Macedonië enorme klus voor De Mol MEDIA Society-babes plukken geen kippen Kurpershoek als 'praktische corresponde Race om digitale tv gaat nu echt van sti 1 Nederlands Dagblad zoekt de breedte^ Endemol produceert EU-debat Jaartje bezinning voor Sonja Mare Klein Essink terug bij de TROS Lading apparatuur naar Skopje IKON-radio wint Prix Bohemia Hilversum - IKON Radio krijgt vanavond een eerste prijs op het Prix Bohemia Radio Festival in Praag. De prijs is toegekend in de categorie multiculturele programma's. Het programma is gemaakt door Els Huver en is op 21 maart uitgezonden op de Internationale dag tegen racis me. Centraal stond de vraag hoe de Nederlander er uit ziet aan wie nieuwkomers zich moeten aanpassen.". TMF-prijzen voor games utrecht - Muziekzender TMF houdt op 13 november de TMF Game' Awards, de eerste Neder landse prijsuitreiking voor de gameswereld. De uitreiking vindt plaats in de Jaarbeurs in Utrecht tijdens het driedaagse evenement GAMEXPO. Er zijn prijzen in verschillende catego rieën, waaronder beste maker en beste platform. De beste game wordt per console toege kend, dus er is een prijs voor Xbox, Playstation2, Gamecube en daarnaast voor de beste computergame. De genomi neerden worden gekozen door een professionele jury. De TMF-kijker bepaalt via de web site wat de winnende games zijn. De Game Awards wordt 20 november uitgezonden. Klassieke muziek in hippe tv-vorm Hilversum - De AVRO begint op zaterdag 13 november, bij Z@ppelin op Nederland 3, met de zesdelige serie Classic tv. Doel is met hippe middelen klassieke muziek dichter bij de jeugd te brengen. „In Classic tv wordt klassieke muziek in een MTV-vorm, met een centrale presentator in de studio en met verrassende videoclips, op een eigentijdse manier gepresen teerd", aldus een woordvoer ster. Die presentator is VJ Le- roy. Elke week staat een andere componist en zijn muziek cen traal. Beethoven, Bach, Dvorak, Tsjaikovsky, Stravinsky en Ros sini, maken 'persoonlijk' hun entree in de studio. donderdag 7 OKTOBEi aalsmeer/anp - Mediaonderne- mer John de Mol zet zaterdag avond zijn eerste stappen als zenderbaas. Dan zendt hij op het kanaal van Nickelodeon de WK- kwalifïcatiewedstrijd Macedo- nië-Nederland uit, maar om die beelden te verkrijgen moest hij - naast een strijd om de rechten - een facilitaire mega-operatie in gang zetten. De Macedonische staats-tv bleek namelijk niet in staat een hoogwaardige registratie te le veren, en daarom doet De Mol dat nu zelf. Het sportrechten- bureau dat de uitwedstrijden van Oranje aan De Mol ver kocht, dacht dat de staatsom roep de beelden kon leveren, maar na een recent bezoek aan het land constateerde zowel het bureau als het bedrijf van De Mol (Talpa) het tegendeel. „Hun spullen zijn van voor 1990, hun beeldmenger stamt zelfs uit 1975. Al met al zouden we met die apparaten een regi stratie uit het jaar 1978 krijgen", zegt S. Vreeburg, voor deze ge legenheid gedelegeerd produ cent van De Mol. Dat laat De Mol zich niet gebeuren, en daarom stuurde hij zondag een aantal vrachtwagens met appa ratuur naar Macedonië en arri veert daar morgen een comple te tv-ploeg. Volgens Vreeburg is het uitzon derlijk dat er zo'n grote operatie op poten wordt gezet voor één voetbalduel. „Maar De Mol laat niets aan het toeval over. Hij wil een degelijke coverage." Om die goede registratie te garan deren huurde hij Vreeburg in van Endemol, het bedrijf waar De Mol tot voor kort de scepter zwaaide. De kosten voor de personele en facilitaire inzet schat Vreeburg op enkele tonnen, waarvan het sportrechtenbureau een groot deel opbrengt. De rest komt bo ven op de kosten die De Mol moest maken om de rechten te verkrijgen. Dat bedrag is niet bekendgemaakt, maar Hilver- sumse bronnen schatten het op ongeveer negen ton. In Skopje wordt de wedstrijd met tien camera's in beeld ge bracht. Twee satellietwagens stralen het signaal naar twee verschillende satellieten, om te voorkomen dat er problemen ontstaan met de verbinding. Na het laatste fluitsignaal pak ken de tv-makers weer in, om een dag later de terugreis te be ginnen. De vrachtwagens zijn al met al tien dagen onderweg. In Hilversum praten presenta tor John van Vliet en analist Dick Advocaat de beelden aan elkaar, waarna het signaal wordt verstuurd naar Londen. Daar is de 'uitzendstraat' van MTV, het bedrijf dat ook Nicke lodeon bezit. Normaal ver stuurt Nickelodeon de beelden via een glasvezelverbinding maar om te voorkomen dat er iets mis gaat, heeft De Mol ook hier een satellietverbinding ge regeld. Vanuit Londen gaat het signaal via de Astra-satelliet weer naar de Nederlandse ka belaars. amsterdam/anp - Productiebe drijf Endemol gaat voor het ka binet half december een tv-de- bat over de Europese Unie pro duceren en uitzenden. Het de bat zal plaatsvinden in de week voor de EU-top van 17 en 18 december. Een van de belang rijkste onderwerpen in het de bat zal het mogelijke begin van toetredingsonderhandelingen tussen de EU en Turkije zijn. Endemol krijgt 300.000 euro voor het produceren van het te levisiedebat. Het programma wordt waarschijnlijk in vijf EU- landen tegelijkertijd uitgezon den. Nog niet duidelijk is welke landen. Onduidelijk is ook nog wie de uitzending gaat presen teren en wie er mee debatteren. Tijdens de uitzending wordt er volgens staatssecretaris Nicolaï van Europese Zaken geschakeld met studio's in verschillende landen, waar ook mensen mee- discussiëren. Tevens zal er de mogelijkheid zijn voor kijkers om via sms een mening te ge ven over bepaalde vragen, al dus Nicolaï. De vier landen die na Nederland voorzitter zijn van de EU willen doorgaan met het televisie-experiment. Het televisiedebat moet Europa dichterbij de burger brengen. los angeles - Zeker hier - in één van de chicste hotels van Beverly Hills - klinkt de anekdote ui terst ongeloofwaardig. De vraag is wat Nicole Ri chie (22) heeft geleerd van haar avontuur op het Amerikaanse boerenland. „Hoe je erachter komt of een koe zwanger is", luidt haar antwoord. Hik kend van de lach vertelt de society-babe'de ge adopteerde dochter van zanger Lionel Richie, hoe ze haar arm 'met een handschoen tot aan mijn schouder' achterin een rund stopte.Als je je hand gewoon rondom kan bewegen, en het heel leeg voelt, is er niets. En anders voel je, zeg maar, van alles." Een hilarisch moment als een strontverwend modepopje dat een deel van haar gekoes terde lijf in een ordi nair rund stopt, typeert de kracht van The Sim ple Life. In dit reality- programma verblijft Richie met hartsvrien din Paris Hilton (ach terkleindochter van hotelmagnaat Conrad Hilton) bij de familie Ledding in het boeren dorp Altus in Arkansas, het Drenthe van Ame rika. Negen miljoen Amerikanen smulden van de dertig dagen durende logeerpartij op de boerderij. De se rie is nu bij Yorin te zien. Vlak voor vertrek wor den nog snel design mutsjes, schoenen met hoge hakken en dure tassen ingeslagen. Bei den riemen zeven propvolle Louis Vuitton-koffers mee naar Altus, waar Hilton de voor hen bestemde pick-up niet aan de praat krijgt. „Deze wagen is zo 'getto"', klaagt ze. Zelfbenoemd dierenvriend Hilton wei gert de zwangerschapstest bij het vee uit te voe ren. „Te smerig!" En beide meiden weigeren hun gastvrouw te helpen bij het plukken van de kip voor de avondmaaltijd. En dan blijkt ook nog eens dat Paris Hilton nog nooit van de Wal Mart, een van de grootste supermarktketen van de VS, heeft gehoord. Nu zegt Hilton dat ze deze Ameri kaanse Appie 'natuurlijk' wel kent, die opmer king was slechts voor de show. Maar of de toe komstige erfgename van ruim 225 miljoen dollar ooit eerder een pak melk in een boodschappen- karretje gooide, valt te betwijfëlen. De twee meiden hadden hun avontuur op het 'suffe' platteland met niemand anders volgehou- Paris Hilton en Nicole Ritchie in The simple life. Foto: GPD/Sam Jones/FOX den, beweren ze. Richie: „We zijn eigenlijk meer zussen, ik ken Paris al zolang als ik me kan herin neren. We gingen naar dezelfde school, en woon den drie minuten bij elkaar vandaan. We hadden dezelfde pianoleraar, dezelfde vioolleraar, en tennisten samen. We kregen tegelijkertijd water pokken, en sloten ons een week op. Met papie ren zakken over het hoofd hebben we gewacht tot het voorbij was. We durfden zelfs elkaar niet aan te kijken!" Op het platteland misten de meiden vooral hun mobiele telefoons. Met de familie worden zware onderhandelingen ge voerd over het gebruik van de huistelefoon. „En we moesten elke dag vroeg opstaan en werken, en dat viel ons heel zwaar", klaagt Richie. Direct na de laatste opna men toog het tweetal naar de eerste de bes te nachtclub, vertelt ze trots. „En daarna lieten we ons per li mousine naar Las Ve gas brengen voor een wild weekendje. We wilden zo snel moge lijk wegwezen." Richie weet er in Be verly Hills op de val reep nog wat correcte opmerkingen tegen aan te gooien. „Het was voor mij een bij zondere ervaring om te logeren bij een fa milie die met drie ge neraties in één huis woont. Ik heb nog nooit een gezin ont moet dat zo close met elkaar is." En de aanvan kelijke argwaan in het dorp dat de inwoners zou den worden afgeschilderd als 'lompe boeren zonder voortanden' is volgens haar volledig on terecht gebleken. „We maken ze zeker niet bela chelijk. Paris en ik steken eerder de draak met onszelf. Ik heb nog gebeld met de moeder van het gezin en iedereen vond het prachtig." Inmiddels is er al een Simple Life 2, waarin de rij ke meiden door Amerika toeren en tot hun afgrij zen in een trailer slapen. Paris Hilton: „In een mogelijke derde serie zou ik graag als rugzaktoe rist door Europa trekken, naar Londen, Parijs en Amsterdam." Bernice Breure Simple Life, vanavond Yorin, 21.30 uur door Berrit de Lange Hilversum - „Koffers pakken en gaan." Wouter Kurpershoek zegt niet veel meer voorberei ding nodig te hebben voor een beoogd verblijf van ruim vijf jaar in de Verenigde Staten. Als Journaal-verslaggever was hij immers jarenlang gewend altijd een koffer klaar te hebben staan voor een overhaast vertrek naar een conflicthaard waar ook ter wereld. Kurpershoek vertrekt vandaag naar de VS, waar hij op 1 febru ari Charles Groenhuijsen op volgt als correspondent in Was hington voor het NOS Journaal. Maar eerst wacht hem de droomstart van elke correspon dent: een reis van zo'n 3500 ki lometer. kriskras door het land. Kurpershoek (39) stapt vandaag in het vliegtuig naar Texas, waar hij in Midland, de thuis stad van George Bush, samen met een vierkoppig redactie team zijn rondreis begint. On derweg zal hij voor het Jour naal, Radio 1, de Amerikaanse verkiezingen-website van de NOS en NOS Actueel verslag doen van de thema's die in het land spelen rond de presidents verkiezingen. „Zo'n aanpak past in de nieuwe werkwijze van de NOS, waarbij verschillende nieuwsafdelingen steeds meer samensmelten", zegt Kurpershoek, die eerder dit jaar al per NOS-nieuwsbus door Europa trok. „Ik werk niet alleen voor het tv-nieuws, maar ook voor internet en de radio. Zo'n werkwijze vergt natuurlijk meer van een verslaggever, maar ik vind het geen slechte ontwikkeling. Op internet kun je bijvoorbeeld Joumaal-repor- Wouter Kurpershoek. Foto: GPD/Leendert Jansen tage van drie minuten breder gestalte geven. Dat is toch de droom van iedere journalist?" Op zijn reportagereis doorkruist Kurpershoek verschillende sta ten met als eindpunt Boston, de thuishaven van John Kerry. „We hebben een route uitge stippeld door staten waar de verkiezingsuitslag niet bij voor baat vaststaat. Van het religieu ze zuiden naar het linksere oos ten. Op de dag van de verkie zingen doe ik verslag vanuit Boston. Wie weet staat daar dan wel de nieuwe president." Charles Groenhuijsen sluit zijn carrière als VS-correspondent eind januari af met de inaugu rale rede van Bush dan wel Ker ry. Daarna neemt Kurpershoek de post Washington over. „Ik zie er naar uit om me in Was hington te vestigen. Ik ben niet zo'n New York-fan. New York is zo'n snelkookpan, daar heb je nooit een moment om adem te halen. Washington heeft een meer Europese sfeer." Hij noemt zijn niei 'prachtige kans on treme druk de wer trekken'. In het vei hij verslag van con der meer Israël, Bc Leone, Afghanistai „Het werk in oorlc heb ik echt gehad, is afgesloten." Hij kent Amerika reizen. Hij volgde i high school en wa slaggever tijdens d verkiezingen van 1 „Ik hoop dat ik de geregeld het land i om mooie reporta Maar de ervaring 1 je als corresponde aan een plek, in n: Washington. Ik be praktische corresf er ergens iets gebt bij zijn." hilversum/mediaredactie - Sonja Barend last een jaar pauze in. Ze gaat zich bezinnen op het soort televisie dat ze het resterende deel van haar loopbaan wilt maken. Het is de eerste on derbreking in de carrière van de 64-jarige inter viewster. „Ik maak in mijn leven al 35 jaar tele visieprogramma's, en heb nog nooit één sei zoen overgeslagen." Morgen is Barend nog bij de Vara op Neder land 3 te zien met het programma Sonja Ba rend met Karei Appel, een tv-portret dat ze van de schilder maakte. Daarna is ze voorlopig dus niet meer op de buis, op eventuele herhalingen van haar programma's na. Het portretteren van een persoon in een uitzending van zestig minuten was nieuw voor Barend. „Ik heb eigenlijk mijn hele televisieleven lang bijna alles live gedaan. En nu had ik ineens, al thans voor mijn gevoel, een zee van tijd om rustig met iemand te praten." De VARA heeft haar gevraagd een hele serie van portretten te maken. „Dat lijkt me heerlijk om te doen", al dus Barend. „Toch heb ik dat uitgesteld. Ik wil eerst rust hebben om te bedenken wat ik nu nog wil. Mijn laatste serie programma's Mas- terclasses kreeg veel lof, maar ik hoor toch ook veel mensen zeggen dat ze me nog steeds zo missen aan die tafel met mensen." Tot 1996 trok Barend vele kijkers met haar roemruchte talkshow, later presenteerde ze ge durende zes jaar beurtelings met Paul Witte- man het praatprogramma B&W. Een aanbod om daarnaar terug te keren heeft ze afgeslagen, maar 'live' blijft trekken. „Ik wil goed nadenken over wat voor mij als tv-maker nog spannend is om te doen. Voordat ik het weet, zit ik anders weer in de Rode Hoed aan een tafel. Er moet iets komen wat mijn lust en mijn fantasie heel erg aan het werk zet. En 64 lijkt me een aardig moment om daar eens bij stil te staan." Hilversum/ANP - Mare Klein Es sink verruilt RTL4 voor de TROS. Daar gaat hij een pro gramma presenteren, waarin de BankGiro Loterij centraal staat. Voor de omroep en Klein Es sink betekent dit een hereni ging, want de presentator/ac teur begon zijn carrière bij de TROS als acteur in de succes volle serie 'Medisch Centrum West'. H. Boermans, TROS- mediadirecteur, noemt de komst van Klein Essink een be langrijke versterking van zijn presentatieteam. „Het is niet uitgesloten dat hij in de toe komst meer progn ons gaat maken." Managing Direct< BankGiro Loterij Mare Klein Essink, de BankGiro Loteri volle combinatie g „We zijn nog met overleg wanneer programma, dat gaat heten, zal w zonden. Waarschij begin 2005 zijn. Va der geval dat in he' ruime aandacht za goede doelen van Loterij." door Patrick van den Hurk Hilversum - De entree van KPN als aanbieder van digitale tele visie maakt één ding duidelijk: het is over met de rust in het dichtbekabelde Nederland, waar het zo gewoon is dat tv en radio 'uit een kastje in de muur' komen. Nieuwe technieken brengen nieuwe aanbieders, en voor de kijker wordt het daar mee niet overzichtelijker. De prille digitale tv-markt lijkt nu al op de wilde wereld van de mobiele telefonie, en een prijs vergelijking tussen (digitale) ka bel, digitale antenne en schotel kan zeker geen kwaad. De komst van KPN lijkt het startschot waarmee de race om de digitale tv nu echt gaat los barsten. De techniek is er al ja ren, en is in veel minder beka- belde landen als Groot-Brittan- nië breed in gebruik. Nederland loopt daar flink achteraan, want vrijwel iedereen heeft immers kabel. Een paar jaar geleden flopte een eerste poging om di gitale tv te introduceren dan ook. De aanbieders denken dat de kijker nu wél klaar is voor di gitaal, omdat de Nederlander is meegegroeid met de techniek. Vrijwel iedereen kijkt tv, dus er valt een lucratieve koek te ver delen. Strijd om de klant is het gevolg. Daarbij zet KPN een vertrouwd wapen in: het bedrijf subdieert de digitale ontvan gers die nodig zijn om het sig naal zichtbaar te maken op on ze 'ouderwetse' analoge h?s. Dat doet erg denken aan de gratis mobieltjes die de tele- combedrijven uitdelen aan vas te klanten. Ooit was dat 'wegge ven' bedoeld om zo veel moge lijk bellers binnen te halen op de nieuwe mobiele markt, nu om te voorkomen dat de klan ten naar de concurrentie gaan. KPN gebruikt hetzelfde wapen op de tv-markt. Het vraagt 40 euro voor een enkele decoder, en 70 voor een dubbele waar mee kijken en opnemen tegelijk mogelijk is. Dat is goedkoop. Bij het vergelijkbare Digitenne kost een enkele decoder al gauw 120 euro, hoewel dat bedrijf nu ook 30 euro korting biedt. De kabel aars geven hun decoders in bruikleen. Een satelliettuner tenslotte kost al gauw 250 euro. Dat maakt het KPN-aanbod vooral aantrekkelijk voor huis houdens met meer tv's. Per toe stel is namelijk één decoder no dig, dus wie drie tv's (het maxi mum per abonnement) en een videorecorder wil aansluiten is voor 150 euro klaar. Ook rekent het bedrijf tijdelijk geen aan sluitkosten k 29,95 euro. Digi tenne levert geen dubbele ont vangers, en zou - met korting - voor hetzelfde huishouden 360 euro kosten. De aansluitkosten zijn 29,95. Digitale tv via de ka bel is maar op één toestel te be kijken. Voor meer tv's moet worden bijbetaald, en de aan sluitkosten zijn zo'n 50 euro. En ook bij satelliet-tv is per toestel een aparte, dure tuner nodig. Het kijken zelf is echter weer het goedkoopst via de schotel. De Nederlandse zenders zijn via Canaldigitaal gratis te ont vangen, plus nog eens honder den buitenlandse. Wie een ka- bel-achtig pakket wil, betaalt 6,95 per maand. De Belgische VRT is overigens niet via de schotel te ontvangen. Daar bo venop kunnen tegen betaling allerlei pakketten worden geno men. KPN en Digitenne leveren een beperkter pakket^ VRT, zonder BBC 1 e*t' Duitse zenders - maï G met 7,95 en 8,95 ookP<l der dan de kabel. Ditfar zo'n 30 euro per maauvi het digitale pakket, rfS- dan wel 35 tot 50 tv-?n I Om het nog ingewikjjg0 maken: binnen kortêp- er nog een vierde op|S- gitale televsie bij, alsW genoeg is geworden ?e 'zware' tv-signaal te A- De in principe eindef veelheid zenders koip woon via het internt en een zogenoemd ment center' - een t_ die helemaal is gem|'( huiselijke toepassini gitaal beeld en geluij naar de televisie stuife veranciers zijn er al Wordt ongetwijfeld Het jubilerende Nederlands Dag blad (ND) is niet meer het vrijge- maakt-gereformeerde clubblad dat het zestig jaar geleden bij zijn geboorte was. De krant zoekt de breedte van christelijk Nederland maar tornt niet aan de gereformeerde grondslag. Een christelijke allemansvriend zal het ND nooit worden, zegt hoofdredacteur Peter Bergwerff (53) in de aanloop naar de jubile umdag, die de krant zaterdag met de lezers viert. door Guido de Bruin barneveld - Het dagblad zal kritiek blijven uitoefenen op de opmars van een 'feelgood- christendom', waarin het geloof de gelovige vooral een goed ge voel moet geven. Daarmee maakt het ND zich niet popu lair onder vooral de evangeli sche christenen die het zo graag bij zijn lezerskring wil voegen, erkent Bergwerff. De krant wil groeien en een breed publiek aanspreken, maar niet een 'flauw en smakeloos' product leveren om maar geen lezers te gen de haren in te strijken. Het ND heeft nu een oplage van 34.000, waarvan 32.500 abonnementen, en groeit licht, tegen de tendens van oplageda ling bij de dagbladen in. Sinds kort ligt de 'christelijk betrok ken krant' bij achthonderd ver kooppunten ook in de losse verkoop. In de grote steden gaan opmerkelijk genoeg rela tief veel losse nummers over de toonbank. Die vinden volgens Bergwerff hun weg naar een 'hoger opge leid volksdeel' dat zich - hoewel niet per se christelijk - herkent in de conservatieve snit van het ND. Bergwerff schaamt zich daar niet voor, hoewel hij erbij aantekent dat het orthodox- protestantse conservatisme van het ND zich met zijn nadruk op solidariteit en sociale politiek Hoofdredacteur Peter Bergwerff v onderscheidt van dat van de LPF en ex-WD'er Wilders. Met radiospotjes en adverten ties werkt de krant aan naams bekendheid. In de spotjes figu reert een breed spectrum aan kerkelijke gezindten. Van redac teuren vraagt de krant echter nog steeds een binding aan de gereformeerde belijdenisge schriften, de zogeheten drie formulieren van eenheid. Die eis leverde begin dit jaar een conflict op, toen de directie een fotograaf ontsloeg die lid was geworden van een evangelische gemeente en de gereformeerde belijdenisgeschriften niet meer onderschreef. 1 het Nederlands Dagblad. De krar Als het aan mij ligt handhaaft het ND de drie formulieren van eenheid in zijn statuten", zegt Bergwerff. „De vraag is wel of dit de manier is om onze iden titeit te behouden. Die identi teit moet eigenlijk van zichzelf zo krachtig zijn dat ze een na tuurlijke selectie bewerkstelligt, zodat mensen die zich daar niet bij thuisvoelen, niet bij het ND willen werken." De krant sneed in 1992 de for mele banden met de Gerefor meerde Kerken (Vrijgemaakt) en het Gereformeerd Politiek Verbond (nu opgegaan in de ChristenUnie) door. Sindsdien hoeven redacteuren niet meer bestaat nu zestig jaar. Foto: ANP vrijgemaakt te zijn. Enkele jaren later verdween het woord 'gere formeerd' uit de onderkop, om dat dat voor veel (christelijke) mensen te veel naar 'Staphorst' riekte. Vrijgemaakten maakten ooit 95 procent van de lezers uit, nu nog minder dan 60. Het ND voert zijn bestaan terug op het semi-illegale gerefor meerde opinieblad Reformatie Stemmen dat in de zomer van 1944 het licht zag. Dat was in het heetst van de theologische strijd in de Gereformeerde Ker ken, die zou leiden tot de op richting van de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt). De tijden van het rationele ge reformeerde dogmaj1 wel voorbij, constat! werff. „Ik ben blij dzj ruimte is voor het inj bijbel geen geloofsst dogmatisch handbei Wel maakt hij zich 2 de opmars van het e denken in orthodox se kring. Dat brengt! hem een eenzijdigej geloofsbeleving met Uitbundige lofprijzij gelovige vooral een! bezorgen. „Geesteli ten", zegt Bergwerf! „Daarmee wordt hej weggemasseerd. En1 wat afgeledeh in Nej

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10