Turken toasten op Europese toekomst BUITENLAND De lange weg van Turkije naar lidmaatschap van de EU Duel Cheney-Edwards onbeslist sfe Europese regeringen overwegend positief over Turkije 'Onderhandelingen zegen voor integratie' Israël sust ophef over loslippige adviseur Barbie delft onderspit tegen Bratz Irak had geen wapens voor vernietiging itva nat resolutie ^inks liggen L Iran blijft werken n (betering van zijn ra- IZAjk gaat het land door '""irrijken van uranium. egt Iran een resolutie )AN(J-Atoomagentschap maand naast Voormalig president Tjafsanjani maakte [bekend datIraanse jraketten nu een af- °®jtweeduizend kilome- jn overbruggen. ^tal Haïti „J3000 rince - Het dodental s gevolg van de or- ne van vorige maand, tot meer dan drie- eanne hield drie we- ■Hen verwoestend huis aïbisch gebied, en trof ndlfti. Vooralsnog vraagt is om zo'n tien Vo. Nabij Port-au- 5 200.000 mensen jworden. Zij hebben Jttingen verloren. prijs voor r Israëli's r - De Nobelprijs voor le is dit jaar toege- jle Israëli's Aaron re r en Avram Hershko ikaan Irwin Rose, 'angen de prijs voor iek naar de afbraak leer benodigde prote- '"•|t menselijk lichaam. het eerst in de ruim 2Qirige geschiedenis van irijs dat wetenschap- worden onder- i\an de prijs is 1,1 verbonden. 1011 vrij na 10; dodencel - Een 59-jarige ^Amerikaanse staat jéteren vrijgesproken, jaar nadat hij was ld tot de doodstraf bord. De aanklagers egegeven dat zijn ver- gebaseerd was op ;eïnterpreteerd we- lelijk bewijs. Ernest werd in 1987 ter ordeeld. Hij zou een brand hebben ge in woning in het lanse plaatsje Iraan. me vrouwen kwamen het leven. Hij altijd noschandaal tend vast 1 - In het schandaal 'ereldwijd kinder werk op internet zijn d duizend mensen nden aangehouden, 'ee in Nederland. Je het Amerikaanse van justitie gisteren et netwerk opereert Rusland. Ook in de e staat New Jersey ,s negen verdachten d, onder wie leraren, :hologen en een dia- ilische kerk txcuses aan Anglicaanse Kerk in I leeft gisteren zijn ver- (gingen aangeboden 1 (rden kinderen die 'Mjn misbruikt in te- 1 instellingen van de Recuses komen na een a6 van de Australische ""lr de behandeling van n kerkelijke institu- !t rapport bleek dat :n de afgelopen hebben geleden ;wind van de kerke- jers. lenten over tic kwijt De Bosnisch-Ser- )riteiten hebben gis- gd dat archieven over lige Servische presi- van Karadzic uit de 92-1995 zijn verdwe- 'erige stukken zijn gd aan het Joegosla- iaal in Den Haag. Ka- e belangrijkste voort- Verdachte. Hij is aan- yegens volkeren- Ie val van Srebrenica steren begon bij het het proces tegen de moslim Naser Oric 'as van 1992 tot 1995 Je commandant van >{elde moslims in de iebrenica. -firus uit itoria gelekt p Het poliovirus is de Lmaanden uit twee "Moratoria ontsnapt, h het virus zijn on even poliopatiënten Je Indiase regering wil dat het virus ook op ontsnapt. Daar bij een medisch team ïn een lijst te maken ioratoria die het po- donderdag 7 oktober 2004 door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - In de discussie over de toetreding van Turkije tot de Europese Unie staan de ar gumenten van voor- en tegenstanders lijn recht tegenover elkaar. „De toetreding van Turkije is goed voor Turkije en goed voor de hele EU", vindt de Europese Commissie. „Toetreding zet de sluizen open voor de isla misering van Europa en een vloedgolf aan goedkope arbeidskrachten", is de angst van de gemiddelde burger. Hieronder een poging om de feiten op een rijtje te zetten en een paar misverstanden uit de weg te ruimen. De Europese Commissie heeft besloten dat Turkije lid mag worden van de Europese Unie. Niet waar. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Unie, heeft advies uitge bracht aan de regeringsleiders. Die besluiten op 17 december wanneer de onderhandelin gen met Turkije kunnen beginnen. Die ge sprekken worden moeilijk en gaan zeker tien jaar duren. Turkije moet, net als alle andere kandidaatlidstaten, 80.000 pagina's aan Euro pese wet- en regelgeving overnemen en in- Als de onderhandelingen eenmaal zijp be gonnenis de feitelijke toetreding van Tur kije een kwestie van tijd. Het was tot nu toe ondenkbaar dat een kandi daatlidstaat tijdens de onderhandelingen te horen zou krijgen: 'sorry, toch maar niet'. Sinds gisteren is dat veranderd. De Europese Commissie heeft nooit eerder vertoonde voorzorgsmaatregelen voorgesteld. Als de Turkse regering de vele beloften die zij heeft gedaan niet in daden omzet, kan de Europese Unie de gesprekken opschorten. Maar als die extra maatregelen nodig zijn, hoe kan de Commissie dan zeggen dat Tur kije aan de voonvaarden voldoet?' Met een Europees land dat EU-lid wil wor den, kan daarover pas gesproken woren als het voldoet aan de zogeheten 'Kopenhagen criteria'. Die bepalen onder meer dat het land een gezonde democratie moet zijn met een onafhankelijke rechtspraak, waar de mensen rechten en de politieke rechten gegarandeerd zijn. Volgens de Commissie komt Turkije een heel eind in de richting. Turkije heeft veel be loofd, maar is nog lang niet klaar. Voor de Commissie gaat het er nu vooral om dat de beloften worden waargemaakt. Turkije komt niet voor het lidmaatschap in aanmerking, want het ligt niet in Europa, Daar valt over te twisten. Het grootste (en armste) deel van Turkije ligt in Azië, maar Turkije heeft in de Europese geschiedenis een belangrijke rol gespeeld en is al eeuwen op het westen gericht. Trouwens: EU-lid Cyprus ligt een stuk verder naar het oosten dan Istan bul, maar daar klaagde tijdens de onderhan delingen niemand over. Maar Cyprus heeft 700.000 inwoners, en Turkije 71 miljoen. Als Turkije toetreedt, komen miljoenen Tur ken naar Europa om werk te zoeken. Dat argument speelde ook een rol tijdens de toetreding van Spanje, Portugal, Polen en de andere voormalige Oostbloklanden. Voor een deel is het door de geschiedenis ontzenuwd; Spanje en Portugal hebben van hun EU-lid- maatschap zo geprofiteerd dat geen Portu gees meer naar Aansterdam komt om daar slecht betaald werk te doen. Voor de nieuwe lidstaten in Centraal-Europa is voorlopig een migratiestop ingesteld. Als Turkije lid wordt, gebeurt dat ongetwijfeld ook. Als Turkije toetreedt, wordt het Europese systeem van landbouwsubsidies onbetaal baar. Dat is de vrees van EU-landbouwcommissaris Franz Fischler. De Oostenrijker heeft zijn col lega's voorgerekend dat straks een kwart van de Europese landbouwsubsidies naar arme Turkse boeren gaat. Bovendien staat Turkije na toetreding vooraan bij de uitdeling van geld voor de arme regio's. Overigens is de bij drage uit die fondsen voor de nieuwe (en ar me) EU-landen al aan een maximum gebon den. Een land met een islamitische bevolking heeft in de Europese Unie niets te zoeken. Nergens staat geschreven dat niet-christelijke landen niet welkom zijn in de EU. In Turkije geldt geen islamitische wetgeving. Alleen in Frankrijk is de scheiding tussen kerk en staat verder doorgevoerd. Wat zijn eigenlijk de voordelen van een Eu ropees lidmaatschap voor Turkije? De voorstanders hopen dat een welvarend en democratisch Turkije straks een voorbeeld zal vormen voor de islamitische buren. Het is een jong land met een snel groeiende econo mie, dat in het vergrijzende Europa voor een broodnodige nieuwe impuls kan zorgen. Tur kije is al vijftig jaar een trouw lid van de Navo. De beste manier om van Turkije een solide democratie te maken is het land uitzicht te geven op het lidmaatschap van de Europese familie. Als Europa de deur dichtgooit, is de kans groot dat Turkije zich in de armen van zijn Arabische buren werpt en de kloof tussen Eu ropa en het Midden-Oosten groter en gevaar lijker wordt. Toeristen rijden per dubbeldekker door het oude stadsdeel van Istanbul met op de achtergrond de i6de-eeuwse moskee Yeni Cami. Gisteren gaf de Europese Commissie het groene licht voor onderhandelingen met Turkije, die moeten leiden tot een EU-lidmaatschap in 2019. Foto: Reuters/Fatih Saribas door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - In Turkije is enthousi ast gereageerd op de aanbeve ling van de Europese Commissie om toetredingsgesprekken te beginnen met het land. In de meeste overheidsgebouwen en winkels stonden gistermiddag radio en televisie afgestemd op Brussel. Een 'nationale zege' noemden sommigen het rapport van de Commissie. Hoewel niemand juichend en toeterend de straat opging, werd hier en daar wel met een glaasje sterke Turkse thee ge toast op het 'Europese burger schap'. Heel Istanbul hing gis teren vol met Turkse vlaggen. Het was alsof de metropool zich al had opgemaakt voor het goede nieuws uit Brussel. De vlaggen hingen er echter om iets anders te vieren, namelijk de bevrijding van Istanbul in 1453 door Fatih Sultan Meh- met. „Ach, die herdenking komt goed uit, want vandaag is het een extra grote dag voor Turkije", grapt Hamdi Köroglu, als het voortgangsrapport van de Europese Commissie in Brussel openbaar wordt. De uitkomst is zoals de meeste mannen hadden verwacht: po sitief met een kleine 'maar'. „Geeft niet", zegt Hamdi, „doe maar een rondje van mij." De sfeer is opperbest. In enkele se conden zijn de tafels gevuld met kleine theeglazen. Met een dikke glimlach drinken de vrienden hun glaasjes in twee teugen leeg. „Zó, op ons nieu we Europese burgerschap", zegt Hamdi met een spottend lachje. Maar hij bedoelt het se rieus. „Hierover valt niet te gei nen. Ik denk dat veel mensen niet beseffen waarom een lid maatschap zo belangrijk is vöor Turkije. Zelfs de meeste Turken hier onderschatten wat Europa kan betekenen voor onze eco nomie. We werken als paarden, maar verdienen niks. Nu kan ik tenminste uitkijken naar een mooie toekomst." In een televisiezaak in de wijk Beyoglu is ook veel aandacht voor Brussel. Twintig grote beeldschermen tonen commis sievoorzitter Prodi. De verko pers hebben hun werk stilge legd en discussiëren over een Turkse toetreding tot de EU. Eén van hen heeft kritiek op het voorstel van de commissie om de gesprekken met Turkije te stoppen, zodra blijkt dat de in gevoerde hervormingen niet worden nageleefd. „Natuurlijk moet Europa de druk op de ketel houden", zegt Metin Eczacibasi. „Maar ik vrees dat Europa straks de con- trolepolitie gaat uithangen en elk excuus aangrijpt om Turkije alsnog te weren." Europa is bang, meent hij. „Turkije heeft een jonge gene ratie, terwijl Europa vergrijst. De Europeanen zijn bang dat onze jongeren straks massaal emigreren en hun banen inpik ken. Daarmee krijgt Turkije in de toekomst een invloedrijke positie binnen de EU. De angst voor het onbekende begrijpt hij: „Wij zijn islami tisch en anders in hun ogen. Toch wordt het tijd dat Europa inziet dat de Turkse burgers ook voorstanders zijn van een democratie. We zijn geen fun damentalisten. De jonge gene ratie hier is niet te vergelijken met de oude Turkse generatie die al jaren in Europa leeft. Wij zijn modern en niet veel anders dan de meeste Europeanen," aldus Metin. berlijn-londen/anp-afp-dpa - Europese regeringen hebben overwegend positief gereageerd op het advies van de Europese Commissie om onderhandelin gen te beginnen over een EU- lidmaatschap van Turkije. Commissielid Bolkestein was de enige die tegen de start van de onderhandelingen met Tur kije stemde. Duitsland en Groot-Brittannië lieten weten Turkije te zullen steunen. Al leen Frankrijk hield een slag om de arm. De Duitse bondskanselier Schroder, die momenteel op bezoek is in India, liet vanuit New Delhi weten dat hij het po sitieve advies van de Europese Commissie verwelkomt. „Dit is een goed rapport", aldus de Duitse regeringsleider. Schro der geldt als voorstander van een Turks EU-lidmaatschap. De Britse minister van buiten landse zaken Straw prees in een verklaring de vooruitgang die Turkije heeft geboekt. „Het rap port van de Commissie geeft een duidelijk en positief signaal dat Turkije tegemoet is geko men aan de criteria van Kopen hagen", aldus Straw. Tijdens de top in Kopenhagen in 1993 stel de de EU normen vast, met na me op het gebied van mensen rechten, waaraan kandidaat lidstaten moeten voldoen. Ook aartsrivaal Griekenland toonde zich verheugd. „Wij ge loven dat een Europees Turkije niet alleen goed is voor het Turkse volk, maar ook voor de stabiliteit, de veiligheid en de welvaart in onze regio", aldus een woordvoerder van de Griekse regering. De Franse president Chirac was beduidend kritischer. Hij zei op een persconferentie in de Viet namese hoofdstad Hanoi, waar hij momenteel te gast is, dat de onderhandelingen met Turkije 'minstens tien tot vijftien jaar' in beslag zullen nemen. Vorige week kondigde Chirac aan dat hij in eigen land een referen dum wil houden over de EU- toetreding van Turkije. utrecht/anp - Onderhandelin gen met Turkije over een lid maatschap van de Europese Unie zijn een zegen voor de in tegratie van Turken in Neder land. Vertegenwoordigers van de Turkse gemeenschap noe men de beslissing van de Euro pese Commissie daarom ver heugend. „Turken horen er nu bij", zei voorzitter A. Tonca van de Turks Islamitische Culturele Federatie (TICF). Het begin van de onderhande lingen zal een 'grootse bijdrage' leveren aan de integratie, zei vi- ce-voorzitter K. Akdemir van het Inspraak Orgaan Turken (IOT). „Veel oude allochtonen zullen zich nog beter thuisvoe- len." Europa heeft Turkije nodig om uit te groeien tot een volwaardi ge multiculturele samenleving, meent het IOT. De Turken ver wachten niet dat toetreding van cleveland/gpd - Na het teleur stellende optreden van presi dent George Bush tijdens het eerste debat met Democratisch uitdager John Kerry, hoopte de Republikeinse achterban op een ferm optreden van Dick Cheney. John Edwards had maar één taak: overeind blijven eri John Kerry de hemel in prij zen. Beide debatpartners slaag den in hun opdracht. Om het maar eens in voetbal termen te zeggen: het was een enerverende 'nul-nul'. Op de Case Western Reserve Universi teit in Cleveland speelden Dick Cheney (63) en John Edwards (51) afgelopen nacht hun enige wedstrijd tegen elkaar. Er wa ren constant schoten op doel en harde overtredingen in het debat der kandidaat-vice-presi- denten. Het uiteindelijke gelijk spel werd door beide kampen gezien als een overwinning. Als het een duel zonder win naar was, waarom was Cheney dan toch effectief? Hij speelde de assertieve rol die de achterban van hem ver wachtte. Hij is in staat het vei ligheidsbeleid van de regering- Bush begrijpelijker uit te leggen dan de president zelf. Sommi gen zien in Cheney de 'ware' machthebber in het Witte Huis. De Republikeinse campagne speelt in op angstfactor. Er is niemand die dat zo goed kan als Cheney. De tijden zijn zo dreigend, 'dat je een president nodig hebt waarop je kunt bou wen, zegt hij. Waarom waren de Democraten blij? Edwards hield zich conse quent aan de boodschap van Kerry: de regering-Bush is niet betrouwbaar en vlucht voor de realiteit. Bovendien had hij een beter verhaal ver werkgelegen heid en gezondheidszorg. Edwards bracht Cheney ertoe te zeggen dat hij nooit heeft be weerd dat er een relatie was tussen de aanlagen van 11 sep tember 2001 en Irak. Edwards bracht Halliburton te berde, een gevoelig punt voor Cheney die bestuursvoorzitter was van dit olie-installatiebe drijf, voor hij vice-president werd. Halliburton kreeg een miljardencontract in Irak. „De feiten zijn dat dit bedrijf zaken deed met vijanden van de VS (Libië en Iran), miljoenenboe tes heeft betaald omdat het val se financiële informatie ver strekte en nu wordt onderzocht vanwege mogelijke omkoping", zei Edwards. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël is druk bezig de internationale diplomatieke schade te herstellen die is ont staan door uitlatingen van Dov Weisglass, de belangrijkste poli tieke adviseur van premier Ariel Sharon. Weisglass vertelde het toonaangevende dagblad Ha'aretz dat Sharons plan voor terugtrekking uit de Gazastrook (het 'losmakingsplan') is be doeld om een vredesproces voor lange tijd onmogelijk te maken. Israël zou daarvoor Amerikaanse steun hebben. Sharon liet gisteren onmiddel lijk een verklaring verspreiden waarin hij stelt de routekaart, het internationale vredesplan, nog steeds te steunen. Hij om schrijft de kaart als 'het enige plan dat vooruitgang mogelijk maakt in de richting van een permanente politieke regeling'. In de verklaring staat ook dat de Palestij nen de schuld dragen voor de huidige patstelling om dat ze 'hun verplichtingen niet nakomen' en 'doorgaan op de weg van terrorisme, geweld en opruiing'. Het losmakingsplan zou zijn gelanceerd omdat er 'geen Palestijnse partner' is. De Amerikaanse regering houdt officieel nog steeds vast aan de routekaart, waarvan verder de Europese Unie, Rusland en de VN de initiatiefnemers waren. Een woordvoerster haastte zich gisteren die positie te bevesti gen. In het vraaggesprek legt Weisglass juist sterk de nadruk op het eenzijdige karakter van het Israëlische plan en op de noodzaak de stichting van een Palestijnse staat zo lang moge lijk uit te stellen. Het losma kingsplan, dat pas in de tweede helft van het volgend jaar prak tijk moet worden, is volgens Weisglass bedoeld om alle an dere voorstellen op sterk water te zetten. „Zo voorkom je de stichting van een Palestijnse staat en vermijd je een discus sie over de vluchtelingen, de grenzen en Jeruzalem", zegt hij. londen - Links een Bratz-pop die met zijn voet op een Barbiepop staat. Rechts nog een Bratz-pop. Tij dens de Dream Toys Expositie gisteren in Londen bleek Barbie in populariteit op de rijpe leeftijd van 45 jaar van haar voetstuk gestoten door een stelle tje populaire straatpoppen. De Toy Retailers Asso ciation peilde de stemming in de aanloop naar de kerstverkopen. Foto: Reuters/Stephen Hird Turkije ervoor zal zorgen dat er meer landgenoten naar Neder land komen. Het IOT zegt dat veel Turken door de sterk groei ende economie in hun vader land zelfs een terugkeer over wegen. De onderhandelingen beginnen als het aan de TICF ligt zo snel mogelijk. Tonca: „Laten we de vaart erin houden en snel be ginnen met onderhandelen; lie ver gisteren dan morgen." washington-den haag/gpd - Irak had in 2003 ten tijde van de Amerikaanse en Britse invasie in het land, geen nucleaire, chemische of biologische wa pens. Sterker nog, de kennis op dit terrein was minder dan in 1998, toen de VN-wapeninspec teurs het land verlieten. Dit concludeert de Onder zoekscommissie Irak (ISG) in haar eindrapport. ISG-voorman Charles Duelfer heeft het 1000 pagina's dikke rapport gisteren in Washington aan de Senaat gepresenteerd. De ISG bestond uit 1200 Amerikaanse en Britse deskundigen die sinds april 2003 onderzochten of Irak mas savernietigingswapens bezat. Voor de Amerikaanse president Bush was dat de voornaamste reden voor de invasiertï Irak. De commissie haalt een verkla ring van Hoessein aan dat hij in de jaren tachtig en begin jaren negentig wel massavernieti gingswapens had. Zijn regime had zo kunnen overleven in de oorlog met Iran (1980-1988).De ISG geeft aan dat Saddam Hoessein wel plannen had om opnieuw aan de ontwikkeling van massavernietigingswapens te beginnen nadat de VN sanc ties tegen zijn land zou hebben opgeheven. Ondertussen pro beerde hij op allerlei slinkse wijzen aan kennis te komen. Vanuit de Democratische partij werd erop gewezen dat het ISG- rapport alle beweringen van Bush en de zijnen inzake Sad dams dreiging ondergraaft. „Plannen vormen geen toene mend gevaar", aldus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7