'dsche Boys heeft een paleisje SPORT oofdklassers zitten met doping in de maag f s m - - R9 BALLETJE MET Belletje met: Peter Ernst Balletje aangeboden door m heeft geen spijt van verhuizing van Boshuizerkade naar De Vliet donderdag 7 OKTOBER 2004 (ch/gpd - Vier van de 45 controles in de hoofd- van het amateurvoetbal vorig seizoen een po- esultaat op. De KNVB incties opgelegd die va- ian enkele weken tot en- aanden schorsing. De 3ond weigert om na- an betrokken clubs of te verstrekken. Van- comt het onderwerp do pingcontroles aan de orde bij het eerste officiële overleg tus sen vertegenwoordigers van de hoofdklassen en de bond. Anton Vos, voorzitter van de TOP-amateurs uit Oss, en zijn collega's willen vooral meer duidelijkheid van de KNVB. ,,Dat vier spelers positief zijn bevonden, dat weten wij niet eens. Wij zijn niet zozeer geïn teresseerd in namen van be trapte spelers, maar we willen wel weten welke stappen de KNVB onderneemt tegen de be trokken speler en zijn club." Volgens Vos is de lijst met ver boden middelen ook te uitge breid. ,,Er staan een heleboel middelen op waarvan je vol gens mij niet beter gaat voet ballen. Neusspray en wiet bij voorbeeld." Rob de Leede, voorlichter bij de ing in amateurvoetbal vorig seizoen worden in de hoogste klas- in het amateurvoetbal dopingcontroles den. Spelers uit de hoofdklasse zaterdag, g, vrouwenvoetbal en eredivisie zaalvoet- Dien in aanmerking voor een test rondom aining of competitiewedstrijd, etrokken verenigingen, spelers en speel- ijn van tevoren geïnformeerd over de jles door een informatiepakket, mtroles worden in Nederland uitgevoerd door DoCoNed, Dopingcontrole Nederland. In het amateurvoetbal werden vorig seizoen in to taal 45 controles uitgevoerd, verdeeld over vijf tien controlemomenten. Om te bepalen waar gecontroleerd wordt, verricht DoCoNed een ge heime loting. De KNVB noch de verenigingen worden vooraf op de hoogte gesteld van mo ment en plaats van een dopingcontrole. Dit sei zoen houdt de KNVB tot aan het einde van het jaar 72 dopingcontroles bij amateurclubs. KNVB, doet geen enkele mede deling over welke clubs of spe lers het gaat. „Bij het betaalde voetbal doen we dat wel, in het amateurvoetbal niet. We vinden dat privébelangen dan te veel op het spel staan." Een van de betrapte spelers is - zoals eerder bekend werd - Ma rio Mansveld. De speler van de Voorburgse hoofdklasser Tone- gido werd in februari betrapt op het gebruik van een verbo den middel. Bij de KNVB is vol gens De Leede niet al te veel ophef gemaakt over de vier po sitieve gevallen.Ais je ziet wel ke producten allemaal op de lijst staan, kun je snel in over treding zijn. Aan de andere kant moeten alle spelers weten wel ke producten op de dopinglijst voorkomen. Je mag dus ver wachten dat ze op de hoogte zijn. En zeer alert." De KNVB heeft besloten het aantal controles te verhogen. Dit jaar worden alleen al in de eerste helft van het seizoen achttien maal vier spelers ge controleerd. De Leede: „We hebben nu nog helemaal geen jurisprudentie. Pas als je het een paar jaar doet, weet je of er sprake is van veel dopege bruik." De amateurs van UNA uit Zee- lst nemen intussen het zekere voor het onzekere. De club heeft alle tegenstanders in de hoofdklasse B (zondag) via een brief laten weten dat er in de pauze van een wedstrijd geen thee meer hoeft te worden ge serveerd, omdat iemand er wel eens dopingproducten in zou kunnen gooien. Het aantal van vier positieve ge vallen heeft directeur Rob van Kleij van het Nederlands Cen trum voor Dopingvraagstukken niet versteld doen staan, zo zegt hij. „Voor mij is het geen aan leiding om verontrust te zijn over doping in het amateur voetbal. Bijna tien procent is misschien veel, maar we moe ten in ogenschouw nemen dat het om een klein aantal contro les gaat." erteam van het Sassenheimse Sportrust/Van was opnieuw succesvol in de nationale kader- tie. In Weteringbrug werd met 4-2 van De usic Mining gewonnen. Er was wisselend sue de teams uit Langeraar. Medekoploper De eioor met 4-2, maar Verdel Orchideeën haalde 6-0. snooker biljarten ar Rogier van der Kamp staat na drie Dutch Ranldng (DSR) toernooien op een gedeelde f b plaats. Van der Kamp verdiende met een u ing in het derde ranking-toernooi van afgelo- 'keinde in snookercentrum Spijkenisse maar punten. Eerder scoorde hij in Alkmaar 80 en tkerk 96 punten. Hierdoor komt zijn totaal op ten. Nationaal Kampioen Stefan Mazrocis won rement in Spijkenisse en Reind Duut gaat met ten aan de leiding in het klassement. (Krs uit Leiden verloor de tweede ronde in de overgangsklasse van de nationale dartscompetitie. Te gen 't Vonderke verloor het Leidse team met 7-3. Flip Boer en Edwin de Ruiter hebben de nationale NBB-competitie in de meesterklasse (paren) gewon nen. Het tweetal scoorde over twee competitieweek- einden een gemiddelde van 54,67 procent. In de slot- ronde zelfs een topscore van 77,08 procent. Voorhou- ter Loek Verhees en Jan Jansma werden tweede op driehonderdste van een punt (54,64). De Leidenaren Jean Paul Vis en Gerard Versluis (Crash) werden zesde met 52,78. Het Leidse duo Ed Hoogenkamp en Roel Pi ket degradeerden uit de meesterklasse. dammen Het Leids Damgenootschap (LDG) kende in de eerste ronde van de nieuwe DMH-competitie een uitstekende start. Het hoofdklasseteam won met 9-7 van het sterke RDC-Rijnsburg. Aan de topborden wonnen Arjen de Mooij en Eric Hogewoning voor RDC, maar aan de la gere borden werden LDG-winstpunten gescoord door Bronstring, Willemse, Van de Berg en Kolfoort. De Kat- wijkse Damclub (KDC) won met 10-6 van KDC 2^Hier werd aan de topborden het verschil gemaakt door winstpartijen van onder anderen Bas Messemaker en Frans de Jonge. Damlust Gouda gaat aan de leiding na een 4-2 zege op Reewijk. Arnoud van der Loeff van de Leidse Go Club behaalde een gedeelde derde plaats op het NK snel-go. De vierde dan-speler won in Almere vier van zijn zeven duels in finaleachtkamp met dertien sodos. Rudi Verhagen werd met zes punten uit zeven partijen Nederlands kampioen. schaken Het jeugdteam van Leiderdorp staat na de vierde ron de van de nationale meesterklassecompetitie (tot twin tig jaar) met vier matchpunten en acht bordpunten op de zevende plaats. Het Leiderdorpse team met de spe lers Joost Vermeend, Arjen van Splunter, Niels van Splunter en Lisa Hortensius verloren met 2,5 - 1,5 van runner-up Amstelveen 2. In de derde ronde werd met 2,5 - 1,5 gewonnen van Baam. Eerder in de competitie werd met 3-1 van Assen gewonnen en met dezelfde cij fers van Spijkenisse verloren. (bij)zaken in de sport De Haarlem Basketball Week is afgelast. Het kerst spektakel kent onvoldoende fi nanciële onderbouwing. Peter Ernst was met zijn broer Cock bijna 25 jaar vaste klant. De Leidse Basketballweekveteraan heeft de pest in. Wat nu te doen met Kerst? Nou Peter. Begin maar te schelden. „Ik scheld niet meer. Ik had het al voorspeld. Toen ze een paar jaar geleden uit Haarlem weg gingen om het in Rotterdam te organiseren, wist ik dat het de doodsteek was. In Rotterdam zit voetbalpubliek. Daar is de ondergang geschapen. Maar had je geen hoop dat de Week, eenmaal terug in Haar lem, een tweede leven kon beginnen? „Ik ben er weer geweest hoor, maar het was niet meer wat het geweest is. Het kon me niet meer zo boeien. Misschien was het een ander slag mensen dat kwam. En het niveau werd minder. We waren natuurlijk flink verwend geraakt in de loop der jaren. Dat wordt een eenzame kerst. Of niet? „Ik zal iets anders moeten ver zinnen. Het is dit jaar toch al een vreemde Kerst op zaterdag en zondag, je belt me trouwens net op tijd. Ik sta mijn koffer te pakken, want ik vertrek voor vakantie naar Lanzarote. Wordt daar nog een beetje ge basketbald? Volgens mij niet. Als ik daar een bal oppak, ben ik volgens mij de sterspeler. Fijne vakantie, Peet. „Dank je. En de bal voor deze wedstrijd wordt aangeboden door Hugo van Duijn schilderwerken. Dat viel afgelopen zaterdag te beluisteren op sportpark De Krom, voorafgaand aan het duel tussen Katwijk en Rijnsburgse Boys. Hugo van Duijn? Dat is toch die voormalige keeper van Katwijk die dit seizoen plotseling bij Rijnsburgse Boys opdook? „Jazeker, die is het." Dan kan het geen toeval zijn dat hij aanbood om de bal te sponsoren, uitgerekend het duel tussen zijn oude en nieuwe club? „Dat had ik inderdaad geregeld met degene die daar bij Katwijk overgaat." Was het een flauw grapje? Nee helemaal niet, ik ben sinds tiuee jaar voor mezelf begon nen met een schildersbedrijf en ik vond het gewoon leuk om mijn firma de bal te laten aanbieden. Hoe gaat het verder met die voormalig keeper van Katwijk die eigenlijk alleen om weer een beetje fit te worden zich onlangs bij Rijnsburgse Boys aanmeldde? „Aan het begin van het huidige seizoen had ik tivee jaar stilge staan na een blessure. Het was eigenlijk niet de bedoeling dat ik in het eerste zou keepen, zoals onlangs in die bekerwedstrijd te gen VWgebeurde. Ik zit goed in mijn vel en ik ben fit; fitter dan ooit. Een paar wedstrijdjes pak ik mee in het tweede elftal en vol gend seizoen ga ik er helemaal voor. NAAMKAARTJE "aarom heet Fiks Fiks? Een korte uitleg over de herkomst van namen van re gionale sportclubs. Michel van Gent, Fiks-archiva ris en korfbalmedewerker van deze krant, doet de herkomst uit de doeken. In februari 1927 richtten acht Oegstgeestse jonge mannen tussen de 18 en 23 jaar, die el kaar kennen van de lokale ge reformeerde Jongelingenver- eeniging, een korfbalclub op. Aanvankelijk heette de club Oegstgeester Korfbalvereeni- ging, maar enkele maanden later komt er al een naamsver andering. De leden konden kiezen tussen Fiks en Vlug. Het werd Fiks met een stem verhouding van zeven tegen vijf. „Wie de naam heeft ver zonnen, is onbekend, maar ik vermoed dat de bedenker zich heeft laten inspireren door Fluks en Pernix, de twee korf balclubs in Leiden. Je vindt in het woordenboek onder fluks namelijk synoniemen als vlug, Spelmoment uit Fiks tegen Pernix; dat moet dus wel snel gaan. Archieffoto: Dick Hogewoning snel, fiks en stevig terwijl Per nix het Latijnse woord voor vlug is. Vermoedelijk is Snel als naam afgevallen, omdat er al sinds 1919 een christelijke korfbalclub onder die naam in CLUBLIEFDE Dordrecht bestond. Later heeft een wethouder in Oegst- geest geopperd dat Fiks de af korting was voor Favoriet In Korfbal Sport, maar dat is echt onhistorisch." Een serie niet over liefde voor de club, maar over de liefde binnen de club. Deze week: Femke Hameetman en Martijn Laurense van de waterpolotak van LZ 1886. Op 11 septem ber van dit jaar werd dochter Roos Janna ge boren. Hij: 31 jaar, assurantietussenpersoon op het kantoor van zijn schoonvader. Binnenkort part ner. Zij: 30 jaar, medewerker educatie bij de kunst hal in Rotterdam. Hij: eigenlijk is het op schoolzwemmen ont staan. Toen ik 14 jaar was kregen we verkering. Zij: hij heeft het een keer uitgemaakt. Ik kreeg een briefje en mocht het pas lezen als hij weg was. 'Wat een eikel', dacht ik toen. Hij: het was een kort en bondig briefje. De boodschap was duidelijk. Ik had geen zin in een scene ter plekke. Zij: een vriend van hem had gezegd dat ik de grootste fout van zijn leven was. En nu heb ik een kind met hem. Hij: zes jaar later zat ik achter haar aan tijdens Koninginnenacht. Zij: ik woonde in De Pijp. Hij: ik heb enorm aan haar hoofd gezeken. Zij: het begon al zes weken daarvoor. Het initia tief lag duidelijk bij hem. Hij: na onze schooltijd op het Stedelijk Gymna sium was ik haar vergeten. Ik was nooit echt verliefd geweest. Zij: ik vond hem altijd een mannetje met een grote bek. Ik ben hem leuk gaan vinden toen ik hem om zag gaan met een vriend die een her senbloeding had gehad. Hij was heel zorgzaam en ging vaak met hem zwemmen. Toen zag ik een andere kant van Martijn. Hij: binnenkort gaan we verhuizen nar Voor schoten. We hebben een huis gekocht. Zij: na de winterstop wil ik weer gaan trainen en misschien een paar wedstrijdjes meepikken. Hij: ik ben gestopt op het hoogste niveau en speel nu in het derde, maar ik vind het nog steeds een heel leuk spelletje. Dus misschien speel ik later in het seizoen nog een paar wed strijden in het eerste mee. is de laatste aflevering van clubliefde. Foto: Henk Bouwman (we onderkomen van Leidsche Boys aan De Vliet. Foto: Hielco Kuipers Spierdijk twee velden met verlichting, een aan de voormalige kantine van De Sleutels, vorig seizoen nog bewoner van het sport - Boshuizerkade, is trots op de nieuwe ac- aan De Vliet. „We zijn van een tuinhuisje in gekomen." KNVB en de gemeente Leiden moest de jaar fuseren. Het liefst met LFC en VNA, an- aan de 'Kade'. Dat wilde Leidsche Boys best, nieuwe club zou wel Leidsche Boys blijven daar voelden de beoogde fusiepartners weer voor. het liedje was d#t Leidsche Boys verhuisde veld en de kantine van De Sleutels. Die club met VCL en ging over naar de accom- die club. Spijt van een gemiste kans (een aan de Boshuizerkade) heeft niemand bij Boys. „Kijk eens wat er in de loop der jaren verdwenen is, noem ze maar op: VNL, VTL, Oranje Groen, UDWS, LDWS, Unitas, LFC. nog steeds", klinkt het trots in het nieu- aan De Vliet. De club bloeit, zeker bij de senioren. Leidsche Boys heeft twaalf elftallen, acht op de zondag, vier op de za terdag. Eén elftal bestaat uit Turkse voetballers die zich niet bij de Turkse club GOL Sport aanmeldden, omdat ze na de wedstrijd wel eens een biertje drinken en dat is bij Groot Oost Leiden verboden. Alleen de jeugdafdeling is teruggelopen. De club moest een E-team en een D-elftal terugtrekken. „Er haakten spelers af vanwege de verhuizing, daardoor kregen we de teams niet meer vol." Maar Leidsche Boys is ervan overtuigd de komende jaren aandacht te moeten geven aan de groei van de jeugd. „Hier ligt de toekomst voor Leidsche Boys, we moeten er de komende jaren steeds een jeugdelftal zien bij te krijgen." Volgens voorzitter Thijs Neuteboom gaat de club acties op touw zetten om meer jeugdspelers te krijgen. „Er komen onder meer open middagen om de jeugd kennis te laten ma ken met de club." Om prestaties geven ze bij Leidsche Boys niet zoveel. „We bestaan 82 jaar en daarvan spelen we al 78 jaar vijfde klasse", zegt een van de leden. „Natuurlijk willen we niet verliezen, maar niemand ligt hier wakker van een nederlaag." Aan spelers betalen doen ze bij de vereniging al hele maal niet. „We hadden vorig seizoen een goede speler, die kon bij een andere club 1500 euro krijgen. De voor zitter stond op en gaf 'm een hand. 'Veel succes bij je nieuwe club', zei hij. Daar kunnen wij niet aan begin nen. We betalen hier allemaal contributie. Het eerste elftal krijgt wel eens een kop koffie en een flesje bier, maar daarmee houdt het op." Er wordt gewezen naar buurman GHC. Daar krijgen de spelers geld voor een overwinning. „Stel dat je tien keer wint, dan ben je bijna failliet", lachen ze bij Leid sche Boys. De voorzitter bevestigt dat er bij Leidsche Boys nooit een cent over of onder de tafel gaat. „Dat heb ik in twintig jaar nog nooit meegemaakt." Dat de prestaties niet belangijk zijn, wordt niet door ie dereen gedeeld. Vol trots wijzen ze in de kantine naar het bord aan de muur met de stand in de vijfde klasse zondag. „We staan derde, dat is toch niet gek." En op zaterdag gaat het ook goed. Een plek in de midden moot van de vierde klasse. 'En we hebben van Rooden- burg gewonnen, wie had dat gedacht'. Voorzitter Neuteboom wil ook hogerop. Hij denkt dat dat met trainer Simon van der Linden kan lukken. „Ie dereen is enthousiast over zijn aanpak. Ik kan nu wel roepen dat we de tweede of derde klasse halen, maar laten we eerst eens zorgen in de vierde klasse te ko men." SPORT SPEL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23