkt inmiddels wel duidelijk. Er schijnt zelfs alweer genoeg songmateriaal te zijn voor nog één of twee albums. 'Astronaut' zelf klinkt inder daad erg hedendaags. En met de single '(Reach up for the) Sunrise' knalt er weer zo'n ou derwetse DD-stamper uit de boxen. De heren zijn het kunst je nog niet verleerd? „In Italië kwam de single op 2 binnen in de hitparade. Daar doe je het voor. Ik denk dat we dit niet meer gedaan of gekund zouden hebben als de chemie niet meer had gewerkt." Een wereldtournee staat op sta pel. Met enige mazzel komt de band (die ruim 70 miljoen pla ten en cd's verkocht) in de zo mer van 2005 ook weer in Ne derland terecht. Nóg meer vliegtuigen, nóg meer anonie me hotelkamers, nóg meer slaapgebrek. Krijg je vijf ego's, die aan de absolute top hebben gestaan, écht alleen op basis van 'trots' en 'passie' weer bij elkaar? Rhodes is voorbereid op de wantrouwigen, die zullen schamperen dat ze het allemaal doen vanwege de poen. „De mensen zijn niet dom. Als we dit alleen maar zouden doen om even snel wat centjes op te halen, dan zou dat er dui- mendik bovenop liggen. Dan waren we geen drie jaar bezig geweest met dit album en had den we er niet zoveel eigen geld in gestoken. Toen we in 2001 opnieuw begonnen, moesten we alleS opnieuw regelen, en uit eigen zak betalen. Het heeft ons een vermogen gekost om weer bij elkaar te komen." Christopher Reeve, de man die fameus werd door zijn hoofdrol in vier Super- man-films, is zondag op 52-jarige leef tijd overleden. Sinds hij in mei 1995 van zijn paard viel en de bovenste wervels brak van zijn ruggengraat, is hij verlamd gebleven. Een hartstilstand werd hem uiteindelijk fataal. Christopher Reeve werd 25 september 1952 geboren in New York als kind van journalist Barbara Johnson en letterkun- de-professor Franklin Reeve, die gingen scheiden toen hun oudste zoon vier jaar oud was. Na zijn jeugd te hebben door gebracht in Princeton, New Jersey, be gon Christopher al tijdens zijn middel bare schooltijd op 15-jarige leeftijd met acteren. Als student aan de universiteit van Cornell werd hij uitgenodigd, samen met Robin Williams, zich verder als ac teur te bekwamen aan de fameuze Juil- lard School Of The Performing Arts in New York. Hij maakte zijn debuut op de planken van Broadway in 'Enid Bagnold's A Matter Of Gravity, met Ka- therine Hepburn'. Op een klein rolletje na in 'Gray Lady Down' (over een verongelukte onder zeeboot), had Christopher Reeve in 1978 amper nog filmervaring toen hij samen met 200 andere kandidaten deelnam aan een auditie voor de hoofdrol in 'Su perman'. Met zijn knappe verschijning, krachtige kin en lengte van 1,92 meter had hij alles om de klassieke stripheld commercieel succes. In 'Street Smart' was hij bereid een dienende rol te spe len naast Morgan Freeman en Kathy Ba ker die de show mochten stelen. Na het ongeluk in 1995 ging Christopher Reeve, ondanks zijn verlamming, zich opnieuw bezig houden met film en tele visie. Een enkele rol heeft hij daadwer kelijk gespeeld, die van de voyeur Jason Kemp in een tv-remake van Hitchcock's 'Rear Window', waar hij dus ook geacht werd niet uit zijn rolstoel te kunnen ko men. Ook in 'Above Suspicion' speelde Reeve een detective in een rolstoel. Ver der leende hij zijn stem aan commenta ren bij documentaires, maar hij heeft in 1997 ook nog kans gezien ondanks zijn enorme handicaps de tv-film 'In The Gloaming' te regisseren. De laatste tijd leek de voormalige ster acteur iets van gevoel in zijn lichaam te rug te krijgen. In 2002 heeft ABC een driedelige documentaire serie uitgezon den over inspanningen die Reeve zich getrooste om weer te lopen. Het initia tief voor die films was van de acteur zelf gekomen en zijn zoon Matthew was producent. Samen met echtgenote Dana heeft Christopher Reeve veel geld ge schonken, 22 miljoen dollar, aan medi sche instellingen en andere stichtingen die zich bezighouden met behandeling van verlamde patiënten. Pieter van Lierop Superman maakte Reeve op slag beroemd. Foto: Reuters perfect in te vullen en gevoel voor zelfi ronie bezat had hij ook nog. Hij speelde Clarke Kent, oftewel de grootste held al ler tijden, onder regie van Richard Don- ner met in dezelfde productie Marlon Brando, Gene Hackman en Glenn Ford. De rol maakte Reeve op slag beroemd en hij zou hem repriseren in 1980,1983 en 1987. Tussen de Superman-rollen door, speel de Christopher Reeve zeer serieuze rol len op het toneel maar ook in onder meer twee historische filmdrama's van James Ivory: 'The Bostonians' en 'Re mains Of The Day'. 'Deathtrap', 'Mon- signor' en 'The Aviator' (1985) zijn ande re films uit dezelfde periode waarmee hij wel waardering boekte maar geen Christopher Reeve 1952-2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18