Verplaatsing woonwagens toch mogelijk REGIO 'Waf meer leven in de brouwerij mag Oegstgeest zoekt exploitant voor nieuwe sporthal fj regels in loemerd ikoop mmen E Hogenes mpische rters naar terswoude c! Provincie komt Leiderdorp tegemoet Werkgroep Stompwijkse kerk wil nieuw dorpshart Celstraffen voor 'Tommy'-cocaïnebende Eerste Hulp Dienst wil af van kermis Engelendaal Een boortand voor de winnaars jrp - De gemeente Lei- heeft borden in sport- IBloemerd geplaatst, de 'leefregels' voor het ian. De gemeente hoopt hierdoor veiliger wordt lezoekers van het park iDei [&kke4jker aanspreken ^elaatbaar gedrag. De borden staan her en et park. Op de borden P ider meer dat mensen barbecuen in het park overal met mate alco- onken mag worden, bij het playpark. Daar inken van alcohol ver- drp - Kinderen die in de ikantie goedkoop willen #n, moeten in zwem- nDoes in Leiderdorp zijn. iO euro kunnen ze de n ek overdag recreatief en. Er zijn allerlei extra ten zoals bommetje S i, banden-afvalrace en er zijn prijzen te win- c zwemtijden zijn elke 11 ers. Ze hangen in het j id aan de Hoogmadese- zijn te vinden op v idoes.nl. iter jes erscheiding een B ade erk aan den rijn - PoSt- jra ndant Siets Hogenes brandweerkorps Kou- s gisteren tijdens zijn Isreceptie in het ge- 'luis benoemd tot Lid in van Oranje Nassau. Hij /-ép onderscheiding uit r van burgemeester Hes- igenes heeft zich 27 jaar voor de vrijwillige )a eer. De laatste zeven hij postcommandant. eigenlijk vorig jaar al toppen met het brand- rk, maar omdat er toen e" schikte opvolger was, (g j zijn functioneel leef- r slag een jaar uitgesteld, g organiseert hij nog de ek brandweerwedstrij- voude-rijndijk - Vier ewinnaars van de Olym- J ipelen van Athene, Le- 3 es Zijlaard-Van Moorsel, p van den Hoogenband, osch en Mark Huizinga amazone Marlies van openen zaterdag de vestiging van Ton van in Sports in Hazers- ijndijk. elen heeft aan de vlakbij zijn bestaande aan de Rijneke Boule- p7® ten nieuwe zaak ge- In verband met de uit- van de wielerafdeling le hij de afdeling ruiter- lar het nieuwe onderko- aar begint Van Bemme- endien met een afdeling enodigdheden. Na de opening om 12.00 uur e judoka's Mark Huizin- dith Bosch een demon- door Erna Straatsma den hjvag - Een meerderheid van provinciale staten is bereid de be zwaren tegen verplaatsing van het Leiderdorpse woonwagenkamp in te slikken. PvdA, CDA en de SGP/Chris tenunie zijn ervan overtuigd dat een 'nee' tegen de verplaatsing Leider dorp in grote problemen brengt. An dere fracties overwegen een door de PvdA voorgestelde herziening van het streekplan te steunen. De PvdA deed gisteren, tijdens een vergadering van de statencommis sie ruimte wonen, het voorstel tot een herziening van hét streekplan West. Het voorstel wordt in de ko mende statenvergadering, op 13 ok tober, in stemming gebracht. Dank zij steun van het CDA en de SGP- Christenunie is echter nu al duide lijk dat het voorstel wordt aangeno men. „Doorslaggevend voor ons voorstel is het economische argu ment van Leiderdorp", zei PvdA'er M. Loose. Met hun steun aan de PvdA keer den CDA en SGP/Christenunie te rug op een eerder ingenomen standpunt. Beide partijen steunden aanvankelijk een WD-amende- ment tegen de verplaatsing van het woonwagenkampje langs de Pers ant Snoepweg. „Maar toen wisten we niet dat dat zo veel verstrekken de gevolgen heeft", aldus W. Taal (CDA). Ook de SGP/Christenunie sprak over een gemaakte fout en is bereid die te herstellen. „Laten we terugkeren op onze dwalingen", al dus H. van Dieren. De WD toonde zich op voorhand niet onwelwillend tegen een herzie ning van het eerder ingenomen standpunt. R. Waterman beloofde het PvdA-voorstel in de fractie te bespreken, al gaat dat niet van har te. „U heeft een goed economisch argument, maar alle andere argu menten zijn bijzonder zwak." Ook de andere fracties nemen het PvdA- voorstel in overweging. De Leiderdorpse PvdA-wethouder Molkenboer deed een 'klemmend beroep' op de statenleden om het verbod te herzien. Als de gemeente het - zeven wagens tellende - woon- wagencentrum niet kan verplaat sen, scheelt dat volgens de wethou der 'zo'n 3 a 4 miljoen euro' in de exploitatie van het nieuw te ontwik kelen bedrijventerrein Bospoort. Het 4.000 vierkante meter grote ter rein waar nu woonwagens staan, moet onderdeel worden van dit be drijventerrein. De woonwagenbe woners is een andere plek in De Bloemerd beloofd. „Een verbod plaatst de woonwa genbewoners in een onmogelijke positie", aldus Molkenboer. Ook de gemeente zou volgens de wethou der ernstig gedupeerd raken als de plannen niet door kunnen gaan. „Het gaat weliswaar maar om 4.000 vierkante meter, maar het gaat om zó'n cruciale plek." De ontwikke ling van Bospoort vormt onderdeel van een grootschalig bouwplan langs de A4, dat 18 miljoen euro moet opbrengen. Dit bedrag is no dig om de verdiepte aanleg van de A4 (mede) te bekostigen. Bewoners kamp opgelucht „Dat is geweldig", reageert A. Vuur senior, bewoner van het Leiderdorpse woonwa genkamp, als hij hoort dat de verhuizing toch doorgaat. „Want wij hebben, na al dat wachten, wel oren naar die verhui zing." Hij en zijn vrouw hadden slapeloze nachten sinds ze een paar weken geleden hoorden dat provinciale staten de verhui zing hadden tegengehouden. Ook de an dere bewoners van het kampje baalden goed. Vuur is blij met alle partijen die hem en zijn buren steunen. Daar hoort de WD niet bij, die het initiatief nam om de ver huizing te blokkeren. „Ik vind het een grof schandaal hoe mensen van de WD uit dit dorp zich gedragen hebben", aldus Vuur. Rlnus Odijk van werkgroep 'Werk aan de Kerk' wil bij de Laurentiuskerk in Stompwijk 36 appartementen bouwen. Daarmee zou ook het terrein rond de kerk levendiger worden. Foto: Henk Bouwman door Judy Nihof stompwijk - Een gezellig dorpscentrum heeft Stompwijk niet. Als de leden van de werkgroep 'Werk aan de Kerk' hun zin krijgen, komt daarin verandering. Bij de Laurentiuskerk is volgens hen plaats voor 36 appartementen voor ouderen, een parkeerkelder en één of meer bijge bouwen met vergaderruimtes, ontmoe tingsruimtes en een openbaar park. „Het kan het nieuwe hart van Stompwijk worden", zegt Rinus Odijk van de werk groep 'Werk aan de Kerk'. „Er is in het dorp op sociaal gebied steeds minder te doen. Wat meer leven in de brouwerij mag best." Het idee voor de appartementen is ei genlijk uit nood geboren. De Laurentius kerk en de pastorie zijn toe aan een grondige restauratie. Deze kost 1,5 tot 2 miljoen euro. Monumentenzorg betaalt daarvan slechts een deel. Door apparte menten voor vijftigplussers en een 'soci ale' ruimte te bouwen zijn zowel de kerk als de inwoners van Stompwijk gehol pen. „Met de opbrengst kan een deel van de restauratie worden bekostigd én je bouwt een type woning waaraan in Stompwijk veel behoefte is", aldus Odijk. Het plan van de werkgroep 'Werk aan de Kerk' is tevens een aanzet om het gebied rond de kerk levendiger te ma ken. In de directe omgeving zijn al een bibliotheek, een school en een dorps huis te vinden. Een aantal 'sociale' ruimtes en een parkje passen daar vol gens Odijk prima bij. Ook de kerk zou in de toekomst een meer sociale functie kunnen krijgen. „We willen onderzoeken of het gebouw ook te gebruiken is voor exposities of concerten. Daarmee genereer je ook weer geld voor onderhoud. Maar de Laurentiuskerk moet in de eerste plaats kerk blijven. Het kerkbezoek loopt wel terug, maar er is nog steeds een vaste kern van 150 mensen die elke zondag komt. En met vieringen en begrafenis sen puilt de kerk uit." Het 'pastoorsbos' achter de kerk kan een stuk aantrekkelijker worden gemaakt voor wandelaars door er bankjes neer te zetten en schelpenpaden aan te leggen. „Je ziet er nu bijna nooit iemand. Er ko men alleen af en toe kinderen beuken nootjes of walnoten rapen." Volgens Odijk zou het leuk zijn om het prieeltje achter in het bos te herstellen. „Vroeger zat de pastoor daar naar de polder te kij ken. Het is helaas in verval geraakt. Al leen de fundamenten liggen er nog." Odijk beseft dat er nog een lange weg te gaan is met de gemeente Leidschen- dam/Voorburg. Zonder die medewer king kan het kerkbestuur niets doen. „Als de gemeente het wil, kan het com plex er over twee jaar staan. Op straat word ik regelmatig aangesproken. Dan hoor ik 'goed zo' of 'ga zo door'. De be volking van Stompwijk wil het wel. Nu de overheid nog." den haag/benthuizen - De Haagse rechtbank heeft giste ren zeven leden van de zoge noemde 'Tommy' cocaïne bende veroordeeld tot straf fen variërend van twee maanden tot tweeënhalf jaar onvoorwaardelijke celstraf. De bende werd de Tommy bende genoemd omdat de verschillende dealers die van af september 2003 in Benthuizen, Leiden en Zoe- termeer opereerden, allemaal met dezelfde naam 'Tommy' opnamen als de klanten bel den. De bende deelde flyers uit waarop het 06-nummer van de Tommylijn stond. Na zo'n belletje kwam er een co- caïnekoerier aan huis langs, alsof het een gewone piz zakoerier was. De bende deed de drugs soms zelf in de 'reclame'. In mei kregen alle klanten korting. De bende bracht op deze manier veel jongeren uit de regio in con tact met cocaïne, tot veront rusting van hun ouders. De Tommylijn kwam in beeld tijdens een onderzoek naar illegaal vuurwerk. De 35-jari- ge Benthuizenaar waar de politie gedurende dat vuur- werkonderzoek tegenaan liep, bleek ook een soort be drijfsleider van een cocaïne bende te zijn. De Benthuize naar - die gisteren tot veer tien maanden cel werd ver oordeeld - was degene die een aantal dealers aanstuur de. Helemaal bovenaan de orga nisatie stonden twee Zoeter- meerders (24 en 27) en een 26-jarige Hagenaar. De 24-ja- rige Zoetermeerder en de Ha genaar kregen gisteren ieder tweeënhalf jaar cel opgelegd. Een dealer uit Leiden werd tot vijf maanden veroordeeld. De strafzaak tegen de 27-jari- ge topman dient 12 novem ber. Dan zal waarschijnlijk nog een tiental verdachten terechtstaan. Mogelijk wor den er dan ook Pluk-ze boe tes geëist tegen een aantal betrokkenen. Het financieel onderzoek is nog niet klaar, maar er zou 'veel geld' zijn verdiend volgens officier van justitie R. Knobbout. Tijdens de behandeling van de strafzaak tegen het eerste zevental verdachten had het openbaar ministerie celstraf fen tot drie jaar geëist. leiderdorp - De Eerste Hulp Dienst (EHD) is fel tegen voort zetting van de kermis op de En gelendaal in Leiderdorp. De kermis was daar dit jaar van 23 april tot 2 mei voor het eerst, vanwege bouwwerkzaamheden op de Laan van Ouderzorg. Daarvoor werd de Engelendaal tussen de Gallaslaan en de Laan van Ouderzorg afgesloten. Volgens de EHD was dat onac ceptabel. Omrijden kostte am bulances tien vijftien minuten extra. De gemeente wil de ker mis graag op de Engelendaal houden. Zij gaat samen met de EHD kijken naar alternatieve routes, zodat hulpdiensten bij calamiteiten sneller ter plekke kunnen zijn. Ook is de gemeente van plan om in het vervolg meer en gro tere informatieborden te plaat sen over de afsluiting. Een an der idee is om de verkeerslich ten op de kruising Engelendaal- /Heinsiuslaan/Vronkenlaan tij dens de kermis op knipperen te zetten, of het verkeer op de Heinsiuslaan langer 'groen' te geven. Tijdens de afgelopen kermis ontstonden opstoppin gen op de Heinsiuslaan en daardoor ook in de parkeerga rage onder de Winkelhof. Op het voormalig waterzuiveringsterrein in Oegstgeest komt de sporthal te staan. Foto: gemeente Oegstgeest door Nancy Ubert oegstgeest - Wethouder Eegde- man is op zoek naar een orga nisatie of onderneming die de nieuwe sporthal van Oegstgeest gaat exploiteren. „Als we een partner hebben gevonden, gaan we nadenken over de vraag of en hoe we het complex aan de Voscuyl gaan bouwen." Deze werkwijze is niet alledaags. Ge woonlijk wordt pas een exploi tant gezocht als een sportcen trum in aanbouw is. Eegdeman wijkt niet zonder re den van de 'normale' werkwijze af. „Wij kijken toch anders naar een sporthal dan de mensen die moeten zorgen dat het cen trum goed draait. Je moet zo'n exploitant laten meedenken. Misschien voorkom je dan ge jammer achteraf. Zo van: 'Had den jullie nu maar de bar bij de uitgang gebouwd'. Natuurlijk stellen wij zelf ook eisen. Per slot van rekening zijn wij straks wel eigenaar van de accommo datie." Zodra Oegstgeest voor een ex ploitant heeft gekozen en de overeenkomst is getekend, be gint de ontwikkelcompetitie. Projectontwikkelaars krijgen de kans een plan te schetsen. Aan de 'wedstrijd' is wel een aantal regels verbonden. Zo eist Eegd eman dat de bouwer ervaring heeft met sportaccommodaties. De sporthal wordt gefinancierd met de huizen die aan de Van Houdringenlaan en op het ter rein van de Mariaschool komen _te staan. „Wie een-fantastische sporthal weet neer te zetten, hoeft natuurlijk geen begena digd huizenbouwer te zijn. Ik kan me voorstellen dat het be drijf waarmee wij in zee gaan een onderaannemer meebrengt voor de woningbouw." Eegdeman denkt dat een stuk of vijf ontwikkelingsmaatschap pijen aan de competitie mee doen. Uit de verschillende ont werpen die de gemeente bin nenkrijgt wordt een keuze ge maakt. De plannen worden be oordeeld op functionaliteit, ruimtelijke en architectonische kwaliteit en financiële onder bouwing. „De goedkoopste is niet meteen de beste. Dit crite rium weegt wel mee, maar is echt niet het meest belangrijke. Wat heb je aan een goedkoop complex dat geen sportvereni gingen trekt omdat de facilitei ten niet toereikend zijn?" Of nu voor het goedkoopste of het duurste ontwerp wordt ge kozen; de sporthal mag Oegst geest absoluut geen geld kos ten. Dat heeft de gemeenteraad herhaaldelijk benadrukt. Stie kem rekent Eegdeman op een snippertje winst. Meevaller is dat de provincie een flinke duit in het zakje doet. De sporthal komt bij de velden van sport complex De Voscuyl te staan, op het terrein van de voormali ge waterzuivering. Het terrein is verontreinigd en moet gesa neerd worden. De provincie be taalt 650.000 euro om de grond schoon te maken. Michiel Bruins, projectleider van de gemeente, verwacht dat de sporthal over twee jaar in ge bruik genomen kan worden. „Dat komt goed uit want we worden pas in 2008 uit de Apol- lohal bij het Rijnlands Lyceum gezet. „Voor alle partijen, zeker ook de verenigingen die ge bruikmaken van de ruimte, zijn we mooi op tijd." De nieuwe sporthal is een be langrijk stukie uit de puael van project Apollolaan. Die puzzel begint steeds meer in elkaar te vallen. Partycentrum La France heeft na lang touwtrekken de bouwvergunning voor een uit breiding binnen. Het Rijnlands Lyceum is inmiddels begonnen aan nieuwbouw op eigen ter rein. De school en de gemeente ruziën nog wat na over de kos ten van de noodvoorziening. Het lyceum wil het 'bouwgeld' niet gebruiken voor de noodlo- kalen en eist dat de gemeente het tijdelijke onderkomen be kostigt. Zorgcentrum Rusten- borch heeft een gedetailleerd plan gemaakt voor de bouw van nieuwe zorgwoningen. Bruins wacht op de bouwa an vraag. Oegstgeest treedt alleen voor de sporthal als bouwheer op. Daarmee is de sportaccommo datie voor de gemeente het meest risicovolle puzzelstukje. - De zevenjarige Casper van der Horst uit Leiderdorp is één van de zes winnaars van een ori- nd van de boormachine die de tunnel onder het Groene Hart groef, de grootste tunnel ter we- weegt elf kilo en is één van de 360 tanden die de machine telde. „Ik ben héél blij", zegt ga hem op mijn kamer zetten." mensen vulden vorige maand de vragenlijst in tijdens hun bezoek aan het informatie- in Leiderdorp. De winnaars kregen gisteren hun eigen boortand in het in- „De vragen waren niet zo makkelijk, mijn moeder hielp me ermee", vertelt Casper, is echt groot. Ik ben er niet in geweest, maar wil dat wel heel graag!" de enige met die wens. Vorig jaar stonden honderden mensen urenlang in de rij om een toe- bemachtigen voor de open dag in de tunnel. Of er nog zo'n open dag komt, is nog niet wordt op dit moment ingericht. Als alles goed gaat, rijdt de eerste trein er in 2007 door boormachine is nu aan het werk in China met nieuwe tanden. De meeste oude tanden zijn in weggegooid, omdat ze versleten waren. De tanden die gisterenavond werden uitgereikt, zijn gebruikt en daarom eveneens versleten. Casper wonnen Menno Dogterom uit Zoeterwoude, Rob Hansen uit Leiden, Adriana Goulooze Willem van Ommen uit Leimuiden en Erik Veldman uit Staphorst een tand. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15