V Boze buitenwereld zet mensen weer aan een spel GESPREK VAN DE DAG Tistochwatèh Nieuwe ruimteprijs voor raketverbinding naar opblaasbaar hof Amsterdam even zoenstt Boekenwu leest als en niet minde 30.000 mensen kiezen Speelgoed van het Jaar 2004 PRINSES MAXIMA en rapper ALI B groeten elkaar door op hedendaagse manier de vuisten tegen elkaar te stoten. Maxima was gisteren aanwezig bij de première van de film See Yourself, waarin leerlingen in het vmbo en mbo hun veelal nega tieve imago en zelfbeeld onderzoeken. Foto ANP/Olaf Kraak Hollywoodster MATT DAMON (33) houdt zijn vriendin Luciana Barroso weg voor de pers. ,,lk geloof dateral te veel relaties door de RODDEL PERS zijn verwoest", zei hij tegen het Duitse televisieblad TV Movie. Maar zijn relatie is niet de enige re den dat Damon de pers schuwt. „Bovendien wil ik niet dat er te veel over mijn slechte gewoontes bekend wordt. Ik rook! Ik heb al vaker gepro beerd ervan af te komen, maar zon der succes. Erg frustrerend." Anatole France De kat paart in haar wezen het geduchte uiterlijk van een Tartaars krijger aan de lome bevalligheid van een oosterse vrouw Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan begin nen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn ei gen jeugd en goede voornemens strijden om voor rang. In deze column leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 3. 'Het is toch wat, hè', zeg ik tegen Judith. De bank is bedekt met kranten. Alsof we niet lezen maar van plan zijn het plafond te gaan witten. Het is eruit voordat ik het weet, maar wat een bejaarderige op merking! Tistochwatèh. Oude mannetjes op parkbankjes ma ken zulke opmerkingen. Van die tandeloze mumme- laars met magere, holle nekken, waar het scheerap- paraat geen eer meer aan kan behalen. Van die man nen die meer broek zijn dan been. Wat is toch wat?', zegt Judith. Ze laat haar krant even zakken. 'Dat we een kind krijgen', zucht ik. 'En meteen de eer ste keer raak. Dan zit ik lichamelijk toch nog wel re delijk in elkaar. Ze legt de krant neer. Moos, onze kater, gaat erop lig gen. Hij vindt die pagina's lekker warm. Maakt niet uit wat erop staat, al zijn het doodsberichten. Lubbe, zijn broertje, slaapt op de zwarte fauteuil. Zijn ene oor beweegt als een periscoop. Krijgt Moos iets wat hij niet krijgt? 'Misschien ben ik wel erg vruchtbaar', zegt Judith. 'Mijn moeder heeft tenslotte vijf kinderen gekregen. Alsof het zo moet zijn, begint er op de televisie een programma over het ontstaan van het menselijk le ven. Spennatozoïden schieten over het scherm. Judith's belangstelling is gewekt. 'Net komma's met een bewegend staartje', zegt ze. Voor mij zijn het re gendruppels. Voortschietende regendruppels op het raam van een trein. Regendruppels die snel op weg zijn naar de plek die we verlaten hebben. 'Wat voel je nu eigenlijk?', vraag ik. 'Niks', zegt ze. 'Niks. We vertellen het ook nog aan niemand, hoor. Daarvoor is het nog te vroeg. 'Ben je bang dat het fout gaat?' 'Nee', zegt ze. Het gaat niet fout. Ik voel dat het kind wil komen. In haar buik zit een wezen, gehurkt. De kleine han den voorde ogen. Netzoals wij, toen we nog verstop pertje speelden. We lieten een jongetje tot honderd tellen. Toen hij eindelijk Ik kom! kon roepen, was het donker in de straat. Wij zaten toen allang thuis, had den al gegeten. Vanachter het raam zagen we hem paniekerig heen en weer rennen. Hij zocht zelfs ach ter de magerste straatlantaarn. We lachten ons rot. En onze vaders en moeders glimlachten stiekem mee. Toen ik zo'n jaar of zesendertig was, keek ik anders naar de toekomst dan nu. Voor mij lag een land schap zonder scherp afgetekende begrenzing. De ho rizon van de dood was er ook toen wel, maar vaag. Van achter elke boom kon weer een nieuw geluk te voorschijn springen. Maarzo gauw iets in vervulling was gegaan, verloor het zijn glans. Mijn eerste gedichtenbundel bij een echte literaire uitgeverij, dat was wat! Ik zag mezelf al onder woeste wenkbrauwen aan zee lopen, maar al na een week lag hij onder de poot van een wankel ta feltje. Ik zag niet wat ik had, snelde in mijn hoofd vooruit. Mijn gedachten renden van mij weg als onvermoei bare hardlopers. Ik bekommerde me niet om het ge luk dat ik had, verzorgde het niet. Misschien had mijn toenmalige vrouw me eens goed door elkaar moeten schudden, moeten zeggen: 'Kom terug uit die toekomst. Daar, in die kinderstoel, zit je kind. Kijk eens naar die leuke ogen. hoor eens hoe het pappa zegt. Wat zoek je toch in die toekomst? f0&X Ben je iets kwijt? Misschien ligt het hier wel ge- - woon.De nevels zijn opgetrokken. De dood komt dichterbij. Zoveel tijd heb ik niet meer. Dat dwingt mijn blik naar het he den. In één oogopslag kan ik zien wat ik heb. Een vrouw die, als ik twee dagen weg ben, zegt dat ze me mist. Een zoon van zestien, die af en toe langskomt en zich bij mij thuis voelt. Een andere zoon die niet komt, maar die mis- schien af en toe aan mij denkt, zoals ik denk aan hem. Heel die kleine we reld waarin ik leef; dat huis, waarvan de deur op slot kan tegen de nacht. Het kussen, dat mijn hoofd elke nacht draagt alsof het een kroon is. Maar laat ik niet te melancholiek wor den. Het kind dat komt, eist een wakke re blik. Een energieke levenshouding. Met frisgewassen hoofd, de zeep nog in je oren, elke dag naar de baas, de grint- kleurige pet in de hand. lood donderdag 7 oktober^ "J DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK ALBERT snapt er niks van. Waar ko men al de praatjes vandaan dat de 46-jarige ongetrouwde erfprins van Monaco HOMOSEKSUEEL zou zijn? Hij doet toch zijn uiterste best om steeds weer met mooie vrouwen op feestjes en galavoorstellingen te ver schijnen? Hij heeft nota bene zelf de bobsleebond van Monaco opgericht en rent zich bij Olympische Winter spelen rot achter de slee. Dat moet genoeg zijn om zijn mannelijkheid te bewijzen en de al jaren aanhouden de geruchten over zijn geaardheid de kop in te drukken. Op een feestje in New York beklaagde de prins zich weer eens. Ik weet niet hoe het komt. Misschien omdat ik niet ben getrouwd, maar ik ken een heleboel vrijgezellen van mijn leeftijd. Ik was echt ontdaan toen ik het voor het eerst hoorde," aldus Albert. Hij zoekt nog altijd de 'ware'. ,,Het valt niet mee om met mij een toekomst op te bouwen. Daarom moet ik er ze ker van zijn dat ik de juiste keuze maak en dat mijn toekomstige echt genote ook weet waar ze aan begint. Daarom ga ik niet over één nacht ijs." Dat wordt in Monaco begrepen, maar om het nu 46 jaar te laten vrie zen gaat wat ver. Vandaar dat vader Rainier de opvolging alvast heeft veranderd, zodat de kinderen van Caroline op de troon kunnen komen. Je weet maar nooit. De Duitse wereldomroep is een NIEUWSDIENST in de taal KLING- ON begonnen. Klingon wordt ge sproken in de Amerikaanse science fiction televisie- en filmreeks Star Trek. Met de Klingon-website viert de zender Deutsche Welle het 10- jarig bestaan van haar diensten op internet. De publieke omroep meldt al jaren nieuws in dertig andere ta len. De Klingon-website is geda teerd op het jaar 2379 en is ook in het Duits en Engels te lezen. Een taalkundige ontwikkelde het Kling on in 1984 voor de filmmaatschap pij Paramount. In Star Trek wordt de taal gesproken door vijandige krij gers van de planeet Qo'noS. De excentrieke Amerikaanse rock zanger Marilyn MANSON (30) wil in Berlijn TROUWEN. Voor het huwe lijk met zijn 32-jarige vrien din Dita von Teese zoekt hij naar een kas teel in of bij de Duitse hoofd stad, zei een woordvoerder van Mansons platenfirma Universal giste ren. Manson en zijn vriendin willen vanaf no vember een paar maanden in Berlijn gaan wonen. Mogelijk neemt hij daar in die tijd een film op. De zan ger, bekend doorzijn provocerende optredens en zijn opvallende make up, vertelde vorig jaar Berlijn-fan te zijn. Tijdens een optreden zei hij: „Berlijn inspireert mij op vele ma nieren". Foto: EPA Het federaal gerechtshof in Duits land heeft de 5-jarige DOCHTER ALEXANDRA van prinses Caroline van Monaco en Ernst August van Hannover ruim 76.000 euro SMAR TENGELD toegekend, omdat rod delbladen foto's van haar hadden afgedrukt. Dat heeft het hof gisteren in Karlsruhe bekendgemaakt. Hier mee bevestigt het federale gerechts hof een eerdere uitspraak van het gerechtshof in Berlijn. Het is het hoogste bedrag aan smartengeld dat ooit in Duitsland is toegekend aan een minderjarige, aldus de advocaat van de prinses. Golfsuperstar TIGER WOODS is dinsdag GETROUWD met het Zweedse model Elin Nordegren. Het huwelijk werd temidden van hon derd gasten gesloten in een herme tisch afgegrendeld luxueus vakan tiepark in Sandy Lane Beach op het Caribische eiland Barbados. De kos ten van de bruiloft beliepen ruim 2 miljoen euro. De Amerikaanse miljardair en ho telketeneigenaar Robert Bigelow bereidt een nieuwe ruimtewed strijd voor, nu deze week de Ansa- ri X Prize van 10 miljoen dollar is gewonnen door SpaceShipOne. De X Prize ging naar de particulie re onderneming die als eerste met een ruimtevliegtuig voor drie in zittenden naar 100 kilometer hoogte reisde en deze trip binnen twee weken herhaalde. Dat lukte luchtvaartondernemer Burt Ru- tan, gefinancierd door miljardair Paul Allen van Microsoft. Bigelow stelt voor zijn nieuwe America's Space Prize een geldbe drag van 50 miljoen dollar be schikbaar voor de particulier die als eerste herhaalde malen met een ruimtevliegtuig in een om- loopbaan rond de aarde komt. De helft van de geldprijs betaalt hij uit eigen zak, de andere helft moet van andere geldschieters ko men. Bigelow hoopt met de prijs een vaste raketverbinding van de grond te krijgen naar zijn ruimte hotel, vertelde hij gisteren aan Space.com. Hij investeerde de af gelopen jaren al miljoenen in het bedrijf Bigelow Aerospace, dat in 2010 een opblaasbaar ruimtesta tion in een baan om de aarde wil hebben om te exploiteren als ho tel. Een eerste schaalmodel van zo'n 100 kubieke meter inhoud wordt volgens plan komend jaar in de ruimte beproefd. Op ware grootte is de Nautilus, zoals het ruimtehotel is gedoopt, 330 ku bieke meter groot, niet eens zo heel veel kleiner dan het huidige internationale ruimtestation ISS. De komende maanden worden de precieze wedstrijdvoorwaarden van de nieuwe Space Prize be kendgemaakt. Vast staat, dat het nieuwe raketvliegtuig veel steviger en sneller moet zijn dan SpaceS hipOne, die 'slechts' een snelheid van bijna 4200 km/u haalde. De NASA-space shuttles reizen met dik 25.000 km/u naar de ruimte. Bij de terugkeer en het afremmen in de dampkring loopt de hitte aan de buitenzijde van de shuttles op tot zo'n 1650 graden Celsius. Voor de Space Prize moet, binnen een afgesproken termijn, twee maal een doel -de Nautilus- op minimaal 180 tot 200 kilometer hoogte worden aangedaan door een ruimteschip dat ten minste vijf inzittenden kan vervoeren. Piet Arp Met vette geldprijzen word probeerd een raketdienstrej^ ling van de grond te krijge^ Amsterdam staat zondag teken van zoenen. In culjv centrum De Balie wordtp het 'zoenseizoen geopeip een project om de liefdek stad te bevorderen. Metp oproep om meer te zoerji' straat en de sfeer van eeg1 ste mooie zomerdag op jc pen, maar ook als een pi?l tot bewustwording hoe ig sen met elkaar omgaan, gengeluid tegen de verhf in de maatschappij en hj doorgeslagen individual]! aldus de initiatiefnemer?] Echte boekenliefhebbers 1 nog vrijwel evenveel als di geleden. Maar sinds 1975 hoeveelheid tijd die aan b wordt besteed met eendet daald. Dit is voornamelijk volg van de daling van hel boekenlezers. Dat blijkt u gisteren verschenen publi van het Sociaal en Cultureji bureau. Ondanks het ruimere aanl de hoeveelheid tijd die Nej ders aan media en iet (inf<| en communicatietechnolq steden sinds 1975 vrijwel gebleven. Van de gemiddf uur vrije tijd per week gaa op aan media en iet. Twet deel van de mediatijd (12, televisietij d. Elke nieuwe generatie telt lezers van boeken, krantei tijdschriften dan de vorigt in 2000 van de 20- tot 34-j minder dan de helft (46 pi nog een tijdschrift of een 1 Van de 50- tot 65-jarigen ruime meerderheid dat. Ouderen blijven de publie roep nog het meest trouw re Idjkers geven de voorke de commerciële omroep, derland is het marktaandf de publieke omroep verge met andere Europese land tief laag. Per hoofd van de king wordt echter ook veej geld aan de publieke omri steed dan bijvoorbeeld inj land en Groot-Brittannië. Dat geldt ook voor de hop de inkomsten van de publ omroep per hoofd van de king (inclusief reclame- ei sorgelden 45 euro per jaai over 97 in Duitsland en IC Groot-Brittannië). Alleen i tugal en Spanje ligt het be ger dan in Nederland. In 1 waar per hoofd van de be1 meer wordt uitgegeven aa publieke omroep is het m deel ook groter, anp Het Little People Koninklijk Kasteel valt het meest in de smaak bij baby's en peuters, denken de stemmers. Foto's: ANP Het Little People Koninklijk Kasteel is gisteren uitgeroepen tot Speel goed van het Jaar 2004 in de cate gorie baby en peuter. Kleuters blij ken gek op de interactieve spel computer V. Smile, junioren (6-8 jaar) kiezen voor de bewegende knuffel Furrealfriends Panda, tie ners (8-12 jaar) racen het liefst met de Meccano Design Auto en in de leeftijd 12 en ouder is de bestuur bare helikopter Sky Watcher het populairst. Speelgoedliefhebbers konden in alle categorieën hun stem uit brengen, maar mochten niet meer dan één artikel per leeftijdsgroep kiezen. De verkiezing is bedoeld om uit te vinden welk type speel goed het best past bij een leef tijdsfase. Bovendien wil de orga nisatie laten zien welke nieuwe ontwikkelingen er zijn op speel- goedgebied. In totaal brachten dit jaar 30.000 mensen 105.000 stem men uit. Het jaar daarvoor brach ten 23.000 mensen bijna 80.000 stemmen uit. Het zijn nog steeds de oude wet ten die gelden voor een succesvol stuk speelgoed: de kwaliteit moet goed zijn, het spelprincipe moet kloppen en het moet vooral erg leuk zijn. Dan kan een nieuw spelletje of stuk speelgoed een groot succes worden, weet direc teur Frans Roozen van Jumbo Ne derland. Verschillende stukken speelgoed van de speelgoedfabrikant Jumbo waren dit jaar genomineerd voor de verkiezing van Speelgoed van het Jaar 2004, maar Roozen ging aan het eind van de dag zonder prijzen naar huis. De verkiezing werd dit jaar voor de 31ste keer gehouden, dit keer in het Olym pisch Stadion in Amsterdam. De speelgoedfabrikant, die al 151 jaar bestaat, treurt niet, want succes heeft het nog steeds: in zowel spelletjes als speelgoed. De laatste jaren mag dan de tech niek en elektronica in speelgoed en spelletjes zijn toegenomen, er blijft grote belangstelling voor het traditionele speelgoed en spelle tje, weet Roozen. „Je ziet eigenlijk aan beide kanten de vraag toene men." Hij noemt vooral de her nieuwde aandacht voor het gezel schapsspel waarbij het leuk is om dat samen aan tafel te doen, om elkaar uit te dagen. Het heeft vol gens Roozen allemaal te maken met de „boze buitenwereld waar door mensen weer meer naar el kaar toe kruipen". Grote successen van de afgelopen jaren zijn de Kolonisten van Catan van 999 Games, al drie jaar het Het constructiespeelgoed Meccano bestaat al heel lang maar is nog altijd populair. De Meccano Design Auto won in de categorie tieners (8-12 jaar). bestverkochte spel in verschillen de Europese landen, maar ook Jumbo Jet en Adel Verplicht van Jumbo zijn succesvol. Bij Jumbo Jet moeten mensen proberen om over de hele wereld vliegrechten te bemachtigen; een spel met gok ken en tactiek. Daarnaast blijft het educatieve ka rakter in de spellen en het speel goed aantrekken. Vooral Jumbo richt zich daar sterk op. Zo is dit jaar bij de speelgoedfabrikant een soort variant op Dokter Bibber uitgekomen, onder de naam Vol gende Patiënt. Kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar leren via het spel het menselijk lichaam kennen. Antonia van 9 lentes jong vindt vooral het vooral erg gezellig als ze samen met andere mensen een spelletje aan tafel kan doen, al vind ze het ook leuk om een speelauto te besturen. Ze lonkt vooral naar de nieuwe radiografi sche auto van Meccano: „die vind ik wel stoer". Haai- vriendinnetje Lindsay (9) vindt Rummy Cup nog steeds een leuk spel. Ze legt Antonia uit hoe dat werkt. „Soms spelen we dat iedere dag en soms niet. Als ik het speel, speel ik het met mijn zusjesvertelt Lindsay. Voor de televisie zitten is er dan niet meer bij. Dan speelt bovenal de drang om te winnen, anp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2