toont sportieve kanten nieuwe Astra e Derde Toledo is van alles wat Santana wil ook Hummers maken Nieuwe Saab rijdt op benzine en ethanol lagearager bB| e Tender k de prijzen AUTO-HEEMSKERK Citroen gaat aan het aardgas Bonte verzameling oldtimers ;omi 1 - Het idee voor .j-biele bagagedrager, I rototype van een matra- ;P0k n een pratende knop en deze week de Design Iwedstrijd gewonnen. Nederlands-Zweedse öijd is speciaal voor n'n, prototypes en pro- 'en n die voor mensen mét 01 |nder beperking handig atssecretaris Ross Van van volksgezondheid de prijzen woensdag dal tikt. eer tonende idee, de Bike er, is een verrijdbare ba- I Irager die van en aan een s> 'I an worden geklikt. Tij- II het fietsen werken de P es van de bagagedrager n soort steunwieltjes. m ns de jury is het niet al- voor ouderen en gehan- ,i' "en handig. De beden- ijgt 35.000 euro. f tonende prototype is de c. Dat is een kleine, zett knop met een opna- nctie. De knop kan 60 te iden geluid opnemen. te* ritten er een timer en een functie op. De VoiSec Ijj? wiet in productie. De u, ïrper krijgt 25.000 euro. 'eD tonende product, de E® ft, bestaat uit een draag- ,n uchtmatras met pomp, on" 'der een gewoon matras aw n die tot vijfmaal de earddikte kan worden De 'lift' is handig 1 v, ''jvoorbeeld net beval- e™ ouwen, maar ook oude- e' aeken die een hoog v° lodig hebben, vindt de 8a Ross gaf de bedenker ei luchtbed een prijs van 'euro. vrijdag 8 OKTOBER 2OO4 redactie: Peter Lodewijks vianen - De Zweedse autofabri kant Saab heeft een 2.0 liter tur bomotor ontwikkeld die behal ve op benzine tevens op de mi lieuvriendelijke brandstof etha nol kan lopen. De nieuwe krachtbron debu teert in de Saab 9-5 FFV (Flex Fuel Engine), die in de loop van volgend jaar op de markt komt. Het gebruik van ethanol is inte ressant, omdat deze brandstof wordt gewonnen uit graan en daardoor zogenoemd 'C02- neutraal' is. Het graan neemt ttnmers tijdens de groei kooldi oxide uit de lucht weg en zet die om in zuurstof. Saab ver wacht dat in sommige landen in de toekomst belastingvoor delen kunnen gaan gelden voor auto's op ethanol. De Saab 9-5 FFV is klaar voor productie met een motor die ethanol en ben zine in elke mix kan verwerken. Behalve mogelijke fiscale voor delen biedt de 9-5 FFV een gun stiger brandstofverbruik in het midden en hoge toerenbereik, dus als er flinke prestaties moe ten worden geleverd. Saab spreekt van 15 procent minder, terwijl het gemiddelde verbruik nauwelijks lager zal uitpakken. Elektronica zorgt er voor dat de motorafstelling correct is voor de getankte brandstof. Dus als er geen ethanol voorhanden is, kan probleemloos op benzine worden gereden. BOEKEN (advertentie) Leiden Roetofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER SHIFT_eipectabof r. LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 ROELQFARENDSVE^:^ü<EM^LAAN L^2371^BCTEL.: 071-331 28 66 ajmsterdam/gpd - Citroën en het Franse energie concern Gaz de France gaan schone auto's op aardgas ontwikkelen. Aardgasauto's zijn er wel meer, maar deze moet juist voor de particuliere automobilist aantrekkelijk worden. Wereldwijd rijden al zo'n drie miljoen voertuigen op aardgas rond. In de grote Franse steden maken circa 1500 stadsbussen er gebruik van. De eerste vrucht van de samenwerking is de Citroën C3 1.4i op aard gas. Die is in het eerste kwartaal van 2005 in Frankrijk te koop. Met aardgas is de uitstoot van C02 ongeveer 20 procent lager dan bij een benzi nemotor. Bovendien bevatten de uitlaatgassen geen zwaveloxide of lood. Gaz de France bestu deert nu de mogelijkheden om consumenten thuis aardgas te laten tanken. Als dat met een kleine compressor in de eigen garage kan, ver hoogt dat het gebruiksgemak aanzienlijk Deze bijzondere auto, een Matra Jet 6 uit 1966, is over een week te zien en te koop op het Super Oldtimer Festival te Leiden. Het is een creatie van René Bonnet, die na zijn samenwerking met Charles Deutsch (samen zaten ze achter het merk DB Deutsch- Bonnet) het op eigen houtje pro beerde met deze auto. De Bon net Djet, zoals de eerste versie heette, was de eerste productie- sportwagen waarbij de motor in het midden geplaatst was, direct achter de voorstoelen. Dit om een betere gewichtsverdeling te krijgen en daardoor een betere wegligging. Het koetswerk was van kunststof en werd geleverd door de firma Matra (Méchani- que Aviation Traction), die na de oorlog voornamelijk voor de Franse ruimtevaart werkte. De constructie van de Djet was ech ter zo kostbaar dat Bonnet het financieel niet redde. Matra nam in 1964 het sportwagenfabriekje van hem over en bouwde de Djet verder. De auto van modeljaar 1966 heette Matra Djet 5 en aan het einde van dat jaar volgde de Jet 6 (zonder 'D'). Van deze Ma tra Jet 6 zijn slechts 220 exem plaren gemaakt. De motor was een door tuner Gordini verbeterd Renault 8-blok met 105 pk, goed voor een top van 210 km/u. Het exemplaar dat in Leiden te zien en te koop zal zijn, verkeert in concoursstaat en is voorzien van 'het optimale zonnedak'. Foto: Super Oldtimer Festival 't vraag is: Een vette C6 of l halve Ferrari? nart-helm' voor itorrijders 09] 07* n7 dén - Een Britse industrieel rerper heeft een 'smart - ontwikkeld voor motor- i. Net als bij piloten van 06.C ljagers kunnen de dragers en display in het vizier zien 06.C hard ze gaan. Bovendien jt zichtbaar of de knipper- 06.( en aan staan en in welke Qg J lelling ze rijden. Volgens (y Telegraph is de vin- bedoeld om de verkeers- jheid te verbeteren. Dra- 06,van de nieuwe helmen en niet steeds naar de me- sop het stuur te kijken, iz kunnen de ogen op de iden en zo sneller rea- iop onverwachte situaties, .jarige uitvinder zoekt iteel een fabrikant voor jens draadloze pro- ,Hij hoopt dat de helmen pn vijf jaar te koop zijn. van Laguna's, Vectra's en 407's mikt de nieuwe Toledo nu dus ook op hen, die een Scenic, Fo cus C-Max of 307 SW leuk vin den. De Toledo is van alles wat. Net als bij de Altea zitten de ruitenwissers steil opgeborgen, verstopt eigenlijk, achter de voorstijlen. We noteerden wel wat windgeruis. De auto be schikt wel over goede stoelen. Er is plek voor 500 liter bagage en met stoelen achter plat voor 1440 liter. Een reservewiel ont breekt en dus zit er een ban- denreparatieset in het afge scheiden deel van de dubbele vloer. De stuurbekrachtiging is elektro-mechanisch en stan daard heeft hij zes airbags. De derde Toledo wordt iets duurder dan de Altea, hoeveel precies weet Legierse nog niet. Maar dat kan toch zeker niet meer dan duizend euro zijn, zo dat we uitgaan van een prijs van een kleine 22.000 euro voor de 1.6. Hij komt ook als 2.0 FSi met die fantastische dsg-auto- maat (met dubbele koppelin gen en een combinatie van twee 3-versnellingsbakken) en verder als 1.9 of 2.0 TDi. acht, en is hij zelfs in de vijfde versnelling nog rap genoeg om in 8 seconden van 80 naar 120 km /uur te versnellen. De top snelheid bedraagt 230 kilome ter per uur. Om dergelijke prestaties goed de baas te kunnen heeft Opel er een IDSPlus sportchassis met Continuous Damping Control onder gezet. Dit onderstel past rich continu aan het wegdek en de bewegingen van de auto aan, zodat de auto beschikt over een optimale rijdynamiek. Opel noemt dit fenomeen een 'interactief rijsysteem'. Met een druk op de knop kan de be stuurder een speciale sportmo- dus inschakelen waarmee de demperkarakteristiek, respons tijd op het gaspedaal en de ka rakteristiek van de elektrohy- draulische besturing worden aangepast. Een ander systeem dat een be- De Astra 2.0 Turbo (links) is al te koop, deze High Performance Concept is een voorbode van al het moois dat komen gaat. Foto's: Opel langrijke bijdrage levert aan de actieve veiligheid is het Tire Pressure Monitoring System (TPMS), dat voor het eerst in de wereld is geïntegreerd met het Deflation Detection System (DDS). Het komt er op neer dat de bandenspanning via senso ren op ieder wiel nauwkeurig in de gaten wordt gehouden. Standaard is de Turbo ook voorzien van aan het stuur ge koppelde dynamische bocht- verlichting met groot licht dat zich aan de weg aanpast. In Ne derland beginnen de prijzen van de Astra 2.0 Turbo bij 35.200 euro. Afgezien van de genoemde zaken heeft de spor tiefste Astra sportstoelen, een leren stuurwiel, mistlampen vóór en 17 inch lichtmetalen wielen met 225/45 R17 banden. Nog een stapje verder komen we bij de Astra High Perfor mance conceptauto, een de signstudie op basis van de GTC. Deze GTC is de komende 3- deurs versie van de Astra. Beide nieuwelingen rijn momenteel voor het eerst te zien op de Au tosalon van Parijs. De vuurrode designstudie de monstreert het dynamische po tentieel van de nieuwe compac te generatie en maakt volgens Opel de weg vrij voor toekom stige prestatiegerichte varianten van de Astra. De aanduiding High Perfor mance draagt de studie niet voor niets. De eerder genoemde 2.0 liter turbomotor is namelijk afgeleid van de krachtbron in deze conceptauto. Het vermo gen van die 'oermotor' rit op 240 pk en het maximumkoppel bedraagt 310 Nm. Ook heeft de Concept het eerder genoemde IDSPlus-chassis. Hiermee is de High Performance-studie dus een soort overtreffende trap van de 2.0 Turbo, zowel qua techniek als uiterlijk, maar dan op basis van de 3-deurs Astra GTC. De Onschatbare Klassieker is inmiddels een bekende naam in au- toland. Niet alleen verschijnt er onder die titel elk jaar het dikke tweedelige overzicht van klassieke auto's, ook is er een maandblad in kleur, uiteraard geheel gewijd aan het verschijnsel klassiek ver voer. De eerste 50 coverstory's van dat Onschatbare Klassieker Ma gazine zijn nu gebundeld, waarbij het cijfermateriaal werd geactu aliseerd. Het is een bonte verzameling van klassiekers, uiteenlo pend van schier onbetaalbare sportwa gens tot zeer voordelige oude kleintjes. Van hele gewone klassieke familieauto's SjZSSS als de Mini, de Kever en de Eend tot feno- iWJH menen als de Jaguar E-type, de Mercedes 300 SL met vleugeldeuren en de Rolls- Elk hoofdstuk bestaat uit een portret van de betreffende auto, een stuk geschiede- - «f nis met leuk oud fotowerk, en aan het j eind een pagina wetenswaardigheden. Daarin onder meer aandacht voor de ■"JsHJjjgl voors en tegens, de huidige waarde, de onderdelen met bijbehorende kosten, technische gegevens en de concurrenten. Dat het bezitten van een klassieker een prijzige hobby kan rijn, zien we bijvoorbeeld bij de fraaie Aston Martin DB4, de James Bond-auto zeg maar. Afgezien van het feit dat hij moeilijk is te krij gen, is hij nogal prijzig en de kosten voor restauratie rijn ook niet misselijk. Alleen al een motorrevisie kost evenveel als een hele leu ke rijklare klassieker van een ander merk; 35.000 euro. En geven we de versnellingsbak ook een opknapbeurt dan komt er nog eens 15.000 euro bij. Een set banden komt op 1400 euro en een uitlaatje kost 2000 euro's. Maar het kan ook een stuk goedkoper: een Fiatje 600 bijvoorbeeld of een Dafje. Daarmee ben je voor 6000 euro al een heel eind op weg en dan zit de aanschaf er bij in. In 50 Onschatbare Klassiekers (19,95 euro, met harde kaft 40 euro) komen we ze allemaal tegen. Peter Lodewijks door Rien van der Steen door Peter Lodewijks hippolytushoef - Het Spaanse automerk Santana Motor, dat tot voor kort auto's bouwde voor Land Rover en Suzuki, wil vanaf midden volgend jaar in licentie Hummers Hi gaan fabriceren. De in licentie gemaakte Land Rovers rijn al verdwenen uit de Spaanse fabriek te Linares en Suzuki trekt zich spoedig terug uit Spanje om auto's te gaan bouwen in een nieuwe fabriek in Roemenië. Blijven over de ei gen klassiek gelijnde auto's van Santana, die veel weg hebben van de Land Rover Defender. De 5-deurs Santana PS10 met moderne 2.8 liter Iveco-diesel onder de motorkap krijgt nu ge zelschap van een 2-deurs pick up en een chassis-cabine. Santana bouwt al bijna 50 jaar vierwielaangedreven auto's en is sinds kort ook in Nederland te koop. De importeur van Santana voor de Benelux in Hippolytushoef is druk bezig een eigen dealernetwerk op te zetten. Het werkpaard PS10 kost bij ons 24.975 euro, exclu sief btw en op grijs kenteken. Om het arsenaal enigszins uit te breiden wil Santana nu ook de Hummer gaan bouwen. Deze Amerikaanse terrein-reus is sinds kort ook officieel in Ne derland te koop maar de Spaanse fabrikant denkt aan de eerste versie van de stoere Amerikaanse legerauto. De oorspronkelijke Hummer is vooral bekend geworden als 'al- leskunner' in dienst van het Amerikaanse leger en was in feite de opvolger van de be- t op RN) Peter Lodewijks VOO! :n F( aam maar zeker breidt n zijn nieuwe Astra-reeks uit. Ilend zijn daarbij twee ui- jportieve versies die de der- neratie nog eens een flinke i moeten geven. irste is een 2.0 liter Turbo sis van de 5-deurs Astra, variant is meteen de pte Astra die momenteel te is. Door toepassing van irbocharger levert de 2.0 icotec benzinemotor in Astra een imposant ver- 11 van 200 pk en een trek- Ivan 250 Nm bij 1.950 pper minuut. Het maxi- koppel is 262 Nm bij ™Vn. eze motor trekt de turbo- mit stilstand op naar 'uur in een seconde of Verwarring alom. Seat presen teert zijn nieuwe Toledo als 'sa loon', ander woord voor sedan. Zo'n autotype heeft per defini tie drie duidelijk vormgegeven ruimtes: een voor de motor, eentje voor de passagiers en een voor de bagage. Europese autokopers hebben het er niet meer zo op, op zo'n sedan. De ruimtewagen (of mpv) is im mers veel praktischer. Maar ja, Seat had al zo'n ruim telijk type: naast de grote Al- hambra sinds een paar maan den ook de Altea. En nu wil het geval, dat de nieuwe Toledo in alles een Altea is, behalve de achterkant. Die heeft een barok vormgegeven grote klep en alles bij elkaar plek voor 100 liter meer bagage dan die Altea. Een sedan? Nee, dus. Bij lange na niet. Seat houdt dat vuurtje brandend omdat Toledo No.l (1991) een enorme achterklep had, maar er uitzag als een doodgewone sedan. In thuis land Spanje buitengewoon ge liefd want daar houden ze wel van een 4-deurs auto-met-kont. De Toledo van 1999 was ook al een hatchback, met nogal slecht toegankelijk laadruim en De Toledo, of zo u wilt Altea II heeft een enigs zins barok vormgegeven achterklep. Foto: GPD weinig beenruimte achter. No.3, die in november komt, is dus een moeilijk te plaatsen middenmodel. In wezen een verlengde Altea-met-kontje die wel wat weg heeft van de Re nault Vel Satis en aanzienlijk groter is (18 centimeter langer) dan de vorige Toledo. Volgens Seat is deze Toledo voor 30 pro cent anders dan de Altea. En dat betreft natuurlijk vooral de achterkant. De traditionele To- ledo-rijder is rijn model in elk geval totaal kwijt. Dat beseft Seat. Marketingbaas Edward Legierse laat zich ont vallen dat Seat 21 jaar geleden in Nederland begon, uitgroeide tot een goedkope Volkswagen, maar intussen driftig zoekt naar een eigen identiteit. Eentje van sportiviteit en ongebruikelijk design. En behalve op de rijders De Santana PS10 'Hannibal'. Foto: GPD 3000 kilogram, heeft een 6.0 li ter motor en verstookt 20 liter brandstof op elke honderd kilo meter. Hij wordt tegenwoordig overigens ook in Rusland ge maakt. roemde 'Jeep'. De opvolger van de oer-Hum- mer, een voor civiel gebruik tot 'suv' (sports utility vehicle) om gebouwde terreinbeul, is een megasucces voor de Ameri kaanse autofabrikant General Motors. Eigenlijk vreemd, want in Amerika zijn de bakbeesten van Hummer ook omstreden omdat zij ontzettend veel brandstof verbruiken, meer dan één parkeerplaats innemen en erg onveilig blijken in het ver keer. Een Hummer weegt bijna

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19