Schoolbord komt tot leven GESPREK VAN DE DAG Drankjes tijdens het stapp betalen via chip in arm I Jacht op zwarte neushoorn weer beperkt toegestaan Organisatie SpaceShipOne sleept prijs in de wacht Nederlanders woensdag 6 OKTOBER 2( DAGELIJKS LEVEN NIET POEN PAPPA MENSELIJK Een 72-jarige Maleisische man heeft voor de 53STE KEER in zijn leven zijn JAWOORD gegeven. De gelukki ge bruid is niemand minder dan zijn eerste ex-vrouw, meldde de Maleisi sche krant New Straits Times giste ren. De twee waren in 1957 al eens getrouwd, maar dat huwelijk liep en kele jaren later op de klippen. Vervol gens trouwde Kamarudin Moham mad achtereenvolgens met 51 ande re vrouwen. Deze huwelijken liepen uit op een echtscheiding, op een na. Zijn laatste vrouw stierf aan borst kanker. Volgens islamitische regels mogen mannen zo vaak scheiden en trouwen als ze willen, zolang ze hun ex-vrouwen maar enigszins kunnen ondersteunen in hun levensonder houd. Kennelijk is dat het geval. Een van de eerste Amerikaanse AS TRONAUTEN, Gordon COOPER, is maandag op 77-jarige leeftijd thuis in Californië OVERLEDEN. Het Ame rikaanse Nationale Lucht-en Ruimte vaartagentschap NASA heeft dit la ten weten. De gepensioneerde lucht machtkolonel was in de jaren zestig een van de pioniers die betrokken waren bij het Mercuryproject van de NASA. Dat behelsde de eerste pogin gen de mens in de ruimte te laten reizen. Cooper maakte onder meer in mei 1963 als eerste een reis in de ruimte die langer dan 24 uur duurde. Cooper draaide toen 34 uur uur lang om de Aarde. Of het ooit een droom van Cooper was geweest is niet be kend, maar hij sliep toen als eerste mens in de ruimte. Foto: EPA Een Britse man heeft zijn vrouw VERMOORD omdat zij te DRONKEN was om met hem op vakantie naar het Spaanse Benidorm te gaan. De rechter veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 6,5 jaar. De 73- jarige man gaf meteen toe zijn 55- jarige echtgenote op het hoofd te hebben geslagen en daarna naar het" vliegveld te zijn vertrokken. Sir ELTON JOHN vindt dat collega popster MADONNA haar fans be driegt, omdat ze op het podium zou PLAYBACKEN, ledereen die op het podium playbackt terwijl je 75 pond (111 euro) hebt betaald vooreen kaartje, zou neergeschoten moeten worden, aldus de Britse zanger componist. Elton John viel Madonna aan tijdens de uitreiking maandag in Londen van de onderscheidingen van het muziekblad Q. De popzan ger reageerde uitermate gepikeerd op het bericht dat Madonna was ge nomineerd als beste live-artiest. Sinds wanneer is playbacken li ve", aldüs de Britse zanger. Madon na's perswoordvoerster zei dat de popdiva niet playbackt op het podi um en evenmin andere artiesten door het slijk haalt. De onderschei ding voor beste live-artiest ging ove rigens naar de band Muse. Een AUTOMOBILIST uit Groot-Brit- tannië is onder een rijverbod uitge komen door te verklaren dat hij SLAAPWANDELDE toen hij in 2003 in beschonken toestand tegen een muur reed. De 48-jarige oorlogsve teraan zei zich niet te kunnen herin neren dat hij in zijn auto was ge stapt. De rechter sprak de man vrij nadat psychologen hadden beves tigd dat de Brit last heeft van slaap wandelen en hoogstwaarschijnlijk ook slaapwandelde toen hij dronken achter het stuur kroop. Een 2-JARIG JONGETJE met een au toped heeft van de politie in Lörrach in Baden-Württemberg een POLITIE- ESCORTE gekregen. De jongen was helemaal alleen op pad in de stad. Toen de politie hem wilde meenemen naar het bureau, ging hij er op zijn step vandoor. De politiemannen volg den het jongetje met een patrouille wagen naar zijn huis, waar zijn moe der ongerust op hem wachtte. vijf zwarte neushoorns mogen af schieten. Het geld dat de verkoop van de neushoorns zal opleveren, wordt gebruikt voor natuurbescher ming. Maar natuurbeschermers zijn het niet met deze maatregel eens. Zij vinden dat de zwarte neushoorn nog steeds wordt bedreigd met uitroei ing. Bovendien zou de goedkeuring van het voorstel een verkeerd signaal afgeven aan de stropers die op dit moment nog steeds illegaal neus hoorns afmaken voor hun hoorns. In het midden van de jaren negentig waren er nog maar 2400 zwarte neushoorns, terwijl het aantal twin tig jaar daarvoor rond de 65.000 lag. Momenteel is de populatie van de bedreigde diersoort gegroeid tot 3600. De vraag naar de hoorns houdt echter aan en komt vooral uit Oost- Azië, waar ze het gebruiken voor me dische doeleinden, en het Midden- Oosten, waar ze er handvaten voor dolken van maken, anp-rtr De conventie over internationale handel in bedreigde dier-en planten soorten (CITES), die dit jaar in de Thaise hoofdstad Bangkok wordt ge houden, heeft gezegd dat het verbod op de jacht van zwarte neushoorns verdwijnt. Verwacht wordt dat vol gende week,tijdens de plenaire bij eenkomst hét voorstel wijwei zeker wordt aangenomen. Het voorstel houdt in dat de Afrikaanse landen Namibië en Zuid-Afrika elk per jaar Akiko Yosano Als vandaag maar vol is en het heden overvloedig, wil ik blij sterven. Morgen en gisteren zijn namen die ik niet ken De makers en financiers van SpaceShipOne, 's werelds eerste particuliere ruimteschip, heb ben gisteren de Ansari X-prijs in de wacht gesleept. Aan deze prijs is 10 miljoen dollar (8,2 miljoen euro) verbonden. SpaceShipOne bereikte voor de tweede maal binnen vijf dagen een hoogte van 100 kilometer. Nieuwszender CNN citeerde medewerkers van de Ansari X- prijs, die stelden dat het ruimte schip de vereiste hoogte had be reikt. De initiatiefnemers willen met de prijs het ruimtetoerisme te bevorderen. SpaceShipOne was van de 24 deelnemers aan de wedstrijd de enige serieuze kandidaat voor de overwinning. Nadat het ruimteschip boven de Mojave-woestijn in Californië door een vliegtuig naar een hoogte van 15 kilometer was ge dragen en daarna losgelaten, bracht astronaut Brian Binnie SpaceShipOne naar een hoogte van 114 kilometer. Het ruimte schip landde om 17.14 uur (Ne derlandse tijd). Ontwerper Burt Rutan, luchtvaartmagnaat Ri chard Branson, die passagiers- vluchten in de ruimte wil aan bieden, en Peter Diamandis van Ansari-X-prijs juichten en schudden handen toen SpaceS hipOne landde. Afgelopen woensdag had SpaceShipOne de vereiste hoogte van 100 kilome ter ook al bereikt. Het ruimte schip schreef in juni geschiede nis door als eerste privé-raket een mens in de ruimte te bren gen. anp-dpa-afp Na zijn ruimtereis wapperde astronaut Brian Binnie triomfantelijk met de vlag bovenop SpaceShipOne. Foto: Zo'n twee eeuwen geleden werd in het onderwijs het eerste zwarte schoolbord in gebruik genomen. Over ongeveer tien jaar zal dat ech ter bijna zijn uitgestorven, zo is de verwachting. Dan heeft menige klas een interactief en intelligent computerbord. Een scholengemeenschap in het jaar 2015. Klas b2c krijgt geschie denisles over de Romeinen. Me neer Van Dijk brengt zijn klas in de stemming met wat geselecteer de scènes uit Gladiator IV. De projectie beslaat drie muren van het klaslokaal, als in een groot beeldfilmtheater. Als de mobiele leerlingentafels op de door de leraar geprogram meerde posities zijn gearriveerd, wordt de les online geïntrodu ceerd door de conservatrice van het museum. Daarna vullen de lcd-schermenwanden zich met kleurige lees- en oefenstof. Er zijn links naar gerelateerde websites en ook de videovragen die de leer lingen uit b2d hadden ingebracht. Meneer Van Dijk die zowel ge schiedenis als computertechnolo gie heeft gestudeerd sleept al die informatie met wat handgebaren van de ene muur naar de andere. Af en toe wordt hij daarbij gehol pen door de leerlingen die vanaf hun eigen laptop enthousiast meedoen. Bovenstaande fantasie zal binnen afzienbare werkelijkheid zijn, voorspelt David Martin. De Cana dese president-directeur van SMART Technologies, wereldlei der op het gebied van zogeheten intelligente en interactieve schoolborden, was een paar da gen in Nederland voor de presen tatie van de nieuwste generatie 'smart boards'. Een educatieve droom, die door Martin kalmpjes wordt gedemonstreerd bij de im porteur in Zaltbommel. Anno 2004 kan op zo'n smart board al een hoop. Daar een lin kje naar het British Museum, hier een blik op het laptopscherm van leerling Timo en het alleen daarop onderstrepen van aandachtspun ten. Nog even die vraag naar vo ren halen waar Fatima mee zit en, o ja, een exacte herinnering voor de hele klas aan wat de leraar hierover drie weken geleden op het scherm heeft vertoond. Nadat David Martin in 1986 in de intelligente borden-business was gestapt, verkocht hij er aanvanke lijk enige tientallen per jaar. Nu de technologie is verbeterd en be taalbaarder is geworden verkoopt hij er net zoveel op één ochtend. Meer dan 200.000 intelligente borden heeft SMART inmiddels al afgeleverd in 65 landen, waarvan 60 procent aan onderwijsinstellin gen. De rest ging vooral naar hulpdiensten, die snel actuele in formatie moeten kunnen presen teren. Het leeuwendeel van de schoolborden bleef in de Verenig de Staten, waar de rijkere staten voorop gaan in deze onderwijsre- volutie. Nederland volgt voorzich tig met inmiddels een paar hon derd borden, ook afkomstig van andere producenten. Ondanks lovende recensies van Het saaie klaslokaal gaat straks in grijpend veranderen. Foto: Archief gebruikers op het internet de kat hier nog even uit de gekeken. Deels omdat de t nog vrij nieuw is en weinij ten ermee hebben kunner ken, weet Martin. Anderzi; dat één intelligent schoolt de beste versie -met geïnti projectors- toch al gauw ti zend euro kost. De eerste onderzoeksrapp naar de studieresultaten n telligente touch screen-bo zijn er nu ook. „Leerlingei meer betrokken, meer ger veerd en hebben meer aai voor het scherm", citeert I uit een van de studies. He niets bekend over hoofdpi gevolg van het lang kijken het computerscherm. ,,Di technologie. Dit zijn niet r oude, flikkerende scherm* werk er zelf tien uur per d en ik heb nergens last van Bob van Huët De eerste bezoekers kregen gisteren een chip in hun arm geïmplanteerd. Foto: ANP Afrekenen? Even de scanner langs de arm en er is betaald. Zo simpel is het sinds gisteren voor de VIP-bezoekers van de Baja Beach Club in Rotterdam. Zij kregen een chip in hun arm geïmplanteerd die in de discotheek werkt als betaal middel. De zogenoemde Ra dio Frequency Identification Device (RFID) heeft zijn intre de in het uitgaansleven ge daan. Het duurt niet lang voor we allemaal zonder por temonnee op stap kunnen. RFID, een chip zo groot als een zandkorrel, wordt vooral genoemd als vervanger van de streepjescode. Neder landse bibliotheken gebrui ken het al in leenboeken en Schiphol en KLM hebben deze zomer een succesvolle test gedaan waarbij koffers met de chip werden uitge rust. In de Verenigde Staten wordt de technologie al ge bruikt bij bijvoorbeeld su permarktketen Wal-Mart. Niet alleen producten kun nen worden voorzien van RFID, maar ook mensen. Het inbrengen van de chip is een kleine ingreep en de chip is niet te zien onder de huid. De Baja Beach Club is naar eigen zeggen de eerste disco theek ter wereld die de on derhuidse chip heeft geïn troduceerd, in maart dit jaar in de vestiging in Barcelona en nu in Rotterdam. De voordelen, gratis entree en betalen zonder portemon nee, lijken discotheekgan- gers aan te spreken. Gisteren lieten al 25 mensen de chip implanteren en er volgen nog meer implantatiesessies. ,,We hebben al ruim over de honderd aanmeldingen", zegt woordvoerder Kjeld Piek. Een flink aantal, als je het vergelijkt met de in totaal veertig chiphouders in de vestiging in Barcelona. „Ne derlanders staan er meer voor open", meent Piek. „Daarnaast heeft Barcelona veel toeristen onder de klan ten, die alleen naar de club gaan tijdens hun bezoek aan de stad. Rotterdam heeft meer trouwe bezoekers." Henny Hurkens, directeur van de eerder dit jaar ter promotie van de chip opge richte Stichting RFID, noemt de Baja-actie „een geweldige marketingstunt". „Het klinkt ook erg hip, dat onderhuids aanbrengen, maar de chip had ook aan een leuke han ger kunnen worden beves tigd. Dat werkt net zo goed." Hurkens denkt dat de Rot terdamse club een voorloper is. „Ik ben ervan overtuigd dat we over een paar jaar al lemaal zonder portemonnee op stap gaan." Aan de chip die Baja-bezoe- kers in hun arm krijgen, zijn volgens woordvoerder Piek geen gezondheidsrisico's verbonden. „DeAme se maker heeft het on uitvoerig getest", aldi Ook over hun privacy Amerika woedt een fe cussie over de mogeli tot consumentenspio hoeven de chiphoudt geen zorgen te maker chip kan volgens Piet op kleine afstand woi lezen door de Baja-sc De klant kan niet buii club worden gevolgd. Volgens Hurkens is h Nederland nog niet e mogelijk om iemand een geïmplanteerde r chip te volgen. „De cl nu op een maximale van zo'n tien tot vijfti ter te volgen, dus dat kent dat je talloze pal het land moet neerze mensen overal te kur traceren." Tegen de t het wel mogelijk is ee houder te volgen, is e gens Hurkens een e» ontwikkeld met een a uitknop zodat de eig( zelf kan bepalen wan traceerbaar is. De Baja-chip kost du euro, maar bevat wel een tegoed van 1500 Wie de chip zat is, ka afspraak maken met ter om de chip te late wijderen. Het tegoed dan nog eventueel oj wordt niet uitgekeert de slimme discotheel geeft eerst nog even rondje, anp Salomon Kalou, de grote openbaring bij Feyenoord dit seizoen, wil Nederlander worden. Behalve hijzelf wil coach Ruud Gullit dat eveneens en Van Basten van het Nederlands elftal ook. Dan heb ik er weer een goede aanvaller bij,riep Marco uit. Een tikje hebberig klinkt dat wel, want hij is al megagrossier van talent in de voorhoede, zoals ook Patrick Kluivert in zijn reisschema kon merken. Maar dit terzijde. De jongeheer Kalou uit Ivoorkust, 19 jaren jong smacht naar het oranjeshirt om de ranke schouders. Er is nog een lange weg te gaan tot het WK van 2006 in Duits land. Wij smachten dus met ons allen met Salomon mee. Ik weet wel dat er voor die naturalisatie allerlei regel tjes zijn, maar naarmate de bananen ook in Neder land, al die regeltjes ten spijt, steeds krommer wor den, valt hier een assortiment mouwen aan te pas sen. Met naald en schaar staan we voor u klaar om het landsbelang. Volgens het rode boekje van Balke nende c.s. moet een schlemielige emigrant met een verblijfsvergunning vijfjaar wachten op een paspoort en de hutspot. Wordt er getrouwd meteen Neder landse partner dan duurt het een jaar of drie. Heette je daarenboven Maxima en had je de hormonen van een kroonprins in de wurggreep, dan kon je er bij wijze van spreken op wachten. Dan liepen de mensen van de immigratiedienst zelfs de benen uit hun amb telijke gat. Het landsbelang stond hun helder voor ogen. Wie Nederlands bloed door de aderen vloeit, van vreemde smetten vrij, luiden de beroemde regels en zij golden lang, tot in de jaren dertig van de vorige eeuw toe, als officieel volkslied. Toen nam Wilhelmus zelf het estafettestokje over. De man in kwestie was trots erop van Duitse bloed te zijn, maar dat moest je weer niet helemaal zo zien, zeiden historici. Alom venvarring altijd bij die dingen. Laat Salomon uit Ivoorkust dus maar Nederlander worden en goaltjes- dief blijven. Komt er 'ns wat terug van al onze ont wikkelingshulp, nietwaar Geert Wilders? Het valt niet te ontkennen. Hoe kleiner wij worden en de wereld groter, hoe meer behoefte aan identiteit. Ei genlijk bedoelen we da t we in die bedreigende wereld waar mensen voor de camera de keel wordt afgesne den en kinderlevens niet meer tellen, heel graag in Nederland onder elkaar zijn. Niet al te eenkennig daarbij: een dode Dré in het stadion vanzelfsprekend, maar een springlevende Kalou ook graag, want we houden van oranje, van hun daden en hun doen en steeds meer. Je zou hierop voortredenerend mogen hopen dat dit land zijn grenzen kent. Helaas, dat is niet het geval. Een omroepvereniging wil Anne Frank postuum het Nederlanderschap aanbieden. Aanleiding is een on betamelijk tv-spelletje om met elkaar de 'grootste Ne derlander' te kiezen. Op de kandidatenlijst was met de slechte smaak waarop Hilversum onvervreemd baar patent heeft, naast die Wilhelmus ook Anne Frank gezet. De familie was Duits, maar in de be zettingstijd was haar de nationaliteit ontnomen. Anne was daarmee statenloos. Ongetivijfeld was het niet de bedoeling van de nazi's, maar juist daardoor kreeg Anne's dagboek achteraf die we reldwijde status die mensen uit alle windstreken tot op de dag van vandaag fascineert en van hoop vervult. Die boodschap is universeel en Anne is statenloos, van de hele wereld. IM Van Anne alsnog Nederlander maken, waar schijnlijk om de kijkcijfertjes, tekent de KRO als benepen dorpskruidenier. Het omroepbe stel loopt op zijn einde. Met deze dood zonde gaat de KRO meteen naar de hel. Afblazen het idee en snel biechten, me neer KRO, dan haalt u misschien net het vagevuur. Salomon Kalou zie ik inmiddels graag in 2006 in oranje terug, bij voorkeur naast Ron Mackaay trouwens.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2