eel ouderen Jden vaak ainodig pijn n NS roepen op tot debat vakbonden en kabinet rik Dekker spurt naar onmogelijke wielerzege Leiden Centraal genoemd als mogelijke ontmoetingsplaats Op de foto na de doop van Claus-Casimir Metaalbazen: De Geus kan maar beter aftreden Bigley: Ik smeek u, geef ze wat ze vragen eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 11 oktober 2004 @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.ni of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 ledereen wil z'n eigen belletje op mobiele telefoon !>d| Echte verzamelaars koesteren collectie op Leidse Boekenbeurs Spakenburg holt achter Rijnsburgse Boys aan Zonnig 3/6 1 12/130 O 4/6 'i comst onderzoek zorgwekkend 35 j ag/gpd - De bestrijding 16 3 biJ bewoners van ver- hn verzorgingshuizen irnstig tekort. Dat blijkt erzoek van het Pijnken- 0+ 4 mm van het Erasmus MC pxa erdam, dat vandaag lg jepresenteerd. Maar liefst .«ie an *'en verp'eegbuis- ers die zich nog goed kun- en, blijken chronisch pijn j, ruim vier op de tien nstig. Vandaag is het We idag, morgen komt de ;ezondheidsorganisatie iet een oproep om pijn ing tot mensenrecht te iets meer dan de helft bewoners vindt dat de ighuisarts en het verzor- ersoneel voldoende aan hebben voor hun pijn- n. Menigeen zegt slecht en en is somber of ge- n als gevolg van de pijn. roblemen zijn groten- innodig, want verreweg ite pijnklachten zijn met ledicatie te verdrijven", ie de Wit, onderzoe- hoofd van het Rotter- Pijnkenniscentrum. Ze de uitkomsten van het iek 'zorgwekkend'. „Het veel ernstiger dan we onderzoek blijkt ook dat ;rde v0° iNP - Vanaf kilometer 25 'gya j op kop, samen met de SB 2 vergebleven medevluch- ssev werd hij zeven kilo- 'oor de streep ingelopen in select gezelschap. Erik kon Parijs-Tours logi- ijs niet meer winnen, jgica bestond gisteren in ;nde wereldbekerwed- 22. iet. Dekker won. „Dit ge- emand als je het ver- kijk^cht de Rabo-renner ook nag, 34 5x34 ar won de 'klassieker van nde bladeren' als in zijn 0 agen. Zoals hij in 2000 in tserse Lausanne de der ide (4-1 343 nt. rdei iwai 3 Ipie jkse eert zowel bewoners als personeel te weinig kennis hebben van pijnbestrijding. Geen overbodige luxe, want in de medische praktijk wordt aan pijnbestrijding veel minder aandacht besteed dan zou moeten. Veertig procent van de verpleeghuisbewoners die pijn lijden, laat zich daarover niet uit tegen het personeel. Vaak omdat men bijvoorbeeld op calvinistische gronden niet te boek wil staan als klager en gelaten tracht te accepteren dat 'ouderdom nu eenmaal komt met gebreken'. Verpleeghuisartsen kampen met nog een ander probleem: ouderen hebben het nachtkast je doorgaans al vol liggen met medicijnen die ze moeten slik ken. Komt daar nog een zware pijnstiller bij, dan zal de arts zorgvuldig de bijwerkingen van de medicijnen op elkaar en op het lichaam moeten nagaan. Ouderen zijn ook zwakker, dus gevoeliger voor bijwerkingen, terwijl de bijsluiters zijn geba seerd op de werkingen bij een jongere generatie. 'Te ingewik keld, laat maar zitten', denkt een arts dan al snel. Gevolg: menig bewoner van een ver pleeghuis slikt een lichte pijn stiller (zoals bijvoorbeeld para cetamol) die niet of onvoldoen de helpt. COMMENTAAR WIJFFELS lappelijke onvrede die ttekert, een zieke premier toorde persoonlijke ver- jen tussen de hoofdrol- uit politiek, vakbeweging kgevers. Niet alleen de kwakkelt. Ook de be- overlegcircuits van het nodel zijn vastgelopen. Bun emiddelingspoging van lit (Her Wijffels van de Sociaal •1)1 lische Raad kan de pat- wellicht doorbreken. Kim an moet het kabinet snel int g ntje geven dat overeen- xikkflng met de d en en werkge- t nupn iets waard zelle ante CDA'ers hefl ach ernstig 75$ over het op- !g y B conflict met de vakbe (19- Het CDA staat daarbij it mi n dilemma. De partij te- ivan V°1 overtuiging voor het egel gsprogramma en de Kamerfractie heeft re de scherpste kantjes van iber abinetsbeleid afgevijld, e Mi t coalitie slaagt er deson- n dn Diet in de hervormings- (aan de man te brengen, oi ngrijker nog: het verzet 2) afschaffing van VUT en e 0« doen kan ook onder de 5-15 '-democratische achter- 70 sympathie rekenen, gsel ;l CDA is dat probleem er dan voor de WD, die burg *1 °P heeft gehad met de Peter de Vries leiden - Als het aan de Nederlandse Spoorwegen ligt, wordt Leiden Centraal komende donderdag één van de sta tions waar vakbonden en kabinet met elkaar in debat gaan over het bezuini gingsbeleid. Zo'n discussie werkt vol gens directeur Veenman van de NS constructiever dan de oproep van FNV Bondgenoten om het treinverkeer don derdag plat te leggen. Behalve Leiden zouden ook de treinstations van Den Haag en Utrecht 'plaatsen van debat' moeten worden. Veenman doet zijn op roep via een open brief in de landelijke dagbladen van afgelopen zaterdag. De NS-directeur beroept zich daarbij op 'het belang van een miljoen dagelijk se treinreizigers'. Hij vraagt de trein 'niet te laten verworden tot speelbal van een conflict tussen kabinet en vakbon den'. De bonden hebben medewerkers van de NS en het streekvervoer opge roepen aanstaande donderdag massaal het werk neer te leggen. De actie is er één uit een reeks van stakingen en pro testen uit onvrede over de kabinets plannen rond onder andere prepensi oen, WW en WAO. De NS-directeur schrijft begrip te heb ben voor zowel het standpunt van de vakbonden als het kabinet. Tegelijkertijd wijst hij erop dat de NS er de laatste tijd alles aan hebben gedaan om de presta ties te verbeteren en dat dit proces niet om 'oneigenlijke redenen' mag worden onderbroken. Zijn alternatief voor de werkonderbreking: discussies op drie treinstations, waaronder dus Leiden CS. Veenman doet in zijn brief geen uitspra ken over hoe die debatten tussen kabi netsleden en vakbonden er precies uit moeten zien. De NS waren gisteren niet bereikbaar voor een nadere uitleg. Leden van het kabinet hebben de afgelopen periode steeds gezegd wel opnieuw met de bon den in gesprek te wülen, maar hebben tegelijkertijd aangegeven dat de bezuini gingen niet worden teruggedraaid. Op de website van de FNV staat de staking van aanstaande donderdag nog steeds aangekondigd. de van drie ritzeges in de Ronde van Frankrijk boekte met een voluit sprintend peloton op de hielen. „Ik heb er even geen woorden voor, dit is heel speci aal", stamelde hij na de ruim 250 kilometer tussen het nabij Parijs gelegen Saint-Arnoult- en-Yvelines en de imposante Avenue de Grammont van Tours. Dekker leed na zijn val in Milaan-Sanremo van 2002 onder de beweringen dat de 'oude' Dekker niet meer be stond. Pagina Sport: Dekker tart de wielerwetten Apeldoorn - Claus-Casimir, het bijna zeven maanden ou de zoontje van prins Constantijn en prinses Laurentien, is gisteren gedoopt. Familie en vrienden van het prinselijk paar hadden zich daarvoor verzameld in de hofkapel van paleis Het Loo in Apeldoorn. De doop werd verricht door dominee Carel ter Linden, die eerder ook diens zusje Eloi- se doopte en het huwelijk van de ouders in mei 2001 in zegende. In de kleine kapel waren pers en buitenstaan ders niet welkom. Na afloop mocht er wel een familiefoto worden gemaakt. Claus-Casimir was gekleed in een oude doopjurk uit de historische verzameling van de koninklij ke familie. Foto: ANP/Toussaint Kluiters eindeloze vergader- en com- promiscultuur van de polder. De liberalen zien hun kans schoon een stevige sanering van de sociale zekerheid af te dwingen. De afwezigheid van de zieke premier speelt het CDA daarbij parten: als partij leider en minister-president is Jan Peter Balkenende de aange wezen persoon om een bemid delingspoging te initiëren. Maar de premier zal naar ver wachting nog enkele weken uit de roulatie zijn. Zo ontstaat een politiek machtsvacu üm, dat de stabiliteit van de centrumrecht se coalitie bedreigt. SER-voorritter Wijf fels is een prominent christen-democraat én kenner van de sociale ver houdingen. Hij weet als geen ander dat een stakingsgolf het prille economisch herstel de das om kan doen. De ministers Zalm (Financiën) en De Geus (Sociale Zaken) hoeven hem maar een klein beetje wissel geld mee te geven om een krachtmeting te voorkomen. Het zou goed zijn wanneer de werkgevers, die zich tot nu toe enigszins afzijdig hielden maar die het meest te verliezen heb ben bij langdurige acties, het voortouw nemen tot zo'n be middelingspoging. (advertentie) Bigley op de videoband, enkele momenten voor zijn dood. Foto: Reuters dubai/anp/afp - De Britse gij zelaar Kenneth Bigley heeft een laatste wanhopige smeek bede aan de Britse premier To ny Blair gericht kort voor hij af gelopen vrijdag werd onthoofd in Irak. Dat blijkt uit een video die gisteren op internet is ge plaatst. „Het is deze mensen emst. Alstublieft, alstublieft, geef ze wat ze vragen. Ik smeek u", zegt de 62-jarige ingenieur uit Liverpool op de video. Hij wordt op de beelden omringd door zes gemaskerde mannen van al-Tawhid wa al-Jihad, de groepering van Abu Musab al- Zarqawi. „Help deze ziel. Ik vraag het Britse volk, ik heb jullie hulp meer dan ooit no dig, ga de straat op en eis een beter leven voor de vrouwen die worden gevangengehou den in de Abu Ghraib-gevan- genis in Bagdad", vraagt Big ley. De gijzelnemers eisten de vrijlating van vrouwen in Britse en Amerikaanse detentiecentra in Irak. „Ik heb verscheidene malen zoveel tegen jullie ge zegd. Alles wat ik nu nog tegen jullie kan zeggen, is dat er nog zeer weinig tijd over is", aldus Bigley in de video. den haag/gpd - Voorzitter Arie Kraaijeveld van FME-CWM, de werkgeversorganisatie voor de metaal- en elektrotechnische industrie, vindt dat minister De Geus van sociale zaken moet aftreden. Kraaijeveld heeft de stellige indruk dat het al maan den slepende conflict over de kabinetsplannen aangaande vut en prepensioen niet meer valt op te lossen met de huidige hoofdrolspelers. Intussen dreigt zijn eigen bedrijfstak te worden getroffen door een kostbare sta- king. Er zit 'nogal wat fout in de che mie' binnen het clubje hoofd rolspelers in de sociaal-econo mie, constateert Kraaijeveld uit eigen waarneming. Daarbij gaat zijn grootste kritiek uit naar de regie van minister De Geus: „Ik vind dat het hele proces heel slecht gemanaged is. Er moeten nieuwe spelers op het veld ko men", zei de werkgeversvoor man gisteren in het tv-pro gramma Buitenhof. Op de vraag of er 'een paar ministers' moeten opstappen, antwoord de de FME-voorzitter zonder omhaal. „Dat zou niet onhan dig zijn." De 61-jarige Kraaijeveld - die al een kwart eeuw meegaat in het overlegverkeer tussen werkge vers, werknemers en kabinet - lijkt behalve met CDA-minister De Geus ook niet bijzonder happy met diens WD-collega Zalm van financiën: „Ik vind dat Zalm nogal stijf in zijn kor set zit." Kraaijeveld zei bereid te zijn 'een brug' te slaan tussen de verschillende partijen - voor zo ver die daartoe de ruimte bie den - teneinde de impasse in het sociaal overleg te doorbre ken. Hij noemde daarbij als po tentiële kompaan voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten, samen met wie hij recentelijk een eigentijds pensioensysteem voor de circa 180.000 werknemers in de grootmetaal ontwikkelde - een systeem dat nu wordt bedreigd door de plannen van het kabi net. Andermaal onderstreepte Kraaijeveld dat aanpassing van de pensioenwetgeving per defi nitie niet iets is 'voor een vlug gertje'. Onlangs nog zei de werkgeversvoorman in een vraaggesprek met deze krant: „Ik ben de afgelopen maanden in Den Haag heel veel mensen tegengekomen die ik een onvol doende zou geven als het gaat om kennis van het pensioen- dossier en de manier waarop zij ermee omgaan." Hij doelde daarbij onder meer op verte genwoordigers van de departe menten van Sociale Zaken en Financiën en op leden van ka binet en Tweede Kamer. Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Zeeuwse mooiste van Nederland Hilversum - Miranda Slabber uit Amemuiden is gekozen tot Miss Nederland 2004. De 24-ja- rige Zeeuwse is gisteravond ver kozen tot 's lands mooiste. Mi randa Slabber gaat begin de cember Nederland vertegen woordigen op de Miss World verkiezing in China. De nieuwe Miss Nederland kreeg de kroon uitgereikt van haar voorganger en tevens Zeeuwse Sanne de Regt. Miss Friesland Anna Ma rie Hendriks werd tweede, Sha- rita Sopucua uit Utrecht ver overde de derde plaats. Coke en pillen op houseparty arnhem - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in totaal 34 personen aange houden wegens bezit van of handel in harddrugs tijdens een houseparty in de Rijnhal in Arnhem. De aangehouden mannen en vrouwen komen uit diverse plaatsen in het land. Onder hen zijn enkele minder jarigen, aldus een woordvoer der. Agenten namen tweehon derd xtc-pillen in beslag plus onbekende hoeveelheden GHB, amfetaminen en cocaïne. De meeste arrestanten kregen een boete opgelegd voor een totaal bedrag van 7900 euro. Bon na plukken van paddestoelen Tilburg - De politie heeft giste ren in Tilburg twee Polen en een vrouw uit Dongen aange houden voor paddestoeldief stal. In een geparkeerde bestel auto trof de politie twee kratten met een grote hoeveelheid pad destoelen aan. Een deskundige op het gebied van flora- en fau nawetgeving constateerde dat het om de beschermde eetbare paddestoel eekhoorntjesbrood ging. De verdachten hebben een bekeuring gekregen. Brits meisje (14) doodgeschoten Nottingham - In de Britse stad Nottingham is zaterdagochtend op straat een 14-jarig meisje doodgeschoten. Ze werd vanuit een passerende auto zes maal beschoten, terwijl ze van de kermis naar huis liep. De politie heeft honderd inspecteurs op de zaak gezet en spreekt vol gens de Britse omroep BBC van een „werkelijk schandalige en harteloze misdaad". Burgemeester met de dood bedreigd Leeuwarden - Burgemeester Geert Dales van Leeuwarden is dit weekeinde met de dood be dreigd. Naar aanleiding van een tip is een 54-jarige inwoner van Harlingen zaterdagavond in zijn woning aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend. Volgens een politiewoordvoer der heeft de Harlinger een psy chiatrisch verleden en was hij de war. De man is na zijn be kentenis weer op vrije voeten gesteld. ■Mi De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 1 ei Ja> ik ontvang graag 4 weken lang iedere 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! Naam:QM dV J Adres: J Postcode/Plaats: J Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: I I emailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop t Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alki GraUs tel 0800 -1711 E mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1