ldtimer van Foreholte heeft leen kleine mankementen SPORT Danny Guyt knokt voor zijn basisplaats bij RBC ""IS"V heeft 'Gemiste kans voor Leids waterpolo' S2 Docos - Foreholte zondag 14.00 uur MSV-JBC Zondag 15.30, Northgohal hoc 982 zaterdag 9 oktober 2004 Dan is LZ beter, dan weer De Zijl. Je praat over een groter po tentieel aan leden, maar mis schien is het effect straks wel uitgewerkt en ontstaat er met één vereniging meer van het zelfde. Dan kan blijken dat het van groot belang is dat er twee clubs zijn." Spijker vermoedt dat meer spe lers voor het waterpolo behou den blijven, als de startgemeen schap een feit is. „Misschien had Jan Langerhorst nog wel twee jaar in het water gelegen als we samen waren gegaan. Het is een gemiste kans", aldus Spijker, die denkt dat LZ had verwacht het nog wel een tijdje uit te zingen. Pas in een vrij laat stadium ga ven genoemde spelers aan te stoppen. Te laat om spijkers met koppen te slaan. „Als je sa men wilt gaan, moet je in maart of april al de voorbereiding daarop starten. Er zijn veel ad ministratieve handelingen no dig om het voor elkaar te krij gen", aldus Spijker, die ver wacht dat de buurman volgend jaar wel overstag gaat. Bij LZ ziet hij in keeper Jan Schrama en Joeri Klein twee waardevolle aanvullingen op het team van De Zijl. „Dan zijn we nog ster ker." Van der Zeeuw: „Als start gemeenschap kunnen we el kaar aftasten. Mochten we de krachten bundelen, dan moe ten we wel de top nastreven. Dan moet het een onvoorwaar delijke keuze zijn." In afwachting van wat er ko men gaat, zet Spijker hoog in op zijn team. Hij wil een plaats in de topvier en het recht om volgend jaar in de Europa Cup uit te komen. De ploeg is een goede mix van routine en aan stormend talent. Vier jeugdspe lers deden deze zomer aan het EK onder 19 jaar in Malta mee. „Die jongens maken steeds meer progressie. Doordat ze zo laat uit Malta terug waren, kost het even tijd om op elkaar ge speeld te raken. Maar we neb ben goede papieren. Vorig jaar zijn we zesde geworden. Een vijfde plaats zou dus al een ver betering zijn, maar ik vind dat we het dan niet goed gedaan hebben. De topvier is het stre ven en dan moeten we kijken of we daarnaast nog voor verras singen kunnen zorgen. Ik ver wacht dat we AZC (de vijfvou dig landskampioen red.) een keer pakken." LZ 1886 - De Zijl-LGB/Vivax Zaterdag, 20.15, VijfMeibad eer pe co >en van der Holst ;ampioen worden De Zijl-LGB/Vivax en LZ 1886 volgend jaar mogelijk wel met samen katwijk/roosendaal - Katwijker Dan ny Guyt staat de laatste twee weken in de basis bij RBC. Hij begon in het be taalde voetbal bij de jeugd van ADO Den Haag, won tussendoor in een sei zoen bij Katwijk het landskampioen schap bij de amateurs en stapte bij TOP Oss de profwereld weer in. Dit seizoen maakte hij de overstap naar de eredivisionist uit Roosendaal. In zijn eerste twee wedstrijden als basisspeler verloor Guyt tweemaal. Een domper voor de 23-jarige middenvelder, die aanvoelt dat hij een vaste waarde kan worden. Hoe bevalt het tot dusver in de eredi visie? „Ik moet zeggen, het bevalt goed. In het begin moest ik behoorlijk aanpo ten, wennen aan een hogere snelheid en sterkere tegenstanders. Het is jam mer dat we geen punten pakken, maar dat komt heus nog wel." Je hebt je snel in de basis geknokt. „De eerste wedstrijden moest ik op de bank zitten, omdat de trainer de voor keur gaf aan een jongen die van Club Brugge is gehaald (Birger van de Ven, red). Het enige dat je dan kunt doen is keihard trainen en goede invalbeurten maken. Tegen Feyenoord en NEC mocht ik in de basis beginnen, dat is wel een lekker gevoel." Jullie verloren wel meteen twee keer. „Tegen Feyenoord was dat terecht, we werden behoorlijk simpel van de mat gespeeld. De nederlaag tegen NEC was een flinke teleurstelling. Binnen de kortste keren stonden we 3-0 achter, terwijl ik denk dat we met een fitte se lectie niet voor hen onderdoen." Jouw rol was erg aan de zijlijn blijven plakken. Is dat je favoriete positie? „Nee, eigenlijk niet. We proberen 4-4- 2 te spelen, waarbij ik dan een van de buitenste middenvelders ben aan de linkerkant. Maar wij moeten ons vaak aanpassen aan de tegenstander. Tegen Feyenoord probeerden we een soort 4- 3-3, waarbij ik moest inzakken om met vijf middenvelders te spelen. Dat kwam er ook niet helemaal uit. Ik ben - vind ik, tenminste - een linkshalf. De link tussen de verdediging en het mid denveld, dat vind ik leuk. Dan verover je de bal en kun je meteen kijken waar je het beste een aanval kunt opzetten. Verkapte linksbuiten is niet mijn idea le positie, maar of het nou links, rechts, voor of achter is, voorlopig ben ik heel blij dat ik speel." Kim je nu zien of je dit niveau aan kan? „Dat is na twee wedstrijden in de basis moeilijk te zeggen. Tegen Feyenoord hadden we als team helemaal niets in te brengen, dan kan ik moeilijk bepa len of ikzelf goed genoeg heb gespeeld. Ik weet ook dat ik nog wat dingen moet bijleren. Ik moet vooral brutaler zijn en meer ballen opeisen. Maar ik heb het gevoel dat ik kan meedraaien in de eredivisie. Voor mijn ontwikke ling is dit een heel goede stap geweest. Bij RBC is alles om het elftal heen tot in de puntjes geregeld. Voor de rest ligt het voornamelijk aan mezelf of ik het haal." Je hoopt ooit nog eens te scoren te gen je neef, Edwin van der Sar. Zit dat erin? „Nou, laat ik eerst maar eens zorgen dat ik een vaste waarde word bij RBC. Ik heb een tweejarig contract, met een optie voor een derde seizoen. Ik stel mezelf tot doel om na de winterstop een vaste basisplek te hebben. Daar ben ik keihard voor aan het werk. En of ik Edwin ooit in een competitiewed strijd tegenkom, dat zien we dan wel weer. We sms'en wel regelmatig over hoe het gaat, maar dat ik tegen hem zou scoren is nog niet ter sprake geko men." voerder Pascal Roffelsen bezig aan zijn twintigste seizoen in eerste elftal iman Leefmans )ut - Hij is verreweg de van zijn elftal en hij Amerikaanse auto's, eerngt de term 'oldtimer' lérg nadrukkelijk op. toffelsen (37) is bezig aan itigste seizoen in het ^Beam van Foreholte. Een ^■die slechts voor weinig ^^ers is weggelegd. Te kijk niet naar leeftijd, eter ben dan een concur- arom zou hij dan spelen, beziast heb ik bij gelijke ge lid de meeste ervaring", aanvoerder van de der- je felsen nog eens op het vaipetbal toch niet onaan- leeftijdsverschil met dige elftalgenoten wordt n, lacht hij breeduit. „Ik Ie vroeger in van die lanse 'bakken'; grote auto's dus waar ik zelf ook in reed. Daarom haalde juist ik wekelijks de 'pupil van de week' van huis op, voorafgaand aan een wedstrijd van het eerste elf tal. Tegenwoordig speel ik sa men met enkele toenmalige pu pillen van de week. Peter van Noort liet me laatst nog een fo to zien waarop hij door mij wordt afgehaald." Twintig is een mooi rond getal, maar Roffelsen heeft er de afge lopen seizoen niet doelbewust naar gestreefd om de twintig vol te maken, net zo goed als hij niet uitsluit dat er wellicht nog een 21ste seizoen in het ver schiet ligt. „Ik blijf het spelletje leuk vinden, al geef ik toe dat mijn écht voetbalvrienden de leeftijdsgenoten zijn die vroeger in Foreholte 1 stonden." Dat was, halverwege de jaren ne gentig, de periode waarin de Voorhoutse club in relatief kor te tijd onder trainer Mart de Groot opklom naar de tweede klasse. „De glorietijd! Ik ben drie keer kampioen geworden en een keer gepromoveerd. Daar hoor ik ook bij te vermel den dat we later drie keer gede gradeerd zijn." De laatste jaren zit Foreholte weer in de lift omhoog met een jong team onder leiding van de trainers René Ras en Ton Ar royo, Het elftal heeft zich mo menteel aan de kop van de der de klasse genesteld. „Ze wilden een nieuw team 'bouwen'. Waarom zou dat niet kunnen met een of twee wat oudere krachten erbij? De selectie staat er goed voor en de club kan met een beetje aanwas makke lijk terugkeren naar de tweede klasse. En dat met een herken bare ploeg. Dat zal wel onge veer het plafond zijn van Fore holte want aan 'betalen' doen we niet. Gelukkig neemt dat be talen ook een beetje af. Vroeger in de derde klasse waren we écht de enige club bij wie dat niet gebeurde." Roffelsen is een Amsterdammer van geboorte die op zijn zeven de jaar naar Voorhout verhuis de en zich daar bij de plaatselij ke voetbalclub meldde. Een verdwaalde Mokummer die toch nog een Ajax-shirt om de schouder krijgt doordat het 'wit met rode baan' ook het tenue is van Foreholte. „Het gebeurt niet vaak, maar een enkele keer en bij bepaalde clubs krijgen we te horen: 'jullie met dat jo- denshirt'." Dat soort uitlatin gen stemt de bedrijfsleider bij Chrysler-dealer Karei Oto in Katwijk niet vrolijk. Als begelei der van zijn zoontje die in de F5 speelt, ondervindt hij aan den lijve hoe het leven rondom het voetbalveld tijdens zijn eigen loopbaan is veranderd. „Die ouders", zegt hij hoofdschud dend. „Wat ze tegenwoordig al lemaal roepen en waar ze zich mee bemoeien, het is niet nor maal meer." Betalingen aan spelers, opmer kingen over het shirt en de ou ders langs de lijn; het lijkt alsof Roffelsen niet alleen een vete raan, maar ook een klagende oude man is geworden. Dat is zeker niet het geval. „Voetbal, de humor eromheen, daar blijf ik van houden. Ik heb de 'uk ken' van Foreholte getraind en daar veel plezier aan beleefd." De accommodatie van de club op het gemeentelijk sportter rein onderging in de afgelopen jaren een metamorfose. „Wer kelijk top", vindt Roffelsen. „Het is op zaterdagochtend nu Pascal Roffelsen: „De selectie staat er goed voor en de club kan met een beetje aanwas makkelijk terugkeren naar de tweede klasse." Foto: Taco van der Eb al te klein en bij de smalle uit gang van het sportpark worden mede daardoor regelmatig fiet sers geschept." De verdediger weet dat uit ervaring dat de plaatselijke overheid op soort gelijke problemen niet altijd even snel reageert. Dat leerde hij bij de verhuizingen van zijn bedrijf vanuit Wassenaar naar Katwijk en binnenkort naar Noordwijk. „De ene keer wil de ene politieke partij er wat aan doen en de andere niet. Het volgende moment is het omge keerd en in de tussentijd ge beurt er niets." Het is weer zo'n kleine klacht die Roffelsen aanstipt, eigenlijk alleen maar constateert, zonder zich er echt over op te winden. Maar op het vernieuwde com plex van Foreholte is er één ver andering waar hij nóóit aan zal wennen. „Vorig jaar had ik een kniepeesontstekmg en ben ik aan mijn meniscus geopereerd. Nu ben ik weer helemaal goed, maar dat wetra-veld waarop wij trainen; het is vaak te hard. Eer lijk, dat wordt nog eens het ein de van mijn voetballoopbaan." rtjan van Geen °Pa I/uk - De basketballers van MSV of al sinds jaar en dag mee in de top promotiedivisie. Nooit waren de v(a] rijkers een serieuze titelkandidaat, oo| it jaar gaat de ploeg van coach Bur- Jegovic in het prille seizoen met De ;idf Uilen en Den Bosch 2 aan de lei- nis e 22-jarige Gerben van der Holst is len aan zijn zesde seizoen in het afgs 5e student economie aan de Rotter- i; Erasmus universiteit is een van de lordwijkers in het team. het jaar van MSV worden? wel de bedoeling. We doen al jaren jq4 ik heb de indruk dat de competitie pp ider sterk is geworden. Maar ik heb talie teams gezien." Bjng het in andere jaren mis? iten steeds steekjes vallen tegen e teams. Het is een lange competitie oet er echt elke week staan. Dat was is soms een probleem. Het is een van vol trainen en heel geconcen- djn. We hebben veel jonge spelers, maal erg gemotiveerd zijn. We zijn etsbaarder met die jonge spelers, zit potentie in." n steeds minder Noordwijkers in ïm Hoe kan dat? van Leeuwen en ik zijn de enigen. komt Kevin Jordan er weer bij. Hij n marineopleiding en zit tot decem- em. In de loop der jaren zijn er steeds meer spelers van buitenaf gekomen. We hebben goed gepresteerd en daardoor krijg je aantrekkingskracht. Burhan heeft Jong Oranje gecoacht en kent dus genoeg spelers. Daarbij zijn we geen grote club. We hebben dit jaar geen junioren. Dat is niet goed voor een pro- motiedivisionist. Voor het publiek is het ook leuker als er Noordwijkse talen ten spelen." Is het anders dan vroeger? „Qua basketbal niet. We waren altijd al ambitieus. Buiten basketbal wel iets. Op woensdag bijvoor beeld trainen we tot elf uur. Dan blijft nie mand hangen omdat ze nog een stukje moeten rijden en de volgende dag weer vroeg opmoeten. Verder zijn we een hechte groep. We zijn vier keer in de week samen." Je broer Sander speelt al jaren in de ere divisie en is international Ben jij nooit gescout? „Nee, helaas niet. Ik heb me erbij neer ge legd, dat ik het bij de promotiedivisie moet houden. De eerste paar jaar had ik nog hoop om het te halen, maar nu helemaal niet meer." door Gertjan van Geen leiden - De Zijl-LGB/Vivax en LZ 1886 openen morgen de wa- terpolocompetitie in de hoofd klasse met een onderlinge con frontatie. De Leidse derby wordt dit seizoen vermoedelijk voor het laatst gespeeld. Als het aan trainer/coach Jacob Spijker van De Zijl ligt, gaan de clubs volgend jaar als startgemeen schap verder, net als de vrou wen dit seizoen. Die spelen on der de naam ZVL in de hoofd klasse. „Leiden en omstreken moet een waterpolobolwerk worden", zegt Spijker. „Dat kan alleen als je eikaars uren ge bruikt om de trainingsfacilitei ten uit te bouwen." De Zijl is LZ in korte tijd voorbij gestreefd. Waar de ploeg van Spijker mikt op een plaats bij de eerste vier, gaat het team van Michel van der Zeeuw er alles aan doen om degradatie te voorkomen. De positie van De Zijl maakt dat er een grote aan trekkingskracht is. Kandidaat international Mike van Beuke ring meldde zich weer in Lei- den-Noord, na omzwervingen via Amersfoort en Spanje. Ook Paul Verwey van ZPB maakte de overstap. Spijker: „Het is net als in de topjaren van De Zijl. Toen we in de topdrie speel den, was het aantrekkelijk om in Leiden te komen poloën. Op dat niveau zitten we twintig jaar later weer." LZ 1886 zag alleen maar spelers vertrekken. De broers Jan en Frans Langerhorst en Martijn Laurense gooiden het bijltje er bij neer. Mirko Zuidweg is as sistent van Van der Zeeuw ge worden. „Er zijn twee midvoors en twee midachters weg", zegt Van der Zeeuw. „Die gaan we node missen. Meer dan in het verleden zal het dit seizoen draaien om het collectief be lang." Van der Zeeuw ziet een paar nadelen in een nauwe samen werking. „Je moet je afvragen wat goed is voor de clubs. Het zou een huwelijk tussen twee ongelijkwaardige partners zijn. Het Leidse waterpolo vertoont al heel lang een golfbeweging. I, hoewel je 22 bent, een van de ers. 10 b wat ervaring doordat ik al zes sei- in het eerste speel. Als guard moet ig geven, maar dat betekent niet dat maar sta. Ik moet hard vechten voor ek." Gerben van der Holst: „Ik moet hard vechten voor mijn plek." Archieffoto: Hielco Kuipers Jacob Spijker streeft met De Zijl-LGB/Vivax naar een plaats in de topvier en het recht om volgend jaar in de Europa Cup uit te komen. Archieffoto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23