SERVICE SPEURDERS Garnalensoep met rijst Meestal droog 0 C3 C3 Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 CD VAN DE DAG Genre: rock R.E.M. Around The Sun Warner Bros. 9362 48894 2 Everybody Hurts is hét klaaglied van R.E.M. Op Around The Sun, het dertiende album in bijna 25 jaar brengt de band meer van zul ke ballads die in breedbeeld de onmachtige, maar altijd hoopvolle mens tonen. In deze denkbeeldige film vertolkt zanger-tekstschrij ver Michael Stipe uiteraard de hoofdrol. Nog altijd is hij de zoe kende geest, evocatief en gepassioneerd. Stipe's teksten zijn hier weer van grote poëtische schoonheid. In I Want To Be Wrong en Final Straw schetst hij de ontluisterende verwording van zijn Ame rika, maar zijn teksten zijn meestal autobiografisch. In Make It All Okay slaat hij de uitnodiging van een ex af ("Was it my imagina tion, or did I hear you say:/"We don't have a prayer between us.'). In High Speed Train gloort de hoop op nieuwe liefde en in het ti telnummer horen we zijn eeuwige optimisme - vormgegeven in een Beach Boys-achtige coda van grote schoonheid. Dat alles in een perfecte mix van echte instrumenten en beperkt toegepaste elektronica in een sound die typisch R.E.M. is. Hun beste plaat sinds drummer Bill Berry in 1997 uit R.E.M. stapte. BOEK VAN DE DAG INOE.-&OQ.TE." 5UIKER&0L Genre: kinderboek W.G. van de Hulst In de soete suikerbol uitg. Callenbach Prijs: €15,00 In de soete suikerbol vormde het grootste commerciële succes van de legendarische kinderboekschrijver W.G. van de Hulst (1879- 1963). Vanaf 1935 verschenen de verhalen in het antirevolutionaire dagblad De Standaard. Al een jaar later werden ze gebundeld en zouden er uiteindelijk zeven deeltjes verschijnen, die stuk voor stuk tientallen herdrukken beleefden. De uitgever van destijds, Callenbach, bestaat nu 150 jaar en ter ere daarvan wordt de origi nele versie van het boek nu opnieuw uitgeven. Echt origineel, want wie het boek doorbladert denkt in eerste instantie dat er iets mis is gegaan. Maar nee: de jeugdige koper wordt geacht de 130 plaatjes uit de bijgeleverde knipvellen te halen en die vervolgens in het al bum te plakken, net als destijds. Ook in het boek zelf ontbreekt - gelukkig - elke verwijzing naar de jubilerende uitgeverij. Alles ziet er precies zo uit als vroeger. Wie begint te lezen, waant zich met een weer in het Nederland van de jaren dertig. KOKKERELLEN Maaltijdsoep voor 3-4 personen HET WEER door Jan Visser Gisteren was het wisselend bewolkt en soms zelfs flink zonnig. Anderzijds trokken er toch ook enkele buien van zuidwest naar noordoost door de regio. De maxima lagen daarbij gemiddeld rond 15 graden. 1 De oorzaak van dit wisselvallige weer is een depres sie die ook vandaag nog steeds rondjes draait nabij de westkust van Noorwegen. Met deze depressie golft een storing over Midden-Europa, maar die heeft verder geen invloed op ons weer. Voor ons wordt een uiüoper van het Atlantisch hogedrukge- bied een tijdje belangrijk. Vandaag krijgen we als gevolg van deze drukstijgin- gen iets beter weer voorgeschoteld. Het blijft meest al droog bij een afwisseling van wolkenvelden en op klaringen. Soms kunnen er zelfs flinke zonnige mo menten voorkomen. Er waait een zwakke, aan zee matige wind uit het noorden tot noordwesten en de maxima komen in de buurt van 15 graden. Al bij al niet zo slecht voor begin oktober. Vanavond en vannacht blijft het droog en worden de opklaringen steeds breder. In deze opklaringsgebie- den kan het flink gaan afkoelen. Tegen de ochtend is het thermometerkwik gedaald tot waarden tussen 7 en 10 graden. Door het luwen van de wind kan er wat nevel gevormd worden. Ook morgen staat er een droge dag op het program ma met zelfs flink wat zon. De maxima handhaven zich rond 14 of 15 graden. Zondag begint nog droog, maar gaandeweg begint het te regenen en blijft het ook enige tijd regenachtig. Daarbij waait er een strakke zuidoostenwind waardoor het guur en koud aanvoelt. Het begin van volgende week wordt geken merkt door een licht wisselvallig weertype met kans op enkele buien. Het wordt dan opnieuw wat zach ter. Tenerife Yentura Gran Canaria licht bewolkt bewolkt lichte regen 001^ winterse buien Rotterdam Scheveningen Katwijk IJmuiden Egmond hoog laag 00:54 en 13:55 07:30 en 19:44 00:05 en 13:05 06:45 en 19:04 00:25 en 13:25 07:05 en 19:24 01:16 en 13:56 08:00 en 20:24 01:36 en 14:16 08:20 en 20:44 Bangkok a 33 Nairobi 27 Beijing Ijk 29 New Delhi 34 Buenos Aires O 16 New York 24 Jakarta 34 Santiago 22 Johannesburg 21 Sydney 21 Los Angeles 26 Tokio O 22 Miami 30 Toronto 26 De kleine garnalen die vlak voor onze kust en met name in de Waddenzee en in de Zeeuwse wateren voorkomen worden be schouwd als de lekkerste garna len die er zijn. Daarmee hoefje het niet eens te zijn maar een feit is datje met die kleine gar naaltjes wel een heel lekker soepje kunt maken. Het enige waarin je enige handigheid ten toon moet spreiden is het met de hand pellen van de reeds gekookte garna len. Ingrediënten 400-450 gram gekookte (ongepelde) kleine Noord zee garnalen: 2 el. (zon nebloem) olie; 1 grote ui, gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 rode Spaanse peper, vrucht vlees grof gehakt of gesneden; 1 middelgrote rode paprika, vruchtvlees grof gehakt of ge sneden; 1 klein blikje (ca. 70 gram) tomatenpuree; 35 gram rijst; 2 el. cognac; 2 1/2 dl droge witte wijn, zoals Pinot Blanc (Elzas); 1 potje visfond (ca. 3.7 dl); (zee)zout witte peper uit de molen; cayennepeper: 2 dl (kook)room. 1 el. fijngehakte (blad) peterselie. Bereiding Spoel de garnalen. Pel ze en houd de gepelde garnalen en de pantsertjes apart. Verhit een wok en laat de olie er even in rond walsen. Voeg de gamalen- pantsertjes toe en laat ze onder voortdurend roeren en om scheppen, 3 minuten zachtjes bakken. Schep ui, knoflook, Spaanse peper en paprika er door en laat alles opnieuw 3 minuten zachtjes bakken. Voeg tomatenpuree, rijst en cognac toe. Schep alles enkele malen om. Steek de alcoholdamp bo ven de pan aan en laat de vlam metjes vanzelf doven (zet de af zuigkap uit!) Schenk de wijn erbij en voeg vis fond en 0.8-0.9 dl water toe. Roer alles krachtig door. Laat alles, met het deksel op de pan 25-30 minuten zachtjes ko ken. Roer de soep van tijd tot tijd wel even krachtig door. Schenk de soep door een fij ne zeef in een andere pan. Wrijf zoveel mo gelijk vaste bestandde len door de zeef. Proef de soep en corrigeer de smaak door er peper, cayennepeper en zout aan toe te voegen. Roer de room door de soep en blijf roe ren tot de soep opnieuw aan de kook is gekomen. Schep hierna de gepelde garnalen door de soep. Houd de soep warm maar voorkom dat ze weer aan de kook geraakt. Presentatie Dien de soep op in voorver warmde kommen of borden. Strooi er een beetje peterselie over. Geef er knapperig, in ei gen oven afgebakken, stok- of ciabattabrood bij. Hans Belterman STRIPS DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A27 tussen knooppunt Gorinchem en knooppunt Everdingen A28 tussen knooppunt Hoevelaken en Harderwijk. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al bij La ren en A20 bij Moordrecht. Zaterdag: A27 bij Almere en A12 bij Zoetermeer. Zondag: A2 bij Vianen en Al7 bij Moerdijk. Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 4. Wordt Ben beverig van deze aap? (7); 5. Is weefs verschrikking? (9); 8. Strafmaat (3); 9. Geldig plant slacht (4); 10. Vrouw die ons de stuipen op het lijfj (6). Verticaal: 1. Ondanks de vuiligheid met vakantie? (7); 2. Vers van de kou door aanhalen (9); 3. Zij is niet lang gen voor een ligbank (4); 6. Reepje stof van een onhand jongen (6); 7. Het begin van een dammer op zijn b« (6). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Krant; 5. aai; 6. oor; 8. store; 11. emt; 13. toe; 15. ra; 16. els 18. hr; 19. in; 20. of; 21. un; 23. kaf; 25. ee; 26. Dee; 28. sop; 29. gekko; 32. ver; 33. ade; 34. reuma. Verticaal: 1. Kast; 2. rit; 3. nor; 4. toet; 7. bermuda; 9. oot; 10. verlept; 1 14. oh; 16. enk; 17. sof; 22. ne; 24. afk; 25. eo; 27. Eger; 28.1 30. ere; 31. kam.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26