Leiden krijgt theatergezelschap Leidsch Dagblad Verdeeldheid bij CDA en kabinet over Turkije F-16's onderscheppen militair vliegtuig komst verkiezing Wand valt tegen Goed nieuws voor abonnees van het Leidsch Dagblad! Mijn wereld, mijn krant. fa tyaargewonde op Zijlsingel Paul Koek met ensemble naar voormalige Scheltemacomplex aan Oude Singel ERA donderdag 7 OKTOBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad (g0 SPEURDERS Speelgoed 2004 gekozen door 30.000 mensen Nieuw pand van rechten nu al te klein Holiday on ice terug in Leiden Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Opklaringen 14/15° zw 3/5 17 procent lager dan in 1999 ■bert Minkhorst *Q|siechts één op de zes aÉiim een miljoen stem- yMen in Zuid- en Rolland heeft gestemd 17 procent is de op- or Rijnland een tegen- rag*-kiezingen voor de wa- pj jen konden mensen rtijen stemmen, maar kandidaten. Rijnland lorgenavond bekend indidaten zijn verko- sse grjieemraadschappen en gappen zorgen in Ne- roor het water, onder- dijken en regelen ■•Érpeil. De interesse van ■lliek voor dat werk De opkomst was in 23 procent. Om de ta- elangstelling voor het 11 het hoogheemraad- I keren, heeft Rijnland ïvesteerd in deze ver- Het schakelde de in, opende een spe- iezingensite en intro- ook het stemmen via Daarmee hoopte het nraadschap de op liet zeven procent te yjus sloot gisteren. In- wjan het verzorgingsge- ie politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een ronde man aangetroffen op het wegdek van de Zijlsingel. die iets gezien hebben, worden opgeroepen zich te mel- f drie 's nachts troffen agenten een 34-jarige Leidenaar e hoek van de Zijlsingel en de Trompstraat. De man was preekbaar en is met ernstig letsel overgebracht naar het aar constateerden de artsen een groot aantal botfractu- at de man nog altijd niet bij kennis is, tast de politie vol et duister over wat er die avond gebeurd kan zijn. zou het slachtoffer kunnen zijn van een misdrijf, maar 1 ed van een ongeluk", zegt een politiewoordvoerster. De I "aagt mensen die in de nacht van 4 op 5 oktober tussen en 2.45 uur iets vreemds hebben gezien op de Zijlsingel van de Trompstraat, te bellen. Dat kan tijdens kantoor- 071-5258847, daarbuiten met 0900-8844. (advertentie) TURKIJE e in de ogen van de lid- p om als gelijkwaardige ïnomen te worden se familie? Het ant- Iiidt 'nee'. De bazen van chten het land slechts te onderhandelen over ig. En dat kan in het e geval vijftien jaar in len, mits Turkije zich ,q>sen aan alle afspraken jpurlaje is dus i-6 e welkom, eet niet goed iet de Turken t. 'Nee' zeggen t, omdat de althans op pa- iren hun stinkende best aan de wensen van de Idoen. Een 'nee' zou de issen Europa en Turkije ge tijd kunnen verstie- daar is het land te be- 'oor. Europa, niet alleen in d (zie het verzet van ligt de kwestie Turkije Weliswaar hanteren de iders argumenten als echtenschending, ge- 1 godsdienstvrijheid en democratisering, maar •n heerst vooral angst, ""^or een groot, immens bied van het hoogheemraad schap van Rijnland konden be halve via internet ook per post stemmen. Met een aandeel van 31 procent voldeed het stem men via internet aan de ver wachtingen. „Daar zijn we ook echt blij mee", reageert een woordvoerster van Rijnland. Het hoogheemraadschap be schouwt het internetexperi- ment als geslaagd. Mensen kre gen thuis een code toegestuurd die ze konden gebruiken bij hun digitale stem. Fraude acht Rijnland niet waarschijnlijk. „Het systeem is van tevoren uitgebreid getest en veilig be vonden. We hebben er profes sionele hackers op losgelaten en die zijn er niet doorheen ge komen." Eventuele handel in codes lijkt Rijnland ook niet erg realis tisch. „Dan heb je er wel erg veel voor over, als je dat doet", verklaart de voorlichtster. „Bo venal: het is strafbaar. Je moet ook heel veel stemmen kopen, wil je gekozen worden. Sowieso duizend." Kiezers die via internet hebben gestemd, kunnen trouwens controleren of hun stem is meegeteld in de uitslag. Tussen 9 en 13 oktober kan dat via een speciale website. Zo zijn de ver kiezingen hertelbaar en contro leerbaar, aldus Rijnland. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt een eigen, professioneel theatergezelschap. Burgemeester en wethouders hebben besloten De Veenfa- briek, van theatermaker Paul Koek, een onderkomen te geven in het voormalige Scheltema complex aan de Oude Singel. Daarmee gaat een vurige wens van Koek in vervulling. Paul Koek krijgt op 1 november de sleutel van het complex. In samenwerking met de andere toekomstige gebruikers van het gebouw werkt hij intussen aan een ondernemingsplan voor de exploitatie. De Veenfabriek moet het Scheltemacomplex uiteindelijk gaan delen met Ste delijk Museum De Lakenhal en de organisatie van het Rem- brandtjaar 2006, die er haar be zoekerscentrum wil vestigen. Burgemeester en wethouders verwachten dat Koek binnen een half jaar zijn bedrijfsplan af heeft, zodat de gemeenteraad op basis daarvan voor 1 mei het complex in gebruik kan geven aan de Stichting Scheltema. In deze stichting in oprichting zit ten alle toekomstige partners die samen het monumentale gebouw aan de Oude Singel gaan gebruiken. Theatermaker Koek kan bijna niet wachten, zegt hij. De on derhandelingen met de ge meente hebben ruim een half jaar geduurd. „Dit parcours was zo ontzettend lang", zegt Koek, „dat als het eindpunt in zicht komt, de zin alleen maar toeneemt." Afgelopen voorjaar werd be kend dat het Rijk de Veenfa briek een subsidie van 600.000 euro geeft. Koek, woonachtig in Roelofarendsveen, had al zijn oog laten vallen op het (leeg staande) Scheltemacomplex voor zijn muziektheatergroep. De theatermaker is echter niet van plan alleen voorstellingen te geven in het complex aan de Oude Singel. Hij mikt op 'kruis bestuivingen' met het Stedelijk Museum De Lakenhal en de universiteit. Voor jonge kunste naars en studenten van de fa culteit der kunsten wil Koek een werkplaats inrichten. den haag/gpd - Het toekomstig Europees lidmaatschap van Turkije zorgt voor verdeeldheid binnen de coalitie. CDA-fractie- leider Verhagen liet gisteren weten dat het te vroeg is voor het beginnen van onderhande lingen over toetreding. De rege ringspartijen WD en D66, evenals minister Bot van bui tenlandse zaken, achten de tijd wel rijp. In december moeten de Euro pese staats- en regeringsleiders onder Nederlands voorzitter schap een knoop doorhakken over Turkije. De Europese Commissie zette gisteren in een advies het sein voor het begin nen van de onderhandelingen op groen. Wel dienen volgens de commissie nog hervormin gen van de strafwet in Turkije te worden doorgevoerd. CDA-minister van buitenlandse zaken Bot liet weten dat de on derhandelingen wat hem be treft in de loop van 2005 kun nen beginnen. Maar CDA-fractieleider Verha gen wil daar geen toestemming voor geven. „Er gaapt een te groot gat tussen de hervormin gen op papier en de werkelijk heid." Tijdens de EU-top in de cember mag wat hem betreft nog geen datum voor de start van de onderhandelingen wor den genoemd. Dat schot voor de boeg is slecht gevallen bij de overige rege ringspartijen. „We moeten nu niet gaan traineren. We moeten kleur bekennen, óók het CDA", reageerde WD-buitenland- woordvoerder Van Baaien. Vol gens D66-fractieleider Dittrich is de huiver van het CDA mis plaatst. „Eigenlijk gooit Verhagen de deur voor Turkije dicht. Het lijkt me dat de hervormingen in Turkije daar niet bij gebaat zijn." Een kamermeerderheid van WD, D66, PvdA en Groenlinks is vóór het beginnen van toetre- Een Turkse vlag wappert boven een standbeeld van Mustafa Kemal Atatürk, grondlegger van de moderne Turkse staat, langs de Bosporus in Istanbul. Na veertig jaar kreeg Turkije gisteren het groene licht om onderhandelingen te beginnen over toetreding tot de Europese Unie in 2019. Foto: Reuters/Fatih Saribas dingsonderhandelingen in 2005. Wel eisen vrijwel alle poli tieke partijen in Nederland dat alle waarborgen en garanties die de Europese Commissie in haar rapport aandraagt ook worden toegepast, zoals de mo gelijkheid de onderhandelingen te stoppen als de hervormingen worden teruggedraaid. Van een volwaardig EU-lidmaatschap kan, zo is de verwachting, niet voor 2016 sprake zijn. De Euro pese Commissie noemt in haar- rapport over Turkije geen ter- Identiteit Amerikaans toestel pas in de lucht achterhaald mijn waarbinnen de onderhan delingen afgerond moeten zijn. Pagina Buitenland: Meer over Turkije (advertentie) arm en islamitisch land. Het spookbeeld van de sceptici is dat van hordes arme Turken op jacht naar onze westerse wel vaart en van een verdere islami sering van Europa. Hoewel deze vrees niet geheel ongegrond is, lijkt ook hier angst een slechte raadgever. Het alternatief is schrikbarender: een zich buitengesloten voelend land dat zich straks met zijn tachtig miljoen in woners van het Westen afkeert en zijn heil in het fundamentalisme zoekt. Het land is in tal van op zichten van oudsher de plek waar de christelijke en islamiti sche culturen met elkaar botsen maar ook met elkaar samenle ven. Turkije is bovendien op het moment van toetreding niet het Turkije van nu. De moderne westerse levensstijl is in de ste den nu al goed zichtbaar. En waar de vergrijzing in Europa op de loer ligt, zijn Turkse werkne mers over vijftien jaar mis schien wel meer dan een beetje welkom. Bill Meyer leeuwarden/anp - Twee F-16- straaljagers zijn gisteren in actie gekomen om een onbekend militair transportvliegtuig te identificeren. De straaljagers van de vliegba sis Leeuwarden gingen daarbij door de geluidsbarrière. De knal die daardoor werd veroor zaakt, was in een groot deel van Noord-Nederland te horen. De identiteit van het militaire transportvliegtuig was bij De fensie onbekend. Pas nadat de straaljagers naast het toestel hadden gevlogen, konden ze de identiteit achterhalen en bleek dat er geen gevaar was. Het ging om een Amerikaans marinetoestel dat op weg was naar Noorwegen. Ook lukte het de verkeersleiding van de Ko ninklijke Luchtmacht in Nieuw Milligen in eerste instantie niet om radiocontact te maken. In zo'n situatie rukken F-16-straal- jagers uit. Later kreeg de verkeersleiding wel contact. Waardoor het contact aanvan kelijk niet lukte, wist Defensie niet. Begin mei braken boven Eemland twee F-16's door de geluidsbarrière tijdens de ach tervolging van een vliegtuig. Het ging om een Boeing 737 die werd op 7,5 kilometer hoogte door de F16's onderschept, geï dentificeerd en begeleid tot de Belgische grens. (advertenties) 9 oktober 2004 MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE Elke ochtend de krant ln de bue voor dezelfde prijs. Het Leidsch Dagblad verhoogt dit Jaar alleen de prijs van het zaterdagabonnement. WD: No-claim kan stuk socialer den haag - De no-claimrege- ling in de zorg kan een stuk so cialer dan minister Hoogervorst (volksgezondheid) voorstelt. Dat stelt Tweede-Kamerlid Weekers van de WD. Hij wil dat de regeling zo wordt aange past dat ouderen meer kans krijgen op teruggave van pre miegeld. In het voorstel dat de Kamer vandaag bespreekt, moeten ziekenfondspatiënten volgend jaar zo'n 65 euro meer aan premie betalen. In ruil daarvoor kunnen ze wat ze in 2005 minder dan 250 euro aan zorg uitgeven, terugkrijgen. VN vinden Irak te gevaarlijk new york - Het is te gevaarlijk in Irak om er VN-personeel heen te sturen teneinde de be gin volgend jaar te houden ver kiezingen te helpen organise ren. Dat schrijven personeels verenigingen die ruim 60.000 VN-functionarissen vertegen woordigen in een brief aan se cretaris-generaal Kofi Annan. „Elke VN-vertegenwoordiger in Irak is er een te veel", aldus de brief. Experts hekelen suikerindustrie Oslo - Internationale gezond heidsexperts, bijeen in Oslo, hebben gisteren stevig uitge haald naar de suikerindustrie, die volgens hen de risico's van overmatige consumptie van zoetigheid verborgen houdt. Overmatig gebruik van suiker kan leiden tot hart- en vaatpro- blemen, kanker, diabetes en overgewicht. Doel van de bij eenkomst is om met de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) tot een gezamenlijke strategie te komen om de suikercon sumptie terug te dringen. Artsen doen RSI in de ban ede - Artsen, fysiotherapeuten en nog negen beroepsgroepen hebben gisteren afgesproken niet meer te praten over RSI (Repetitive Strain Injury). RSI is een verzamelbegrip, dat steeds meer als vergaarbak van allerlei klachten aan arm, nek en schouder wordt gebruikt. Zij hebben afgesproken voortaan te kijken of een patiënt een van de 23 aandoeningen heeft die omschreven zijn in het zogehe ten CANS model. CANS staat voor Complaints of Arm, Neck and/or Shoulder (arm-, nek- en of schouderklachten). Personeel super mishandelt 'dief' delft - De politie heeft gister avond in Delft twee medewer kers van een supermarkt aange houden nadat ze een vermeen de winkeldief hadden mishan deld. De 51-jarige man is met een gebroken been opgenomen in een ziekenhuis. De perso neelsleden van de Cl000 gingen er volgens hem vanuit dat de man iets.had gestolen. Maar dat is nog de vraag, aldus de politie. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wei gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor €f' 5 BI Ja. ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 - 1711. E-mail lezersservicei»hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1