Casema mag Leids tarief niet verhogen Verschillen tussen mensen koesteren' Leidsch Dagblad REGIO STUDIE EN BEROEP Drugspand aan Steneveltpark op last van rechter ontruimd Netwerk van fietsroutes voor Leidse regio L VERRASSEND, Leiden wint kort geding tegen kabelexploitant Korfbalveld wordt parkeerterrein LIGIER LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www lieftink.nl Openingstijden showroom maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16 30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Abonnementsprijzen Acceptgiro per: Maand 20,20 Kwartaal 56,70 Halfjaar 111,80 Jaar 216,90 Zaterdagabonnement: Per kwartaal 24,50 Per halfjaar 47,80 Per jaar 93,50 Bij betaling via automatische incasso geldt een korting van 0,50 per betaalperiode. We vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot automatische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. maandabonnement alleen mogelijk per automatische incasso Directie HDC Media LEIDEN jUniversity College (PUC) van de Universiteit Leiden is lag in het Gorlaeus Laboratorium van start gegaan met 53 en van zestien scholen uit de wijde regio. In zijn ope- zing nam directeur Jan Kijne de leerlingen mee op een reis on bij de standplaats en de uiterlijke verschijningsvorm nten tot aan hun werking op celniveau. Rector magnificus Breimer heeft zich de afgelopen twee jaar intensief met tandkoming van het PUC bemoeid en is daarom 'zeer ver dat het er nu eindelijk is. lie is het Pre University 'precies bedoeld? bedoeld voor leerlin- van nature goed on- lzijn en die van bin- een motivatie voelen willen ontdekken. Zij zoek naar uitdagingen en tot de grens van innen gaan. Op die ens zijn ze op hun e school te weinig proken. Bij ons krijgen veelheid aan vakken, een bèta, maar ook al- imrna." lingen tot de grenzen n mogelijkheden moe- in, dan is dat Pre Uni- College misschien niet tuk. ou heel goed kunnen, nisschien niet altijd ee. Maar goed, wie ot de grenzen van zijn kheden gaat, doet te kort en de samen- ook." Ier in zo'n PUC niet een it nan onredelijkheid? mensen die u op het ifk.J hebben al zoveel ji hun leven. Ze zijn inrdig, komen vaak uit techte gezinnen en zit- de beste scholen. Dan te daar bovenop nog i'n topopleiding. om is er zoveel belang- ,f ivoor de onderkant, tde achterblijvers? Waar- weinig voor jongeren /a' c liswaar getalenteerd en pnt zijn, maar die óók sluiting in het voortge- derwijs missen en die t risico lopen om te fa- schoolcarrière? Ik zou tast pleiten voor gelijke deling. De aandacht is naar mijn gevoel eenzijdig doorgeslagen." U hebt het steeds over per soonlijke eigenschappen. Kan voorsprong door klassevoor delen niet ook een rol spelen? „Klasse? Welnu, er bestaan verschillen tussen mensen. Dat kun je als onrechtvaardig beschouwen, maar ook als gegeven zien. De pluriformi teit, de veelheid van levens stijlen is een rijkdom van de samenleving die je moet koesteren. Je moet er alleen voor waken dat je mensen niet op grond van hun ach tergrond veroordeelt of min acht. Onze samenleving biedt gelijke kansen. Ook kinderen die niet uit bevoorrechte mi lieus komen, kunnen stude ren. Ikzelf ben een boeren zoon van het Friese platte land. De universiteit, stude ren, dat lag niet in de levens sfeer van mijn ouders. Maar kijk eens! Ik heb gestudeerd, ik ben hoogleraar geworden en zelfs rector magnificus." Utrecht heeft het Junior Colle ge, waar vwo-scholieren En gelstalig onderwijs krijgen op een eigen campus. Wilde u niet iets vergelijkbaars? „Het eerste idee was wel een 'bakstenen' Pre University College, maar daar zijn de de canen en ik snel van afge stapt. Als je het talent van middelbare scholen afroomt, dan hol je ze uit, dan daalt het niveau. De scholen zijn erbij gebaat als getalenteerde leerlingen daar blijven. Mijn vrouw, die lerares Frans is op het Rijnlands Lyceum in Was senaar, benadrukte dat ook. We willen ze dus op school houden. Wel is het zo dat de scholen de leerlingen stimu leren en aanmoedigen, met vrijstellingen, aangepaste roosters en dergelijke." Eerder dit jaar heeft de Leidse universiteit besloten dat zij 'goede studenten' wil selecte ren. Speelt het PUC een rol in deze nieuwe strategie? „Dat willen we, zodra we de goede instrumenten voor hebben. Na afloop van hun opleiding staat het de leerlin gen vrij om te studeren waar zij willen, maar wij hopen na tuurlijk dat zij in Leiden blij ven. Om dat te stimuleren be lonen wij hun inspanningen met veertien studiepunten, die zij tijdens hun opleiding in Leiden mogen verzilveren. Daarnaast denken we na over manieren om het groepsver band ook tijdens hun univer sitaire opleiding in stand te houden, dus die 53 jonge mensen iets samen te laten doen. Een excellent leertra ject bovenop de studie die zij al volgen, dat kunnen ze mis schien ook wel aan." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers 8 Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad (advertenties) OQZ Leidsch fó Dagblad i(J college wellantcollege ferdenking 1 ballonvaart ft hangen Uiolcontrole drie plaatsen - De politie heeft in de Lan donderdag op vrijdag 'e plaatsen alcoholcontro- [ouden. Op de Oegstgees- Lammenschansweg en teg werden in totaal 673 Irders aangehouden voor [tastest. Van hen hadden fn te veel gedronken. Een Erder weigerde te blazen hzijn rijbewijs werd inge- li bekeuringen (ordelcontrole - De politie heeft don- tijdens een grote gordel- Be op de Gooimeerlaan pnderd bekeuringen uit- j. In totaal kregen 98 au- ilisten een boete van 45 Imdat ze geen gordel om lm. Drie bromfietsers die [helm langs de controle- Jen, kregen een bekeu- |n55 euro. tszaak Crucell kn concurrent |-Het in Keulen gevestig- 'tnologiebedrijf CE- naceuticals GmbH [1 bezoek verwachten van ocaten van van Crucell. Jdse bedrijf heeft vastge- lat het Duitse bedrijf een lijke celcultuur gebruikt ,wee druppels water lijkt loor Crucell gepaten- f'er.CG. Met de celcul- aet mogelijk om vaccins jere geneesmiddelen te I Crucell is een juridische lire begonnen bij de ar- ementsrechtbank in Jorf. Het bedrijf eist dat Izijn 'ongeoorloofde ac- 1' beëindigt. door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Kabelexploitant Casema mag zijn tarieven in Leiden van de Haagse rechtbank niet verho gen. De kabelexploitant heeft per 1 oktober van dit jaar zijn ta rieven opgeschroefd van 8,07 euro naar 10,27 eur° Per maand. Casema deed dit volgens eigen zeggen om 'kostendekkend' te zijn. De gemeente Leiden stapte daarop naar de rechter om deze verhoging ongedaan te maken. En met succes. Volgens de rechter heeft Leiden het kabelnet in 1994 weliswaar verkocht aan de voorganger van Casema maar de gemeente be houdt tot en met 2019 zeggen schap over wijzigingen van de abonnementsprijs. En ook al wordt er vanaf 1999 door de kemphanen onderhandeld over beëindiging van die overeen komst, zo lang dat niet is ge beurd, moet Leiden ruim van tevoren worden gekend in ta riefsverhogingen. Afgelopen voorjaar kondigde Casema ook al een tariefsverho ging aan. De kabelexploitant zag hier vanaf op het moment dat de gemeente met een rechtszaak dreigde. Vervolgens werden de onderhandelingen over het tarief heropend. Vol gens Casema heeft de gemeen te toen niet binnen de wettelijk gestelde termijn van zes weken op een voorstel gereageerd, zo dat de exploitant dacht alsnog de tariefsverhoging te kunnen doorvoeren. De gemeente bracht daar tegenin dat er was afgesproken dat de onderhan delingen pas na de zomer zou den worden voortgezet. Casema wilde de tariefsverho ging doorvoeren om kostendek kend te kunnen werken. Daar naast wil de kabelexploitant het netwerk 'upgraden', zodat van af eind dit jaar ook internet, di gitale televisie en telefoon via de kabel aangeboden kunnen worden. De gemeente verzette zich tegen de prijsstijging om dat ze die 'niet netjes' vindt. Leiden heeft het kabelnet in 1994 van de hand gedaan, waarbij bewust een laag bedrag is gerekend zodat Leidenaars niet meer hoefden te gaan beta len voor hun radio- en televisie aansluiting. Gradus Vos van Casema is te leurgesteld over de uitslag van het kort geding. „We snappen de hele uitspraak niet maar houden ons er uiteraard wel aan. Momenteel bekijken we of we nog andere gerechtelijke stappen kunnen ondernemen. We hadden onze administratie ve systemen al aangepast aan de nieuwe tarieven. Dat moet nu worden teruggedraaid. De uitspraak heeft wel gevolgen voor onze klanten buiten Lei den die waarschijnlijk meer moeten gaan betalen. Leiden is verliesgevend en dat moet wor den opgevangen nu we daar niet met de prijs omhoog mo gen." Verantwoordelijk wethouder Alexander Geertsema (WD) is verheugd over de uitspraak van de rechter. „We zijn in het gelijk gesteld en zullen er als gemeen te nauw op toe zien dat Casema zich hier aan houdt. Het kan niet zo zijn dat je eerst je tarie ven verhoogt en vervolgens je netwerk niet uitbreidt." Overi gens laat Geertsema weten toch weer met Casema in gesprek te gaan. „We hebben elkaar bij de rechter gezien en dat is als het aan mij ligt de laatste keer ge weest. Ik zit liever met verte genwoordigers van Casema aan één tafel voor een constructief gesprek. Daartoe zal ik volgen de week stappen zetten." leiden - Een bewoner van het Steneveltpark moet zijn huis uit, omdat zijn woning een uit valsbasis is voor drugsgebrui kers en handelaren. Woning bouwvereniging de Sleutels van Zijl en Vliet heeft dat afgedwon gen in een kort geding bij de Haagse rechter. Omdat de be woner er zelf niet bij was, is de eis automatisch toegewezen. Hij heeft een maand om tegen de uitspraak in beroep te gaan. Volgens een wijkagent heerst er een 'explosieve situatie' in de buurt. De bewoner, zelf ver slaafd, zou zijn huis hebben opengesteld als een vrijplaats van druggebruikers en handela ren. „Dat zorgt voor grote ge voelens van onveiligheid in de buurt. De achterzijde van het huis grenst aan een kinder speelplaats. De politie heeft al meermaken de resten van drugsgebuik moeten wegha len." De agent zegt dat er een grote toevloed is van auto's en dat ook op straat drugs worden gebruikt. Die situatie duurt al vier jaar voort. „De angst in de buurt zit er goed in Dat gaat zelfs zo ver dat buurtbewoners hun naam niet durven te noe men als ze ons bellen om weer een voorval te melden. Ze vra gen ons: zet hem asjeblieft zijn huis uit." Vertegenwoordigers van de wo ningbouwvereniging zijn zelf ook eens poolshoogte gaan ne men. De bewoner zat toen in de gevangenis, het pand werd be woond door 'een vriend'. „Het was vies in huis en overal lagen zilverpapiertjes", vertelde de vertegenwoordiger tegen de rechter. leiden - Waar eens de korfballers en korfbalsters van Pernix speel den, wordt nu gewerkt aan een parkeerterrein. Het zogeheten Park &Ride-terrein tussen de Gooimeerlaan en de Groenoordhallen moet het 'tweede Haagwegterrein' worden. Chris Verplancke, directeur van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) die de parkeerruimte gaat exploiteren, denkt dat de eerste auto's er voor Kerstmis terecht kunnen. Het parkeerterrein krijgt dezelfde opzet als dat langs de Haagweg. De tarieven worden identiek en dezelfde pendelbusjes gaan rijden tussen parkeerplek en binnenstad. SSL gaat zich met het nieuwe terrein vooral richten op bezoekers uit Oegstgeest, Leider dorp, Warmond en de Merenwijk. Eigenlijk bestaat er op dit moment al een tweede P&R-terrein in Leiden. Dat is de parkeerplaats op het ROC-terrein achter station Lammenschans. Die is echter alleen op za terdag in bedrijf, als de school leeg is. Foto: Hielco Kuipers leiden - De Leidse regio krijgt een fijnmazig netwerk van re creatieve fietsroutes. De VW Holland Rijnland, de Kamer van Koophandel en Broekmeu- len's Projectbureau werken aan een zogeheten 'fietsknooppun- tensysteem', zoals dat bestaat in Midden-Limburg, Vlaande ren en Friesland. Woordvoerder Kurt-Jan Wiltenburg van de Ka mer van Koophandel verwacht dat de nieuwe routes een im puls zijn voor het 'recreatieve bedrijfsleven', vooral de horeca. In het voorgestelde systeem krijgt elke belangrijke kruising van fietspaden een nummer. Bovendien komen er borden te staan met daarop een kaart van de regio. Fietsers kunnen van tevoren hun route uitzetten met behulp van een boekje, waarop de fietsroutes staan be schreven. Ze hoeven dan alleen nog van knooppunt naar knooppunt te rijden. Volgens Wiltenburg zal het boekje ook 'regio-informatie' bevatten, met beschrijvingen van het land schap en monumenten. In beginsel wordt het systeem ontwikkeld voor mensen die een rondje willen rijden in het Groene Hart, de Duin- en Bol lenstreek of de Leidse agglome ratie. Het gebied rondom Al phen aan den Rijn en Wasse naar wordt er ook in beschre ven. Daarnaast is het knoop- puntenfietssysteem interessant voor lange afstandfietsers, die gebruik maken van de Landelij ke Fietsroutes 1 en 4. Wiltenburg verwacht dat recre atieve fietsers de eerste borden binnenkort kunnen tegenko men rondom de Kaag en de Brasem. Juist dit gebied, de 'scheidslijn' van het Groene Hart en de kust, is bij hen po pulair. De definitieve beslissing verwacht Wiltenburg maandag tijdens een regionale conferen tie over toerisme in Lisse. Hij is optimistisch. „De slagingskans is nooit zo groot geweest. Dit is een eerste vrucht van de verbe terde samenwerking van de ge meenten in de regio." DE STELLING 3 Oktober moet voor taan ook op zondag worden gevierd. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl (advertentie) Bezoek de beurs voor informatie over: Studie Opleiding Wegen naar werk Banen Reïntegratie Lezingen workshops Bel of mail voor meer informatie: Rian Ramaekers van OGZ: 040 - 297 94 94, rianDogz.nl of kijk op www.ruimbaan.nl Nieuw vanaf 8.999.00. Zonder njbewijs Huisman Autobedrijf B V. Willem de Zwijgerlaan 417 2315 AW Leiden Tel: 071-5232300 internet: www.huisman-ieiden.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13