Onderzoek naar verband AIVD-lek en terrorisme BINNENLAND 1 'Geen eerlijk proces mogelijk voor Koop Tjuchem' Formidabele drempels voor referendum dat niet bindend is Ier politie bij ^alwedstrijd achte moord ke blijft vast komt met I voor patiënt s film voor enstudent 1 ichte moord t in hechtenis rdaklocatie uwarden Vierde verdachte aangehouden in onderzoek V oorwaardelijke straf geëist tegen vriendin Maja Mat Herben voorkomt scheuring fractie LPF Ex-Angel eist rectificatie van De Telegraaf Herinneringen in kruissteken 0 achten moord tdrs vrijgelaten /tr: Onderzoek il betonsector Internetpagina's rijk onbereikbaar CDA: Gepensioneerden laag belast laten klussen c - Minister Remkes lenlandse zaken wil een lllen aan het aantal po ften dat tijdens de pmpetitie wordt inge- zal hij vandaag inbren- en gesprek met de iond KNVB over de ran voetbalvandalisme, ïieeft zich geërgerd aan len van de bond om |nd seizoen de voetbal de uit te breiden met strijden. De verdachte van op het Schiedamse meisje Nienke Kleiss r blijven vastzitten, er van de recht- [otterdam heeft giste- genhouding van ige Rotterdammer met 'gen verlengd. De man o: |t op verdenking van ienmisdrijven. Nienke —22 juni 2000 in het nse Beatrixpark ver- gewurgd. am - Het Academisch et .Centrum (AMC) in (jeam begint eind vol- q tf met de bouw van een 1i^n Zotel. Dit speciale endt plaats aan patiënten zij|ehandeling ondergaan )lb(IC-poliklinieken of de U jideling, familieleden, r tjpdse artsen en onder maar ook gasthoogle- 3pa het ziekenhuis. Het n|at tweehonderd gas- 00fs en twintig apparte- entierbergt, moet begin errj deuren openen, an - Alle 3200 rechten- t nfl van de Rijksuniversi- lieingen krijgen een gra- d^opkaartje van hun fa- inle studenten ontvan- Tijkaartje, omdat de te rechtenafdeling on- Dr de Visitatiecommisie _Jeerdheid is uitgeroe- ie beste juridische fa- tn Nederland. Volgens ^5 Bartels van het be- [Jle goede beoordeling van docenten en stu- woensdag 6 oktober 2004 ïeri jntiDe 45-jarige Duitse duP moordenaar van de cy Enschede is gisteren feljn in voorlopige hech- riijlomen. Dat heeft de ioriommissaris in Almelo derNa afloop van deze enjepaalt de rechtbank of ek >og langer moet blijven ordi. Volgens het justitie scahet onderzoek naar de litét van het schietinci- d. rspoedig. hel rotterdam/anp - De Rijksre cherche onderzoekt of informa tie van de Algemene inlichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD) in bezit is geraakt van verdachten die onlangs zijn aangehouden voor terroristische activiteiten. Bij de 37-jarige man die vorige week zondag in Utrecht werd gearresteerd op verdenking van het bezit of vervoer van explo sieven, is informatie aangetrof fen die vermoedelijk afkomstig is van de AIVD. Dat heeft een woordvoerder van het landelijk parket van het openbaar minis terie gisteren meegedeeld. In het onderzoek naar de schending van staatsgeheimen, heeft de politie een vierde ver dachte aangehouden. Het gaat om een 28-jarige man wiens woonplaats niet bekend is ge maakt. Hij wordt verdacht van heling. De Rijksrecherche hield vorige week in het kantoor van de AIVD in Leidschendam een 34- jarige medewerker van de dienst aan op verdenking van het verstrekken van gevoelige, geheime informatie aan twee mannen. Dit tweetal van 31 en 33 jaar werd opgepakt op verdenking van heling. De drie zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris en voor tien dagen in bewaring gesteld. De AIVD had het lekken zelf ontdekt. De man werkte nog maar sinds kort bij de AIVD. De dienst heeft direct maatregelen genomen om de gevolgen van het doorspelen van de informa tie te beperken. In de woning van de 37-jarige man, die vastzit op verdenking van betrokkenheid bij terroristi sche activiteiten en bij wie de AIVD-informatie is aangetrof fen, zijn geen explosieven ge vonden. In deze 'terroristenzaak' zit ook nog een 30-jarige man vast. Hij zou familie zijn van het Marok kaanse gezin uit de Utrechtse Bucheliusstraat waar de politie vorige week zondag een groot scheepse inval deed. Dit alle maal in het kader van hetzelfde onderzoek naar terroristen. Drie familieleden van het gezin werden twee dagen na hun aanhouding weer vrijgelaten, omdat er geen verdenking meer tegen hen was. arnhem/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren bij de kinderrechter in Arnhem een voorwaardelijke straf van vier maanden jeugddetentie ge- eist tegen een 15-jarig meisje uit Nijmegen. Justitie wil tevens dat het meisje een psychotherapeutische be handeling ondergaat en dat zij begeleid wordt door de jeugd reclassering. Het Nijmeegse meisje was de hartsvriendin van de vorig jaar vermoorde vwo-scholiere Maja Bradaric uit Nijmegen. Het OM verwijt haar dat ze wist van de moordplannen en dat zij politie noch justitie daarover heeft ingelicht. Bij de eis is naast de leeftijd van het kind rekening gehouden met het feit dat het meisje door onderzoekers verminderd toe rekeningsvatbaar is verklaard. Mat Herben trad gisteren terug als fractievoorzitter van de LPF. Foto: ANP/Inge van Mill Gerard van As nieuwe leider amsterdam/anp - Voormalig Hells Angel Willem P. heeft een kort geding aangespannen te gen het dagblad De Telegraaf. Hij eist rectificatie van een arti kel dat de krant op 25 septem ber publiceerde. Daarin meldde de krant dat hij zijn vermeende rol in het complot rond de ge plande moordaanslag op Hei- neken-ontvoerder Willem Hol leeder zou hebben toegegeven. Onlangs werd bekend dat de president van de Amsterdamse afdeling van de Hells Angels, Willem van B., een plan zou hebben gesmeed om Holleeder uit de weg te ruimen. Hij zou dit doen in opdracht van de in mei geliquideerde vastgoed magnaat Willem Endstra. Ook P. zou bij dit plan betrokken zijn. De aanslag zou met een bom gepleegd moeten worden, in het clubhuis van de Amster damse Angels. Zowel P., lid van de Hells Angels in IJmuiden, als Willem van B. zijn uit de club gezet. De Amsterdamse Angels hebben inmiddels een nieuwe president uit hun midden geko zen. Volgens N. Meijering, de advocaat van P.', ontkent zijn cliënt elke betrokkenheid bij de plannen om Holleeder te liqui deren. De Telegraaf heeft hem aangeboden in de kolommen van de krant op het betwiste ar tikel te reageren, maar dit vindt de man onvoldoende. den haag/gpd - Met het terug treden als fractievoorzitter van de LPF heeft Mat Herben giste ren ternauwernood een scheu ring binnen de Tweede-Kamer fractie voorkomen. Zijn fractie genoot Gerard van As volgt hem op. Herben gaat de komende maanden proberen of hij de praktisch doodgebloede partij LPF nieuw leven kan inblazen. Hij wordt voorzitter of vice- voorzitter. Vijf van de acht Kamerleden stonden maandagavond op het punt met Herben te breken toen die bekendmaakte dat hij op eigen houtje weer lid van de partij was geworden. De fractie had in augustus juist met de partij gebroken uit onvrede met het voortdurende gekonkel. Volgens Van As heeft de fractie nu eieren voor haar geld geko zen. „Als we uiteen waren ge vallen in twee of drie groepen, zouden we tot 2007 voor Jan met de korte achternaam in de Kamer hebben gezeten." Maar het is de vraag of opstan dige LPF'ers als Joost Eerdmans en Max Hermans nog lang bij de fractie blijven. Zij zouden al onderzoeken of ze zich bij de eenmansfractie van Geert Wil- ders kunnen aansluiten. Volgens Herben is het succes van deze ex-WD'er de directe aanleiding voor de jongste cri sis binnen de LPF. ,,Je zag het twee jaar geleden gebeuren toen Herman Heinsbroek in eens populair werd, omdat hij voor zichzelf wilde beginnen en nu weer met Wilders. Ze scoren goed in peilingen en dan gaat het rommelen bij ons." De fractieleden zijn onderling sterk verdeeld, maar volgens Herben houdt 'politieke eens gezindheid' de groep bij elkaar. „De onderlinge verstandhou ding heeft een deukje opgelo pen", vult de nieuwe fractie voorzitter Van As aan. „Maar dat is overbrugbaar. Je hoeft niet van elkaar te houden om goede politiek te bedrijven." De plotselinge ommezwaai van Hilbrand Nawijn was gisteren opmerkelijk. 's Ochtends verklaarde de oud minister nog voor de radio dat hij uit de fractie zou stappen, om 's middags alweer op dat besluit terug te komen. Het te rugtreden van Herben zou hem op andere gedachten hebben gebracht. Volgens Nawijn heeft Herben van het partijbestuur 'de hele LPF gekregen'. De kamerfractie laat nu onder zoeken of ze onder de naam Lijst Pim Fortuyn verder kan gaan. De rechtbank in Den Haag be sliste gisteren in een kort ge ding dat de naam toebehoort aan de partij. De fractie mag zich alleen binnen de vier mu ren van het kamergebouw 'LPF' blijven noemen. deventer - Een achttien meter lang verhaal in duizenden en duizen den kruissteken. Achttien Deventer vrouwen van Turkse afkomst borduurden maandenlang aan hun levensverhaal: het leven in Tur kije, de reis naar Nederland en hun ervaringen in Deventer. Het re sultaat is het pronkstuk van de tentoonstelling 'Herinneringen in borduursteken' in het Historisch Museum in De Waag in Deventer. Foto: GPD/Ab Hakeboom - Leeuwarden krijgt Etierum waar uitgeproce- it ttielzoekers die willen aleten aan hun terugkeer, ietfl acht weken terecht inrin de zogeheten tijde- tijerdaklocatie kunnen eerJtt volgend jaar onge- ertend uitgeprocedeer- ■xeden ondergebracht, i aat eerste centrum in zijn getft het centrum willen innden en het COA voor at uitgeprocedeerden uitkomen te staan, el n ;an :d - Het Britse leger op lt Iraakse verdachten rd.toord op de Neder- ekjjachtmeester Jeroen Se- 1 eelten vrijlaten wegens an bewijs. De verdach- en afgelopen weekein- Mederlandse militairen lacht van Basra naar iytha in het zuiden van 29-jarige wachtmeester larechaussee kwam ïstus bij ar-Rumaytha even, nadat de pa- 'agen waarin hij zat, in lerlaag was gereden. - Een meerderheid weede Kamer wil een ld onderzoek naar kar- pg in de branche voor latstenen. Het televi- na Netwerk meldde ind dat betonfabrikan- klanten jarenlang te [ben laten betalen voor Jstenen. De fabrikanten a onderlinge afspra- 's kunstmatig hoog. en Groenlinks wil- Iderste steen boven I Ze vinden dat de Ne- le Mededingingsautori- a) de zaak zo snel mo- der de loep moet ne- (advertentie) Belangrijke mededeling voor verkooppunten en gebruikers van Chocomel in 300 ml plasticverpakking Een klein gedeelte van een partij Chocomel In 300 ml plasticverpakking voldoet niet aan de kwaliteitseisen als gevolg van een niet volledig luchtdicht aangebrachte aluminium afsluiting. Hierdoor kan het product een smaak- afwijking krijgen. Dit heeft geen consequenties voor de volksgezondheid. Wij adviseren consu menten echter dringend het product niet te drinken en de verpakking ongeopend weg te gooien. Het betreft uitsluitend Chocomel in de 300 ml plasticverpakking met bruine schroefdop en de houdbaarheidsdata 22/02/05 en 23/02/05. De datum staat op de bovenzijde van de verpakking vlak onder de dop. Alle overige Chocomel producten kunnen normaal geconsumeerd worden. Chocomel in 300 ml plasticverpakking wordt hoofdzakelijk bij benzinestations verkocht. Indien u in het bezit bent van Chocomel in de plasticverpakking met bovengenoemde houd baarheidsdata, verzoeken wij u uit voorzorg dit product niet te verkopen ofte consumeren. Voor vergoeding en afhandeling kunt u op werkdagen tussen 08.00 en 20.00 uur kosteloos bellen met Riedel Drinks op het nummer 0800 0221977. Riedel Drinks biedt haar excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. Ede, 5 oktober 2004 den haag/anp - De internetpa gina's regering.nl en kabinet.nl zijn sinds maandag niet of nau welijks bereikbaar wegens een aanval van computerkrakers. Een groep van ongeveer vijftien Nederlandse krakers die zich de 'Oxlfe Crew' noemt, heeft de actie gisteren opgeëist. De aan val zou een protest vormen te gen het kabinetsbeleid. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bevestigt dat er sinds maandagmiddag sprake is van een 'gecoördineerde actie' te gen de pagina's van de over heid. Bij de politie in Den Haag is aangifte gedaan en systeem beheerders proberen techni sche voorzieningen te treffen om de problemen op te lossen, aldus een woordvoerder. De RVD kan niet zeggen of de ge noemde krakersgroep de ver antwoordelijke is. De pagina's zijn onbereikbaar door een zogenoemde DDoS- aanval (Distributed Denial of Service) waarmee de internet ters de sites vele keren opvra gen en het systeem overbelas ten. Ook de mailadressen van de bewindslieden die eindigen op egering.nl en abinet.nl zijn er door onbereikbaar. Het gaat volgens de RVD om een beperkt aantal adressen, het werk op de ministeries lijdt er niet onder. den haag/gpd - Vijfenzestig plussers moeten tegen een be lastingtarief van slechts tien procent kunnen bijklussen tot maximaal 10.000 euro per jaar. Dat vindt CDA-Kamerlid De Nerée tot Babberich. Het voor stel wordt door een meerder heid van de Kamer gesteund. Het CDA deed het voorstel tij dens de Algemene Financiële Beschouwingen. De Nerée hoopt veel meer ouderen zover te krijgen dat ze na hun pensi oengerechtigde leeftijd door werken. Volgens een enquête van de Nederlandsche Bank zouden naar schatting 200 dui zend mensen naar de arbeids markt worden gelokt als ze hun bijverdiensten mogen houden. „Dat is uiteindelijk goed voor de economische groei. Boven dien draagt de maatregel bij aan het levensgeluk van betrok kenen en kunnen ze via coa ching jongere collega's op het werk naar een hoger niveau til len", aldus De Nerée. Een voor stel van WD-kamerlid Blok om het schoolgeld af te schaffen kreeg steun van de PvdA en de SP. Blok stelde voor het verlies aan inkomsten aan schoolgeld te betalen door 'in andere rege lingen te schrappen'. rotterdam/gpd - Bouwbedrijf Koop Tjuchem, eigenaar Henk Koop en twee medewerkers van dat bedrijf hadden gisteren nooit voor de rechter mogen staan. De parlementaire enquê tecommissie die twee jaar gele den de bouwfraude onder zocht, heeft een eerlijke rechts gang namelijk volkomen onmo gelijk gemaakt. Het proces te gen hen zou gestopt moeten worden. Dat betoogden gisteren de twee advocaten van het bouwbedrijf op de eerste dag van het proces tegen vier van fraude verdachte bedrijven en hun medewerkers. Volgens de raadsheren zijn Koop en zijn medewerkers door de openbare verhoren al alge meen bekend komen te staan als dader, niet als verdachten. Tijdens de parlementaire en quête werden zowel Koop als zijn medewerkers onder ede ge hoord en gedreigd met gijzeling als ze niet zouden meewerken. Dat bracht hen tot verklaringen die nu een rol spelen in het strafproces. Daarmee hebben ze zichzelf belast, aldus de ad vocaten, waardoor een normaal proces onmogelijk wordt. „Mijn cliënten zitten klem. Ze kunnen zich niet in vrijheid verdedigen. Als ze een andere verklaring geven dan voor de commissie hebben ze met te rugwerkende kracht meineed gepleegd, en wordt aan hun ge loofwaardigheid getwijfeld," al dus advocaat Doorenbos. Mr. K. de Vries, die optrad na mens Henk Koop, legde de na druk op de rechtsongelijkheid als gevolg van het vervolgings beleid. Van de 606 bedrijven die genoemd worden in de scha duwboekhouding die aanlei ding gaf tot de rechtszaak, zijn er maar vier gedaagd: Koop Tjuchem, Koninklijke Wegen bouw Stevin, BAM en Heij- mans. Bovendien richt Justitie zich op zeven 'kneuterige pro jecten', waarbij Koop wel be trokken was, en niet op de grote projecten als Betuwelijn en HSL, waaraan het bedrijf niet mee bouwde. Dat zijn onder andere het riool Horst ten Daal- laan in Hillegom, de omlegging van de A4 en werk rond winkel centrum Pax in Hoofddorp. Officier van Justitie Koelewijn vond niet dat Koop Tjuchem benadeeld is door de enquête commissie. Vervolging vindt puur plaats op basis van het strafrechtelijk onderzoek. De rechter beslist vandaag of het proces tegen Koop en zijn bedrijf moet worden gestaakt, zoals zijn advocaten eisen. door Ap van den Berg en James McGonigal den haag - WD-Kamerlid Ruud Luch- tenveld schudt misnoegd zijn hoofd. „De Referendumwet is op sterven na dood. De oppositie haalt hem nog snel even van stal, voordat hij per 1 januari ten grave wordt gedragen. Men heeft formeel het recht, maar het is op z'n zachtst gezegd flauw." Daar denkt Agnes Jongerius heel an ders over. Zij gelooft heilig in het refe rendum. „Het zou wel erg brutaal zijn van het kabinet, als het de uitslag van een nationale volksraadpleging over vut en prepensioen naast zich neer zou leggen", zegt de vice-voorzitter van de FNV. Jongerius lijkt een meerderheid achter zich te hebben. Gisteren kwam onder zoeker Maurice de Hond met een pei ling, waaruit blijkt dat zestig procent van de kiezers zo'n referendum wil; driekwart van hen zou tegen de plan nen van het kabinet zijn. Nederland kent sinds 1 januari 2002 een 'Tijdelijke referendumwet', inge steld om D66 in het tweede Paarse ka binet een plezier te doen. Bij de eerst volgende wijziging van de Grondwet zou het definitief geregeld worden. Inmiddels is de hele gedachte aan een referendum van tafel geveegd en dus vervalt ook de tijdelijke wet op 31 de cember. Tenzij een initiatiefwet van PvdA en Groenlinks voor verlenging ervan onverwacht een kamermeerder heid krijgt. Maar daarmee houden zelfs de doorgaans optimistische initi atiefnemers Niesco Dubbelboer (PvdA) en Wijnand Duyvendak (Groenlinks) niet serieus rekening. Dat betekent dat de tijd dringt voor de plannenmakers van oppositie en vak beweging. Als de behandeling van de vutplannen iets vertraging oploopt, kan zomaar de datum van 31 decem ber zijn gepasseerd. Weg kans op refe rendum. Het kerstreces van de Eerste Kamer begint 23 december - daarvóór moet de behandeling zijn afgerond. Als dat lukt, moeten de initiatiefnemers van het referendum onmiddellijk in actie komen. Een procedure die vóór 1 ja nuari is begonnen, mag in het volgend jaar worden afgemaakt. „Ik ga er van uit dat alles voor 1 januari is afgerond. Het kabinet zou ons in de wielen kun nen rijden met een paar flauwe truc jes, maar dat zou de kiem zijn voor een enorme vertrouwensbreuk. Dan zijn de politieke verhoudingen voor jaren grondig verziekt", zegt Dubbelboer. Als de publicatie in het Staatsblad na 1 januari geschiedt, snijdt het kabinet bovendien zichzelf in de vingers. „Dat zou een hele hoop dure centjes kos ten, want dan gaan de ingrepen in vut en prepensioen ook een jaar later in, in 2007", aldus Dubbelboer. Als 1 januari haalbaar blijkt, dan moet het kabinet de wet 'referendabel' ver klaren. Waarna een 'eerste verzoek' moet worden ingediend. Dat betekent dat ten minste veertigduizend kiesge rechtigden zich binnen drie weken moeten melden op het gemeentehuis, om in het bijzijn van een ambtenaar een formulier in te vullen. De linkse partijen gaan er vanuit, dat dat wel gaat lukken. Daarna begint de fase waarin de orga niserende partijen opnieuw flink aan de slag moeten. Binnen zes weken moeten er zeshonderdduizend hand tekeningen van kiezers worden afgele verd op de gemeentehuizen. Dat gaat soepeler: mensen kunnen een brief sturen en actievoerders mogen met lijsten rondgaan langs de deur en op straat. Dan pas valt het besluit of er in derdaad een referendum komt. Het verloop ervan is als bij landelijke verkiezingen: elke kiezer krijgt thuis een oproepkaart, gaat naar het aange wezen stemlokaal in de buurt en stemt. Het kabinet bepaalt de vraag stelling en een datum. Tegen welke tekst ja of nee kan worden gezegd, zal ook wel voor een relletje zorgen. Dat betekent de derde fase voor de actie voerders: drie maanden campagne voeren, uitleggen en oproepen tot deelnemen. Vooral dat laatste is van belang: een referendum krijgt pas een geldige uit slag als een meerderheid van de stem mers tegen is, maar die meerderheid moet dertig procent omvatten van alle kiesgerechtigden, inclusief de thuis blijvers. En dan nog is het eindresul taat van een referendum niet meer dan een 'raadgeving aan het parle ment tot afwijzing'. Want de omstre den maatregel is immers alle formele stappen gepasseerd en kan gewoon worden uitgevoerd. Referendum of niet. "Vut niet ter discussie' Het kabinet is altijd bereid met de sociale partners te praten, maar de voorgeno men ingreep voor vut en pre pensioen kan daarbij niet meer ter discussie komen. Vi ce-premier Zalm zei dat giste ren in de Tweede Kamer. Hij wees erop dat een ruime meerderheid van de Kamer vorige week steun heeft uitge sproken voor het kabinets plan. PvdA-leider Bos vroeg het kabinet tijdens het weke lijkse vragenuurtje om op nieuw met werkgevers en werkgevers om de tafel te gaan zitten en daarbij 'de in genomen positie te verlaten'. Hij wees op de massale vak bondsdemonstratie tegen de vut- en prepensioenmaatre gelen van afgelopen zaterdag.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3