Bremer bekritiseert troepentekort Irak BUITENLAND Afghanistan 'klaar' voor eerste verkiezingen Tory-leider spreekt zich uit tegen Europa Schokkend protest in Luxemburg Eurocommissaris: Homoseksualiteit is een zonde 'Al snel sfeer van wetteloosheid ontstaan' Nobelprijs voor natuurkunde naar Amerika Palestijns-Israëlisch overleg over Gaza Vrachtauto met uranium botst op snelweg Iter verbiedt Idoek in klas De rechtbank in Has- t gisteren in een kort esloten dat de provin- sch Limburg hoofd- op school mag verbie- ;ens de rechter is gods- jheid „niet absoluut". et schoolreglement dat W* en van hoofddeksels in erbiedt „niet discrimi- Zes islamitische meis- en een bepaling te en uit een reglement ddoeken op provincia al in Limburg verbiedt. laspoort voor aar Bigley Ierland heeft de in Irak e Brit Kenneth Bigley loort verstrekt. Zijn fa- )pt met het benadruk- zijn Ierse achtergrond lemers te overtuigen te laten. Bigley komt in ring voor een Iers pas- idat zijn moeder een rzeeer in d bij Ierland Een Canadese onder is gisteren op de Atlan- ceaan voor de kust van n de problemen ge- ie bemanningsleden lemhalingsproblemen t op de onderzeeër as uitgebroken. De arine meldde dat de onden niet in levensge uren. De onderzeeër vijftig bemanningsle- 's ontbinden iramain let Saudische ministe- ilamitische Zaken heeft digheidsorganisatie al- n ontbonden. De Ver- taten beschuldigen Al- n van het ondersteu- terrorisme. Het open- listerie onderzoekt of ijkheden zijn al-Hara- tederland te verbie- Rijk heeft alle financi- den van het Neder- liaal 'bevroren'. De or- i kan zo geen gelden tvangen en uitgeven. Pinochet geheugen I- De voormalige Chi- ctator Augusto Pino- ilgens een medische t te ziek voor een pro- ens de arts is de 88-ja- chet vrijwel zijn gehele n kwijt. Pinochet zou niet meer rechtop ritten. Een onderzoeks- n Santiago wil de voor- lider van Chili berech- zijn rol bij operaties in zeventig om linkse ac- ïit de weg te ruimen. woensdag 6 OKTOBER 2004 endepot it raketti jt ETA i raketten Iw - De Franse politie een wapendepot van de be afscheidingsbewe- ktwee anti-luchtdoelra- be opslagruimte is afge- indag ontdekt bij een Bporingsactie in het ken van Frankrijk. Bij lie ontmantelde de poli leven geheime opslag- I en nam ze grote som- (d in beslag. Tibetaanse ijers smelten 1 De Chinese regering luwt voor smeltende I in Tibet, die een ecolo- btastrofe kunnen ver- p. Twintig Chinese en lanse wetenschappers veertig maanden "ön- jverricht naar de gevol- het broeikaseffect op Iers in het Himalaya-ge- pij voortzetting van het leffect in het huidige killen de meeste pla- kjers in 2100 volledig ïwenen, is de verwach- ide onderzoekers. ado onthult erporno Soms steekt moeder ien helpend handje toe npak van de misdaad, iurde in Frederick in de anse staat Maryland, 152-jarige man kon aangehouden, nadat ado zijn huis had ver- ïzo een grote verzame- j lerpomo had blootge- man zit inmiddels in ;enis. 'ge octoraat voor jtor Aristide p De afgezette presi- p Haïti, Jean-Bertrand i heeft een eredoctoraat perzoek gekregen aan prsiteit van Zuid-Afrika pa. Aristide werd in fe- feezet na een volksop- •gen zijn bewind. Aristi- feind mei uit naar Zuid- luxemburg-stad - Een onbekende Belgische vrouw van Congolese afkomst heeft gisteren in het centrum van Luxemburg-stad voor nogal wat opschudding gezorgd door zichzelf in brand te steken. De vrouw protesteerde hiermee tegen het besluit van de lokale autoriteiten om haar geen vergunning te verlenen voor het openen van een winkeltje. Zij is in kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen. Foto: Reuters brussel/gpd - De Italiaanse kandidaat-Europees commissaris Roc- co Buttiglione (justitie) vindt homoseksualiteit 'immoreel' en 'een zonde'. Maar die privé-opvatting is volgens hem niet van invloed op zijn functioneren. „Het zou anders zijn als ik zou zeggen dat homoseksualiteit strafbaar moet zijn." Buttiglione, een gelovige katholiek die persoonlijk bevriend is met de paus, kwam gisteren tijdens een hoorzitting in het Europees parlement onder vuur te liggen vanwege zijn opvattingen over ho moseksualiteit en vrouwenrechten. Die zijn volgens sommige link se parlementariërs 'rabiaat' en 'niet meer van deze tijd'. Buttiglione weigerde zijn opvattingen te verloochenen. „De filo- bagdad/anp-afp - De voormali ge Amerikaanse bewindvoerder voor Irak, Paul Bremer, heeft ge zegd dat de Verenigde Staten 'een zware prijs' hebben betaald omdat ze niet genoeg troepen naar Irak hebben gestuurd. De geweldsuitbraak na de val van Saddam Hussein was daardoor nauwelijks te stoppen. Bremer, die na de machtsover dracht aan de Iraakse interim regering eind juni zijn taken neerlegde, sprak maandag op een bijeenkomst in White Sulp hur Springs. Hij zei dat bij zijn aankomst in Bagdad begin mei 2Ó03 al massaal werd geplun derd. Door het onmachtige op treden van het Amerikaanse le ger is meer en meer een 'sfeer van wetteloosheid' ontstaan, al dus Bremer. De voormalige ambassadeur in Nederland zei wel dat hij nog steeds achter het verdrijven van het regime van Saddam Hus sein staat. Bremer schat dat de voormalige dictator tijdens zijn 35-jarige bewind zeker 300.000 Irakezen heeft laten vermoor den. „Saddam heeft meer mos lims gedood dan wie dan ook in de moderne geschiedenis." Ook verdedigde Bremer de des tijds door de regering van presi dent Bush aangevoerde reden om ten strijde te trekken: de aanwezigheid van massavernie tigingswapens in Irak en de ver meende contacten met terroris tische groeperingen. Volgens Bremer was er een 'reëele mo gelijkheid' dat Saddam biologi sche, chemische of nucleaire wapens zou doorspelen aan groepen als al-Qaeda. De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld zei maandag nog dat hij geen „har de bewijzen" heeft gezien voor een relatie tussen Saddams be wind en al-Qaeda. Gisteren kwam hij op zijn uitspraken te rug. In een verklaring op de website van het Pentagon zei de minister dat hij „sinds septem ber 2002 heeft gezegd dat er banden zijn tussen al-Qaeda en Irak". De Britse minister van buiten landse zaken, Jack Straw, bracht gisteren een onaange kondigd bezoek aan de Noord- Iraakse stad Kirkuk. Straw zei dat de voor eind januari aange kondigde verkiezingen in heel Irak doorgang moeten vinden. Bij aanslagen en gevechten in Irak vielen gisteren opnieuw slachtoffers. In de Noord-Iraak- se stad Mosul bliezen twee mannen zich op met hun auto. Bij een aanslag met een auto vol explosieven bij een wacht post 50 kilometer ten zuiden van Bagdad kwamen twee le den van de Iraakse Nationale Garde om het leven. Stockholm - De Amerikanen David J. Gross, H. David Polit- zer en Frank Wilczek hebben de Nobelprijs voor de natuurkun de toegekend gekregen. De uit reiking van de meest prestigieu ze wetenschapsprijzen ter we reld heeft plaats in Stockholm op 10 december. De Amerikanen worden onder scheiden voor hun ontdekkin gen in de wereld van de quarks, de deeltjes die lang zijn be schouwd als de kleinste bouw steen van de materie. Ze kwa men achter de sterke wissel werking, die de bouwstenen bijeen houdt. Dankzij hun ontdekkingen, hebben zij volgens de Zweedse Academie de droom van de fy sicus, 'een theorie van alles' te formuleren, naderbij gebracht. Van de drie is Wilczek, profes sor aan het Massachussets In stitute of Technology, ook in Nederland bekend. Hij was in 1998 hoogleraar aan de Univer siteit Leiden. Hij is ook lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). Gross werkt aan de Universiteit van California in Berkeley en Polit- zer in Pasadena aan het Califor nia Institute of Technology. door onze correspondent Esther Cotink Bournemouth - Brits conserva- tief leider Michael Howard riep de kiezers gisteren op vertrou wen te hebben in zijn nieuwe beloftes op het gebied van on derwijs, gezondheidszorg, cri minaliteit, immigratie en Euro pa. Op de jaarlijkse partijconfe rentie, dit keer gehouden in de badplaats Bournemouth, er kende hij dat het volk zich te recht bedrogen voelt door alle politieke partijen. Howard stelde dat zowel de Conservatieven (Tories) als de regerende Labour-partij heb ben gefaald in hun beloftes de belastingen omlaag te brengen en Engeland onafhankelijk te houden van Europa. „Laten we eerlijk zijn. Wat er is gebeurd met de belastingen en de EU heeft al het vertrouwen van het volk in de politiek beschadigd. Het is nauwelijks verrassend dat burgers geen politicus meer willen geloven. In de echte we reld verliezen mensen hun baan als ze fouten maken. Maar politici leven in een andere we reld. waarin ze beloftes net zo makkelijk laten vallen als ze die maken, en zij krijgen geen straf voor die mislukking." Winnen de Tories volgend jaar de landelijke verkiezingen, dan komt er volgens Howard een onmiddellijke stop op de groei van het logge ambtenarenappa raat en krijgen kiezers het zelf weer voor het zeggen. De Tory- baas wil het volk meer keuzes geven in gezondheidszorg en onderwijs, en wil bovendien een referendum uitschrijven over de Europese grondwet. Hij hoopt dat de Britten zich nega tief uitspreken tegen die grond wet. De vraag is echter of de Tories een kans maken op een verkie zingsoverwinning. Uit meerde re opiniepeilingen blijkt dat slechts 12 procent van het volk denkt dat Howard ooit premier wordt. Labour krijgt momenteel 35 procent steun van het volk, de Conservatieven 28 procent. Het is een belabberd resultaat voor de grootste oppositiepar tij, gezien het enorme wantrou wen in premier Tony Blair sinds de invasie in Irak. Om meer stemmen te winnen, speelde Howard gisteren in op de groeiende anti-EU-houding van het volk. soof Kant maakte al een onderscheid tussen moraliteit en recht. Niet alles wat immoreel is moet verboden worden." Volgens Butti glione hoeft niet iedereen het over morele zaken eens te zijn. Maar de overheid heeft niet het recht om onderscheid te maken tussen burgers op grond van hun geaardheid, vindt hij. „Ik ben persoon lijk tegen discriminatie op grond van seksuele geaardheid." Diverse linkse en liberale parlementsleden bekritiseerden Buttig lione ook vanwege zijn traditionele denkbeelden over het huwelijk en vrouwenrechten. De Belgische afgevaardigde Van Hecke vond het feit dat Buttiglione deze standpunten uit durft te dragen 'ver frissend'. jeruzalem/anp - Israël en de Palestijnen overleggen met el kaar om een einde te maken aan het geweld dat de Gaza- strook in een ijzeren greep houdt. Inzet van de gesprekken is dat Israël zijn offensief staakt en militante Palestijnen niet langer raketten afvuren op Isra el, maakten bronnen in het Is raëlische veiligheidswezen gis teren bekend. In ruil voor terugtrekking van militairen zou de Palestijnse Autoriteit er zorg voor moeten dragen dat de radicale Hamas- beweging geen raketten meer afvuurt op Israëlische doelen. Afgelopen week kwamen daar door nog twee kinderen om het leven, een incident dat de op maat was voor de grootste Isra ëlische actie in de bezette ge bieden in jaren. De Palestijnse minister Erekat zei in de Israëlische krant Haar- etz dat hij niet op de hoogte was van de gesprekken. Hij voegde daaraan toe dat de Pa lestijnse Autoriteit een consis tent beleid ten aanzien van Is raël voert. De Palestijnen willen dat Israël de vredesbesprekin gen onmiddellijk hervat en met de Palestijnse Autoriteit praat in plaats van deze vernietigt, al dus Erekat. Een vertegenwoor diger van Hamas in Libanon Hamid Karzai durft bijna niet op verkiezingstoernee door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Een beetje merk waardig is het wel. Vijf dagen voordat in Afghanistan voor het eerst in de geschiedenis demo cratische verkiezingen worden gehouden, was de voornaamste kandidaat voor het president schap niet in Afghanistan op verkiezingstournee, maar op bezoek in Duitsland, waar hij een prijs in ontvangst nam. Hamid Karzai, de huidige inte rim-president van Afghanistan en grootste kanshebber op de overwinning bij de verkiezingen van zaterdag, heeft verscheide ne keren geprobeerd om buiten de hoofdstad Kabul campagne te voeren. Iedere keer werd het afgelast uit veiligheidsoverwe gingen. Twee keer verliet Karzai de hoofdstad. De ene keer werd zijn helikopter met granaten beschoten, de andere keer werd een gedeelte van zijn konvooi opgeblazen. Drie jaar nadat Amerikaanse en Afgha«Anse troepen een einde maakten aan het bewind van de Taliban is Afghanistan nog al tijd geen land zonder proble men. Afgezien van extreme ar moede en gewelddadige acties van de voormalige Taliban en hun bondgenoten van al-Qae- da, blijft Afghanistan opgedeeld in tientallen provincies die nog steeds worden geleid door krijgsheren die elkaar naar het leven staan. In de praktijk betekent dit dat Kabul, de hoofdstad, in handen is van Karzai, die van Pathaanse afkomst is. Maar Mazar-i-Sha- rif, een stad in het noorden, wordt geregeerd door generaal Dostum, een Oezbeek en ook presidentskandidaat. De Pansjeer-vallei, iets ten noor den van Kabul, is in handen van Yunus Qanuni, de kandi daat van de Noordelijke Allian tie. Karzai kan niet naar Mazar- i-Sharif en ook niet naar de Pansjeer-vallei. Voor generaal Dostum zijn Kabul en de Pansjeer-vallei 'no-go' gebie den. Qanuni, de grote jongen van de Pansjeer-vallei, komt af De Afghaanse president Hamid Karzai waagt zich een keertje buiten de hoofdstad Kabul op verkiezingstoernee in de stad Ghazni. Foto: Reuters en toe naar Kabul, maar naar Mazar-i-Sharif durft hij niet, uit angst vermoord te worden door generaal Dostum. En dit zijn slechts drie van de achttien presidentskandidaten - zeven tien mannen en een vrouw. In totaal wordt het land geregeerd door zo'n 150 regionale krijgs heren. „Ach," zegt een internationale waarnemer. „Je hebt democra tische verkiezingen, en je hebt democratische verkiezingen in Afghanistan." Iedereen lijkt zich er van te vo ren al bij neergelegd te hebben dat de verkiezingen van ko mende zaterdag verre van per fect zullen zijn. De staatstelevi sie geeft bijna alleen maar zendtijd aan Karzai en zijn me destanders. Stemlokalen en stembussen worden bewaakt door soldaten van lokale krijgs heren, waardoor de kans groot is dat de kiezers zullen worden geïntimideerd om voor de 'lo kale kandidaat' te stemmen. Een presidentskandidaat die vorige maand suggereerde om polygamie te verbieden - mos limmannen mogen met maxi maal vier vrouwen trouwen - werd door de verkiezingscom missie uit de race gegooid en aangeklaagd wegens anti-isla mitisch gedrag. Maar voor Afghaanse begrip pen is het heel wat. Sterker nog: het is uniek. Nog nooit eerder in de bloedige geschiedenis van dit onderontwikkelde land kre gen de burgers de mogelijkheid om te stemmen. De ruim elf miljoen Afghanen die zich gere gistreerd hebben om te kunnen stemmen, tonen steeds meer enthousiasme. Probleem is echter dat niemand ooit eerder heeft gestemd. En dus moeten westerse verkiezingswaarne mers aan iedereen uitleggen dat het de bedoeling is om op een kandidaat te stemmen, niet op twee of op allen. Afghaanse ver kiezingswaarnemers die zater dag op het platteland de stem bussen zullen controleren wordt op het hart gedrukt om lege stembiljetten niet zelf na sluitingstijd in te vullen. „Laat ik het zo zeggen," vervolgt de westerse waarnemer, „het is een uitdaging om hier verkie zingen te organiseren." liet weten dat de groepering niet stopt met het afvuren van raketten op Israëlische doelen, zolang de Israëlische militaire actie in de Gazastrook en de be zetting van Palestijns grondge bied niet zijn beëindigd. Minister Bot (Buitenlandse Za ken) zei dinsdag in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de Europese Unie zeer bezorgd te zijn over de geweldsescalatie. Hij sprak van een buitenpro portionele reactie van het Israë lische leger. Tegelijkertijd wees hij elke suggestie van de hand om de handelsakkoorden tus sen de EU en Israël in stelling te brengen. parus/gpd - Op de Franse auto snelweg AIO onder Parijs is gis teren een met 4.500 kilo verrijkt uranium geladen vrachtoragen aangereden door een^rdere vrachtauto. Volgens een woord voerder van de prefect van het departement Loiret zou het on geluk geen risico's voor de be volking hebben gehad. De vrachtwagen was op weg van het Duitse Lingen naar de Franse kerncentrale in Blayais nabij Bordeaux Het verrijkt uranium zou worden gebruikt als brandstof. Volgens de prefectuur van Loi ret was het uranium nog niet eerder gebruikt zodat er geen gevaar was voor de volksge zondheid. De milieuorganisatie 'Sortir du nucléaire' heeft die redenering van de hand gewe zen. Als bij de botsing brand was uitgebroken, zouden stofdeel tjes uranium zijn vrijgekomen en die zijn wel degelijk een ge vaar voor de volksgezondheid, zo laat de organisatie in een Ssrklaring weten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7