'Geen sloop, maar renovatie in Haagwegkwartier' !/Vaar zijn de Leidse stadspoorten gebleven? Allochtonen gebruiken hun groene vingers Omstreden homoblad hier nog niet bezorgd WD pleit voor betere bescherming van roeiers 'Zeeheldenbuurt verliest weer een voorziening' R1 REGIO Wethouder Hans Buijing tijdens ouderenbijeenkomst REGIO 1 Bij een inval gistermid- l66 rde Rijksdienst Radio- licatie en de politie in P o van het anarchisti- 1; iostation Reedio Koe- 3< ian de Musschenbroek- i de zender uit de lucht en ontmanteld. Daarbij i anestatie verricht, lisanten van de zender ow erden 's avonds rond en bij het politiebureau angegracht tegen de een kwartier was de ,6j (monstratie afgelopen. s controle verlichting De Fietsersbond houdt lagavond bij de Harte- c een fietsverlichtings den van de bond repa- itis de verlichting van De actie duurt vein 21.00 uur. Tijdens de krijgen fietsers een v 9 in de Fietsersbond met nn tips over het maken V >tte verlichting en voor- j; over batterij verlichting. wereld mijn krant. I 4/1 :idsch Dagblad Buitenlanders hebben volkstuin om uit te eten door Ben Zwirs leiden - Steeds meer allochto nen hebben een oer-Hollandse volkstuin. Maar ze benutten hun tuin anders dan autochto nen. Zetten geboren Nederlan ders hun tuintje het liefst vol met fraaie sierplanten, mensen van buitenlandse afkomst ge bruiken hun volkstuinen vooral om voedsel te verbouwen. Deze trend signaleert voorzitter Jan van der Heiden van de Leidse turnvereniging Ons Bui ten in de volkstuinen in het Noorderpark. „Mensen van buitenlandse afkomst voorzien hun gezin van groenten en spe cerijen die ze zelf telen", zegt Van der Heiden. „Ze hebben hun tuin voor het nut." Het verschil in gebruik is dui delijk te zien aan het uiterlijk van de tuin, meent Van der Heiden. „Ze hebben vaak een stukje land zonder vakantie huis", zegt hij. „Bovendien wordt elke vierkante centimeter grond volgebouwd met onder meer bonen en uien." Dit is het tegenovergestelde van de tui nen van Nederlandse amateur tuinders. Op hun stukje land staat vaak een vakantiehuisje op een grasveldje met sierplan ten en een glijbaan, zandbak of wipkip. De manieren van tuinieren ver schillen weinig, zegt de 48-jari- ge voorzitter. „Doordat alloch tonen zo intensief telen, ge bruiken zij meer mest. Dat is ei genlijk het enige verschil." Ver der valt het Van der Heiden op dat voor families van buiten landse afkomst het tuinieren een bezigheid is voor alle ge zinsleden. „Ze werken met de hele familie in de tuin, ook vrouwen doen mee", zegt Van der Heiden. „Dat zie ik mijn echtgenote nog niet doen." Melahat Durmus is zo'n vrouw met groene vingers. „Mijn hele Melahat Durmus plukt snijbonen in de volkstuinen van tuinvereniging Ons Buiten in Leiden-Noord. Ze is één van de vele allochtone volks tuinders. Foto: Dick Hogewoning gezin tuiniert", zegt de Turkse. „Mijn man en kinderen helpen mee." Het klopt dat allochto nen hun tuin vaak hebben om uit te eten, maar ze waarderen ook de rust van de natuur, meent de 38-jarige. „Ik vind het fijn om lekker bezig te zijn en van de buitenlucht te genie ten." Het feit dat sommige oriëntaal se groenten in Nederland niet te krijgen zijn, is volgens Has san Bilhidi een belangrijke re den voor allochtonen om te tui nieren. Hij woont bijna vijftien jaar in Nederland en is met na me in de zomer te vinden in de volkstuinen van Ons Buiten. „Sommige groenten uit Marok ko zijn hier niet te krijgen. Die kweken we dan zelf', zegt de 36-jarige Marokkaan. „Daar naast heeft het met geld te ma ken. Wat we zelf telen, hoeven we niet te kopen." Het aantal inschrijvingen van allochtonen bij turnverenigin gen stijgt sinds de jaren zeven tig. Ongeveer 30 procent van de leden van Ons Buiten komt oorspronkelijk uit het buiten land, vooral uit Marokko en Turkije en dat percentage groeit. Ons Buiten zit inmiddels vol en heeft een wachtlijst. „Daarop staan veel buitenland se namen. We zouden graag bijbouwen, maar dat mag niet LEIDSE KWESTIES rt1 westies die als een eeu- ter gteken boven de stad Is de Leidse bevolking lom? Wie kiest de liedjes carillon uit? Kan je het iwater drinken? De ru- er<l Jse Kwesties biedt een laai °P vra8en die elke Lëi- ich wel eens stelt. Afle- flO: Waarom zijn -op twee eidse stadspoorten ver- leiden - Het christelijk onder wijs maakt zich kwaad over de verspreiding van het homojon gerenblad Expreszo op middel bare scholen. Tientallen - veelal christelijke - scholen hebben het blad, dat in een oplage van 420.000 exemplaren naar bijna alle middelbare scholen is ge stuurd, inmiddels terugge stuurd. Het ministerie van OCW heeft de verspreiding ge subsidieerd. „De manier waar op het is gegaan, is ongelooflijk lomp", zegt een woordvoerster van de Besturenraad, de orga nisatie van het christelijke on derwijs. Op de Leidse vestiging van het Driestar College aan de Faljeril- straat, een school met driehon derd leerlingen in het vmbo en in de onderbouw van havo en vwo, is het blad niet verspreid. „Wij hebben Expreszo namelijk nog niet gezien", zegt directie lid J. Vermeulen. „Maar uit gaande van onze identiteit, kunt u er veilig van uitgaan dat wij zo'n tijdschrift ook niet on der onze scholieren zouden verspreiden. Wij zijn een refor matorische school en gebrui ken de Bijbel als richtsnoer voor ons leven. Ik denk dat het blad homoseksualiteit niet be nadert vanuit de Bijbel, of op een andere manier dan wij dat doen. Wij zien seksualiteit als onderdeel van het huwelijk tus sen man en vrouw." Op het openbare Da Vinei Col lege aan de Kagerstraat heeft ook niemand het Expreszo ge zien. Directeur S. Taylor: „Wij hebben het blad niet ontvan gen. Ik weet dus niet of wij het zouden terugsturen, want ik heb geen idee van de inhoud. Wel kan ik zeggen dat wij aan dacht geven aan discriminatie en homoseksualiteit bij maat schappijleer en bij verzorging. Wij willen een cultuur van on derling respect. Je kunt niet zeggen dat onze leerlingen met een allochtone achtergrond, zo'n 15 procent, homoseksuali teit niet accepteren en autoch tone leerlingen wel. Zowel on der allochtonen als autochto nen wordt verschillend gedacht over veel onderwerpen, óók over homoseksualiteit." Directeur J. Leuiken van het rooms-katholieke Bonaventura- college aan de Mariënpoelstraat stelt zich net als zijn collega van het Da Vinei afwachtend posi tief op. Hoewel ook hij het om streden blad nog niet heeft ont vangen. „Wij zullen eerst zelf naar de inhoud kijken", aldus Leuiken. e Mors- en de Zijlpoort g overeind om de Leid- nstad te bewaken. Aan len van de stad liggen om de bruggen op te het vuur te openen op de buitenpoorters. Lei- in vroeger dagen veel srvlgangspoorten. Negen [ringden ooit de stad. die allemaal geble- I beter afvragen: waar- Ti die twee nog over- ïtstadshistoricus Rudi pen. Want in de jaren n de negentiende eeuw fcn ware sloopgolf door De poorten belemmer- Ippnikkende verkeer: de I de karren, de koetsen, pee, dus. p ook de negentiende- kl last van historisch pt slopen van de poor- Idus bepaald niet zon- Jof stoot, zegt Van Maa- le discussie over slopen ptaan is in Leiden heel I weest. Uiteindelijk le pleiters voor betere igen met het platte- De Witte Poort, op de plek waar nu het oude Leidsch Dagblad-gebouw staat. Illustratie: Paulus Constantijn La Fargue, 1771 land gewonnen. In dat licht ge zien is het eigenlijk nog een wonder dat de drukke Zijlpoort is blijven staan." De verkeerslu we Morspoort stond verder weinig stadsbewoners in de weg. Nuttig waren de poorten allang niet meer. Van oprukkende horden of gespuis buiten de singels was geen sprake. Ook de laatste bestaansgrond van de poorten was in de negentiende eeuw vervallen. Tot die tijd fun geerden de poorten als een soort douanekantoortjes om de stedelijke belastingen te innen. Van Maanen: „Dat die accijn zen werden afgeschaft, was doorslaggevend voor het sloop- besluit van veel poorten." De Blauwpoortsbrug, aan de kop van de Haarlemmerstraat, was als een van de eerste, al in de achttiende eeuw onder de slopershamer gegaan. Door de stadsuitbreiding was de poort midden in de stad komen te staan en dat heeft weinig nut. Ook de Witte Poort, die in de buurt stond van het oude Leidsch Dagblad-gebouw, sneuvelde. In 1868 was de Koepoort aan de Zoeterwoudse Singel aan de beurt. De Mare- poort bestaat alleen nog onder de grond. Vorig jaar groeven stadsarcheologen voor de laat ste keer de fundamenten ervan op. Ze wilden nog één keer pre cies afmeten waar het gebouw lag. Nu mag het voorgoed rus ten onder het zand. Overigens zijn ook de overle venden, de Mors- en de Zijl poort, minder middeleeuws dan ze eruit zien. Beide stam men uit de zeventiende eeuw. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re dactie. ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426 van de gemeente." Het feit dat allochtonen niet warm lopen voor de Neder landse natuur merkte Stichting Waarde eerder dit jaar op. Om dat er in de Nederlandse bos sen niets te eten is, vinden bui tenlanders volgens de stichting de natuur 'saai'. Om ze naar de Hollandse flora te lokken, wil Waarde een 'smulbos' planten met noten, groenten en vruch ten. leiden - Raadslid Frederik Ze venbergen (WD) wil dat er waarschuwingsborden worden geplaatst langs de Rijn tussen Rijnzichtbrug en Churchillbrug. Op die borden moeten motor boten worden gewaarschuwd hun snelheid te matigen in ver band met de aanwezigheid van roeiers op dat stuk water. Ze venbergen wil zo de roeiers van Njord en Die Leythe, die daar regelmatig trainen en wedstrij den varen, beter beschermen. Zevenbergen verwacht op de Rijn tussen beide bruggen een toename van de pleziervaart. Dat komt door de bouwplan nen voor het Noordman-terrein aan de Haagweg. Daar moeten onder meer 22 woningen en een horecagelegenheid met ter ras aan het water komen. De WD is niet tegen dat plan maar wil dat de roeiers op dat deel van de Rijn in alle rust kunnen blijven varen. Volgens Zevenbergen leiden de plannen voor het Noordman- terrein tot een versmalling van het water waardoor de Rijn in tensiever wordt bevaren. „Ik denk dat het watertoerisme door de bouwplannen wordt geïntensiveerd en dat zoiets goed is voor de uitstraling en het toeristisch beleid van Lei den. Maar dan moeten we er wel voor waken dat de unieke plek van de roeiclubs Wordt be schermd." Zevenbergen was eerst van plan de maximum snelheid voor bo ten op dat stuk te laten verlagen van 7,2 naar 6 kilometer. „Maar dat zet natuurlijk niet echt zo den aan de dijk." leiden - Met de sluiting van ba- sischool De Dolfijn verliest de Zeeheldenbuurt een van zijn laatste voorzieningen. Een klei ne groep buurtbewoners pleitte gisteravond voor behoud van de wijkfunctie van het school gebouw in de Munnikenstraat. Het schoolgebouw komt in 2008 leeg, als de 'brede school' in Leiden-Noord gestalte krijgt. De Dolfijn, met vestigingen in de Munnikenstraat en de Lust hoflaan, komt dan in nieuw bouw terecht naast de Kooi- laan. Daarmee verdwijnt het onderwijs uit de Zeehelden buurt. De Dolfijn ziet het leer lingenaantal steeds verder slin ken. Momenteel telt de school nog 90 leerlingen. Dat is minder dan de helft van alle basis schoolleerlingen die in de wijk wonen. De gemeente heeft nog geen plannen met het schoolgebouw in de Munnikenstraat. Ze is ei genaar van het gebouw dat pal naast buurthuis 't Schippertje ligt. Om een verder verlies van wijk- voorzieningen te voorkomen, willen buurtopbouwwerker Lei- la Paixao en buurthuiscoördi nator Chris Kruys alvast naden ken over een mogelijke nieuwe bestemming van het pand. Ze vrezen zelf ook hinder te onder vinden van het vertrek van de school. Kruys: „Voor het buurt huis heeft het vertrek van de school grote consequenties. Tachtig procent van de kinde ren die aan onze activiteiten meedoen, komt rechtstreeks van de school bij ons. En hun moeders helpen hier als vrijwil ligers." Op uitnodiging van de buurthuiswerkers verscheen gisteren een kleine groep buurtbewoners in 't Schipper tje. Ze betreuren het dat de school verdwijnt. Mogelijk kan de school straks onderdak bieden aan peuter speelzaal 't Piraatje, zo luidde een van de suggesties. Andere suggesties voor een nieuwe bestemming zijn: na schoolse opvang, een kinder dagverblijf en ouderenvoorzie ningen. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i/Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makk^üjk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbljflervies! per acceptgiro 56.70) l I M DV (l.v.m. bezorgcontrole) I Ik betaal automatisch (€56.20) I I Naam: l I Adres: J Postcode/Plaats J Telefoon I Geboortedatum: J emailadres j Bank/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Incasso J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis lel 0800 -1711 J E-mail: lezersservice^ hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl J Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon van de krant vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. i iLeidsch Dagblad HOC 971 LEIDEN dinsdag 12 OKTOBER 2004 era ren maken ve beeldtaal r analfabeten door Erna Straatsma leiden - Niet sloop, maar renovatie staat voorop bij de geplande herstruc turering van het Haagwegkwartier achter de Boshuizerkade. Dat zei PvdA- wethouder Hans Buijing (wonen/zorg welzijn) gisteren tijdens een bijeen komst voor ouderen in verzorgingshuis Rijn en Vliet. Wat de precieze plannen zijn die ge meente en woningcorporaties Ons Doel en Portaal hebben, komt 27 ok tober aan de orde tijdens een buurt bijeenkomst. Dan ontvouwen alle partijen die hierbij betrokken zijn hun ideeën. Huurders van woningen in het Haag wegkwartier houden al ruim vijf jaar rekening met mogelijke sloop van hun woningen. Het is een van de mo gelijkheden die de gemeente heeft om de verouderde en niet al te popu laire wijk op te knappen. Sloop van woningen kan ruimte scheppen voor nieuwbouwwoningen. In Leiden- Noord, de tweede herstructurerings- wijk, kiest de gemeente voor zo'n aanpak. „We gaan in zuidwest niet automa tisch slopen", aldus Buijing. Een van de belangrijkste redenen daarvoor is de kwaliteit van de bestaande huizen. „Die is over het algemeen stukken beter dan in Leiden-Noord. Het ver beteren van bestaande woningen heeft prioriteit. Want er is wel een aantal problemen." Veel huizen zijn bijvoorbeeld sterk verouderd en vol doen daardoor niet meer aan de ei sen van deze tijd. De wethouder denkt bij renovatie van huizen onder meer aan zijn streven om zo veel mogelijk woningen in Lei den Tevensloopbestendig' te maken. Dat past in het streven om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. In de huurwoningen achter de Boshuizerkade wonen veel oude ren. Portaal en Ons Doel bezitten elk on geveer de helft van alle huurwonin gen in het Haagwegkwartier. „Wij zullen op 27 oktober onze visie op de wijk geven", zei René Prins in Rijn en Vliet. „Het is een visie, nog geen echt plan. Of het daarbij om sloop gaat of renovatie kan ik nu niet zeggen. Daarvoor moet u maar naar de buurtbijeenkomst komen." Volgens Prins verkeren de eengezins woningen in de wijk in een goede staat. Het is volgens hem een optie om de ze huizen te renoveren. „De bewo ners zijn over het algemeen tevreden over hun huis, al zijn de woningen wat aan de kleine kant." Sommige huurders zouden er graag een dakka pel of een serre bij hebben. Dat veel bewoners zich zorgen ma ken over mogelijke sloop, vindt Prins onterecht. „Het is niet meer dan een gerucht dat de huizen gesloopt wor den; dat verhaal komt niet bij ons vandaan. Wij onderhouden de hui zen normaal." rneer Een Leidenaar (24) is in jt van vrijdag op zater- i woning aan de Biel- it opgepakt op verden- I zware mishandeling of jot doodslag. Hij zou n 46-jarige vrouw met in haar buik hebben i. De vrouw werd over- lt naar het LUMC. Toeroe Reedio de lucht

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13