zeker 500 banen extra ECONOMIE Beloning topmensen blijft vaak nog onduidelijk KPN Schra.pt Pratende geldautomaten voor blinden en ouderen Kamminga wil bonden 'op afstand te vriend' houden Grote schade door ontspoorde trein 'Occasions Grootste zorgverzekeraar door fusie straks stuk goedkoper' ijzen weer ordhoogte pe prijzen van ruwe in gisteren opnieuw ?aus bereikt. De prijs Jt Amerikaanse olie rjde psychologisch be- rens van 51 dollar. Bij van de handel deed [09 dollar. Dat is 1,18 jr dan het sloot op in Londen noteerde voor levering in no- ,'15 dollar per vat. .jrorden nieuwe gege ild over de Ameri- iorraden. Analisten ;ening met tegenval- wat zou bijdragen stijging. In de Golf zit de productie 30 Rijder het normale peil ischade. chter sluit laats Zwolle sstfedtrain, onder af van NS, sluit eind 8iirkplaats in Zwolle. 3^erliezen 46 werkne- ^aan. In totaal wer- 4311e nu ongeveer 250 |zijn minder defecte 2|epareren omdat NS 4aterieel de deur uit de concurrentie $n. Nedtrain vertrekt laai uit Zwolle. Er pchnisch centrum 7©laats. Volgens de jvenbond moeten 2|rerkers verhuizen trdam en Hengelo. je ouzo lage accijns Wathene - In cafés in 2|d was het gisteren juropees Hof van ^.veten dat het land Jjns op de nationale ouzo mag handha- ^cs bezwaren van fa- •an andere sterke de Europese Com- fecijns op ouzo is de ie op bijvoorbeeld 4lka en rum. Dran- ïten hadden daar- en ingediend omdat zijn van belasting- 4e. Het hof vindt dat 13 h wettelijke ver- nakomt. ide hand 6juchem K-Philips-topman i luxaflexfabrikant Jiglas zijn bereid m Koop Tjuchem êle injectie te geven een aanzienlijk be- 9le omvang van de let belang wilde 4pmmissaris De ceggen. Volgens Het Dagblad gaat het miljoen euro in ruil 2lang van 50,1 pro- jb zegt zich daarbij te recente financiële |n Koop. Het bouw- door de bouw- in kwaad daglicht te jjstra is commissaris Douglas. ;enaren roblemen 2I 2C- Meer huiseigena- 2jit jaar gedwongen met verlies te ver- 2!ns betalingsschul- 2jhting Waarborg- 2!Woningen telde al- 2lensen met een Na- Iptheek Garantie tot 4kr 235 gedwongen 2jet verlies. Dat zijn pneer dan in dezelf- 2torig jaar. Met de 2jypotheek Garantie 2|n huisbezitter er i! bij een gedwongen restschuld bij de ibetaald. Het waar- ijerwacht dit jaar 300 feerkopen. Vorig lat er 178. schade op Duitsland Nederlandse automo- pen in de zomer- i! meeste schade ge- ptsland. Tijdens de 2»tie vond eenderde znlandse autoscha- Ji dat land. België en men de tweede (25 ide derde plaats (16 1^Dat blijkt uit cijfers fear Van Ameyde Nederlanders die Inland brokken ma- aak achterop hun j|In Groot-Brittannië gfanderen van rij kste schade op. stopt met ie-tv's Philips stopt nog de productie van ïen en bijhorende foor projectietelevi- or gaan in Eindho- n verloren. Wereld- r ongeveer 200 ar- ai op de tocht. Phi- idat het bedrijfson- Dldoende groeide ïrend te zijn. Daar- de kosten te hoog luit niet uit dat er ontslagen vallen. woensdag 6 oktober 2004 Vooral kleinere bedrijven hebben moeite met gedragsregels door Mathijs Rotteveel den haag - Het overgrote deel van de Nederlandse beursgeno teerde bedrijven heeft in het jaarverslag 2003 aandacht be steed aan de beloning van het ondernemingsbestuur. Dit is een vooruitgang ten opzichte van vorige jaren, maar de dui delijkheid laat nog steeds te wensen over. Dit zegt Paul Frentrop, directeur van Demin or Nederland, dat de belangen vertegenwoordigt van institu tionele aandeelhouders. Frentrop neemt een stukje uit het jaarverslag van uitzendbu reau Vedior als voorbeeld. „Le ningen die renteloos aan be stuurders zijn verstrekt en in een gift kunnen worden omge zet als bepaalde prestatiedoelen worden behaald, staat er. Er staat echter niet bij wat die prestatiedoelen zijn. Het be stuur en de raad van commis sarissen zijn dus vrij die zelf in te vullen en de beloning van het bestuur zo te beïnvloeden," al dus Frentrop. Zijn woorden onderstrepen de conclusies van een onderzoek naar de effecten van de ge dragsregels voor beursgeno teerde ondernemingen, die Morris Tabaksblat gisteren pre senteerde. Deze gedragsregels worden per 1 januari 2005 inge voerd om het vertrouwen in het bedrijfsleven te herstellen. De afgelopen maanden heeft een evaluatiecommissie alvast bekeken of bedrijven de nieuwe regels onderschrijven en al be zig zijn met de invoering ervan. In het algemeen zijn de conclu sies positief. Het gros van de onderzochte bedrijven onder schrijft het belang van de ge dragsregels en op veel aandeel houdersvergaderingen is 'be hoorlijk bedrijfsbestuur' een vast agendapunt. Ook met de informatie over de beloningen van bestuurders lijkt het goed te zitten. Verre weg de meeste bedrijven wijden in hun jaarverslag een para graaf aan 'bezoldiging bestuur'. Deze paragraaf blinkt - volgens de cijfers van de evaluatie - echter niet uit in duidelijkheid. Veel bedrijven tonen geen on derscheid tussen vaste en varia bele beloningen (opties). Meer dan helft van de AEX-onderne- mingen geeft geen informatie over de maximale ontslagver goeding of de contractduur van bestuurders. Vooral de kleinere bedrijven lij ken moeite te hebben om aan de 118 nieuwe regels van Ta baksblat te voldoen. Ze vinden ze meer geschikt voor grote on dernemingen: invoering is te duur en ze zijn bang niet meer aan ondernemen toe te komen. Joost van Beek, vermogensbe heerder bij Kempen Capital Management, belegt voor zijn klanten veel in kleinere onder nemingen. Hij beaamt dat de regels relatief meer vergen van kleine bedrijven en vindt zelf ook niet alle regels even belang rijk. „Van de 118 regels voor goed ondernemerschap heb ben wij er 27 als meest relevant bestempeld," zegt hij. „Wij vin den een goede risicobeheersing binnen een bedrijf erg belang rijk, maar wij begrijpen best dat een klein bedrijf ook een kleine raad van commissarissen heeft en dat deze dus niet onderver deeld kan worden in allerlei verschillende subcommissies." Volgens Van Beek moeten we niet proberen te turven aan hoeveel regels een bedrijf wel of niet voldoet. „Zo'n inventarisa tie kan een verkeerd beeld schetsen," zegt hij. „Sommige bedrijven staan nu op een ach terstand maar doen wel hun best, terwijl andere misschien maar heel weinig aan hun structuur hoeven te verande ren. Volgend jaar gaan de regels in en dan kunnen we pas echt kijken hoe men ervoor staat." Van Beek vindt echter niet dat de kleine bedrijven zich mogen verschuilen achter de kosten, om zo de regels maar niet na te hoeven leven. „Die kosten zijn grotendeels eenmalig," zegt hij. „Het kost nu misschien even wat tijd en geld, maar als aan alle regels is voldaan, kunnen ze gewoon weer doorgaan met waar ze mee bezig waren: on dernemen." amsterdam/gpd - KPN gaat minstens 500 banen extra schrappen bij de divisie vaste te lefonie. Personeelsleden van de betrokken afdelingen worden vrijdag ingelicht over de nieuwe reorganisatieplannen. KPN wil nog niet precies zeggen hoeveel extra arbeidsplaatsen er verdwij nen bovenop het eerder dit jaar aangekondigde aantal van 800. Maar geruchten spreken van minstens 500 en de bond voor teiecompersoneel BTTP denkt zelfs dat het er meer dan 800 worden. De centrale ondernemingsraad van KPN laat weten nog niets over definitieve aantallen te hebben gehoord. „Wij weten al leen dat het betrokken perso neel vrijdag wordt ingelicht over de nieuwe plannen. Daar bij zal het ongetwijfeld gaan om het verdwijnen van arbeids plaatsen," zegt plaatsvervan gend voorzitter Gerard Bouma. De vakbonden worden van avond geïnformeerd door de directie van Entercom, het KPN-onderdeel waar de meeste banen verdwijnen. Entercom houdt zich vooral be zig met het plaatsen van tele fooncentrales bij bedrijven. Door technologische ontwikke lingen staat de sector vaste tele fonie al enige tijd onder druk. Bedrijven kiezen steeds meer voor goedkopere toepassingen als intemettelefonie (VoIP) of laten hun medewerkers mobiel bellen. KPN ondervindt daar van al enige tijd de gevolgen en heeft de afgelopen jaren een groot aantal arbeidsplaatsen geschrapt bij onder meer de di visie vaste telefonie, die ook lijdt onder de toegenomen con currentie van goedkopere aan bieders als Tele2 en Scarlet. In Nederland telt het telecomcon- cem momenteel circa 18.500 banen. Drie jaar geleden waren dat er nog 4800 meer. „Wij kijken per onderdeel voortdurend of de efficiëntie kan verbeteren. Daarover lich ten we het personeel geregeld in. Dat gebeurt ook vrijdag." al dus een woordvoerder van KPN. Begin dit jaar kondigde KPN, dat in 2003 een record winst van 2,71 miljard euro be haalde, al aan dat bij vaste tele fonie dit jaar 800 banen worden geschrapt. Daaronder vallen 300 gedwongen ontslagen. Bestuurder Harmsen van de bond voor teiecompersoneel BTTP: „Er zijn dit jaar al talloze aantallen genoemd. In augus tus sprak KPN opeens over 500, maar dat werd later weer inge trokken. Wat de precieze totaal stand nu is, weet ik niet. Ik vrees dat we boven de 800 uit komen." Harmsen zegt de ontwikkelin gen bij KPN te begrijpen, maar wil eindelijk meer duidelijkheid van het bedrijf. „De veranderin gen op de telecommarkt zijn enorm. Deze week heeft KPN nog digitale tv geïntroduceerd. Dat is prachtig, maar voor die nieuwe diensten zijn minder werknemers nodig dan voor onderdelen die bij vaste telefo nie verdwijnen. De gewone KPN-medewerker in de groene auto heeft echter niet precies in de gaten wat hem boven het hoofd hangt. Wij willen daarom meer weten over de richting die KPN uitgaat en niet steeds twee dagen van tevoren de medede ling krijgen dat er weer een re organisatie aankomt." venlo - Op het spoorwegemplacement in Venlo is giste ren met man en macht gewerkt aan herstel van het spoor nadat er maandagavond laat drie wagons van een goederentrein ontspoorden. Hierdoor was geen treinver keer meer mogelijk. Gisteravond was weer één spoor be schikbaar voor het goederenvervoer. Vanochtend moet het hele traject weer vrij zijn. Dan kan ook het reizigers- vervoer weer op gang komen. De financiële schade schat vervoerder Railion op honderdduizenden euro's. Van Rai lion alleen al rijden 100 treinen per dag richting Duits land. Een aantal kon omgeleid worden, maar het groot ste deel liep ernstige vertraging op. Het gaat onder meer om goederenvervoer vanuit de havens in Rotterdam en Vlissingen, maar ook vanuit de fabrieken van DSM en Sa- bic uit Zuid-Limburg. De trein met 43 wagons, kwam uit Duitsland. De politie sprak van een mogelijk foute wis selstand. Bij de ontsporing kwam een deel van de boven leiding omlaag. Er waren grote kranen nodig om de wa gons op te takelen. Venlo pleit al jaren voor verplaatsing van het spoorwegemplacement. Onder omwonenden bestaat grote onrust omdat dit soort incidenten zich ook kan voordoen met treinen met gevaarlijke stoffen. Foto: GPD/Le Giesen rotterdam/anp - De prijs van tweedehands auto's gaat de ko mende jaren omlaag. De markt voor occasions wordt een waar slagveld. Dat verwacht advies bureau Ernst Young. Grote partijen als leasemaatschappij en mengen zich steeds meer in de verkoop van occasions. Ver koop van lease-auto's vindt nu nog vaak door autohandelaren plaats, maar Ernst Young denkt dat de maatschappijen de wagen vaker zelf of op een andere manier aan de man gaan brengen. „Ze kunnen bijvoorbeeld naar Kwik-Fit stappen. Het leasebe drijf biedt maandelijks 300 au to's aan en Kwik-Fit kan dan bijvoorbeeld de garantie rege len", zei De Bruijn van het ad viesbureau gisteren. Ernst Young kan geen indicatie geven van de omvang van de ver wachte prijsdaling. De prijs van tweedehands auto's ligt nu al erg laag. Dealers kunnen wa gens nauwelijks slijten wegens het enorme aanbod. Andere re den waarom de prijsdaling zich moeilijk laat inschatten, is dat de aanschafbelasting(BPM) een belangrijk onderdeel van de prijs van occasions uitmaakt. Om de prijzenslag te overleven, raadt Ernst Young autobedrij ven aan meer samen te werken. Daarbij denkt het adviesbureau niet alleen aan fuseren, maar ook het maken van afspraken over de inkoop. Uit onderzoek van het bureau onder 1700 con sumenten bleek onder meer dat klanten een breder aanbod wil len. „En dan hebben we het niet over auto's uit dezelfde fa briek, maar over auto's in het zelfde segment. Bijvoorbeeld cabrio's of gezinswagens", al dus De Bruijn. Consumenten kunnen dan bij één bedrijf bij voorbeeld vier auto's uit dezelf de klasse uitproberen. Ook wil len klanten graag via internet onderhoud aan hun auto kun nen repelen. tilburg/gpd - Zorgverzekeraar Trias (Go- rinchem) en de VGZ-IZA Groep (Nijmegen) fuseren waardoor de grootste zorgverzeke raar van ons land ontstaat. De nieuwe combinatie heeft ruim 3 miljoen verzeker den en 3000 medewerkers. Inmiddels is een intentie-overeenkomst gesloten die tot de volledige fusie moet leiden. Vooralsnog zijn er geen gevolgen voor het personeel. In juni van dit jaar kondigden beide maat schappijen al aan naar mogelijkheden voor samenwerking te zoeken. Via een gefaseer de aanpak zal één groep van bedrijven ont staan waarbinnen VGZ, IZA en Trias onder eigen naam blijven opereren. Met bijna 20 procent marktaandeel heeft de combinatie voldoende financieel econo misch draagvlak om continuïteit te garan deren, zegt VGZ-woordvoerder Rensen. Door de bundeling moeten ondermeer voordelen ontstaan op het gebied van ge zamenlijke zorginkoop. „Daarmee kunnen we het niveau van dienstverlening verder verhogen." De doelstelling van de bedrijven die deel uitmaken van de VGZ-IZA-Trias Groep zal daarop primair gericht zijn en niet, zoals Rensen benadrukt, op winstmaximalisatie. Per 1 januari volgend jaar zal in eerste in stantie Trias Aanvullende Verzekeringen, waarin de aanvullende verzekering en de particuliere polis zijn ondergebracht, fuse ren met de VGZ-IZA Groep. Daarna, bij aanvang van de invoering van de Basisver zekering, naar verwachting 1 januari 2006, wordt Trias Ziekenfonds toegevoegd. „We hebben dan nog even rustig de tijd om naar die nieuwe ontwikkeling toe te groei en. Beide partijen blijven gevestigd in Go- rinchem, respectievelijk Nijmegen. De be drijven binnen de nieuwe groep gaan zich vooral toeleggen op zorgverzekeringen, maar binnen de gekozen organisatievorm is ook plaats voor bedrijven gericht op on der andere sociale zekerheid, arbozorg en reïntegratie. Trias heeft 355.000 verzeker den, de VGZ IZA Groep telt er 2,8 miljoen. Dit jaar kwam er een samenwerking tot stand tussen VGZ en IZA, verzekeraar voor ambtenaren. VGZ realiseerde vorig jaar een premie-inkomen van 3,9 miljard euro op een totale omzet van 5,3 miljard. Trias was goed voor 127 miljoen euro premies op een omzet van 577 miljoen. zoetermeer/anp - De toekom- stige voorzitter van de organisa tie van metaalwerkgevers FME- CWM, Kamminga, wil de vak bonden te vriend houden, maar ook niet te dicht 'tegen ze aan schurken'. „Met onwillige bon den kan je geen hazen vangen", zei hij gisteren in Zoetermeer. Kamminga, die per 1 januari of ficieel als voorzitter aantreedt, deed zijn best om de vakbon den niet voor het hoofd te sto ten. „Werkgeversorganisaties nemen een eigen positie in. Ze zijn er niet om het standpunt van het kabinet te verdedigen." Het is volgens Kamminga be langrijk om een werkbare rela tie met de vakbeweging te on derhouden. „Er is meer dat ons bindt dan ons scheidt." Ook de bonden hebben er belang bij om de Nederlandse industrie sterk te houden, benadrukte Kamminga. De huidige commissaris van de koningin in Gelderland wilde geen standpunt innemen over de ruzie tussen het kabinet en de vakbonden over het te voe ren beleid. „Ik hoop dat die voor 1 januari is opgelost. Dan moeten we maar zien hoe het slagveld erbij ligt. Ik wil dan proberen mijn steentje bij te dragen." Voor commentaar op de gebrouilleerde relatie tussen bonden en regering verwees hij naar de huidige voorzitter van FME-CWM Kraaijeveld. Kraaijeveld blijft na 1 januari de onderhandelingen voeren over de nieuwe CAO voor onderne mingen in de metaal en elektro technische bedrijven. De ge sprekken zijn door de vakbon den tot zeker december opge schort uit protest tegen het ka binetsbeleid. Als grootste uitdaging ziet Kam minga het versterken van de concurrentiepositie van de in dustrie, zowel in Nederland als wereldwijd. Hij wil een einde maken aan het „fatalistisch" denken in ons land. „Men is bang dat steeds meer industrie naar bijvoorbeeld China ver huist. Maar in Nederland is best een heleboel overeind te hou den." Dat kan volgens de toekomstig voorzitter door de industrie een grote rol bij het innovatiebeleid van de overheid te laten spelen. Het geld dat de regering vrij maakt voor innovatie, moet niet alleen bij universiteiten en on derzoeksinstellingen terechtko men, maar ook bij het bedrijfs leven, stelt Kamminga. amsterdam/gpd - Blinden en slechtzienden die makkelijker willen pinnen bij geldautomaten moeten in de toekomst behalve hun pinpas ook een oortelefoon tje meenemen. Banken werken aan een 'pratende' pinautomaat met hoofdtelefoonaansluiting. Verder krijgen alle automaten een identiek scherm en een toet senbord met grotere letters en toetsen en worden sommige geldautomaten op rolstoelhoog te geplaatst om het elektroni sche betalingsverkeer toeganke lijker te maken. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) presenteert vrij dag voorschriften waaraan nieuwe geldautomaten moeten voldoen na klachten van blin den en slechtzienden over de gebruiksonvriendelijkheid van die apparaten. Tevens speelt mee dat door het verdwijnen van kleinere bankkantoren steeds meer mensen afhanke lijk worden van geldautomaten. Vooral ouderen hebben daar mee problemen. Banken als ABN Amro, Rabo bank, Postbank en SNS Bank gaan volgens de Richtlijn Geld automaat werken, maar dat be tekent niet dat volgend jaar alle geldautomaten zijn aangepast. Sommige richtlijnen vergen tijd om daaraan te kunnen voldoen. Volgens Rabobank-districtsma- nager Vermeulen worden er eerst aanpassingen voor een betere veiligheid bij het gebruik van creditcards doorgevoerd. .Alleen wij hebben al ruim 3000 geldautomaten in Neder land. Het vergt nogal wat om die allemaal aan te passen. Maar het gaat gebeuren. Blinde mensen en ouderen moeten net zo gemakkelijk geld uit de muur kunnen halen als ande ren." Daarom krijgen de appa raten onder meer een hoofdte lefoonaansluiting. Daarin kan een simpel oortelefoontje van een wakman worden gestopt. „Zo kunnen andere mensen ook niet horen dat de gebruiker rood staat." De toetsen krijgen geen braille- tekens. Volgens Vermeulen is de groep braillelezers in Neder land erg klein. „Slechts 2 pro cent van de blinde mensen is daartoe in staat. Na overleg met organisaties voor blinden is be sloten een 'oriëntatiepuntje' op de centrale nummertoets 5 te plaatsen. Wie het puntje voelt, Een slechtziende oudere gebruikt het chipknip-oplaadpunt van de Rabobank. Foto: GPD/Rabobank weet meteen dat de nummer 1 er linksonder zit, of de 9 rechts boven. Alle machines hanteren namelijk dezelfde nummerin richting." De Rabobank heeft het afgelo pen jaar al in enkele verzor gingstehuizen geëxperimen teerd met een pratend chip knip-oplaadpunt. De proef bleek erg aan te slaan. Vanaf november start de Rabobank met het uitrusten van haar op- laadpunten met een spraakmo- dule. „Het blijkt dat de combinatie van een scherm met een stem die zegt wat je moet doen, voor veel mensen erg verhelderend werkt", aldus Lianne Po&, projectmanager chipkniptoe passingen bij Rabobank. Ook over de ingebouwde 'pinvertra- ger' zijn veel gebruikers te spre ken. De snelheid van het appa raat wordt daarbij automatisch aangepast aan de snelheid waarmee de pincode wordt in getikt. Mensen die langzamer intikken, zien de vragen langer op het schermpje staan. De SNS Bank heeft al aangekon digd deze toepassing vanaf be gin 2005 op haar 500 geldauto maten te installeren. Bij deze aanpassingen blijft vol gens Vermeulen de veiligheid voorop staan. Bij een blinde is het bijvoorbeeld makkelijker om bij het intoetsen van de pincode mee te kijken. „Daar om zullen wij ook steeds meer automaten in een bankkantoor of in een aparte ruimte plaat sen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9