Nieuwsbrief over het Rembrandt-jaar KUNST CULTUUR Nobelprijs literatuur naar Elfriede Jelin< Geldperikelen Gepassioneerde dans in sterrenhemel van kunstlicht 1 Nieuwe cd en dvd Bauer al go Joop van den Ende financiert leerstoel cultureel ondernemen Nederlandse musici bij de verliezers van Europa K 2OO4 Eerste editie gaat over drie tentoonstellingen in Lakenhal NOODZAKELIJK KWAA Alicia Keys. Foto: Reuters/Mark Seliger Alicia Keys: Vote or Die new york - Zangeres Alicia Keys is een van de bekendhe den die zich hebben laten foto graferen in een "Vote or Die' T- snirt. Keys ondersteunt daar mee de campagne van de actie groep Citizen Change, die jonge kiezers in de Verenigde State er toe probeert te bewegen te gaan stemmen voor de presi dentsverkiezingen volgende maand. Fotograaf Mark Seliger fotografeerde tal van beroemd heden in het T-shirt, onder wie Leonardo DeCaprio, Paris Hil ton en Sean Combs (P. Diddy). Leids Kamerkoor wordt projectkoor leiden - Het Leids Kamerkoor is opgeheven. Dirigent Ton Beek-, ets heeft nu het Leids Project kamerkoor opgericht, een ge zelschap dat de lat qua ambi ties een stuk hoger legt. Het nieuwe koor gaat bestaan uit amateurzangers en -zangeres sen die gewend zijn muziek te maken op hoog niveau. Ze moeten noten kunnen lezen, koorervaring hebben en zelf standig kunnen studeren. Ver der moeten ze beschikken over een geschoolde zangstem. Ook solo-zingen mag geen proble men opleveren. Het eerste pro ject staat al op stapel. In febru ari is een concertserie gepland met werken van Claudio Mon teverdi, waaronder de grote meerdelige madrigalen, delen uit 'Madrigali Querrieri et Amorosi' en het zesstemmige 'Magnificat'. Joost Swarte op Kuifjeweekend leiden - Op zaterdag 16 en zon dag 17 oktober houdt het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden een Kuifje weekend. Tij dens dit weekend wordt de 75ste verjaardag van de strip- hield nog eens groots gevierd. Eerder dit jaar besteedde het museum hier al aandacht aan, nu pakt het museum volgens eigen zeggen écht uit. Op zon dag is er bovendien een lezing door Joost Swarte, zelf een be kende stripmaker en Kuifjeken- qer bij uitstek. Ook is er live muziek uit de Kuifjemusical door de Leidse Harmoniekapel en een spannende familiequiz. Paus schrijft filosofisch boek frankfurt - Van paus Johannes P,aulus II verschijnt komend Voorjaar een filosofisch werk over de geschiedenis van de 2pste eeuw. Dat is bekendge- rpaakt op de boekenbeurs van Frankfurt, waar onmiddellijk grote belangstelling voor de rechten van het boek ontstond. De titel van het boek is 'Herin nering en identiteit. Gesprek ken tussen de millennia'. Het boek is ontstaan uit gesprekken die de paus voerde met be vriende intellectuelen. Expositie 60 jaar Bezige Bij den haag - Het Letterkundig Museum organiseert een expo sitie over De Bezige Bij, de uit geverij die zestig jaar bestaat. „Ontstaan in de oorlogstijd als illegale uitgeverij, is De Bezige Bij uitgegroeid tot één van de belangrijkste uitgeverijen in ons taalgebied", motiveert een woordvoerster. De tentoonstel ling is te zien van 23 oktober tot en met 20 februari. (advertentie) door Ad van Kaam leiden - De gemeente Leiden komt driemaal per jaar met een Nieuwsbrief over Rembrandt 400. Daarin informeert de ge meente haar inwoners over de vorderingen van de festiviteiten die in 2006 worden gehouden als het precies vier eeuwen ge leden is dat de beroemde schil der in Leiden werd geboren. De Nieuwsbrief verschijnt in een oplage van 5000 exempla ren en is op verschillende plaat sen in de stad (waaronder de VW) verkrijgbaar. Een project team van zes medewerkers is verantwoordelijk voor de in houd. Nummer 1 is vooral ge wijd aan de drie exposities rond Rembrandt die straks in De La kenhal worden gehouden. Het is nu definitief dat de tentoon stellingen er komen. De eerste tentoonstelling begint al in december 2005. Centraal daarin staat Neeltje van Zuijdt- broek, molenaarsvrouw en moeder van de schilder. In de negentiende eeuw brachten en thousiaste onderzoekers de fa milie van Rembrandt in kaart. Al dat archiefmateriaal leidde tot de identificatie van Rem- brandts moeder, maar dankzij wat fantasie herkenden de speurders ook andere familiele den. Onbewust creëerde men een wat mythisch beeld. Maar de oude vrouw, dikwijls op doek weergeven door Rem brandt alsmede door zijn kom paan Jan Lievens en zijn leer ling Gerrit Dou, was toch wel degelijk de molenaarsvrouw en de moeder. Vandaar de titel van de expositie: Rembrandts moe der, mythe en werkelijkheid. Rembrandt en Oranje - van 14 april t/m 16 juli 2006 - laat zien dat de schilder al voor zijn ver trek naar Amsterdam een grootheid is in Holland. Con- stantijn Huygens, secretaris van prins Fredenk Hendrik, bezoekt het Leidse atelier van Rem brandt en Lievens. Hij is met een laaiend enthousiast. Door ze te introduceren bij de stad houder bevestigt Huygens de reputatie van de twee en dat le vert Rembrandt op 22-jarige leeftijd een aantal opdrachten van het hof op. Het drieluik wordt voltooid met Rembrandts Landschappen van 6 oktober t/m 7 januari 2007. Echt veel buiten, zoals zijn stad- en tijdgenoot Jan van Goyen, kwam Rembrandt niet. Desondanks heeft hij een aan tal interessante tekeningen, et sen en landschapjes nagelaten. Onder meer een ijstafereeltje dat al te zien was op de exposi tie in het Mauritshuis over de winters van de Gouden Eeuw. En hoewel Rembrandt nauwe lijks faam geniet als land schapsschilder stak dit werkje met kop en schouders uit bo ven dat van de grote namen op dat gebied als Van Goyen, Ruis- dael, Cuyp en Van der Velde. theater recensie Roos van Put Voorstelling: 'The Neon Lounge' en 'Suites of Lux' (première) door Scapino Ballet Rotterdam. Choreografie; Nanine Linning. Gezien: 6/10, schouwburg, Rotterdam. Nog te zien aldaar vanavond; 13/10, Lucent Danstheater, Den Haag; 14/10 Stadsschouwburg Amsterdam; 5/11, Schouwburg De Meerse, Hoofddorp. Hoe groot is het verschil tussen 'The Neon Lounge' uit 2000 - destijds het debuut van Nanine Linning - en 'Suites of Lux', dat woensdag bij Scapino in pre mière ging van dezelfde cho reografe. Waar in de eerste het rommelige slordige dansen voor nogal wat irritatie zorgt, smelten in het tweede al deze negatieve gevoelens als sneeuw voor de zon. De repetitieve dans wordt in 'The Neon Lounge' niet gelijk uitgevoerd, terwijl strakke pa tronen van een groep die ais een geometrisch geheel krimpt, groeit en uiteenspat, hier juist nadrukkelijk om vragen. Ab stracte begrippen als vergro ting, verkleining en versnippe ring komen derhalve niet uit de verf. En dat terwijl de beweging is gebaseerd op lange, rechte lijnen. Bij 'Suites of Lux' wordt de aandacht meteen gevangen door de eerste klanken van dé muziek door de op het toneel aanwezige violiste in combina tie met het toneelbeeld. Dit be staat uit een patroon van licht- peertjes. Lampjes die aan dra den in slagorde hangen. Deze veranderen gedurende 'Suites of Lux' van positie, vari ërend van een diagonaal - waardoor de suggestie van een diepe ruimte met perspecti visch verdwijnpunt ontstaat - tot hoge en zeer lage standpun ten. Om tot een associatie met eèn fonkelende sterrenhemel te komen is weinig verbeeldings kracht nodig en de overtuiging van een dergelijk decor schuilt dan ook in de soberheid die ve le deuren naar een rijke fantasie moeiteloos opent. Wanneer dansers zich tussen de lampjes begeven lijkt het soms alsof ze tussen de sterren een hemelse, zachte dans uit voeren. 'Suites of Lux' betovert dan ook. Dit is niet alleen het gevolg van het dansidioom dat zowel esthetisch als gepassio neerd en teder is, maar ook van de choreografie. Deze toont een mooie balans van wisselende formaties - prachtige duetten - naast een harmonieuze variatie tussen actie en stilte. 'Suites of Lux' bevindt zich op de over gang tussen leven en het onein dige. Een ongrijpbaar moment enerzijds, anderzijds een in tens, emotioneel ogenblik dat goed invoelbaar is. Tegelijkertijd is 'Suites of Lux' ondoorgrondelijk, mysterieus, poëtisch. Duetten zijn liefdevol, bewegingen enerzijds vloeiend, anderzijds kwetsbaar. Zoals het langzaam met de romp naar achter buigen terwijl een arm in hetzelfde tempo volgt. Met deze voorstelling laat Nanine Lin ning haar veelzijdigheid zien. Haar vroegere producties, 'Scum' (2002) en 'Bubble Gum Wrapper' (2003), waren com pleet anders van sfeer. Met 'Suites of Lux' toont de choreo grafe zowel een idyllische als fi losofische kant en die smaakt Maanden geleden al zag je het aankomen, maar desondanks kwam de klap bij sommigen nog heel hard aan. Alle rijksmu sea in Nederland moeten de ko mende vier jaar 2,5 procent be zuinigen op de begroting. Bij grote instellingen ab Volken kunde, Oudheden of Naturalb loopt dat al snel in de miljoe nen. Dat doet pijn. Zeker. Maar zó had de Raad voor Cultuur het geadvbeerd aan de staatssecretarb en zó nam Medy van der Laan het ook over. Iedereen moet in tijden van recessie de broekriem aan halen - de musea niet uitgezon derd. Nu neemt elke staatssecretaris van willekeurig welke kleur de laatste decennia in negen van de tien gevallen het advies van de Raad voor Cul tuur klakkeloos over. Dus waar om er bij sommige musea nog verbaasd en ontsteld werd ge reageerd op iets wat ze al ruim van tevoren wbten en wat ze van zo ver ah pakweg Schier monnikoog zagen aankomen, is mij een volstrekt raadsel. Lig je dan soms de hele dag te dutten tussen het culturele erfgoed, of hoe zit het? De voorlichter van een belang rijk museum aan wie ik een dag voor prinsjesdag een reactie vroeg op de plannen van de staatssecretaris, gaf - onbedoeld - hierop een antwoord, door juht nog niet te willen antivoor den. 'je weet namelijk maar nooit of de staatssecretaris niet op het allerlaatste moment nog afivijkt van het advies. Dat het voor ons ahnoggoed uitpakt en we krijgen wat we gevraagd hebben', zo sprak hij hoopvol. Het gekke was, hij meende het nog ook! Wat heerlijk naïef ge dacht. Het water is inmiddeh gestegen tot aan je lippen - om je heen gaan mensen massaal de straat op om te demonstreren tegen de bezuinigingsmaatrege len van de regering - maar ga vooral niet zwemmen, hoor. Blijf rustig wachten tot een an der je mbschien op het aller laatste moment nog een red dingsboei toewerpt. De baas van dat museum moet nu als een gek voor 19 oktober alle plannen bijstellen, want dat is de datum waarop het minb- terie wil weten wat er gaat ge AD VAN KAAM beuren met het aangepcu sidiegeld in de komende j van vier jaar. Dat plan cit pagne had allang klaar k en moeten liggen. Wanti gezegd: het is al maandei kend hoe de vlag er in Dt bij hing. Dan ga je toch 1 wachten tot een voldong ook echt een voldongen Dan roepj domme' e\ ga je aan 1 Gelukkig l te iemand datzelfde 1 um - en m minste ook een flinke realiteitszi hoeft niet 1 zijn naam krant, ma. al dat gez( de bezuini bij de mui zwaar ove ven. 'Elkb in Nederli moet korh jullie krai ben ze al t een bezuii ronde achi rug en tod hier met 0 ven hoofdje werk te doei punt is dat musea niet gt zijn om aangepakt te wo Die kregen hun geld toch Nu het voor het eerst me 1 der moet, schrikken ze zi apenzuur. Vooropgestek niet leuk. Maar het b ooi het einde van de wereld, volkomen normaal dat 1 verantivoorde en creatie met het geld van de bela taler omgaan. Dat zijn ze het bij Boerhi roerend mee eens. Het kl maar aardigste rijksmui van Leiden is van natun wend om creatief te zijn. moéten ze noodgedwong wel, om mensen te int en in de tamelijk ingewikkt scheikundige en natuurI apparaten die ze daar ii hebben. Toch zijn ze dai boos op de Raad voor Ci Zij om totaal andere red Nooit kregen ze zoveel rr over de vloer voor een ex ab over het moeilijke on werp van de wiskunde el nieuw komen er dit jaar bezoekers dan ooit naar\ Agnietenstraat. En dan e schrobbering krijgen dat educatief genoeg bezig zi Niet over dat stomme gel maar daar maken wij 01 over, zo haalde een direi deze week hard uit naar der Laan. Kijk, dat b nou een kerel mijn hart. harderwijk - Frans Bauer heeft bij de officiële presentatie van zijn nieuwe cd en dvd in het Dolfinarium in Harderwijk met een al gouden exemplaren voor zijn muziekdragers uitgereikt gekregen. De nieuwe produc ties van de volkszanger werden aangekondigd als 'de muzikale sensatie van 2004'. Bauers nieuwe cd 'Daar heb je vrienden voor' staat in ken van vriendschap t mee is volgens hem naar de dolfijnen snel „Het geluk en de vriei zie je in de ogen van d nen. En het water stol jaar centraal tijdens dl shows. Een toepasselif kan ik mij daarom niets len", aldus Bauer. amsterdam/gpd - Joop van den Ende gaat een bijzondere leerstoel 'cultureel onderne men' aan de Universiteit van Amsterdam financieren. De UvA is ingenomen met het plan. De leerstoel wordt per 1 september 2005 ingesteld bij de faculteit der economische we tenschappen. Daarmee gaat een diepgekoesterde wens van Van den Ende in vervulling. Volgens de theaterproducent wilde de universiteit al per 1 ja nuari beginnen. Hij zelf vond dat te vroeg. Er zijn twee kandi daten voor de leerstoel. De kosten zijn begroot op 50.000 euro per jaar. De Van den Ende Foundation heeft zich voor de verplichte vijf jaar garant gesteld voor dit bedrag. Van den Ende heeft een eerste storting gedaan met het bedrag van 12.500 euro, dat hij eerder deze week ontving bij de uitrei king van de IJ-prijs 2004. Volgens een woordvoerder van de UvA garandeert de vaste procedure rond het instellen van een bijzondere leerstoel de wetenschappelijke onafhanke lijkheid van de aan te stellen hoogleraar. Capgemini gebruikte de cijfers van 2002 van de platenindu strie. Frankrijk, met zijn onver woestbare chanson, loopt als vanouds op kop met 59 pro cent, gevolgd door Griekenland met 57 procent en Litouwen met 50 procent. In augustus werd nog bekend dat volgens liet NIPO 68 pro cent van de Nederlanders van liedjes van vaderlandse bodem houdt en dat 65 procent het zou betreuren als ze niet meer op radio en tv zouden zijn. den haag/anp - Nederland hoort bij de landen met het minste aan actueel nationaal muziekrepertoire. Met een aan deel van slechts 17 procent in de op cd aangeboden muziek laat het alleen België (14 pro cent), Portugal (13 procent) en Oostenrijk (10 procent) achter zich. Dat valt op te maken uit een rapport van onderzoeksbu reau Capgemini, dat gisteren werd gepresenteerd op een bij eenkomst van de muziekrech- tenorganisatie Buma/Stemra. den haag/gpd - De Nobelprijs voor de Literatuur is dit jaar toe gekend aan de Oostenrijkse schrijfster Elfriede Jelinek. Zij krijgt de prijs voor haar 'muzika le vloed aan stemmen en tegen stemmen in haar romans en to neelstukken, die met een buiten gewoon taalkundige bezieling de absurditeit van maatschappelij ke clichés en hun overheersende macht blootleggen'. Het aan de prijs verbonden geldbedrag van 1,1 miljoen eu ro wordt op 10 december door de Zweedse koning Carl Gustav in Stockholm uitgereikt. Jeli- neks werk is ook in het Neder lands uitgegeven. Bij uitgeverij Querido verschenen onder meer 'De pianiste' (1986), 'Lust' (1989), 'De kinderen van de do den' (1998), 'Geeft niet' (2002) en 'Hebzucht, een amuse mentsroman' (2003). Elfriede Jelinek werd in 1946 geboren als dochter van een joods Tsjechische vader en een Oostenrijkse moeder. Ze begon in 1960 aan het Weense conser vatorium orgel, blokfluit en compositie te studeren. In 1964 begon ze met een studie thea terwetenschap en kunstge schiedenis aan de universiteit van Wenen die ze echter we- Elfriede Jelinek: haar werk wordt stellend, maar schitterend'. Foto: gens ernstige psychische stoor nissen moest afbreken. Het he le jaar 1968 bracht ze in volledi ge isolatie in haar ouderlijk huis door. Na de afronding van haar orgelstudie begon ze in de jaren door critici omschreven als 'hard, grof, vlijmscherp, bitter, gemeen, ont- EPA/Niklaus Stauss zeventig met het schrijven van hoorspelen. Jelinek maakte haar literaire de buut met een bundel gedichten in 1967, maai- werd pas in bre dere kring bekend toen haar ro mans 'Die Liebhaberinnen' (1975) en 'Die Ausgesperrten' (1980) verschenen. Jelinek, die van 1974 tot 1991 lid was van de communistische partij, wordt het 'enfant ter rible' van de Oostenrijk tuur genoemd. Haar we wordt door critici omsc als 'hard, grof, vlijmschi ter, gemeen, ontstellen! schitterend'. Jelineks ro 'De pianiste' werd in 20 cesvol verfilmd met Isal Huppert in de hoofdrol Jelinek behoorde niet t( vorieten dit jaar. Veel es verwachtten wel dat eei de prijs zou krijgen. Gei werden onder anderen Carol Oates (VS), Margi wood (Canada), de Lets Belsevica, Jelineks land| Friederike Mayröcker e Algerije geboren Franse ster Assia Djebar. De Oostenrijkse schrijft tiende vrouw die de me prestigieuze literaire or scheiding krijgt sinds d 1901 werd ingesteld. D< vrouw aan wie de prijs geven, was de dichteres wa Szymborska uit Pole 1996. Andere vrouwen den onderscheiden, wa Morrison (VS, 1993), Ni Gordimer (Zuid-Afrika, Nelly Sachs (Zweden, n 1966 de prijs delen mei eliër Shmuel Yosef Agn briela Mistral (Chili, 19 Pearl Buck (VS, 1938), 5 Undset (Noorwegen, 1! Grazia Deledda (Italië, Selma Lagerlöf (Zwedei 'Suites of Lux' bevindt zich op de overgang tussen leven en het oneindige. Foto: Martijn Kappers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16