Zorg: Kwart bestuurders verdient veel BINNENLAND 1 Levenslang voor dader Vierhonderd banen weg door Wet kinderopvang Baarnse moordzaak Van der Hoeven loopt weer een deuk op Sociaal conflict: alle partijen hebben nog wisselgeld AS,Tr,NGEN li'nevondst nsterdam ri sh Heijmans profiteert van vormfout Minister wil gedragscode Van het ene uiterste in het andere Somatisch meisje hoort thuis in Somatisch gezin Kabinet pakt topsalarissen ambtenaren aan showroom- T aan over celdelers h BERi verbod op lijdenis jongen 1G - Minister Donner itie is geen voorstander verbod op jongensbe en ziet geen reden om taar te stellen. Tweede- Hirsi Ali van de WD hem weten of dat isnijdenis van meisjes iaar. Maar volgens [is er een verschil. De lis van jongens ge- religieuze, hygiëni- iedische redenen. - De politie heeft :ek in Amsterdam- in grote partij heroïne iffen. Agenten hielden [en van buurtbewoners i aan met daarin twee 'or1. In het voertuig von- .s*r1entallen pakketjes he- een woning vond de pe nog een lading ji totaal gaat het om 70 bïne, met een straat- van 2 miljoen euro.' idagc - Een aanzienlijk deel culjweede Kamer is huive- rdtplannen om jongeren pen vieren op een kamer in fdeitiële jeugdinrichting te let K'dA., SP, GroenLinks en oeiiitiepartij D66 zijn mor eegen, zo bleek gisteren in op (de Kamer. Het plan om p^f te houden met meer- geren op een kamer, is tel van de begroting van Donner (justitie), ijf jaar cel jns smokkel I- Voor de rechtbank in 1 lis gisteren vijf jaar cel list tegen de 38-jarige i zou leiding hebben LlJaan een bende die ex il en wapens naar Ne- ^mokkelde. Van no- 1-M998 tot januari 1999 joep zo'n zeventig kilo rs lbf-aan een Nederlandse s dfoben verkocht. Verder 75 ge bende twee pistool- n biurs aan de man. dei SM gevonden Tiesscentrum uröEN - De politie heeft een aanzienlijke hoe- anj doping gevonden bij Nejsscentrum in Hooge- infihalve anabolen trof de iol(j)k een kleine hoeveel- el jjaan. De 41-jarige eige- id&en 19-jarige mede- ?aa!van het fitnesscen- veft opgepakt. donderdag f oktober 2004 „ironische eltf ole boefjes age 9 4-jfc - Justitie begint in Pfer in een jeugdinrich- iutphen met een proef ^volgsysteem voor jon- juenten. Die krijgen om de arm of enkel op afstand hun gan- gevolgd. Minister (justitie) wil dat het ad^in januari in drie tbs- egea en drie jeugdinrich- aatjordt gebruikt, del Wijste verdachte '"Manuel dood' ie. oojden - Manuel Fetter is abljd door de 26 -jarige ver- de jie vastzit, meent het erlr ministerie (OM) in aarden. Het OM maakte löbekend dat de jongste 'ia Wee verdachten veer- beil op Fetter heeft inge- ia lOaarbij was ook de fata- het hart van de 32-ja- aagwarder. De 27-jarige nafe heeft Fetter met een kettingslot en me.t zijn nden geslagen. club kost je afranseling Haar voorliefde voor keerde club' heeft een leisje van 17 een afran- jkost. Het meisje, sup- an Go Ahead Eagles, [elopen weekeinde op jse station toegetakeld nhangers' van FC le liep daarbij gebro- len en hoofdletsel op. inde dag heeft het lat anoniem wenst te met haar vader aangifte bij de Zwolse politie. (advertentie) uitvaart? Geen idee... Jarden geeft u er ft voor een goede afloop' bel 0800-1292 surf naar www.yarden.nl rotterdam/gpd - Bouwconcern Heijmans heeft bij de bouw fraudezaak in Rotterdam een paar succesjes geboekt. Advo caat Van Liere, die optreedt na mens Heijmans Infrastructuur, vocht gisteren met succes de beschuldiging in de dagvaar ding aan van schending door Heijmans van de Wet Economi sche Mededinging. Ook be zwaarschriften van de advoca ten van de drie verdachte Heij- mans-directeuren over eenzelf de beschuldiging zijn door de rechtbank gehonoreerd. In de Wet Economische Mede dinging (WEM) is het maken van prijsafspraken strafbaar ge steld. Officier van justitie Koele- wijn heeft verzuimd om in de dagvaarding bij de beschuldi ging het woord 'opzet' te mel den. Daardoor is de prijsaf spraak over de verbreding van de spoorlijn Best-Eindhoven in 1998 geen misdrijf, maar een overtreding. De verjaringstermijn voor een opzettelijke overtreding tegen de WEM is zes jaar; bij een overtreding is dat twee jaar en die termijn is inmiddels verstre ken. De maximumstraf voor een misdrijf tegen de WEM is drie jaar. Het proces tegen het van bouw fraude verdachte bedrijf Koop Tjuchem, eigenaar Henk Koop en twee van diens medewerkers kan worden voortgezet, besloot rechtbankvoorzitter P. Hofmeij- er Rutten gisteren. Doorenbos en De Vries, de advocaten van Koop, voerden maandag voor de rechter aan dat het proces nooit plaats had mogen vinden. Koops advocaten betoogden dat de parlementaire enquête die twee jaar geleden werd ge houden naar bouwfraude een eerlijk proces onmogelijk maakt. De drie verdachten van Koop Tjuchem zouden zich niet meer in alle vrijheid kun nen verweren, vanwege uit spraken die zij onder ede heb ben gedaan voor de enquête commissie. In een normale rechtszaak hoeven verdachten geen belastende verklaring over zichzelf af te leggen. den haag/anp - Een kwart van de topmanagers in de zorg ver dient te veel. Dat blijkt uit een onderzoek dat minister Hooger- vorst (volksgezondheid) heeft la ten uitvoeren naar de salarissen van bestuurders in de zorg. De Raden van Toezicht van zorginstellingen moeten de sa larissen beter in de hand gaan houden met een gedragscode. Hoogervorst heeft dit gisteren geschreven aan de Tweede Ka mer. Hij heeft de topsalarissen vergeleken met richtlijnen die de koepels van zorgdirecteuren zelf hebben opgesteld. In een een kwart van de gevallen over stijgen de lonen die richtlijnen. Dat ligt voor een deel aan de sa larissen van oudere bestuur ders. Die zijn nog vastgesteld volgens oudere normen, waar bij hogere maxima waren vast gelegd. Hoogervorst schrijft zich zorgen te maken over de salarissen, maar kan niet zelf ingrijpen. Voor personeel in de zorg is er een CAO, raden van besturen en directeuren onderhandelen individueel over hun loon. Het gemiddelde loonadvies van de koepels voor ziekenhuis- en zorgdirecteuren loopt uiteen van 117.000 euro voor het top management in de ouderen zorg tot 174.000 euro voor zie kenhuisbestuurders. Hooger vorst zou graag zien dat ook de zorgtop de salarissen de ko mende twee jaar bevriest. De meeste te goed beloonde bestuurders krijgen tot 10 pro cent te veel. Hierbij zijn bonus sen niet meegeteld. Van de be stuurders krijgt 14 procent een extraatje, met een gemiddelde van 6800 euro. Daardoor ko men de salarissen 0,6 procent hoger te liggen. In ziekenhuizen liggen de bonussen hoger dan gemiddeld (21.000 euro). beswerd - Wisselvallig weer was het gister avond in Noord-Nederland, en dat was nog zacht uitgedrukt. Het ene moment stonden de paarden langs het Aduarderdiep in het Groningse Beswerd nog in de storm en de stromende regen, even later was de natuur lieflijk en rustig en zagen ze de ondergaande zon in het water schijnen. Foto: GPD/Reyer Boxem baarn, utrecht - De familie van het vermoorde Baarnse echt paar Hans en Ria Müller zegt geen wraakgevoelens te hebben tegen Paul de Rijk. De zestigja rige Baarnaar werd gisteren door de Utrechtse rechtbank tot levenslang veroordeeld voor de moord op de Müllers en fraude met hun kapitaal. ,,Ik heb geen wraakgevoelens, omdat Paul de Rijk ziek is. Wraak past ook niet bij mijn christelijke overtuiging", aldus Hans van der Velde na de uit spraak. Hij is de broer van Ria Müller-van der Velde. „Maar ik heb geen medelijden met De Rijk. Hij is een gevaarlijke gek en ik ben blij dat hij geen tbs krijgt. Hij mag nooit meer vrij komen." Wel vindt hij het stui tend dat De Rijks advocaat in hoger beroep gaat. Rechter E. Bueno sprak van 'af schuwelijke' moorden. „Hij heeft het echtpaar Müller in hun eigen, vertrouwde omge ving, zonder scrupules en vol gens een vooropgezet plan, op een gewelddadige wijze om het leven gebracht. Hij heeft daarna op mensonterende wijze het echtpaar onder de grond ge stopt." De rechtbank rekent het De Rijk aan, dat hij de lichamen uitge rekend op het terrein van lon- derboerderij Canton had begra ven, waar hij beheerder was. „Dat maakt de gepleegde moorden voor velen, in het bij zonder voor ouders en kinde ren, extra weerzinwekkend." Volgens de rechtbank heeft De Rijk het echtpaar tussen 4 en 10 november 1999 omgebracht. Geldnood was zijn motief. .Al leen dan zou hij als heer en meester over het geld en de goederen van het echtpaar kun nen beschikken." De Rijk heeft 160.000 euro van de bankreke ning van de rijke Müllers ge plunderd. De rechtbank heeft met het vonnis, dat gelijk is aan de eis van de officier van justitie, ze ker willen stellen dat De Rijk nooit meer terugkeert in de maatschappij. In het Pieter Baan Centrum (PBC) is gecon stateerd dat de Baarnaar ernstig gestoord is en dat de kans op herhaling van moorden groot rijswijk/anp - Bij de intermediairs in de kinder opvang verdwijnen de komende maanden zeker vierhonderd banen als gevolg van de nieuwe Wet kinderopvang. Dat hebben de drie grootste be drijven in de sector gisteren gezegd. Bij Kintent verdwijnen in eerste instantie 210 van de 330 ba nen. Concurrent KidsConcern zal honderd tot 120 van de 220 werkplaatsen moeten schrappen en CMK gaat van 130 naar vijftig werknemers. De drie intermediairs wijten het banenverlies aan de nieuwe regels die op 1 januari gaan gelden voor de kinderopvang. twee pleegkinderen. „Eén kind zit hier al bijna twee jaar, het andere bijna drie jaar", vertelt vader Rauwerdink. „Ik begrijp niet waarom Naima weg moest. Het enige dat Nidos zegt, is dat het met cultuur te maken heeft. Zo kan Naima toch niet integre ren?" Nidos wil dat het Somalische meisje bij een zogenoemd cul tuurgezin wordt ondergebracht. „Er zijn twee redenen voor plaatsing in zo'n gezin", legt woordvoerder M. Berk uit. Al leenstaande minderjarige asiel zoekers krijgen een cultuur shock als ze in Nederland ko men. Het is dan beter om ze bij iemand te plaatsen die uit de zelfde cultuur komt. Verder is het zo dat ze in principe niet in Nederland mogen blijven. Het is dan niet wenselijk als ze ge wend zijn geraakt aan de Ne derlandse cultuur." dreumel/anp - Advocaat Baur van de familie Rauwerdink uit Dreumel, van wie pleegkind Naima dinsdag van school werd gehaald, spant een kort geding aan tegen stichting Ni dos, de voogdij-instelling voor Jonge asielzoekers. Nidos vindt dat het Somalische meisje in een zogeheten 'cultuurgezin' thuishoort. „Naima raakt uit haar doen omdat ze is weggehaald bij haar pleeggezin", verklaarde de ad vocaat van het gezin Rauwerd ink gisteren. „We willen met het kort geding proberen Naima te rug te brengen bij haar oor spronkelijke pleeggezin." De familie Rauwerdink is een pleeggezin voor crisisopvang. Normaal gesproken worden kinderen daar voor drie maan den geplaatst, met een eventue le verlenging van nog eens drie maanden. Het gezin heeft nog den haag/anp - Als bestuurslid van de Technische Hogeschool Rijswijk had minister Van der Hoeven (onderwijs) geen hand in het opnieuw beginnen van een eerder verboden opleiding. Dat zei de minister gisteren in een debat met de Tweede Ka mer, die haar voor vermeende betrokkenheid bij fraude in het hoger onderwijs voor de tweede keer op het matje riep. De oppositie vindt dat Van der Hoeven bij het eerste debat over de kwestie, in april, een bok schoot door te zeggen dat er in haar tijd als bestuurslid van de TH Rijswijk geen nieuwe opleiding was begonnen die niet door de beugel kon. Later bleek dat de hogeschool in november 2001 wel degelijk de omstreden opleiding 'top jaar management' had aange boden. De school vroeg van de overheid geld voor studenten aan deze opleiding, hoewel eer der was vastgesteld dat dit niet mocht. De minister wuifde dit weg. Ze wierp tegen dat de toenmalige voorzitter van college van be stuur de gewraakte opleiding weer was begonnen, zonder het stichtingsbestuur daar iets van te zeggen. Eerdere opleidingen waarvoor de TH Rijswijk ten onrechte overheidsgeld kreeg, dateerden van voor haar tijd als bestuurslid, zei ze gisteren nog maals. Dus had de minister het in haar ogen bij het juiste eind toen zij bij het eerste debat over haar vermeende betrokkenheid bij de zogeheten HBO-fraude stel de als bestuurslid niet betrok ken te zijn geweest bij fraudu leuze constructies. PvdA, GroenLinks en SP lieten Minister Van der Hoeven. Foto: GPD/Harmen de Jong zich niet overtuigen. „Het ver trouwen in de minister heeft een deuk opgelopen", zei PvdA'er Tichelaar. Maar de mi nister wegsturen wilden ze niet. Om bij de afwikkeling van de HBO-fraude de schijn van be langenverstrengeling te vermij den, heeft Van der Hoeven de eindverantwoordelijkheid over gedragen aan collega-minister Hoogervorst (volksgezondheid). den haag/gpd - Het kabinet wil de topsalarissen van ambtena ren en semi-ambtenaren aart- pakken. In de toekomst mogen zij niet meer verdienen dan de premier, zo'n 123.000 euro bru to per jaar. Minister Zalm van financiën kwam gisteren met het voorstel tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen. Op dit mo ment verdienen veel topambte naren en directeuren van in stellingen salarissen die veèl hoger zijn dan die van minis ters of de premier. Bovendien bleek dat de directeuren zich zelf vaak hoge salarisstijgingen toekenden, omdat ze vonden dat ze veel te weinig verdienden in vergelijking met directeuren in het bedrijfsleven. (advertentie) ke"keas. V kunt ct,e ^owroom- "Pgestclde kent 8 zo'n sn £jv toebehoren mTfPPARATvVR maar «efe, 70o/o met feoninge„ tot 33 voor h„ Jfi °PKWWk'^nmaxx.nl door James McGonigal en Hans van Soest den haag - Het conflict tussen kabinet en vakbeweging zit muurvast, roept iedereen. Maar de afgelopen dagen is gebleken dat alle partijen nog wisselgeld hebben om de patstelling te doorbreken. 'Het dossier vut en prepensioen is gesloten. Maar het kabinet wil graag praten' (vice-premier Zalm in de Tweede Kamer). 'Er kan nog wel wat met de vut voor slijtende beroepen' (mi nister De Geus na de demon stratie zaterdag). 'De levens loopregeling die voor het pre pensioen in de plaats komt, moet technisch nog helemaal worden ingevuld. Daarbij is al les bespreekbaar' (CDA-fractie- voorzitter Verhagen). 'Ik heb nog wel wat achter de hand' (FNV-voorzitter De Waal in een interview met VNO-blad Fo rum). Ziehier een opsomming van standpunten die aangeeft dat het kabinet en de vakbeweging zich in een patstelling hebben begeven, maar nog wel bewe gingsruimte zien. Voor zichzelf en voor anderen. SER-voorzitter Herman Wijffels, de gedoodverfde bemiddelaar, zoekt voorzichtig naar aard en omvang van de openingen die geboden lijken te worden. Pas als hij meer duidelijkheid heeft, wil hij een rol als 'verkenner' op zich nemen. „Er moet natuurlijk wel een agenda te maken zijn, met con crete zaken waar je over kunt praten", zegt een Haagse inge wijde over de kansen op een succesvolle bemiddeling. Ook hij taxeert dat alle partijen nog een paar dagen nodig hebben om 'een beetje tot rust te ko men' na de demonstratie en het laatste Kamerdebat. Het is denkbaar dat gesprekken tot een compromis leiden, al zijn de persoonlijke verhoudin gen erg stroef geworden. Maar het is ook denkbaar dat het ka binet zelf nog een stap zet. Het CDA meent dat de herstellende premier Balkenende nog een rol heeft te spelen. Op een rijtje de punten die sa men een oplossing bieden die iedereen pijn doet, maar nie mand zou kunnen weigeren. Mensen die veertig jaar zwaar werk hebben gedaan kunnen toch eerder stoppen met wer ken. Zij krijgen de ruimte om dit te bekostigen via extra pen sioenpremies of via ruimere re gels in de levensloopregeling, waarbij de baas belastingvrij meer mag inleggen. De uitvoering van de levens loopregeling wordt toegewezen aan de pensioenfondsen. Een collectieve regeling, maar met individuele aanspraken. Geen omslagstelsel, iedereen betaalt voor zichzelf. Gespaarde pre mies zijn niet opeisbaar. Die gaan óf in levensloop, óf in pensioen. Wie tot zijn 65ste doorwerkt, kan zijn gespaarde levensloop premie gebruiken voor een ho ger pensioen. Wie dat niet wil, mag er twee jaar en ruim een maand eerder uit (2,1 jaar). De regeling voor de ontslag vergoeding (nu ter hoogte van een jaarsalaris zonder korting Gekissebis over aantal betogers blijft Waren het er nu ruim 200.000 of meer dan 300.000? Een hal ve week na de massale vak bondsdemonstratie van zater dag doemen er allerlei theo rieën op over de berekening van het precieze aantal beto gers. De vakbonden houden het op ruim 300.000 demon stranten, wat volgens hen een laatste schatting is van de ge meente. Ook in het debat van dinsdag hadden Kamerleden het over dit aantal. De politie houdt het op ruim 200.000, wat volgens woordvoerster Florax een erg realistisch aan tal is. Volgens actiecoördina tor Pentenga van de FNV ba seert de politie zich alleen op het aantal mensen rondom het Museumplein, terwijl het door de hele stad erg druk was met demonstranten. op de WW) uitbreiden naar twee jaarsalarissen. Jongeren houden recht op de zogenaamde kortdurende WW. Herkeuring in de WAO wordt verzacht of uitgesteld, zolang het beroep op deze uitkering blijft teruglopen. Het saldo van de maatregelen is: prikkel om door te werken - tot 65 of langer, behoud van a een vorm van prepensioen, met een plusje voor de slijtende be^ roepen (met behoud van de ali gemene overgangsregeling voor 55-jarigen en ouder), verrui ming van ontslagregelingen en financiering met geld dat al ge spaard is (betaalde VUT-pre- mies). Als Wijffels dit voorstel op tafel zou kunnen leggen na een rondje 'verkennen' of 'informe ren'. durft geen van partijen 'nee' te zeggen. Voor wat dan nog aan geschilpunten rest, kan de vakbeweging niet half Ne derland in brand steken. De werkgevers vinden rust in de bedrijven ook wat waard. En het kabinet moet er op vertrou wen dat het hiermee mogelijk zal blijken de nullijn in CAO's vast te houden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3