VS pakken Airbus aan ECONOMIE CAO's voor ambtenaren in het slop Supermarkten zijn milieuclubs spuugzat Olieprijs stijgt in VS tot boven 52 dollar erbI: Steun aan >f visser mag »r nieuwe ;™se topman Jialt topman «mier weg 5 banen WTO ingeschakeld bij subsidieconflict Geen zon, geen duivenpoep Sterke toename jeugdwerkloosheid Beurs positief na speculatie Corus-fusie Klinkerfabrikant erkent maken kartelafspraken Boeren en vissers ^jortaan tot 3000 euro in overheidssteun ider dat de Europese dit zal tegenhou- ;un is vooral handig laties, aldus Euro- dssaris Fischler en visserij) gisteren, leten overheidssteun er goedkeuring aan lorleggen. Die is bij- lOjtisch op ongeoorloof ds, die de concurren- verstoren. Neder- ïihoor de nieuwe rege- °']e jaar maximaal 62,2 Tojro uitgeven aan boe- 'ljoen aan vissers. 4 verkocht >631 - In de eerste negen 23van 2004 zijn er .HjBiiwe personenauto's '^Dat is 2,5 procent >42m in dezelfde periode )7°Pat bhjM u't gisteren ggferde cijfers van RAI 8| en Bovag. De daling gJe brancheorganisa- >49P het gebrekkige ver- de consumenten van de economie d. Het beste ver dik in de eerste negen 15jvas Opel, gevolgd i5ult en Peugeot. Het '^phte model was de 23|7, gevolgd door de ?90h de Peugeot 206. RAI ^louden vast aan hun i8{tg dat er over het hele 23|0 nieuwe personen- 2open verkocht. In 2in dat er 488.977. 22: /oor rechter 17l 2'{estuursvoorzitter 54Banco Santander 42spano (SCH), moet 4 voor de rechter ver- 53Jegens fraude. De 55j, waarvoor de datum }®jjvastgesteld, vindt ?9ipt het Hooggerechts- tivies om de zaak te gglnaast zich had neer zie bestuurslid Echeni- ^3je voormalige bank- 68n moeten zich ver- njn voor het feit dat ze ^stonden in het ont- i belastingen en do- 558(hebben vervalst, ^ootste bank van 9) instelling is in het ||idat ze de Britse bank 132lonal wil overnemen 4i6ljard euro. Het wordt ^ptste bundeling in i4jhet punt van consu- ikieren. 985; Jtting vlees neemt af 12f 2|§ Kip en rund- en var- 4ivaren afgelopen jaar i68ik besmet met scha genen dan een jaar 47tens onderzoek van 463 en Waren Autoriteit Jjplopen jaar was 11 183(1 het kippenvlees !t de salmonellabac- de campylobacter- - as dit bijna 26 pro- 2 3(/VA spreekt van een scaling ten opzichte a,2ben de percentages °;,Jflijk 13 en 31 bedroe- 4]8tind- en varkensvlees 5 %ider vaak besmet 2;4pella, aldus de VWA. 8]ateveer 970 monsters ader dan 1 procent öjojtdvlees en op bijna 5 3.6h het varkensvlees de a,3iwezig. Een jaar eer- o!» respectievelijk 3 en - De Duitse auto- 3|3(Volkswagen heeft 85|emhard binnenge- topman van het au- 3!iDaimlerChrysler. I^lomt per 1 februari 5;op in de directie, in o,4|ntie zonder porte- |-3rlijk 1 januari 2006 2^t merk Volkswagen 9.7hoede. Bernhard g jrjerChrysler eind ju- 7jlijhad intern het 8 °jnerk van het con- 4$d als 'een geval voor öiwaarmee hij be letter Jürgen o[oen Mercedes-baas 7.9|)bert tegen zich in |5joeg. Bemhard was oi^twoordelijk voor het A^van 26.000 arbeids- 7;| het sluiten van en- accen in de VS. 8 Weling SER Bij de Sociaal-Eco- Raad (SER) verdwij- d jaar 26 arbeids- let de overheveling szicht op assurantie- &rs naar de Autoriteit Markten (AFM) zijn ïlaatsen gemoeid. Ertiek verdwijnen er (rsteunende diensten arbeidsplaatsen. De le reductie realiseren ijk verloop en het Èn van vrijkomende donderdag J OKTOBER 2004 den haag/gpd-anp - Het overleg over de CAO voor gemeente-ambtenaren zal van daag vrijwel zeker stuklopen, met name op het punt van het functioneel leeftijdsont slag (FLO). In dat geval worden volgende week woensdag stakingen gehouden in het openbaar vervoer. Dat zeggen bronnen rond de onderhandelingen over de CAO die geldt voor 193.000 werknemers. Behalve het FLO is ook de looneis van de bonden (1,25 procent) een struikelblok. De gemeenten zetten als werkgevers in op de nullijn. Maar vooral willen zij een einde maken aan de regeling dat brandweerlie den en ambulancepersoneel met 55 jaar kunnen stoppen met werken en chauffeurs in het openbaar vervoer met 60. De gemeenten menen dat de wet leeftijds discriminatie deze bepaling illegaal heeft gemaakt. De kostbare regeling dreigt bo vendien nog de helft duurder te worden door de kabinetsplannen rond het afschaf fen van VUT en prepensioen, die ook het FLO raken. De bonden verzetten zich mor dicus tegen aantasting van dit verworven recht. Zij gaan ervan uit dat de grondslag ervan - deze functies zijn zwaar en dus on gezond, zodat vroegpensioen logisch en noodzakelijk is - nog steeds aanwezig is. De VNG bracht vorige maand een rapport uit, waarin medische onderzoekers aan toonden dat het anno 2004, met alle verbe teringen in apparatuur en arbeidsomstan digheden, voor ambulancepersoneel wel meevalt met die zware en belastende ar beid. De VNG, die namens de gemeenten de CAO-onderhandelingen voert, wil het FLO vervangen door een regeling waarbij betrokkenen andere functies krijgen en/of worden omgeschoold. Bij vertrek uit hun functie is ook een premie bespreekbaar. Inmiddels zijn de onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de 120.000 rijksamb tenaren voor onbepaalde tijd uitgesteld. Gisteren kwamen de vakbonden en het mi nisterie van binnenlandse zaken voor het eerst bijeen sinds de bonden het contact hadden verbroken. Het gesprek liep op niets uit. Volgens Abvakabo FNV en CNV Publieke Zaak wil BZ niet doorpraten om dat de bonden weigeren te overleggen over prepensioen en VUT, WAO en WW. Een woordvoerster van het ministerie bestrijdt die lezing. „Wij hebben de deur volledig opengelaten en willen absoluut verder pra ten." Ze bevestigt dat er geen nieuwe da tum voor overleg is geprikt. De CAO had al moeten ingaan op 1 januari 2004. Abvakabo FNV en CNV Publieke Zaak heb ben een comité opgericht voor de organi satie van acties tegen het kabinetsbeleid. De twee bonden sluiten stakingen niet uit, aldus een woordvoerder van CNV Publieke Zaak. Volgens bestuurster Merlijn van Ab vakabo FNV roepen de bonden werkne mers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek op om 14 oktober een korte werkon derbreking te houden. De bouwbonden roepen werknemers in de bouw op om 10 november te demonstreren in Den Haag. FNV Bouw en Hout- en Bouwbond CNV zeggen dat voor bouwvak kers buiten de randstad de actie neerkomt op een stakingsdag, waarvoor zij een uitke ring krijgen. De vakbonden willen niet spreken van een staking omcjat de actie niet is gericht tegen werkgevers maar tegen het kabinetsbeleid. Apeldoorn - Rondom de toren van het nieuwe be lastingkantoor Walterboscomplex in Apeldoorn werden gisteren speciale zwevende zonweringsla mellen aangebracht. De bijzondere zonwering ge maakt van polycarbotnaat fluit niet, brand niet en kan een flinke stoot wind verdragen. Bovendien houdt het de zonnewarmte buiten terwijl er toch voldoende licht naar binnen valt. Om te voorko men dat duiven de schermen gebruiken als zit plaats en toilet worden er bovenin de toren twee nestkasten voor valken gebouwd. Foto: ANP/Vidiphoto Veel jongeren onvindbaar voor bemiddeling den haag/gpd - De jeugdwerk- loosheid stijgt 'zorgwekkend'. Er zijn nu 130.000 jongeren werkloos, tegen bijna 110.000 vorig jaar. Er is een groep van ongeveer 16.000 die helemaal niet wil werken. Bovendien is een steeds groter deel onbereik baar voor organisaties die scho ling of hulp bij het zoeken naar een baan kunnen aanbieden. Dat zegt de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) in een analyse van de arbeidsmarkt voor jon geren. Dit adviesorgaan van de overheid en sociale partners begrijpt dat nu de economie in het slop zit, ook jongeren daar van de dupe zijn. Maar juist dat zovelen van hen niet kunnen profiteren van de mogelijkhe den die er zijn, betekent vol gens de RWI dat het probleem van jeugdwerkloosheid sterk wordt onderschat. De RWI ziet vier categorieën die zonder werk zitten. Ongeveer 57.000 van hen zijn actief op zoek naar een baan. Een groot deel van hen komt er op eigen kracht wel, een klein deel zou een steuntje in de rug kunnen gebruiken. De tweede groep (19.000) is die van de passieve zoekers, zoals de RWI dat noemt. Dat zijn de jongeren die best zouden willen werken, maar geen benul hebben hoe zij moeten solliciteren, dat er een arbeidsbureau (het CWR is om ze te helpen, enz. De derde groep zou in de toe komst wel willen werken, maar kan niet omdat zij op dit mo ment zorgtaken (kinderen, zie ke familie, etc.) vervult. Van de ze jonge zorgers zijn er naar schatting 16.000. Ten slotte zijn er die helemaal niet (betaald) aan de slag willen. Van de 130.000 werklozen tot en met 22 jaar staan er meer dan 70.000 niet ingeschreven bij een Centrum voor Werk en Inko men. Zij maken dus geen ge bruik van de mogelijkheden die daar worden geboden, maar zijn ook niet bereikbaar voor deze en andere instanties. Hoe een groep jongeren kan worden geholpen die of niet bereikbaar is, dan wel niet wil, kan de RWI op dit moment niet aangeven. Eén suggestie is om veel meer bekendheid te geven aan het meldpunt voortijdige schoolverlaters. Dit is namelijk de categorie die de grootste kans loopt langdurig werkloos te worden. Op het meldpunt kunnen zowel jongeren, hun ouders als leerkrachten terecht. Washington/anp-afp - De Ver enigde Staten hebben wereld handelsorganisatie WTO inge schakeld in het conflict met de Europese Unie over de subsidië ring van de vliegtuigindustrie. Washington wil dat de EU stopt met de subsidiëring van vlieg tuigbouwer Airbus, omdat die de eerlijke concurrentie zou belem meren. Brussel reageerde snel. De Eu ropese Commissie stapt zelf ook naar de WTO met een klacht. .Absoluut", zei woord voerster Arancha Gonzalez. Robbert Zoellick, handelsge zant van de Amerikaanse rege ring, liet gisteren in een verlda- VW schrapt 600 banen in België brussel/anp - Volkswagen wil in zijn productiebedrijf in Brus sel 600 van de 5700 banen schrappen, meldde gisteren de Vlaamse zakenkrant De Tijd. Zo'n 400 boventalligen zouden tegen mindere voorwaarden aan de slag kunnen bij toeleve ranciers. De herstructurering past in een wereldwijde sane ring bij Volkswagen. In Brussel worden de Golf en de Audi A3 gebouwd. De relatie tussen vak bonden en directie is al jaren lang gespannen. De directie eist dat de productie niet regelma tig door spontane stakingen wordt stilgelegd. ring weten dat de VS de Euro pese Commissie ervan heeft proberen te overtuigen dat de subsidies aan Airbus oneerlijk zijn. „Maar de EU en Airbus lij ken meer tijd te willen winnen voor meer subsidies voor meer vliegtuigen." De subsidies zijn in strijd met de internationale handelsre- gels, zo meent Zoellick. Airbus is 35 jaar geleden opgericht. De steun werden gerechtvaardigd door te wijzen op een industrie tak in de kinderschoenen. Als dat terecht was, is die tijd allang voorbij. Airbus verkoopt nu meer burgervliegtuigen dan Boeing, aldus Zoellick. De VS en de EU liggen al enige tijd met elkaar overhoop over de vliegtuigsubsidies. In 1992 spraken de twee af dat ze nieu we vliegtuigmodellen tot een derde van de kosten financieel mochten subsidiëren. Die af spraak loopt nu af. De EU wil best de financiële steun verla gen, maar alleen als de VS het zelfde doen. De Europese Commissie heeft al gewezen op leningen van 18 miljard dollar die de Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing niet hoeft terug te betalen. Bo vendien beschouwt de EU de grote defensieorders voor Boeing als een verkapte vorm van subsidiëring. De kwestie kan hoog oplopen. Eurocommissaris Lamy zei gis teren dat de Amerikaanse stap 'kennelijk een poging is om de aandacht van het afglijdende Boeing af te leidenVolgens hem zijn de VS nooit geïnteres seerd geweest in het vernieu wen van de overeenkomst uit 1992. „Als dit de weg is die de VS hebben gekozen, dan gaan de we uitdaging aan, niet in de laatste plaats omdat het hoog tijd is dat er een einde komt aan de enorme, illegale subsidies voor Boeing die Airbus scha den. De werknemers in de Eu ropese vliegtuigbouw kunnen erop rekenen dat de Europese Commissie voor hun belangen, opkomt", aldus Lamy. IJmuiden en een goede productmix. Volgens een Corus-woordvoerder is het bedrijf niet benaderd door ThyssenKrupp. De zegsman kon geen in houdelijk commentaar geven. Na de consolidatiegolf van de afgelopen jaren is de positie van ThyssenKrupp op de internationa le staalmarkt gekrompen. In de toekomst ziet Middelmann nog meer fusies in het verschiet. Hij gaat ervan uit dat in de toekomst acht concerns de staalsector domineren. Nu zijn er volgens hem nog geen besprekingen met mogelijke kan didaten. Corns maakte de eerste helft van dit jaar voor het eerst in zijn bestaan winst. De betere resultaten is mede een gevolg van de enorme vraag vanuit China waardoor de staalprijzen enorm zijn geste gen. Corus overweegt voor volgend jaar opnieuw een prijsverhoging door te voeren na enkele aan passingen eerder dit jaar. door Pieter van Hove IJmuiden - Beleggers hebben gisteren positief ge- rageerd op uitspraken van ThyssenKrupp-top- man Middelmann dat een fusie tussen dit Duitse staalbedrijf en Corus tot de mogelijkheden be hoort. Het Corus-aandeel steeg gisteren met ruim 2,5 procent tot 80 eurocent. De Duitser zei tijdens een ontmoeting van inter nationale staalbedrijven in Istanbul dat samen werking met een Europees staalconcern noodza kelijk is om de concurrentie het hoofd te bieden. Andere mogelijke fusiepartners zijn Riva (Italië), Vostalpine (Oostenrijk), Salzgitter (Duitsland) en SSAB (Zweden). „We doen voorstellen en kijken dan welk bedrijf daarop wil inhaken", aldus Mid delmann in de Financial Times. Qorus heeft volgens hem het grote voordeel dat het beschikt over een uitstekende vestiging in new york/anp - De olieprijzen hebben weer een record ge haald. Amerikaanse olie ging gisteren door de grens van de 52 dollar en bereikte een note ring van 52,02 dollar per vat (159 liter). Ook olie uit het Brit se Noordzeeveld Brent bereikte een record: 48,02 dollar per vat. Gisteren werd bekend dat de voorraad ruwe olie in de Ver enigde Staten de afgelopen week is toegenomen, maar de toename is kleiner dan was ver wacht. Bovendien bleek dat de voorraad bewerkte olie, waar onder stookolie valt, nog klei ner is geworden. Met de nade rende winter is dat een reden voor bezorgdheid. De Amerikaanse olieprijs rea geerde aanvankelijk op de voor- raadgegevens met een daling. Kort daarop liepen de prijzen evenwel weer op. Deskundigen sluiten niet uit dat de prijs van Amerikaanse olie op termijn naar de 60 dollar per vat gaat. Het Amerikaanse ministerie van energie ziet de olieprijs tot het einde van volgend jaar in elk geval niet onder de 40 dollar per vat komen. De voorraden in de VS en de rest van de wereld zijn kleiner dan normaal, vooral doordat er in de Golf van Mexi co door de orkanen van sep tember een groot productiever lies is opgetreden. Het duurt nog wel anderhalve maand tot drie maanden voor dat de productie in de Golf van Mexico weer op peil is. De tota le Amerikaanse olieproductie lag in september op 5,03 mil joen vaten per dag, het laagste peil sinds 1950, aldus het mi nisterie. De olieproductie van de VS neemt al elk jaar af, maar door de situatie in de Golf van Mexico werd de vermindering alleen maar groter. oosterhout/rheden/gpd - Be- tonklinkerfabrikanten hebben tussen 1998 en medio 2000 af spraken gemaakt over de verde ling van de markt. Dat erkent Frans van der Linden, directeur van betonwarenfabrikant Struyk Verwo Infra uit het Bra bantse Oosterhout. Vier doch ters van dit bedrijf, waaronder het toenmalige Rheden Beton, hebben meegedaan aan het klinker-kartel, geeft Van der Linden toe. De betrokken vijft personen zijn inmiddels ontslagen, met vervroegd pensioen gestuurd of op een zijspoor gezet. „Toen ik in augustus 2001 aantrad, heb ik meteen schoon schip ge maakt," zegt Van der Linden. Hij zegt de op het klinkerkartel betrekking hebbende gegevens vóór 1 mei aan de monopolie waakhond NMa te hebben ver strekt. Dat betekent dat Struyk Verwo in aanmerking komt voor een verlaagde boete, 'die we zonder bezwaar zullen beta len.' Het klinkerkartel kwam dins dagavond aan het licht tijdens een uitzending van EO's Net werk. Van der Linden zegt dat vier dochters van zijn bedrijf aan het kartel van 21 bedrijven hebben deelgenomen. Behalve Rheden Beton zijn dat Biemans Oosterhout, Verwo Vlaardingen en Weijers in Weert. Ze bepaal den, samen met andere klinker fabrikanten wie aan welke klant zou leveren en tegen welke prijs. Van der Linden: „Er zijn vijf bij eenkomsten geweest waarbij een aantal mensen uit de indu strie afspraken heeft gemaakt. Die zijn op papier gezet. Er is een lijst met bedrijfsnamen van klinkerfabrikanten en gemeen ten waaraan zij mochten leve ren. Niet meer dan dat. Er is geen schaduwboekhouding zo als die van de bouwfraude, waarin onderling geld is verre kend. Die heb ik niet aangetrof fen." Volgens Van der Linden heeft het klinkerkartel geen winst op geleverd voor de fabrikanten. „Er was destijds sprake van overcapaciteit in de klinker- markt. Om een prijsval en daar mee een koude sanering te voorkomen werden er afspra ken gemaakt. Het enige wat is bereikt, is dat de koude sane ring een tot twee jaar is ver traagd. Er is trouwens nog steeds overcapaciteit. De klin kers gaan tegen kostprijs de deur uit." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt het on derzoek van de mededingings autoriteit NMa af te wachten. Op basis daarvan wordt later beoordeeld of de gedupeerde gemeenten de schade op de klinkerfabrikanten zullen gaan verhalen. den haag/gpd - Supermarkten zijn het spuugzat dat milieu- en consumentenorganisaties gere geld melden dat groente en fruit van de supers een gevaar vor men voor de volksgezondheid. Volgens de branche zaaien ze al leen maar paniek. De supermark ten willen dat de 'miljoenensub sidies' van de overheid voor deze organisaties worden stopgezet omdat ze het publiek misleiden. Dat blijkt uit een brief van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL), de brancheor ganisatie van de supermarkten, aan de ministers van landbouw en volksgezondheid. Het CBL beschuldigt de organisaties Stichting Natuur en Milieu, Mi lieudefensie en Goede Waar Co van een lastercampagne. „Deze organisaties zoeken steeds vaker de publiciteit met alarmerende berichten over gif tige druiven of gevaarlijke sla, zegt een woordvoerster van het CBL. „Ze grijpen alles aan om te roepen dat de volksgezond heid in gevaar is en telkens blijkt dat niet zo te zijn. Daarin worden wij gesteund door tal van instituten als de Voedsel- en Warenautoriteit, het Voe dingscentrum en het RIVM." Volgens het CBL maken de or ganisaties onder meer misbruik van verschillende regelgeving tussen landen. „Druiven uit Vorige maand werd actie gevoerd tegen gif in fruit en groenten bij onder meer het hoofdkantoor van Al- bert Heijn in Zaandam. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Griekenland en Italië voldoen aan de eisen in die landen. Ver volgens komen ze in de Neder landse supermarkt terecht en redeneren deze organisaties: 'We vinden resten van bestrij dingsmiddelen, de Nederlandse wet- en regelgeving zegt daar niets over, dus is het schadelijk voor de gezondheid.' Dat is on zin. Wij pleiten daarom al jaren voor harmonisatie van Europe se regelgeving, dan kunnen ze deze 'gezochte' argumentatie niet meer gebruiken." Milieudefensie is niet onder de indruk van de hoge toon van het CBL.Als de supermarkten gewoon voor schone producten zorgen, hoeft de sector ook niet bang te zijn voor negatieve pu bliciteit," zegt campagneleider Wouter van Eek. „Diverse su permarkten hebben de afgelo pen tijd toegegeven dat ze ver keerd zaten. Plus-supermarkten heeft nectarines er uit gegooid, bij Super de Boer hebben ze de bleekselderij vervangen en Aldi en Lidl hebben druiven terug gehaald." Verder stelt Van Eek dat zij in derdaad streven naar nul be strijdingsmiddelen op groente en fruit. „De supers wekken de suggestie dat als er op een ap pel een legale hoeveelheid res ten van bestrijdingsmiddelen zit, de rest van de wereld uit Spa Blauw bestaat. Wij waar schuwen juist voor de cocktail aan resten die een consument binnen kan krijgen als er ver schillende soorten fruit en groenten door elkaar w>rden gegeten. Daar wordt rilH naar gekeken, terwijl de Gezond heidsraad afgelopen zomer heeft geadviseerd dat risico te onderzoeken." Het CBL werpt tegen dat de volksgezondheid, volgens de Voedsel- en Warenautoriteit, nog nooit in gevaar is geweest. „Ondertussen staan ze op de stoep voor de supermarkten wel paniek te zaaien met tek sten als: 'groente en fruit, gif er uit.' Dat kan niet. Ook staan ze bij crèches om moeders schrik aan te jagen met verhalen dat groente en fruit uit de super markt schadelijk is voor kinde ren. Daarmee ondermijnen ze de overheidscampagnes die juist aanmoedigen om groente en fruit te eten. Daarom roepen wij de ministers op om de sub sidies voor deze organisaties te stoppen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9