Honderd miljoen meer voor VMBO BINNENLAND 'Van de Riagg word je gek' Zondag 10 oktober geopend farmte van van tiMn» 5Dierenrechtenactivisten behandeld als terroristen' Meubelplein Leiderdorp bij Van Til 'Nederland steeds veiliger' Schultz kritisch over zesde baan Schiphol Kinderziekenhuis komt met pijnpaspoort Rijke wijnoogst U bent woninklijk welkom van 11.00 tot 17.00 uur A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp nl Een inwoner van I heeft in Zeewolde zo- rijbewijs als zijn auto inleveren. De man reed snelheid van rond de meter per uur waar lal maar 80 kilometer rden gereden. pagina's Rijk r bereikbaar De internetpagina's nl en regering.nl zijn eikbaar. De aanval die irkrakers maandag is in, is in hevigheid afge- m systeembeheerders let vele extra verkeer af, de Rijksvoorlichtings- .teren. Een groep corn ers die zich de 0x1 fe ant, begon de aanval iegin van de week, uit legen het kabinetsbe- boys er tralies |ag - De rechtbank in pag heeft gisteren een 20- jn een 26-jarige Hage- jtoordeeld, omdat zij inderjarige meisjes uit 'daal tot prostitutie heb- Iwongen. De loverboys celstraffen van ander- twee jaar opgelegd. Ook c 26-jarige ruim 10.000 - a hij aan de meisjes ver- u aan de staat terugbeta al 16-jarig slachtoffer i ïrst verliefd op de jong- o Pnaar en later op zijn y vriend. De twee hielpen j£g te lopen van huis. euwste vriend vertelde -hij geldproblemen had 'en korte'tijd werkte ze lfn als prostituee. (advertentie) mammam Allochtoon heeft nauwelijks toegang tot psychische zorg Stijlvol garderobekastsysteem Atmosfera. Met de strakke signatuur van het Italiaanse topmerk Poliform. Uitgevoerd met glazen of houten deuren en aluminium of houten profielen. De comfortabele warmte van Amerikaans kersen. Italiaans walnoot, wengé of eiken geeft het slaapvertrek een bijzondere intimiteit. MMH (binnenlandse zaken) werpen het langdurig opsluiten van veelplegers en de prestatiecon tracten voor de politie vruchten af. Het ophelderingspercentage van geregistreerde criminaliteit steeg van 17,8 naar 20 procent, het aantal geregistreerde mis drijven daalde vorig jaar met drie procent. den haac/gpd - Nederland wordt steeds veiliger. Het kabi net trekt deze conclusie uit re cente cijfers van het CBS en de voortgang van het eigen 'veilig heidsprogramma'. „We zijn we op de goede weg", liet minister Donner (justitie) gisteren na de ministerraad weten.Volgens Donner en minister Remkes door Mayke Calis den haag - Psychische hulp aan allochtonen is nog steeds een ondergeschoven kindje. Artsen en hulpverleners gaan nog te veel uit van de blanke doorsnee Nederlander. Van de allochtonen die aan een therapie begint, haakt een groot deel voortijdig af. „De rituele wassing in Surina me hielp wel." 'U heeft last van buitenlander- stress', kreeg een Kaapverdi- aanse vrouw te horen toen zij met psychische klachten bij de huisarts kwam. In plaats van een doorverwijzing naar een in stelling voor geestelijke gezond heidszorg (GGZ) kreeg ze aspi rine voorgeschreven. Dit soort verhalen is helaas geen uitzon dering, zegt medisch antropo loog Huub Beijers. Nog steeds vinden te weinig al lochtonen de weg naar de GGZ en als ze daar al komen, haakt een groot deel voortijdig af van wege onbegrip en miscommu nicatie. De successen vertonen grote regionale verschillen en hangen vooral af van bevlogen hulpverleners of het beleid van individuele instellingen. Hoe het beter kan, is de inzet van een groot congres, maandag en dinsdag in Amsterdam. De psychische zorg is nog te veel toegesneden op de stan daard blanke Nederlander met zijn culturele codes, zegt Indra Boedjarath, directeur van Mika do, een landelijk kenniscen trum over allochtonen van de GGZ. „Niet alle mensen passen daarin." Het begint vaak al bij de huis arts die een cliënt moet door verwijzen. Een depressieve Turkse vrouw zal eerder zeggen dat ze rug- of hoofdpijn heeft, dan dat zij haar klachten pre cies onder woorden kan bren gen. Daarmee zet ze een arts, als die niet verder doorvraagt, op het verkeerde been. Maar ook bij de hulpverlener gaat het vaak al mis bij het stellen van de diagnose, zegt Boedjarath. „Therapeuten herkennen een depressie bij Nederlanders on der andere aan een slechte ui terlijke verzorging en veel zelf verwijten. Caribische vrouwen kunnen echter even depressief zijn, maar ze blijven zich meestal tot in de puntjes ver zorgen." Veel allochtonen die de weg naar de GGZ wel hebben ge vonden, haken voortijdig af. Een jonge Marokkaanse vrouw die problemen had met haar ouders omdat zij om elf uur 's avonds thuis moest zijn, kreeg van de therapeut te horen: 'Kom op meid, je bent ge schoold en goed gebekt. Kom op voor jezelf. Zo werkt dat dus niet in die cultuur, zegt Boedja rath. Uit recent onderzoek van de GGZ blijkt dat vooral Marok kaanse en Turkse jongeren nauwelijks toegang hebben tot de geestelijke gezondheidszorg. In verhouding hebben veel van de jongeren psychische proble men, die zich bij jongens kun nen uiten in gedragsproblemen en bij meisjes kunnen leiden tot suïcide pogingen. Vooral voor jongens is de kans op afglijden en jeugdcriminaliteit groot, zegt Beijers. „De GGZ kan iets voor de jongeren betekenen, maar de instellingen bereiken hen niet." De GGZ- instellingen leunen te veel achterover en verwachten dat de patiënten wel naar hen komen. Voor veel mensen is de drempel nog steeds te hoog. Ja renlang is er van uitgegaan dat allochtonen de hulp niet nodig hadden omdat ze niet kwamen opdagen in de instellingen, zegt Boedjarath. Pas op het moment dat er projecten van start gin gen die actief op bepaalde groe pen waren gericht, bijvoorbeeld in Rotterdam met Kaapverdia- nen, bleek dat er wel degelijk behoefte was aan psychische zorg. Volgens Beijers hebben bepaal de groepen allochtonen meer behoefte aan spiritualiteit en staat onze nuchtere individuele medische benadering te ver van ze af. Hij vertelt over een Suri naamse vrouw die met haar zoon bij een instelling kwam, maar alleen medicijnen kreeg voorgeschreven. De moeder vond dat onvoldoende. Haar fa Indra Boedjarath: „De psychisch zorg is nog te veel toegesneden op de standaard blanke Nederlander." Foto: GPD/Harmen de Jong milie raadde het haar af nog langer naar de Riagg te gaan: 'Daar word je gek.' Vervolgens is de vrouw met haar zoon naar Suriname ge vlogen voor een rituele wassing. Dat hielp even. De Nederlandse hulpverlener aan wie ze dat vertelde wist niet wat hij daar mee aan moest. In Den Haag en Utrecht zijn de afgelopen ja ren projecten gestart waarin meer wordt samengewerkt met traditionele genezers. R2C» erwijs staakt november zaterdag 9 oktober 2004 De onderwijsbonden hun leden op op 16 no- het werk in de scholen eggen. Dat hebben de gisteren besloten. Met willen de bonden de het kabinet verhogen. 116 november is uitge- :ot Dag van het Onder bonden doen mee. ;en nog na over een heid de overlast voor ■n leerlingen te beper- ich een zo duidelijk protest te laten ho- t voorzitter W. Dres- n de Algemene Onder- d weten. itiek teg fc1 De nve k irriè u aa ™ie' 'ing lOUC lats. dsei vooF ries brengt bibuter terug etb! Misdaadverslag- en ter R. de Vries is van en computer van ffaudeof- [onino maandag aan et in Amsterdam over J n. De Vries kreeg giste-, ^brief waarin hoofdoffi- justitie L. de Wit in ijyg lam daarom verzocht. Jnbaar ministerie wil :ken wat voor informa- machine zit. Dan kan geconstateerd of lopen- rzoeken schade hebben en. Tonino zette zijn er eind juni bij het grof- e|gdat hij dacht dat er een nan doc e rolt bende op Politie en justitie heb- eren bij een grote actie in drugsbende 23 ver aangehouden. Ze wor- iacht van de handel in xploitatie van hennep- jen en lidmaatschap criminele organisatie. ;n 330 duizend xtc-pil- islag genomen. Tijdens jaar durende onder- een Belgische infil- een Engelse pseudo- jgezet. e ur verdachte •Fetter in as iden - De schuur bij het i de 27-jarige verdachte ak-Fetter is woensdag- nejj brand gestoken. Dat politie gisteren beves- gens een woordvoerder J" oeilijk te achterhalen of ien wraakactie gaat. zoa Fetter werd in de nacht jj p 24 september in het van Leeuwarden met messteken om het le- acht. i he N«rïge in Deien Een arrestatieteam gin dit jaar bij een inval roning in de Bever- gj j en 5-jarige jongen in de eien geslagen. De poli- jongeren aanhouden len verdacht van een Erkrachting. Onder hen [ggjersvan 13,15 en 16 de vroege ochtend het arrestatieteam de binnen en boeide nage- j-ygi e aanwezigen. Alleen s| y en haar moeder hoef- n handboeien om. de rijdt 114 neter te hard door Richard Mooyman en Coen Polack den haag - Schiphol moet het doen met de geluidsruimte die het nu heeft. De eventuele aan leg van een zesde start- en lan dingsbaan moet volgens staats secretaris Schultz van Haegen (verkeer) passen binnen de be staande geluids- en veiligheids normen. „Als Schiphol een an der banenstelsel wil, dan zullen we heel kritisch beoordelen of dat noodzakelijk is", zegt de WD-bewindsvrouw in een ge sprek met deze krant. „Met een nieuwe baan erbij krijgt Schip hol in ieder geval niet meer ge luidsruimte. In feite verplaats je de hinder alleen maar." Schiphol studeert op de moge lijke aanleg van een nieuwe baan, vermoedelijk parallel aan de Kaagbaan. De provincie heeft hiervoor ruimte gereser veerd in het streekplan. Maar Schultz zegt nog geen concrete plannen te hebben gezien. „Als die baan nodig wordt geacht, dan is de luchthaven aan zet. Of we eraan meewerken, is een tweede. Daarbij zullen we kij ken of het wel zinvol en nuttig is." Voor een nieuwe baan zal in ieder geval de wet Luchtvaart moeten worden aangepast. Voorlopig kan Schiphol door groeien op de huidige plek, al dus Schultz. Tegen de tijd dat de luchthaven uit zijn jasje dreigt te groeien, moet er vol gens haar een debat worden ge voerd over hoe groot Schiphol moet zijn. „We willen hier graag een internationale hub (luchthaven met veel overstap pers - red.), maar dat betekent niet dat Schiphol eeuwig moet doorgroeien. De groei hoeft niet grenzeloos te zijn. Je moet in dit gebied ook de ruimte houden om te wonen en wer ken." De staatssecretaris beseft dat de steun voor Schiphol in de regio is verminderd na de opening van de Polderbaan en de com motie rond de rekenfout. „Het draagvlak is afgekalfd", stelt zij vast. Maar, zo betoogt Schultz, de luchthaven levert behalve lusten ook lasten op. „Een luchthaven maakt nu eenmaal geluid. Je kunt het geluid ver plaatsen, maar niet weglaten." utrecht/gpd - Patiëntjes van het Wilhelmi- na Kinderziekenhuis in Utrecht krijgen bin nenkort een pijnpaspoort, een persoonlijk boekje waarin staat hoe zij omgaan met pijn en angst. De behandeling wordt daar op aangepast, waardoor het kind minder pijn ervaart. Het nieuwe paspoort is een initiatief van de Kinderpijngroep van het WKZ, onderdeel van het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht en ontwikkeld op kosten van onder meer de Stichting Kinderpostze- gels. Volgens Hannie Megens, anesthesioloog van het WKZ en initiatiefneemster, beleven kinderen pijn anders dan volwassenen: „Pijn roept bij hen angst, verdriet en pa niek op, die de pijn versterken. In een zie kenhuis voelen kinderen zich ook nog eens vaak bedreigd door de vreemde omgeving met onbekenden. Reden waarom menig kind zich meer tegen een behandeling ver zet, huilt of niet wil meewerken. Een in greep kan daardoor onnodig lang duren of zelfs mislukken." Pijn is voor een kind ongezond. Uit onder zoek blijkt dat pijn de genezing vertraagt en ook op langere termijn schadelijke gevol gen kan hebben. Zo'n kind kan later bij voorbeeld panisch voor een andere behan deling worden, zelfs als volwassene niet meer naar een arts willen. De laatste jaren besteden ziekenhuizen daarom meer aan dacht aan pijn- en angstbestrijding bij kin deren. Onder meer door regelmatige pijn- metingen, ontspanning en afleiding. Het pijnpaspoort is een nieuwe stap. Me gens: „Elk kind heeft een eigen manier van omgaan met pijn en angst. Vooral bij kin deren die regelmatig voor behandeling naar een ziekenhuis moeten, zie je dat. Een kind wil bijvoorbeeld niet horen dat het in slaap wordt gemaakt, maar wil wel met het masker een mooie ballon opblazen. En een tiener met hemofilie die een prikdiploma heeft, wil misschien zelf het eerste naaldje voor de anesthesie prikken." Voor de ingreep schrijft het kind met de ouders de persoonlijke voorkeuren en ritu elen in het pijnpaspoort. Met een kneepje in je hand voor de prik. Met muziek, televi sie of juist zonder. Megens: „Ook uitlatin gen zijn belangrijk. Een kind kan met jeuk pijn bedoelen. Of bij pijn juist niets zeggen en alleen maar heel stil worden." Naar aanleiding van de ervaringen kunnen de persoonlijke voorkeuren in het paspoort worden aangepast. Megens: „Dankzij het paspoort weten we op welke manier het kind het liefst behandeld wil worden en daarmee kunnen we de pijn die het ervaart, aanzienlijk verminderen." Het kind krijgt het pijnpaspoort mee naar huis. Om ook bij latere ziekenhuisbezoe ken, misschien zelfs bij de tandarts, dienst te doen. rotterdam/anp - De acht die- renrechtenactivisten die 10 au gustus zijn opgepakt voor het doorknippen van een hek bij het proefdiercentrum BPRC in Rijswijk, zijn volgens advocaat Van den Brüle behandeld als 'ideologische terroristen'. De verdachten stonden gisteren voor de politierechter in Rotter dam. Volgens Van den Brüle zijn de rechten van de verdachten ge schonden, omdat zij vier dagen vast hebben gezeten. Boven dien zijn er verscheidene huis zoekingen geweest en zijn tele foongesprekken afgeluisterd, nadat zij hun actie bij het BPRC hadden uitgevoerd. Ook claim de de advocate dat het open baar ministerie (OM) heeft sa mengewerkt met de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AMD). Officier van justitie Van Dam verwierp deze suggestie met een. Het gebruik van dwang middelen was volgens Van Dam niet buitenproportioneel. Hij eiste een geldboete van 1500 euro per persoon. „In de tijd dat het OM van de AIVD hoorde dat deze verdach ten iets van plan waren, zijn er boeren bedreigd en schuren in brand gestoken door dieren rechtenactivisten. Daarom heb ben wij toen geprobeerd te ach terhalen wat deze mensen van plan waren", stelde de officier. Van den Brüle was boos over de aanpak van justitie. „Vroeger kreeg je een boete voor het doorknippen van een hek, nu wordt een verdachte vier dagen vastgehouden en afgeluisterd en doet de politie huiszoekin gen." De hardere aanpak van dierenrechtenactivisten houdt verband met nieuw beleid van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken. Die maak ten daar begin juli een nationa le prioriteit van. groesbeek - Bij biologische wijnhoeve de Colonjes in Groesbeek begonnen personeel ve rekenen ze op zo'n drieduizend kilo druiven, goed voor 2400 liter wijn. Vorig jaar en vrijwilligers gisteren met de oogst. Die is dit jaar uitzonderlijk hoog. Bij de wijnhoe- oogstte de Colonjes tweeduizend kilo. Foto: GPD/Fip Franssen den haag/gpd - Het kabinet moet honderd miljoen euro ex tra uittrekken om het aantal voortijdige schoolverlaters in het middelbaar beroepsonderwijs te rug te dringen. Dat staat in een rapport van het Innovatieplat form, waarvan onderwijsminis ter Van der Hoeven bestuurslid is. Volgens het platform is het geld vooral nodig om het onderwijs praktischer te maken. Boven dien moet het bedrijfsleven er bij worden betrokken. Het platform pleit voor de op richting van een vernieuwings fonds. Scholen die bewijzen dat ze succesvolle veranderingen doorvoeren moeten ondersteu ning krijgen uit dat fonds. „Zo stimuleer je innovatie van on derop", aldus Frans Leijnse, de voorzitter van de HBO-raad die het stuk mede opstelde. Leijnse wil dat er 'innovatoren' worden aangesteld om scholen te helpen bij de vernieuwing. Die zouden afkomstig moeten zijn uit het bedrijfsleven. Minister Van der Hoeven er kende gisteren dat het onder wijs nu 'veel te theoretisch' is. Ze beloofde aan de hand van het advies met concrete voor stellen te komen. Minister Van der Hoeven gaf wel aan dat er 'weinig ruimte is in de begroting'. „We zullen dus moeten kijken of we iets kunnen doen met de bestaande middelen." Vooral in het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (VMBO) haken veel scholieren voortijdig af. Op dit moment heeft vijftien procent van de jongeren tussen de 18 en 24 jaar geen bruikbaar diploma. Van der Hoeven wil dat percen tage in 2010 verlaagd hebben tot acht procent. Het is nu al duidelijk dat de Tweede Kamer niet staat te springen om een vernieuwings fonds. De coalitiepartijen CDA en WD willen dat scholen veel meer vrijheid krijgen in de be steding van overheidsgeld. Het ministerie moet zich daar niet mee bemoeien, vinden zij. (advertentie) Poliform

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3