Miljoenen nodig voor Groene Hart REGIO Nieuwbouw ziekenhuis Alphen kan beginnen In 't Huis in Zoeterwoude hebben ouders de regie Bakkers verdienden niet meer dan een boterham eve opa' laat ernstige ekens na bij kleuters jjelgerichter emd voor 4erschap rr Provincie wil meer geld van rijk boerderijen en 70 mille De hoeve van John en ,van Rijn in Zoeterwou- le Hafakker in Noordwij- delen met vijf andere ïderijen in Zuid-Hol- 1 bedrag van 70.000 eu- ponsorgeld werd opge- ijdens een roeiwedstrijd 21 olie- en gasmaat- jen uit Nederland mee- eder jaar gaat de op- van dit evenement naar goed doel. Zorgboer- lieden een werkplek :n met een geestelijke ïelijk beperking, aan mjongeren en aan an- gbehoevenden. iet rge(van voorpagina at cujlEOio - Hoewel dit keer waterschapsverkiezing mensen een stem heb- jebracht dan de vorige er wel doelgerichter ge- Dat concludeerde dijk- van Tuyll van Seroos- jisteravond bij de be ing van de uitslag. Bij verkiezingen werden eleven zetels verdeeld op pi blanco stemmen. Dit één. Dit is in zijn ogen de verdienste van de op het internet, tun Kir maken mensen een nci -rekeuze." Mi omst viel tegen dit jaar. één op de zes van de utoèn miljoen stemgerech- 1 n Zuid- en Noord-Hol- is 1 eft gestemd voor de wa- isverkiezingen, in totaal :nt. Dat is zo'n vijf pro- ;un nder dan bij de vorige naa ng. De hoogheemraad- >liö in en waterschappen "t- in Nederland voor het ho inderhouden de dijken cie en het polderpeil. chi 184 kandidaten zijn er elp|zen voor het nieuwe al- bestuur van het Hoog- «voi idschap van Rijnland. h° ien op 3 januari 2005 eerste maal bijeen en ian uit het eigen mid- dagelijks bestuur van nde kandidaten uit het jfiict Midden zijn gekozen: ïiten-Hogervorst, "jkerhout «uwen, Warmond Kooijmans-Bouhuijs, lelij up aaiLeiden Dl oosdij-Zonneveld, Lei- jm mo Ter Aar veld-van der Veek, kerhout Joer, Leiden ner wijk, Noordwijk ien|h0f, Leimuiden Nieuwkoop d vi lekker, Hoogmade P' straf geëist na ontucht bu ineke Dijke ho? el Uag/leiderdorp - Eigen- in ze hun dochtertjes it hun vrijheid terugge- mii ar sinds een nu 71-jari- jvei irdorper de kleuters vo- in hun kruis betastte, hun ouders de meisjes het oog te verliezen, meisjes hebben erries en zien in elke :olli ur een vieze man na de ini lelijke gebeurtenis in de k hi leelhoek van een win- ouv it u wat u deze gezinnen ingedaan?", vroeg rech- Verkleij gisterochtend delijk aan de witgrijze het verdachtenbankje. nten t dat hij dat nu pas be- lleei daarom verschrikkelijk ieui jt heeft. Daar kopen de ?ld fertjes en hun families le ji 'oor, benadrukten de en officier van justitie I. igei l Zij las een verklaring en 1 van de moeders voor. mal igen hopen dat het ooit achtergrond verdwijnt, :rgeten zullen we het nooit." Tegen de man werkstraf geëist. \chi lerdorper zegt dat hij precies begrijpt waar ag vandaan komt. „Ik ==fan helemaal de kluts naar ik voel me geen Dat hij vorig jaar zo ar was, wijt hij aan de nheid die hem overviel gjn vrouw hem vieren- geleden verliet. ioeken die de man in zocht bevonden zich in nkelcentra. Bij de vesti- e an Albert Heijn in Win- 1 Leiderdorp en Leid- je in Leidschendam, in de Zoeterwoudse Rijne- evard en in een tuincen- P het Forepark in Den edroeg hij zich als een ia maar liet hij diepe lit tekens na. De meisjes die hij betastte waren 3, 4, 6 en 8 jaar oud. Soms streelde hij over hun kleding heen, soms wriemelde hij onder hun onderbroek. In 1996 probeerde hij hetzelfde bij de toen 10-jaar oude dochter van buren, maar die stribbelde zo tegen dat het niet lukte. Het was een kordate moeder uit Den Haag die eind vorig jaar onmiddellijk ingreep toen ze zag dat de knoop van de broek van haar vierjarige dochtertje los zat nadat zij naast de voor- leesopa had gezeten. De moe der liet haar kinderen achter bij hun oma die ook in de winkel was, achtervolgde de Leider dorper tot in de parkeergarage en noteerde zijn kenteken. Op 12 januari dit jaar werd de man aangehouden. De man geeft toe dat hij in alle genoemde win kelcentra een keer of vijf, zes heeft toegeslagen. Met een aantal meisjes gaat het niet goed. „Mijn dochter zit op het speciaal onderwijs. Het kost sowieso al veel moeite haar uit te leggen wat goed is en wat niet", kreeg de officier van jus titie te horen van de moeder van het meisje dat in Zoeter- woude werd misbruikt. Het dochtertje van de Haagse moe der durft niet alleen in slaap te vallen en is stil en teruggetrok ken geworden. De meeste meis jes willen niet meer naar de plek waar het gebeurde. Volgens een psycholoog is er kans op herhaling. Daarom moet de man voorlopig door met de behandeling die hij in Utrecht volgt. Naast een scha devergoeding voor twee meisjes van 500 en 600 euro en de ge vangenisstraf voor de tijd dat hij in voorarrest heeft gezeten, eist de officier van justitie een taakstraf van 240 uur en een jaar voorwaardelijke celstraf. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Erna Straatsma alphen aan den rijn - Het Rijn land Ziekenhuis begint het tweede kwartaal van 2005 met de renovatie en nieuwbouw van de Alphense vestiging. De voorbereidingen daarvoor zijn begonnen, nu het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen (CBZ) akkoord is met de plan nen. Met het verstrekken van een vergunning, inclusief een bud get, heeft het CBZ het groene licht gegeven voor de renovatie en nieuwbouw. De ziekenhuis directie wacht nog wel op een vergunning van de gemeente, maar de verwachting is dat de ze toestemming binnen enkele weken binnen is. De aanbeste dingsfase is inmiddels begon nen. De daadwerkeüjk bouw start vlak voor de zomer van 2005. De totale bouwtijd be slaat zo'n drieëneenhalf jaar. Op de plek van het huidige zie kenhuis - het voormalige Rijn oord - verrijst de komende ja ren een nieuw en groter ge bouw. Het ziekenhuis krijgt vier verdiepingen. De nieuwbouw moet ruimte scheppen voor ex tra activiteiten, zoals een poli kliniek sportgeneeskunde. En kele bestaande poliklinieken - zoals gynaecologie, verloskun de, oogheelkunde, orthopedie en anesthesie - worden uitge breid. De nieuwbouw biedt ook on derdak aan de afdeling soma- tiek van het naastgelegen ver pleeghuis Oudshoorn. Dit ver pleeghuis behoort tot de Zorg groep Alatus, waar het Rijnland Ziekenhuis ook onder valt. Ook het Rijnlands Revalidatie Cen trum krijgt een afdeling in het ziekenhuis. Naast het nieuwe ziekenhuis komt een voorzieningenge bouw, waarin plaats is "zorgge relateerde functies'. In dit ge bouw komen onder meer een centrale huisartsenpost, een tandartsenpraktijk, een fysio- therapiepraktijk en een apo theek. De Alatus Groep is nog op zoek naar andere huurders. Aan de noordkant van het nieu we complex komt een parkeer garage. Aan de zuidkant staat een 'parkachtige tuin' gepland. Begin jaren negentig is Rijn oord als algemeen ziekenhuis gesloten. Bedden voor langdu rige verpleging verdwenen en het ziekenhuis fuseerde met het Leiderdorpse St. Elisabeth tot het Rijnland Ziekenhuis. De af deling spoedeisende hulp werd gesloten. Inmiddels is het Al phense ziekenhuis al weer ge ruime tijd aan het uitbreiden, met name op het gebied van poliklinieken. 'Hopelijk banen we een weg voor anderen' Aan de inrichting van de expositie 'Van voorkamer... tot winkelcentrum' in de Oudheidkamer in Leiderdorp wordt de laatste hand gelegd. Foto: Hielco Kuipers door Annelies Karman leiderdorp - Prijzenoorlog, ge haaide managers en een verhit te concurrentiestrijd. Dat is het beeld van winkels anno 2004, maar het is niet altijd zo ge weest. De winkeliers van Lei derdorp leefden in de vorige eeuw vriendschappelijk naast elkaar. Eén van hen was Roel Marbus, die tot 1973 een huis houdelijke zaak in de Hoofd straat had. „Roel was een sociaal mens met een groot hart", zegt Mar leen Riool van de Oudheidka mer in Leiderdorp. „Hij was pas op de laatste plaats onderne mer. Rijke klanten betaalden hem wat meer, zodat hij de Lei derdorpers met minder geld kon ontzien. Zij hoefden met minder geld over de brug te ko men en soms zelfs met hele maal niets." De Oudheidkamer opent van daag de expositie 'Van voorka mer... tot winkelcentrum'. Be zoekers zien foto's en andere tastbare herinneringen aan Marbus en zijn collega's tussen 1900 en 1970. „In die tijd waren er erg veel winkels", blikt Riool terug. „Er zaten tien bakkerijen in één straat. Ze verdienden een boterham, maar niet meer dan dat. In de crisistijd was het een vorm van overleven. Veel men sen begonnen toen een winkel in hun voorkamer om iets bij te verdienen. Maar winkels waren niet alleen belangrijk voor de winkeliers. Het waren sociale ontmoetingsplaatsen." In het boekje dat bij de tentoonstel ling hoort, vertelt kapper Jan Minnee dat zijn zaak vaak nog het meeste weg had van een kroeg. 'Mag het ietsje meer zijn?', is de titel van deze bundeling van in terviews en informatie die de tentoonstelling aanvult. De vele foto's in het boekje doen oude tijden herleven. Een kiekje met Roel Marbus en zijn zus Marie op het strand, tijdens hun eer ste vrije dag. Door de winkeltij denwet, die toen van kracht werd, konden ze er een dagje op uit. „Voor die tijd was de winkel eigenlijk dag en nacht open", schetst Riool. „Zelfs op zondag kon je daar iets halen, maar dan moest je later beta len. Roel deed geen zaken op zondag." Net als de meeste andere win keliers heeft Marbus een eigen plaats op de tentoonstelling. Zijn oude, houten toonbank staat er weer net zo bij als vroe ger. De weegschaal op de vitri nekast, met de schriftjes en de spulletjes van toen. Achter de toonbank hangt een bord met de tekst: 'Als Roel Marbus het niet heeft...' „Heeft niemand het", vult Riool enthousiast aan. „Roel had écht alles, zijn winkel was het warenhuis van Leiderdorp." Marbus sloot zijn zaak in 1973. Veel van de typische winkeltjes moesten rond die tijd sluiten. „Meestal waren er geen opvol gers", legt Riool uit. „Of de klanten bleven weg, dat kwam door de grote supermarkten. Deze tentoonstelling is dus niet alleen een overzicht van de ont wikkeling van de winkels, maar ook van de teloorgang." Riool en haar medebestuursle den van de Oudheidkamer ver wachten een hoge opkomst op deze tentoonstelling. „Vijfhon derd moeten we kunnen red den." Dat is veel, want op an dere exposities komen onge veer honderd mensen. „Dit is een onderwerp dat leeft bij de oud-Leiderdorperszegt Riool. „Ze zeggen dan herkennend: ,Weet je nog, dat winkeltje?"' Wethouder Laman opent vanmiddag om 14.00 uur de tentoonstelling "Van voorkamer... tot winkelcentrum'. De Oudheidkamer aan de Hoogmadese- weg in Leiderdorp is alleen in de weekenden geopend, van 14.00 tot 17.00 uur. 12 December is de laatste dag van expositie "Van voorkamer- tot winkelcentrum'. Het bijbehoren de boekje is voor 6,95 euro te koop. door Floor Ligtvoet regio - Om het Groene Hart te behouden en te verbeteren is een extra rijksbijdrage van enke le miljoenen euro's nodig. Dat stellen de provincies Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht vast. Minister Dekker (VROM) heeft hen de regie over het Groene hart gegeven. De provin cies willen graag met het gebied aan de slag maar stellen wel als voorwaarde dat hun financiële slagkracht groot genoeg moet zijn. Zonder de miljoenen investe ring is de opdracht van het rijk niet haalbaar, denkt gedepu teerde Lenie Dwarshuis van Zuid-Holland. Behoud en ver betering van het Groene Hart is volgens haar namelijk kostbaar. De provincies die nu hecht sa menwerken, weigeren hun vin gers te branden aan een mis sion impossible. „De wens om een groot deel van het Groene Hart groen te houden in de toe komst kost geld. Minister Dek ker heeft het Groene Hart tot Nationaal Landschap bestem peld. Prima, maar dan moeten er ook financiële middelen te genover staan. Het kan niet gra tis." Een opdracht uitbesteden aan provincies zonder steun, daar bedankt de gedeputeerde voor. „Dan geven we de opdracht lie ver terug." De provincie heeft al het imago dat er te weinig wordt bereikt, klaagt ze. „Vol strekt onterecht overigens." Verantwoordelijk zijn voor het Groene Hart mag van haar hoe dan ook niet in het nadeel van de provincies uitpakken. In januari gaan de gedeputeer den van Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht met minis ters Dekker en Veerman (LNV) onderhandelen. „We brengen de verschillende provinciale plannen op één lijn. Ook bere kenen we wat de uitvoering ons gaat kosten," legt Dwarshuis uit. „We willen met een goed onderbouwd plan naar de mi nisters stappen." De voorne mens zijn momenteel nog vaag. Wel is al duidelijk dat naast het bouwen van huizen en het ves tigen van bedrijven in de Oude Rijn-zone er in het Groene Hart meer aandacht moet komen voor de situatie van de boeren. „Dagelijks stoppen in ons land twee boeren met hun bedrijf. In het westen is het aantal nog groter", verklaart Dwarshuis. Volgens de provincies horen de agrariërs die nu het hoofd nau welijks boven water kunnen houden, een subsidie te krijgen. In welke vorm en hoe hoog de bijdrage voor iedere Groene Hart-boer moet worden is on bekend. Boeren zijn volgens de gedeputeerden van essentieel belang om het gebied groen te houden. De honderden miljoenen moe ten verder besteed worden aan het opvangen van een teveel aan regenwater (waterberging) en het instandhouden en aan wijzen van natuurgebieden. „Hier valt recreatie ook onder" voegt Dwarshuis toe. Naast fi nanciële eisen te stellen, vragen de provincies eveneens om meer bevoegdheden. „We heb ben behoefte aan meer wettelij ke bevoegdheden. Zo zouden we zelf bestemmingsplannen moeten kunnen wijzigen." door Judy Nihof zoeterwoude - Het is niet alle maal van een leien dakje ge gaan, maar driejaar na de op richting van 't Huis is Desirée Pardon uit Zoeterwoude dik te vreden. Samen met vier andere ouderparen hebben Pardon en haar man de regie over een wo ning op het terrein van Swetter- hage, waar hun vijf verstandelijk gehandicapte kinderen onder begeleiding leven. De ouders be palen hoe het huis eruit ziet en trekken het personeel aan. „Het is een woonvorm die ik iedere ouder met een verstandelijk ge handicapt kind kan aanraden. We laten maar al te graag aan de buitenwereld zien dat het werkt. Hopelijk banen we daar mee een weg voor anderen." Van de kabinetsplannen wordt Pardon dan ook niet vrolijk. Het ziet ernaar uit dat het zogehe ten Persoons Gebonden Budget (PGB) in zijn huidige vorm zal verdwijnen. „Het komt erop neer dat we straks ons handje moeten gaan ophouden bij de gemeente. Initiatieven als dat van ons komen hierdoor zwaar onder druk te staan. Hoe lang kan een zo goed project als 't Huis nog blijven bestaan? Daar over maken we ons grote zor gen." Dankzij het Persoons Gebon den Budget konden Pardon en haar man in 2001 hun ideaal verwezenlijken. Ze wendden het geld aan voor een huis voor hun autistische zoon Thomas en vier andere kinderen met een verstandelijke handicap. „Met Thomas thuis lukte het niet meer. We konden hem niet bieden wat hij nodig had Desirée Pardon (links): „Hoe lang kan een zo goed project als 't Huis nog blijven bestaan? Daarover maken we ons grote zorgen." Foto:Mark Lamers ruimte, structuur en rust." Tho mas, die inmiddels 13 jaar is, is volgens zijn moeder opgebloeid in 't Huis. „Hij heeft innerlijke rust heeft gekregen. Hij is zin delijk geworden, kan sinds twee jaar een paar losse woordjes zeggen en zijn probleemgedrag is sterk afgenomen. Hij be schouwt dit ook echt als zijn thuis. Als Thomas een dag bij ons is geweest, geeft hij 's avonds aan dat hij naar huis wiL" Het idee van Pardon was een woonvorm van de grond te til len waarbij ouders niet vanaf de zijlijn toekijken, maar zeer in tensief met de begeleiders sa menwerken. Met vier andere ouderparen en met medewer king van zorgaanbieder Gemi- va-SVG, de overkoepelende or ganisatie van Swetterhage, werkte zij het plan verder uit. Op het terrein van Swetterhage konden ze een woning in bruik leen krijgen. Het is volgens de Zoeterwoudse een hele zoektocht geweest voordat ouders en begeleiders hun draai hadden gevonden. Maar uiteindelijk is volgens haar 'iets heel moois' ontstaan. „Natuurlijk denkt niet iedereen overal hetzelfde over, maar er is respect voor eikaars deskundig heid. Je moet vaak concessies doen en compromissen sluiten. Maar dat heeft nog nooit tot grote discussies geleid. Dat zou ook niet in het belang van de kinderen zijn. Het gaat erom dat de kinderen zich veilig en geborgen voelen en zich kun nen ontwikkelen binnen hun mogelijkheden. Die doelen houden we steeds voor ogen." Ook begeleidster Annemieke Smits is enthousiast over de werkwijze in 't Huis. De inten sieve samenwerking met de ou ders was voor haar juist reden om te solliciteren. „Ik vind het alleen maar logisch dat ouders nauw bij de verzorging en op voeding van hun kinderen be trokken zijn. Ouders en begelei ders vullen elkaar goed aan. Het feit dat de ouders zo nauw be trokken zijn, houdt je als team scherp. Het werkt hier omdat we een positieve, open relatie met elkaar hebben. Er blijven nooit dingen hangen." Bij het runnen van 't Huis komt een hoop geregel en georgani seer kijken. Zo moeten de ou ders zelf zorg dragen voor het onderhoud van de woning en de tuin en maken zij uit welk meubilair er aangeschaft moet worden. Ook doen zij de was en de grote boodschappen en is er regelmatig overleg over het rei len en zeilen in 't Huis. Voor al lerlei zaken zijn commissies in het leven geroepen. Hierin zit ten zoVvel ouders als begelei ders. „Je hebt er als ouders echt een baan bij", aldus Pardon. De Zoeterwoudse merkt dat buitenstaanders soms een ver tekend beeld hebben van hoe het er in 't Huis aan toegaat. Ze denken dat de ouders op de lip zitten van de begeleiders en zich overal mee bemoeien, ter wijl dat niet het geval is. Pa* don: „De afspraak is dat we nooit zomaar binnen komen vallen. Dat zou alleen maar een hoop onrust teweeg brengen. We bellen altijd van tevoren of het uitkomt." De initiatiefnemers van 't Huis hebben onlangs een stichting opgericht om nieuwe inkom stenbronnen aan te boren. Zondag 31 oktober organiseert de Stichting "t Huis als Thuis' een benefietconcert in de Lok horst Kerk in Leiden met mu ziek van oude en nieuwe meesters. Het concert begint om 14.30 uur. Reserveren van kaarten ik 10 euro (volwassenen) of 5 eu ro (kinderen tot 12 jaar) kan via telefoonnummer 071 - 5144747.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15