Openbaar vervoer bijt het spits af ECONOMIE Textiel dat niet vuil wordt en communiceert Massaal banenverlies gM p Olieprijzen blijven dag na dag records breken Inflatie op laagste punt in 15 jaar Prijs van koophuis stijgt licht Delta Lloyd neemt belang in Crucell Reeks estafette-acties in groot aantal sectoren tot eind november Muziekindustrie in de aanval Franse banken moeten met de billen bloot Modeshow voor schoonmakers 30 k maximum tolheffing EU - Voorlopig komt er ioniseerde tol voor ;ns in de Europese plan om de tol aan turn te binden, ketste in een moeizame van ministers van Luxemburg. Door de Ide regels zou bijvoor- tol voor de Brennerpas ijk flink omlaag moe- ige andere landen ;t de mogelijkheid hun wegenheffing ren. Het plan strandde tvan Frankrijk, dat al es heeft uitgegeven aan ciële bedrijven voor de g. Italië en Spanje het Franse protest. opvolging in ere bedrijven vrijdag b bkvöbes 5öö4 c - Staatssecretaris Van economische zaken) teren in een brief aan isö oudere ondernemers op mogelijke proble- de overdracht van hun Jit Europees onderzoek zo'n 10 procent van fsoverdrachten uit een faillissement, is land zou dat een ge- apitaalsvemietiging [li en verlies van zo'n janen", aldus de CDA- ivrouw. Een goede ht kostf vijf tot zeven ens Van Gennip. Vol- werkgeverskoepelds W en MKB staat de fis- overdracht in de "successie- en schen- iten. Onlangs is 60 euro is uitgetrokken kelastingregime op dit rersoepelen. k50 ever schrapt Iritse banen km/londen - Voedings- iddelenbedrijf Unile- jlgend jaar een fabriek nde Britse plaats Daarbij vervallen 600 let gaat om een fabriek pvriesmaaltijden voor markt worden gepro- Unilever gaf vorige en winstwaarschuwing vallende verkopen in rmaanden en prijs- k de diepvriessectie onder de maat. irrecord van in Botlek - Chloorbedrijf Akzo jeft in zijn Rotterdamse de Botlek de mijlpaal ljoen ton chloor be- eerste chloor is in Rot- n 1983 geproduceerd, gewerkt aan uitbrei de fabriek tot een ca- van 600.000 ton per o Nobel denkt de fa- g voor de zomer van unnen starten. en PGGM en splitsen' c - De Nederlandse rfondsen, waaronder spelers ABP en PGGM, zich mogelijk splitsen indsbestuur en een uit- organisatie om eerlij- ncurreren met com- pensioenfondsen. Dat fi woordvoerder van het ie van sociale zaken gezegd. Het ministerie at de Europese Unie de verplichte deelname tijfstakpensioenfond- kunnen verbieden we- serlijke concurrentie, in ABP noemen de onlogisch, onnodig en erhogend. )s verkoopt e tv-fabriek Philips verkoopt ssemblagebedrijf in het 'widzyn aan het Ameri- abil Circuit. Hoeveel met de verkoop van het waar 900 mensen wer- noeid is, wilde Philips t. Philips verkocht al e productie van print- Kwidzyn aan het lanse concern. Die ver- aakte deel uit van een transactie twee jaar ge- ibil blijft voor Philips e fabriek assembleren. end vervoer tance-KLM i-Air France-KLM september bijna 7 pro- er passagiers vervoerd ezelfde maand in 2003. >p de transatlantische en in Noord-Amerka r France-KLM er passa- Het vrachtvervoer september toe met 9,6 Binnen de groep deed t iets beter dan Air Het totale vervoer in het eerste halfjaar 5 procent. KLM ver- er 11 oktober de brand- lag op langeafstands- n met 7 euro. Reizigers nu per gevlogen traject extra betalen wegens de «prijs. De toeslag voor se vluchten blijft staan "to per traject. den haag/vervolg van voor pagina - De stakingsacties in het openbaar vervoer zijn onderdeel van een reeks estafette-acties, waarmee de vakcentrales FNV, CNV en MHP de komende weken het kabinet-Balkenende onder toenemende druk willen zetten. Met als uiteindelijk doel: intrek king of aanpassing van de meest omstreden sociaal-economische ingrepen. Ook zijn er acties bij de politie aangekondigd, waar van de eerste gepland staat voor woensdag 20 oktober. Voor de maand november zijn acties gepland in onder meer de voedingsindustrie, de zorg sector, bij defensie, bij gemeen ten en in het onderwijs. De ac ties krijgen niet overal dezelfde vorm. Het gaat de ene keer om werkonderbrekingen, de andere keer om lunchbijeenkomsten en soms dus ook om stakingen. Binnen de vakbeweging is in tussen een discussie gaande over het middel 'politieke sta king'. Het CNV kiest in die dis cussie voor een mildere opstel ling dan de FNV. „We willen dit conflict met het kabinet niet uitvechten over de ruggen van de werkgevers," stelt CNV- voorzitter Terpstra. Volgens De Waal gaat het niet om politieke stakingen, maar wordt er ge staakt als ergens de CAO-on- derhandelingen vastlopen. En die onderhandelingen zijn juist nu in allerlei sectoren aan de gang. „En in veel sectoren is al sprake van een conflict." De vakcentrales trekken geza menlijk op, benadrukten De Waal en CNV-voorzitter Terp stra en MHP-voorman Verhoe ven. De diverse bonden zullen de protesten in goed overleg voorbereiden. Zo kan een bond een staking organiseren in de new york/leiden - De Ameri kaanse olie is gisteren opnieuw duurder geworden nadat die een dag eerder al op een record was beland. Voor het eerst kwam de prijs op 53 dollar per vat (159 liter). Ook de prijs van Britse olie kwam weer op een hoogtepunt met een notering van 49,20 dollar. Het Internationaal Monetair Fonds begint zich zorgen te maken. Het krappe aanbod op de wereldoliemarkt kan de we reldeconomie in de komende jaren 'zorgwekkend kwetsbaar' maken, zo verklaarde IMF-on- derzoeker David Robinson. De gemiddelde prijs van Ameri kaanse olie bedraagt tot nu toe dit jaar 39,52 dollar. Over heel 2003 was dat 30,99 dollar. Het hoogste gemiddelde in 20 jaar. De Amerikaanse centrale ban ken maken zich geen al te grote zorgen. Zolang de prijs niet aanzienljk hoger wordt dan nu en rond de 50 dollar per vat blijft hangen, zullen de gevol gen betrekkelijk klein zijn, aldus bankfunctionaris Hoenig. Volgens Shell-topman Jeroen van der Veer blijven fossiele brandstoffen in de 21ste eeuw de kurk waarop de wereldeco nomie drijft. De bijdrage van zon, wind en waterstof groeit wel en zal in 2050 30 procent van de energiebehoefte voor zijn rekening nemen, zo zei hij gisteren in Leiden, in een lezing georganiseerd door de Veer- stichting. Hij verwacht dat de wereldbe volking in 2050 gegroeid zal zijn tot 9 miljard mensen. Ook groeit de welvaart, vooral in Zuid-Oost Azië. Dit betekent dat de energiebehoefte tot 2050 verdubbelt. In dat jaar zal olie de helft daarvan dekken, con creet een jaarproductie van 200 miljoen vaten, tegen 160 mil joen vaten nu. „Dat betekent dat de piek in de olieproductie en -consumptie nog niet be reikt", aldus Van der Veer. De afdeling Exploratie en Pro ductie van Shell verwacht onge veer 30 procent van het oliever- bruik tot 2050 te kunnen win nen uit nog te ontwikkelen olie- en gasvelden en uit een verbe terde exploitatie van de be staande, waaruit nu soms maar 20 procent winbaar is. Verder zijn er geweldige, niet ontgonnen olievoorraden in lei steenformaties in Venezuela en teerzanden in Canada. Shell produceert nu al in dat laatste land. Ook zijn er immense gas voorraden in Saoedi-Arabië die tot nu toe zijn overgeslagen in de exploratie, maar waarvan Shell een zeer schone diesel kan maken. Van der Veer is er daarom van overtuigd dat 'de komende 40 jaar' de olie volop zal stromen. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal geflankeerd door zijn collega's Ad Verhoeven van het MHP (links) en Doekle Terpstra van het CNV (rechts) bij de bekendmaking van het actieprogramma voor de komende weken. Foto: ANP/David van Dam ene sector, terwijl de andere een werkonderbreking houdt. Voor CNV en MHP liggen poli tieke stakingen gevoelig, maak ten zij gisteren duidelijk. „Maar niemand van ons wil als sta kingsbreker optreden", zei Ver hoeven. Alle drie vakcentrales zijn uitermate teleurgesteld in de reactie van het kabinet op de massale protestactie afgelopen zaterdag. „Vice-premier Zalm heeft zich beijverd de demonstranten te kleineren en de positie van de vakbeweging af te branden", stelde De Waal vast. Ook Terp stra heeft zich gestoord aan de 'hoogmoed' van vooral de libe ralen. De vakbeweging staat op het standpunt dat de aange kondigde acties zinvol zijn, ook al houdt het kabinet-Balkenen de vooralsnog zijn poot stijf. De door de bonden fel bekritiseer de voorstellen moeten nog in de Tweede Kamer en7of in de Eerste Kamer besproken wor den. Zolang dit wetgevingstra ject niet is afgerond, is er hoop en gaan de acties door, aldus de vakcentrales. Naast het organiseren van esta fette-acties gaat de vakbewe ging samen met de oppositie partijen verder met het voorbe reiden van een referendum over de afschaffing van de fisca le ondersteuning van VUT en prepensioen. londen/anp-rtr - Muziekbelangenorganisatie IFPI spant rechtsza ken aan tegen 459 Europeanen voor het illegaal downloaden van muziek. De aangeklaagde internetters wonen in Frankrijk, Oosten rijk en Groot-Brittannië. De zaken richten zich specifiek op gebrui kers van downloadprogramma's als KaZaa, eDonkey en Gnutella, g IFPI vertegenwoordigt grote muziekmaatschappijen als EMI, War ner Music en Universal Music. De IFPI richt zich in eerste instantie op mensen die muziek die van internet wordt gehaald ook aan an- dere gebruikers wereldwijd aanbieden. parijs/anp - Franse banken hebben drie weken de tijd om duidelijkheid te geven over hun tarieven. Minister Sarkozy (eco nomie en financiën) nam de maatregel na een offensief van consumentenorganisaties, die de banken ervan beschuldigen buitensporige tarieven te han teren en elkaar de hand boven het hoofd te houden. Crédit Lyonnais rekent 7,50 eu ro voor geld van de rekening opnemen aan het loket. Op een overboeking via internet - ge heel automatisch en iets dat de klant zelf doet - rekent Crédit Agricole 1 euro plus telefoon kosten. De Franse consumen tenbond UFC-Que Choisir is de afgelopen week een groots of fensief begonnen tegen de vol strekte ondoorzichtigheid van de tarieven. Dat geldt bijvoor beeld voor gekoppelde diensten die de bank aan cliënten ver leent, maar waarvan driekwart geen gebruik maakt. Voor een brief aan een klant brengt een Franse bank 7 tot 22 euro in re kening en vragen aan het loket over de stand van zaken zijn ook niet gratis. De beëindiging van een rekening kost gemid deld 355 euro. Op betalingen hebben de acht grote Franse banken volgens UFC het afgelopen jaar ruim 1 miljard euro opgestreken. Een aantal consumentenorganisa ties heeft de Franse banken in middels voor de rechter ge daagd wegens oplichting. De Europese Commissie heeft inmiddels de Spaanse bank La Caixa in het gelijk gesteld, nu de Franse divisie van deze bank rente betaalt over lopende reke ningen. Sinds de jaren zestig is dat bij de Franse wet verboden. Als er rente moet worden be taald over lopende rekeningen, dreigen banken geld te gaan berekenen voor cheques, die tot nu toe gratis zijn. Cheques zijn de gebruikelijkste manier van betalen in Frankrijk. voorburg/anp - De inflatie is in september te rechtgekomen op het laagste niveau sinds mei 1989. De prijzen voor consumenten stegen slechts 1 procent ten opzichte van september 2003. Gemiddeld lagen de prijsstijgingen de afge lopen 15 jaar op 2,6 procent. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het CBS. De daling is vooral te danken aan de prijsontwik keling in voedingsmiddelen, kleding, bloemen en planten. In de supermarkten woedt een prijzen oorlog, waarbij eerst de prijzen van A-merken onderuit gingen en sinds kort ook huismerken. Die prijzenslag begon in oktober vorig jaar. CBS-onderzoeker Vergeer zei in een toelichting dat de inflatie in Nederland vooral door de prijs daling van voedingsmiddelen laag uitkomt in vergelijking met de rest van Europa. „Er zijn veel producten goedkoper geworden. Alleen de hu ren, gemeentelijke lasten en brandstof werden duurder. Zonder deze prijsstijgingen zouden we rond de nul zijn uitgekomen." Volgens het CBS daalden de prijzen van aardap pelen het sterkst en wel met 31 procent. Eieren werden 27 procent goedkoper en verse groenten ruim 20 procent. De inflatie kwam iets lager uit als de prijzen van maand op maand bekeken worden. In vergelijking met augustus kwam de inflatie in september 0,1 procentpunt lager uit. De hoogste prijsstijging in de afgelopen vijftien jaar werd gemeten eind 1991 en in het voorjaar van 2001. Toen bedroeg de inflatie 4,9 procent. Een lage inflatie is plezierig voor de economie, meent Vergeer. „De koopkracht blijft gehand haafd. Hierdoor wordt het leven niet veel duur der. Bij een hoge inflatie komen er hoge loonei sen op tafel. Vervolgens bestaat de kans om in een spiraal terecht te komen, waarbij prijzen en lonen blijven stijgen. Dat is nu niet het geval." Laagste inflatie in Nederland sind 1989 Inflatie Europese Unie in aug. 2004 Eurozone: Overige EU-landen: Gemiddeld: 2,3% Gemiddeld EU: 2,1% Denemarken 0,9 Finland 0,3 Zweden 1,? Nederland 1,2 Ver. Koninkrijk 1,3 België 2,0 Litouwen 2,2 Duitsland 2,1 Malta 2,5 Oostenrijk 2,2 Cyprus 2,8 Italië 2,4 Tsjechië 3,2 Portugal 2,4 Slovenië 3,/ Frankrijk 2,b Estland 3,9 Ierland 2,b Polen 49 Griekenland 2,8 Slowakije 7,0 Spanje 3,3 Hongarije /,2 Luxemburg 3,6 Letland /,B den haag/gpd - De gemid delde prijs van een koopwo ning is in het derde kwartaal met 0,3 procent gestegen tot 217.000 euro. In 2004 is een woning ten opzichte van vo rig jaar tot nu toe 1,9 procent duurder geworden. Het aan tal verkochte woningen nam in het derde kwartaal, ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar, met 0,7 pro cent toe. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) spreekt van een 'stabiele Ne derlandse woningmarkt', mede door 'de gunstige ont wikkeling van de betaalbaar heid van de gemiddelde koopwoning.' De gemiddel de hypotheekrente schom melt dit jaar tussen de 4 en 4,4 procent. Vorig jaar juni bereikte de gemiddelde hy potheekrente een laagtere cord met 3,8 procent. De NVM meldt dat een ge middeld appartement met 0,8 procent in prijs daalde tot 154.000 euro. Het aantal te koop staande apparte menten steeg met 4 procent. In de categorie tussenwonin gen en hoekwoningen, die licht in prijs stegen tot res pectievelijk 191.000 euro en 237.000 woningen, daalde het aantal te koop staande huizen. Regionaal bestaat er flinke verschillen. In Groningen is de gemiddelde huizenprijs de laatste vier kwartalen met 2,2 procent het hardst geste gen. Zuid-Limburg is de eni ge regio waar de huizenprijs in die periode gelijk bleef. Nergens is een daling gecon stateerd. De NVM signaleert dat duurdere huurwoningen steeds langer leeg staan. Vooral huizen boven de 800 euro per maand zijn moeilij ker te verhuren. Rotterdam - Er was een heuse catwalk, stevige muziek en 16 modellen die kleding lieten zien. Toch was het gisteren geen doorsnee modeshow in de Van Nelle Ontwerpfabriek in Rotterdam. Wat het publiek te zien kreeg waren niet de hipste korte rokjes, lange jurken of stoere jeans, maar de nieuwe bedrijfskle ding voor de Nederlandse schoonmakers en glazenwassers. Als onderdeel van een imagocampagne van de schoonmaakbranche werd kledingontwerper Mart Visser 1,5 jaar geleden gevraagd een nieuwe da- mes- en herenlijn voor de reinigingsbranche te maken. De Amsterdamse couturier showde gisteren zijn creaties, die stoer, stijlvol en professioneel genoemd kunnen worden. De modellen waren gehuld in over allsjurken, schorten en bodywarmers in verschillende felle kleuren. Foto: ANP/Rick Nederstigt door Wilfred Simons leiden - Delta Lloyd heeft een belang van 5 procent genomen in het Leidse biotechnologiebe drijf Crucell. Het verzekerings bedrijf betaalde 12 miljoen euro voor ruim 1,8 miljoen aandelen. Volgens portefeuillebeheerder Jack Jonk plant Delta Lloyd met het belang 'een zaadje voor de toekomst'. „Crucell maakt nog geen winst, maar wij geloven in de groeikansen op de langere duur." Jong erkent dat de aankoop on gebruikelijk is voor Delta Lloyd. Het bedrijf belegt vooral in sta biele bedrijven die van jaar op jaar winst laten zien. Crucell laat juist grote aanloopverliezen zien. Over 2003 bedroeg dat 23,4 miljoen euro, wat al wel veel beter was dan de 55,7 mil joen over 2002. Jonk gelooft echter in 'de kwaliteit van het management'. Bovendien heeft Crucell dit jaar alle onderzoek naar kankergeneesmiddelen ge staakt. Het bedrijf richt zich al leen nog op middelen tegen in fectieziekten. De 'focus' die Crucell daarmee heeft gekre gen, heeft het vertrouwen van Jonk in het bedrijf vergroot. Jonk is ervan overtuigd dat Cru cell de risico's goed gespreid heeft. Het bedrijf heeft de cel- cultuur Per.C6 ontwikkeld, waarmee andere biotechbedrij- ven tegen betaling experimen- teren. De helft van de ontwik kelingskosten die Crucell 1 maakt, worden inmiddels door licentie-inkomsten gedekt. Ver- der verwacht hij dat tenminste één van Crucell's vaccins tegen ebola, malaria, influenza of het 1 West-Nijlvirus 'succesvol' zal zijn. Met een belang van 5 procent is Delta Lloyd 'een serieuze ge sprekspartner voor de directie', aldus Jonk. Toch is hij niet van plan zich intensief met Crucell te bemoeien, behalve als het om 'strategische vraagstukken' gaat, zoals overnames. Delta Lloyd heeft in ruim 60 bedrij ven een 5-procentsbelang. amsterdam/almelo/gpd - Tex tiel dat ongevoelig is voor vuil, zonlicht en dat kan communice ren met de buitenwereld en bij voorbeeld medicijnen kan toe dienen. Bij Ten Cate Advanced Textiles in Nijverdal is deze com pleet nieuwe technologie het af gelopen jaar uitvoerig beproefd. Het resultaat was onder meer een lapje stof, dat een half jaar lang buiten lag, dag en nacht overgeleverd aan de nukken van het wispelturige Hollandse klimaat. Ten Cate-topman De Vries: „Geen schimmel, geen vuil, helemaal niks!" Kortom, de nieuwe technologie, verge lijkbaar met het principe van de inktjetprinter, werkt. Het am bachtelijke coaten van weefsels zal over een paar jaar compleet verdwijnen, voorspelt De Vries. Het nieuws vormde het sluit stuk van een forum in de Am sterdamse Beurs van Berlage bij het 300-jarig bestaan van de onderneming. De digitale druk techniek waarop het Almelose concern vorige maand patent kreeg maakt het mogelijk om microscopisch kleine deeltjes op een textiele stof te spuiten. Daarmee kunnen „intelligente" of interactieve weefsels met bij zondere eigenschappen wor den geproduceerd. Ten Cate is volgens De Vries de enige onderneming ter wereld die deze technologie straks in huis heeft en daarom mijlenver voorop ligt bij de concurrentie. In Nijverdal begint binnenkort de bouw van de eerste 'druk- machine' die eind volgend jaar gaat draaien. Het vergt een in vestering van 10 miljoen euro. De nieuwe technologie opent ongekende perspectieven, al dus De Vries. „Neem een sol daat op het slagveld. Hij draagt een uniform dat zich als een ka meleon aan de omgeving aan past. De stof past zich aan tem peratuurschommelingen en re gen aan, z'n commandanten kunnen zijn positie bepalen en de uniformstof houdt ook zijn conditie in de gaten." Ook zou die uniformstof medi cijnen kunnen afgeven - net zo als een nicotinepleister - om de militair bijvoorbeeld tegen in fecties te beschermen. Letsel kan tevens worden 'doorgege ven'. Maar Ten Cate blijft voor alsnog wat dichter bij huis. Het concern komt eind volgend jaar met zelfreinigend tentdoek en zonwering op de markt: de eer ste stof die uit de 'inktjetprin ter' komt. Textielingenieur Jan Craamer is de geestelijk vader van de nieu we technologie. „Iedereen kan T-shirts bedrukken, maar nie mand kan weefsels op deze ma nier coaten met een snelheid van minstens 20 meter per mi nuut, op een breedte van 1,62 meter!" Bijkomende voordelen zijn dat de technologie korte se ries mogelijk maakt, zonder grote aanloopverliezen: nu zijn nog runs van duizenden meters nodig om rendabel te kunnen draaien. Ook zijn er ingrijpende milieuvoordelen: energie- en waterbesparingen van 70 tot 90 procent, en het gebruik van chemicaliën wordt met 60 pro cent gereduceerd. frankfurt/anp - Bij aUtOprO- ducent Opel en zusterconcems Vauxhall en Saab zijn de pro blemen ernstiger dan werd aangenomen. De voor Europa verantwoordelijke topman van moederbedrijf General Motors Henderson komt eind deze maand al met een ingrijpend saneringsplan. Dat heeft dé Frankfurter Allgemeine Zeitung gisteren gemeld. Volgens de krant staat het pre cieze aantal nog niet vast, maar gaan er meer dan 10.000 banen verdwijnen. Vooral de Opelfa- briek in het Duitse Rüsselsheim en de productielocatie van Saab in het Zweedse Trollhattan dreigen zwaar te worden getrof fen. Enkele weken geleden ver- klaarde Henderson al dat de re organisatieplannen nog geen eind hebben kunnen maken aan de overcapaciteit van de fa brieken in Europa. De bedoeling was dat GM vanaf 2002 in twee jaar tijd het aantal arbeidsplaatsen zou verminde ren van 70.000 tot 53.000. Dat aantal is echter nog lang niet gehaald. Bij de Europese divisie werken momenteel 62.000 mensen. De kosten zijn welis waar met 1 miljard euro ver laagd, maar het doel om de om zet met eenzelfde bedrag te ver hogen bleef uit. De Europese tak van GM leed in vier jaar bij na 2 miljard dollar verlies.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9