CPB kraakt kabinetsplannen ECONOMIE 'Ook christenen moéten soms actievoeren' Gokkende notaris maakt een diepe val Nieuwe ontslagronde KPN treft 750 banen Woedende Brinkhorst roept directeur op het matje Directie sust boze buschauffeurs or Vlieger neemt ichbird over irdam - De Amsterdamse unan Erik de Vlieger wil de rlandse luchtvaartmaat- ipij Dutchbird overne- De ExelAviationGroup, ran De Vlieger grootaan- ouder is, en Dutchbird ;n daartoe een overeen- getekend. Een overna- ijs is niet bekendgemaakt. de bedoeling dat Dutch- roorlopig als zelfstandige ichappij verdergaat. Alle reer 250 werknemers be en hun baan. nengroci valt tegen incton - Het aantal ar- plaatsen in de Verenigde i, exclusief de landbouw, eptember met 96.000 toe- nen. Analisten hadden ;el sterkere toename ver- tmet ongeveer 140.000. ;ird annuleert vluchten rrhein - Ongeveer 3000 L ers zijn gestrand door B emen bij de luchtvaart- ichappij V-Bird. De ver- jan er heeft alle vluchten tot order geannuleerd. Dat interim-bestuurder H. rs van V-Bird gisteren be- d. Gesprekken tussen de echter V-Bird, dat in fi- ële problemen zit, en de viationGroup van inves- er Erik de Vlieger zijn vast en. Het Amerikaanse be- LFC, waarvan V-Bird de uigen huurt, wil daarom Z mger de toestellen be- jaar stellen. alease: nog ;e weg te gaan zaterdag 9 oktober 2004 belaars ruziën ut corporaties den haag/gpd - De directeur van het Centraal Planbureau (CPB), Don, is gisteren op het matje geroepen bij minister Brinkhorst wegens een zeer kriti sche notitie over de vut en het prepensioen. Het kabinet was woedend over het stuk, waarin het CPB de dubbele belasting van vut-premie én vut-uitkering 'een paardenmiddel' noemt en een eigen alternatief voor de in grepen presenteert. 'Onvolledig en onevenwichtig' riep een boze vice-premier Zalm en ook minister De Geus was kwaad over de 'politieke' stellingname van het CPB. Het CPB heeft in opdracht van de Tweede Kamer een analyse gemaakt van het kabinetsvoor nemen om de fiscale bevoorde ling van vut- en prepensioen premies per 2006 af te schaffen. Volgens die plannen blijven de bestaande regelingen alleen overeind voor mensen van 55 jaar of ouder. Jongere werkne mers kunnen alleen nog via de levensloopregeling voor een vervroegd pensioen sparen. Het CPB stelt voor in plaats van de vut af te schaffen, de vut om te bouwen tot een soort pre pensioen. Werknemers die na de vut-leeftijd doorwerken kun nen de vut-premie dan gebrui ken voor een hoger ouder domspensioen. In de bestaande situatie is men 'een dief van de eigen porte monnee' als men doorwerkt na de vut-leeftijd. De werknemer die doorwerkt betaalt wel vut- premie, maar profiteert er niet van. Het CPB heeft meer kritiek op de regeling. Zo schrijven de on derzoekers dat de dubbele be lastingheffing, zowel de premie voor vut als de uitkering wor den in de toekomst belast, 'een paardenmiddel' is. Het kabinet is boos over de op stelling van het CPB. Minister Brinkhorst van economische zaken, de baas van het CPB, heeft gisteren CPB-directeur Don ter verantwoording geroe pen. Minister De Geus van soci ale zaken vindt dat het CPB zich in de politieke arena be geeft door met alternatieven te komen voor de kabinetsplan nen. Ook Zalm reageerde boos. „Ik ben verbaasd over de toon en de vergaande conclusies die het CPB trekt in zijn notitie." De vice-premier wees er op dat het CPB in het verleden altijd heeft gezegd dat de vergrijzing een probleem is voor de toe komst. „En ook het afschaffen van de fiscale bevoordeling van vut- en prepensioenpremies vond het CPB altijd een goed voornemen. Het CPB heeft minder zakelijk geredeneerd dan we van ze gewend zijn." Zalm wijst er op dat het CPB helemaal niet ingaat op de lan ge termijn. „Het plan van het CPB zorgt er voor dat de jonge ren in de toekomst blijven beta len voor de ouderen. Dat sys teem wordt onbetaalbaar maar daar schrijft het CPB niet over." De boosheid van het kabinet is bij het CPB weer met verbazing ontvangen. „Het was wel dege lijk onze intentie om een in houdelijke analyse te maken en geen politieke", aldus P Kooi man, een van de opstellers van de notitie. „We evalueren de maatregelen die de beleidsma kers voorstellen en geven alter natieven. Dat doen we altijd." Kooiman betreurt het als de discussie over het taalgebruik gaat. „Als we dat geweten had den zouden we geen woord als paardenmiddel gebruikt heb ben." Ook CPB directeur Don zei in een reactie dat sommige woorden beter hadden kunnen worden gekozen. Kooiman is minder onder de indruk van de kritiek. „Afschaf fen van de vut helpt de vergrij- zingsgolf op te vangen. Dat is ook al lang geregeld. In 2020 zal de vut definitief verdwenen zijn, vier jaar later dan het kabi net nu voorstelt. Wij zien geen reden om de strengere maatre gelen nu versneld door te voe ren. Het kabinet geeft die ook niet", aldus Kooiman. irdam - Het conflict tus- exia Bank Nederland en r Teden klanten over de on- kening van hun beleg- Icontract zal zich nog lang "Iplepen. Dexia weigert de leteen in cassatie voor te aan de Hoge Raad. De wil eerst een tussenstap door hoger beroep aan :n bij het gerechtshof. Dat :n de stichting Eegalease IConsumentenbond giste- imeld. De stichting vecht «raken met Dexia aan, partners geen handteke- Dnder het beleggingscon- |(OI lebben gezet. ag - De kabelmaat- ipijen eisen van minister (volkshuisvesting) dat p eind maakt aan initiatie- n woningcorporaties om jzelnetwerken aan te leg- lor hun huurders. Direct int is WonenBreburg uit l/Tilburg, dat een proef is inen voor 1500 woningen, inchevereniging van ka- lrijven, Vecai, heeft in een a Dekker geschreven sprake is van oneerlijke rrentie: woningcorpora- fcoeten zich volgens de wet litend met volkshuisves- lezighouden. finarium slaat 50 man iRwijK - Het Dolfinarium lerwijk ontslaat vijftig |e 160 medewerkers. Het laire attractiepark sluit in iter, waardoor voor deze vaste werknemers niet ende werk meer is. Het ïarium moet het vooral :n van de zomermaanden, 0 procent van het bezoek het jaar heen. Dat is de re- lat de directie het besluit genomen tussen 1 no- •er en 31 maart dicht te Het personeel is inmid- ngelicht. Het park bege- ie medewerkers bij het in van een andere baan. istreden wet geschrapt ington - Een omstreden ie exporterende bedrijven Verenigde Staten belas- oordelen biedt, gaat ver ten. Het Amerikaanse Huis fgevaardigden stemde in iet schrappen van het zo en Foreign Sales Corpora- irogram. Het besluit werd men onder druk van de Idhandelsorganisatie Die had de regeling na lacht van de Europese illegaal genoemd omdat was van oneerlijke con- ntie. izine en diesel nieuw duurder ^p*ag Benzines en diesel pteren in prijs verhoogd. Weider Shell verhoogde de jsprijs van diesel met 0,6 Hiermee bereikt een liter 1 weer de hoogste prijs die pit heeft gemeten, 96,5 iEen liter ongelode benzi- jgt met 1,4 cent naar 1,309 [Super plus wordt ook 1,4 puurder en komt uit op 'euro. 'Lijkenpikker' toont berouw wolvega/gpd - Thuis in het Friese Sonnega had notaris Bert van Wolde een geheime bergplaats voor contanten. In die forse geldkist lagen vaak stapels bankbiljetten. Ton nen. Hij putte er uit als hij naar de drafbaan ging om te gokken. Of als hij elders de gebraden haan wilde uithan gen. Want een notaris, zo had Van Wolde besloten, moet zich manifesteren als een geslaagd en succesvol man. Hij ge droeg zich zeven jaar lang als een bon vivant en liet zijn omgeving gul meeprofiteren van zijn welvaart. Zo spon sorde hij een aantal plaatse lijke sportverenigingen. Zijn kantoor in Wolvega le verde echter lang niet vol doende op om zijn uitbundi ge levensstijl te bekostigen. De notaris graaide daarom uit nalatenschappen van overleden klanten. Hij knoei de in akten en wilsbeschik kingen en boekte fikse bedra gen over naar valse bankreke ningen. „Om het vervolgens mezelf toe te eigenen. Dat lijkt me duidelijk", gaf de 58- jarige Van Wolde onomwon den toe op de rechtszitting in Leeuwarden. De verdachte hoorde drie jaar gevangenis straf tegen zich eisen, waar van een half jaar voorwaarde lijk. Hij gaat er naar eigen zeggen diep onder gebukt dat mensen hem zien als „lijken pikker". De oud-notaris be tuigde diepe spijt aan de slachtoffers en aan zijn vak broeders over „alle ellende die ik teweeg heb gebracht met mijn criminele, verwer pelijke gedragingen." Als executeur handelde hij het liefst testamenten af van ouderen die alleen of in een verpleeghuis hadden ge woond en die amper familie achterlieten. „Ja, dat was een bewuste keuze. Zo kon ik ge makkelijker mijn gang gaan." Behalve verre verwanten van overledenen benadeelde de notaris goede doelen en ker ken die in de testamenten waren begunstigd. Van Wolde is inmiddels uit zijn ambt gezet en volledig kaalgeplukt. Zijn woning, zijn kantoor en een appartement voor zijn studerende kinde ren in Groningen zijn ver kocht. De opbrengst is naar de gedupeerden gegaan. Zelf woont hij nu in een huurhuis en leeft van een bijstandsuit kering. utrecht - Buschauffeurs pikten het gisteren niet meer: In de remise Lage Weide in Utrecht legden zij enkele uren het werk neer, uit protest tegen het personeelsbeleid van hun werkgever BBA. Het protest gold ook de wijze waarop BBA zijn wagenpark on derhoudt. Een aantal bussen is volgens de circa vijftig stakende chauffeurs te slecht om de weg mee op te gaan. Nadat de directie van de streekvervoerder hen een aantal toe zeggingen had gedaan gingen ze rond het middaguur weer aan de slag. Woordvoerder F. Jochems van BBA wilde de zaak niet bagatelliseren maar sprak van een misverstand. „Wij rijden met uitstekend materieel. Het verhaal dat er onveilige bussen op de weg zouden zijn is in de wereld gekomen vanwege een bus, die twee dagen te laat naar de APK-keuring was geweest. Dat misverstand is uit de wereld". Foto: ANP/Vincent Boon den haag/gpd - KPN schrapt nog eens 750 banen binnen de divisie vaste telefonie, zo heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Van die banen verdwij nen er 140 met onmiddellijke ingang, de rest volgend jaar. Eerder al werd het vertrek van 800 medewerkers aangekon- digd. De nieuwe ontslagronde werd begin deze week al bekend, al leen was toen nog niet duide lijk hoeveel mensen precies hun baan zouden verliezen. Vakbonden hielden rekening met ongeveer vijfhonderd nieuwe ontslagen. KPN heeft een sociaal plan voor de ont slagen werknemers. De ontslagen vallen vooral bij Entercom, het bedrijfsonder deel dat zich bezig houdt met het plaatsen van telefooncen trales bij bedrijven. Daar is in middels een derde van de 2700 banen verdwenen. Nieuwe technologische ontwikkelin gen, zoals intemettelefonie en mobiel bellen, zetten de be drijfsresultaten daar steeds meer onder druk. Bovendien ondervindt Entercom ook de gevolgen van de concurrentie strijd op het vaste net tussen KPN zelf en goedkope aanbie ders als Tele2 en Scarlet. De vakbonden zijn woedend. De meeste mensen bij Enter com zijn ouder dan 45 jaar en hebben door de lengte van hun dienstverband recht op ruime ontslagvergoedingen. „Juist op het moment dat het kabinet de ontslagvergoedin gen wil beperken komt KPN met deze plannen. Dit wordt een financiële ramp voor de mensen die het aangaat", al dus Daniëlle Wiek van de Abva KaboFNV. De bond van telecomperso- neel BTTP hekelt de 'fragmen tarische aanpak' van de KPN- directie, die steeds weer leidt tot nieuwe reorganisaties. „Het ene moment hoor je dat er geen nieuwe ontslagen zul len volgen, het volgende dat er honderden mensen hun baan verliezen. Zo ga je niet met mensen om". Ambtenaren steeds grijzer 'Eerste hulp' voor oudere kleine ondernemers den haag/anp - Er komen nau welijks nog jongeren bij de overheid werken. Was in 2002 de groei van het aantal ambte naren onder de 30 jaar nog 7,5 procent, vorig jaar was dat 0,3 procent. Het aantal ouderen (55-plussers) nam sterker toe, met 1,2 procent. De gemiddel de leeftijd van de Nederlandse ambtenaar is 42 jaar. Dat blijkt uit de kerngegevens overheidspersoneel 2003, die het ministerie van binnenland se zaken gisteren publiceerde. In totaal werken er 980.000 mensen bij de overheid. In ver gelijking met een jaar eerder is het aantal banen bij de over heid in 2003 toegenomen met 12.000. Die groei komt voor een belangrijk deel op het conto van het primair en voortgezet onderwijs. Defensie is de groot ste daler. Daar nam het aantal banen af met 3,8 procent. In 2003 maakten vooral militairen van 53 en 54 jaar gebruik van een tijdelijke regeling om ver vroegd uit dienst te treden. De fensie moet tot 2008 in totaal 11.700 functies kwijt. De groei komt vooral door vrouwen. Was in 2002 nog 46 procent van de ambtenaren van het vrouwelijk geslacht, vorig jaar was dat 46,8 procent. Een andere trend is de verschuiving van voltijd- naar deeltijdwerk. Het aantal ambtenaren dat parttime werkt is met 4,5 pro cent gegroeid, terwijl de fullti mers met 0,8 procent zijn afge nomen. den haag/gpd - Het moet oudere ondernemers gemak kelijker worden gemaakt om hun bedrijf over te dra gen. In het midden- en kleinbedrijf (MKB) lopen over drachten veelvuldig uit op een faillissement door een verkeerde voorbereiding. Voor de overheid en werkge versorganisaties is er daarom genoeg reden deze on dernemers persoonlijk te benaderen. Agrariërs, winkeliers en andere kleine zelfstandigen op leeftijd kunnen een brief verwachten van het ministe rie van economische zaken (EZ). Zijn ze 55 jaar of ou der en hebben ze minder dan twintig werknemers, dan ligt er bij de Kamer van Koophandel een pakket klaar, waarin stap voor stap het overdragen van een bedrijf wordt uitgelegd Het kabinet, de werkgeversorganisaties en de KvK vinden het hoog tijd om bij hen aan de bel te trekken, omdat de babyboomers over enkele jaren met pensioen gaan. Dit betekent dat veel ondernemers zullen stoppen met werken. Volgens de KvK is eender de van hen boven de vijftig jaar. Door die vergrijzing kan Nederland op 18.000 bedrijfs- overdrachten per jaar rekenen. Omdat nu al 10 tot 30 procent van de overdrachten in het MKB uitloopt op een faillissement, wordt oudere ondernemers aangera den tijdig te beginnen met het overdragen van hun zaak. Immers, een overname neemt al gauw vijf tot ze ven jaar in beslag. Als ondernemers geen rekening houden met die ter mijn kan dat desastreuze gevolgen hebben voor de economie, meent staatssecretaris Karin van Gennip van economische zaken. Het MKB is de grootste werk- gelegenheidsverschaffer. Van Gennip maakt zich daar om zorgen over het groot aantal mislukte bedrijfsover- drachten. „Hierdoor worden ondernemingen onnodig gesloten met alle gevolgen van dien voor de werkgele genheid." De KvK en de werkgeversorganisatie MKB Nederland en VNO/NCW laten weten dat het lastig is om eigena ren van kleine bedrijven te bereiken en aan te spreken op de toekomstige beëindiging van hun onderneming. Kleine ondernemers hebben een hechte emotionele band met hun bedrijf, waardoor zij ingrijpende beslis singen zoals overdracht veelal voor zich uitschuiven. Verder hebben zij domweg de tijd niet om externe ad viseurs, zoals brancheorganisaties en accountants te raadplegen. Door te laat met het proces van de bedrijfsoverdracht te beginnen, kunnen ondernemingen belastingvoorde len mislopen. Bovendien komt de voortgang van het bedrijf in gevaar, omdat er geen goede kandidaat is ge vonden die de onderneming kan voortzetten. Deze kennis ontbreekt bij veel kleine ondernemers, maar goede voorlichting alleen vinden zowel EZ als de werkgeversbazen niet voldoende. Naast het nieuwe overdrachtspakket 'Eerste hulp bij bedrijfsoverdrach- ten' dat oudere ondernemers gratis bij de KvK kunnen ophalen, heeft de staatssecretaris daarom al financiële maatregelen genomen die het overdragen van een be drijf vergemakkelijken. Zo heeft zij 60 miljoen euro uit getrokken om onder meer de belasting op successie rechten met twintig procent te verlagen. Werkgeversorganisaties vinden dit lang niet genoeg en zeggen dat hiermee de lastendruk onnodig hoog is. Zij zien de successierechten graag helemaal verdwijnen. i: Doekle Terpstra. Foto: GPD utrecht/gpd - De acties die het CNV samen met FNV en MHP onderneemt, kunnen niet bij alle leden op waardering rekenen. Volgens voorzitter Doekle Terp stra is er echter geen andere keus. En op schoot bij de FNV zit hij al helemaal niet. "Waar het visioen verdwijnt, verwildert het volk', staat er op een bordje op zijn werkkamer. De tekst uit de bijbelse Spreu ken lijkt toepasbaar op de rela tie tussen kabinet en werkne mers. „Ook onder onze leden neemt de verharding tegen het beleid rond de sociale zeker heid toe", stelt Terpstra vast. „Dat is bijzonder voor het CNV. Er zijn mensen geweest die na de massale demonstratie van zaterdag spontaan een vrijwilli ge bijdrage in de actiekas heb ben gedaan. Daar tegenover staat dat mensen hun lidmaat schap opzeggen." Jammer, maar er is momenteel Doekle Terpstra: CNV zit niet op de schoot bij FNV geen alternatief, meent de vak bondsleider. „Men zou van ons mogen verwachten dat we soms een principiële strijd voe ren, zeker nu het gaat om de vraag of we een zelfredzame sa menleving willen of een maat schappij waarin mensen zich betrokken voelen bij elkaar. Daarmee zitten we op de lijn van het eerste christelijk-sociaal congres van 1891, waar Abra ham Kuyper stelde dat actie voeren een recht is en soms een plicht. Van dat laatste is nu sprake. Het kabinet luistert niet naar de bezwaren die in de sa menleving bestaan tegen de in grepen in de sociale zekerheid. „Tijdens de grote demonstratie zaterdag hebben we laten we ten dat de vakbeweging open staat voor overleg. Maar vanuit het kabinet is de deur dichtge slagen met de mededeling dat er niet valt te tornen aan de plannen." Intussen hebben we wel van 300.000 mensen de op dracht gekregen het kabinet op andere gedachten te brengen." Met die 'opdracht' op zak werkt de gelegenheidscoalitie van FNV, CNV en MHP aan een reeks 'estafette-acties' in de vorm van werkonderbrekingen. Tegen wil en dank, wat het CNV betreft, dat wil Terpstra best toegeven. Werkonderbrekingen en stakingen zijn niet 'des CNV's' en hoe langer dergelijke 'harde' acties duren, des te meer kans op verzet vanuit de achterban. Dan is verdeeldheid gauw geboren, om over de stroom afmeldingen nog maar te zwijgen. Vandaar dat hij hoopt dat het kabinet in bewe ging komt voordat de estafette volgende week van start gaat met het platleggen van het openbaar vervoer. .Acties zijn geen doel, maar een middel." Een goede gelegenheid is intus sen voorbij. SER-voorzitter Her man Wijffels wilde bemiddelen tussen sociale partners en kabi net, maar aan zijn aanbod werd voorbijgegaan door het kabinet. Terpstra, geërgerd: „De nestor van de polder wordt geschof feerd. Dat is gewoon onbehoor lijk." Een kabinet dat 'halsstar rig' blijft voortgaan op dezelfde weg, is verantwoordelijk voor de economische schade die door de acties ontstaat, zei Lo- dewijk de Waal van de FNV gis teren en dat is Terpstra wel met hem eens. „De vakbeweging wil wel een dialoog, de politiek niet." Zat minister-president Balke nende maar weer in het toren tje, dat zou kunnen helpen. „Wat zo langzamerhand een probleem begint te worden, is dat onder waarnemend pre mier Zalm de regie in het kabi net ontbreekt. Iedereen roept wat: Zalm zelf, de ministers Brinkhorst en De Geus en ook staatssecretaris Wijn. Ook de Tweede Kamer laat zich niet onbetuigd. „Dan roept zo'n CNV doet mee aan staking openbaar vervoer Ook de leden van de CNV bij de spoorwegen en het streekver voer leggen donderdag het werk neer. Dat heeft de CNV Bedrij- venbond gisteren laten weten. FNV Bondgenoten had donder dag de 24-uursstaking al aangekondigd. Ondanks de weerstand tegen politieke stakingen is voor de CNV-leden in deze twee sectoren de maat vol. „Ik heb de mensen nog nooit zo kwaad gezien", zegt W. Kusters, beleidscoördinator van CNV Spoorwe gen en CNV Stads en streekvervoer. prominente politicus (WD-lei- der Van Aartsen, red) weer dat wij ophitsen. Stuitend ge woon." Toch raakt dat aan een bezwaar dat onder CNV-leden lééft: ac tietaai wordt snel grof en ruw. Terpstra: „Ik heb zaterdag geen 'conflict-toespraak' gehouden, maar een boodschap gebracht van solidariteit en betrokken heid. Ik predik geen revolte, maar harmonie." Dat mag zo zijn, intussen stoomt het CNV zij aan zij op met de vanouds radicalere FNV en de vakcen trales laten niet na te benadruk ken dat het bondgenootschap uitermate vruchtbaar is. Terpstra erkent dat er voor zijn CNV in feite weel moet mee doen. Het kabinet zou anders de conclusie trekken dat de bonden verdeeld zijn. Dat dit betekent dat het CNV 'op schoot zit' bij de veel grotere FNV, een ander punt van kri tiek, wijst hij beslist van de hand. „De positie van het CNV zal ik nooit opgeven."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7