REGIO Herdenking ballonvaart blijft hangen /ii kwamen een keer pc^ms, icessen verbaal tegen prabie- Snoepje NAVRAAG van justitie Joost Tonino zette zijn computer aan de straat, in onderstelling dat het ding het niet meer deed. Een taxichauf- i i feur nam de 1 -I y startte hem men op en [te een bulk aan vertrouwelijke rapporten over grootscheepse onderzoeken. De nieuwe eigenaar overhandigde de informatie urnalist Peter R. de VrRies, die donderdagavond volop citeerde telijke) e-mails en justitiële rapporten. Minister Donner sprak en ongelooflijke stommiteit' van Tonino. Commercieel direc- VAN RIJE van de Infotheek Groep, een Leids bedrijf dat han- gebruikte computers, maakte ook een keer mee dat justitie was met vertrouwelijke informatie. het vaak voor dat jullie computers krijgen aangeboden, ip vertrouwelijke informatie staat? nee. We hebben wel eens een partij computers van de poli- jekocht, waarop nog processen verbaal stonden. Vlak voor gingen wipen, kwamen we dat tegen, terwijl was afgespro- it we de computers leeg zouden krijgen. Het lijkt wel een op die kwestie van die officier van justitie. Toen hebben we itie opgebeld en gevraagd wat we met die informatie moes- en: wissen of bewaren." trst even gelezen wat er precies in stond? dat doen we niet. Organisaties sluiten met ons ook altijd een rt af dat verplicht tot geheimhouding. En we zorgen stan- voor het wissen van alle gegevens op de harde schijf van een iter, dat noemen we wipen. uiten we een partij computers ciale software aan, een soort ger zeg maar, en die veegt al- We verkopen veel compu- ior aan scholen; dan kun je it maken dat daar per ongeluk jt gegevens op staan van een ntantsbureau of wat dan ook. •n krijgen van ons ook nog de nheid om steekproeven te ji. Kunnen ze controleren of lit leeg zijn, als ze worden ;rkocht." rklaart u de handelwijze van r Tonino? die officier niet, maar ik at zijn computer vast is ko- zitten. Had ik vroeger ook s ik een paar uur lang achter omputer zat - niet dat ik nu eer lang achter elkaar werk. SJÜ gebeurde werd ik ook altijd g kwaad. Ik heb ook wel eens een schop tegen dat ding ge- omdat ik 'm niet meer aan de praat kreeg en ik ook nog eens rgeten de boel op te slaan. Zo zal het met die officier ook li gegaan. In een opwelling zal hij gedacht hebben: die rot pc uu u het huis uit. Hij moet wel in een ongelooflijke peststem- ^2 pweest zijn, anders doe je zoiets niet. Een officier van justi nt toch wel zo'n opleiding genoten dat 'ie weet dat een tech- 'n computer weer aan de praat had kunnen krijgen?" Erna Straatsma foto: ANP/David van Ham UIT DE ARCHIEVEN 1954, Zaterdag 9 October Het vraagstuk van de aanleg van een nieuwe veemarkt te heeft al tientallen jaren de aandacht van het Gemeentebestuur ;d. Thans leggen B. en W. de Raad een plan voor, dat beoogt de van een nieuwe veemarkt met waaiervormige hal op het Noord uur ke deel vanhet Schuttersveld en een parkeerterrein nabij uur ord, verbonden door een brug over de Haarlemmertrekvaart. I geschat kunnen de kosten voor het veemarktplan geraamd op rond f. 6.500.000,-, waarin niet begrepen zijn de wegen op luttersveld en de brug over de vaart. Die kosten zouden kunnen tot twee millioen gulden. 1979, dinsdag 9 oktober In alle vroegte is er gisterochtend een begin gemaakt met iltering van de Prinsessenkade, tussen de Blauwpoortsbrug en telbrug. Opvallend genoeg mag de weg binnenkort weer ebroken worden in verband met de aanleg van een nieuwe ling. Foto: archief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 1-n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg ••mail: directie.hdcuz@hdcnl wfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg f-mail: redactie.ld<ê>hdc nl NT00R aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54, 2300 AB Leiden 071-5 356415 f fax 071-5 356 325 'ten fax 023-5150 567 NT1EVERKOOP *5 m.b t.: h-68i 3661 K goed: 023-5150 543 |075-68I 3677 rtailhandel: 071-5 356 300 k kunnen contact opnemen [Mi 3636 f (gratis) J 5196800 'taling (acceptgiro) fO (alleen aut. ine.) I''° p/j €216,90 •die ons een machtiging verstrekken Watisch afschrijven van het itsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis) Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Tekenaars van spotprenten leefden zich uit op de mislukte pogingen van de geboren Leidenaar Abraham Hopman (midden), die er in Amsterdam niet in slaagde de ballon te vullen (rechts) en met zijn compagnon Loude voor zijn luchtreis alvast zijn testament liet maken door een notaris. Hun vrouwen rukten zich de haren erbij uit het hoofd (links). Leidenaar Abraham Hopman eerste Nederlandse piloot die de lucht in ging De herdenking is niet echt van de grond gekomen. Een speciaal onder zijn naam in het leven geroepen stich ting wilde met diverse activiteiten vieren dat Leidenaar Abraham Hop man 200 jaar geleden als eerste Ne derlandse piloot het luchtruim koos. Het is gebleven bij een poging om zijn ballonvaart van 29 september 1804 te imiteren en zelfs dat gebeurde niet onder de vlag van de stichting. Bij een oproep om medewerking kreeg het bestuur zo weinig respons dat één evenement moest worden afgelast en dat voorlopig maar even wordt afge zien van het uitvoeren van andere plannen rond het jubileum. „Het leeft gewoon niet, ook niet bij ballonvaar- ders." De nachtvaart waarmee de tocht van Abraham Hopman vorige week werd nagebootst, verliep niet helemaal volgens plan. De twee hete luchtbal lonnen van de particuliere piloten Willem Hijink en Michael Kruseman die in Rotterdam waren opgestegen, kwamen door de wind uiteindelijk ten zuiden van Delft terecht. En niet in Schiedam, waar Hopman twee eeuwen geleden landde. Ook met hem ging er destijds trouwens iets mis aan het eind van de route: bij het neerkomen raakte de mand on der de ballon een slootkant waar door de piloot in het water viel en de gasballon zijn weg alleen vervolgde om pas in Wassenaar uit de lucht te vallen. Zo voelde de geboren Leidenaar al meteen na zijn vaart de nattigheid, die de Stichting Abraham Hopman er voorlopig van weerhoudt om zijn prestatie 200 jaar na dato nog eens luister bij te zetten. Meteen na de oprichting vanuit de afdeling Ballon varen van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor de Luchtvaart (KNWL), deed het bestuur van de stichting een dringend beroep op de 200 tot 230 ballonvaarders die Ne derland telt. „De vraag was of ze mee wilden werken aan een aantal evenementen rond het jubileum. Er kwam zo weinig respons dat voorlo pig niet één activiteit kan worden uitgevoerd", sipt stichtingssecretaris Rutger Coucke. „Heel teleurstellend ja, want we hadden een paar leuke plannen. Maar de 'night glow' in Rotterdam - een show waarbij bal lonnen op de grond met koeiebran- ders zodanig van binnenuit worden verlicht dat ze op gigantische lam pions lijken - moest op de verjaar dag van de vaart worden afgelast omdat er niet genoeg deelnemers waren. Een gasballonwedstrijd om de Abraham Hopman-trofee krijgen we dit jaar niet meer rond vanwege de weersomstandigheden en de uit gave van een jubileumboek over 200 jaar ballonvaart ist voorlopig ook even uitgesteld." De naam van Hopman leeft voorals nog dan ook alleen voort op de eti ketten van de flessen wijn die de stichting naar hem heeft genoemd en op speldjes. Het historisch besef van de ballonvaarders van Neder land wordt ermee doorgeprikt en Hopman zelf wordt ermee te kort gedaan. De bontwerker, stoffenfabri- kant en fysisch instrumentmaker die na zijn Leidse jeugd, onderbroken door een paar jaar Rotterdam, in Haarlem woonde, ging toch maar als eerste Nederlander de lucht in. 'On danks tegenslag, bespotting en mis kenning'. Hopman was van 1770 en was dus, op afstand, getuige van de uitvin ding van de luchtballon (door de Franse broers Montgolfier, 5 juni 1783) en van de eerste bemande vaart (Pilatre de Rozier en de mar kies d' Arlande, 21 november 1783). Vermoedelijk was hij lijfelijk aanwe zig op het moment dat de Parijze- naars Bianchi en Noseda de eerste onbemande 'luchtbollen' in Leiden bij de Burcht op lieten (5 april 1784). Hopman raakte hoe dan ook zoda nig geobsedeerd door het nieuwe verschijnsel dat hij niet rustte tot hij zelfwas opgestegen. Al enigszins be kend geworden door het oplaten van onbemande bollen - 'van tijgers en andere beesten in den vorm van bal lons' - had hij er een paar pogingen voor nodig. Zijn mislukkingen lever de hem de nodige hoon, spotliedjes en spotprenten op. Eenmaal kwam het zelfs bijna tot een volksoproer rond Fopman, zoals hij ook wel sar castisch werd genoemd. Dat was nadat hij het plan had ont wikkeld om in 1804 vanuit Amster dam een luchtreis te ondernemen. Niet uit het winstbejag dat buiten landse avonturiers in die tijd najoe gen, maar om natuurkundige proe ven te doen. Daarom heette de door hemzelf gemaakte ballon ook 'Lust tot Onderzoek' en met die bol, ver vaardigd van 800 el Italiaanse taizij- de, wilde hij de lucht in. Met de Haarlemse natuurkunde-onderwij- zer Louis Loude, die ook veel lief hebberij had in de luchtscheepvaart. De vaart werd begin april aangekon digd in de Amsterdamsche Courant, waarin de heren bekend maakten dat ze zouden opstijgen, mits vol doende lezers bereid waren in het project te investeren via aandelen van één tot drie gulden. De rest van het geld voor de kostbare vaart moest komen van hen die de in een tent opgestelde ballon 'in zijn vollen luister' wilden bezichtigen voor zes stuivers. Hoewel er bij lange na niet genoeg geld was ingezameld om de kosten te dekken wilden Hopman en Loude bijna drie maanden later op 5 juli toch opstijgen. Ze slaagden er on danks een hele dag ploeteren echter niet in de Lust tot Onderzoek van voldoende gas te voorzien en dat lukte ook de volgende dag niet. Om het publiek niet nog kwader te ma ken dan het na het eerste uitstel al was, besloot het duo dan maar met de slecht gevulde ballon te vertrek ken. Ook dat mislukte echter omdat de ballon noch het schuitje dat er onder hing, noch een krakkemikkige wieg met bemanning omhoog kreeg. Zelfs een alleen met Hopman gevul de wijnmand wilde de lucht niet in, waarna hij maar uitstapte en idee en ballon voorlopig liet varen. De kostbare ballon kwam twee da gen later bij Deventer neer en werd naar Hopman terug gestuurd. Het idee voerde hij uit op 29 september 1804, met een vaart van Rotterdam naar Schiedam voor het oog van duizenden belangstellenden. Hop man overleed op 9 maart 1832. „Het beeld dat je van hem krijgt uit verha len is dat hij een gewiekste onderne mer was, een avonturier en mis schien ook een beetje een charla tan", zegt Joop de Wilde, woord voerder van de Stichting Abraham Hopman. „Maar hij wist wel waar hij mee bezig was en is de grondlegger van de bemande ballonvaart in Ne derland. Daar moet je diep rèspect voor hebben en dat hebben we ook. We gaan proberen die wedstrijd om de Hopman trofee volgend jaar te organiseren en dat jubileumboek komt halverwege 2005 zeker uit. Het Van hobby tot bedrijfstak Dat zijn huidige collega's zo wei nig belangstelling hebben voor de prestatie die Abraham Hopman 200 jaar geleden leverde, kan Joop de Wilde wel verklaren. De woordvoerder van de stichting die genoemd is naar de Leidenaar wijst op het slechte seizoen dat de ballonvaarders hebben gekend Als het kan, varen ze liever zelf dan dat ze een feestje opluiste ren") en op hun historische besef, dat verminderd zou zijn door de grote veranderingen in'de ballon vaart van de laatste decennia. „Ballonvaren heeft zich in de laat ste vijftien jaar ontwikkeld van een hobby van enkelen tot een complete bedrijfstak. Als je vijf tien jaar geleden met een ballon boven een dorp hing, stond de hele bevolking te kijken. Nu wor den er acht tot tienduizend vaar ten per jaar gemaakt. Vermenig vuldigd met minimaal zes passa giers gaat het dus om 48.000 tot 60.000 mensen", rekent De Wilde snel voor. „Bovendien is de kans op respons minder omdat Nederland maar een beperkt aantal piloten telt. Met 220 heb je het wel gehad. Dat zijn er zes keer zoveel als vijftien jaar geleden, maar het zijn er nog altijd maar weinig. Dat komt om dat ballonvaren moeilijker is dan het besturen van een klein vlieg tuigje. Niet, denkt u? Nou dan zal ik een vraag stellen. Hoeveel liter lucht zit er in een ballon waarmee vier passagiers vervoerd worden? Honderdduizend? Bijna goed: het zijn er vijf miljoen. Dat betekent dat er vijf ton aan massa in de lucht hangt en als je die massa in hoogte wil laten veranderen zit er tussen het moment van gas geven en de reactie van de ballon vijf tien seconden. Om daarmee goed om te gaan heb je al 40 tot 50 uur in de lucht nodig en dat is dan nog maar één element. Het duurt twee tot tweeënhalf jaar voordat je je brevet hebt. Heb je dat, dan mag je een ballon met drie passa giers varen. Je moet er 75 uur als gezagvoerder op hebben zitten om met vier passagiers te varen en zo verder. Dus het kost wel enige tijd voordat je mag varen met de zes passagiers die een tocht commercieel interessant maken. Daar is tegenwoordig al les op gericht in de bedrijfstak en daardoor zijn niet alleen het hob byisme en het pioniersgevoel op de achtergrond geraakt, maar ook het historisch besef." is alleen jammer dat de herdenking dit jaar in de lucht is blijven han gen." Paul de Tombe De gegevens voor dit artikel zijn onder meer ontleend aan de publicatie Abraham Hopman: 'Den eersten Bataafschen Lugt- reiziger (1804)' van Gert jan Crebolder in het blad Ballonstof, en aan een artikel van A. Bicker Caarten in het Leids laarboekje van 1942. LEIDEN, 21.00 UUR Het Hindoestaanse gezin kijkt vertederd. Het driejarige jongetje tegenover hen heeft donker rastahaar en zit swingend op zijn stoel. Wat een schatje. Wiebelend wacht hij op zijn moeder, die met buggy en tweede kind, in de rij staat voor een Happy Meal. Eten en gespreksstof van het volwassen vier tal zijn op. Twee generaties: ouders, zoon en schoondochter. Ze concentreren zich op het ventje. Zou hij misschien een snoepje lus ten? De oudste vrouw haalt een grote bon bon, verpakt in goudkleurig cellofaan, uit haar handtas. Ze houdt de lekkernij hoog in de lucht. Moet het jongetje springen? En dan overhandigt ze het snoepje. Onaangedaan pakt de peuter de bonbon en loopt weg, naar zijn moeder in de rij. Onder weg vouwt hij het cellofaan los. Het ding verdwijnt in zijn mond. De gulle geefster kijkt het jongetje na en wordt aangesproken door haar schoondoch ter. „Hopelijk vindt zijn moeder het niet erg, dat je een snoepje hebt geven." De schoon moeder kijkt vragend. Hoezo? „Nou, niet al le ouders vinden het goed, dat hun kinderen snoepjes aannemen van vreemden. Ze leren hun kinderen dat dat niet mag." De schoon moeder is verbaasd. Wat kan er nou mis zijn met een snoepje? Daar zijn toch alle kinde ren dol op? „Ja, maar toch hebben veel ou ders dat liever niet. Je kunt beter niets ge ven. Voor je weet heb je ruzie met zo'n moe der. En het is voor zo'n klein kind trouwens ook een beetje gevaarlijk, zo'n snoepje. Hij kan vallen en zich verslikken, en dan komt dat snoepje in z'n luchtpijp terecht." De schoonmoeder kijkt paniekerig om zich heen. Waar is het jongetje gebleven? Ze staat op om zich ter verontschuldigen bij zijn moeder. Dan komt de zoon in actie. „Nee. Ga zitten. Kom op zeg, straks krijgen we nog ruzie met die moeder. Doe nou maar niet. Misschien is er helemaal niets aan de hand en heeft hij het snoepje allang op." De schoonmoeder twijfelt. Is het redden van een kind niet belangrijker dan het voorko men van een ruzie? Ze vindt van wel, maar haar zoon trekt aan haar arm. „Laat nou maar. Ik zie hem nog lopen, dus het zal wel meevallen. Maar je moet het nooit meer doen hoor." De schoonmoeder sputtert nog wat tegen, maar wordt dan met zachte dwang in haar stoel geduwd. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17