Anne Frank laatste vrouw in KRO-race MEDIA De Ewings herleven Stand.nl op tv: geen gezellige praatshow Discovery Channel vijftien jaar in Nederland AT5 wilde pc van officier Tonino niet Beatrix op plaats 41 in lijst Grootste Nederlander Het Glazen Huis uur later op tv Hilversum - De nieuwe soap van de Nederland 2-omroepen (TROS/BNN/AVRO), Het Gla zen Huis, komt voortaan een uur later op de televisie. De se rie over mediatycoon Axel Westhof is vanaf 6 november op zaterdag, zondag en maan dag om 22.00 uur in plaats van 21.00 uur te zien. Volgens tv-di- recteur M. van Dijk van BNN heeft de slechtlopende soap op dat tijdstip minder concurren tie van andere soortgelijke pro gramma's. Hij hoopt dat de kij kers het Glazen Huis „opnieuw ontdekken, herontdekken en herwaarderen". De soap trekt sinds de eerste aflevering begin september veel te weinig kij kers. De omroepen hebben daarom besloten de serie hier en daar wat te veranderen. Zo zijn de hoofdrolspelers minder zakelijk en meer menselijk ge worden en zijn er aanpassingen gedaan in de 'draaistijl' en de belichting. Zendtijdgevecht tussen hindoes Hilversum - Bij het Commissa riaat voor de Media hebben zich achttien verschillende ker kelijke en levensbeschouwelijke instellingen gemeld, die in aan merking willen komen voor landelijke zendtijd. Er zijn nu zeven organisaties die zendtijd hebben. Het commissariaat be slist dit jaar wie mag gaan uit zenden. Volgens een woord voerder van het commissariaat wordt het dringen voor de hin does en de moslims. Onder de aanvragen zitten vijf nieuwe hindoe-organisaties en drie nieuwe moslimorganisaties. Henkjan Smits weg bij Stenders Hilversum - Henkjan Smits stopt als mede-presentator van het Yorin FM-programma Sten ders Vroeg Op, zo deelde hij gisteren mee. De zogenoemde 'sidekick', ook wel bekend als juryvoorzitter van Idols, kan het radiowerk niet langer combine ren met zijn werk als talent scout. Deze week is hij voor het laatst naast presentator Rob Stenders te horen. „Ik kan ge woon het werk als talentscout niet loslaten en daarom kies ik daar nu voor. Het is een luxe positie, maar ik heb gewoon te veel hooi op m'n vork geno men." Wie Smits gaat opvolgen in zijn rol als sidekick is nog niet bekend. Smits zelf ver moedt dat Fred Siebelink, die nu alleen op vrijdagen aan schuift, vaker te horen zal zijn. dinsdag 12 OKTOBER 20 Hoofdrolspeelster Charlene Tilton: 'Dallas allerminst gedateerd' hilversum/mediaredactie - Als enige vrouw is Anne Frank giste ren overgebleven in de KRO-ver- kiezing De Grootste Nederlan der. Gisteravond heeft de om roep in een live-uitzending de lijst met kandidaten terugge bracht van honderd naar tien na men. Op 15 november blijkt tij dens de laatste tv-uitzending van De Grootste Nederlander wie er wint. De komende weken kan behal ve op Anne Frank gestemd wor den op Johan Cruijff, Willem Drees, Desiderius Erasmus, Pim Fortuyn, Vincent van Gogh, Antoni van Leeuwen hoek, Willem van Oranje, Rem brandt van Rijn en Michiel de Ruyter. De KRO wil niet zeggen hoe de verhoudingen binnen de top-tien liggen. De komende weken wordt elke finalist vertegenwoordigd door een ambassadeur, die de ver diensten van de finalist zal ver dedigen en propageren. Die programma's worden op woensdag en zaterdag uitge zonden. Zo neemt Yoeri Al- brecht het op voor Pim For tuyn, Wouter Bos voor Willem Drees, Michael van Praag voor Johan Cruijff en Xandra Schutte voor Anne Frank. In de top-honderd eindigde ko ningin Beatrix gisteravond op de 41-ste plaats. Daarmee is ze het minst populaire lid van het koningshuis op de lijst. Prins Bernard eindigde op de 35ste plaats, Prins Claus op 23 en Ko ningin Wilhelmina op nummer 20. Koningin Juliana behaalde net geen plek in de finale met haar veertiende plaats, terwijl Willem van Oranje nog steeds in de race zit voor de titel. Ondanks dat het om De Groot ste Nederlander gaat, hoeft de winnaar van de KRO geen Ne derlands paspoort te hebben gehad. Behalve Anne Frank was ook Willem van Oranje geen Nederlander. Hilversum - Bush heeft de we reld misleid, de vakbonden ver draaien de waarheid, Prinsjes dag is een overbodig ritueel ge worden, het Fortuynisme is de finitief voorbij. Zomaar wat stellingen die de afgelopen tijd voorbij kwamen in Stand.nl. Sinds gisteren kent het dagelijk se interactieve halfuurtje met Sjors Fröhlich op Radio 1 ook een tv-versie. De komende zes weken is Stand.nl op werkda gen om even na zes uur te zien op Nederland 1 Drie jaar geleden was Stand.nl ook al op tv, camera's brachten de radio-uitzending toen tege lijkertijd in beeld. „Dat was een visualisatie van een radiopro gramma, nu maken we een echte tv-versie", zegt presenta tor Sjors Fröhlich. „We hebben gekozen voor een wat later tijd stip, want 's middags trok Stand.nl te weinig ldjkers." Het tv-programma is live en identiek aan de radioversie. Fröhlich lanceert een stelling, discussieert daarover met een deskundige gast, en de luiste raar - nu dus ook de kijker - kan vervolgens per telefoon, sms, of e-mail voor of tegen stemmen. Enkele bellers mogen in de uit zending hun mening ventile ren, wie er niet doorheen komt kan zijn zegje doen op het in ternetforum. De tv-versie zal om dezelfde stelling draaien als enkele uren eerder de radio-uit zending, maar wordt aangepast als de actualiteit daarom vraagt. Er komt nogal wat technisch vernuft bij kijken om Stand.nl live op tv te brengen, verzekert Fröhlich. Eén van de twee proefuitzendingen verliep vol gens de presentator zelfs desa streus. De Stand.nl-wagen rijdt elke dag met twee camera's aan boord door het land. Bij voor keur op een plek die te maken heeft met het onderwerp van de dag„ kunnen voorbijgangers live hun mening geven. Fröhlich bedient in de studio niet alleen het paneel waarop de telefoonlijnen binnenko men, maar schakelt vanuit de studio ook tussen de camera's op locatie. „Misschien moeten we bij de tv-versie iets meer voorzorgsmaatregelen nemen om te voorkomen dat niet iede re idioot zomaar de microfoon grijpt. Maar we gaan uit van openheid, net als op de radio." Elke dag reageren volgens Fröhlich maar liefst tussen de twee- en drieduizend mensen op de stelling. De dagelijkse opiniepeiling blijft dan ook niet onopgemerkt. „We horen zelfs van politici dat ze de Stand.nl- uitslag gebruiken in debatten in de Tweede Kamer. Sinds kort sturen we ook een nieuwsbrief naar Kamerleden." Stand.nl moet het in de voor avond opnemen tegen de actu aliteitenrubrieken Twee Van daag en Editie NL. Verschil met de concurrentie is dat het nieu we programma de 'gewone man' een stem geeft in het da gelijks nieuws. Fröhlich: „Stand.nl is en blijft een nieuwsprogramma. Het is niet de bedoeling om er een gezelli ge praatshow van te maken. Een tv-kok zul je bij ons niet zien!" Berrit de Lange Stand.til tv, iedere werkdag, NCRV, Nederland 1,18.05 uur amsterdam/gpd - De aan de straat gezette pc met gevoelige gegevens van officier van justi tie Joost Tonino is drie maan den geleden voor duizend euro bij de Amsterdamse tv-zender AT5 aangeboden. Een weige ring van hoofdredacteur Erik van Zwam iets met de informa tie te doen, heeft zijn positie bij de zender verder onder druk gezet. Dat bevestigen bronnen bij de omroep. Een uitzending van misdaadverslaggever Peter R. de Vries over de inhoud van de computer zorgde vorige week voor grote opschudding. Van Zwam wil niets over de zaak kwijt. Hij zegt dat de stads zender bezig is met een onder zoek naar Tonino, maar hij wil 'eerst de feiten op tafel Volgens zegslieden bij AT5 kostte het de systeembeheerder van het bedrijf geen enkele moeite de gegevens uit de com puter van Tonino te halen. Hij heeft er snel een kopie van ge maakt, zonder dat de taxichauf feur die de pc kwam brengen het merkte. Die kopie zou door Van Zwam in beslag zijn genomen, waarna iedereen die van de zaak wist, werd bezworen er verder het zwijgen toe te doen. Op de redactie van AT5 heeft het voorval geleid tot grote ver ontwaardiging. De positie van Van Zwam staat toch al onder druk, door de grootschalige re organisatie die hij doorvoert. Een deel van de redactie wil van hem af. AT5-redacteuren opperen een verband tussen de weigering van Van Zwam iets met de pc te doen en het feit dat zijn vrouw raadsheer is bij het gerechtshof in Amsterdam. De hoofdredac teur noemt dat 'achterbakse Jan-Doédelverhalen'. Peter R. de Vries heeft de com puter van Tonino overigens maandagmiddag teruggebracht naar het OM in Amsterdam. Daar wordt onderzocht of de informatie die naar buiten is gebracht, gevolgen heeft voor lopende onderzoeken. Pas dan wordt ook bekend of de affaire gevolgen heeft voor Tonino, die sinds 1 juli bij het functioneel parket werkt. Dallas, de moeder aller soaps, verschijnt op dvd en in de VS staat dit najaar een tv-special met de originele cast van weleer op stapel. Charlene Tilton, Lucy Ewing, blikt terug op de rol die elf jaar lang haar leven bepaalde. door Berrit de Lange Amsterdam - Nooit had dochter Cherish, 22 jaar en ook actrice, buitengewoon veel interesse aan de dag gelegd voor de carri ère van haar moeder. Totdat Charlene Tilton (46) de dvd met het eerste seizoen van Dallas in de recorder schoof. „Sindsdien kijkt ze met haar vriendinnen elke vrijdagavond een afleve ring. Ze zijn compleet verslaafd geraakt." Dallas mag dan uit het jaar 1978 stammen, de verhaallijnen zijn allerminst gedateerd, meent Tilton. „Bovendien werd er ijzersterk geacteerd. Alle rol len waren de acteurs op het lijf geschreven. Ik zou me bijvoor beeld niet kunnen indenken dat iemand anders Lucy zou heb ben gespeeld." Tilton was tussen 1978 en 1991 elf jaar lang te zien als het blon de opdondertje Lucy Ewing, het bijdehante, minnaarverslinden- de nichtje van de geslepen, ma nipulatieve oliemagnaat J.R. Ewing (Larry Hagman)..Zij woonde, net als de andere fa milieleden, in bij haar grootou ders, Ellie (Barbara Bel Geddes) en Jock Ewing (Jim Davis), op het Texaanse familielandgoed Southfork Ranch. Hoewel het Barbie-achtige voorkomen er inmiddels gro tendeels is afgesleten, is Tilton nog steeds onmiskenbaar Lucy Ewing. Hoewel ze zelf beweert regelmatig gepolst te worden voor 'rijpe actrice-rollen' als ad vocate, dokter of moeder, is het vooral Dallas dat nog altijd haai' bestaan beheerst. Niet voor niets is ze een van de drijvende krachten achter de twee uur durende tv-special die in no vember in de VS te zien is en waarvoor de originele cast, al leen Jim Davis is overleden, nog eens bijeenkomt op Southfork Ranch. Ook de inmiddels be jaarde Barbara Bel Geddes (82) en Larry Hagman (73) zullen van de partij zijn op het be roemde landgoed, dat tegen woordig dienst doet als toeristi sche trekpleister en decor voor congressen en trouwerijen. De beste herinneringen be waart Tilton aan Lucy's drama tische verloving met Kit Main- waring (Mark Wheeler), telg uit een bevriende oliedynastie en in de ogen van de Ewings een goede partij. Vlak voor hun hu welijk vertrouwde hij Lucy toe dat hij homoseksueel was en de relatie werd tot hun grote ver driet verbroken. „Bedenk wel: dat was zo'n vijfentwintig jaar geleden! Voor die tijd een heel controversieel thema. De ma nier waarop de schrijvers dat in de serie verwerkten, zou ook vandaag de dag niet misstaan. Als ik terugkijk, ben ik trots op wat we hebben neergezet." Actrice Charlene Tilton (46) speelde vroeger Lucy Ewing in de soap Dallas. Foto: GPD Tilton was zeventien jaar toen Dallas in 1978 van start ging, zeven jaar later werd ze tot haar grote ontsteltenis uit de serie geschreven. Niet veel later brachten de makers Lucy schie lijk terug omdat de fans mas saal in opstand kwamen en de kijkcijfers danig inzakten. „Ik denk dat de schrijvers niet be seften hoe groot het aandeel van Lucy was in het succes van de serie. Voor mij was dat na tuurlijk een groot compliment." In 1991 viel definitief het doek voor Dallas. Op Tiltons palma res prijken na die tijd geen noe menswaardige rollen meer. Ze verscheen slechts in enkele B- films, stond samen met haar dochter in twee zelf geprodu ceerde theatervoorstellingen en was korte tijd columnis een roddelblad. Een zé zen luwte, zegt Tilton had als alleenstaande n haar handen vol aan dt ding van Cherish, enigi uit haar kortstondige hl met countryzanger Joh „Ik was jarenlang fulltii der, de beste rol die iki gespeeld." Lucy Ewing met Ray Krebbs (Steve Kanaly). Huwelijk van Lucy Ewing (Charlene Tilt Leigh McCloskey (Mitch Cooper) in 198 Foto's: GPD Dinosaurussen, wolkenkrabbers, pirami des, het universum, micro-chirurgie, haaien en mummies. Discovery Channel bevredigt zowat het hele palet van de menselijke nieuwsgierigheid. Deze week is de zender precies 15 jaar op de Nederlandse buis. door Ron Buitenhuis Amsterdam - Zoals de aandelenbeurs gedreven wordt door hebzucht en de sportwereld door roem, zo worden de programmamakers van tv-zender Dis covery Channel voortgedreven door nieuwsgierigheid. Laat dat nu toevallig ook de drijfveer van iedere rechtgeaar de wetenschapper zijn. Is het dan een wonder dat Discovery Channel en de wetenschap ooit een rendez-vous zijn aangegaan? Nee. Is het een wonder dat Discovery Chan nel is uitgegroeid tot het grootste me diabedrijfvan de wereld? Ja. Want toen de Amerikaanse astronomiestu- dent John Hendricks in 1985 het idee lanceerde voor een zender die (oude) natuurden wetenschapdocumentaires zou uitzenden, werd hij weggehoond. Letterlijk niemand gaf een cent voor zijn idee. Wie gaat er nu uren naar pa rende mieren en archeologische op gravingen kijken, luidde de algemene opinie. Hendricks nam een extra hy potheek op z'n huis en waagde de sprong. Nu, 19 jaar later bereikt Disco very wereldwijd meer dan één miljard kijkers (via pay-tv of de kabel), ver deeld over 155 landen, vertaald in 24 talen. In Nederland, waar Discovery Channel deze week precies 15 jaar op de buis is, is de waardering van de kijkers groot. Maar van waardering alleen kun je niet leven. De zender scoort weliswaar aar dig bij hoog opgeleide mannen (en in iets mindere mate vrouwen) tussen de 20 en 34. Maar de kijkcijfers over de volle breedte zijn nog laag. Een en an der resulteert in een gemiddeld markt aandeel op prime time van 1,1 (3,2 overdag), waar koploper RTL 4 rond de achttien procent scoort en Néder- land 3 nog altijd 6,3 „We moeten en willen een breder pu bliek bereiken", getuigt Arthur Bas tings (38), general manager van Disco very Europe in Londen. „De afgelopen negentien jaar hebben we alle fascina ties in de uithoeken van onze wereld laten zien, van insecten tot ruimte vaart en van piramides tot krokodillen. Maar door het wereldwijde succes van reality-tv is de smaak van het publiek in vijf jaar tijd drastisch veranderd", weet de uit het Limburgse Geulle af komstige tv-baas. „Mensen focussen sterker op hun eigen leef- en bele vingswereld. Daarom gaan we geleide lijk meer life-style programma's bren gen rond thema's als het gezin, opvoe ding, relaties, doe-het-zelf hobby's, va kanties, voeding." Bijen Discovery trekt wereldwijd de komen de vijf jaar 2,8 miljard dollar uit voor nieuwe producties. Niet alleen de the ma's, ook de vorm van sommige pro gramma's gaat volgens Bastings gaan deweg veranderen. „Mensen willen niet meer naar een trage, schoolse do cumentaire over bijenkolonies kijken. Ze willen meer actie, het gevoel heb ben dat ze iets mee beleven. Het moet allemaal meer cinema-achtig zijn, met speciale effecten en drama. We moe ten meer entertainment in de pro gramma's stoppen." De vraag is of dat niet ten koste van de kwaliteit gaat. Bastings: „Uiteraard verkopen we onze kroonjuwelen niet. De Europese documentaires op Discovery Channel zijn minder bombastisch dan de Amerikaanse. De Europeanen knippen de vele superlatieven eruit. Foto: GPD/PR Kwaliteit blijft het uitgangspunt. We gaan voor entertainment dat je aan het denken zet. Twintig jaar geleden toon den we hoe mummies uit hun graf werden gehaald. Vorig jaar hebben we van de opgraving van de Egyptische farao Nefertiti een wetenschappelijk verantwoorde docu-drama gemaakt, maar nu compleet met nagespeelde Hollywood-achtige scènes. Kijkers waarderen dat. Zodra een historisch fi guur als Nefertiti een gezicht krijgt, gaat het verhaal pas echt leven. Bin nenkort zijn soortgelijke docu's over de aanslag op Hitier en het leven van Alexander de Grote (van Hollywood- regisseur Oliver Stone, red.) te ver wachten." Alle programma's voor Europa, het Midden-Oosten en Afrika worden van uit Londen opgestraald. Nederland is binnen Europa een van de zeven lan den die een eigen programmering hebben. Programma's en commercials zijn afgestemd op de Nederlandse kij kersmarkt en Nederlands ondertiteld. Het gros van alle documentaires wordt in Europa geproduceerd (vaak samen met BBC en Channel 4). De producties uit de VS worden vaak helemaal op nieuw geredigeerd en ingesproken. .Amerikaanse producties zitten vaak vol superlatieven", zegt Marian Wil liams die vanuit Londen de program mering leidt. „Amerikanen hebben het constant over the greatest, the biggest, the tallest. Europeanen houden niet zo van dat bombastische." Om orde te scheppen in het eigen pro gramma-aanbod, introduceerde Dis- Zondag Nederlandse documentaires In verband met het 15 jarig bestaan in Nederland zendt Discovery zon dag de hele dag documentaires uit rond Nederlandse thema's als: Battelefield Arnhem, Tulip Mania, Vincent van Gogh, full story Hot Art - over kunstzwendel Who Betrayed Anne Frank? Holland's Barriers to the Sea Hidden: Red-Light A'dam covery Channel vijf jaar geleden the ma-avonden. Zo ligt op maandag avond de nadruk op medische onder werpen, op dinsdag op constructies (bruggen, torens), op woensdag vooral historie en op donderdagavond is het crime-night, waarbij forensische de tectives van de FBI met slimme tech nieken op moordenaars jagen. En uit gerekend die avond is populair bij de Nederlandse vrouwen. „Vrouwen gaan voor documentaires met emoties, minder voor zakelijke onderwerpen zoals ruimtevaart of dinosaurussen", verklaart Williams. Haar vriendin zei het ooit zo: 'Mijn man kijkt naar de tank, ik naar de tankbestuurder." Maar dat verklaart nog niet het succes van de serie American Chopper, waar in een ruige, besnorde en vloekende vader samen met zijn zoon de meest futuristische motoren bouwt. Voor we tenschappelijk geïnteresseerde Disco- very-fans moet de serie een gruwel zijn. „De smaak van het publiek blijft verrassen", zegt Williams. „Ronkende motoren en de huiselijke sores die bij het opvoeden hoort, is blijkbaar een mix die veel kijkers aanspreekt." KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Macedonië-Nederland Nickelode- 2. Spoorloos KRO 3. Baantjer RTL 4 4. Studio Sport (zo, 19u) NOS 5. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 6. Kopspijkers VARA 7. Journaal (ma, 20u) NOS 8. TV Show TROS 9. Hart van Nederland SBS 6 10. Kassa VARA Top 10 meest bekeken kinderprogramn 1. Jeugdjournaal NOS 2. Zoop Nickelodeon 3. Totally spies! Fox Kids 4. Rocket power Nickelodeon 5. Klokhuis NPS 6. H euvellandziekenhuis VPRO 7. Kids from room 402 Fox Kids 8. Kids top 20 Fox Kids 9. Klokhuis koninklijk NPS 10. Shinchan Fox Kids Marktaandelen inl. Nederland 1 13,4 (11,2) Nederland 2 12,4 (25,1) Nederland 3 7,7 (6,4) RTL 4 18,1 (16,0) RTL 5 4,0 (3,7) Yorin 6,3 (5,8) SBS 6 11,6 (9,7) NET 5 5,9 (5,5) Veronica 3,4 (3,6) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestas kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10