Idolaat van Kasteel Keukenhof LEIDEN REGIO Zwaargewicht met een losse stijl Lisse verhoogt ozb volgenc jaar met ruim een kwart Hardrijder in Sassenheim ziet straks 'droevig gezicht' HDC 972 dinsdag 12 OKTOBER 20o Van Nieuwenhoven (61) was de eerste vrouwelijke Kamervoorzitter leiden - Jeltje van Nieuwenho ven, Tweede Kamerlid met 8155 dagen parlementaire ervaring, oud-Kamervoorzitter en al ja renlang een van de vrouwen in de PvdA-top, is de opvolgster van Mamix Norder, die wet houder in Den Haag wordt. Gisterochtend maakte de Sta tenfractie van de PvdA bekend dat ze haar voordraagt als nieu we gedeputeerde in Zuid-Hol land. Een politieke zwaargewicht dus. Maar ook een lichtgewicht in bepaalde opzichten. De por tefeuille van Norder omvat mo biliteit, bestuurlijke zaken en de regio West. Van Nieuwenhoven heeft als specialisaties onder meer cultuur, media en sociale zaken gehad. Daarnaast heeft ze zich tijdens haar hele carri ère ingezet voor de emancipatie van de vrouw; vooral ook voor de positie van vrouwen in de politiek. Van Nieuwenhoven, geboren op 2 augustus 1943 in het Friese Weststellingwerf, geniet een grote landelijke bekendheid. Die verwierf ze vooral in haar tijd als eerste vrouwelijke voor zitter van de Tweede Kamer. De parlementariërs ervoeren de aanpak van de extraverte preses als een verademing in vergelij king met de chaotische stijl van haar CDA-voorganger Bukman. Van Nieuwenhoven leidde de vergaderingen met haar noor delijke accent een stuk lósser dan haar voorganger, maar zet te Kamerleden die zich niet aan de orde hielden op ondubbel zinnige wijze op hun plaats. In 1970 werd Van Nieuwenho ven zowel lid van de PvdA als van de Rooie Vrouwen. Van 1981 tot 1987 zat ze in het be stuur van dit laatste gezelschap en in 1985 nam ze deel aan de Wereldvrouwenconferentie van de VN in Nairobi. Ook is ze voorzitter geweest van de vaste Kamercommissie voor emanci patiezaken. Van Nieuwenhoven stamt uit een Fries PvdA-gezin. Ze begon haai' loopbaan als bibliotheca resse. In 1979 werd ze mede werker van toenmalig partij voorzitter Max van den Berg. Twee jaar later kwam Van Nieu wenhoven in de Tweede Kamer en Kamerlid is ze, met een kor te onderbreking in 1982 en 1983, sindsdien gebleven. Ze staat bekend als een vertolker van het authentieke linkse ge luid binnen de partij. In 1998 nam ze de voorzitters hamer van het parlement ter hand, om die in 2002 aan haar onder-voorzitter Weisglas (WD) over te dragen. De dra matische verkiezingsnederlaag voor de PvdA betekende name lijk het einde van het leider schap van Ad Melkert, waarna Van Nieuwenhoven, als num mer twee op de lijst, een nieu we unieke stap zette: na het eerste vrouwelijke Kamervoor zitterschap werd ze de eerste vrouwelijke PvdA-fractievoor- zitter. Een trilogie werd het vervolgens niet, omdat ze de race om het lijsttrekkerschap van de PvdA verloor van de huidige voor man Bos. Jeltje van Nieuwenhoven aan de telefoon met Leidsch Dagblad lezers tijdens de verkiezingscampagne begin vorig jaar. Zij staat bekend als een vertolker van het authentieke linkse geluid binnen de PvdA. Archieffoto: Dick Hogewoning Rijk dwingt college tot 'pijnlijke beslissing' door Annelieke Slappendel lisse - De onroerendezaakbelas- ting in Lisse moet volgend jaar met 28 procent omhoog. Dat stellen burgemeester en wet houders in de begroting voor 2005. Eerder dit jaar ging Lisse uit van een stijging met 10 pro cent. Dat daar nog tien procent bijkomt heeft te maken met plannen van het rijk om de daaropvolgende jaren slechts een beperkte verhoging van het ozb-tarief toe te staan. Voor 2006, 2007 en 2008 voor zag Lisse een jaarlijkse stijging met 9 procent. Nu dreigt het rijk die te beperken tot 1,5 pro cent. „Dat dwingt ons tot deze pijnlijke beslissing", verklaart burgemeester Langelaar. „De laatste jaren hebben we tekor ten steeds aangevuld met mee vallers van het rijk. Nu zijn er vooral tegenvallers. Het college heeft er heel lang over gespro ken en alle mogelijkheden be keken, maar toch komen we uit op zo'n forse verhoging." De burgemeester benadrukt dat de extra 10 procent wel wordt 'gelabeld'. „We geven het geld niet op voorhand uit aan extra investeringen. Mocht blijken dat we het niet gebruiken, dan kunnen we het eventueel terug geven aan de burger." Die moet daar niet op rekenen, maar pro fiteert er volgens Langelaar de komende jaren van dat de ozb niet meer fors zal stijgen. „Het wordt nu ingedikt tot 28 pro cent in één keer. Daarna komt het bedrag zelfs iets lager uit dan voorzien. En Lisse staat hiermee nog steeds onderaan op het lijstje van ozb-tarieven." Lissenaren met een woning met een waarde van 200.000 euro moeten volgend jaar 363 euro ozb betalen, tegenover 308 euro in 2004. Omdat volgend jaar ook de 'Zalmsnip' vervalt, is de Lissenaar gemiddeld 100 euro duurder uit. De afvalstoffenhef fing gaat een paar euro omlaag, het rioolafvoerrecht stijgt met ruim 5 euro. Ook wordt duurder: daaraai baasje in Lisse in 2005 euro meer kwijt. Hoewel er eerder al vei tegen de verwachte ozl ging met 18 procent, Langelaar dat een grol derheid van de gemee uiteindelijk wel begri voor het voorstel. „De op. We hebben een voorzieningenniveau, willen we zo houden, wel terug gaan boeren derhoud, maar dan heel snel achteruit." De WD zette al vraagte het aanstellen van een i veiligheidscoördinator t na een halve ton perj die toch terug te vinden begroting komt volgens laar eveneens door wat oplegt. „En wij gaan meerderheid toch ook\ veilig Lisse." Op 4 november bespi Lissese raad de begrotin Voorhoutse kunsthistoricus Henk Rijken geeft cursus over antiek en bouwstijlen door Gerard Baas lisse/voorhout - Het is hem vergaan zoals het anderen wel eerder is vergaan. Ook bij de Voorhoutse kunsthistoricus Henk Rijken heeft het Keuken hof-virus toegeslagen. „Toen ik hier een keer langskwam om kennis te maken, ben ik zo over donderd geraakt door het mooie van het kasteel, door de bijzon dere inventaris en de eeuwenou de sfeer dat ik als het ware ge bleven ben. Nu heb ik er bijna een dagtaak aan." Rijken, die na zijn pensionering kunstgeschiedenis ging stude ren en in 2003 zelfs promoveer de, is bezig geweest met het vastleggen van de uitgebreide verzameling van het kasteel. Hij heeft verder in kaart gebracht welke stukken dringend conser vering nodig hebben en geeft vanaf deze week een cursus an tiek in het Lissese kasteel. Wie met Rijken door het kasteel Keukenhof loopt, krijgt alvast een voorproefje van wat de cur sisten te wachten staat. Het wordt meteen duidelijk dat het hem lastig zal vallen zich te be perken tot de anderhalf uur die de zes cursusavonden duren. „Je moet me maar onderbreken hoor, als het te lang duurt." Maar de enkele poging die daartoe wordt gedaan, krijgt nauwelijks een kans van slagen. „Nee, dit móet ik even vertel len", zegt Rijken dan. En daar gaat hij weer, op zijn wandel tocht door eeuwen kunsthisto rie. Rijken, die voor de politie werk te, promoveerde op de Leidse Lustwarande. „Ik deed onder zoek naar de parken en tuinen van kastelen en buitenplaatsen rond Leiden in de periode 1600 tot 1900", zegt hij in één adem tocht. „Het was niet alleen in de mode bij rijke mensen om in de zomer de stad te ontvluch ten, het was vanwege de stank in de stad ook noodzaak." Dus kwamen er om de steden heen buitenplaatsen, die niet compleet waren zonder een ruime architectonisch verant woorde tuin met fruitbomen en groentestruiken. Zo ook Keu kenhof, dat in 1641 gebouwd werd voor de steenrijke Amster damse koopman Adriaen Maer- tensz Block. ,,Hier, dit was dp centrale hal. Aan het eind daar van was de hoofdingang en wat je achter die bogen ziet is er in de negentiende eeuw bijge bouwd." Het is slechts de inleiding van Rijkens college, dat vooral over de inrichting en de inboedel gaat. „In de meubels kun je de trends door de eeuwen heen prachtig weerspiegeld zien. El ke bewoner heeft wat van zijn eigen tijd in het kasteel gelegd. Dat maakt het zo bijzonder." Bijvoorbeeld de kabinetten, die lange tijd nogal statusloos als linnenkast in de slaapkamers stonden. Nu hebben ze een pronkplaats op de gang gekre gen. „Dit is Rococostijl, daar naast staat een Neo-Classicisti- sche kast en dit is Empire." Een klein zinnetje, dat de opmaat vormt voor een enthousiast ex posé over het hoe en waarom van die stijlen. „Eind achttien de eeuw werden Herculaneum en Pompeji ontdekt. Dat was aanleiding om de Romeinse tijd terug te halen en zo ontstond het Neo-Classicisme. De Empi- restijl ontstond omdat Napole on meer indruk wilde maken dan LodewijkXVI." Dat alles vertelt de Voorhouter aan de hand van grote verhalen die weer kleine details tot leven wekken en andersom. Rijken wil zijn cursisten meene men door het kasteel, met zijn talloze kamers, de blauwe en de rode salon, de bijzondere por seleinverzameling, de Louis XVI-stoelen, het zilverwerk, de schilderijen, de zeventiende- eeuwse schouwen en de stuk ken uit de 'lelijke tijd'. „Dat was de negentiende eeuw. Neder land zat in een dip. Het was de tijd van de Jan Salie-geest en al les werd gekopieerd uit de pe riode dat het land wél wat voor stelde: de Gouden Eeuw. Nu is er weer waardering voor die bouwstijl, omdat het met zo Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 e uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De Voorhoutse kunsthistoricus Henk Rijken wil zijn cursisten men langs de talloze kamers en schilderijen van Kasteel Keul Foto: Dick Hogewoning Buurthuis 't Spoortje houdt vanavond een bingo. Lief hebbers zijn vanaf 19.00 uur welkom aan de Bernhardkade 40. De bingo begint een uurtje later, deelname kost 10 euro. In. Wijkservice Centrum Van der Willigenhof is elke dinsdag middag klaverjassen en rum- mikubben voor volwassenen. Tussen 14.30 en 16.30 uur kun nen belangstellenden terecht aan de Brahmslaan 16. Gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde verzorgt elke dins dagochtend van 9.15 tot 10.15 uur conditiegymnastiek voor dames vanaf ongeveer 40 jaar aan de Lammenschansweg 4 in Leiden. Geïnteresseerden kun nen voor informatie bellen: 071-5122237. Bibliotheek Merenwijk en Ca re for Women wijden woensdag een thema-avond aan de over gang. Geïnteresseerden kunnen vanaf 19.00 uur terecht in de bi bliotheek aan de Rosmolen 4. De bijeenkomst duurt tot 21.00 uur, het entreegeld bedraagt vijf euro. Buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 74 houdt woensdagmiddag 13 oktober een bingo voor vijftigplussers. De bingo begint om 13.30 uur, de zaal gaat een uur eerder open. De Leidse Welzijnsorganisatie LWO begint vanaf woensdag 13 oktober met blokfluidessen voor beginners. Nieuwkomers kunnen elke woensdag instro men. De kosten bedragen 56 euro voor twintig lessen die worden gegeven van 14.30 uur tot 15.00 uur in buurthuis Mati- de snelheid te vestigen. Als de automobilist niet te hard rijdt, verschijnt er een gezichtje met een glimlach. Wethouder Tijdeman stelt donderdag het bord officieel in gebruik. Uit berekeningen blijkt dat 85 procent van de automobilis ten te hard rijdt in de 30-kilo- metergebieden. Plaatsing van een signaleringssysteem heeft als resultaat dat het aantal hardrijders met 35 procent vermindert. Een gespecialiseerd bedi TEC Traffic Systems uitl wegein, plaatst het systei twee weken gratis. Na di riode krijgt de gemeente computeruitdraai, waani blijkt of het signaleringss teem werkt. Daarna besli Sassenheim of het elekti sche verkeersbord wordl geschaft. De apparatuur 5800 euro. wens vroeger, toen de Willem de Zwijgerlaan er nog niet was, was dit Van Hogendorpstraat nummer 9." Het was voor de zes kinderen van het echtpaar Hofman een onbezorgde jeugd, aan de rand van Leiden met grotendeels vrij uitzicht over de weilanden. „Soms stond er bij een van die weilanden een hek open en dan liepen de koeien voor het raam", herinnerf dochter An zich. „Er waren ook volkstui nen van werknemers van Clos en Leembruggen aan de over kant en langs het Zwarte Pad werd gevoetbald door Oranje Groen, Leidsche Boys en VNA. En waar nu de Groenoordhal- len staan, was vroeger een bos dat wij het kraaienbos noem den. Het was een buurt waar iedereen buiten was en de va ders de touwen draaiden ter wijl de moeders en kinderen aan het springen waren. Het was ook een buurt die te lijden had onder de bombarde menten in de Tweede Wereld oorlog. „Aan weerszijden van ons huis waren de woningen in de oorlog door de Duitsers ge vorderd", aldus Jaap. „Bij een naderend bombardement ging het luchtalarm af maar ging er bij ons in de buurt ook een bel. Dat was het sein om de ramen open te zetten, in verband met de luchtdruk die zo'n bom ver oorzaakt. Eén keer hebben wij dat vergeten en toen lag het ka potte glas in de wieg in de huiskamer waarin Joop lag. Toen de Duitsers kwamen kij ken, zeiden ze tegen mijn moe- Mevrouw Hofman met haar kinderen Jaap, An, Co, Arie en Joop nog een keer in het ouderlijk huis aan de Willem de Zwijgerlaan. Haar zesde kind staat niet op de foto wegens verblijf in het buitenland. Foto: Hielco Kuipers der: ach mevrouw, in Duits land is alles kapot." Mevrouw,Hofinan, sinds 1975 weduwe, wordt in de buurt ook wel het kruidenvrouwtje ge noemd. „Dat komt door de volkstuin die we op Ons Buiten hebben. Ze droogt bloemen en maakt daar schilderijen van, kweekt kruiden en staat be kend om haar 'toverdrankje'. Een drankje op basis van jene ver, honing en huiden. Mijn moeder neemt zelf elke avond een glaasje", vertelt Joop met een knipoog. Gisteren kwam ervoor de oud ste inwoonster van Noorder kwartier, die er tevens het lang ste woont, een eind aan haar verblijf aan de Willem de Zwij gerlaan. Zij gaat, terwijl haar oude buurt nieuw wordt opge bouwd, in De Robijn wonen. Maar als het aan mevrouw Hofman ligt, is dat slechts tij delijk. Zij mag dan slechtho rend zijn, verder is zij kernge zond. „En oma Van Dam die een stukje verderop heeft ge woond, is toch ook 113 gewor den. dus waarom zou onze moeder niet terug kunnen", zegt Co. Eric-Jan Berendsen veel vakmanschap is gedaan. Ook daar zijn hier in Keukenhof fraaie voorbeelden van." Voorbeelden die Henk zijn cursisten met veell laten zien. AGENDA lo aan de Zaanstraat 12 Elke woensdagochten het Wijkservice Centrui centrum Van der Willig tussen 9.30 en 11.00 uu genheid om deel te nen creatieve workshops. I mers kunnen onder me kalender voor 2005 enl maken. Deelname kost per maand, exclusief H len. Wijkservice Centri der Willigenhof, Brahin 16. Voor informatie bel 5794959. Veteranen die met gel den willen bijpraten zij 15 oktober welkom in li nardushuis voor het ffl lijkse Veteranencafé. D dag wordt dit keer opgl met een lezing van de H Kruidenier over zijn be sen bij de Marine. Het encafé wordt elke derd van de maand gehoudi Leonardushuis, Haagw De Leidse Ruilverenij ningskerk houdt vrijda weer een ruilavond vo meiaars van postzegel foonkaarten, sigarenba enz. Iedereen is welkoi 19.00 en 21.45 uur in bi 't Spoortje aan de Bern de 40. Niet-leden betal cent entreegeld, kindei met 15 jaar een halve el CORRECl Op de pagina met ing we brieven in de krant van v waren twee fotobijschr wisseld. sassenheim - Een 'droevig' gezichtje op een elektronisch verkeersbord moet automobi listen in Sassenheim duidelijk maken dat ze harder rijden dan 30 kilometer per uur. Dat gebeurt op de Palfreniersweg, een weg met een flauwe bocht waar veel schoolgaande kinderen oversteken. De gemeente vindt het signa leringssysteem een vriendelij ke manier om de aandacht op Na 77 jaar in hetzelfde huis aan de Willem de Zwijgerlaan 191 te hebben gewoond, is de 98- jarige Johanna Hofman giste ren verhuisd naar wooncen- trum De Robijn in de Hoge Mors. Want haar huis wordt, net als vele andere in de buurt, aan onder meer de Van Hogen dorpstraat, gesloopt in verband met het opknappen van een deel van Noorderkwartier. Maar mevrouw Hofman en haar kinderen zijn er van over tuigd dat zij terugkomt in een nieuwe woning in haar oude omgeving. „Oma Van Dam is immers ook 113 geworden." Het was een herenhuis in 1927, de woning aan de Willem de Zwijgerlaan 191. „Het was een van de eerste huizen met een aansluiting op het elektrici teitsnet en met een waterclo set", aldus zoon Joop. „De wo ning was van de katholieke wo ningbouwvereniging De Goede Woning en het was een duur huis. Er woonden dan ook ambtenaren en politiemensen. Mijn vader was straatmaker, zat in het aangenomen werk en was niet katholiek maar had wel geld. Omdat leegstand dreigde, kregen mijn ouders dat huis toegewezen. Trou- Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14