Al-Zarqawi brengt Britse gijzelaar om BUITENLAND Silvio's nieuwe vriend woont in Afrika Dodenaantal bommen Sinaï loopt nog op Aanslag op ambassade Indonesië in Parijs 6 i Smeekbeden familie baatten niet Stuk Berlijnse Muur wordt herbouwd Afghanistan gaat vandaag Nobelprijs Maathai erkenning belang duurzame ontwikkeling voor het eerst stemmen Normen en waarden winnen in het Amerikaanse hartland its gewond bij cht om geit hl - Minstens 53 inwo- het Indiase Burhanpur ind geraakt in een ge- een gestolen geit. De tussen hindoes en die elkaar met zwaar- ;en en stokken te lijf Het conflict ontstond hindoe tegen de poli- jat een islamitische jon- geit had gestolen. De (beweerde echter dat hij -A gewoon gekocht had. jjfcchuldigde de hindoe de flvan wangedrag tegen- Bi vrouw en dochter. Ge- i over moslimmannen izouden hebben mis- gen een groep hind- ren verspreidden zich ■ns als een lopend vuur- zaterdag 9 oktober 2004 -leider Yogi an overleden Yogi Bhajan, een tistaand leider van de het westen, is woens- tatselijke tijd) op 75-jari- ijd in zijn woonplaats la in de Amerikaanse ïw Mexico overleden, jan Singh Khalsa Yogiji, j ekend als Yogi Bhajan, 1929 in het huidige Pa- j®eboren. In 1968 vertrok IB Canada en de Verenig- lerzeeër op j naar land J - De Canadese onder- pe dinsdag voor de kust iand door een brand in Piemen raakte, is giste- Tsleeptouw genomen het Schotse vasteland. S Chicoutimi wordt op fctief rustige zee door een 'ngsschip met een d van bijna zes kilome- [uur richting de marine- )slane gevaren. Het is de jng dat de 70 meter lange peër daar morgen aan- jTwee opvarenden die p brand gewond raakten, fog in het ziekenhuis, pde gewond beman- F* overleed woensdag. Zoektocht naar overlevenden tde stad. jat moordde er dwang /den haag - De Kroaat Boskic is na de val van limenclave Srebrenica in gedwongen mee te in het doden van hon- jmoslims. Dat zegt zijn it gisteren in de krant ;ton Globe. Na de val ibrenica zette een Bos- SOfe rvische officier een pis- :ijn voorhoofd om hem lame aan de massa- |te dwingen. in: Geen nische wapens |ag - De regering van Su- tkent dat in de roerige s Darfur chemische I (CW) zijn gebruikt te- purgerbevolking. Dit (recteur-generaal Roge- jer van de Organisatie [t Verbod op Chemische r (OPCW) in Den Haag ften. Nadat half septem- chten over CW-gebruik ir waren verschenen in - had Pfirter Sudan om iring gevraagd. irspeed wil 50 vergoeding - De Britse rederij Ho- d heeft gisteren voor de een schadevergoeding niljoen pond (75 mil- ro) van de Britse douane loverspeed stelt dat Hrige douaniers passa- ^pchrikken en dat de re- ardoor veel inkomsten it. De rechtszaak dient ovember. rniek heeft 0"jryo,s te koop in a - Een kraamkliniek jpaanse Barcelona biedt jren embryo's aan die bij latige bevruchtingen zijn bleven. Voor een bedrag 5 euro kunnen gezonde n tot 45 jaar een embryo ^en. Dat hebben Spaan- a gisteren gemeld. De beschikt over ruim 1700 I's die tussen 1989 en /roren zijn. De kans Iïs bij een eenmalige atie van een embryo ligt veer 35 procent, aldus itwoordelijke vrouwen- de kliniek. nruimers jen bijstand Ioam - De hulporganisa- jen zonder Grenzen biedt p psychologische hulp jnsen die lijken uit de r halen. Het eiland werd (eken geleden getroffen _Vare overstromingen als dvan de tropische storm Ruim drieduizend 1 kwamen daarbij om S» Nog steeds zijn amb- bezig lijken uit de mod- "Jalen. cairo-eilat/anp-rtr-afp - Het aantal slachtoffers bij de bom aanslagen in het noordoosten van de Egyptische Sinaï is op gelopen tot 28. Meer dan 120 mensen raakten gewond. Het dodental kan nog oplopen, want er zijn tientallen mensen vermist, die waar schijnlijk nog onder het puin liggen. Israëlische autoriteiten vermoeden de hand van het terroristennetwerk al-Qaeda. Een enorme explosie door een autobom in het toeristische Ta- ba werd twee uur later gevolgd door meerdere aanslagen met autobommen - en vermoedelijk ook door een zelfmoordenaar - in populaire vakantieoorden meer naar het zuiden. Het Hil ton Hotel in Taba stortte gro tendeels in. Bij deze aanslag vielen de meeste doden. Reddingwerkers zoeken nog steeds naar overlevenden. Een groepering die zichzelf verbon den acht met al-Qaeda, heeft op het internet de verantwoor delijkheid voor de aanslagen opgeëist. Het gaat om de Mar telaren Brigades van Abdullah al-Azzam. Mogelijk 23 Israëliërs zijn om gekomen, vijf Egyptenaren en zeker één Rus. De daders moe ten Israëli's hebben willen tref fen, want die vormen in deze tijd van het jaar de overgrote meerderheid van de toeristen langs de oostkust van de Sinaï. Een plaatselijk toerismebureau schatte in Haaretz dat er ten tij de van de aanslagen zeker 15.000 Israëliërs in Sinaï waren. Israël heeft bussen gestuurd om haar burgers terug naar huis te halen. De Verenigde Staten hebben Amerikanen gewaar schuwd niet naar het gebied te gaan. Bij de bomaanslag op het Hilton Hotel in Taba is een Ne derlander licht gewond geraakt. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag vrij dag gezegd. Twee andere Ne derlanders bleven ongedeerd. Zij zijn inmiddels naar Israël gereisd. De gewonde Nederlander is volgens de zegsvrouw van het departement niet opgenomen in het ziekenhuis. De twee an dere Nederlanders zijn met de andere toeristen naar Israël ge gaan. De paar duizend Nederlandse toeristen die de komende we ken naar de regio rond de Rode Zee gaan, hebben niet of nau welijks gereageerd naar aanlei ding van de aanslag in Taba. Hier en daar zijn bij diverse touroperators een tiental tele foontjes binnengekomen en in 'n enkel geval heeft een reiziger de Rode Zee omgewisseld voor een andere bestemming in Egypte. „De Nederlander schrikt niet meer zo van aanslagen", zegt een woordvoerster van Thomas Cook, die per 1 november Taba nieuw in het programma heeft. „We zien geen reden dit te schrappen." Bij de reisorganisator zijn zes telefoontjes binnen gekomen van klanten die nadere infor matie wilden. Volgens een zegs man van TUI, dat ook Taba als bestemming heeft, hebben een paar klanten een omboeking gevraagd. „Maar wel binnen Egypte, dat heeft ons wel wat bevreemd." Voor de vijf reizi gers die Isropa volgende week naar Taba zou brengen is een andere bestemming gezocht. Een Engelse bobby brengt bloemen naar het huis van Kenneth Bigley's moeder in de Liverpoolse wijk Walton. Foto: Reuters bagdad/gpd-reuters - De in Irak ontvoerde Brit Kenneth Bigley is onthoofd door zijn ontvoerders, de terreurgroep van Abu Musab al-Zarqawi. Een medewerker van persbureau Reuters zegt een op name van de moord te hebben gezien. De onthoofding zou donder dagmiddag hebben plaatsge vonden in het guerrillabolwerk Latifiya, 35 kilometer ten zui den van Bagdad. In de video is te zien hoe Bigley een verkla ring aflegt met zes gijzelnemers om hem heen. Een ervan ont hoofdt hem daarna met een mes.De Britse premier Tony Blair sprak gisteravond zijn af schuw uit over de executie en zei dat mensen waar ook ter wereld die overgaan tot gijze ling 'nooit mogen winnen'. Vol gens minister van buitenlandse zaken Jack Straw zijn de afgelo pen dagen nog contacten ge weest tussen de ontvoerders en de Britse regering. „We hebben alles gedaan wat we konden om de gijzelnemers ervan te weer houden hem te vermoorden. De 62-jarige ingenieur Bigley werd op 16 september in Bag dad ontvoerd door Eenheid en Strijd, de beweging van de Jor daanse terrorist al-Zarqawi. De twee Amerikanen Eugene Arm strong en Jack Hensley, die sa men met Bigley werden ont voerd, werden al na enkele da gen onthoofd. Bigley werkte al jaren in het Midden-Oosten voor een bouwbedrijf. Over een paar weken zou hij met pensi oen gaan en zich met zijn vrouw in Thailand vestigen. De ontvoering van Bigley heeft premier Blair ernstig in verle genheid gebracht. Tot twee keer toe gaven zijn ontvoerders vi deo-opnames vrij waarop Big ley de premier smeekte om hulp. „Blair geeft niet om mij. Mijn leven is goedkoop", zei een geketende Bigley, die opge sloten zat in een kooi, op de laatste video. Blair liet weten pogingen te doen met de ont voerders in contact te komen, maar niet bereid te zijn tot on derhandelen. Bigleys broer Paul, die in Amsterdam woont, zei gisteren dat Blair 'bloed aan zijn handen heeft'. De ontvoerders eisten de vrijla ting van vrouwelijke gevange nen in Irak. Ongeveer een week geleden waren er onbevestigde berichten dat Bigley door zijn ontvoerders was 'doorverkocht' aan een andere organisatie, die geen politieke eisen zou stellen, maar losgeld eiste. Bigleys familie heeft zich tot het uiterste ingespannen om hem vrij te krijgen. Zijn vrouw en zijn 86-jarige moeder deden op televisie oproepen aan de ont voerders om Bigley vrij te laten. door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Verbaasd, en met gêne, rappor teerden de Italiaanse media over het jongste bezoek van premier Silvio Ber lusconi aan de Libische dictator Mo hammed Khadafï. De twee leiders vielen elkaar in de armen. Silvio zei uit het 'diepst van zijn hart' te spreken en noemde Mohammed 'mijn vriend en die van Italië, een ware leider van de vrij heid'. Mohammed deed meteen wat te rug: hij riep 7 oktober, de 'nationale her denkingsdag van wraak' jegens de vroe gere Italiaanse koloniale bezetter, uit tot 'nationale vriendschapsdag' met het Ita liaanse volk. Aan dit vertoon tussen een gekozen regeringsleider en een coupple ger die sinds 1969 met ijzeren vuist over vijf miljoen mensen regeert, hing een prijskaartje van bijna 6 miljard euro. Berlusconi was in Libië om het enorme aardgasproject Greenstream te starten. Een 520 km lange pijpleiding op 1120 meter diepte door de Middellandse Zee tussen het Libische Mellitah en de raffi naderijen bij de Siciliaanse stad Gela. Het energiebedrijf ENI adverteerde trots in alle Italiaanse kranten over de komst van 8 miljard kubieke meter 'schone energie' jaarlijks. Dat levert Khadafï vijf miljard euro op en Italië nog eens 1 mil jard. Italië wordt daarmee, zoals Khadafï trots meldde, voor tien procent van zijn energiebehoefte afhankelijk van Libië. Maar sinds Kadafi schuld bekende inza ke het ontploffen van een PanAm-jet bo ven het Schotse Lockerbie (270 doden), is het ijs gebroken. Mede door toedoen van Italië. Het land bleef ondanks een tot 1999 geldend handels- en wapenem bargo warme betrekkingen onderhou den met Libië. Khadafï's aankondiging de wapenprogramma's stop te zetten, voorraden te vernietigen en internatio nale inspecties toe te laten, was voor Berlusconi genoeg de banden met Libië verder aan te halen. In Amerika en Europa is de strijd tegen islamitisch geïnspireerd terrorisme nu het alibi om Libië weer te omarmen. Voor Berlusconi geldt ook nog eens dat hij in Europa dankzij die samenwerking met Khadafï goede sier kan maken met een harde anti-immigratiepolitiek. Dankzij een akkoord, waarvan de tekst geheim is, worden de armoede in eigen land ontvluchtende emigranten die zich vanuit Libië naar de eilanden Lampedu- sa en Sicilië laten overzetten, meteen te ruggestuurd. Er was nog een ander ca deautje: 1000 Egyptenaren die in Libië op een illegale overtocht naar Italië wachtten, zijn zonder pardon de grens overgezet. Met Italiaanse vliegtuigen. Berlusconi en Khadafi mogen elkaar met recht een handje geven. berlijn/anp-rtr - Bijna vijf tien jaar na de val van de Ber lijnse Muur komt een deel van het historische bouwwerk te rug in de Duitse hoofdstad. Het Checkpoint Charlie Muse um plaatst 200 meter muur te rug vlakbij de tijdens de Kou de Oorlog wereldberoemde grensovergang. De van graffiti voorziene betonblokken stam men uit de originele muur. Er moet echter worden afgewe ken van het oorspronkelijke verloop van de Todesstreifen (levensgevaarlijke strook lang het IJzeren Gordijn waar op vluchtelingen werd gescho ten) omdat er inmiddels be bouwing staat. Volgens de museummanager zijn al tien tallen betonblokken geplaatst. Er was nog weinig over van de Muur waarvan het grootste deel in de herenigingseuforie van 1989 is gesloopt. door onze correspondent Harald Doornbos zadran - Ingeklemd tussen boomloze bergen en een einde loze hoeveelheid grijze rotsen, ligt een dorpje dat wellicht de beste schutkleur ter wereld heeft. De kleine huizen zijn ge maakt van stukken grijze rots. En er ligt overal zoveel stof dat je werkelijk goed moet kijken want anders rijd je het dorp voorbij. Zo op het eerste gezicht lijkt het alsof Zadran helemaal niets heeft. Geen winkels, au to's of kleur. Maar wat de be woners van Zadran, op ander half uur rijden ten oosten van Kaboel, wel hebben is een stemlokaal. Drie zelfs. „Eén voor de mannen", zegt Zarbad Shah, lid van de lokale verkie zingscommissie. „En twee voor vrouwen." Shah (30) hij heeft een ver weerd gezicht dat lijkt op de grillige stenen in de waterloze rivier. Nadat Shah en een groep mannen een stenen hut met een van stokken gemaakt dak binnenstappen, is de grote vraag: waar is dat stemlokaal dan? Binnen 24 uur zal ook hier, in de verlaten bergen van oost Afghanistan, gestemd gaan worden in Afghanistan's eerste verkiezingen. ,,Eh", mompelt Shah, „het stemlokaal? Nu lijkt het nog op een eetkamer, maar dit is het stemlokaal." Om Zadran te bereiken verlaat je 's ochtends vroeg Kaboel waar het vanwege de ophanden zijnde presidentiële verkiezin gen wemelt van de politie en militairen. Af en toe zie je Ame rikaanse soldaten langs de weg lopen. Even verderop houden Afghaanse soldaten de kruis punten in de gaten. Iedereen is bang dat Taliban-strijders en hun vrienden van al-Qaeda de verkiezingen willen verstoren met aanslagen. Commandant Lala Gha geeft vrolijk advies. „Op zich moet het hier veilig zijn maar voor de zekerheid geef ik je een soldaat mee. Als je wordt aangevallen kan hij tenminste terugschie ten." Over de verkiezingen hoeft niemand zich zorgen te maken, meent de comman dant. „Het blijft rustig, daar zorgen wij wel voor." amsterdam/anp - Ooit gingen er stemmen op om een speciale Nobelprijs voor Duurzame Ont wikkeling in het leven te roe pen. Het feit dat de Kenyase Wangari Maathai nu de Nobel prijs voor de Vrede krijgt, be wijst misschien wel dat dat niet meer nodig is. Dat zegt Alide Roerink, adviseur op het gebied van externe be trekkingen voor de NCDO, de Nationale Commissie voor in ternationale samenwerking en Duurzame Ontwikkeling. Roe- rink kwam via de vrouwenbe weging in contact met Maathai en werkte met haar samen in het kader van het zogeheten Handvest voor de Aarde, waar in in feite de belangen centraal staan van alles wat leeft. Ooit werd in VN-verband ge probeerd zo'n handvest op te stellen: voor de bescherming van het milieu, voor sociale en economische rechtvaardigheid, maar ook voor geweldloosheid, democratie en vrede. De lidsta ten van de VN slaagden er ech ter niet in het handvest van de grond te tillen. Een groot aantal maatschappelijke organisaties en individuen ging er wel mee aan de slag en in Afrika speelde Maathai daarbij een voorhoe derol. Roerink kent Maathai persoon lijk en noemt haar een vrouw die sterk is, energiek en be scheiden. „Ze staat met twee voeten in de modder", aldus Roerink. Maathai is diverse keren in Ne derland geweest. Diverse keren ook kwam het er niet van om dat ze in eigen land overhoop lag met de autoriteiten en niet weg kon. Volgend jaar november komt ze weer naar ons land, als het Handvest voor de Aarde (ook wel bekend als Earth Charter) vijf jaar bestaat. Een van de eerste initiatieven van de 64-jarige Kenyaanse on derminister van milieu was het planten van bomen. Daarmee pleegde ze een eenvoudige daad van verzet tegen de Ke nyase autoriteiten, die daar met goed fatsoen niets tegenin kon den brengen maar Maathai toch het leven zuur maakten. Tegelijkertijd deed ze iets heel concreets tegen de ontbossing en kwam ze ook op voor de po sitie van de vrouw, niet alleen in haar eigen land, maar in heel Afrika. Wangari Maathai, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, kort nadat ze op de hoogte is gesteld van het heuglijke nieuws. Foto: Reuters door onze correspondent Ans Bouwmans chillicothe - Wie de staat Ohio weet te winnen, wint de presidentsverkiezingen. Dat is een van de vuistregels van de Amerikaanse politiek. John Kerry hoopt op een overwinning in Ohio, ondanks de Republikeinse revolutie in de staat. Alison Cathles (26) houdt een dik pak papier omhoog. De lijst met vrijwilligers. Mensen uit de regio die de telefoons be mannen en langs de deur willen gaan. Ze zijn het beste wapen in de strijd te gen George Bush, denkt Cathles. „Van buur tot buur. Van vriend tot vriend." Alison zit samen met Nathan Levinson (23) in een met verkiezingsbiljetten be plakt bijgebouwtje van een kerk in Chil- licothe, een stadje dat in de negentiende eeuw kort de hoofdstad van Ohio was. Het duo is de vooruitgeschoven post van de Democratische partij in dit deel van Ohio. De een is een afgestudeerde histo ricus uit Washington, de ander een soci aal werker uit Boston. De Kerry-cam- pagne heeft Alison en Nathan naar het zuiden van Ohio gestuurd om vier dis tricten terug te winnen die vier jaar gele den naar Bush gingen. Twee districten, Meigs en Vïnton, behoren tot de aller armste 'counties' van de staat. Meigs staat aan de top van de armoedelijst in Ohio. Desondanks haalde Bush er in 2000 zo'n 56 procent meer stemmen dan Al Gore. Dat lijkt tegenstrijdig. De Democratische partij komt toch op voor de werkende klasse, dé armen en zwakken? Waarom zou een district waarin een vijfde van de inwoners in armoede leeft naar de Re publikeinen gaan, de partij van de eco nomische elite? Het antwoord: conser vatieve normen en waarden. De Demo craten hebben in het afgelopen decenni um het 'hartland' van Amenka moeten prijsgeven aan de Republikeinen, omdat die zich hebben opgeworpen als de par tij voor de gewone man die naar de kerk gaat, jaagt en naar countrymuziek luis tert. Schrijver en journalist Thomas Frank beschrijft in zijn boek 'What's the matter with Kansas' ('Wat is er aan de hand met Kansas') hoe de 'doodgewone, hardwerkende, doorsnee arbeider' ertoe is gekomen christelijke moraal te laten prevaleren boven zijn economische ei genbelang. Het boek van Frank gaat over Kansas, maar dezelfde trend is in Ohio te zien. In de jaren negentig is de staat - op alle niveaus - Republikeins ge worden. Jon Benedict, woordvoerder van Bring Ohio Back (BOB), een actiegroep tegen Bush, hoopt dat de inwoners van Ohio nu inzien dat het beleid van de Republi keinse partij schade aanricht. In Circleville, een dorp ten noorden van Chillicothe, is dit jaar een beeldbuizen- fabriek van Thomson RCA gesloten. Meer dan vijfhonderd banen weg. Zo gaat het veel vaker in Ohio. Sinds het aantreden van Bush rijn in de staat 270.000 banen verloren gegaan, aldus BOB. Relatief goedbetaalde banen in de industrie verdwijnen. Wat ervoor terug komt, rijn banen in de dienstensector (winkels, hotels) die minder goed beta len en slechtere secundaire arbeidsvoor waarden hebben. Financieel adviseur Shirley Ratcliff uit Chillicothe was vroeger Democrate. Toen werd ze Republikeins. Vorige maand was Ratcliff een van de vrijwilli gers op de verkiezingsbijeenkomst van George Bush in Chillicothe. „We waren zo dicht bij hem. We voelden zijn aan wezigheid", zegt de Bush-fan. John Edwards was een paar dagen eer der in Chillicothe. Daar was Ratcliff niet bij. „Hij stelt toch helemaal niets voor." Voor Kathy, mede-eigenaresse van een winkel in cadeauartikelen, was het juist omgekeerd. „Bush? Nee, die wilde ik niet horen. Edwards komt veel meer op voor de werkende klasse." parijs/anp-afp - Door een bomaanslag op de Indonesi sche ambassade in Parijs rijn gisterochtend tien personen lichtgewond geraakt. De ont ploffing beschadigde een deel van de gevel en blies ruiten in auto's en nabijgelegen gebou wen aan diggelen. De aanslag werd uitgevoerd met eën bom- pakketje. De explosieven waren recht voor het ambassadege bouw geplaatst. „Voor zover we weten was er geen sprake van een specifieke dreigingaldus de Franse minister van binnen landse zaken, Dominique de Villepin. De bewindsman bracht onmiddellijk een bezoek aan de rampplek en sprak van een daad met „criminele be doelingen". Nog niemand heeft de aanslag opgeëist. Onder de gewonden rijn vijf leden van de ambassade. De meesten liepen verwondingen op door rond vliegende glasscherven. Het In donesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft alle am bassades opgeroepen alert te rijn. De aankomende president van het Aziatische eilandenrijk, Susilo Bambang Yudhoyono, noemde de aanslag een „terro ristische daad". Hij riep Frank rijk op de daders op te sporen en te berechten. De Franse pre sident Jacques Chirac, in Viet nam voor een ontmoeting met Aziatische leiders, zegde toe al les te doen om de zaak op te helderen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5