ele doden ij aanslagen Egypte Prominenten bijeen in sfeer van anonimiteit Pc Tonino vol met geheime informatie Donderdag staking in openbaar vervoer et 493 kilometer per r over Churchilllaan' Maak kennis met de nieuwe Citroën C5 ERA vrijdag 8 OKTOBER 2004 GESPREK Balkenende: van 'Harry Potter' tot pornoster Overwegend droog elijk autobommen in drie steden at-gpd - In het Hilton- de Egyptische badplaats >ft zich gisteravond een explosie voorgedaan, zo goed als zeker om lag met een autobom, tel verbleven veel Israë- eristen. Er zijn ten min- ensen omgekomen en >n gewonden gevallen. jd later waren er nog >losies, in een camping- Nuweiba, zestig kilo- uidelijker, en in een re- >ord in dezelfde streek e noordoostelijke kust Sinaï. Taba ligt vlak e Israëlische badplaats diensten uit Israël wa- ter plaatse. :he veiligheidsfunctio- i meldden aanvankelijk om een gasexplosie ;aël liet vrijwel meteen at het om een serie ge- rde aanslagen gaat. Bij perse gaan van deze ad zich echter nog nie- emeld om de aanslagen van de andere twee ex- waren vannacht niet be- venmin als het aantal fers. van het Hilton Hotel ladplaats aan de Rode zijn ingestort. „Ik hoor- enorme explosie. De c-Jan Berendsen T. Wolbersen uit Lei- er om lachen. Hij kreeg bericht van het Cen- stitieel Incasso Bureau varden. De Leidenaar ch voor de rechter ver- rden, omdat hij met 493 er per uur, na meetcor- ver de Churchilllaan in inplaats heeft gereden. Üe spreekt van 'een che fout', in zou op maandag 13 ter in zijn auto op de "laan zijn geflitst. Ge- emst van de zaak wordt ïn transactievoorstel oden, maar de automo- oet zich binnenkort rechter verantwoorden, t de maximumsnelheid aiometer per uur name- meer dan 69 kilometer reden. sen, uitvoerder van be- Ik was rond die tijd niet Leiden. Ik zat in een COMMENTAAR RIJNLAND ver een snoepreisje naar raude bij de kandidaat- en verhalen over gouden ukken. Vanavond zal zeker blijken dat dit alles ag van de verkiezingen en nieuw bestuur van het eemraadschap van Rijn iet of nauwelijks heeft be- i. Of het moet zijn dat er linder is ge- dan in 1999. lend, die ge- interesse? Be- niet Bewo- )pen nu een- niet warm et schap dat vooral zorg over het waterbeheer, omstpercentage (17 pro- i is al bekendgemaakt) aar nog eens op. Zelfs het «waardige initiatief om ïrnet te laten stemmen, at cijfer niet kunnen op- Voor de man in de ilijft Rijnland - alle fraaie ten spijt - een zonderling met zijn dijkgraaf en aden; een gezelschap dat Van der Kolk: de Haagse bluf van Noordwijk Leiden komt met nieuwsbrieven over het Rembrandt-jaar Roomburg: wonen tussen bouwvakkers en cementmolens muur naast me stortte in en mensen begonnen te rennen. Er waren veel gewonden", ver telde een Israëlische ooggetui ge. „Sommige mensen zeiden dat het een exploderende gas tank betrof, anderen zeiden dat het een terroristische aanval was. Er is veel bloed, en veel ge schreeuw." Duizenden Israëliërs zijn tij dens de joodse feestdagen van de Sukkot afgereisd naar Egypte voor een vakantie. Volgens oog getuigen verbleven in het hotel in Taba ook veel Russen. Israëlische veiligheidsdiensten hadden reizigers afgeraden Egyptische badplaatsen aan de Rode Zee te bezoeken, omdat deze mogelijk het doelwit zou den worden van Palestijnse of islamitische militanten. In het Sheraton hotel in het centrum van Bagdad brak gis teravond brand uit, nadat twee raketten waren afgevuurd op het complex. Er vielen geen do den. Getuigen lieten weten dat op het daar niet ver vandaan gele gen Palestine hotel ook raketten waren afgevuurd. Amerikaanse en Iraakse militai ren begonnen daarna te schie ten in de richting van waaruit de raketten waren afgeschoten. In beide hotels verblijven veel buitenlandse journalisten. Israëlische hulpdiensten waren als eerste ter plaatse in de Egyptische badplaats Taba om slachtoffers naar ziekenhuizen in Israël te vervoeren. Foto: EPA Tweedaags symposium van Veerstichting in Leidse Pieterskerk vergadering in Rotterdam. Daar waren niet alleen andere men sen bij die dat kunnen bevesti gen, het is allemaal ook nog eens in notulen vastgelegd. Wat moet ik er verder over zeggen? Ik denk dat ik maar in de For mule 1 ga meerijden, want dan is er niemand die mij kan inha len. Welke straf ik ga krijgen? Misschien word ik wel doodge schoten." Zo ver komt het niet, laat politiewoordvoerder C. van Egmond weten. „Er is een fout gemaakt, waarvoor excuses. De dagvaarding gaat niet door. Na het verwisselen van de cassettes in de camera's wordt er auto matisch een test uitgevoerd. Daarbij is technisch iets fout gegaan en dan laat ik even bui ten beschouwing of die meneer daar nu wel of niet heeft gere den. Normaal gesproken wor den de foto's inclusief de proef- opnamen gecontroleerd, maar deze foto is er blijkbaar door heen geslipt. Heel vervelend, maar dit wordt teruggedraaid." door Wilfred Simons leiden - In tijden van terrorisme moet het de nachtmerrie van iedere beveiliger zijn. De Leidse Pieterskerk zat gisteren vol prominenten, van Shell-topman Je roen van der Veer en veiligheidschef Xa- vier Solana van de Europese Unie, tot prins Hasan bin Talal van Jordanië en voorzitter Herman Wijffels van de Soci aal Economische Raad. Al deze prominenten zijn twee dagen te gast bij de Veerstichting, die studenten wil laten kennismaken met 'vormgevers van onze samenleving'. Tweehonderd vijftig studenten uit vijftien studenten steden, waaronder Leuven, Brussel en Cambridge, luisteren naar en spreken met evenzovele vooraanstaande beleids makers. Daartoe behoren niet de gering- sten; ambassadeurs, topadvocaten, on dernemers. Een deel van de 25-jarige re putatie van de Veerstichting ligt dan ook in het vermogen om internationale be roemdheden naar Leiden te halen. Tot koningin Beatrix aan toe. Samen met prins Constantijn was zij gistermor gen aanwezig bij de opening van het tweedaagse symposium, dat als thema 'Vrijheid van Grenzen' heeft. Het be zoekje van Beatrix was informeel en moest vooral worden gezien als aan moediging voor de Veerstichting. Foto's van haar of van Constantijn mochten niet worden gepubliceerd. Ze zijn voor het familie-album. Van beveiliging was in de Leidse binnenstad niets te merken. Het centrum bood het vertrouwde aan zicht van studentes en studenten in an- tracietgrijze kostuums. Het Pieterskerk hof was een oase van monumentale rust. Alleen luxe auto's met chauffeurs verrieden de prominenten in de kerk. De Veerstichting beveiligt haar gasten ken nelijk het beste door hen een mantel van alledaagsheid om te werpen. Ze waren er wel, de 'oortjes' bij de in gang en achter de pilaren, maar een sfeer van anonimiteit overheerste. Dat geldt ook voor de Veerstichting zelf, die nagenoeg onbekend is bij het grote pu bliek. Sommige studenten verbazen zich daar over. Een kunststudente van het University College Utrecht vond op in ternet als 'meest recent' een nieuwsarti kel uit 1997 over de stichting, 'uit de Volkskrant of zo'. „De stichting mag wat mij betreft vaker in het nieuws komen. Prominent in de Pieterskerk, prominent in de media. De klasse die zij heeft, mag zij van mij wel meer uitstralen." Pagina Economie: Olieprijzen blijven records breken 'Anne Frank niet naturaliseren' den haag - Justitieminister Donner vindt het onwenselijk Anne Frank alsnog de Neder landse nationaliteit te geven. Grootste bezwaar van de be windsman is dat Duitse overle venden van de holocaust die geen Nederlander mochten worden, zich dan ongelijk be handeld kunnen voelen. Alleen Anne Frank Nederlander ma ken, zou mogelijk in strijd zijn met de grondwet. Pagina Binnenland 2 Rijbewijs krijgt formaat bankpas Luxemburg - Het rose papiertje is binnenkort verleden tijd. Vanaf waarschijnlijk 2012 komt er een Europees plastic rijbe wijs van het formaat bankpasje dat alle rijbewijzen in de Unie moet vervangen. EU-ministers van verkeer zijn het daarover gisteren in Luxemburg eens ge worden. Voor Nederland veran dert er verder niet veel. Een au tomobilist moet zijn rijbewijs elke tien jaar verlengen. Andere lidstaten, zoals Duitsland, ken nen een permanent rijbewijs. Uitduels Oranje live op internet den haag - KPN zendt de uit wedstrijden van het Nederlands elftal live uit via internet. Het telecombedrijf is dat overeen gekomen met Talpa, de investe ringsmaatschappij van John de Mol en houder van de uitzend rechten van deze kwalificatie wedstrijden voor het wereld kampioenschap 2006. De uitwedstrijden zijn gratis te zien voor consumenten met een breedbandintemetaanslui- ting op www.oranje.nl. Celstraf geëist zoon Pinochet Santiago - Tegen de oudste zoon van de voormalige Chi leense dictator Augusto Pino chet is voor een rechtbank drie jaar cel geëist. Aanklager Vinko Fodich beschuldigde Augusto Pinochet Hiriart onder meer van oplichting, handel in gesto len voertuigen en illegaal wa penbezit. De politie arresteerde de 58-jarige Augusto Pinochet Hiriart in juli dit jaar. (advertentie) (advertentie) Vrijdag 8 oktober van 17.00-19.30 uur Hillegom Zaterdag 9 oktober van 17.00-19.30 uur Katwijk Zondag 10 oktober van 15.00-17.00 uur Leiden Citroën Donner: Ongelooflijke stommiteit (advertentie) in statige panden is gehuisvest en veel geld uitgeeft aan feestjes. De vraag is nu of het nieuwe be stuur lering trekt uit alle inci denten en de dramatisch slechte opkomst. De bezem moet door de organisatie, dat staat vast. En niet alleen om fraude rond de verkiezingen in de toekomst tij dig te traceren. Van nog groter belang is dat het schap zich verlost van het imago van een stoffige slokop waar mee de kiezer niets heeft Een beeld dat door het beoogde trip je naar Frankrijk alleen maar is versterkt. Laat het nieuwe bestuur dat al lemaal na, dan geeft het zelf voeding aan de steeds terugke rende discussie het hoogheem raadschap maar eens op te hef fen en zijn taken onder te bren gen bij de provinciebesturen of het ministerie van verkeer en waterstaat. Adriaan Brandenburg De Jong's Autobedrijven Kon. Julianalaan 1 2224 EW Katwijk 071 402 85 54 Kennedylaan 118 2324 EZ Leiden 071 - 579 69 69 Arnoudstraat 22 2182 DZ Hillegom 0252 - 51 82 53 www.dejongsautobedrijven.nl den haag/gpd-anp - Trein- en busreizigers moeten volgende week donderdag rekening hou den met een grote staking in het openbaar vervoer. In grote delen van het land gaat die dag het treinverkeer plat, aldus FNV Bondgenoten. Verder rijden die dag in heel Nederland geen streekbussen. In Rotterdam, Groningen en Utrecht rijdt ook het stadsvervoer, inclusief de metro, niet. Mogelijk dat meer steden zich aansluiten. De sta king begint op 14 oktober 's ochtends vroeg en duurt 24 uur. Aanstaande dinsdag zullen trein- en busreizigers door de organisatoren over de staking worden geïnformeerd. Dit ge beurt door middel van het uit delen van flyers. De reizigers vereniging Rover is fel tegen een landelijke actiedag in het openbaar vervoer. „De reizigers zijn een te makkelijke prooi", zei een woordvoerder gisteren. De Consumentenbond en Ne derlandse Spoorwegen noemen de plannen van de vakbonden jammer en vervelend. Pagina Economie: Openbaar vervoer bijt het spits af. den haag/gpd - De computer die de Amsterdamse officier van justitie Tonino in juni bij het vuil plaatste, bevatte zeer vertrouwelijke informatie over zes grote rechtszaken en per soonlijke gegevens over ver dachten, getuigen en veroor deelden. Dat bleek gisteravond tijdens het tv-programma van misdaadverslaggever Peter R. de Vries, die de computer via een taxichauffeur kreeg toege speeld. Minister Donner (justitie) en het openbaar ministerie (OM) nemen nog geen maatregelen tegen Tonino. De minister om schreef de actie van de officier gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer als een 'ongelooflijke stommiteit'. Vol gens Donner zette Tonino zijn computer bij het huisvuil op straat in de veronderstelling dat die door een virus onbruikbaar was. De pc werd door een taxi chauffeur meegenomen, die het apparaat wel aan de praat kreeg. Met die informatie ging hij naar De Vries. Op de computer stonden gege vens over rechtszaken waar To nino bij betrokken is geweest, zoals het onderzoek naar de in middels vermoorde vastgoed handelaar Endstra, de 'operatie Click-fonds' tegen beurshande laren, de vermeende fraude bij transfers van Ajax, de affaire- Boonstra, de ondergang van World Online en de Amster damse taxi-oorlog. Verder trof De Vries tal van per soonlijke gegevens van Tonino aan, zoals salarisopga ven, be- lastingopgaven en privébrieven. Volgens Donner heeft Tonino de regels van het OM overtre den. Hij had de informatie bij het parket moeten laten wissen, waarna de computer 'door sa menpersen of hamerslagen' vernietigd had moeten worden. Daar komt nog bij dat thuis werken door medewerkers van het OM aan strikte regels is ge bonden. De Tweede Kamer kwam woorden tekort om het optreden van de officier te ver oordelen. De roep om maatre gelen, zoals een schorsing of het op non-actief zetten, klonk van diverse kanten. Ter geruststelling voerde Don ner aan dat de informatie ten minste anderhalf jaar oud was. Er staan voorzover Justitie nu kan nagaan geen gegevens op die strikt geheim hadden moe ten blijven, of die andere men sen in gevaar kunnen brengen. Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl 9 oktober 2004 a k e i a a r OPEN HUIZEN ROUTE De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9,75 i Sl Ja» ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! Naam: DM Postcode/Plaats: I Telefoon: I Geboortedatum: I 1 emailadres J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr. 127. 1800 VB Alkmaar. 1 Gratis tel 0800 1711 1 E mail lezersservice@hdc.nl of surf naar I www.leidschdagblad.nl I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad (i.v m. bezorgcontrole) SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@Kdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1