College: 'Minder studentenkamers in Leiden LEIDEN REGIO Leidse bedrijvt missen de boo Een gratis ritje in de geruisloze groene taxi Opzwepende verhalen en veel beweging op dag van de sport Hastens Nu gratis anatomisch hoofdkus met nekrol t.w.v. 120,- euro bij elke verstelbare Hastens boxsprin www.hastens.nl since 1852 Restaurant Mytylschool open leiden - Het leerlingenrestau rant van mytylschool De Ther miek aan de Blauwe Vogelweg gaat vanochtend officieel open. De eetgelegenheid wordt door leerlingen tussen de 13 en 18 jaar die een lichamelijke beper king hebben gerund. Zij zitten op de Praktijkafdeling van de school. Het restaurant maakt deel uit van de verschillende stageprojecten binnen de school. Voor een eenvoudige lunch kunnen leerlingen en medewerkers van De Thermiek er terecht De professionele outfit van de leerlingen en de keukenapparatuur is ter be schikking gesteld door Fonds 1818. donderdag 7 OKTOBER 200 door Robbert Minkhorst leiden - Leiden kan toe met minder ka mers voor studenten in de komende jaren. Dat vinden burgemeester en wethouders van Leiden. De kamernood is minder groot dan werd veronder steld, aldus het college. Tegen de verwachting in schreven zich aan de universiteit minder stu denten in dan in andere jaren. Bij de voorinschrijving eerder dit jaar werd nog een recordaantal eerstejaars voorspeld. In plaats daarvan is hun aantal nu zelfs teruggelopen. Studentenhuisvesting bij de Groenoordhallen en in het Lammen- schanspark (achter het station Lam menschans) is nog niet nodig, schrij ven B en W in hun antwoorden op vragen van collegepartij D66. Het ging op die plekken om grofweg 500 kamers. Verder bouwt Duwo minder barakken in Oegstgeest. In plaats van de geplande 800 'eenheden' komen er 544. De eerste 380 tussen oktober en december, de rest in het voorjaar. Leiden mikt op de plannen in de Leeuwenhoek, het gebied tussen sta tion Leiden Centraal en rijksweg A44. In combinatie met de uitbreiding en herinrichting van life- en bioscience ondergaat de rest van het gebied ook veranderingen: LUMC, de universiteit en de gemeente hebben ook bouw plannen. De studentenkamers die in die plannen gerealiseerd worden, zijn voldoende om de plekken bij de Groenoordhallen en Lammenschans achter de hand te houden. Leiden mikt op een dubbele campus met on geveer duizend woningen: een 'groe ne' op het Boerhaaveterrein en een 'stedelijke' bij de Gorlaeus Laborato ria. Bij die laatste campus moet uiteinde lijk ook het universitaire sportcom plex een plek krijgen. D66 vroeg naar de toekomst van de hal en de velden. Uiteindelijk is er veel heen en weer geschoven met het sportcomplex in de plannen, maar B en W antwoor den dat 'de buitensportvoorziening bij het Gorlaeus staat gepland'. Zorgen had D66 verder over andere nieuwe studentencomplexen in de stad. Het college meldt dat het met de plannen daarvoor voorspoedig gaat. Zo heeft de provincie Zuid-Hol land de vereiste instemming gegeven voor een 'snelle procedure' voor de kamerbewoning van een deel van de rechtenfaculteit in de Hugo de Groot straat. In Leiderdorp bij de Driega- tenbrug - naast de Merenwijk jaar op de planning ingelopei11 de Meelfabriek worden de bou e nen aangepast. Toen in Oegstgeest vertragin stond bij de bouw van de bai heeft Leiden, blijkt nu, zijn hu geboden. Als alternatieve 11 droeg de gemeente een stuk 1: Vlietweg in de Oostvlietpolde1. Het gebied bleek niet nodig, 1 het aantal inschrijvingen voor lager zou uitvallen'. Zembla volgt Leidse familie in Ir leiden - Een land in chaos, na de verdreven dictatuur. Het verlangen naar een weerzien met het vaderland is nogal eens groter dan de gevaren waaraan een gezin kan komen bloot te staan. De familie Jawad uit Leiden keerde afgelopen zomer terug naar Irak voor een vakantie. In de hoop er uiteindelijk voor altijd te kunnen blijven. Van avond is het relaas van de fa milie op tv te zien. Het pro gramma Zembla gaf aan drie gezinnen een videocamera mee en maakte van het ver slag van hun belevenissen in de documentaire 'Veel liefs uit Irak'. Vader Adnan en moeder Iftik- har Jawad willen eigenlijk voorgoed terug naar het land dat ze jaren geleden ont vluchtten. „Ik wil mijn la j De aarde van mijn land. langs de plaatsen gaan dj ken uit mijn jeugd. Ik wil broers en zussen zien", z de moeder. Vader wil ziji deren duidelijk maken hi goed ze het in Nederland ben. „Als ze met eigen 0{ zien wat de mensen in Ir moeten doormaken, dan len ze dankbaarder zijn v h hun leven hier." Dochtei Hawra blijkt daar echter voor te voelen. „Meisjes gen daar niet eens alleen straat", zegt de tiener. „I kan alleen met hun vade broer erbij." Zembla: Veel liefs uit Ira Donderdag 7 oktober om uur op Nederland 3. j door Robbert Minkhorst leiden - Leidse en regionale be drijven dingen ten onrechte niet mee bij aanbestedingen van werk in de stad. Over die informatie zegt het CDA te be schikken. Zo gaan onnodig in komsten en werkgelegenheid voor de regio verloren, vreest de partij. De Kamer van Koop handel reageert geschrokken. Volgens het CDA, de grootste oppositiepartij in de gemeente raad, zijn ondernemers uit Lei den en uit de regio regelmatig niet gevraagd om in concurren tie mee te dingen naar werk of diensten. De informatie komt van de ondernemers. De ge meente handelt zo in strijd met afspraken die ze met het be drijfsleven heeft gemaakt. „Een van de afspraken is dat de be drijven in de regio in de gele genheid worden gesteld in te schrijven op gemeentelijke aan bestedingen", schrijft het CDA. De partij vindt dat logisch. In haar ogen heeft het regionaal bedrijfsleven een streepje voor. „Het werk moet terug de stad in. Regionaal je klanten hebben stimuleert de regio", aldus het CDA. „En doordat de geld stroom in de regio blijft, levert dat op den duur meer werkge legenheid op. Wij vinden dat bedrijven in de regio voorop ge plaatst moeten worden bij aan bestedingen, om op deze ma nier de regionale bedrijvigheid op te stuwen." Bij het werk waar het CDA op doelt, tellen de Europese aan bestedingen niet mee. Projec ten moeten openbaar en Euro pees aanbesteed worden als de kosten boven een bepaald be drag uitkomen. Over de bedrij ven die ten onrechte bu boot vallen, heeft de p partij schriftelijke vrag steld aan burgemeester 1 houders. De Kamer van Koo[ kondigt aan dat hij met tie onderneemt. „He heeft kennelijk betere ten met klagers", reagf cretaris Cees Broeksma Kamer. Hij neemt de bes ging van het bedrijfsleve op. „Ik kende de signal maar dit is voor mij wel ding om contact met op te nemen." In ziji achterban, maar ook mt sen bij het gemeentebes De Kamer van Kooj deelt de visie van het Cl Leidse of regionale b( kunnen meedoen met e besteding, dan moeten gelegenheid krijgen om doen. Het gaat me te ve de klussen allemaal te g Ze moeten ook conci met bedrijven van buitei gio aangaan. Daar woi product uiteindelijk goe van." Als alles 'in eig< blijft', kan dat tot geza en prijsopdrijving leiden Broeksma. „Ik zou het 1 die woorden hebben maar daar komt het neer. In elk geval: we graag concurrentie, m< eerlijke." Het CDA wijst nog op d tieke voordelen' van re aanbestedingen. „Korte drukken de kosten. Zo ij voorbeeld minder tr. over de weg. Wanneer mensen in de eigen st< willen bieden en we de vigheid hoog willen lijkt het CDA de keuze h (advertentie) Leidse scholieren hangen aan de lippen van oud-bokser Arnold Vanderlijde Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 361412 leiden - Springen, boksen, step pen: de ruim zeshonderd leerlin gen van het Da Vinei College aan de Noachstraat begonnen de schooldag gisteren met een war- ming-up op het schoolplein. Zo tjard moesten ze hun best doen, dat alle buren er wakker van zouden worden. Gelukkig voor tjie buren, blijft het bij een een malige actie: het was gisteren de Europese dag van de sport. Er zijn meer scholen die deze dag niet ongemerkt aan zich voorbij laten gaan. Op het Vliet- land College komen rond een tiur of tien leerlingen van de nabijgelegen Zuidwesterschool de sporthal binnendruppelen. Deze leerlingen zijn meervou dig gehandicapt en krijgen van daag gymles met de leerlingen van 4-vwo. Docent lichamelijke opvoeding Die Houthoff: „We wilden op deze dag iets doen voor de buurt. Zij kunnen hier lekker een paar uur bewegen, wij kunnen oefenen met rol stoelbasketbal en rolstoelhoc- key. Je wisselt ervaringen uit." Er is meer, vertelt Houthoff: .iNiet alleen in de gymles, ook in de rest van de school vormt sport vandaag de rode draad. We hebben docenten gevraagd in hun lessen iets met sport te doen en ze verzocht sportkle- ding aan te trekken." Sommige leerkrachten geven daar hun ei gen invulling aan: één docente betreedt met natte haren en in badjas haar lokaal, een ander baant zich op zwemflippers een weg door de menigte scholie ren. In de grote pauze geeft hockeykeeper Guus Vogel een hockeyclinic, Nederlands jeugdkampioen tafeltennis Oli vier Altenburg een demonstra tie tafeltennis en organiseert özcan Bayram ('zeg maar Eus') uit havo 5 een 'voetbalpanna'. „Een straatspelletje. Je speelt één tegen één en als de bal door je benen wordt gespeeld, is het sudden death. Dan ben je af. Panna is Surinaams voor vernedering, snap je?", aldus Eus. Eus mag vanmiddag mee naar Papendal waar het Vlietland College door Erica Terpstra wordt uitgeroepen tot sportac- De ruim zeshonderd leerlingen van het Da Vinei College aan de Noachstraat begonnen de dag gisteren met een warming-up op het schoolplein. Foto: Henk Bouwman tieve school. Houthoff: „Dat certificaat krijg je als je aan een aantal criteria voldoet. Wij heb ben ons vakwerkplan inge diend, informatie over onze sportcommissie, onze sportda gen en andere sportieve activi teiten ingestuurd. Vervolgens kregen we te horen dat we een van de tien scholen zijn die zich straks sportactieve school mag noemen." Houthoff is trots op de benoe ming. „Wij vinden het leuk dat wij deze prijs winnen voor het sportaanbod voor de hele school. Sport neemt op onze school een belangrijke plek in. Kijk alleen maar naar onze sportaccommodatie, die is niet voor niets zo groot. Maar ook bieden wij een LO-pluspro- gramma, waarbij brugklasleer lingen op maandagmiddag ex tra kunnen sporten. Daaraan doen 55 van de 200 leerlingen mee." Het lijkt een beetje op de sportklas van het Da Vinei, beaamt Houthoff, maar er zijn ook wezenlijke verschillen. „Ons uitgangspunt is dat ieder een aan alle activiteiten moet kunnen meedoen. Daarvoor hoef je niet in een speciale klas te zitten." Op dat Da Vinci is vandaag, be halve de massale warming-up, ook een speciaal iemand te gast. Tijdens het derde lesuur spreekt in de aula oud-bokser Arnold Vanderlijde ('zo hee, wat is 'ie lang') de leerlingen toe. Vanderlijde boekte boks- successen toen de meeste van de leerlingen op het Da Vinei nog niet geboren waren, maar dat maakt ze niet uit. Aandach tig luisteren ze naar zijn opzwe pende verhaal. 'Succes is de kans om als jongen of meisje te groeien' en 'zorg dat je een droom hebt', geeft hij de bom volle aula mee. „Ik had ook een droom. Toen ik klein was, wilde ik profvoetballer bij Fortuna Sittard worden. En jij?" vraagt hij aan een jongen op de voor ste rij. „Jij hebt vast ook een droom." Die heeft de leerling in kwestie zeker: „Ik wil een keer een hele grote karper vangen." Vanderlijde kan tevreden zijn: zijn boodschap lijkt luid en dui delijk overgekomen. Met het vriendelijke verzoek hard te joe len en te schreeuwen als hij de aula weer verlaat, omdat dat volgens hem zo hoort bij bok sen, neemt hij afscheid van de leerlingen. Tot ver in de grote pauze staat Vanderlijde vervol gens aan een lange rij scholie ren handtekeningen uit te de len. Waarschijnlijk goed geïn strueerd door hun moeders. vult Poll aan. „Dan blijkt dat mensen niet durven doorvra gen. Als ze een taxi bestellen op een bepaald adres zijn ze al blij dat er een taxi komt en durven ze niet meer om een groene taxi te vragen. Dat moet veran deren, want datzelfde onder zoek heeft aangetoond dat er wel degelijk een markt voor is." Daarnaast betreuren Poll en Wielkens het feit dat de ge meente Leiden maar mondjes maat van de groene taxi ge bruik maakt. „Dat gebeurt slechts weinig", aldus Poll. „En dat terwijl Leiden milieu hoog in het vaandel heeft en goede sier zou kunnen maken met het gegeven dat het de enige gemeente van Nederland met groene taxi's is. Ik snap best dat de hoge heren graag in een Mercedes rijden, maar er zijn genoeg ritjes voor de gemeente te bedenken die wel in een groene taxi kunnen worden uitgevoerd." Nog even wat feiten over de groene taxi op een rij. De auto heeft twintig batterijen van 6 volt, de snelheid is begrensd op 95 kilometer per uur, de actie radius ligt rond de 80 kilometer en daarom wordt de taxi alleen in Leiden en omgeving ingezet. Zijn de batterijen leeg dan wor den de taxi's in maximaal vier uur aan de Amphoraweg of bij Huisman benzinestation aan de Willem de Zwijgerlaan weeT opgeladen. Omdat er vijf groe ne taxi's zijn, rijden er dus al tijd milieuvriendelijke voertui- Kiest u voor een verstelbare Hastens boxspring dan gaat u voortaan heel het leven door Mede dankzij ons welkome v waarvan u tijdelijk (van 1 septeml 31 oktober '04) profiteert: een I anatomisch hoofdkussen mei Om optimaal te ervaren dat 1 van slapen een hoofdzaak maaK Tienduizend ritten heeft de groene taxi er al opzitten, sinds de introductie in Leiden in aprü 2003. Voor veel Leide- naars is de taxi dus een ver trouwd beeld. Wat veel inwo ners echter niet weten is dat Leiden de enige stad in Neder land is waar 'de taxi op batterij en' rijdt. De hoogste tijd voor een actie dus. Wie in de maan den oktober en november vijf keer een rit maakt in de groene taxi krijgt de zesde stadsrit gra tis. Momenteel rijden er vijf groene taxi's, Citroën Saxos, door Lei den en de regio. En in het Bio Science Park rijden enkele 'schone' Renault Kangoos. De milieuvriendelijke wagens rijn een idee van Key Poll, van Groen Vervoer dat weer deel uitmaakt van Groenen Ac cuspecialist aan de Amphora weg. Poll nam contact op met David Wielkens, directeur van het gelijknamige taxibedrijf, en sinds anderhalf jaar rijden de groene taxi's door Leiden. Het initiatief werd toen door iedereen luid toegejuicht. Maar zoals dat vaker gaat, werd het relatief stil rond de groene taxi. „We hebben dan wel 10.000 ritten gereden, maar het aantal mensen dat specifiek om de groene taxi vraagt is gering", aldus Wielkens. „Daar hebben we onderzoek naar gedaan", gen op de weg. Volgens Poll is de groene taxi niet alleen goed voor het mi lieu, maar rijn er ook andere voordelen. „Hij is doodstil en je hoeft niet te schakelen. En de auto lekt geen olie, want hij rijdt niet op olie. De elektromo tor is goed voor anderhalf mil joen kilometer, want de motor slijt niet. De chauffeurs rijn speciaal opgeleid omdat de motoren zo stil zijn. Daarom horen voetgangers en fietsers je niet aankomen en daaraan moet je als chauffeur erg wen nen en goed op inspelen. Daar om rijden er vaste chauffeurs op de groene taxi." Eric-Jan Berendsen Key Poll, van Groen Vervoer (rechts) en David Wielkens, directeur van het gelijknamige taxibedrijf, willen de groene taxi in Leiden en de regio meer promoten. Archieffoto Henk Bouwman Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 -124 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14