<elers moeten het product franje verkopenpunt uit' De stem SPORT ZATERDAG 9 OKTOBER 2004 Kees Jansma vervult bij Oranje 'een bescheiden rol' Ignri van der Steen fctond hij ter discussie: perschef van Jerlands elftal én baas van WK Pro- 1 het bedrijf dat de uitzendingen van e-interlands regelt - dat was een h belangenverstrengeling! Kees Jans- I „Tja, die kritiek is niet makkelijk te manneke, stond hij op zolder met ilje voor de mond commentaar bij ter plekke verzonnen voetbal- 1; Keesje wilde radioverslaggever .Thuis luisterden we naar de radio tetbald werd. Dan was het: 'Sssst, J' Ik dacht: als je dat kunt berei- Kees bereikte heel wat meer dan legere idool. Jansma groeide uit tot irt pater familias van de Nederland- jaljoumalistiek; alleskunner, alles- illemansvriend. Hij werd een ge- levisie-commentator, had een goed ïnhi column in Voetbal International, aan Studio Sport, werd voetbal- va Canal+ en schoof gezellig aan na ds als Louis van Gaal en Hans van en hun analyses hadden gegeven, iverd hij perschef van de KNVB en In juichte: nu wordt de sfeer tussen en de media (het volk dus) weer daar er kwam ook ander nieuws: e 2 rijf van Kees Jansma ging de uitzen- '40J van de uitwedstrijden van Oranje a; eren. En dus zat Jansma ineens met tr. itten op het kale hoofd: baas van alle gntatoren én voorlichter. ,0p de zaak zeiden ze: 'Dan staan s zeker achteraan.' Ik zei: 'Ik vrees Want ik zal m'n eigen mensen lenadelen dan bevoordelen in deze :ind Zie je me trouwens al voor mijn jevers staan en zeggen: 'Luister, ik He elke avond het laatste nieuws, ink eraan: gedoseerd brengen.' Ze gaan schaterlachen. Verslaggevers liet eens op die manier bevoordeeld Ik zou het ook nooit doen." nt dat er in theorie sprake is van n v, situatie, maar we kunnen hem ge- \i er in de praktijk geen probleem taan. „Bovendien produceerden we ands. Het is alleen produceren, ik niet in rechten." 1 heeft hij feitelijk nog een derde want Jansma geeft ook nog corn s' rbij wedstrijden op Canal+. „Maar Ha k je dat de internationals zeggen als !t o: t spelen en ik roep dat het wel mee- en 1 n Bommel heb ik nogal aangepakt commentaar. Stuurde meteen een ND sms: 'Bedankt, hè. Ik had op steun gere kend...' Cynisch. Okay, ik heb zondag ge zegd dat Van der Vaart onzichtbaar was, jij vindt dat hij werd weggespeeld door Land zaat. Ik ben nooit zo'n schreeuwer geweest, m'n aard is mild." Dat is absoluut waar en die houding heeft Jansma ook gebracht waar hij is, op de hoogste top van het voetbaljournalistieke bedrijf, waar je alleen komt als je deskundig bent en mededogen hebt. Veel mededogen. Kees Jansma heeft zich, mede vanwege dat grote betrouwbare hoofd en die altijd rui me lach, ontpopt tot de teddybeer van de voetballerij. Hij is de Oranjemascotte die bij nacht en ontij op een willekeurige bel kan drukken en hartelijk zal worden opge nomen in het gezin ter plaatse. Hij zal de zaak ook niet flessen, wat valt er trouwens te flessen in een televisiewereldje dat toch al sinds jaar en dag de journalistie ke wetten der onafhankelijkheid aan de laars lapt? In het persbericht van Talpa (het bedrijf van John de Mol dat het bedrijf van Jansma inschakelde) wordt niet voor niets zo licht gedaan over de kwestie van de twee petten. Wat zou het? Want als het om Oranje gaat, zijn we toch allemaal suppor ter, meende de kletskoekpersberichten- schrijver van Talpa. Televisieverslaggevers zijn wel het vleesge worden chauvinisme, ze weten dat een ge kleurd verslag bij de mensen thuis meer dan door de beugel kan als er internatio naal wordt gespeeld. „Onafhankelijk kun je niet eens zijn, als je moet betalen om je werk te kunnen doen. Ik heb er ook nog steeds moeite mee, met het kopen van rechten. En ik ben het altijd hartstochtelijk oneens geweest met de stelling dat het tijd perk van de kranten over is. Al is de krant natuurlijk ook niet objectief; het is jouw re censie, dus jouw mening." Niet zelden staat er echter in die subjectie ve krantenrecensie wat de televisie 'vergeet' te melden. Jansma maakt hier wel een, wel licht subjectief, onderscheid tussen de NOS en Canal+. „Studio Sport is chauvinistisch, Canal+ niet. Daar heb je insiders als kijkers, die willen absoluut niet in de maling geno men worden. Ik zag Willem Il-Vitesse bij Studio Sport. Die wedstrijd zou zijn afge maakt bij Canal+, het was een asociale schoppartij. Dan hoor ik bij Studio Sport een slap commentaar." Zelf schoof hij met zijn typische, nogal breedsprakige en soms akelig genuanceer de opvattingen in het door hemzelf gepro duceerde SBS-programma na wedstrijden van Oranje aan bij Van Gaal en Van Breu- kelen. Die zien hierdoor vaak interessante spreektijd verloren gaan. En echt slap was Kees Jansma doorgaans in zijn columns in Voetbal International, waarin hij elke week wel bij iemand een wit voetje leek te willen halen. Maar ja, dat heb je met milde, multi functionele talenten. Zijn grote talent was en is het leveren van commentaren bij wedstrijden, ooit geleerd met het theezeefje voor de mond. Dan is Kees Jansma onderhoudend, kundig, be trokken en blijkt hij eens te meer begiftigd met een aangenaam stemgeluid en een meer dan gemiddelde liefde voor en kennis van de Nederlandse taal. Het heeft hem tot Bekende Nederlander en zelfs de status van Gerespecteerde Bekende Nederlander gebracht. Dat heeft ook nade len. „Je wordt herkend. En uitgescholden. Mijn vrouw begrijpt niet dat ik het pik. Tja, moet je er achteraan rennen en roepen dat het niet waar is wat ze zeggen? Het ergste was toen we onlangs wandelden met onze 22 maanden oude zoon, die van mijn oud ste zoon een Ajax-truitje had gekregen. Van een ander familielid een Feyenoord-shirtje, maar goed, hij droeg nu het Ajax-truitje. Word je nageroepen: 'Zie je wel dat je een jodenfamilie hebt.' Dan denk ik: hoe kun nen ze het nu over mij hebben!? En zo denk ik ook als ze het hebben over belangenver strengeling: hoe kunnen ze dat van mij denken? Maar ja, je kunt je er niet tegen verdedigen." Het was ook allemaal wat ongelukkig. „Ei genlijk kwam het aanbod van de KNVB een jaar te vroeg. Volgend jaar augustus ver koop ik mijn aandelen in WK Producties en dan ben ik vrij man." Tot die tijd vermaakt hij zich toch wel, in zijn 'bescheiden rol' als perschef van Oran je. „Die zwaar overdreven wordt, het is echt een bescheiden rol. Ik probeer voor open heid rond Oranje te zorgen. Marco was nogal geschrokken van de commotie toen hij had verteld met Van der Vaart gespro ken te hebben. Ik heb gezegd: 'Doorgaan. Open zijn.' Davids komt naar me toe met de vraag hoe hij met de pers moet omgaan, wat zijn taken zijn als aanvoerder. Verder is het de hele dag over voetbal lullen. Hart stikke leuk. Want ik ben natuurlijk wel een liefhebber." Zou hij Advocaat hebben behoed voor een verloren zomer? „Advocaat en Van Hane- gem hebben me gevraagd als perschef, voor het EK. Maar ik zou hem hebben ge adviseerd niet alles zo zwaar te nemen. Hij belde 's nachts een keer op: 'Nu heeft die Oudkerk bij Barend en Van Dorp ook al iets over me gezegd!' God, maak je niet zo druk, Dick. Ik zou hem ook hebben uitgelegd dat het alleen maar cynisme was van Jan Mul der toen-ie dat zei over stenigen en ophan gen. Nee, ik vind: iedereen moet open en ongestoord kunnen zeggen en schrijven wat hij wil." Kees Jansma met naast zich Ruud van Nistelrooy: „Het is de hele dag over voetbal lullen. Hartstikke leuk. Want ik ben natuurlijk wel een lief hebber." Foto: Hans van Weel Op de televisie zal dat maar zelden het ge val zijn. Maandag, bij Voetbal Insite, merk te Hans Kraay jr. op dat 'wij met z'n allen het product Oranje moeten verkopen', geen seconde tegengesproken door de an dere kenners aan tafel. Jansma steigert even bij de vraag of ook hij vindt dat voet bal entertainment is. „Nee, het is journalis tiek. Vroeger was de perschef van de KNVB ook gewoon lid van de journalistenbond. Maar het is geen zware journalistiek, wel serieuze journalistiek. En 'wij' hoeven het product Oranje helemaal niet samen te ver kopen. Dat moeten de spelers doen, punt uit." VOOR MEKAAR Henco Brummelkamp ftijd: 35 jaar oetbalvereniging RCL uit Leiderdorp |>g bent u al lid van RCL? °P m'n achtste jaar lid geworden, dat betekent nu 28 jaar bij ben. Ik heb nooit op hoog ni- roetbald. Op mijn zestiende vond ik het biertje P ook erg belangrijk. Op een gegeven moment r« [aan fluiten en vlaggen, maar ik pak ook andere Dp die blijven liggen, soms spring ik bij in de na Het voornaamste is dat ik nu de clubscheids- aanstel." tijd per week steekt u in de club? geval ben ik de hele zaterdag bij RCL. Ik kom gft uur en ga 's avonds na de laatste wedstrijd Ik fluit 's ochtends en 's middags een wed strijd. Donderdagavond bel ik met de scheidsrechters om ze te vertellen welke wedstrijd ze moeten leiden. Daar ben je soms zo mee klaar, soms duurt het langer. Vaak fluit ik ook doordeweeks een wedstrijd; aan het einde van het seizoen, wanneer de jeugd selectiewed strijden speelt voor het jaar daarna, is dat wel op dins dag, woensdag én op donderdagavond." Waarom doet u dit allemaal? „Ik kwam op het schoolplein in aanraking met voetbal en die passie is gebleven. Ook vind ik het leuk om de dingen goed voor elkaar te hebben. Ik weet dat ze me bij de club waarderen, dat houdt je op de been." Heeft u thuis niks te doen? „Overdag werk ik bij het Hoogheemraadschap van Rijnland. Ik heb geen partner en ik heb geen zin om vijf avonden in de week thuis te zitten. Het voetbal is een deel van mijn leven geworden. Vrienden en ken nissen weten dat ze mij niet voor een feestje hoeven vragen op zaterdagmiddag, want dan ben ik op de club. Dat gaat gewoon voor." Steekt het u dat het vrijwilligerswerk bij een vereni ging altijd door een kleine groep wordt gedaan? „Dat steekt me niet. Het steekt me wel dat als je een keer echt hulp nodig hebt, mensen zeggen 'geen tijd' te hebben. Veel leden vinden dat alles geregeld moet zijn, omdat ze contributie betalen. Maar zo werkt het niet. Een club heeft vrijwilligers nodig. Nu zijn we bij RCL met de werving van scheidsrechters bezig. Dat loopt goed bij de C-jeugd. Als er mensen belangstelling heb ben om te fluiten, mogen ze zich bij mij melden." Voor mekaar* is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandida ten voor deze rubriek? sportredactie.ld@hdc.nl Zanger was hij nochtans ook, maar voor Fred Stare- wood bleef de Arena leeg, zijn uitvoering van 'Een Wipneus En Een Kersenmond' ten spijt. Ik ben er de afgelopen dagen echt op gespitst geweest. Maar geen mens die ik er op betrap pen kon in een vlaag van wee moed ter ere van Fred Stare- wood Het Klaas van Beek Dansorkest deze welbekende melodie nog eenmaal neu riënd ter mond te nemen! Jammer. Zelfben ik deze meezinger na melijk niet zo maar vergeten, maar glad vergeten. Ik kan me in het geheel niet herinneren dit lied ook maar één keer ge hoord te hebben. Toch luisterde ik veel naar de radio, indertijd. Dat kwam ook omdat er nog geen televisie bestond, is waar. Je nieuws haalde je van de ra dio - die tijd heb ik meege maakt. Er waren wel kranten, maar niet op zondagmiddag half vijf. Op zondagmiddag om half vijf kon je het schudden. Geen kranten, geen teletekst, geen Langs de Lijn, zelfs geen inter net. Op dat tijdstip was je in een gezin als het onze voor het nieuws van de dag, de voet baluitslagen, aangewezen op de radio. Rond een uur of vier verzocht mijn opa om stilte in de woonkamer en begon hij naarstig zijn speurtocht langs de diverse Europese radiosta tions, waarbij het ons een wonder was hoe behendig hij erin slaagde om in laten we zeggen een kwartier tijd lasti ge kanalen als die van War schau en Strassbourg de mond te snoeren en Hilversum 1 er op de middengolf (402 mtr.) tussenuit te vissen - terwijl ik mij met potlood en Vara-gids aan het toestel kluisterde om de door Frits van Turenhout voorgedragen voetbaluitsla gen te noteren. Hier zijn de uitslagen van de vandaag in het betaalde voet- 'Hier zijn de uitslagen van de vandaag in het betaalde voetbal gespeelde wedstrijden' bal gespeelde wedstrijden" Had iemand mij toen ge vraagd wie ik later wilde wor den, had ik Frits van Turen hout gezegd. Cn Maand of wat eerder wilde ik Yuri Gagarin worden, weer later Johan Cruijff, zo ging dat met jongens geboren in de ja ren vijftig. Gagarin viel af, wij hadden thuis geen raket. Wel een bal. Maar moeilijker nog dan een solo van Cruijffie na doen, vond ik 0-0 zeggen zoals meneer Van Turenhout dat deed. Het lukte mij niet.) Maandag rond een uur of vijf zette ik de autoradio aan. Ik viel midden in het nieuwsbul letin en hoorde uitslagen uit een vorige eeuw gelezen wor den. Haarlem - Den Haag, nülll - nüllL Dit kan tivee dingen beteke nen, wist ik. Of Haarlem (waarvan mij bekend was dat ze het dit jaar goed doen) is nu al gepromoveerd, of Van Turenhout is dood. Helaas - het laatste. Eenennegentig is de stem ge worden, me dunkt dat voor medelijden weinig plaats is. Het 'leuke' is dat je Frits van Turenhout door de vele in me- moriams eigenlijk pas echt leert kennen. Dat hij achter de schermen voor de KRO werkte en als Fred Starewood furore maakte op de bühne, was mij onbekend. Ik veronderstelde altijd dat Frits van Turenhout zijn voor Frits van Turenhout genoeg was om de Van Turen- houtjes te onderhouden. Al begonnen er in zijn tijd ook wedstrijden om tivee uur, ze waren allemaal op zondag. En om half vijf had hij alle uitslagen, ook die van de Tweede Divisie A en B. Als E.D.O. gewonnen had nam mijn opa een jonkie. Als tevens Haarlem verloren had, nam hij er tivee; als metselaar was mijn opa dat aan zijn stand verplicht. Op overige zondagen nam hij er, uit ver driet, drie. Dat Frits zijn beroepsernst een keer opzij zette en D.O.S. met 3-2 liet winnen in plaats van 3-1, om aan te tonen dat Ra dio Noordzee (dat in de val trapte en 3-2 nakauwde) hem plagieerde, moge hem worden aangerekend als een verzets daad na de oorlog. Toen Theo Koomen ons ver liet, begonnen alle eredivisie wedstrijden meteen minuut stilte. Zoiets vandaag in Skopje zou grotesk zijn. Voor de radio luisteraar verstomde de stem van Frits van Turenhout al in 1976. Roy Makaay was toen 1. Maar 0-0 tegen Macedonië zou natuurlijk wel een apart eerbetoon van de KNVB zijn, aan de vertolker van Een Wip neus En Een Kersenmond. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21