Doop 'Clausimir louter familiefees GESPREK VAN DE DAG I Ratelband: Hulp voor Tokkies niet meer nodig Protestvoetbal jodjj tegen Marokkaru Kijkje in privé-leven Filip en Mathilde Nationale rouw DAGELIJKS LEVEN iMn DIT ScklUDEftlJ KOU JE HEEL- GOED ZIBN WAT E.EW KLOOTZAK- HET G£WE£ST MENSELIJK Het OPLEIDINGSNIVEAU van de moeder is van invloed op het geven van BORSTVOEDING. Hoger opgeleide moeders geven vaker borstvoeding, blijkt uit een onderzoek waarmee de Maastrichtse arts van de jeugdgezondheidszorg E. Anten-Kools woensdag promoveert aan de Universiteit Maastricht. Ook blijken niet-rokende moeders vaker geneigd om borstvoeding te geven, net als moeders die al ervaring hadden met het geven van borstvoeding bij een vorig kind. Die houden de borstvoeding ook langer vol. Opvallend is volgens de arts dat vrouwen die weer willen gaan werken, langer doorgaan met het geven van borstvoeding. Bij het volhouden van de borstvoeding is het zelfvertrouwen van de moeder erg belangrijk. Ook steun uit de omgeving speelt een belangrijke rol. De promoven da ondervroeg via tien consultatiebureaus in Limburg 800 moeders. De première van de Nederlandse film SNOWFEVER maandag gaat plaatsvinden in de SNEEUW. Twee vrachtwagens hebben uit Oostenrijk 50 m3 sneeuw meegenomen naar Nederland. Dat liet skicentrum SnowWorld gisteren weten. De film is deels opgenomen in Oostenrijk en in SnowWorld in Zoetermeer. Na een rit van twintig uur met de vrachtwa gens, wordt met de sneeuw maandag Pathé Arena en discotheek Powerzo- ne omgetoverd tot een sneeuwpara- dijs. Snowfever is een romantische komedie over drie meisjes die strij den om de liefde van een manipule rende snowboard leraar. Daan Schuurmans, Egbert Jan Weeber en Hanna Verboom vertolken de hoofd rollen. De film is vanaf donderdag 14 oktober in tientallen Nederlandse bioscopen te zien. De Bokkingshang in Deventer is een rechte straat zonder ingewikkelde kruisingen. Toch is er geen andere straat in de provincie Overijssel waar verhoudingsgewijs zoveel ON GELUKKEN gebeuren als in deze 'PROSTITUTIESTRAAT', blijkt uit de ranglijst van het regionaal orgaan voor de verkeersveiligheid in Overijs sel. De dames achter de roodverlich- te ramen trekken er nogal de aan dacht van mannelijke bestuurders en die afleiding veroorzaakt een piek aan kop-staartbotsingen. De laatste drie jaar zorgden kijkers in de straat voor 29 aanrijdingen. De nieuwe cd en dvd van FRANS BAUER hebben al de GOUDEN STA TUS bereikt voordat ze zijn uitge bracht. De cd Daar zijn vrienden voor en de dvd Live in Ahoy' 2003 liggen sinds gisteren in de winkel. Een woordvoerster van Bauer laat weten dat er van tevoren al 66.000 dvd's en 65.000 cd's waren besteld. Foto: ANP De FAMILIE van de overleden zan ger ANDRÉ HAZES wil RUST heb ben. De acties en initiatieven waar mee de familie wordt overspoeld, veroorzaken veel onrust en druk. De vrouw van Hazes, Rachel, laat weten dat de ceremonie in de Amsterdam Aren A was bedoeld om fans tegelij kertijd afscheid te laten nemen en daarna rust te creëren. De Amerikaanse rockzangeres MELISSA ETHERIDGE heeft BORSTKANKER. Haar geplande tournee heeft ze afgezegd om zich te laten behandelen. Haar pu bliciteitsagent liet .Weten dat de 43-jarige Etheridge een operatie zal ondergaan en dat haar arts eenspoedig en volledig herstel" verwacht. De ziekte is in een vroeg stadium ontdekt en Etheridge is al onder behandeling. Foto: ANP Lifestylegoeroe MARTHA STEWART is haar detentie begonnen. Dat heeft haar Amerikaanse GEVANGE NIS, die bekend staat als Camp Cupcake (Bak Gebakje), gisteren ge zegd. De trendsetter werd deze zo mer veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden wegens be lemmering van de rechtsgang en valse verklaringen in een voorken niszaak. Stewart wil nog voor de len te op vrije voeten komen, om haar tuin op orde te kunnen maken. Ludwig Wittgenstein In de dalen van de domheid groeit voor de filosofen nog altijd meer gras dan op de kale hoogvlakten van de schranderheid Emile Ratelband vraag zich af of de Tokkies zijn hulp nog nodig hebben. De mo tivatiegoeroe verklaarde gis teren dat de geldzorgen van het asociale gezin zich van zelf lijken op te lossen, om dat ze hun gedrag commer cieel goed uitbaten. Ratelband was van plan een huis te kopen voor De Tok kies, maar wil daar voorlo pig van afzien. „Belachelijk" zegt de pater familias Gerrie Ruijmgaart: „Mijn bankrekening is nog steeds negatief'. De Tokkies zijn sinds deze week te boeken voor een optreden en verschijnen binnenkort zelfs in een re clamespot. Het gezin is ont stemd dat het via de krant en radio moest vernemen dat Ratelband het huis niet meer wilde kopen. Ruijm gaart hoopt dat Ratelband het gezin nog wil helpen. „Maar we hebben niet zo veel vertrouwen meer in hem." Ratelband laat weten dat hij met de Tokkies rond de tafel wil gaan zitten om te overleggen waar hij hen kan helpen. „We zijn nog steeds vrienden van el kaar", benadrukt de moti vatiegoeroe. In augustus kondigde Ratel band aan tegen bepaalde voorwaarden een huis voor moeder Hanna Tokkie, va der Gerrie Ruijmgaart en de kinderen te willen kopen. Het achterstandsgezin uit Amsterdam was als gevolg van een ernstige burenruzie uit zijn huurhuis gezet. Het werd landelijk bekend door aandacht van tijdschriften en televisiemakers. Ratel band zocht contact met het gezin, nadat hij een afleve ring van de Ikon-documen- taire Familietrots had ge zien. Boekingskantoor Jan Vis meldde dat de Tokkies voor het eerst zaterdag 16 oktober optreden in disco Tonight in Delfzijl. Inmid dels staan er achttien optre dens van de familie vast. Voor 1775 euro per keer ko men ze handtekeningen uitdelen, een biertje tappen en een praatje maken. Het gezin heeft woensdag voor „een modaal jaarsalaris" Gerrie Ruijmgaart (rechts): „Mijn bankrekening is nog steeds negatief'. Foto: United Photos De Boer een reclamefilmpje voor in ternetaanbieder Chello op genomen. Ratelband: „Wat is de drin gende noodzaak van mijn hulp nog? Resocialisatie was een van mijn voorwaar den, maar als ze zich blijven profileren als aso's hebben we een probleem". Gerrie Ruijmgaart laat weten dat hij op advies van Ratelband in contact is gekomen met het boekingskantoor. De motivatiegoeroe noemde het wel positief dat de fami lie van de nood een deugd heeft gemaakt en haar aso ciaal gedrag ombuigt in een voordeel, anp In de strijd tegen antisemitisme en discriminatie moslims gaan Marokkanen en joden morgen tegi kaar voetballen in de Amsterdamse volkswijk De jes. Zes joodse teams nemen het op tegen evenve rokkaanse teams op het Balboaplein, waar ook Ri en Gullit de eerste stappen van hun voetbalcarriè ben gezet. Het is een initiatief van Marokkaanse en joodse o ties die al eerder hebben samengewerkt om de 4- herdenking in De Baarsjes dit jaar goed te laten v Vorig jaar werd die herdenking in dit stadsdeel v( door enkele Marokkaanse jongeren. „We werken om de negatieve spiraal van intolerantie om te bi naar begrip en respect voor eikaars cultuur en re! aldus de initiatiefnemers gisteren. Met het voetb; nooi, waaraan vooral jongeren meedoen, willen z volkingsgroepen met elkaar kennis laten maken o het motto 'sport verbroedert'. „Ik wil naar de syn kunnen lopen zonder uitgescholden te worden", Brugmans, vertegenwoordiger van de synagoge ii Baarsjes en een van de trekkers van het evenemei Marokkaanse deelnemers wonen in het stadsdeel De joodse voetballers komen vooral uit Amstelvei het zuiden van Amsterdam. Sommige van hen aai wel om mee te doen omdat ze bang waren de wijl gaan. De organisatoren hebben eigen beveiliging sen ingeschakeld om een oogje in het zeil te houi Een dergelijk toernooi heeft voor het eerst plaats, ze ontmoeting willen de Marokkaanse en joodsei saties in gesprek blijven om begrip te kweken voo kaar. Ook denken ze eraan om bij een eventuele de keer andere bevolkingsgroepen, zoals Surinan Turken, aan het voetbaltoernooi mee te laten dot Claus-Casimir, het bijna zeven maanden oude zoontje van prins Constantijn en prinses Lau- rentien, wordt morgen gedoopt. De intieme fa miliebijeenkomst in de oude hofkapel van Het Loo staat in schril contrast tot de majestueuze doop van nichtje Amalia in juni in Den Haag. Kinderen uit heel Nederland waren welkom in de prachtig versierde Grote- of St Jacobs- kerk in Den Haag voor de doop van prinses Amalia. Alleen familie en een handvol vrien den zijn uitgenodigd voor de doop van graaf Claus-Casimir in Apeldoorn. Het tweede kind van Constantijn en Laurentien werd op 21 maart net na middernacht geboren, nog geen etmaal na het overlijden van prinses Juliana. De prins sprak van 'gemengde gevoelens' toen hij in Den Haag aangifte deed van de ge boorte. „Ik kan er zelf niet goed de vinger op leggen, maar de vreugde overheerst wel." Een echte roepnaam had het prinselijk paar nog niet. „Hij heet nu Claus-Casimir. Als hij zich meer ontwikkelt als Claus, wordt het Claus. Als hij zich meer ontwikkelt als Casimir, wordt het Casimir", zei Con stantijn. Zeven maanden verder zijn de ouders er nog niet uit. „We noe men hem thuis Clausimir", aldus de prins. „Dat is één van de na men," beaamt Laurentien, „Maar zijn zusje Eloise noemt hem ook Camir." Het jongetje (voluit Claus-Casimir Bemhard Marius Max, graaf van Oranje-Nas- sau, jonkheer van Amsberg) woont met zijn ouders en zusje sinds eind april in Brussel. Constantijn, die aanstaande maandag 35 jaar Prins Constantijn en prinses Laurentien (hier nog in verwachting) gaan morgen hun Claus-Casimir dopen. Foto: Reuters wordt, is daar in dienst bij Rand Europe, eei bedrijf voor onafhankelijk beleidsonderzoel Daarnaast is hij ook part-time adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. Laurentien doet haar werk als communica tie-adviseur vanuit huis, maar dat neemt ni weg dat ze 'Clausimir' geregeld naar de crè che brengt als beide ouders op pad zijn. Het laatste jaar is het prinselijk paar nameli meer dan voorheen in de openbaarheid ge treden. Volgens het hof heeft dat niets te mi ken met een bewuste beslissing om zich voi te bereiden op een mogelijk toekomstige ro als 'assistenten' van Willem-Alexander, zoai Margriet en Pieter nu koningin Beatrix uit d brand helpen. Constantijn zet zich in voor het Prins Claus fonds, waarvan hij samen met broer Friso ere-voorzitter is. Laurentien (38) heeft in he alfabetiseringswerk haar draai gevonden. M haar vorig jaar opgerichte stichting Lezen Schrijven hoopt ze het nijpende probleem van de ongeletterdheid beter onder de aan dacht te brengen. „Ik ben geslaagd als ik mi zelf onnodig maak", meent de prinses, die sinds enige tijd kampt met nekhernia. Dins dag reikte het paar enthousiast de 'Griffel d griffels' uit, de prijs voor het beste kinder boek. Het tot vreugde van Constantijn be kroonde 'Brief voor de koning' van Tonke Dragt bleek ook zijn lievelingsboek. Lauren tien, die dochtertje Eloise geregeld voorlees had 'Triomf van de verschroeide aarde' van Thea Beekman als favoriet. Constantijn en Laurentien staan niet op de loonlijst van de staat en moeten dus zelf voi inkomsten zorgen. Die andere staatsrechtel ke positie dan bijvoorbeeld Willem-Alexand en Méxima - in de schaduw van de troon - verklaart ook de eenvoudige doopplechtig heid in de hofkapel. Hans Jacobs Drie jaar lang heeft de Belgische freelance fotograaf Olivier Polet het kroonprinselijk paar Filip en Mathilde en hun kinderen Eli sabeth en Gabriël mogen kieken op plaatsen en momenten waar normaal geen pers komt. De mooiste plaatjes zijn nu gebun deld in een lijvig fotoboek. Oli vier Polet is geen onbekende voor de Belgische koninklijke familie. Vijf jaar geleden presen teerde hij een soortgelijk foto boek over koning Albert en ko ningin Paola. „Ik had dus al een voet tussen de deur op het paleis," lacht Polet. „Dit boek over Filip en Mathilde, hun privé-leven en publieke leven, is een volgende etappe. Tegelijk een mooie te rugblik met het oog op hun vijf de trouwdag, eind dit jaar." „Als ze een gaatje in hun volle agenda's hadden, mocht ik ko men fotograferen, of ik werd uitgenodigd voor privé-aangele- genheden. Maar niks is in scène gezet. Ze hebben geen dingen gedaan die ze zonder mij erbij niet gedaan zouden hebben. Öc was gewoon getuige van frag menten van hun dagelijks le ven, een kameleon met een fo totoestel," claimt Polet. De fotograaf is vooral blij dat er een aantal primeurs in zijn re portage zitten. „Ik heb mogen fotograferen op het privé-ap- partement in het paleis van La ken, papa Filip die een verhaal tje voorleest aan Elisabeth, de prins die van een havanna ge niet achter zijn bureau. Op hun buitenverblijf in Fenffe." Jour nalist Marcel Leroy ging af en toe mee en schreef voor het boek een -soms al te stroperige- hulde aan het prinselijk paar. Karei Moors Olivier Polet, 'Filip, Mathilde, Elisabeth Gabriël', Polet Photo Production, 44 euro Een van de foto's uit het boek. Foto: Olivier Polet Een stoute jongen zijn of een stout meisje. En ster ven. Alleen dan is er leans op nationale rouw. Je verdiensten kunnen nog zo groot zijn maar als je oppassend hebt geleefd, zal er nauwelijks een traan worden gelaten bij je dood. Neem de oude Drees. We hebben allemaal onze aow aan hem te danken. Toch waardevoller dan een cd van 'De Vlieger' of van 'Met kerst ben ik alleen'. Maar ik geloof niet dat er veel bloemen zijn neergelegd in de Haagsche Beeklaan waar Drees zijn hele leven woonde. Ander voorbeeld: in 1978 stierven op de zelfde dag Piet Muyselaar en Ko van Dijk. Muyse- laar was de helft van het befaamde Snip en Snap- duo. De Snip en Snap revue was ieder jaar voor veel Nederlanders het enige theater-uitje. Ko was een beroemd acteur. Shakespeare, de klassieken. Niet voor het grote publiek eigenlijk. Maar toch werd de dood van Van Dijk breed uitgemeten op de voorpagina's en moest Muyselaar het met een vermelding op pagina drie doen. Maar ja, Ko was tussen zijn vriendinnen door nog vier keer ge trouwd geweest en Piet was een brave burgerman waar de schandaalpers vergeefs de pen voor in de inkt doopte. Prinses Diana. Ook zo'n geval. Bedroog de toe komstige koning van Engeland, scheidde, deelde het bed met allerlei enigszins obscure heren en stierf. Nationale rouw!Als straks koningin Elisa beth de laatste adem uitblaast, dat zal overigens niet gebeuren want de vrouw heeft het eeuwige le ven, zal de massahysterie er niet bij halen. Stout moet je zijn geweest. Seks, drugs en rock and roll. En liefst dood voor je zestigste. Brood, Hazes, Fortuyn, dat is de norm. Wim Kan, Toon Hermans en Wim Sonneveld waren jaren langde grote drie van ons cabaret. Tijdens hun leven po pulairder dan Brood en Hazes bij elkaar. Maar niet na hun dood. Cabaretiers zijn altijd saaie Pieten. Beroepsziekte. Scheiden niet, liggen niet in verkeerde bedden, drinken niet in foute cafés. Geen schandalen. Hooguit een stiekem slippertje tussen de coulissen. En zelfs daar is bijna niets van bekend. Tegenwoordig niet en vroeger ook niet. Niet bij Toon of de beide Wimmen. Dus nam Nederland kennis van hun overlijden, zei tegen de buren: „Heb je gehoord wie er dood is" en liet het daar bij. Wij willen niet rouwen om mensen als wij zelf. Wij willen rouwen om mensen die groots en meeslepend hebben geleefd. En in ons romantisch bewustzijn zijn dat men sen die dames, dark rooms en koning Alco hol in hun testament hebben staan. Men sen die het verdiend hebben dat wij voor hen naar de zakdoek grijpen. Want anders kunnen we net zo goed zelfdood gaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2