Buurtsuper moet het hebben van eigenheid REGIO 'Ik doe waar ik goed in ben' 'De mensen die hier komen, willen gewoon iets anders' 'Sommige klanten komen al zestig jaar' De E-markt in Voorschoten ligt tegen de ruim opgezette wijk Adegeest aangeplakt, in het rijtje tussen bak ker en slager. 'Winkel centrum Adegeest' wordt dit handjevol winkels aan de Beetho- venlaan met enig ge voel voor overdrijving genoemd. Hans Lelie veld, sinds zeven jaar eigenaar van de E- markt, kan het 'redelijk bolwerken', maar het is doorpezen. „Wij zijn duurder dan de grote supermarkten, daar hoef ik niet geheimzin nig over te doen. Albert Heijn biedt populaire producten onder de bodemprijs aan. Wij kunnen daar niet aan meedoen, dan zou het snel afgelopen zijn met de E-markt. Ik kan maar het beste doen waar ik goed in ben: sfeer, gezelligheid en aandacht bieden.'' „Zeventig tot tachtig procent van de mensen komt uit de wijk. Veel oudere mensen, die hier makkelijk te voet kun nen komen, maar ook jonge gezinnen die halverwege de week voor verse producten - melk, groenten, vlees - komen. Maar ik heb ook klanten uit Wassenaar en Leiden. Hier voor de deur is parkeerruimte genoeg. Je moest eens weten hoe belangrijk veel mensen dat vinden." De persoonlijke touch is belangrijk in de winkel van Lelieveld.Als het moet, loop ik mee naar de auto en als een product er niet is, licht ik de klanten voor over een alternatief." Was het motto van Neerlands grootste supermarktketen ooit 'we blijven op de kleintjes letten', dat geldt misschien nog wel meer voor de winkel van Lelieveld. „Je moet zorgen dat de kosten niet uit de hand lopen. Dus gaan we om 18.00 uur dicht, want wij kunnen het ons niet veroorloven om op niet-productieve uren open te zijn. Verder verko pen we alleen artikelen waarvan we zeker weten dat ze verkocht worden en staan we op rustige momenten, bijvoor beeld op woensdagmiddag, met niet meer dan twee man in de winkel." Het is schipperen, bovendien. „Je moest eens weten. Zo nu en dan moet ik wel een merkproduct in de aanbieding doen, je wilt niet helemaal achterblijven. Maar eigenlijk heb ik dan liever dat mensen het niet kopen. Het kost me simpelweg te veel." Hans Lelieveld, eigenaar van de E-markt in Voorschoten. NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg mail: directie.hdcuz@hdc nl dredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg ffliail: redactie.ld@hdc.nl I pTOOR baat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden I *071-5 356 415 Rö ifax 071-5 356 325 fj chten fax 023-5 '5° 5^7 80 nEVERKOOP Hi 8 m.b.t n{ -6813661 V goed: 023-5150 543 •J. 075-6813677 Wlhandel: 071-5 356 300 ne^wus kunnen contact opnemen L( 813636 155 «a 00 (gratis) ;rc 5196800 59 ENTEN daling (acceptgiro) f 0(alleen aut. ine.) w 0 p/j €216.90 •lie ons een machtiging verstrekken ne omatisch afschrijven van het itsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Kom niet aan mijn stoofpeertjes! Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Mijn handen zijn ver krampt van het schillen. Ze zijn hard en ik wil het steeltje er aan houden, dat staat zo landelijk in de glazen bokaal. Ik be reid stoofpeertjes volgens mijn grootmoeders re cept. De geur van kaneel stokjes en kokende rode wijn geven mij het opti male huisvrouwgevoel. Als ik ook de vloer nog even in de was zet en die geur opsnuif ben ik vol maakt gelukkig. Dat ge voel heb ik af en toe no dig na een week werken. Een oerinstinct, het heeft niets te maken met schuldgevoel. Als wer kende vrouw heb ik me er volledig bij neergelegd dat mijn huis geen ge poetst paleis is. dat mijn maaltijden niet altijd briljant zijn, dat mijn kinderen er niet altijd vlekvrij bijlopen en dat mijn man af en toe mis grijpt als hij een gestre ken overhemd zoekt. „Je kunt niet alles", zei mijn wijze huisarts ooit, toen ik een keer behoorlijk jankerig bij hem binnen stapte. Zo is het. De remedie voor een jankdag is dus niet naar je huisarts gaan, maar het inlassen van een oud-Holléindse huishouddag, inclusief koffiedrinken bij een vriendin. Daar kwek je zwaarmoedig over van mgs zeggen over een pa tiënt. En ik krijg een heel triest verhaal over me heen van een ouder over bezuinigingen op leerlin genvervoer naar het spe ciaal onderwijs. We voe len ons enige momenten vrouwen van de wereld. Bij het tweede kopje kof fie komt het eruit. Eigen lijk willen we een groot ser en meeslepender le ven. Meer reizen, meer loskomen van man en kinderen. We willen echt gewaardeerd worden. Onze eensluidende con clusie: wij zijn te soft, we laten alles over ons heen komen. „Klopt, waarom heb ik stoofpeertjes no dig?", roep ik naar mijn vriendin, die inmiddels op haar buik in de kelder ligt op zoek naar een ski uitrusting voor Sam. Sam gaat op profielreis naar Oostenrijk om proeven te doen hoog in bergen en vervolgens snowboar- dend naar beneden te gaan. Zijn leven is erg aangenaam, vooral om dat hij weinig regelt. Dus dat doen wij, wij aardige vrouwen, die geen waar dering krijgen. Zo kun nen we nog uren door gaan. Eigenlijk doen wij alles. Onze gezinsleden stappen niet in valkuilen, want wij behoeden ze daarvoor. Het loopt alle maal op rolletjes. Tot het moment van de stoof peertjes. Ik ben vastberaden bij thuiskomst. Ik wil geen complimenten voor mijn stoofpeertjes. „Oh mam, wat heb je dat weer lek ker gemaakt. Wat ben je toch knap, dat je dat alle maal kunt." Van die ge ijkte uitdrukkingen in ons gezin, waarmee ze mij weer plat krijgen. De eerste die binnenkomt is Fleur: „Wat ruik ik? Mm- mmmm, lekker, wat eten we verder? Is er wat? Waarom zegje niets?" Ik zwijg, zit met een gezellig woonblad op de bank en bedenk hoe ik de hele in richting kan omgooien. Verandering is belangrijk in het leven. Langs mij heen wordt georgani seerd. Theo doet zomaar zonder lijstje boodschap pen. Olivier maakt zon der zeuren zijn huiswerk en meldt terloops een voortreffelijk cijfer voor Frans, dat hij onder mijn leiding heeft geleerd. Sam en Fleur vouwen de hockeyshirts van hun elf tal, die ik nog allemaal gewassen heb, keurig in de tassen. Het valt me op dat er geen verschil in hun handelingen zit. Fleur doet het even man nelijk als Sam vrouwelijk. Hier werkt mijn emanci patie dus. Fré belt mij op om te bedanken dat ik de krant met haar foto in de bus heb gegooid. Mare gaat naar de keuken en maakt een saus voor de biefstuksalade, zo lekker dat ik bijna vergeet dat ik niet praat. Mijn peertjes staan nog onaangeroerd in de pan. Niemand durft er iets over te zeggen. Ik heb me behoorlijk in de nesten gewerkt, hoe kom ik hier uit? Wat wil ik be reiken? Voel ik me beter, als ze altijd zo zelfstandig zijn? Als de tafel is ge dekt, vraagt Theo of ik kom eten. Het wachten is op. mij. „Natuurlijk ik ben de spelbreker, ik wacht al tijd op jullie", meld ik theatraal. Ik zit in de fuik. In flitsende volzinnen tracht ik mijn week met hen door te nemen. Het is niet mals. Als aange schoten wild zitten ze aan tafel. Het is menens. Nu, dat begrijpen ze.^r worden allerlei sugges ties gedaan. Misschien moeten er weer lijstjes komen voor het schoon maken, misschien kun nen zij in de herfstvakan tie koken? Alles wordt af getast. En wat zeg ik? „Ik zou het zo leuk vinden als ik mooie bloemen kreeg, zo'n prachtig herfstbos." Verwarring alom. „En niemand komt aan mijn peertjes. Die maak ik straks af. Dat is mijn recept." Het was na deze eruptie nog lang onrustig in huize Stoelin- ga Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl (opzicht? t de vestiging van een professioneel gezelschap een enorme e ldngskracht heeft om dingen echt te laten gebeuren. Zeker makerskant verwacht ik een interessantere wereld." jnvacht n van de kruisbestuiving met andere disciplines? oek is emand die in het hele theatermaken is geïnteres- lij werkt discipline-overschrijdend: theater met muziek, met beeldende kunst. Hij weet veel mensen samen te bren- rijn projecten.' Sc vd cijn gezelschap een concurrent voor andere theaterma- pais Toneelgroep Imperium? hoe beter het is voor het culturele klimaat. Dat becon- elkaar nooit. Als je zes schoenenzaken hebt in een winkel- 15 dat ook goed voor de klandizie." :h. chinnemiek Ruygrok archieffoto: Hielco Kuipers j. UIT DE ARCHIEVEN COLOFON HDC 970 VRIJDAG 8 OKTOBER 2004 maker Paul Koek komt met zijn ensemble naar het voormali- Itemacomplex aan de Oude Singel. Daarmee gaat een vurige j j wens van meer, hoe beter voor x<*Mie et culturele klimaatVeenfabriek een rijks- 0 d evan 600.000 euro in de wacht sleepte, in vervulling. Paul likt op kruisbestuivingen met Stedelijk Museum De Lakenhal un*- niversiteit. Is dit nu zo'n aanwinst voor Leiden, is de vraag aan iar BART VIEVEEN, hoofd communicatie, educatie en tweede ,van het Rotheater en regisseur van Eefen Ad op oorlogspad t Plantsoentheater. 1 eiden blij zijn met de vestiging van De Veenfabriek? q Jij. Ik ben enthousiast. Het is isch, dat er nu eindelijk een pro- ji eel gezelschap naar Leiden ïtoi )at waar zoveel bezuinigd wordt 1 iv Ieen actieve manier geld in cul- 3rd t gestokeniPHHÉM ICjkomst van Koeks gezelschap het ^imaat in Leiden bevorderen? 2» heeft een grote cultuurgeschie- |n heeft zich in het landelijk iestel al terdege waargemaakt. '"^rdat dat nooit in Leiden is ge ld. Mensen als Koos Terpstra, l0f|it, directeur van de Rotterdamse wburg, en Carel Alons van het g jter, een paar voorbeelden die Vannen schieten, hebben hun allemaal in Leiden of de regio Maar zijn uitgezwermd. Ik denk ^(jiomst van een dergelijk gezel- :"hioed is voor het kunstidimaat in Leiden. In Leiden blijft de beperkt tot de studententijd en het LAK. Daarna gebeurt er Eifel meer. Ik denk dat dat nu gaat veranderen." 1954, Vrijdag 8 October ADE - Gisteravond is in de raadzaal door burgemeester fschoten van Alkemade de commissie geïnstalleerd, die de 1 zal bestuderen het watersporttoerisme in de gemeente erdere mogelijkheden te bieden dan tot nog toe het geval emeester van Kolfschoten wees daarbij op het sociogra- pport over de gemeente en stelde als hoofdvragen of hier atief moet uitgaan van de gemeente dan wel het particulier f moet prevaleren. Het laatste acht spreker het beste, waar- gemeente dan de stimulerende figuur kan blijven. Eij de heer Krispijn, voorzitter van de plaatselijke V.V.V. wees erband op de uitbreidingsplannen en mogelijkheden die er loeft Zuidelijk van Paviljoen de Braassem, waardoor demping 1 ^hoek tot aan het lichtbaken een prachtige gelegenheid gaat voor het aanleggen van insteekhavens en het doen bou- 1 zomerhuisjes waar steeds grotere vraag naar is. 979, maandag 8 oktober WOUDE - De katholieke parochie van Zoeterwoude heeft het en weekeinde het 75-jarig bestaan gevierd van de St. Jans- de Zuidbuurtseweg. Hoogtepunt was de viering op zater- irbij een wandkleed voor achter het altaar werd onthuld, geschenk hebben de parochianen 7500 gulden bij elkaar ge- Foto: archief Leidsch Dagblad n deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d.- (datum van plaatsing) of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. De grote supermarktketens vechten hun prijzenoorlog uit, terwijl de kleinere buurtsupers het hoofd boven water pro beren te houden. Drie eigenaars van kleine winkels vertel len over klantvriendelijkheid, excellente kwaliteit en slo pende werkweken. tekst: Nienke Ledegang en Ben Zwirs foto's: Dick Hogewoning en Hielco Kuipers Dick en Jack Verboon, eigenaren van buurtsuper Verboon in Leiden. Buurtsuper Verboon aan de Leidse Da Costastraat is al ruim honderd jaar een familiebedrijf. De huidige eigenaars Jack (46), Dick (46) en Wim (52) namen het winkeltje van nog geen vijftig vierkante meter in 1983 over van hun vader. „Om het hoofd boven water te houden moe ten we per week zeventig tot tachtig uur werken", zegt Jack.Als wij stoppen, is de kans erg klein dat on ze winkel blijft bestaan." Met de huidige prijzenoorlog tussen de 'grote jongens' kan Verboon niet meedoen. „De grote concerns verko pen veel producten onder de in koopsprijs. Als wij dat doen, gaan we kopje onder", zegt Jack. „De klanten verwachten gelukkig niet van ons dat we de goedkoopste zijn." Een la ge prijs komt op de tweede plaats, het drietal richt zich op kwaliteit en service. „Onze kaas, brood en vooral onze vleeswaren zijn de parade- paardjes." Behalve hun winkel in het Haagweg- kwartier hebben de broers een 'seni- orenwinkel' in zorgcentrum De Ro bijn in de Hoge Mors. Daarnaast rij den de Verboons zes dagen per week met twee SRV-wagens rond. „Ieder een denkt dat we er alleen zijn voor bejaarden en zieken", meent Jack. „Een groot deel van onze klandizie bestaat echter uit studenten en scholieren, 's Middags staan onze zaak en onze wagens vol met leerlin gen van het ROC." Doordat het familiebedrijf lang be staat hebben de broers een band op gebouwd met veel klanten.Acht van de tien mensen die bij ons ko men, kennen we persoonlijk. Van de klanten die in onze rijdende winkel komen, ken ik iedereen. Ik weet hoe hun kinderen heten en zelfs welke kleur de stofzuiger is", grapt de 46- jarige ondernemer. „Wij richten ons naast service en kwaliteit op de per soonlijke band. Dat is ook de reden dat veel klanten trouw zijn. Sommi gen komen hier al zestig jaar." Het is echter aanpoten de laatste tijd. „Minder werken kan niet. We moeten keihard doorgaan of stop pen", zegt de Leidenaar. „Ik hoop dat we nog een jaartje of vijftien doorkunnen." Het is een telerustel- ling dat het familiebedrijf dan waar schijnlijk verdwijnt, vindt Jack. „Er is niemand die de buurtsuper wil over nemen. Erg jammer, maar we moe ten realistisch zijn. Het houdt een keertje op." Sinds anderhalfjaar huist Turkse super markt Hoornes van Latif Celik en zijn compagnon Ilhami Kiling aan de Kat- wijkse Hoorneslaan. Supermarkt is een groot woord: in de vierkante ruimte zijn twee balies, een voor vlees en een voor brood, en langs de wand staan conser venblikken, waspoeders en potjes levens middelen hoog opgetast. De twee Hage naars begonnen hun supermarkt tegen de verdrukking in, in een tijd dat de ene buurtsuper na de andere uit het straat beeld verdwijnt. „Ik werkte in een Turkse supermarkt in Den Haag, maar ik wilde liever eigen baas zijn. In Katwijk vond ik een geschikte ruimte", motiveert Celik waarom hij toch een eigen zaak begon. Last van de grote jongens hebben de twee naar eigen zeggen niet. „Wij bedie nen een andere markt. Wij verkopen al leen Turkse levensmiddelen. Dat slaat aan. De mensen die hier komen, willen gewoon iets anders. We hebben wel eens geprobeerd om gewone thee te verkopen, maar dat werkte niet." Celik en Kiling staan vaak genoeg om vier uur op om 's avonds om tien uur pas de deur van de winkel achter zich te sluiten. „Het is hard werken, maar het is leuk en het gaat goed. Wij zijn de enige Turkse winkel in de buurt, last van concurrentie hebben we niet. Het meest verkopen we brood, vlees en Turkse pizza's. Onze klanten kring is breed: zestig procent van onze klanten is Nederlands, de rest vooral Turks of Marokkaans. Over twee weken is het weer ramadan, dan verkopen we ook baklava, vijgen en dadels." Kiling en Celik hebben klantvriendelijk heid hoog in het vaandel staan. „Soms vragen Nederlandse klanten wat een pro duct precies is. Wij leggen ze dan uit hoe ze het moeten gebruiken." Ze vinden het dan ook gezellig, daar aan de Hoorne slaan en krijgen een hoop goeie reacties. „Wij zitten hier voorlopig nog wel. Er is geen reden om kopje onder te gaan." Ilhami Kiling, één van de eigenaren van Turkse supermarkt Hoornes in Katwijk. alles en nog wat. Neem vooral man en kinderen onder de loep. Heerlijk, je ziet onmiddellijk dat daar de problemen lig gen. Mijn vriendin heeft er ook geen enkele moei te mee om dat te be amen. Zij zit in hetzelfde schuitje. Het fijne was ook, dat we tijdens ons gesprek allebei worden gebeld voor ons werk. Zij is verpleeghuisarts en moet ter plekke iets zin-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15