Accepteren wat je niet meer kunt REGIO Kinderboeken NAVRAAG riteit Universiteit Leiden zakt', stond zaterdag te lezen op de >jna van NRC Handelsblad. Dit zou blijken uit gegevens van het Leidse onderzoeksbu- 'erscnuivingen zijn choice, dat de po- 7 7 7" pulariteit van de Ne- ICrOSCOplSCh Klein derlandse universitei ten heeft getest met 1979, vrijdag 12 oktober In de Camp (het gebied achter de Haarlemmerstraat tussen Turfmarkt) is vorige week een begin gemaakt met de sloop van Ie schoolgebouw aan de Vrouwenkerkstraat. De gemeente wil logen inzetten om bodemonderzoek te doen naar de fundamen tele kerk die tot de vorige eeuw op die plek stond, rchief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ig 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON j inel van studenten en deskundigen. Maar uit het onderzoek valt naken dat dat voor alle vier de oude, klassieke universiteiten j!ij zouden traag op veranderingen reageren en te zeer op reputa- jven. Waarom krijgt Leiden dan toch de schuld? Mediadeskundige DE JONG van de Leidse universiteit geeft antwoord. |e universiteiten in populariteit dalen, waarom wordt dat dan eiden erger gevonden |e Leidse universiteit is de oudste dame in het gezelschap, dege- ).|th met de grootste reputatie. Journalis- eken naar extreme voorbeelden. Dan n n leuker, interessanter om over Leiden ak jchten dan over Utrecht, Groningen of ■rdam. Maar of het klopt, is een twee- ïds 1997 is de universiteit elk jaar gro- vorden. Het is waar dat de groei er dit it is en ik durf te voorspellen dat wij de t - ide een, twee, drie jaar minder stu- i krijgen. Dat is een natuurlijke golfbe- g en niet iets om je veel zorgen over te 'daadwerkelijkgrote verschillen? in de beleving van studenten en des ten is het verschil in waardering een procentpuntje meer of r, dat is bijna niets. Dat blijkt ook uit het Choice-onderzoek. Hat is voor een journalist niet zo leuk. Die wil liever geen kop als liversiteiten nagenoeg gelijk gewaardeerd', dat is om van te ga- saai. Bovendien moet hij dan meer uitleggen. 'Populariteit siteit Leiden zakt' is een korte, heldere kop die tot lezen uitno- i ja, er zijn verschuivingen, ook al zijn ze microscopisch klein, ïrnalist heeft daarmee een gemakkelijker verhaal." ikander onderzoek over de Nederlandse universiteiten. was eerder dit jaar een onderzoek van Elsevier en Nipo, waar- .eidse universiteit als beste uit de bus kwam. Studenten en leraren gaven hoge rapportcijfers aan de opleidingen geschiede- Hilogie, psychologie, pedagogiek en natuurkunde/sterrenkunde, ^■nerkwaardig dat Choice tot een andere conclusie komt, maar Mvel graag zeggen dat ik geloof dat Choice heel secuur werkt." M haast denken dat ze bij NRC Handelsblad iets tegen de Leidse W siteit hebben. nee, dat geloof ik niet hoor. Er gebeuren natuurlijk wel span- dingen in Leiden, met het bindend studieadvies, de aankondi- in toelatingsexamens en de zoektocht naar de 'goede student'. nogal streng voor studenten en het is niet duidelijk hoe dat zin b toekomst uitpakt. De 'moeilijke' indruk die Leiden geeft, kan iten afschrikken. Maar het kan juist ook een erg wervende wer- ibben. Ik heb de indruk dat de landelijke pers dat met belang- Vilfred Simons UIT DE ARCHIEVEN 1954, Dinsdag 12 October [KOOP/SCHIPHOL - Een goedgemutste burgemeester Van der van Nieuwkoop verzekerde ons vanochtend, dat voor zijn part de id in de lucht kon vliegen. Zo'n uitlating kan een burgemeester ;r het algemeen niet veroorloven, vooral niet als die gehele raad dit itaar aanhoort, zoals vanochtend het geval was. Maar er kwam rotest. Deze historische opmerking werd gelanceerd in de wachtka- Schiphol, waar de Nieuwkoopse vroede vaderen wachtten op het dat hen vooreen eendaags bezoek aan Londen zou brengen, r wij weten was dit reisje een unicum: een gehele gemeenteraad inlijk naar het buitenland, voor één dagje, om een fabriek te bekij- Nieuwkoop zal namelijk binnenkort een grote industrie worden »d als dochter-onderneming van de Engelse industrie. Deze foopse industrie zal straks aan zeker 400 mensen werk bieden. In werd een bezoek gebracht aan de British Thermostat Company, i alvast een beeld te vormen van wat hen straks in Nieuwkoop te staat. Leidsch Dagblad I Directie: B M. Essen berg I-rail: directie hdcuz@hdc nl pfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl NTOOR taat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden 1* 071-5356 415 fefox 071-5 356325 lichten fax 023-5 '5° 5^7 itieverkoop «mbt. J-6813661 'goed: 023-5150543 075-6813677 tailhandel: 071-5 356 300 raus kunnen contact opnemen 813636 die ons een machtiging verstrekken lomatisch afschrijven van het "tsgeld ontvangen €0,50 korting I verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Je bent jong, hebt allerlei ambities en ziet de wereld aan je voeten liggen. Dan kom je onder een auto. Aan het ongeluk houd je onherstelbare her- senschade over. In één klap worden al je dromen vernietigd. Het overkwam Voorschotenaar Ernst Groeneveld (29) twaalf jaar geleden. „Sinds het onge luk voel ik me rondlopen met het stempel NAH (niet-aangeboren her senletsel) op mijn hoofd. Bij het over steken moet ik hulp vragen. Dat is kleinerend en irritant. Fuck off, ik heb er niet om gevraagd." Tot tien jaar geleden kwamen jonge ren met niet-aangeboren hersenlet sel vaak terecht in een verpleeghuis of in een woonvorm voor verstande lijk gehandicapten. Plekken waar ze niet thuishoren. De rest van je leven slijten tussen de bejaarden of tussen mensen die al hun hele leven ver standelijke beperkingen hebben, is deprimerend voor jongeren die hun geheugen en hun hersenfunctie deels verloren door een ongeluk, een tumor of een hersenbloeding en dat drommels goed weten. „Mensen die op latere leeftijd her senletsel krijgen, weten heel goed hoe het leven vóór het ongeval was. Accepteren dat hun leven er vanaf nu heel anders uitziet, dat is een heel specifiek probleem voor deze jongeren", zegt Roselle Oostveen. Oostveen is teamleider van Octo- goon, een woongroep voor mensen met niet-aangeboren hersenletsel aan het Jan de Hartogplein in Lei derdorp, onderdeel van de Gemiva- SVG Groep. Er wonen acht mensen. Deze maand is het tien jaar geleden dat de eerste bewoners er neerstre ken. „Wij waren de eerste zorggroep in Zuid-Holland die met zo'n woon vorm begon", vertelt Anneke Bezuij- en, locatiehoofd van onder andere Octogoon. „Er kwam hier iemand wonen die al van hot naar her was verhuisd omdat er nergens een ge schikte plek voor haar was. We kre gen heel veel aandacht uit het land van mensen die ook zo'n afdeling wilden beginnen. Op een gegeven moment werd de belangstelling zo groot dat we een videoband hebben gemaakt." Groeneveld is één van de bewoners die vanaf het begin in Octogoon wo nen. De Voorschotense scholier was in 1992 met een stel vrienden op va kantie in Zuid-Frankrijk. „We waren naar een gezellig dorpsfeest geweest. Op de terugweg naar de camping kwamen we een dronken automobi list tegen. Hij had problemen op zijn werk, had dat gepoogd weg te drin ken. Hij reed roekeloos en zag ons over het hoofd." Een van de meisjes uit de groep overleed, Groeneveld raakte in coma. „Gelukkig heb ik het overleefd", zegt hij nu, maar dat vond hij niet altijd zo gelukkig. Door het ongeluk was zijn bekken uit elkaar geslagen en lag zijn linkeronderbeen er bijna af. Nadat hij uit het coma ontwaakte wist hij niets meer van het ongeluk en stelde zijn kortetermijngeheugen weinig voor. ,,Als er een handgra naat vlakbij zou ontploffen zou ik dat een minuut later kwijt zijn, zo extreem was het." Tijdens de revali datie had Groeneveld weinig tijd om over zijn leven na te denken. Dat kwam pas in Octogoon, waar hij twee jaar na het ongeluk terecht kwam. „Ik werd weggestopt in een woonvorm in Leiderdorp of all pla ces. In het begin dacht ik na over suï cide." Langzaamaan ging het beter. Als je Groeneveld ziet, zie je door zijn oog- Begeleiding voor mensen met niet-aangeboren hersenletsel in Leiderdorp bestaat tien jaar afwijking dat er iets met hem is. Dat vindt hij irritant. „Je ziet mensen soms kijken: goh, van welke planeet kom jij? Maar ik wil me niet scha men voor een ongeluk waar ik niets aan kan doen. Verbaal kan hij zich uitstekend redden ('ik ben heel con tent met de progressie die ik geboekt heb') en hij spreekt de talen die hij op het atheneum leerde. Mede daar om heeft hij een aversie tegen de be naming 'gehandicapt'. „Ik voel me daar niet toe behoren. Toch gaat achter de facade van Groeneveld en zijn medebewoners een wereld schuil van dingen die ze niet meer kunnen. „Bewoners vin den het moeilijk om dat zelf te ver tellen, omdat ze het eigenlijk niet willen weten. Sommigen zijn voort durend de weg kwijt. Eén van hen kon uiteindelijk zelf lopend naar Winkelhof. We hadden een kaartje getekend waar de route op staat. Toen werd Winkelhof opnieuw inge richt en moesten we van voren af aan beginnen", zegt Oostveen. Andere handicaps zijn een beperkt kortetermijngeheugen, ontremd ge drag en concentratiestoomissen. Oostveen: „Je kunt mensen leren om dingen in de agenda te schrijven. Concentratiestoomissen houden in dat sommigen geen gesprek kunnen voeren als de tv aanstaat. Wij moe ten hier geen band inhuren bij een feestje. Dat is veel te druk." Bewo ners kunnen van kleine dingen in paniek raken. „Van een nachtmer rie", schetst Bezuijen. „Of van een hele grote spin op de kamer, of als iemand iets kwijt is. Dan kan zo ie mand heel boos worden", vult Oost veen aan. Die boosheid komt voort uit frustratie. „Het heeft ermee te maken dat mensen tegen de eigen beperkingen oplopen. Die dingen konden ze vroeger wel. Omdat ze zo in paniek kunnen raken, moet er 24- uurszorg zijn." Soms verandert iemands karakter of slaat het coma zulke gaten in ie mands geheugen, dat op de oude voet doorleven niet mogelijk is. „Een bewoner was gescheiden. Toen hij uit zijn coma kwam, wist hij niet meer van zijn huidige vrouw met wie hij een kind had en die in verwach ting was. Hij moest alles opnieuw le ren." Dat werkte niet, de relatie liep stuk. „Hij ziet nu nog niet in waarom het niet kan", vertelt Oostveen. De meeste bewoners gaan overdag naar activiteitencentrum Gading. Er werkt iemand in deeltijd bij de soci- alewerkvoorziening DZB, anderen doen vrijwilligerswerk. Groeneveld schildert bij Gading. „Herman Brood en Keith Haring zijn mijn gro te inspirators. Een nadeel is dat ze veel in hetzelfde kringetje ronddraai en. „Onze bewoners hebben eigen lijk niet veel vriendschappen. Vriendschappen van voor het onge luk gaan over", zegt Bezuijen. Oost veen: „Het is behoorlijk ingewikkeld om nieuwe vriendschappen aan te gaan." Dat vindt bewoonster Marlies Bus- schers (22) ook. „Ik kan geen vrien den maken", zegt ze. „Ik heb soci aal-emotionele problemen overge houden aan een hersenbloeding." In de algemene keuken helpt ze elke woensdag met koken. „Een keer in de maand kook ik voor mezelf. Eerst deed ik dat elke week, maar dan stort ik in." Groeneveld vindt dat hij nog best veel aandacht krijgt van zijn vrien den. Hij baalt er wel van dat hij hen niet zomaar in Amsterdam of Rotter dam kan bezoeken. „Ik kan wel een taxi bestellen, maar vroeger pakte ik gewoon de fiets." Of hij ooit een vriendin krijgt, daarover is hij scep tisch. Hij voelt zich onzeker over zijn uiterlijk. „Ik heb een tijdje zitten af wachten of er misschien een vonkje overspringt, maar dan ik kan wach ten tot ik minister-president ben." Voor het personeel van Octogoon kan het werk confronterend zijn. „Zeker voor jonge mensen die hier komen werken kan het nogal realis tisch zijn. Die breuk in het leven had ook jou kunnen overkomen", zegt Bezuijen. Medewerkers leren zich hier niet op voorbereiden tijdens de opleiding. „Nog steeds is er totaal geen aandacht voor op de MBO- en HBO-opleidingen. Daarom geven wij ons personeel een interne cur sus." Bij het tienjarig bestaan constateert het personeel dat het Leiderdorpse initiatief navolging heeft gekregen in andere plaatsen. Bezuijen: „We zijn een stuk wijzer geworden. Eerst dachten we dat bewoners veel sa men wilden doen, maar dat is niet zo. We zijn nu zover dat sommige bewoners in een aanleunwoning zouden kunnen wonen. De wonin gen hier aan de overkant zijn daar geschikt voor, maar dan moeten we eerst overeenstemming bereiken met de woningbouwvereniging." Janneke Dijke LEIDEN, 14.00 UUR TIK Ml ijdens de Kinderboekenweek kopen we altijd een boek." De vrouw strijkt met haar vingers langs het leesmateriaal voor kinderen. Ze geeft haar nageslacht graag wat intellectuele bagage. De verkoopster van jeugdboekhandel Silves ter knikt zwijgend. Ze houdt wel van dit soort ouders. Zijn Nijntje, Rintje en Pinkel tje gepasseerd dan gaan ze moeiteloos door naar boekenplanken met het zwaardere werk. Zoals het boekenplankje 'filosoferen met kinderen', waarop onder meer 'Jung voor beginners' en 'Freud voor beginners'. Tja, wat zal het worden, denkt de vrouw. Ze roept haar zoon erbij. De leesniveaus één tot en met zes heeft hij al gehad. „Ja toch schat? En de boekjes een rijtje hoger zijn ook niet geschikt voor aanschaf. „Die heeft de mees ter bijna allemaal voorgelezen." Selma Noort komt licht verhit binnen. De Koudekerkse kinderboekenschrijfster is op de fiets. „Best te doen hoor. Ik heb er veertig minuten over gedaan. Mijn man had de auto nodig, dus ik moest wel." Ze wil graag een glaasje water voor ze aan haar signeersessie begint. Een handvol kinderen zit achter in de zaak te wachten op het voorleesuurtje. Olin en Dion overhandigen eerst een paar boeken, voor het zetten van een handtekening. „Ei genlijk mag dat niet, he jongens, schrijven in een boek", zegt Selma, die in een vorig le ven kleuterleidster was. „En helemaal niet in een boek van iemand anders. Ik ben de enige die dat wel mag." De schrijfster pent met grote letters hele pagina's in de jeugd boeken vol. „Zo, alsjeblieft." Dan gaat de boodschappentas met boeken open. Selma Noort - zelf moeder van Tijl, Je- rom en Aaron - kiest en leest voor uit eigen werk. Gewone verhaaltjes over gewone kin deren. Ze hebben namen als Mare en Es ra en wonen in een multiculturele wereld. De Jip Janneke van nu. „Esra is Turks", zegt Selma en slaat 'Pak me dan!' open. „Hij woont in een flat naast Bart. Als ze op het balkon staan, kunnen ze naar elkaar zwaai en." De schrijfster vertelt een verhaal over olijven. „Tegenwoordig heel normaal als je ze krijgt in een restaurant. Maar vroeger niet. Toen ik voor het eerst een olijf at, dacht ik dat het een rotte druif was." De zoekende moeder is er inmiddels uit. „Zullen we die kinderencyclopedie nemen?" Erna Straatsma DINSDAG 12 OKTOBER 2OO4 Ernst Groeneveld, Anneke Bezuijen (midden) en Roselle Oostveen in de tuin van de Leiderdorpse woongroep: „Mensen die op latere leeftijd hersenletsel krijgen, weten ongeval was. Die beperkingen leiden tot frustratie." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17