c CPB: Het spoor is veel te duur Voor de laagste maandlasten BINNENLAND 2 'Verdachte Enschede heeft ook bank overvallen' Morgen crematie van vermoorde politieman Jan Wind a Misbruik van paspoorten neemt fors toe RVD pikt wellustige poster niet Kabinetsplannen voor trein gekraakt (doe je de Postbank Hypotheektest) 1- 1 sirenes «termeer ieer - De maandelijkse de sirenes is maandag >r]rmeer mislukt. Naar de w wordt een onderzoek d. De sirenes die wor- iruikt om bewoners te ien over een ramp of ngeval, worden elke laandag van de maand .plfuur getest. arde (94) I na brand jam - Een 94-jarige 5 maandagavond over- Dor verwondingen die p bij een brand in haar in een bejaardenhuis in "am. Twee medewerk- 7(1 het tehuis die de jrobeerden te redden, .behandeld omdat ze ltlden ingeademdDe van de brand is nog ad. iesurveillant houden woensdag 6 oktober 2004 münster/enschede/anp - De man die ervan wordt verdacht donderdag de En- schedese politieman Jan Wind te heb ben doodgeschoten, wordt tevens ver dacht van het plegen van twee gewapen de bankovervallen in de Duitse grens plaats Ochtrup. Dat meldde gistermor gen het Openbaar Ministerie (OM) in Münster. De verdachte heeft al bijna achttien jaar in Duitsland vastgezeten wegens twee verschillende roofoverval len. Voor die overvallen werd de 45-jari ge man in de jaren tachtig en negentig tot respectievelijk tien en 7,5 jaar celstraf veroordeeld. In 2002 kwam hij vrij. Nu wordt hij verdacht van twee bankover vallen in Ochtrup die op 3 en 23 septem ber plaatsvonden. Het OM in Münster beschikt over een signalement van de dader waaraan de Duitser voldoet. Het OM is nog met onderzoek bezig. Behalve van de dood van Wind, wordt hij ook verdacht van het zwaar verwon den van eenn andere politieman. Die werd in het hoofd geschoten bij een po ging de verdachte te arresteren. Brigadier Wind wordt woensdagmiddag in Enschede gecremeerd. De bijeen komst begint om 14.00 uur in het cre matorium Twente. De politie verwacht grote belangstelling van onder meer col lega's uit binnen- en buitenland. Een grote erehaag van geüniformeerde poli tiemensen bij de ingang van het crema torium zal de laatste gang van Jan Wind begeleiden. Voorafgaand aan de crema tie vormen de naaste collega's van Wind eveneens een erehaag bij het hoofdbu reau in de Enschedese binnenstad waar de auto met het opgebaarde lichaam van de politieman even zal stilstaan. Wegens de verwachte grote drukte wordt op het parkeerterrein van het cre matorium een groot videoscherm neer gezet waarop de plechtigheid te volgen is. Op de dag van de crematie zijn de af delingsbureaus van de politie in Ensche de en Haaksbergen gesloten. Het hoofd bureau aan de Hermandad in Enschede draait met een beperkte bezetting. De politie adviseert mensen om het doen van aangifte uit te stellen tot donderdag. - Een 39-jarige sur- ,van de politie Rotter- 'nmond is aangehouden lij wordt verdacht van i in geschrifte. Dat heeft je gisteren gemeld. De ij op grond van valse ge- jijn genaturaliseerd. I politie in iwagenkamp De politie heeft giste- •n woonwagenkamp in ies schuren met een ^kwekerij aangetroffen. Tiden er drie loodsen -taratuur voor hennep- Hen. Er zijn zes arresta- icht en er is een vuur- onden. Het betrof kamp met ongeveer lonwagens. ïverlast in jtricht groeit - De overlast van iruikers in Maastricht laatste maanden ieer toe. Burgemeester ^1 gisteren dat de politie extra agenten heeft iüakt om de toenemende 1^' te bestrijden. Leers Hit dat de snelle stijging isaantal klachten te ma- nbnft met de succesvolle teVan overlast in Heerlen. r.S schiphol/ANP - Steeds meer buitenlanders proberen met een paspoort van een ander Nederland binnen te komen. Eenderde van de mensen met een onjuist reisdocument die de marechaussee op Schiphol pakt, gebruikt een Nederlands paspoort van een ander per soon. Het gaat daarbij om echte paspoorten, die vaak via men senhandelaren gekocht zijn. Een woordvoerder van de ma- rechausee spreekt van een trend. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken is het aantal paspoorten dat als ver mist is opgegeven de laatste tijd gestegen: van 110.000 in 2002 naar 150.000 vorig jaar. Veel van die paspoorten komen waarschijnlijk terecht bij men sensmokkelaars. De paspoort- handelaar zoekt iemand die erg op de foto in de pas lijkt. Die past eventueel zijn haardracht en kleding aan en meldt zich vervolgens bij de douane. Om hoeveel gevallen het per jaar gaat, kan de woordvoerder van de marechaussee niet zeggen, maar hij spreekt wel van een duidelijk toename het afgelo pen jaar. Dat zou liggen aan de goede kwaliteit van het Neder landse paspoort, dat steeds moeilijker is te vervalsen. Voor al Nigerianen, Somaliërs en Chinezen proberen zo Neder land binnen te komen. Amsterdam - Amsterdam, hangt vol met posters voor een 'Normen en Waardenfeest', komende 16 oktober. Op d eposter het hoofd van premier Balkenende, en dat pikt de Rijksvoorlichtingsdienst RVD niet. RVD-directeur Gerard van der Wulp noemt de poster van orga nisator Ex Porn Start 'onsmakelijk'Balkenende - met een balkje voor zijn ogen - grijpt op de poster wellustig in blote vrouwenbillen. De RVD eist morgen in een kort geding dat de posters uit het straat beeld en van de internetsite van Ex Porn Star verdwijnen. Gijs van de Wint van Ex Porn Star begrijpt de ophef niet. „Zaterdag stond het Museumplein vol met karikaturen van Balkenende. Moet daartegen dan geen politie worden ingezet?" Volgens Van de Wint is zijn orga nisatie een stichting die geen winst voor ogen heeft. „Balkenende is trouwens niet eens echt herkenbaar. We hebben netjes een vrouw voor hem in beeld gezet." Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/gpd - De kabinets plannen voor het spoor zijn on nodig duur en niet realistisch. Dat concludeert het Centraal Plan Bureau (CPB). In het rapport 'Economische toets op de Rijksnota Mobiliteit' kraakt het CPB de opvatting van Verkeer en Waterstaat dat snel lere vervanging van het spoor soms efficiënter is dan onder houd. Volgens het CPB is het ministerie onder meer vergeten de rente-effecten te berekenen. Uit de rijksgegevens kan ook de 'tegenovergestelde' conclusie worden getrokken, stelt het bu reau. „Het zou goed kunnen dat er in het verleden te snel vervangen is om risico's uit te sluiten. En dat kan ook gelden voor de plannen tot 2020." Het planbureau schrijft dat de NS nog te veel met een ingeni eursoog naar het onderhoud kijkt. Dat zou een goede afwe ging van kosten en baten in de weg staan. Zo ligt het econo misch voor de hand om minder onderhoud te plegen aan stille lijnen. „De norm hoeft niet overal even hoog te zijn", legt CPB-medewerker Van Hoek uit. „Natuurlijk ga je uit van een minimumniveau, maar op een lokale lijn mag best wat meer vertraging voorkomen. Dat scheelt veel geld". Het planbu reau stelt dat op de minst ge bruikte trajecten bussen en an dere vervoerstypen een goed al ternatief kunnen zijn voor de trein. Er reizen relatief weinig mensen per trein, wat onder houd duur maakt vergeleken met onderhoud aan wegen. Bo vendien worden vertragingen in het treinverkeer maar voor een derde veroorzaakt door de in frastructuur. Defecte treinen en een krappe dienstregeling zijn de belangrijkste oorzaken. Het planbureau begrijpt niet waar om het ministerie zegt dat de nadruk ligt op het beter benut ten van het spoor, in plaats van de aanleg van nieuwe lijnen. „Tot 2020 wordt er nog altijd fors geïnvesteerd in dure, nieu we lijnen (Hanzelijn, Zuider- zeelijn). En daar staan volgens de beschikbare analyses weinig baten tegenover." Huis 'man in het geel' opgegraven vlaardingen/anp - In Vlaardingen zijn resten opgegraven van de buitenplaats van Wilhem van Ruytenburch, de "man in het geel' op Rembrandts beroemdste schilderij De Nachtwacht. De restanten van de buitenplaats, een soort vakantiehuis, zijn aangetroffen tij dens opgravingen nabij de haven. De gevonden funderingen, kel dervloer en met puin volgestorte kelder in het hoofdgebouw zijn volgens archeoloog De Ridder omstreeks 1627 gebouwd. „Veel rij ke Amsterdammers lieten vanaf de zeventiende eeuw op fraaie plaatsen in ons land een buitenplaats bouwen, zoals de familie Van Ruytenburch in Vlaardingen. De oostzijde van de Vlaardingse haven was, op twee boerderijen na, nog geheel onbebouwd. Zo had Van Ruytenburch goed zicht over de gehele stad Vlaardingen waar hij als heer het nodige te zeggen had." (advertentie) De Postbank Hypotheektest is gratis en doe je thuis samen met de Postbank hypotheekadviseur. Hij berekent wat voor jou de laagst mogelijke maandlasten zijn. Je kunt die test voor je bestaande hypotheek doen, maar ook als je een nieuwe hypotheek wilt afsluiten. Elke hypotheek wordt er beter van. Zeker nu we er in geslaagd zijn om weer nieuwe hypotheekvormen te ontwikkelen die voor de laagste maandlasten zorgen. Kijk daarom op postbank.nl of bel 0900 1900 (5 cent per minuut) en maak een afspraak met onze hypotheekadviseur. Je kunt ook contact opnemen met je eigen tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Ai)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5