REGIO Traumacentrum voor behandeling kinderei Neem je eigen placemat mee Naam regio wellicht Rijn- en Bollenstre< 'Duinen Katwijk afgraven toegestaan' WD-burgemeesters vechten om plek in bestuur Initiatief Rijngeest Groep in diverse gemeenten Mysterieus gat in Valkbrug Politie op zoek naar aanrander katwijk - Het hoogheem raadschap van Rijnland heeft geen problemen met het plan van de gemeente Kat wijk om de hoge duinen voor de Boulevard een stukje af te graven. Katwijk wil tege moetkomen aan de wens van bewoners om uitzicht op zee te hebben. Dat mag, vol gens een woordvoerder van het hoogheemraadschap, zolang de duinen niet lager worden dan acht meter bo ven NAP. t>e duinen zijn dan nog steeds een veilige zeewering voor Katwijk. „Er is geen sprake van het verzwakken van die zeewering, als de hoogte binnen onze norm valt. Die normen en voor waarden staan in het water- keringsbeheerplan." Dat plan gaat uit van de 'ja, mits- regel'. Afgraven van duintop pen mag, onder voorwaarde dat het afgegraven zand wel in de buurt van de duinen blijft liggen en niet helemaal wordt afgevoerd. „Niet al leen de hoogte, ook de i breedte van het duin heeft Ei zeewerende functie. het verleden heeft Rijn- d vergunning gegeven aan Katwijk en Noordwijk I om duinen af te graven ten rïj)ehoeve van het uitzicht tot maximaal zeven meter bo ven NAP, maar dat is vanwe ge de kwetsbaarheid van de zeewering en klimaatontwik kelingen niet meer voldoen de. In het beheersplan staat nu geschreven: 'De verwach ting is dat de zee, als gevolg -yan de stijging van de zee spiegel, een kleine honderd meter in de richting van het land zal opschuiven. Dat le vert vooralsnog geen proble men op, behalve bij Katwijk en Noordwijk: in Katwijk zal binnen nu en vijftig jaar ver sterking van de zeewering nodig zijn en in Noordwijk is £iat tussen vijftig en honderd jaar na nu het geval.' Snelweg A44 afgesloten rijnsburg/sassenheim - De rijksweg A44 richting Amster dam gaat deze maand vier weekenden dicht tussen Rijns burg en Sassenheim. Dit is no dig om de snelweg een nieuwe asfaltlaag te geven. De afslui ting begint op de vrijdagen 8, 15, 22 en 29 oktober om 21 uur en duurt tot 5 uur 's morgens de daarop volgende maandag. Alle auto's richting Amsterdam worden de snelweg afgestuurd bij de afslag Rijnsburg/Oegst- g£e$t. Afhankelijk van de voort gang van de werkzaamheden zijn de afslagen Voorhout- /Noordwijk, Sassenheim/Voor- hlöut-Oosthout, Sassenheim- /Warmond en Sassenheim- /Noordwijkerhout dicht. Auto verkeer kan sowieso alle week einden via de Sassenheimse Van Pallandtlaan de A44 rich ting Amsterdam oprijden. door Erna Straatsma leiden - De Rijngeest Groep opent 11 oktober een psychotraumacentrum voor kinderen. In het centrum kunnen jeugdigen terecht voor de behandeling van psychische klachten na schokken de gebeurtenissen of langdurig mis bruik. Het traumacentrum krijgt ver schillende vestigingen: in Leiden, Al phen aan den Rijn, Sassenheim en Kat wijk. Het traumacentrum richt zich op kin deren en jongeren van nul tot acht tien jaar, die bijvoorbeeld het slacht offer zijn van een overval met geweld, een auto-ongeluk of aanranding. Ook kinderen die het slachtoffer zijn van langdurige mishandeling of incest kunnen in het centrum terecht. Daar naast is er aandacht voor rouwver werking en voor complexe problema tiek bij jonge vluchtelingen en asiel zoekers. De opening van het traumacentrum gebeurt op de nationale dag van de geestelijke volksgezondheid, die dit jaar in het thema staat van 'traumati sche gebeurtenissen'. De Rijngeest Groep organiseert op die dag tevens een symposium over de behandeling van psychische trauma's. De Ameri kaanse traumapionier Ricky Green- wald houdt dan een inleiding over een vrij nieuwe behandelmethode, genaamd EMDR (eye movement de- sensitization and reprocessing. Deze behandeling voor klachten die het gevolg zijn van schokkende gebeurte nissen, wordt door de afdeling Kinde ren en Jeugd van Rijngeest Groep al enkele jaren toegepast. Het gaat om een snelle en over het algemeen wei nig belastende behandeling. „In het nieuwe centrum bundelen wij onze jarenlange ervaring op het ge bied van traumahulpverlening aan kinderen", zegt psychotherapeute Carlijn de Roos. Ze is traumadeskun- dige en coördinator hulpverlening in het nieuwe kindercentrum. „We heb ben daarnaast ook projecten opgezet die gericht zijn op het voorkomen van mishandeling of op het beperken van de gevolgen van mishandeling." Jaarlijks maken zo'n 1,5 miljoen Ne derlanders schokkende of anderszins ingrijpende gebeurtenissen mee. De Roos: „Iedereen verwerkt dat op zijn eigen manier. Klachten na zo'n ge beurtenis zijn heel normaal. Ve< deren verwerken een ervarin met behulp van hun ouders. geveer een kwart van de kinde sprake van langdurige klachten behandeling noodzakelijk." Klachten die het meest voort c| na traumatische gebeurtenisse e slaap- en concentratiestoorn y nachtmerries en woede-uitb a gen. Ook lichamelijke klachte men voor, zoals buik- en hoofd] voor veranderingen in het voor stel. „Dit is het enige plaatje dat grosso modo aan alle criteria voldoet", hield hij het algemeen bestuur voor. Dat volgde zijn advies: waar Timmers nog vijf tien stemmen kreeg (tegen Ver ver 78), kreeg Van der Kooi wel geteld één stem. De overige kandidaten werden vrijwel unaniem gekozen. In het dagelijks bestuur van de nieuwe regio is Lenferink (PvdA) voorzitter. Zijn Katwijk- se collega Wienen (CDA) is vi- ce-voorzitter en krijgt de porte feuille ruimtelijke ordening. De Leidse wethouder Hillebrand (PvdA) doet Volkshuisvesting, de Hillegomse wethouder Wit- teman (PvdA) verkeer en\ voer. De Noordwijkerhou burgemeester Polman (D krijgt welzijn, zijn collega burg (CDA) financiën. Va (WD) doet economische en toerisme en de Sassenl se wethouder Brussel krijj lieu en natuur en landsch Het nieuwe bestuur blijft lopig zestien maanden zit Na de raadsverkiezingen 2006 komt er ook een niet giobestuur. De Lissese we der Schuijt deed alvast de roep om politieke redene gekozen maximale aantal acht mensen in het dagel bestuur terug te brengen vijf. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De PvdA houdt maandag 11 oktober een wijkspreek uur in de wijk Boshuizen. Thema van het spreekuur is het toekomstige ontwikke lingsplan voor Leiden-Zuid- west. Raadslid Hilde Jansen is aanwezig om met buurtbewo ners te praten. Het spreekuur duurt van 19.00 tot 19.45 uur en vindt plaats in wijkservice- centrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Volwassenen kunnen zater dag 9 oktober meedoen aan bingo in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kosten bedragen zes euro voor zeven spelron- des. Wie wil snuffelen op een rommelmarkt kan zondag 10 oktober terecht in buurthuis op Eigen Wieken (Valkenpad 5), van 10.00 tot 15.00 uur. De begraafplaats Groene- steeg in Leiden houdt zondag 10 oktober een open dag, van 13.00 tot 16.00 uur. De Stichting Arabische Vrou wen Narcis houdt zondag 10 oktober een eenmalige oriën taalse workshop. De proefles Arabische dans wordt gege ven door Anusch Alawerdian van danscentrum Arevik en begint om 13.30 uur in de Dnftstraat 77. De kosten be dragen vijf euro. In buurthuis Stevenshof (TrixTerwindtstraat 4) wordt zaterdag 9 oktober een kin derkleding- en speelgoed beurs gehouden van 9.00 tot 13.00 uur. Eenmansorkest Koos Hen zen treedt zondag 10 oktober op in zorgcentrum Rijn en Vliet. Hij doet dat tijdens een ontspanningsmiddag voor 55- plussers, van 14.30 tot 16.30 uur. Muziekvereniging Concordia houdt op zaterdag 9 oktober om 20.00 uur een bingo. Aan de Langegracht 61 is iedereen welkom. Meer informatie op tel. 071 - 5230149 Op landgoed Huys te War- mont houdt de Verenigin voor Natuur- en Milieu-a tie op zondag 10 oktober boswandeling. De wande begint op Herenweg 139 i Warmond. Meer informal tel. 071 - 5894915 Wandelcafé Leiden nod wandelliefhebbers uit om dag 10 oktober mee te do met een tocht van 20 km Schipluiden, de Kwakel e Midden Delftland. Om 9. uur verzamelt het Wande op Leiden CS. Meewande gratis, maar iedereen bets zijn eigen vervoer. In Buurthuis de Pancrat de Middelstegracht 85 in den is op zondag 10 oktol om 12.00 uur een bingo. I bingo is voor iedereen tof kelijk. Voor meer informa tel. 071 - 5126243 Ergonomisch omgaan 1 kinderen staat maandag I oktober centraal tijdens e bijeenkomst in gebouwd Poelkids in Oegstgeest (JJ Thijsselaan 84). Met andf woorden: hoe til je jonge deren op zonder rugklacl te krijgen? De workshop! van 20.00 tot 22.15 uur. kosten bedragen zes euro Een themabijeenkomsti rouwverwerking staat mi dag op het programma in Warmondse ontmoetings te 't Zenit (Herenweg 82). vang 20.00 uur. Weduwnaars die over hu verdriet of problemen wil praten, kunnen vanaf din 12 oktober terecht bij del geest Groep. De gespreks groep wordt tien keer gei den aan de Rhijngeesters weg 13a in Oegstgeest en doeld voor mannen die 1 dan een jaar geleden wed naar zijn geworden. De ko bedragen 12,50 euro. Vofl formatie of aanmelding, I foonnummer 071 - 89076 Buurtcentrum Matilo b< op 13 oktober een cursus fluit voor beginners. Van tot 15.00 uur, 5 euro voor sen. Tel 071-5412515 door Sjaak Smakman leiden - Er is een behoorlijke kans dat de nieuwe regio Hol land Rijnland toch Rijn- en Bol lenstreek gaat heten, zoals vooral de bollenstreekgemeen ten graag willen. De raden van de zestien deelnemende ge meenten gaan zich in elk geval opnieuw buigen over de naam. Alleen Leiden, Leiderdorp, Kat wijk en Zoeterwoude lieten bij de oprichtingsvergadering van de nieuwe regio weten geen be hoefte aan een nieuw rondje over de naam te hebben. Na jarenlang praten en onder handelen is de fusie van de sa menwerkingsorganen Duin- en Bollenstreek (SDB) en Leidse Regio (SLR) woensdag officieel van start gegaan. Eén vuiltje bleef echter over: de naam. Vooral in de Bollenstreek viel Holland Rijnland slecht. In Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout en Rijnsburg namen de raden moties aan met als strekking dat de naam Bollen streek in de naam moest terug- komen.Ook de KAVB mengde zich op het laatste moment nog in die strijd. „Laat een Ameri kaan of een Japanner Europese landschappen tekenen en je krijgt in elk geval een bollenveld en de Alpen te zien", verklaarde Wiersema van de Progressieve Combinatie uit Noordwijk. Echte tegenstand tegen het voorstel voor een naamsveran dering kwam uit Leiden en Lei derdorp. De naam Holland Rijnland dekt dit gebied prima af, vindt de Leidse WD'er De Lange. En de Leiderdorpse libe raal Langenberg wilde er eigen lijk geen woorden aan vuil ma ken. „Hoe moet ik mijn kiezers uitleggen dat we hier misschien een half uur gaan praten over de naam. Wij gaan voor de in houd." Maar ook die naam is inhoud, stelde de Noordwijkerhoutse wethouder Helsloot. Het is be langrijk dat de inwoners zich herkennen in de nieuwe regio. Een naam waarbij ze zich thuis voelen is daarvoor een belang rijke voorwaarde, stelde hij. Met dat argument kreeg hij naast de al verklaarde voorstan ders ook een paar twijfelaars over de streep. „Zo hebben we er nog niet naar gekeken", al dus de Voorschotense WD'er Nepperus, die vervolgde nu toch wel wat te voelen voor de naam Rijn- en Bollenstreek. Met een ruime meerderheid be sloot het algemeen bestuur om de kwestie van de naam nog een keer terug te sturen naar de gemeenten. Als die met een tweederde meerderheid beslui ten dat de naam toch Rijn- en Bollenstreek moet worden, ge beurt dat. Minstens elf gemeen ten moeten voor naamsveran dering stemmen. Gisteren werd duidelijk dat in elk geval Lei den, Leiderdorp en Zoete de dat niet zullen doen. T gevallen zijn er meer di noeg: de Alkemadese I meester Meerburg en zij kenburgse collega Van de den lieten weten dat in hi meente eigenlijk nooit 01 naam is gediscussieerd. 1 daarom besloten ze om d bi nog te doen. De Katwijks gemeester Wienen, die een nieuwe discussie st zei dat hij bij de nieuwe sie in de raad een ni standpunt zal innemen. De enige die de commotie baar had voorzien, w Zuid-Hollandse comm Franssen. Hij had als cac voor de fusie die 'meer di felicitatie waard is' een c bij zich van 1000 euro vo bord met het logo op he toor van Holland Rijnlaj toch Rijn- en Bollenstreel hij er voor de zekerheid bij laten zetten. leiden - Het gebeurde in de nacht van 4 op 5 oktober, maar wie de dader is, is onbekend. Feit is dat een opruimploeg dinsdagochtend een groot gat ontdekte in het brugdek van het fietsgedeelte van de Valk- brug, tussen molen De Valk en het Schuttersveld. De plek is met hekken afgezet. De gemeente verwacht dat de schade voor het weekeinde is gerepareerd. „Gevaar voor het fietsverkeer en wandelaars is er niet, tenzij er honderden mensen op het fietspad gaan springen en stampen", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Er is ook geen gevaar voor de auto's, want de rijbanen zijn bestand tegen veel meer druk dan het fietsgedeelte." Foto: Hielco Kuipers leiden/bollenstreek - Met te genkandidaten voor de Voor schotense burgemeester Verver en haar Alkemadese collega Meerburg is de verkiezing van een dagelijks bestuur voor de nieuwe regio Holland Rijnland niet vlekkeloos verlopen. Vanuit Oegstgeest werd tegen de Voor schotense WD'er de eigen libe rale burgemeester Timmers in het veld gebracht, terwijl de Zoeterwoudse WD-wethouder Van der Kooi het opnam tegen CDA'er Meerburg. Beide tegen kandidaten haalden het overi gens ruimschoots niet. De Oegstgeestse CDA'er De Blaeij betoogde dat Timmers beter geschikt is voor de porte feuille economische zaken en toerisme dan Verver. Zij heeft daar in de regio Rotterdam al ervaring mee opgedaan. Boven dien heeft ze de afgelopen jaren laten zien dat ze overtuigd is van regionale samenwerking, aldus de CDA'er. De kandidatuur van Van der Kooi werd al direct afgeschoten door een aantal CDA'ers. De christen-democraten hebben als grootste partij in de regio toch al slechts twee van de acht zetels in het dagelijks bestuur, en dat moeten er niet minder worden, was hun argument. De Leidse burgemeester en re giovoorzitter Lenferink liet met een weten weinig te voelen leiden - De politie zoekt een man die afgelopen woensdag avond twee vrouwen heeft aan gerand. Rond half elf pakte hij een vrouw beet op het Plant soen en probeerde haar onze delijk te betasten. Hij liet echter snel los, omdat zijn slachtoffer het op een schreeuwen zette. De man vluchtte en sloeg tien minuten later op de Modder manstraat bij het Roomburger park vermoedelijk weer toe. Hij pakte daar weer een vrouw beet om haar onzedelijk te betasten. Daarna liet de man de vrouw los en liep weg zonder gespro ken te hebben. De politie is na de meldingen op zoek gegaan naar de man maar trof hem niet aan. De vrouwen moeten nog aangifte doen bij de politie. Een 20-jarige automobilist uit Leidschendam verloor gisterochtend kort na half negen op het Lammen- schansplein de macht over het stuur en belandde vervolgens in de struiken een paar meter naast de weg. Hij kwam vanuit de richting Voorschoten en sloeg op het verkeersplein linksaf richting Leiden. Daarbij draaide de auto door nog onbekende oorzaak 180 graden, raakten de wielen een stenen rand en schoof de wagen een stukje het talud af. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Foto: Mark Lamers stein en De Stadthouder (Nieu we Rijn), Fandango aan het Noordeinde, .Annie's Verjaar dag aan de Hoogstraat, De Troubadour (Breestraat) en De Oude Harmonie aan de Bree straat. Meer informatie op www. neemjeeigenplacemat- mee.nl Proef de vrede Nog een actie in de horeca, dit keer landelijk. Het is vandaag Feast for Peace, ofwel Proef de Vrede. Een groot aantal eetge- legenheden, van restaurant tot eetcafé, geeft een deel van de dagopbrengst aan War Child Nederland, een organisatie die zich inzet voor oorlogskinde ren. In Leiden doen de volgen de restaurants mee: City Hall aan het Stadhuisplein, De Poort van Leyden aan de Ha ven, Engelbertha Hoeve aan de Hoge Morsweg, In den Bier- benghel aan de Langebrug, Su- rakarta (Noordeinde), Zout Peper aan de Nieuwe Rijn, Smullers achter Leiden Cen traal en Stadscafé Van der Werff aan de Steenstraat. Vorig jaar doneerden 573 res taurants 210.000 euro. Eric-Jan Berendsen daar enorm zijn gestegen. Ook willen we horecaondernemers de mogelijkheid bieden om een gezamenlijke promotieactie te ondernemen. Dat levert weer prijsvoordeel op voor de klan ten. Zo is er een restaurant dat gratis een grand dessert voor twee personen aanbiedt, als per persoon een voor- en hoofdgerecht is besteld. Ook zijn er zaken waar 10 procent korting wordt gegeven of waar gratis een drankje wordt aan geboden." De deelnemende zaken in Lei den staan afgedrukt op een placemat met daarnaast de bij behorende aanbieding van die horecazaak. „Naast het uitde len van die placemat op de Haarlemmerstraat gaan we ook reclameborden volplakken en op 26 oktober flyers uitdelen", aldus Van der Wouden. „Daar bij richten we ons op het pu bliek tussen de 18 en 45 jaar." Volgens Peters doen de acht studenten door hun onderne ming een schat aan ervaring op. „We leren samenwerken en omgaan meteen klein budget omdat we in elk geval break even willen draaien. Daarna is Placem@d een uitstekende ge legenheid onze kennis van de theorie aan de praktijk te toet sen. Na onze actie in Leiden willen we hetzelfde gaan doen in Haarlem, Utrecht en Am sterdam Oud-Zuid." In Leiden doen de volgende horecazaken aan de actie mee: De Vriend aan de Doezastraat, Stampa aan de Turfmarkt, Ein- 24 december. Lorraine Peters en Martijn van der Wouden zijn twee van die jonge ondernemers met lef. Pe ters doet de communicatie en public relations voor het be drijf en de in Leiden woonach tige Van der Wouden heeft de deelnemende horecazaken en thousiast gemaakt. Als werkne mer van Annie's Verjaardag had hij een aantal leuke ingan gen. „Vrijwel alle horecaonder nemers die door mij benaderd zijn, reageerden enthousiast. We willen het imago van de horeca verbeteren, want sinds de invoering van de euro is het beeld ontstaan dat de prijzen Het is een minionderneming van acht derdejaarsstudenten hotel- en hospitalitymanage- ment van de Hogeschool TIO in Amsterdam. In het kader Van hun afstuderen hebben zij na een paar brainstormsessies een bedrijfje opgezet, Pla- cem@d, dat de horeca in een aantal steden moet promoten. Leiden is als eerste aan de beurt. Donderdag 21 oktober delen de studenten in de Haar lemmerstraat placemats uit aan voorbijgangers. Op die pa pieren onderzetters doen acht Leidse horecazaken hun klan ten een aanbieding. De actie loopt van 25 oktober tot en met Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 De Blauwe Steen, die at 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12