LEIDE Nieuwe rechtenfaculteit is nu al te klein Wat mag er allemaal niet in Leiden? Letselschade? REGIO Jezuswedstrijd maakt theologen boos auping 'Hindernisbaan' voor Leidse wethouder en raadsleden R1 Decaan wil snel grens stellen aan toestroom van eerstejaars leidse kwesties Slimme vwo'ers vandaag op universiteit aan de slag PALS GROEP Leidsch Dagblad donderdag 7 oktober 2004 t exploitant i sporthal entearchief nkt Dousa let Leidse Gemeente- n de Boisotkade her- I een kleine expositie %a, oftewel Jan van Deze edelman, heer wijk, was bevelheb- V stadsverdediging tij- beleg van Leiden in [jaar daarop werd hij n de Universiteit Lei- Uij tot zijn dood op 8 4 meebestuurde, fe was hij ook biblio- n de Universiteitsbi- I Objecten die samen- it zijn leven zijn tot hsdag 19 oktober in rf te zien. Burgemees- p van Noordwijk en van Leiden herden- erfdag op 8 oktober Jsotkade. erbiedt utharsch Be Israëlische autori- ben een stokje gesto- iet optreden van de se band Der Bluthar- IpuAviv, vanwege het echtse karakter' van lezelfde groep speel- 1 iveek dinsdag in het den, wat tot enige leidde. Een deel van iteraad sprak zich voor een verbod op en, nadat de Leidse en Fabel van de ille- Anti Fascistische Ak- hadden verzocht. n|tster Lenferink noem- 'smakeloos', maar ringende reden om t af te gelasten. [advertentie) iin sreld, mijn krant. 0 schÖ Dagblad door Wilfred Simons leiden - De nieuwe rechtenfacul teit in het voormalige Kamer- lingh Onneslaboratorium is nu al te klein. De studie rechten blijkt zó populair onder eerstejaars, dat decaan Hans Blok overweegt een numerus fixus voor zijn op leiding in te stellen. De faculteit verwacht opnieuw bijna 1000 eerstejaars. Met die score zou het record jaar 2003, toen 937 studenten aankwamen, worden overtrof fen. De rechtenfaculteit is over vallen door de grote hoeveel heid eerstejaars. Een maand ge leden verwachtten de docenten juist lager uit te komen dan in 2003. De laatste zes weken heb ben zich echter onverwachts veel laatkomers gemeld. Een verklaring hiervoor kan decaan Blok niet geven. In elk geval speelt volgens hem de opleve ring van het Kamerlingh On- nesgebouw geen rol. „De stand was eind vorige week 948 eer stejaars." Dit jaar stelde de Uni versiteit Leiden voor het eerst een studentenstop in bij de op leiding psychologie. Met twee opeenvolgende topja ren zit de rechtenfaculteit aan de grenzen van haar mogelijk heden. Het nieuwe gebouw aan het Steenschuur is op een jaar lijkse toestroom van 800 a 900 mensen berekend. Datzelfde geldt ook voor het docenten corps. „De collegezalen zijn te klein en de docenten hebben het te druk", vat Blok de toe stand samen. Tot nu toe wilde het faculteits bestuur het aantal eerstejaars niet begrenzen. Wél zei woord voerder J. van Maarschalker- weerd onlangs dat de faculteit andere rechtenstudenten wil, die wetenschapsbeoefening bo ven de juridische praktijk stel len. Door de grote toeloop wordt zo'n grens nu toch nood zakelijk, al kan decaan Blok nog niet zeggen wat het maximum precies wordt. Wat hij wel weet, is dat hij snel zo'n getal moet voorstellen aan het college van bestuur, dat officieel met zo'n voorstel moet instemmen. De ambtelijke molens bij de Gro ningse Informatie Beheer Groep, die het maximum moet vaststellen, malen bovendien langzaam en het besluit moet er voor 1 december al zijn. Doordat haast geboden is, heeft Blok besloten dit jaar niet mee te doen aan de experimenten die de universiteit neemt met 'selectie aan de poort', op grond van de nieuwe strategie door Silvan Schoonhoven leiden - Een Jezus lookalike wedstrijd, gisteravond in het Kijkhuis, heeft een lichte dei ning veroorzaakt op de faculteit godgeleerdheid van de Univer siteit Leiden. Docenten en stu denten hebben boze mailtjes rondgestuurd over de verkie zing, die het sluitstuk vormde van een film-, lezing- en debat avond over Jesus Christ Super star. „Blijkbaar vonden ze het smakeloos", zei een van de sprekers, de theoloog Teade Smedes. „Ik hoorde pas van daag dat er docenten zijn die dit afkeurenswaardig vinden", zei organisator David van Of- wegen. „Blijkbaar roept dit controverse op, daar hadden we niet bij stilgestaan. Maar el ke publiciteit is goede publici teit." „Vinden jullie niet dat jullie Je zus belachelijk maken?" was het enige protest dat tijdens de verkiezing uit de zaal klonk. Dat vonden de overige deelnemers niet. Want het draaide tijdens de avond juist over de vraag of Jezus te vergelijken is met he dendaagse 'idolen' of 'super sterren'. Godsdienstsocioloog Meerten ter Borg vergeleek de kruisiging daarom met de uitvaart van An- dré Hazes. „Er zijn veel over eenkomsten tussen Golgotha en de Arena", stelde hij. „Het herbeleven ervan is een offerri tueel, en de functie van beide is om de neuzen in de kudde weer dezelfde kant op te krijgen en het groepsgevoel te herstellen. De genezing van een gewonde uit het publiek maakte deel uit van de Jezus lookalike wedstrijd in het Kijkhuis. Foto: Taco van der Eb Of het nou om de dood gaat van Jezus, Lady Di, Fortuyn of Hazes: dat is de kern van dit soort hypes. De rol van pries ters is in de geschiedenis van het christendom alleen steeds meer overgenomen door pop sterren en voetballers." Draaideur, bruggen en fietsen vormen obstakels voor gehandicapten door Ben Zwirs leiden - Wethouder Ron Hille- brand (PvdA) en een aantal le den van de Leidse gemeente raad reden gisteren in een rol stoel of achter een rollator door de Leidse binnenstad. Overleg Gehandicapten Leiden (OGL) liet daarmee zien hoeveel hin demissen voor lichamelijk en visueel gehandicapten er zijn in Leiden. Bestuurslid Wim Duinker van OGL is blij met de deelname van de politiek. „Gehandicap ten hebben gelukkig de aan dacht van de gemeente", zegt Duinker. „Toch willen we aan geven wat er schort aan het be leid." Bij de tocht door de stad kwam pijnlijk naar voren hoeveel ob stakels voor minder validen Lei den kent. Hillebrand en cen trummanager Robert Strijk hadden bijvoorbeeld moeite met de draaideur van het stad huis, de stoeprandjes in de Breestraat en de hoogte van pinautomaten en brievenbus sen. Daarnaast leverde het be klimmen van onder meer de Kippenbrug en de Visbrug pro blemen op. „Het was zwaar", vond de wethouder. „Ik hoop niet dat ik morgen spierpijn heb." De grootste frustraties waren echter de reclamezuilen, de fietsen en de bloemenstand in de Haarlemmerstraat. Deze staan op de stroken met gerib belde tegels die blinden en slechtzienden door de drukke winkelstraat moeten leiden. „Die stroken moeten vrij wor den gehouden", zegt Strijk. „Daar zijn regels voor, maar die worden al jaren genegeerd. Zeer binnenkort zal dat beleid strenger worden nageleefd en gehandhaafd. Desnoods moet dat met boetes." Hillebrand vond dat het aantal obstakels zonder moeite kan worden verminderd. „Die stoeprandjes bij de oversteek plaats in de Breestraat kunnen makkelijk worden verlaagd. Dat hoeft helemaal niet veel te kos ten", aldus de wethouder. Anneke de Swart van het OGL is tevreden met het verloop van de wandeling. Daarnaast doet de aandacht van de politiek en de samenwerking met de ge meente haar deugd. „We hoe- ities die als een eeu- eken boven de stad de Leidse bevolking n? Wie is de rijkste liden? Kun je het ater drinken? De ru- i Kwesties biedt een >p vragen die elke Lei- i wel eens stelt. Afle- wat mag er allemaal volgens de Leidse c niks. Die indruk kelijk ontstaan als je »pel van Algemene Verordeningen ert. Dat zijn de regel- jemeente opstelt om ïen dat de boel in het topt. Voor hij het •chrijdt een nietsver- I burger door de APV ijptippellijntjes. zijn zonder [t wil je, met een APV it om 's avonds in het Jeen woning of een yuw naar binnen te ét andere bepalingen Wildplassen: mag niet. Archieffoto: Hielco Kuipers zul je minder snel in conflict komen. Zoals de regel die ver biedt om met een stier over straat te lopen, als die niet is 'geknieband en voorzien van een neusring'. Varkens houden in de stad is overigens taboe binnen Leiden. Datzelfde geldt voor geitenhokken. Verrassend is de bepaling die het strafbaar stelt om je fiets niet op slot te zetten. Behalve strafbaar is het bovendien onverstandig. Wat ook al niet mag: iemand door 'woorden, gebaren of op enige andere wijze tot het ple gen van ontucht beroepsmatig dan wel tegen betaling uitnodi gen'. Dat mag ook niet bin nenshuis, als tenminste zicht baar is van de openbare weg datje met 'woorden, gebaren, handelingen, houding of kledij' de aandacht probeert te trek ken van iemand op straat. Mocht iemand van plan zijn om 'door middel van het ge sproken woord' of 'door middel van afbeelding of geschrift ge dachten of gevoelens te open baren', dan moet die erop zijn voorbereid dat een ambtenaar van politie hem kan bevelen die handeling meteen te staken, als er zich 'wanordelijkheden' voordoen. In elk geval is het verboden iemand 'uit te jou wen, na te schreeuwen, of met aanstootgevende taal lastig te vallen, al dan niet met een voorwerp hinderlijk aan te ra ken' of anderszins lastig te val- 'Kiezen voor Talent'. Hoogle raar Paul Vedder onderzoekt of het mogelijk is om aankomen de studenten een toelatingsexa men af te nemen. Ook vragen steeds meer opleidingen aan scholieren om hun studiekeuze met een motivatiebrief te bear gumenteren. „Natuurlijk willen ook wij graag betere studenten en willen wij daarop selecte ren", zegt Blok. „Dat wij nu een numerus fixus aanvragen, ge beurt dan ook met tegenzin. Nood breekt wet." Een groot aantal eerstejaars heeft het voordeel dat de bezui nigende rechtenfaculteit sneller uit de financiële zorgen komt. De faculteit ontvangt geld van het rijk op basis van het aantal nieuwe studenten. Maar meer eerstejaars betekent ook meer kosten, rekent Blok voor. „We hebben extra ruimte nodig, ex tra docenten. Met zoveel stu denten gaat het studietempo eerder omlaag dan omhoog, wat ook kostenverhogend werkt." leiden - Vandaag beginnen ge talenteerde vwo-leerlingen met een tweejarige opleiding aan de Universiteit Leiden. Aan dit zo genoemde Pre-University Col lege doen 53 scholieren mee. Het Pre-University College is bedoeld voor 'nieuwsgierige' en 'kritische' leerlingen uit 5 vwo, die twee jaar lang een middag in de week colleges lopen op verschillende vakgebieden. Ze kunnen de uren die ze op de universiteit doorbrengen om zetten in studiepunten als ze na hun middelbare schooltijd in Leiden gaan studeren. Het is niet de bedoeling dat de universiteit een deel van de schooltaken overneemt. Wel moeten de vwo'ers zich gaan buigen over vraagstukken als aids, gezondheidsrecht, vrijheid en de relatie tussen religie en gezondheid. Op die manier moeten de leerlingen worden klaargestoomd als 'zelfstandige, ondernemende, actieve, (maat schappij-) kritische, eigenzinni ge en geëngageerde' academici, aldus de universiteitswoord voerder. Met de opleiding kun nen leerlingen bovendien voor komen dat ze een verkeerde studiekeuze maken. De 53 slimmerds zijn geselec teerd uit een groep van zeventig leerlingen uit de Leidse regio, maar ook uit Amsterdam, Haar lem en Den Haag. Ze moesten solliciteren naar de studieplek met een brief, een gesprek en door hun cijferlijsten voor te leggen. (advertenties) Croissants, een eitje en sterke koffie. Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www palsgroep.nl ven nu niet meer in de krant te lezen wat er is besloten, we be slissen zelf mee." Met onder meer aangepaste trottoirs en de herinrichting van openbare ge bouwen is Leiden op de goede weg, oordeelt De Swart. De stadswandeling werd geor ganiseerd in het kader van de 'Week van de toegankelijkheid'. Het Landelijk Bureau Toegan kelijkheid probeert tot en met morgen zoveel mogelijk men sen ervan bewust te maken dat veel gebouwen en wegen voor gehandicapten onbegaanbaar zijn. Abonnementsprijzen Acceptgiro per: Maand 20,80* Kwartaal 56,70 Halfjaar 111,80 Jaar 216,90 Zaterdagabonnement: Per kwartaal 24,50 Per halfjaar 47,80 Per jaar 93,50 Bij betaling via automatische incasso geldt een korting van 0,50 per betaalperiode We vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot automatische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. maandabonnement alleen mogelijk per automatische incasso Directie HDC Media len. Logisch. De gemeente lijkt wel een reus achtige speeltuin, als je de APV mag geloven. Aan alles is ge dacht, zelfs aan de mogelijk heid dat een boosdoener met winkelwagentjes op straat zou rijden (verboden). Klimmen: zet het maar uit je hoofd. Niet in een boom, niet in een paal, op een voertuig, bouwwerk, hei ning of andere afsluiting. Aan een van die voorwerpen han gen is eveneens taboe. De wet zet lieden de voet dwars die het in hun hoofd halen om 'voorwerpen uit te kloppen, uit te slaan of uit te borstelen' aan de weg, waar mensen er last van hebben. Als het vriest mag je de weg niet als glijbaan ge bruiken. Wie zonder vergun ning als 'straatfotograaf op treedt of 'vermakelijkheden' or ganiseert, voelt de ijzeren greep van het staatsapparaat in zijn nek. Oppassen, dus. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar rc- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidscli Dagblad in do ochtend en ontvang do oorste 2 wekon m at is! Ö5-Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang ikeerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automaUsch (€56.20) per acceptgiro 56.70) Naam Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Geboortedatum: emailadres: Bank /girorekeningnuriimer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel 0800 -1711 Email lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad M DV

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13