REGIO Leiderdorpse raad ziet brood in Ikea Veel „voor weinig 4.99 3.57 0.99 SUPER DE BOER Docenten ID-College ontwikkelen beeldtaal-methode Strop dreigt voor HSL-organisatie R3 Nieuw varkentje A76 2.19/2.39 749 argewond tedrijfsoverval ioten - Een Voorscho- heeft gisterochtend op 1 seweg tijdens het werk I n zwaar verwond. Hij et zijn kleding in de fas van een rooimachine Hierdoor werd zijn machine ingezogen. i traumahelikopter is de ergebracht naar het Door het incident brak arm op meerdere plaat je n sleutelbeen en waar- ai ik ook een aantal ribben. 15 »idsinspectie gaat het ongeval onderzoeken. •ei 2' ens biechten tallen op tij foude-dorp/ueidem - 'e 4-jarige jongens uit Zoe- v de hebben bekend sinds en juli uit diverse 1 jes in Zoeterwoude en -n spullen te hebben ont- fDe buit van hun nach- ooftochten met vrien- [tf itond uit sleutels, brand- 1s, fietsen, een bromfiets r 1 slijptol. Verder hebben iop meerdere plaatsen -I langebracht. I w rijdt n boom P' aan den rijn - Een 60- it ouw uit Alphen is gis- lag op de Staalweg met d tegen een boom aan- Ze raakte daarbij be- i moest uit de auto wor- laald en naar het LUMC gebracht. De Staalweg Dr het ongeluk enige tijd t verkeer afgesloten. bij 't Wapen di ag onthuld iö ioten - Twee wethou- Jj orlings en Verschoor - te opgetrommeld om vrij- n 116.00 uur het project- ;s! onthullen dat bij 't Wa- sl Voorschoten komt te ti ijdens deze handeling di Dk bekendgemaakt wel- ir jven zich in 't Wapen irschoten gaan vestigen, idrijf Niersman is on- gonnen met de werk- - den aan het monumen- id. itold leidt jig Alecto iep - Alexander Pecht- ithouder in Leiden en ister van Wageningen, 3 oktober de veiling tyclub Alecto in Leider veiling begint om Erica Terpstra, voor sportkoepel NOC int om 14.30 uur de loolse opvang bij Alec- :elijk zou ze ook de liden, maar dat gaat |r. Alecto viert dat het een stuk groter is ge- Om 15.00 uur is er een lie waaraan interna- §via Karres, oud-lid van leedoet. die voor rilligersbeleid lo»p - De gemeente Lei- wil dat elke instelling willigers goed bege- ortaan mag de ge- daarom elke instantie subsidieverzoek in- tagen hoe het vrijwilli- lid in elkaar zit. De ge- aad besloot dit giste- ar vindt dat het hebben willigersbeleid geen kei- oorwaarde is om geld te an een instelling. dinsdag 12 oktober 2004 'Misschien gaan ondernemers de Statendaalder bezetten omdat het college niet goed luistert' door Janneke Oijke leiderdorp - Een meerderheid van de Lei derdorpse gemeenteraad vindt het prima als Ikea zich langs de A4 in het dorp ves tigt. Wel is een verkeersonderzoek nodig voordat het koopcontract voor de grond wordt ondertekend. Volgens wethouder Molkenboer is dat ook logisch. WD en BBL vinden dat de gemeente niet goed luistert naar de lo kale ondernemers en stemden gister avond tegen. CDA, PvdA, Groenlinks en D66 hechten geloof aan het onderzoek dat Leiderdorp met de regiogemeenten liet doen. Daar uit blijkt dat de vestiging van Ikea in Lei derdorp de regionale wooninrichtings- markt een oppepper geeft. ,,Ikea is een unieke aanbieder in het woonsegment, het naastgelegen meubelplein ziet voor delen, we onderzoeken of er pendelbus jes naar de andere meubelcentra kun nen komen, er komen banen bij en de koopkracht vloeit niet meer weg uit de regio", vatte CDA-raadslid Gardeniers samen. Volgens hem en de andere voor standers zijn dat genoeg argumenten om de Zweedse meubelgigant te verwel komen, mochten de onderhandelingen met de gemeente daarop uitdraaien. WD en BBL stemmen tegen omdat ze vinden dat er niet wordt geluisterd naar de tegenargumenten van de meubelver kopers in de regio. BBL-raadslid Staal: „Misschien gaan we het meemaken dat ondernemers de Statendaalder gaan be zetten omdat ze vinden dat het college niet goed naar hen luistert. Wij hebben niet de indruk dat de lucht tussen de Ka mer van Koophandel, de ondernemers en de wethouder geklaard is. Dat is wel belangrijk, omdat ondernemers de mo tor zijn van onze economie." De voorstanders van Ikea vinden echter dat de lokale ondernemers zich te de fensief gedragen en niet ondernemend zijn. „De LOV denkt wel mee, maar er komen geen plannen", aldus CDA'er Gardeniers. De ondernemersvereniging heeft eerder gezegd dat er Leiderdorpse autodealers zijn die een mobimall willen bouwen langs de snelweg, dat afvalver werker Vliko erheen wil verhuizen en dat het nieuwe bedrijventerrein een ge schikte plek is voor een groot uitgaans- Buitenlandse analfabeten leren nu sneller Nederlands door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn - Voor een Nederlandse analfabeet is het leven al behoorlijk ingewikkeld. Voor een buitenlandse analfa beet in Nederland is het niet kunnen lezen en schrijven een drama, want onze taal leren spreken lukt ook niet zomaar. Een nieuwe beeldtaal-methode, waarmee al een paar jaar is ge- experimenteerd op het ID-Col- lege in Alphen aan den Rijn, geeft hoop. De omgekeerde weg wordt bewandeld. Eerst goed leren praten door plaatjes te onthouden, pas dan volgt le zen en schrijven. „Al jaren zien wij bij het lesge ven aan buitenlandse analfabe ten dat we te weinig resultaat boeken. Dat komt omdat er voor deze groep nog steeds geen materiaal op de markt is om te leren spreken en luiste ren. Begin maar eens met schrijven in een vreemde taal aan iemand die nog nooit een pen in de hand heeft gehad. Dat schiet niet op bij deze bij zondere groep buitenlanders, die ook verplicht zijn om zich via een inburgeringscursus on ze taal eigen te maken. Voor le zen geldt hetzelfde. Als je je moederstaai al niet kunt ontcij feren, lukt dat ook niet zomaar in het Nederlands", zegt Leny van Rossenberg. Zij en haar collega Ank Hilde- rink spreken uit ervaring. Ze zijn niet alleen de auteurs van de door hun ontwikkelde me thode 'Spreek Actief, maar ge ven ook al jaren les aan buiten landse alfabetiseringsgroepen van het ID College in Alphen. Van Steva Contractenonderwijs kregen ze de mogelijkheid om hun ideeën te vervolmaken. Re sultaat: prachtig lesmateriaal dat alle alfabetiseringsgroepen in Nederland kunnen aanschaf fen. „En dat gebeurt al", zegt Van Rossenberg met enige trots. „De vraag naar iets nieuws was groot, dat merkten we al enige tijd op onze studie dagen. Daarom hebben we al onze ervaring het afgelopen an derhalf jaar aangewend om on ze leerlijn helemaal gebruiks klaar te maken voor actief spre ken. Deze methode stimuleert deelnemers vanaf het eerste be gin al te praten. Dat is belang rijk, anders raken ze vanaf dag één al geïsoleerd in onze maat schappij." „Als je je moederstaai al niet kunt ontcijferen, lukt dat ook niet zomaar in het Nederlands", zegt Leny van Rossenberg. Foto: Henk Bouwman De docent komt met voorbeel den van functioneel taalge bruik: „Wat zeg je als je een af spraak wilt maken bij de huis arts? Wat roep je als je kind plotseling oversteekt? Hoe maak je de loodgieter duidelijk dat een kraan lekt? Spreken door simpele antwoorden te kunnen geven op vragen, geeft de deelnemers het gevoel dat zij zich staande kunnen houden in de samenleving." Daarnaast besteedt de methode veel aandacht aan de eigen ver antwoordelijkheid van de cur sisten voor hun leerproces. „Op studiedagen in het land hoor den we steeds meer klachten over vroegtijdig afhaken. Als cursisten alleen op school bezig zijn met taal, geeft dat weinig resultaat. Dat demotiveert. Met deze methode wordt van cur sisten verwacht dat zij ook thuis oefenen. De beide vrouwen, die in Al phen met hun ideeën al een paar jaar hebben geëxperimen teerd, merkten dat analfabete buitenlanders veel taal kunnen leren. „We maken minimaal ge bruik van geschreven taal. Het gaat alleen om luisteren, zien, spreken en handelen." Bij het boek met honderden plaatjes hoort een cd. Op die cd worden de plaatjes benoemd. 'Stoel, ta fel, deur, winkelwagentje, lange broek, medicijnen'. Ook de kleuren en de getallen komen snel aan bod. Op een andere cd staan eenvoudige dialogen zo als: 'Ik wil graag een afspraak maken' of 'Heeft u voor mij een strippenkaart?' „Op deze manier kan er zonder problemen onder het koken worden geoefend. Na 15 weken kunnen de deelnemers al heel wat voorwerpen benoemen. Dan beginnen we voorzichtig met lezen en schrijven, terwijl het actief spreken op hoge toe ren doorgaat", zegt Van Ros senberg gedreven. „Het leuke is dat ze door het praten ook snel ler verbanden gaan zien. Als ze met elkaar in het lokaal zitten, gaan ze ook alles benoemen wat nieuw is." De twee docen ten hebben ook toetsen inge bouwd. Elke vijf weken is er een overhoring. Ook dat werkt. „Wij merken dat ze dat moment niet kunnen afwachten om te testen wat ze kunnen. Het geeft hun veel voldoening als dat goed gaat. De hele familie leeft dan mee. Ook wij vinden dat leuk. Nu merk je dat, met gebruik making van de juiste aanpak, Besluit over stillegging werk aan de N446 valt volgende week 1 ,.|ioten - De kinderboerderij in het Burg. Van wenpark in Voorschoten heeft na enkele 1;" "eer een varkentje. Bibi is haar naam. Het 111 woont in de varkensstal van Emma, de ewoonster die onder de bezoekers veel vrienden had. De kinderboerderij heeft Emma af gelopen zomer laten inslapen omdat ze last had van haar gewrichten. Bibi is volgens de eigenaar 'een vrolijk nieuw varkentje dat van aandacht houdt'. Foto: Voorschoten door Marieta Kroft hoogmade - Een miljoenen- strop dreigt als de rechtbank in Den Haag besluit om het werk aan de ovonde en het viaduct van de N446 over de A4 en de HSL bij Hoogmade stil te leg gen. De HSL-projectorganisatie haalde gisteren tijdens het urenlange kort geding dat het omwonende echtpaar Post uit Hoogmade tegen de staat had aangespannen, alles uit de kast om het onheil af te wenden. Rechter Paris doet op 21 okto ber uitspraak. Volgens landsadvocaat Schip pers kost elke week dat er niet aan de reconstructie van de N446 kan worden gewerkt, de staat 105.000 euro. Verder moet er een tijdelijk een ander via duct worden aangelegd om de N446 over de HSL te laten pas seren. Kosten: 3 3,5 miljoen. Als het huidige viaduct wel in gebruik blijft, kan het werk aan de A4, de aanleg van een ver diepte tunnelbak tussen Leider dorp en Zoeterwoude en de bouwprojecten die de tunnel- bak moeten financieren (het W4-plan) in gevaar komen. „Er is zo'n zwaarwegend belang mee gemoeid dat eisers (familie Post) de werkzaamheden moe ten dulden", concludeerde Schippers. Maar advocaat Van den Berg van het Hoogmadese echtpaar toonde geen greintje medelij den. „Het zijn allemaal kroko dillentranen over de situatie die de staat heeft gecreëerd. Als u om deze reden de vordering af wijst, dan wordt er over de be langen van burgers heen ge walst. Dan geldt het recht van de sterkste." Loek en Renate Post kwamen er in maart achter dat de provinci ale weg 55 meter dichter bij hun huis over de A4 en de HSL worden geleid dan de bedoe ling was. De HSL-organisatie had besloten de N446 recht streeks over de A4 en de HSL te laten kruisen, in plaats van schuin. Zo kon er 16 miljoen euro worden bespaard. Post kwam erachter dat de aanleg nu wel illegaal gebeurt, want het Tracébesluit wordt op som mige punten overschreden. Uit een akoestisch onderzoek dat Post liet opstellen, bleek boven dien dat ook de geluidsnormen te hoog zijn. Hij wil daarom dat het werk wordt stilgelegd, zodat (advertentie) centrum. „Ondernemers hebben daar voor nooit een bod op tafel gelegd", geeft LOV-woordvoerder O. Reijers toe. „Dat komt doordat projectontwikkelaar Bohemen, die de grond voor de ge meente verkoopt, weigert om details prijs te geven over de omvang van het terrein. Ondernemers laten geen duur plan opstellen als de situatie zo onzeker is." Desondanks houdt wethouder La- man vol dat iedere ondernemer een bod mag doen op de grond. Hij meldde gis teravond dat er 25.000 vierkante meter beschikbaar is. Het bod moet wel snel bekend gemaakt worden. „Er zijn on derhandelingen met Ikea. Als onderne mers alternatieve plannen hebben, dan moeten ze die op korte termijn op tafel leggen." de HSL-organisatie het Tracé- besluit kan aanpassen. Dat be tekent dat alle procedures op nieuw moeten worden gevoerd. Maar volgens Schippers ge beurt hier niets illegaals. Een akoestisch onderzoek dat de staat recentelijk heeft laten uit voeren, bevestigt de overschrij ding van de geluidsnormen. „Maar als we er stil asfalt neer leggen, valt het wel binnen de normen." Ze geeft toe dat het Tracébesluit wordt overschre den, maar de gemeente Leider dorp heeft er vrijstelling voor verleend. Er is een derde stukje van 250 vierkante meter, dat de HSL-organisatie over het hoofd heeft gezien. „Maar de gemeen te Leiderdorp heeft een bouw vergunning verstrekt." Van den Berg: „Leiderdorp heeft zijn huiswerk niet goed gedaan." Rechter Paris gaf aan dat hij niet zo gauw een wijziging van het tracé van de N446 voor ogen heeft. „Het werk is al zo ver gevorderd. Ik denk dat er al leen iets mogelijk is om het ge luid te reduceren." Maar advo caat Van den Berg nam daar mee geen genoegen. „Dan zou mijn cliënt voor 99 procent moeten toegeven." OP OP Page toiletpapier pak 24 rollen SrO7 ook met deze doelgroep voor uitgang is te boeken." De 75 analfabeten in Alphen, die uit alle hoeken van de we reld komen, zijn zelfs enthousi ast over de praktische opdrach ten die bij de cursus horen zo als: 'Vraag aan eenwinkelier waar de koffie staat, maak een afspraak, kijk hoe laat het is?" Als een analfabeet de cursus helemaal wil afmaken, inclusief lezen en schrijven, is hij drie jaar bezig. Van Rossenberg hoopt dat het merendeel van de groep de drie jaar afrondt. „Pas dan kun je je thuis voelen in Nederland." Eigenlijk zegt ze dit tegen de politiek. „Je moet deze groep naast werken de ge legenheid - tijd en ruimte - ge ven om door te gaan. En niet gaan beknibbelen op studiekos ten of salaris." 9A&* Koffie mild of robuust 4-pack (4 x 250 gram) Grand'ltalia Sugocasa diverse smaken fles 690 gram Galia meloen per stuk Aanbiedingen geldig t/m 17 oktober 2004. Varkens- roerbakreepjes diverse soorten per kilo

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15