Beroep op burger in strijd tegen terreur D t> Xo) w ze zo kw"" BINNENLAND 2 jawmfcfiiTn Gerard van As wil kikkers in de kruiwagen houden Marokkaanse leerlingen positiever over joden Indrukwekkend afscheid doodgeschoten agent Weer bekentenis nieuwe verdachte in zaak-Nienke Amsterdam wil voorbereid zijn op aanslag Huidtransplantatie Balkenende geslaagd ën jaar Medepleger I - Voor het medeple- jn drievoudige moord ld is een 33-jarige jteren door de recht en Bosch veroordeeld n jaar cel. De straf is (e eis. Op 26 februari iverden in een wo- elmond drie mensen ;rd na een mislukte j. Een vriendin van slachtoffers vond len enkele uren later, ank veroordeelde de ien 41-jarige Tsje- jiaart tot levenslang. donderdag 7 oktober 2oo4 Fat; Project met speciale lessen op vmbo-scholen werpt vruchten af ludingen ns straatroof en - De politie heeft ten weken elf inwo- mwarden aange- tor zeker acht geval- latroof en andere in de stad. Het gaat es daders, die weinig te maken hebben, rerdachten zijn twee n 16 en 18 jaar, die flinke buit bijeen let de reeks aanhou- ok de zeer geweld- oving van een 60-ja- pgelost. Hij werd ijn long gestoken. laars in ddenzee jr het eerst sinds vijf- weer grote groepen gesignaleerd in de bij het Marsdiep. Camphuysen, on tij het Nederlands tor Onderzoek der op Texel gisteren, imingen werden in in september al ge- dinsdag werd pas it het om de verdwe- lort ging. Ongeveer ;eleden verdwenen uit de Wadden- 1950 dook eens in de (jaar nog wel eens een [op, aldus de onder- lie waren meestal ver in augustus en sep- tfden echter twee 'jjen gesignaleerd. t moeten ntaal leren' - Artsen, maar ook mdigen op de spoed- ïlpafdeling van een j, moeten een basis- larentaal volgen. Dat ede-Kamerlid Van g van de WD. De even geen volledige te doen, maar ten begrijpen waar ijn heeft en ze gerust ellen, vindt zij. Staats- boRoss had wel oren afporstel, zei ze giste- genwoordigers van de teenschap noemen la'. Waar wel behoefte neer scholing van me- le gevolgen van doof- n tijvoorbeeld de taal- E Jng van kinderen. len stappen lieerde auto Htolitie heeft dinsdag legalen van Vïetna- omst aangehouden in laanderen, nadat ze lijk in een verkeerde waren gestapt. De vond hen toen hij 1 wilde lossen in het ide, de eindbestem- üe rit. Het is niet be- de tien mannen en en in de wagen zijn [De chauffeur had zo- ijk als in België opgepikt. Vermoe- Ten de illegalen naar ,Ze zitten vast in af- i hun uitlevering. amsterdam/anp - Marokkaanse leerlingen op Amsterdamse vmbo-scholen zijn posi tiever over joden gaan denken na lessen met Marokkaanse docenten over de Twee de Wereldoorlog. Na de lessen meent 11 procent van de scholieren van Marokkaan se afkomst dat 'de joden de wereld willen overheersen'. Daarvoor was dat nog 32 procent, zo maakte de gemeente Amster dam gisteren bekend. De gemeente zette in april Marokkaanse le raren in op enkele vmbo-scholen om voor al Marokkaanse jongeren te doceren over hedendaagse jodenhaat in relatie tot de Tweede Wereldoorlog en de problemen in het Midden-Oosten. Aanleiding was onder meer de verstoring van de 4 mei-herden king in 2003 door allochtone jongeren op diverse plaatsen in de hoofdstad. Marokkaanse en Turkse leerlingen zijn minder positief over joden dan hun Neder landse en Surinaamse medeleerlingen, blijkt uit de evaluatie van het project. Ruim driekwart van de Nederlandse en Suri naamse scholieren vindt joden even aardig als andere volkeren. Bij leerlingen van Ma rokkaanse en Turkse afkomst is dat onge veer de helft. Ook vinden Marokkaanse en Turkse jongeren het veel minder erg als jo den worden gediscrimineerd. Omgekeerd denken Nederlandse en Suri naamse leerlingen minder positief over moslims. Van alle Marokkaanse en Turkse leerlingen vindt 84 procent dat moslims even aardig zijn als andere volkeren. Min der dan de helft (42 procent) van de Neder landse scholieren is het hier mee eens. Tweederde van de Surinamers vindt mos lims net zo aardig. Uit de evaluatie blijkt verder dat er van diepgeworteld antisemitisme onder vmbo- schoüeren geen sprake is. Het gaat om een klein aantal leerlingen van overwegend Marokkaanse afkomst en discriminatie on der jongeren vindt vooral buiten school plaats. Het blijft meestal beperkt tot schel den en grof taalgebruik. Wethouder A. Aboutaleb van onderwijs is enthousiast over de resultaten en wil het project uitbreiden en onder de aandacht brengen bij andere steden. Daarnaast over legt hij met scholen om een bezoek te brengen aan het vemietingskamp Ausch witz. enschede - In Enschede vond gisteren de uitvaart plaats van de En- schedese politieman Jan Wind. De 47-jarige brigadier van de politie Twente werd vorige week donderdag in het centrum van Enschede doodgeschoten. Honderden agenten uit Nederland en het Duitse grensgebied vormden bij de ingang van het crematorium in Usselo Kans herziening moordzaak groter een erehaag. Kort daarvoor reed de lijkwagen met het stoffelijk overschot langs het hoofdbureau van de politie Twente. Ook hier vormden collega's een erehaag. Bij de meeste politiebureaus in Ne derland hingen de vlaggen halfstok. Foto: David van Dam amsterdam/gpd - De gemeente Amsterdam bereidt zich voor op een terroristische aanslag. Naar Amerikaans voorbeeld worden kleurcodes ingevoerd: groen- blauw-geel-oranje-rood. Hoe groter de dreiging, hoe zwaarder het beroep op de bevolking zal zijn. Het is, aldus burgemeester Job Cohen in zijn nota Uitgangs punten aanpak terrorisme, denkbaar dat bewakingsorgani saties van grote warenhuizen bij een verhoogde dreiging wordt verzocht per steekproef tassen van bezoekers te contro leren. Of zelfs alle tassen bij de ingang te scannen of in te ne men en in een veilige ruimte op te slaan. In het algemeen zal aan elke kleurencode een serie maatre gelen worden gekoppeld. In de eerste fase gaat het om het geven van informatie aan burgers: hoe groot is de drei ging en wat denkt de overheid eraan te doen? Neemt de kans op een aanslag toe, dan wil de gemeente bur gers vragen extra alert te zijn en verdachte zaken en gedragin gen te melden bij de autoritei ten. Als het stadium van alar mering is bereikt, kan een op roep volgen bedreigde locaties te mijden. De tijd van praten over de mo gelijkheid van terroristische aanslagen is wat de gemeente betreft voorbij. Men gaat er vanaf nu vanuit dat een aanslag zeer wel tot de mogelijkheden behoort. Weliswaar mikt de ge meente nog altijd op een beleid van preventie door de dialoog met radicale groeperingen op gang te houden, maar bereidt men zich ook voor op het erg ste. Daartoe wordt ook de organisa tie van de rampenbestrijding in Amsterdam uitgebreid. De ge meentelijke (hulpverlenings) diensten zullen beter moeten leren samenwerken, aldus Co- hen. De burgemeester kan niet zeg gen hoe groot de terreurdrei ging is in Amsterdam. „Wat ik wel weet: na de aansla gen in New York en Madrid vra gen we ons dat gewoon niet meer af. De wereld is veran derd. We gaan ervan uit dat er een aanslag kan worden gepleegd. Daar proberen we ons als ge meente zo goed mogelijk op voor te bereiden." De burge meester weet ook niet of Am sterdam al eens concreet in ge vaar is geweest. „Er zijn wel ge ruchten geweest. Dan neem je maatregelen, zon der dat je precies weet wat er van waar is. Bijvoorbeeld toen er rond Koninginnedag van dit jaar mailtjes werden rondge stuurd, waarin moslims werden gewaarschuwd die dag niet naar Amsterdam te komen. We hebben bijvoorbeeld een quick respons team naar de stad ge haald, zodat je niet eerst einde loos hoeft te wachten als er wat gebeurt. Er 's niets gebeurd, maar ach teraf weet je nooit of dat te ma ken heeft met de maatregelen die je hebt genomen." den haag/anp - De huidtrans- plantatie die afgelopen vrijdag is uitgevoerd bij premier Balke nende is geslaagd, maar de mi- nister-president moet nog zeker een week in het ziekenhuis worden behandeld. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren bekendgemaakt. Het speciale verband, dat na de operatie werd aangebracht, is gisteren verwijderd. De huid heeft zich gehecht aan de wond op de rechtervoet en zal naar verwachting de komende tijd volledig ingroeien. Met de reva lidatie kan nu een begin wor den gemaakt. Balkenende moet zijn voet opnieuw leren gebrui ken. Hoe lang de revalidatie zal du ren kunnen de dokters nog niet zeggen. Wel zal de premier om een voorspoedig herstel te be vorderen nog zeker een week in het ziekenhuis blijven. De artsen hebben vastgesteld dat de infectie, die de ziekte heeft veroorzaakt, volledig is verdwenen. Sinds een aantal dagen hoeft de premier geen medicijnen meer te gebruiken. De artsen denken in de loop van volgende week meer zicht te hebben op het moment waarop Balkenende het zieken huis kan verlaten. Hij verblijft daar inmiddels enkele weken. Poster met premier moet worden afgeplakt De posters waarop een porno- euro. Dat bepaalde de rechter grafische afbeelding met pre mier Balkenende staat, moe ten binnen 24 uur zo zijn afge plakt dat de minister-presi dent niet meer herkenbaar is. Ook mogen de affiches niet meer te zien zijn op de inter netpagina van Ex Porn Star. Als de organisator van het feest zich daar niet aanhoudt, moet ze een dwangsom beta len die kan oplopen tot 50.000 gisteren in een kort geding, dat was aangespannen door de Staat. Op de afbeelding staat de premier die zijn han den om de billen van een naakte vrouw heeft. Nog voor de rechtszaak begon, kwamen de partijen al overeen dat Ex Porn Star het gezicht van Bal kenende zou afplakken met een wit papier met daarop de tekst 'censuur'. 'Ik ben het bindende element van de LPF' rotterdam/gpd - Voor de twee de keer heeft een 25-jarige man uit Hoek van Holland bekend dat hij de moord op Nienke Kleiss (10) heeft gepleegd. De man werd in augustus door de Rotterdamse politie aangehou den in verband met twee ze dendelicten. Tijdens de verho ren vertelde hij verantwoorde lijk te zijn voor de moord op Nienke, vier jaar geleden in park Nieuwland in Schiedam, een bekentenis die hij overi gens later weer introk. Voor de moord is eerder Kees B. uit Vlaardingen veroordeeld. Naar aanleiding van de her nieuwde bekentenis van de man uit Hoek van Holland heeft justitie een nieuwd onder zoek ingesteld. Begin deze week werd de voor lopige hechtenis van de 25-jari ge man uit Hoek van Holland met dertig dagen verlengd. Gis teren maakte justitie bekend dat hij tijdens de verhoren de moord voor de tweede keer heeft bekend. Volgens justitie gaf hij daarbij blijk van 'dader- wetenschap'. Het openbaar mi nisterie zegt in een later stadi um te besluiten welke actie on dernomen wordt met betrek king tot Kees B„ die mogelijk onterecht vastzit. Waarschijn lijk wordt in de aanloop naar het proces tegen de nieuwe ver dachte door het OM bij de Ho ge Raad een herzieningsverzoek wordt ingediend. door Frouke Houtman den haag - 'Eerst vorm, dan inhoud', is de komende maanden het credo van Gerard van As. De nieuwe LPF-fractievoorzitter moet alle zeilen bijzetten om de als los zand aan elkaar hangende fractie bijeen te houden. „Wie nu zegt: ik begin voor mezelf, is een grote egoïst." Gerard van As aasde er al lange tijd op, maar dinsdag ging zijn wens eindelijk in vervulling: hij mag de voorzittershamer bij de LPF-fractie hanteren. In de zomer van 2002, toen de partij van wijlen Pim Fortuyn nog 26 Kamerzetels groot was, had het er even de schijn van dat Van As fractieleider zou worden. Maar tot onge noegen van Van As gaf de fractie toen de voorkeur aan Harry Wijnschenk. Nu Mat Herben weer het fractievoorzit- terschap moet neerleggen, deelt Van As eindelijk zelf de lakens uit. Vanuit zijn eigen werkkamertje in de Tweede Ka mer, dat wel. De prominente kamer die bedoeld is voor de fractievoorzitter blijft Herbens domein. Bij de LPF volgen lei derschappen elkaar zo snel op dat ze maar zijn opgehouden met interne ver huizingen. Van As begrijpt best dat het sommige fractieleden inmiddels de strot uitkomt. Dat Mat Herben buiten hun medeweten om weer partijlid werd, heeft veel kwaad bloed gezet. „Niet bij mij, hoewel ook ik even boos was. Het was gewoon erg on handig van hem." Het is nu Van As' voornaamste doel om tot aan de Tweede-Kamerverkiezingen in 2007 'de kikkers in de kruiwagen te houden'. „Ik wil dat we met zijn achten de rit uitzitten. Als er daarna een enke ling is die uit de fractie stapt, dan zij dat zo. We moeten nu niet als een twaalfde of dertiende 'groep-Huppeldepup' in de Kamer gaan zitten." Een schijnbaar onmogelijke opgave, want enkele fractieleden overwegen se rieus met de LPF te breken. Joost Eerd- mans wil zich volgend jaar aansluiten bij politieke zielsverwanten als Geert Wil- ders, de Rotterdamse wethouder Pastors en de fractievoorzitter van Leefbaar Rot terdam, Sörensen. Max Hermans heeft soortgelijke geluiden laten horen en ook Hilbrand Nawijn beraadt zich nog. Van As vindt het ongehoord. „De fractie is aan Pim Fortuyn verplicht om zijn be weging trouw te blijven. Fortuyn heeft de partij opgericht, onder zijn vlag zijn we in de Kamer gekozen." Ook de me dewerkers van de Kamerfractie verdie nen beter, vindt hij. „Die worden in het gunstigste geval uit elkaar gespeeld als de LPF uiteenvalt. Wie gaat met wie mee? En anders komen ze gewoon op straat te staan. Wie nu zegt: 'Ik begin voor mezelf, is een grote egoïst." Volgend voorjaar wil Van As worden af gerekend op zijn prestaties. Hij denkt dat het vertrouwen van de fractie in hem groot is. „Ik ben het samenbindende element van de LPF. Maar als dat ver trouwen er onverhoopt niet meer is, ben ik weg. Te lang aanblijven, dat hebben we hier al gehad," zegt hij, doelend op zijn voorganger Herben. Die bleef voor zitter, hoewel hij binnen de fractie al langer zwaar onder vuur lag. De manier waarop de LPF zich naar bui ten presenteert, moet ook beter volgens Van As. Menige ruzie binnen de LPF ontstond nadat een boos (ex-)Kamerlid uit de school klapte. „Ik wil dat alles voortaan via mij loopt. De andere Ka merleden moeten eens leren hun kiezen op elkaar te houden." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5