Oranje start voorbereiding met een lach SPORT 0 Feyenoord gaat voor groepswinst UEFA Cup 'Sportieve fraude arts Ferrari verandert beeld over Armstrong niet' UEFA CUP [slagen Bondscoach Van Basten borduurt verder op succesvolle aanpak Record iktweekamp enwicht - De schaaktweekamp iieke wereldtitel tus- Vladimir Kramnik ingaarse uitdager Pe is halverwege nog in It. De zevende partij in ;e plaats Brissago isdag na 21 zetten Leko had wit. De 3V2-3'/2. p" ..tegen tallen kerst n dé spelers van de eerste- ;ie zijn tegen het spe- jrst. Dat is een eerste ïeej die uit een enquête d® spelersraden in de 1de klassen van Ne- gehouden. Het voet kerst is een van de igen die de ECV (Ere- imanditaire Ven- jp) wil doorvoeren in ve competitieprogram- tay op lijst dvoetballer \vee Nederlandse diers behoren tot de ;n in de verkiezing we- j aller van het jaar. Het itsen Roy Makaay lünchen) en Ruud Irooij (Manchester Jeide internationals le shortlist van 35 iertoe behoren ook :kham (Eng), Thierry a)Zlatan Ibrahimovic vel Nedved (Tsj), Way- y (Eng) en Zinedine ra). .van Vossen ainer worden ijPeter van Vossen (36) I gestopt met voetbal- ■-international, tot en- hden geleden nog ac- I betaalde voetbal, 'i na zijn gedwongen Ij Vitesse op het vak altrainer..Amateur- £ser Bennekom heeft igd of ik de functie ir Ajax vertrokken [den Brom wil oveme- |r had ik wel oren ir ik beschik niet over fcpieren." Die wil hij andscoach tland peile Goes is aange- (ïterim-bondscoach l. De 34-jarige Ne- Ivolgt Amo Pijpers op. jde vorige week zijn eer. Goes, die in het uitkwam voor zowel Is Zuidvogels, is tech- cteur van de Estse rond en coach van het Ier 21 jaar. HANDBAL Mivisie: Volenwijckers-V L 19- Tivisie: E en O - Bevo HC 30-26. PRIJSVRAGEN Day 3520, d.d. 05.10.2004 18.21.40.45.46.48.49.60.61. 79.80 houd van typefouten) AFELTENNIS kwalificatie. luitsland 0-3. Keen - Fejer-Kon- ■11 9-11 12-10 8-11. Heister - 19-11 5-11. Wijers- Steger 11- 65-11. TENNIS Ferrer (Spa) - Sluiter (Ned) 6-3 Irg) - Massu (Chl/1) 6-3 6-4. Spa- Ginepri (VSt) 6-4 6-3, Soderling redo (Spa) 6-1 6-4, Björkman (Spa) 6-7 (5)7-6 (6) 6-4, Mirnyi c (Kro/8) 6-3 3-1 opgave Ancic, Horna (Per) 6-4 7-6 (3), Stepa- Hhieu (Fra) 4-6 7-5 6-2. Arthurs (Aus) - Lisnard (Fra) 6-4 i) - Morrison (VSt) 6-3 7-6(1). a) - Pless (Den) 7-6 (2) 7-6 (2). •P) - Weiner (VSt) 6-4 6-3, Gimel- hristophe Rochus (Bel) 6-6 opga- e ronde: Vaidisova (Tsj) - Cho I, Linetskaja (Rus) - Pratt (Aus/6) Kurhajcova (Slw) - Jidkova (Rus) 'origami (Jap) - Srebotnik (Slv) 7- ugarn (Tha) - Asagoe (Jap/3) 6-0 ra (Tsj/7) - Sequera (Ven) 6-2 6- li/4) - Kleinova (Tsj) 4-6 6-3 6-4, VSt) - Sanchez Lorenzo (Spa) 6-2 (Fra) - Shaughnessy (VSt/5) 7- losur (Aus) - Nakamura (Jap) 6-3 (Hon) - Peer (Isr) 2-6 6-0 6-2, -Strycova (Tsj) 7-5 4-6 6-4, Ka- luU-Parra (Spa/8) 6-2 6-4. Lichovtsieva (Rus) - Zvonareva 7-5, Hantuchova (Slw) - Osterloh 2 6-1, Pierce (Fra) - Suarez (Arg) •aga (Col) - WeingArtner (Dui) 6-0 Fra) - Maleeva (Bul) 4-6 6-3 6-3. VOETBAL woensdag 6 OKTOBER 2004 :ortuna Sittard 1- (0-0). 66. 7*1. 92. El Hamdaoui 1-1 (straf- idsr echter Haverkort. Toeschou- Gele kaart van Jieren. van Oriel, sior), Daemen (Fortuna Sittard). 8 6 1 1 19 19- 9 7 5 2 0 17 19- 6 8 5 1 2 16 20- 8 8 5 1 2 16 11- 6 8 4 3 1 15 11- 7 7 4 2 1 14 12- 8 9 4 1 4 13 16-14 8 3 3 2 12 12-11 7 2 4 1 10 10- 9 7 3 0 4 9 11-13 8 3 0 5 9 12-20 7 2 2 3 8 14-12 8 1 4 3 7 3-10 8 2 1 5 7 7-16 7 1 3 3 6 9-12 8 1 3 4 6 8-12 8 1 3 4 6 12-18 P. 7 1 2 4 5 5-14 8 0 4 4 4 8-14 door Peter van Duyl katwijk - Met een lach op het gezicht begon de selectie van het Nederlands elftal gisteren aan de voorbereiding op de vol gende fase in de kwalificatie voor het WK van 2006. De ploeg die vorige maand de harten van de Oranje-supporters terugwon, treft zaterdag Macedonië in Skopje en vier dagen later Fin land in de Arena. Bondscoach Marco van Basten borduurde gisteren naadloos voort op de aanpak die vorige maand tegen Tsjechië tot suc ces leidde. Hij begon de trai ning met een aantal oefeningen waarbij de spelvreugde centraal stond, hij sloot af met een rede lijk vrijblijvend partijspel. Welke elf zaterdag in actie komen, zal de komende dagen pas duide lijk worden. Het is wel zeker dat de bonds coach tegen Macedonië geen beroep kan doen op Ruud van Nistefrooij, de spits die gisteren voor het eerst in zijn loopbaan met Marco van Basten op het veld stond. De aanvaller van Manchester United is nog één wedstrijd geschorst en is op zijn vroegst woensdag inzetbaar. Arjen Robben is er zelfs hele maal niet bij, hij liet maandag weten dat het weinig zin had om naar Nederland te komen. De selectie van Robben leidde bij zijn club Chelsea tot nogal wat commotie. Zijn coach José Mourinho noemde de keuze voor Robben belachelijk, de Portugees beklaagde zich bo vendien over het feit dat hij over de selectie totaal geen contact had gehad met Zeist. „We wisten niet precies hoe het met Robben was, daarom heb ben we hem geselecteerd", zei Van Basten gisteren. „Het is jammer dat hij vorige week een tik kreeg, anders had hij zeker van waarde kunnen zijn. En wat Mourinho betreft: ik begrijp hem wel. Maar voor we de se lectie eruit gooien, bellen we heus niet allerlei trainers op. Ik heb wel tegen Robben gezegd dat hij alles goed moest door praten met de club en zijn trai ner. Ik heb hem niet in proble men willen brengen." Omdat Dave van den Bergh - de eerste stand-in voor Robben - ook geblesseerd afhaakte, mocht Willem Il-aanvaller Ke vin Bobson zich gisteren in Noordwijk voorstellen aan de vaste club internationals. De linksbuiten die normaal ge sproken zijn voorzetten aflevert bij Anouar Hadouir of James Quinn vond zich opeens terug op een veld met Europese ster ren als Edgar Davids, Roy Makaay en Ruud van Nistel rooij. Als de ex-Ajacied tegen Mace donië of Finland in actie komt, zou hij de negende speler zijn die onder Van Basten debuteert in Oranje. Het is zeker dat Ne derland weer met vleugelspe lers zal aantreden, maar of Bob son (23) er daar één van zal zijn, moet worden betwijfeld. Hij was op zijn eerste training weliswaar brutaal genoeg, maar had duidelijk moeite met het De lach bij Oranje tijdens de training: Nigel de Jong (rechts) en Edgar Davids hebben de grootste lol als zij een spelletje hooghouden hebben gewonnen en verliezer Khalid Boulahrouz als straf een tik tegen het oor hebben gegeven. Foto: ANP/Ed Oudenaarden niveau. „Van den Bergh en veelste verrassende keuze. „We linksbuitens die we in de gaten opvallend gezicht. Op zijn 34ste Robben vielen af, dan kom je hebben eerder Denneboom houden." werd ook Edwin Zoetebier voor uit bij de volgende op de lijst", meegemaakt, nu krijgt Bobson Tussen de vaste groep interna- het eerst opgeroepen voor zijn verklaarde Van Basten zijn zo- een kans. Hij was één van de tionals bewoog zich nog één land. De doelman die bij PSV voorlopig is veroordeeld tot de reservebank, dankte zijn selec tie aan de blessure van Ajax- keeper Maarten Stekelenburg. Van Basten verklapte dat in Zeist ook de naam van NEC- goalie Dennis Gentenaar seri eus is gevallen, maar dat hij heeft gekozen voor de (interna tionale) ervaring van Zoetebier, die in 2002 met Feyenoord de UEFA Cup won. „Ik ben 34, maar ik krijg hier toch de krie bels van. Dat begon al toen ik vrijdag werd gebeld. Gevraagd worden voor je land, dat is toch iets extra's", zei Zoetebier met een grijns van oor tot oor. Het paste allemaal in de soepe le start van Oranje, dat de ko mende tien dagen het funda ment onder de WK-kwalificatie moet zien te verstevigen. En terwijl zijn spelers één voor één naar binnen druppelden, nam Marco van Basten de tijd om een laatste rimpel glad te strij ken. Ongewild droeg de bonds coach vorige week brandstof aan voor het smeulende vuurtje bij Ajax door te onthullen dat hij een uitgebreid gesprek met Rafael van der Vaart had ge voerd over diens stagnerende ontwikkeling. Ajax-trainer Ronald Koeman noemde de uitlatingen van de bondscoach 'onverstandig', Van Basten sprak gisteren het 'mea culpa' uit. „Misschien heb ik een beetje naïef gereageerd. Ik ken Ronald goed en heb hem nog even gebeld. Ik heb uitge legd dat het met de beste be doelingen was en dat er niets ingewikkelds achter steekt." door Ad Pertijs den haag - Lance Armstrong heeft de samenwerking met de vorige week veroordeelde Italiaanse sportarts Mi- chele Ferrari opgeschort. Een belas tende verklaring van de Italiaanse wielrenner Filippo Simeoni speelde een belangrijke rol in het proces te gen Ferrari. Reden waarom Armstrong en collega coureur Simeoni al enkele jaren bak keleiend over straat gaan. Met als 'dieptepunt' de achttiende etappe van de afgelopen Tour de France, toen leider Armstrong hoogstper soonlijk en opzichtig een tegenaanval van Simeoni frustreerde. De vraag is of de veroordeling van Ferrari een en ander (Armstrongs prestaties, de kruistocht tegen Simeoni) in een an der daglicht stelt. Marc Lotz reed in de kopgroep, waar in Simeoni en Armstrong redetwis tend zaten. Hij is zaterdag (tijdens het WK in Verona) gehoord door het ge recht van Florence. Vermoedelijk om dat de Italianen nu onderzoeken of Armstrong een (kroon) getuige in een dopingproces heeft proberen te inti mideren. „Ze hebben me gevraagd of ik gehoord heb wat er die dag alle maal is gezegd door die twee. Ik weet het echt niet. Ik heb Simeoni op het WK ook nog even gesproken. Daaruit begreep ik dat Lance ook nog gedag vaard zal worden wanneer hij in Italië opduikt. Ik kan niet zeggen voor wie ik sympathie ik heb in deze zaak. Ik ken Simeoni helemaal niet. Voor Lan ce heb ik een enorm respect. Ik denk ook niet dat er nu anders tegen hem aangekeken wordt. Wat er allemaal gebeurt rond zo'n renner, weet je toch niet. Ik weet alleen dat zijn rij den is gebaseerd op heel veel talènt en heel veel kunnen afzien." Oud-toprenner Peter Winnen tracht te in het verleden ook al eens de kat de dopingbel aan te binden: „Ik vond het op de eerste plaats ontzettend stom van Armstrong om voor het oog van de camera te gaan steggelen met Simeoni. Ik verwacht nu niet dat hij die jongen zijn excuses gaat aanbie den. Dat zie ik Bush ook niet doen aan de Irakezen. Armstrong werd in die Tour volgens mij een beetje over moedig. Net als Bush weer. De wie lersport is na 1998 blijven volharden in dit rare omerta-gedoe over doping. Armstrong vond het vervelend dat Si meoni uit de school klapte. Ik vraag me af wat ik had gedaan wanneer ik met mijn hand op de bijbel en twee vingers in de lucht had moeten ver tellen van mijn ervaringen. Neem je dan het risico op meineed? Mijn kijk op Armstrong verandert desondanks niet. Hij blijft een geweldige wielren ner. Die Simeoni heeft trouwens wel lef. Dat kan ik ook waarderen." Jogi Müller is vriend en woordvoer der van Armstrong: „Lance moest wel breken met Ferrari. Op formele gron den. Lance stond achter de samen werking, maar hij moet nu ook wel een beetje opletten vanwege andere belangen, zoals sponsoring. In het verleden was hij ook wel bezorgd om zijn imago, maar ik denk dat hij toen nooit heeft willen breken met Miche- le, omdat hij zich verwant voelde aan die man. Bij Lance hebben ze in Frankrijk ook twee jaar gezocht naar iets wat er niet was. Uiteindelijk is het onderzoek zomaar in alle stilte ge stopt. Lance voelde dat het bij Miche- le net zo ging. Waarom zou je zo'n man dan laten vallen. Nu nog is hij niet veroordeeld voor het verstrekken van doping. Alleen voor sportieve fraude. De rechter moet nu binnen 90 dagen de motivatie van het vonnis op schrift stellen. Daarna kan Ferrari nog 45 dagen besluiten in beroep te gaan. Pas daarna maakt Lance een definitieve keuze aangaande zijn sa menwerking met Ferrari." Of het ooit weer goed komt tussen de renner en Simeoni? „Simeoni heeft zijn getuige nis drie keer gewijzigd. Twee ervan zijn dus sowieso vals. Alleen in de Ita liaanse pers in hij een held." Enrico Carpani is journalist en woordvoerder van de UCI: „Ik kan namens de UCI niets zeggen over wat er speelt tussen Ferrari, Armstrong en Simeoni. Persoonlijk denk ik niet dat er iets verandert over het beeld dat mensen hebben van Armstrong. In Italië is Simeoni nu ook weer niet zo'n grote held geworden. Het nieuws over de veroordeling van Fer rari kwam tijdens het WK in Verona. Het haalde de voorpagina's niet eens. Dat viel me op. De Italiaanse pers vond het nieuws over het WK belang rijker dan dat over Ferrari en Arm strong. Dat zegt mij genoeg." Filippo Simeoni ten slotte, in een ver klaring aan de persbureaus: „Op het menselijke vlak vind ik het spijtig dat Ferrari is veroordeeld. Maar het be wijst wel dat mijn verklaringen ge loofwaardig zijn geweest. Iedereen weet wat er gaande is, maar niemand durft zijn mond open te doen. Ik wel en ik ben blij dat ondanks alle aanval len van Armstrong en andere renners nu duidelijk is dat ik er een goede be doeling mee had." Indeling groepen UEFA-bekertoernooi 2004/2005 FC Basel (Zwi) Hearts Midlothian (Sch) Ferencvaros (Hon) FEYENOORD (NED) Schalke '04 (Dui) Standard Luik (Bel) V* Parma (Ita) Besiktas (Tur) Athletic Bilbao (Spa) Steaua Boekarest (Roe) Villareal (Spa) Middelsbrough (Eng) FK Partizan (SMo) Egaleo Athene (Gri) Lazio Roma (Ita) Club Brugge (Bel) FC UTRECHT (NED) Austria Wiert (Oos) Real Zaragoza (Spa) Dnjepropetrovsk (Oek) Sochaux (Fra) Newcastle United (Eng) Sporting Portugal (Por] Panionios (Gri) DinamoTiflis (Geo) Grazer AK (Oos) Glasgow Rangers (Scho) AZ (NED) AJ Auxerre (Fra) Amica Wronki (Pol) SPEELSCHEMA FEYENOORD AZ 21 okt. Feyenoord - Hearts 4 nov. Ferencvaros - Feyenoord 1 dec. Feyenoord - Schalke '04 16 dec. FC Basel - Feyenoord 4 nov. AZ - AJ Auxerre 25 nov. Amica Wronki - AZ 2 dec. AZ - Glasgow Rangers 15 dec. Grazer AK - AZ VfB Stuttgart (Dui) Dinamo Zagreb (Kro) SC HEERENVEEN(NED) SK Beveren (Bel) Benfica (Por) <H>- AEK Athene (Gri) Lille (Fra) Sevilla (Spa) Alemannia Aachen (Dui) Zenit St. Petersburg (Rus) FC UTRECHT SC HEERENVEEN 21 okt. Real Zaragoza - FC Utrecht 21 okt. Benfica - Heerenveen 4 nov. FC Utrecht Dnepropetrovsk 25 nov. Heerenveen - VtB Stuttgart 25 nov. FC Brugge - FC Utrecht 2 dec. Dinamo Zagreb - Heerenveen 16 dec. FC Utrecht - Austria Wien 15 dec. Heerenveen - SK Beveren anp - bron- UEFA Rotterdammers treffen Schalke, Basel, Hearts en Ferencvaros den haag/gpd - Ze hadden het stukken slechter kunnen treffen, vonden de spe lers van Feyenoord na de loting voor de groepsfase van de UEFA Cup. De Rotter dammers werden gisteren in poule A ge koppeld aan Schalke 04 (Duitsland), FC Basel (Zwitserland), Hearts of Midlothi an (Schotland) en Ferencvaros (Honga rije). „Wij zijn favoriet", reageerde Pas cal Bosschaart. „Het moet gek lopen, willen we de volgende ronde niet berei ken." In de nieuwe opzet van de UEFA Cup gaan de eerste drie in de poule door naar de volgende ronde. Feyenoord heeft bovendien het voordeel dat het Schalke 04, op papier de sterkste oppo nent, in de eigen Kuip ontvangt. Bosschaart neemt slechts genoegen met de eerste plaats in de poule. Die klasse ring heeft als voordeel dat Feyenoord na de winterstop wordt gekoppeld aan een nummer drie uit een van de andere poules. De nummers twee nemen het op tegen een van de acht afvallers van de Champions League. „Een ploeg als Hearfslïgt ons wel", zegt Bosschaart. „FC Basel heeft het goed ge- ■A 3.' daan in de Champions League, Ferenc varos zegt me weinig. We moeten onze tegenstanders niet onderschatten, maar ook niet sterker maken dan ze zijn. Wij zijn Feyenoord en ik denk dat wij de meest aansprekende ploeg zijn." Schalke-verdediger Niels Oude Kamp huis kan zich daar in vinden. „Ik zie Feyenoord, Basel en Schalke als favo riet", zegt de ex-speler van FC Twente. „In Rotterdam zullen ze eerste willen worden, maar in Duitsland gaat het er vooral om dat je de volgende ronde haalt. Ik ben blij dat we Feyenoord pas op de vierde speeldag tegenkomen. Het loopt bij Schalke nog niet zo lekker." FC Utrecht moet de schade beperken in de eerste drie duels en de volgende ron de zien te bereiken via de laatste groeps wedstrijd tegen Austria Wien. Dat is de inschatting van FC Utrecht-trainer Foe- ke Booy. Zijn ploeg werd in poule C ge koppeld aan Club Brugge (België), Real Zaragoza (Spanje), Dnjepr Dnjeprope trovsk (Oekraïne) en Austria Wien (Oos tenrijk). Booy spreekt van een 'sportieve uitda ging'. „De kracht van Club Brugge en Real Zaragoza is bekend en Austria Wien mogen we ook niet onderschatten. Ze wonnen in de eerste ronde van Legia Warschau, dat ons twee jaar geleden uit schakelde." Verder is Booy blij dat een reis naar Oekraïne zijn selectie bespaard blijft. „We spelen onze twee uitwedstrij den tegen Zaragoza en Brugge. Steden die goed bereisbaar zijn, zowel voor ons als voor de fans." Voor Booy is de confrontatie met Club Brugge extra interessant. De Fries stond er als speler vier jaar onder contract. Hij werd vorig jaar tot ambassadeur van de Belgische club benoemd. Bij AZ gaan de meeste spelers er vanuit dat een Europees vervolg na de winter stop mogelijk moet zijn. Trainer Co Adriaanse geeft zijn ploeg in poule F tussen Glasgow Rangers (Schotland), Auxerre (Frankrijk), Grazer AK (Oosten rijk) en Amica Wronki (Polen) zelfs een kans van vijftig procent. Adriaanse: „Kij kend naar de andere poules hadden we het .veel zwaarder kunnen treffen. Auxerre en Glasgow Rangers schat ik op papier sterker in dan AZ. Dat we juist die teams thuis krijgen, is prachtig voor de supporters. Maar voor het uiteindelijke doel, verder bekeren, had ik toch liever Wronki en Grazer in Alkmaar gehad. Dat zijn de tegenstanders waar we de pun ten tegen moeten pakken. Aan de ande re kant, waarom zouden we tegen Auxerre en Glasgow niet kunnen stun ten? Ze zijn te vergelijken met Ajax, Fey enoord en PSV en die hebben het in Alk maar ook vaak lastig." De vierde Nederlandse UEFA Cup-deel nemer Heerenveen staat voor een zwaar karwei in poule G met Benfica (Portugal) Stuttgart (Duitsland), Dinamo Zagreb (Kroatië) en Beveren (België) als oppo nenten. „Lastig, maar overwinteren moet kunnen", aldus voorzitter Riemer van der Velde. Het had nog slechter gekund, vond trai ner Gertjan Verbeek. ,,Als je in de poule met Lazio, Villarreal en Middlesbrough was gekomen, was je bij voorbaat kans loos geweest." Van der Velde: „Je mag aannemen dat Stuttgart en Benfica de volgende ronde halen. Rest ons de strijd om de derde plaats met Dinamo Zagreb en Beveren. Dat zijn tegenstanders van ons niveau." Er is nogal iets op te merken over voorvallen binnen de sportiuereld: het gedoe rond de Italiaanse wielerarts Ferrari, het gedonder rond de Nederlandse pingpongcoach Danny Heister, een gevecht tassen tivee Arsenal- voetballers, de Spaanse armada in Verona, Koeman die struikelt over een gesprek dat Van Basten met een van zijn spelers heeft. Alles is klein bier vergeleken met wat er vier dagen gelden in Seattle plaatsvond. Daar werd een record gebroken dat, zo had men decennia volge houden, niet te breken was. Het gaat om honkbal. Het re cord aan honkslagen staat sinds 1920 (juist, leest U dat goed: ne gentienhonderdentwintig) op naam van George Sisler, een eer ste honkspeler die toen voor de St. Louis Browns uit kwam. Deze Sisler moet, zo vertellen de ge schiedenisboe ken, een feno meen geweest zijn. Hij mepte de ballen links en rechts het veld in en was een ware plaag voor de werpers in die jaren. En hij was een ech te gentleman. In de jaren 1929 en 1930 waren er ineens twee spelers (ik heb het op moeten zoeken: Bill Terry en Lefty ODoul) die in de buurt van dat record (257 honkslagen in een seizoen, het is niet niks) wisten te komen: beiden strandden op 254. Afgelopen vrijdag echter werd dit 'eeuwige' record uit de boe ken geslagen en dat gebeurde door een man die een ware aardschok binnen de honkbal wereld veroorzaakte en in zijn land van herkomst voor een wa re sensatie in de media zorgde. Tot misschien ook wel ontzet ting van de Amerikaanse sport liefhebber werd het record van Sisler gebroken dooreen japan ner, de voor Seattle spelende buitenvelder Ichiro Susuki, een rustige, nette en vooral goedslaande honkballer die sinds 2001 in het beloofde (honkbal)land aan de slag is. Ja, ook hij is een gentleman. De 84-jarige dochter van Sisler was met haar kinderen en kleinkinderen aanwezig, de wedstrijd werd stilgezet, alle te levisiestations in de VS schakel den 'live' naar Seatlle en heel (ja, heel) Japan keek mee. Even later kwamen in de Japanse ste den extra uitgaven van de grootste kranten op straat waar in de heldendaden van Susuki uitgebreid geroemd werden. De Japanner boog voor zijn pu bliek en zette later het record op 260 honkslagen in een seizoen. Zijn spikes en gebruikte knup pel verdwenen naar de Hall of Fame, zijn beeltenis verscheen in alle kranten in Noord-Ameri- ka en Ja- records en cijfertjes? Op dit gebied zullen de culturen tussen daar en hier altijd bliji>en botsen. Wij zeggen dat we nuch ter zijn en wij vinden hun cul- tuuwormen vreemd en overdre ven. Zij kijken op van onze on macht om sport niet in records en cijfers aan te geven. Wie gelijk heeft, is niet belang rijk. Wel telt dat de ene cultuur voor bij gaat aan een mijlpaal bin nen de andere. Als een 84 jaar oud record uit de boeken gespeeld wordt, mag je dat vermelden. Neen, dan moet je dat doen. Omdat het me ooit zo geleerd is: hierbij dus. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23