Optimisme over joodse begraafplaalj LEIDEN REGIO Voorzitter zonder voorzittershamer Tenen, likdoorns en one-night-stands Keuken INBOUW SWAAK Surfers moeten met vuurpijlen de zee op Aanleg van bedrijventerr Woubrugge niet stilgeleg Ons Doel grijpt naast pi Service zaterdag 9 OKTOBER 200 door Maarten van Wijk katwijk - ,,Ik heb een hoop ge luk gehad", zegt Jan de Vreugd. Hij is secretaris van de Katwijk- se Branding Surfclub (KBG) en een ervaren surfer. Toch moest hij afgelopen dinsdag uit het water gered worden. Zijn mast brak, hij was zevenhonderd meter uit de kust en het werd al donker. Zijn geluk was dat zijn voorzitter, Frank Aanhane bij hem was en dat een andere sur fer in de buurt hun geroep hoorde. ,,Als ik alleen was ge weest, had ik een probleem ge had. Het is een uur zwemmen naar de kust." Naar aanleiding van zijn angstige ervaring wil De Vreugd waarschuwings- vuurpijlen verplicht stellen voor leden van de surfclub die 's avonds gaan surfen. Nog een 'rakje' doen we, had den De Vreugd en Aanhane af gesproken. Nog een keer op en neer. Het was al kwart voor ze ven. Nadat hij een hele hoge golf had bereden kwam De Vreugd ongelukkig neer op het water, mede door de harde wind. Zijn mast brak. Zeil en plank lagen los in het water. Het zeil moest De Vreugd laten gaan, hij had zijn plank nodig om op te drijven. „Ik raakte niet in paniek", zegt De Vreugd. ,,Het water was niet heel koud en ik had mijn winterpak al aan. Maar toch, of ik het naar kust had gered was wel de vraag. Ik zei nog tegen Frank; 'Straks moeten ze nog een nieuw bestuur kiezen.' Een beetje wrange humor, ja." Maar alles kwam goed: met hard roe pen trokken De Vreugd en An- haane de aandacht van een passerende surfer. Die ging te rug naar het KBG-clubhuis waar de reddingsmaatschappij KNRM gebeld werd. „Vanuit het clubhuis konden we Jan niet meer zien. Maar de punt van de mast van Frank was nog wel met een verrekijker zichtbaar, dus het was goed dat hij erbij was gebleven", vertelt Rieneke Hoek, de penning meester van de club. „Met de telefoon konden we de red dingsboot helpen naar Jan en Frank te toe te varen." Mede dankzij deze navigatiehulp was de reddingsboot in 10 minuten ter plaatse. De Vreugd werd uit het water gelicht, Anhaane mocht zelf terugsurfen. „Complimenten voor de red ders", zegt De Vreugd, die twee jaar geleden nog met dezelfde reddinsmaatschappij in de clinch lag over de regels voor kitesurfers. Maar zonder de hulp van de voorbijkomende surfer zouden de redders pas veel later zijn gewaarschuwd geweest. Vanaf de wal worden de mannen in het water wel met verrekijkers gevolgd, maar de liggende Jan de Vreugd was niet meer zichtbaar. En als het donker wordt, verdwijnen de surfers helemaal uit het oog. „Terwijl juist in de schemering veel surfers het water opgaan", zegt De Vreugd, „als ze uit het werk komen. Daarom waren Frank en ik ook zo laat." Om die reden raadt de KNRM ook iedereen die de zee opgaat aan, om een waarschuwings - vuurpijl mee te nemen. „Ik ga in het bestuur voorstellen dat we daar een voorschrift van maken, zoals we bijvoorbeeld ook goede pakken voorschrij ven", zegt De Vreugd. „Alle le den kunnen voor 15 euro zo'n vuurpijl kopen." Wie in Katwijk laat over de Boulevard loopt en een vuurpijl boven zee ziet, weet voortaan dus wat hem te doen staat: de reddingsmaat schappij waarschuwen. door Rody van der Pols leiden - Terwijl de meeste stu denten steen en been klagen dat ze zo weinig tijd hebben voor ac tiviteiten naast hun studie be gint Rebecca Schoon doodleuk aan haar zoveelste bestuurs functie: voorzitter van de Leidse Studentenraad (LSR). Deze belan- genclub geeft advies aan het be stuur van de Universiteit Leiden. Gevraagd, maar ook zeker onge vraagd. In het vierde jaar van haar stu die biologie heeft Schoon (21) al een imposant curriculum vi- tae opgebouwd. Zo was ze on der meer penningmeester van de studievereniging en vormde ze de drijvende kracht achter de eerste, grote buitenlandse reis ooit voor biologie. „Naar Slove nië en Kroatië met zo'n veertig mensen; waanzinnig." Als stu dentenambassadeur promootte ze haar studie op middelbare scholen en evenementen. Daar naast is ze lid van studenten vereniging Minerva en een ac tief hockeyster. Daar komt nu een intensieve bestuursfunctie bij. Toch is Schoon alles behal ve een gewiekste cv-builder, haast ze zich te benadrukken. „Ik doe het puur omdat ik het allemaal zo leuk vind." Anders is het ook niet vol te houden, voegt ze eraan toe. „Bij biologie volg je gewoon les van negen tot vijf. Daarna is meest al thuis even eten en vervolgens door naar een vergadering. Soms wel twee op een avond." Maar wat is er dan zo leuk is aan al die uren vergaderen en het doorwerken van dikke pa perassen als je ook op de ver eniging kunt borrelen? „Je brengt iets tot stand. Je bouwt aan iets. En ondertussen ont moet je een heleboel leuke mensen en leer je allerlei nieu we dingen." Als voorzitter van de LSR heeft Schoon inmiddels één vergade ring geleid. „Nee, zonder voor zittershamer. Die hebben we gelukkig niet, dat is zo offici eel." De LSR bestaat uit studen tenvertegenwoordigers van de verschillende faculteiten, maar ook bijvoorbeeld van het Uni versitair Sportcentrum, Studen- Rebecca Schoon, de nieuwe voorzitter van de Leidse Studentenraad, is alles behalve een gewiekste cv-builder. „Ik doe het puur omdat ik het allemaal zo leuk vind." Foto: Hielco Kuipers tencentrum Plexus en de Leidse Studentenbond. De taak van deze mensen is om het bestuur van de universiteit over alle mogelijke zaken die studenten aangaat te adviseren. Zo sprak de LSR onlangs haar zorgen uit over de kwaliteit van het onder wijs, als straks de lessen in het Engels worden gegeven. Maar meer dan advies is het ook niet. Het universiteitsbe stuur mag de aanbevelingen van de LSR zonder meer naast zich neerleggen. Is dat niet frustrerend? „Dat vind ik niet", zegt Schoon. „Ik heb namelijk wel het idee dat we serieus ge nomen worden. Voor bestuur ders is het belangrijk te weten wat er onder studenten leeft." Inmiddels heeft Schoon een ge sprek gehad met rector magni- ficus Douwe Breimer. „Ik had de indruk dat hij erg geïnteres seerd is in wat wij doen." Zaken waarvoor Schoon zich specifiek wil inzetten, zijn er nog niet. „Ik wil vooral goed luisteren naar de zorgen die er onder studenten leven. Dat is onze taak." Wat dat betreft valt er nog wel wat 'ambassadeurs- werk' te verrichten. Studenten weten vaak niet dat ze bij de LSR kunnen aankloppen, zegt Schoon. Ook wordt deze belan- genclub nog regelmatig ver ward met de universiteitsraad, die bestaat uit democratisch gekozen vertegenwoordigers. De LSR-leden worden aange wezen op basis van de functie die ze bekleden. Alleen de voor zitter hoeft te solliciteren. De LSR komt ongeveer eens in de zes weken bij elkaar. Vooral vlak voor de vergaderingen is het stevig aanpoten, zegt Schoon. Dan kan het stappen met vriendinnen er wel even bij inschieten. Aan de andere kant, je moet een beetje creatief om gaan met dat soort zaken is haar stelling. „Zoals tijdens Lei- dens Ontzet. Ik ben op één avond uitgeweest met huisge noten, jaarclubgenoten en stu dievrienden. Soms moet je za ken gewoon slim combineren." De voeten en de tenen zeggen van alles over het karakter en gezondheid van de persoon waar ze aan vast zitten. Men sen met een forse grote teen zijn verbaal sterk en staan graag in de aandacht. Voor ie mand die de tenen goed kan krommen, moet je uitkijken. Zij kunnen uitstekend manipule ren. Als het je geen moeite kost om de kleine teen van de lin kervoet (de seks- en vertrou- wensteen) op te tillen, ben je niet vies van een one-night stand. Dat concludeerde voet- reflexologe Ans Hendriks woensdag in de Leidse biblio theek de Stevenshof tijdens haar lezing over voetdiagnos tiek en tenenlezen. „Ieders voeten zijn uniek", zegt de Voorschotense. „Ze blijven je hele leven veranderen." Elke teen heeft zijn eigen bete kenis. De stand, vomi en groot te zeggen iets over karakterei genschappen of talenten. Als de vierde teen van de rechter voet naar binnen wijst, bete kent dat volgens Hendriks dat die persoon zijn of haar werk altijd vooropstelt. „Dat wil niet zeggen dat de carrière het be- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 langrijkst is voor deze per soon", meent de therapeute. „Het kan ook dat een moeder haar werk erg belangrijk vindt, omdat ze anders niet de moe der kan zijn die ze graag wil zijn." Niet alleen tenen onthullen het karakter, ook aan de voetzolen zijn talenten en gebreken af te lezen. De rechtervoet staat voor 'mannelijke' kenmerken, zoals materialisme en rationa liteit. Gevoel en emotie zijn op de linkervoet te 'lezen'. „Een ronde hiel wil zeggen dat je een baan hebt die goed bij je past", zegt Hendriks. „Daarnaast duidt een hoge voetboog op veel enthousiasme en sponta niteit. Iemand met platvoeten staat dus vaak zwaarmoedig in het leven." Aandoeningen aan voeten en tenen geven belangrijke signa len. Wratten, blaren, kloven, eczeem, likdoorns en schim mels zeggen iets over innerlijke processen. „Verkeerde schoe nen of veel zwembadbezoeken hebben er niets mee te maken. Alle verschijnselen op de voe ten komen van binnenuit", al dus de voetspecialiste. Een wrat duidt op opgekropte woe de en een likdoorn op verdriet. „Blaren zeggen iets over de ruimte die iemand nodig heeft. Als je ze hebt, moet je jezelf meer ruimte gunnen. Treedt meer naar buiten en profileer jezelf meer", adviseert Hen driks. Al deze bevindingen komen „Ik heb ze gewassen, hoor", klonk woensdag in bibliotheek de Stevenshof. Tijdens de lezing over voetdiagnostiek en tenenlezen analyseerden de deelnemers eikaars voeten. Foto: Hielco Kuipers jaar haar voetreflexiepraktijk disch niet erkend en ook bin- DeVoDo in Voorschoten. Ze nen de voet- en teendeskundi- realiseert zich dat er rond haar gen heerst discussie. Het feit beroep veel scepsis en onge niet uit de lucht vallen, maar komen voort uit een eeuwen oude natuurgeneeswijze. Net zoals acupunctuur wordt in de voetdiagnostiek gedacht dat er energiebanen door het lichaam 'stromen'. Op onder meer de voeten komen deze banen aan de oppervlakte en veroorzaken daar de kleur, stand, vorm en grootte van onze voeten en te nen. Hendriks heeft bijna dertien loof heerst. „Ik word vaak uit gelachen en niet serieus geno men. Totdat ik me er in ging verdiepen, geloofde ik er ook helemaal niet in. Ik zag echter steeds vaker dat het allemaal klopte." Daar is niet iedereen het mee eens. Voetdiagnostiek is me- dat voetreflexologen meer dan veertig voetenkaarten gebrui ken geeft aan dat de 'weten schap' arbitrair en subjectief is. Hendriks heeft hier geen bood schap aan. „Ik ga uit van mijn eigen ervaringen. Ik weet dat het klopt." Ben Zwirs door Saskia Buitelaar katwijk - De Joodse Gemeente Leiden krijgt langzaam het opti misme terug over de renovatie van de joodse begraafplaats in Katwijk aan den Rijn. Na teleur stellendejaren, waarin het in zeer slechte staat verkerende monument steeds geen restau ratiesubsidie kon krijgen, is er nu hoop. Diverse fondsen hebben toegezegd te willen meebetalen en het college van burgemeester en wethouders van Katwijk wil volgend jaar 30.000 euro uit trekken. Bij elkaar zit de Joodse Ge meente dan ruim over de helft van de benodigde kosten van 130.000 euro. „En daar zijn we heel blij mee", zegt secretaris L. Levie van de Joodse Gemeente. Wel waarschuwt hij voor al te veel enthousiasme. Want voor dat de gemeente en de fondsen het geld uitkeren, moet het res tauratieproject aan twee voor waarden voldoen. De totale kosten moeten eerst zijn gedekt en bovendien moet dat binnen twee jaar rond zijn. „De toezeg gingen zijn dus nog niet onher roepelijk", benadrukt Levie. Een groot deel van de bijdrage komt van de Maror-gelden, de oorlogstegoeden die de rege ring ter beschikking heeft ge steld ten behoeve van de joodse oorlogsslachtoffers. Ook het Prins Bernhard Cultuurfonds en Fonds 1818 dragen aan de restauratie bij. Met diverse an dere fondsen is de Joodse Ge meente nog in bespreking. Le vie hoopt aan het eind van het jaar meer duidelijkheid te heb ben. „Het is dus nog even span nend of we groen licht 1 geven." Inmiddels is hem duide worden dat de begraafpl komende jaren definitief aanmerking komt voor 1 tauratieprogramma van vincie Zuid-Holland, w slechts beperkt geld b baar is. Vorig jaar he Joodse Gemeente, met meente Katwijk, tevergi protesteerd tegen dat Grote delen van de cii jaar oude begraafplaats Rijnstraat staan op iiu Diverse grafzerken zijn gezakt, gebroken en o\ kerd. „Ik geef toe dat he lijk is om in deze tijd gel maken, maar dit cultui goed is daar belangrijk voor." Dat vindt ook de gemeei wijk, licht wethouder (monumentenzorg) toe. gaf de gemeente alleen 1 geen financiële steun, die voor een rijksmoniu genlijk via de provinci worden verstrekt. „Mi maken ons ernstige zorg de situatie daar. Er mo snel gerestaureerd want het wordt steeds t hoe langer je wacht." meenteraad moet nogi men met de 30.000 eun begroting van 2005, maa verwacht dat de politi positief op reageert, blijft de wethouder ho geld van de provincie schien betalen zij toch 1 ze zien dat dit herstelpl vanuit de gemeente en liere organisaties woi steund. We geven de hc op." woubrugge - De Raad van Sta te vindt het niet nodig om de aanleg van een bedrijventerrein aan de' Wilgenlaan in Woubrug ge .stil te leggen. Omwonenden hadden daar om gevraagd. Ze zien de komst de bedrijven niet zitten omdat het hun woonge not aantast en de waarde van hun woningen vermindert. Bo vendien is volgens hen de be hoefte aan een bedrijventerrein niet aangetoond. Een vertegenwoordiger van de gemeente Jacobswoude gaf tij dens de zitting op 23 september aan dat er nog geen bouwver gunningen zijn aangevTi dat het niet aannemelij er op korte termijn aai worden ingediend. Di van State ziet daarom waarom de aanleg mo den stilgelegd. Mocht 1 een bouwaanvraag bij meente binnenkomen staat het de omwonem om alsnog een verzo schorsing bij de Raad va aan te vragen. Deze uitspraak staat los uitspraak die de Raad v; over deze kwestie in f demprocedure nog moe leiden - Niet de Leidse woning stichting Ons Doel, maar een leerlooier uit Lichtenvoorde is de meest maatschappelijk ver antwoorde onderneming van Nederland. Ons Doel was een van de zes genomineerden. Maatschappelijk ondernemer schap komt neer op een winst gevende bedrijfsvoering met oog voor de (noden in) de maatschappij. De Care Profit Prize, een intiatief van de ING Bank, de Good Company en Het Financieele Dagblad wordt elke twee jaar uitgereikt. Het ministerie van economische za ken en organisaties als MKB Nederland ondersteunen de prijs, die bestaat uit een ruwe diamant en de titel 'beste maat schappelijk verantwoord on- (advertentie) Plaatsing en vervanging keuken inbouw apparatuur. Hoge korting. Gratis advies aan huis. Eigen reparatie dienst. Leiden 071 5215151 dernemer'. Ons Doel viel dus bu boot, maar gooide ho[ bij de jury. „Ons Doel h wezen haar maatscha taak rendabel te maken veerde de jury de nomii roemt het huurdersovei 'veel bewuste en veranl bewoners oplevert'. „Dj zet Ons Doel zich syste in voor scholing van kansrijke medewerkers vesteert in zonnecoU energieprestaties en ini ve woonvormen. Ook hi Doel samen met haar een kostschool gebot» weesmeisjes in Kenia." De winnaar, Koninklijk hofs Leerfabrieken, is groeid tot een van de ti gevende producentei hoogwaardig meubellef ropa. Het eigen milieu teem is een voorbeeld leerindustrie, vindt de j ziekteverzuim is laag. drijf betrekt zowel eigei neel als de overheid en wonenden bij het mal beleid voor de langere en wil zo de industrie bijbehorende werkgele voor Nederland, en in zonder die voor de Ach behouden. (advertentie) Uw m Saab-dealer: moveya Automobielbedrijf Fase-Exd Curieweg 13 (Autoboule» 2408 BZ Alphen a/d Rj telefoon: 0172 -492 M Kijk ook op: www.fase-exclusief.nl Rebecca Schoon nieuwe voorzitter Leidse Studentenraad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14